Grote Sint-Nicolaas-Prijsvraag van VéGé IQóóc al uw kitten BOM-TAXI St. Nieolaas brengt het liefst 250 gram goud HOOFDPRIJS Meisjes,; Ongestrafte verduistering Pauselijke maand-intentie v.h Apostolaat des gebeds December 1955 Ongevallen door electriciteit UW TAXI Bel: 4 1 8 29 november a.s. Schreeuw van de daken wie je bent! X amps A w (a. v. d. UiiiHckhoj Hunkering naar een betere wereld. Wanneer we gaan luisteren naar een spreker, die een lezing houdt over de moderne wereld, 't nieuwe mensentype, ol iets dergelijks, zul len we in negen van de tien geval len na afloop zwaar gedeprimeerd naar huls terugkeren. Ook als we artikelen over dit zelfde, geliefkoosde onderwerp lezen, zullen zij meestal doorspekt zijn met minder hoopvolle uitdruk kingen als genotzuchtig materialis me, geest van oppervlakkigheid, geruisloze geloofsafval, afglijden in de massa. Wij zullen de eersten zijn om toe te geven, dat de Europese wereld werkelijk een culturele en religi euze vervalperiode doormaakt. Maar laten we van de andere kant toch niet vergeten, dat juist vandaag de kansen op een betere wereld gunstiger staan dan ooit. Wanneer een krisis haar diepte punt bereikt heelt, is herstel in zicht. De mensen hunkeren tegenwoor dig naar een geestelijke verdieping naar een liturgische vernieuwing. Abbé Pierre is de reddende engel van de allerarmsten in Parijs. Mgr. Fulton Sheen hereikt met zijn radiotoespraken 21 millisen Amerikanen, Pater Leppich is de nieuwe apostel van Duitsland. In ons land kennen we de Bond zonder naam als de wekroep tot naastenliefde voor honderdduizen den, terwijl Pater Werenfried van S traeten met de Oostpriesterhulp en Bouworde honderden mensen laat meebouwen aan het koninkrijk Gods op aarde. De enerverende kruistocht van Pater Lombard! voor een betere wereld, ligt nog vers in ons geheu gen. Na het succes van zijn eerste redevoering in Rome, bleek hem, dat het Italiaanse volk vatbaar was voor de idee: Jezus alleen kan ons redden! Sinds 1949 heeft Pater Lombardi overal in Europa en Amerika ge sproken en de mensen uitgenodigd mee te helpen het tijdperk van Jezus te verwerkelen. In Augustus 1953 is hij gestart met cursussen van tien dagen om zo zijn programma ook in de diep te uit te werken. Tot nu toe hebben ruim 3000 priesters, 1000 leken en zelfs 153 bisschoppen deze oefeningen ge volgd. Het resultaat is een wonder lijke bezieling, die zich op velerlei terreinen uit. Z.H. de Paus heeft zelfs de op dracht tot dit wereldapostolaat ge geven. Door zijn uitzonderlijke be langstelling voor deze energieke beweging en zijn radiorede van 10 Febr. 1952 heeft de Paus haar als het ware tot een persoonlijke aan gelegenheid gemaakt. Als hoofd der Kerk is hij zich bewust, dat vele mensen vol ver wachting tot hem opzien. De Kerk is de enige die de wereld redden kan. Allereerst moet daarom de ver nieuwing in de Kerk zelf plaats vinden. Hervorming en aanpassing bij het verdelen der priesters, sa menwerking tussen de clerus, in schakeling van de leken, verant woordelijkheid op het gebied van film, pers en radio, begrip voor so ciale nood, kortom de geest van het Evangelie moet vaardig worden in de christenen. Dan zullen we de mensen, die ge poogd hebben hun problemen op te lossen zonder God, gemakkelijker kunnen terugwinnen. Dan zullen we de moderne mense lijke wereld kunnen omvormen tot een goddelijke wereld. Alle moeilijkheden en offers, die daarmee gepaard zullen gaan, kun nen verbleken door de kracht van het gebed. 40 Millioen leden van het Apos tolaat des Gebeds bidden in de maand December op uitdrukkelijk verzoek van de Paus voor éen betere wereld. Geve God dat dit gebed woide verhoord x V I VéGé-Koffie en VéGé-Thee zijn hun gewicht 2e prijs 100 gram goud* 3e prijs 50 gram goud* Bovendien: 3000 zwaarverzilverde provincie-lepeltjes. De hoofdprijzen worden naar de officiële tegenwaarde van goud in guldens uitbetuald. DE KOFFIE- EN THEEZEGELS Op elk pakje VéGé-Koffie en VéGé-Thee komt een zegel voor met de woorden „Hierbij altijd geldzegels", zoals hiernaast is afgedrukt. Deze zegel moet U op Uw deelnemingscoupon plakken: per inzending 1 zegel van 'n pak koffie van 250 gram of 2 zegels van 'n pakje thee van 100 gram. ^tilt DEELNEMINGSCOUPON (met blokletters invullen s.v.p.) waard i i 1 WAT U MOET DOEN Los de rebus op en rijm er zélf nog 2 regels bij. Vul de coupon in en plak deze op een briefkaart met een postzegel van 7 ct (in Am sterdam 6 ct). Plak bovendien op deze briefkaart 1 koffie-zegel of 2 thee-zegels. Stuur Uw briefkaart vóór 8 december a.s. aan: „VéGé-Prijsvraag". Postbus 2500. Amsterdam. (Op de briefkaart mag geen verdere correspondentie voorkomen.) U mag Uw kans op een prijs vergroten door méér rijmpjes in te zen den, mits elke oplossing op een aparte briefkaart met 1 koffie-zegel )f 2 thee-zegels. U moet dan de deelnemingscoupon even overschrijv en. Naam VéGé-kruidenier Oplossing rebus 2 rijmregels: DE UITSLAG De Jury bestaat uit: Mevr. Dr. W.H. Posthumus-van der Goot. J.Ch.G. Bos. accountant, E.J. Hollmann, journalist. Drs. L. K. van Schaik. directeur VéGé- organisatie, E. de Smet. reclame-deskundige. Mr. J. A. M. Thijssen. De beslissing van de Jury is onherroepelijk: over de uitslag kan niet worden gecorrespondeerd. De 3 hoofdprijswinnaars worden na Kerst mis, maar vóór 25 januari a.s. bekend gemaakt in een VéGé-adver- tentie en in de VéGé-Krant. De winnaars van de 3000 provincie-lepel tjes krijgen hun prijs toegezonden. De 5000 VéGé-mcdewerkers zijn van deelneming aan deze prijsvraag uitgesloten. U WINT ALTIJD Want bij VéGé-Koffie en VéGé-Thee krijgt U altijd GRATIS geld zegels en dat betekent 100/0 korting! Dat is 'n winstje, waar U vast •p kunt rekenen! de kruidenier die zoveel geldzegels geeft I VéGé-KOFFIE EN VéGé-THEE ZIJN ALLÉÉN VERKRIJGBAAR BIJ DE 1600 VéGé-KRUIDENIERS Zijn alle snoeren in orde? De dagen korten, dat betekent meer stroomverbruik Goed, iemand kan eens een schok krijgen, maar wat voor ernstige ongelukken gebeuren er nu verder eigenlijk met electrische stroom? Daar zou u nog vreemd van opkijken wanneer u de officiële rapporten eens onder de ogen kreeg. In 1953 kwamen er nl. 263 door electrische stroom veroorzaakte ongevallen ter kennis van de Ar beidsinspectie, waarvan 21 met dodelijke afloop. Uit „Ongevallen door Electrici teit", overdruk uit het Centraal Ver slag der Arbeidsinspectie over het jaar 1953, nemen wij enige tragische gevallen over, die van onze lezers, vooral nu de dagen weer gaan korten van bijzonder belang zijn. Iedereen zal daardoor de dringen de noodzaak inzien alle snoeren van electrische apparaten aan een gron dig onderzoek te onderwerpen. Worden deze deugdelijk bevonden, dan blijkt uit de aangehaalde voor beelden van welke betekenis het is ervoor te zorgen, dat de isolatie van deze snoeren verder in tact blijft! Tafellamp Een 13-jarige jongen zou 's mor gens in zijn slaapkamer bij lamp licht nog schoolwerk nazien. Een uur nadat zij hem had gewekt, trof zijn moeder hem levenloos op de vloer voor de wasbak aan. Hij hield een nog brandende tafellamp in de hand geklemd. De lamp had een koperen mignon- lamphouder, waarin een gat was geboord om het snoer binnen te leiden. Op de scherpe rand van het eat bleek de isolatie zover te zijn Ingesneden, dat een koperkern con tact maakte met de lamphouder, waardoor de geheel uit metaal ver vaardigde lamp uitwendig onder spanning stond. Aangenomen moet worden, dat de jongen tegelijkertijd de kraan en de lamp heeft aangevat. Wasmachine In het verslag-jaar deden zich enige dodelijke ongevallen voor bij het gebruik van een electrische was machine. In twee dezer gevallen had de gebruikster een wasteil op de aansluitleiding van de was machine geplaatst. Naarmate deze teil werd gevuld, drukte zij steeds zwaarder op de leiding, zodat de scherpe onderrand tenslotte door de isolatie heendrong en in aanraking kwam met een der koperkernen. Bij het aanvatten van de teil werd in het ene geval een 18-jarig meisje, in het andere geval een oudere vrouw getroffen. Let dus op de leidingen. Waak tegen knikken en knopen. Trek geen stekker uit het stopcontact door een ruk aan het snoer, want dan trekt u de blanke uiteinden los! Plaats geen electrische apparaten in keuken of badkamer, waar de waterdamp sluiting kan veroorzaken. Kom niet tegelijk aan lamp of elec trische kachel en een waterkraan. Vervang uitgedroogde verleng snoeren en laat ze niet onder span ning staan. Een ongeluk schuilt in een klein hoekje... WED. P. BOM ZONEN Charles Ruysstraat 14 Venray bij moeilijk heden, ofwel I voor raad en inlichtingen is de R.K. Vereniging tot bescherming van Meisjes: Mevr. W. v.d. Munckhof-S angers Grote Straat 28, Tel. 581; Mevr. M. v.d. Hombergh-Bot, Oostsingel 6, Tel. 393; Mevr. A. Pijls-Drenth, Grote Straat 14; Mej. T. Coenen, Patersstraat 30, Tel. 588; Mej. T. Paping, Paters straat 30; Mej. M. Pijls, Grote str. 14a, Tel. 673; Mevr. Baronesse de Weichs de Wenne, Geijsteren, Tel. 250; Mevr. vd. Haar, Blitterswijck, D 67. Tel. 263. Dinsdag 29 november zal er een verduistering worden gepleegd, waaraan politie noch justitie te pas zullen komen. Het slachtoffer zal de maan zijn, de misdadigers de zon en de aarde. Zij zullen geen „vol maakte" misdaad plegen, want de maansverduistering u hebt na tuurlijk al begrepen, dat wij dêétr- op doelden zal die avond slechts gedeeltelijk zijn. Op die 29ste zal onze eeuwige vazal om tien voor zes „vol" zijn, maar even tevoren om negen minuten voor half zes nl. zal hij aan één kant ietwat minder helder worden en om één minunt voor zessen zal de aardschaduw één achtste deel van de zilverig blinken de müneschijf hebben afgeknabbeld. Dan zal het net lijken of de maan op het eind van zijn tweede of in het begin van zijn derde kwartier staat, maar dan een kwart slag om gekeerd. Een dik half uur later om zeven minuten over half zeven zal hij echter weer in volle glorie aan de hemel prijken en niets zal er dan nog op wijzen, dat hij even tevoren het slachtoffer is geweest van een samenzwering tussen zon en aarde. Even te vroeg We hebben die avond een beetje tegenslag, want als de maan een beetje meer had willen zakken, hadden wij het altijd weer verwon dering wekkende verschijnsel van een totale maansverduistering kun nen aanschouwen. Natuurlijk heeft de maan er geen schuld aan, dat hij ons moet teleurstellen: hij kan nu eenmaal niet voor ons plezier even van zijn vaste baan afwijken. Hoe ontstaat een maansverduis tering? Men zal het al enigszins begrijpen als men weet, dat op de 29ste de zon om vier minuten over half in het westen ondergaat, ter wijl precies een kwartier tevoren de maan in het oosten boven de horizon komt. Een klein uur later staan de zon, aarde en maan vrijwel op één rechte lijn achter elkaar. Dit be tekent, dat de zon één zijde van de aarde belicht en dat de aardscha duw een voor ons onder gewone omstandigheden onzichtbare, duis tere kegel naar de maan is ge keerd. Om negen minuten voor half zes schuift de maan gedeeltelijk in die schaduw en wordt „verduisterd". Meer sterren zichtbaar Hoewel er dus tijdens het hoogte punt van de verduistering, nog zeven-achtste van de maan in volle helderheid zichtbaar zal zijn (trou wens, dat éne achtste verduisterde deel zal niet helemaal aan onze blikken zijn onttrokken) zult u ver moedelijk toch nog goed kunnen zien, dat enkele sterren, welke die avond in de buurt van de maan staan, helderder zullen stralen dan na.de voorstelling. Dan onderschept namelijk weer de krachtige maneglans hun licht en moeten zij tevreden zijn met een minder opvallend plekje. Direct na de oorlog aanvaardden de beide provincies Holland, dat uit het Zuiden ook nog iets goeds kon voortkomen. Naar het licht in het donkere Zuiden was maandenlang hunke rend uitgezien. De bevrijding moest uit een hoek komen, waaraan een liberalistisch gedeelte in grote ver watenheid eertijds de sombere titel van donkere Zuiden gegeven had. Het donkere Zuiden met een ver lichtende stem in de aether, die notabene uit de gemeente zou ko men, die men de Lichtstad van Nederland zou noemen. Het kan in de wereld soms raar der lopen dan men in Rotterdam verwachtte. Het denkend deel der natie ten spijt.... Een paar jaar na de oorlog had den de Zuidelijke provincies met hun industrieën en de meest voor aanstaande industrieën weer een groot deel van het toegekende ge zag, voortvloeiend uit economische of bestuurlijke belangrijkheid in geboet. De ouderwetse zelfgenoegzaam heid der Hollanden manifesteerde zich opnieuw op velerlei wijzen. De meest ergerlijke daarvan is, dat men naarstig werkt om de eigen positie tegenover die van het snel in economische macht toe nemende Zuiden te handhaven. Men propageert een Verenigd Europa, doch het ras-individualis- me voert weer de boventoon. Zelfs wanneer het delen van één land betreft. Al onze fouten, die in de tijd, dat er duizend doodsangsten wer den gezweet, grif erkend werden, wil men niet meer zien. De mens is weer de glasharde Individualist als uit de tijd van Kaïn en Abel. We weten wat er het gevolg van zal moeten zijn: een nieuwe broederkrijg, die we ver zwakt tegemoet zullen gaan tenge volge van onze verdeeldheid. Een verdeeldheid, die zijn oorsprong vindt de baatzucht, in het egoïsme. Er is een Benelux geboren en nu wil het gebeuren, dat eertijds ver waarloosde of uitgeputte econo mische gebieden het middenpunt der nieuwe eenheid vormen. Er liggen de oude handelskemen Amsterdam en Rotterdam enerzijds en Brussel en Antwerpen ander zijds, die begerig hun ogen op het industriegebied West-Duitsland richten. De kustgebieden zullen zich over de weg voor West-Duitsland moeten ontsluiten. Als België meedeelt, dat de nieuwe internationale verkeerswegen naar Duitsland over Luik en van Ant werpen naar Eindhoven en Venlo zullen lopen, dan hebben de Hol landen hun internationale verkeers weg met hetzelfde gebied via Zeve naar reeds in uitvoering. Ze zijn de Belgen te vlug af ge weest en ze kunnen de uitvoering van de wegenplannen door Brabant rustig laten wachten. Er zal wel een minister zijn, die mededeelt, dat een weg als de E 3 voorlopig niet verwezenlijkt zal worden. Het vrachtvervoer heeft in de ontwikkeling van gebieden steeds een belangrijke rol gespeeld. Men denkt niet in Benelux-geest of Pan-Europees, maar men denkt aan de eigen zak. Daaraan wordt zelfs de noodzakelijke ontwikkeling van belangrijke industriegebieden als de Oost-Brabantse zonder blik ken of blozen opgeofferd. De Kamer van Koophandel heeft over de wegenplannen een nood schreeuw laten horen, maar de Eindhovense pers heeft de inge stelde enquête slechts op een bin nenblad van de krant aan de lezers meegedeeld. De Helmondse en Eindhovense industrie heeft die wegen door Bra bant vooralsnog nietnodig, immers de spoorlijn met het Rijnland wordt geëlectrificeerd en er zullen ideale verbindingen komen. Op deze wijze wordt Oostelijk Brabant opnieuw in zijn normale ontplooiing geremd. We zullen het van de daken moe ten schreeuwen wie we zijn en hoe we gedupeerd worden en misschien zijn er dan partijen en personen, die onze rechten niet langer zullen veronachtzamen. Een horloge van naam met wereldfaam Horlogerie 19 Vulpennen Balpennen Vulpotloden Kleurpotloden Foto-albums mm Kookboeken Agenda's 1956 Tekendozen Dozen luxe-post en -materiaal Speelkaartétuis Kerkboeken, Missaals Schoolétuis Jongens- en Kleurboeken Meisjesboeken van èen nuttig cadeau uit een gtate sottetlng met uaat elk iaat wils....

Peel en Maas | 1955 | | pagina 4