Het adres kent heus iedereen! Tante Pos BOM-TAXI UW TAXI Bel: 4 1 8 H6ISI6S.heden' °!wel DE KOFFIE- EN THEEZAAK HEERENBAAI 3." en ƒ375 Vervoer v. overledenen Thuis verongelukken méér kinderen don op straat. Kramer ij en- en Varkensmarkt te Venray Maandag 5 December Vervolg: Nieuwe hervormingen In de Goede Week. Derhalve wordt aan de gelovigen voortaan opnieuw mogelijkheid ge boden op goede vrijdag te commu niceren. En wel onder de Missa praesanctilicatorum, welke wordt opgedragen tussen 3 en 6 uur n.m. De plechtigheden van de Paas zaterdag (wijding vuur, paaskaars doop- en wijwater) worden op zo danig uren gesteld, dat de H. Mis, die daarop volgt, omstreeks midder nacht van Zaterdag op Zondag gelezen wordt. Bijgevolg wordt het vasten voor schrift weer tot middernacht uit gebreid, zoals dat traditie geweest is tot 1917, toen bij de uitvoering van het nieuwe kerkelijk wetboek de wet werd aangepast aan de stand van zaken. Het decreet gaat vergezeld van een instructie, waarin o.a. is voorge schreven het biechthoren, dat in vele plaatsen op zaterdag en zondag morgen zo veelvuldig is, gelijkelijk te verdelen over de andere dagen van de goede week, vooral op witte donderdag en goede vrijdag. oot ai urn iittm WED. P. BOM 6 ZONEN Charles Ruysstraat 14 Venray Kü moeilijk- w w j voor raad en inlichtingen is de RJC. Vereniging tot bescherming van Meisjes: Mevr. W. v.d. Munckhof-S angers Grote Straat 28, Tel. 581; Mevr. M. v.d. Hombergh-Bot, Oostsingel 6, Tel. 393; Mevr. A. Pijls-Drenth, Grote Straat 14; Mej. T. Coenen, Patersstraat 30, Tel. 588; Mej. T. Paping, Paters straat 30; Mej. M. Pijls, Grote str. 14a, Tel. 673; Mevr. Baronesse de Weichs de Wenne, Geijsteren, Tel. 250; Mevr. vd. Haar, Blltterswjjck, D 67, Tel. 263. SS1201 De Gruyter is bekend genoeg. Daar krijg je de beroemde koffie altijd volop vers en geurig voorradig! Als U wilt weten, hoe lekker en verkwikkend werkelijk kers verse koffie smaakt, ga dan over op De Gruyter's koffie Dat is koffie recht uit eigen branderij naar eigen winkels. Zo kan koffie niets aan geur en smaak verliezen en dat proeft U direct! Bovendien verreweg de voordeligste door 10°/o korting Goudmerk 250 gram f 2,45 Roodmerk 250 gram f 2,22 Biauwmerk 250 gram f 2,06 Oranjemerk 250 gram f 1,88 Coff. vrije koffie blik f 2,92 Oploskoffiebusje 12,45 var» degenen, die op de folo staan, heeft De Gruyter gratis 1 kilo Goudmerk koffie Voor de kleuter 5 pakken Kinderbiscuit Schrijf even naar: De Gruyter Postbus 276, s'-Hertogenbosch 250 grarrrV £m. Friesche kin leuke St. Nicolaas-, ^Wmpakking pakjes fijne pijpiabak in een aardig doosje in en buiten Venray per speciale lijk-auto verzorgt Begrafenisonderneming J. Goumans, Schoolstraat 1 Telel. 592 „Dat is geen straat, waar je met kinderen kunt wonen", zo hoort men thans overal zeggen. Het mo derne en steeds sneller en roeke lozer wordende verkeer spaart, blij kens de verkeersongevallen-stati stieken de kinderen allerminst. Maar toch loopt men er vaak in als men denkt, dat de straat het grote gevaar is voor de kinderen. Statistieken van verzekeringsmaat schappijen e.a. wijzen immers uit, dat het merendeel der kinderen thuis verongelukt: in de woning of in de tuin. In een onlangs door de vereni ging der Duitse verzekerings-maat- schappijen opgemaakte statistiek staat te lezen, dat 37 pet. van alle doodsoorzaken bij kinderen tussen de vijf en vijftien jaar ongevallen zijn. Slechts zestien procent wordt veroorzaakt door verkeersongeval len. De verhouding is nogal opval lend. We hoeven die ongevallensoorten in een huishouden niet op te noe men, iedereen kent ze. Denk maar even aan brandwonden, vergiftigin gen, verwondingen met messen, electrocutatie en valpartijen. Niet steeds kan men de oorzaak van het ongeval onder de rubriek ongehoorzaamheid of deugnieterij ontkennen. Vooral bij kleinere kin deren om en rond de vijf jaar ge beurt het vaak, dat ze moeder eens extra willen helpen. Terwijl moeder op de wasdag even de rug gedraaid heeft, om 't wasgoed op te hangen, komt het kleine meisje bij een nog kokende wastobbe. Ze wil de ketel zelf eens van het vuur zetten en daar is het ongeluk al gebeurd! Twintig procent van alle veron gelukte kinderen onder de vijfjaar stierf door brandwonden. Met vuur spelen. Men moet een kind begrijpen en inzien, dat heel wat ongevallen ge beuren tijdens de ontdekkingsreis, die het kind maakt in zijn om geving. Achter de rug van moeder kan. het kind het snoer van een wer kende stofzuiger in de mond steken en het geknabbel is op zichzelf misschien onschuldig, maar o wee als dit gebeurt juist op de plaats, waar de draad eens doorgesleten was en dan maar rap-rap omwon den door wat isolatieband. In veel woningen staat het stop contact binnen het bereik van kin derhandjes. Hoeveel kinderen sta ken er al niet priemen of haak- naalden in deze stopcontacten? Waarom installeren niet alle ou ders veiligheids-stopcontacten met wentelende schijfjes, waarbij een kind geen vreemde voorwerpen in de gaatjes steken kan. Ze kosten niet zoveel duurder. Hoe gaarne spelen kinderen niet met vuur? Hetzelfde geldt voor het gasfor nuis. Met onverholen belangstelling slaat het kind het aansteken van een gasvuur gade. Aanvankelijk komen er nog geen lucifers aan te pas: het kind ver moedt, dat het opendraaien van het kraantje op zichzelf al genoeg is om het ding te laten marcheren. Maar dan is het ook het gevaar lijkste. In Engeland is er een wet ge komen, die een veiligheidsknop op elk gasvuur verplichtend maakt. Even proeven. Als het ongeval gebeurd is, zal de moeder zeggen: hoe is het toch mogelijk, dat ze dat vond of dit deed. Maar ja: wie sluit vergif veilig en wel af voor de kinderen? Zo dikwijls valt het voor, dat snel werkende giften gewoon in een bierfles gegoten worden. Het kind kent die fles, is er niet bang van, omdat ze op tafel komt. En zonder zich te bedenken drinkt het wicht er van. En dan hebben we bizonder ge dacht aan die ouders, welke medi cijnen, in de regel giftstoffen voor kleine kinderen, zomaar laten rond slingeren. Zo zouden we kunnen voortgaan we zouden nog kunnen duiden op het gevaar van hoge appartemen ten, waar zomers de vensters open staan en waar vaak kinderen op de vensterbank klauteren en daar, tiental meters boven de begane grond rondkruipen. We zouden nog kunnen spreken van die talloze kinderen, die een oog verloren bij het spel met pun tige voorwerpen en messen. Wist u dat twee derde der jon gens kleinere of zwaardere onge lukken thuis meemaakt? Nu kan men opmerken: och als ge daar allemaal moet voor oppas sen, dan kunt ge eenvoudig geen huiswerk meer doen. Zie eens naar de kinderen op de boerenbuiten, die spelen heel de dag tussen al lerlei gevaarlijk tuig en dat zijn nog de gezondste. De gezondste kinderen zijn die, waarbij nooit een dokter kwam en die tussen de mi croben opgroeiden. Ook die voorstelling van zaken is verkeerd. In hospitalen op het platteland en bij geneesheren op de buiten kan men daar andere ge gevens over verstrekken. Zowel van verkeersongevallen als van ongevallen thuis, worden de kinderen het meest het slachtoffer. Nu Tante Pos haar leven aan het beteren is, kan kan misschien dat onderdeel ook eens bekeken worden en... veranderk. We zullen eerlijk beloven dan een 'jaar lang niet te zullen schrij ven over het derde loket op het Venrayse postkantoor. Voor wat, hoort wat. We hebben vorige week met vreugde melding gemaakt van de automatisering van de telefoon in Ysselsteyn, waardoor ook dit dorp voortaan automatisch te bereiken is en de wachttijden eindelijk en hopelijk voor goed voorbij zijn. Het heeft lang geduurd, voordat Oirlo, Castenray en Ysselsteyn het peil hadden bereikt, wat andere gehuchten en Venray zelf reeds van voor de ooriog kenden. Maar nu is dan het leed geleden en kan men Ysselsteyn even vlug aan de telefoon krijgen als Amsterdam, wat voor enkele weken terug nog lang niet het geval was. Tante Pos is nog verder gegaan, ze heeft ons na al die jaren einde lijk ook eens een telefoongids ge geven, waar de gehele gemeente Venray in voor komt. Ook dat is het vermelden waard, want ook daarvoor is jaren gezanikt moeten worden. Bij al de dankbaarheid, die we voelen, moeten we echter Tante Pos weer eens wijzen op een oud zeer, dat ook hier al lang door woekert. En dit is het poststation Oostrum. Een Venrayse postbode, die een Venrayse brief achter naar Peel plan Zuid of achter in de Vredepeel moet brengen, doet zijn nuttig werk voor de somma van zeven hele centen. Maar moet hij achter het St. Servatiusgesticht zijn, dan zegt hij: mag niet van mijn tante. Die brief moet eerst per bestelwagen naar Oostrum worden gebracht en die brieven besteller van die plaats moet dan de twee kilometer teruglopen en de brief bezorgen. Maar dan kost de porto ook 10 centen. We stellen het misschien wat belachelijk voor, maar als in de gehele stad Amsterdam, die toch ook wel de nodige hectaren beslaat en waar ook luxe- en bestelwagens moeten worden ingeschakeld, om de post van het ene einde van de stad naar het andere te brengen, als men daar met zeven centen kan volstaan, waarom moét dan een inwoner van Venray, omdat hij in Oostrum, Oirlo of Castenray woont, dan een dubbeltje plakken op zijn brief, die hij naar de Kom stuurt of naar Leunen of naar Ysselsteyn... We vinden dit niet juist en evenmin eerlijk. Nu weten we wel, dat Tante Pos hele dikke boeken met alle moge lijke instructies heeft en dat in een van die instructies misschien wel een artikel te vinden zal zijn, waarmede de bestaande regeling wordt goedgepraat, maar misschien dat dezelfde Tante ook gegevens heeft hoeveel brieven van Venray naar genoemde plaatsen gaan en omgekeerd. We geloven dat al die drie centen, die oi. dan teveel be taald worden, een aardige spaarpot vormen en dat die misschien de doorslag geeft voor het voortbestaan van deze „rare" regeling.

Peel en Maas | 1955 | | pagina 4