De goede Sint zit hoog te paard! Waarom dat gedra De grote stad is gezelliger Plastic 4^ 'M P°* Wie veilig bromt er 't eerste komt. Veilig verkeer APPELS textiel Venray DE KOFFIE- EN THEEZAAK De remmen van nw bromfiets Om veilig te rijden, is het een eerste vereiste, dat u een paar goe de remmen op uw bromfiets heeft, één op het voor- en één op het achterwiel. Een handrem is ver boden. Houdt uw remmen voortdu rend onder controle, want van één meter remafstand meer of min. er kan veel afhangen. U rijdt zo voorzichtig, dat u ze nog nooit voor een ernstig geval heeft nodig gehad? Bedenk, dat een ander het u kan aandoen. Veel bromfietsen zijn nog uitge rust met twee velgremmen. Omdat dit een onvoldoende toestand wordt geacht, verlangt de wet van u, dus ook de politie, dat na 1 Januari a.s. elke bromfiets voorzien moet zijn van tenminste één rem op elk wiel en dat van deze twee remmen er tenminste één een trommel- ofwel terugtraprem moet zijn. De andere mag dus een velgrem blijven. Een bandrem blijft verboden. Een goede raad: Wie nu nog 2 velgremmen heeft en een terug traprem laat monteren, late deze twee gerust op zijn plaats. Hij heeft er dan drie, welke hem, als hij ze goed bedient, een grote kans op veiligheid geven. Voor heel veel bromfietsers be tekent deze re mm enk wes tie een uitgave. Laten zij zich die getroos ten, de veiligheid gaat voor alles. En als ze treuzelen totdat het te laat is, dan kon er nog wel eens een fiks bedrag bovenop komen! Doet het nu, voor het te laat is! Verbond voor Veilig Verkeer. Houdt steeds rechts. Geeft tijdig richting aan bij richtingverandering. Rijdt beheerst. Verleen op de juiste wijze voor rang. Snelverkeer gaat voor langzaam verkeer. Wielrijders en berijders van brom fietsen U behoort tot het langzame verkeer. Let op de verkeersborden, die nu hier en daar in ruime mate zijn geplaatst. Hoezeer het st nicolaasfeest in de harten van Nederlanders ingewor teld is, blijkt wel uit de brieven van naar elders geëmigreerde land genoten. Men doet ook in denjvreem- de pogingen om dit oudvaderlands gebruik in stand te houden. Men spoort ons zelfs aan om pepernoten, chocoladeletters en andere artikelen, die voor zes december erg druk worden gekocht, naar andere delen van de wereld te zenden. In Nederland is de verjaardag van de goede heilige volkomen in ere hersteld en wij maken ons op om dit jaar met nog meer luister dan ooit de kindervriend in te halen. We behoeven er daarbij geen doek jes om te winden, dat dit alleen mogelijk is dankzij de gestegen wel vaart van de natie, dankzij de golf van optimisme, die over de" wereld spoelt. Zes december op klassieke wijze vieren, betekent de reputatie hoog houden van eenrijke Sint, die met milde hand zijn goede gaven ronddeelt. Nu wil een tijd van gestegen wel vaart in het algemeen nog niet zeggen, dat we ons allen in rijkdom kunnen baden. Denken we maar eens aan de z.g.,.vergeten groepen", die alle met hun inkomen zijn achter gebleven. Niettemin is er ook in hun positie al verbetering gekomen, vergeleken bij enkele jaren terug. Er blijven er niettemin velen, die sukkelen om een behoorlijk bestaan te lijden. De achterblijvers in in komen zullen echter in een wel vaartsjaar minder dan ooit ver geten worden door familie, vrienden en kennissen, die rijker gezegend werden met aardse goederen. Met in achtneming van iedere maat schappelijke positie kunnen we als volk allen dit jaar een blijder en rijker sinterklaasfeest vieren dan in jaren het geval is geweest. Laten wij dit jaar daarbij nog eens denken aan die goede vriend uit de jeugdjaren, die het moeilijk heeft, of aan een oude vriendin, die als zieke moeder ligt temidden van een groot gezin en zelf zo weinig offers kan brengen op het sinterklaas-altaar. Laten wij dit oude feest, dat banden van geluk en vriendschap versterkt, als ge meenschap vieren, want voor egoïs me heeft de Sint alleen een gard klaarliggen. Meer keuze dan ooit Dit jaar zal het geld rollen als nooit tevoren. Dat geld wordt be steed aan allerlei goederen van suikerbeestjes tot sieraden en van wollen sokken tot bontmantels. We kunnen bij het uitzoeken van onze geschenken een keus maken als nooit tevoren. De winkels zitten vanzelfsprekend volgepropt met allerhande. Een opmerkelijk verschijnsel is, dat de middenstand zich de laatste jaren gewapend heeft met éen enorme keus in de meest uiteen lopende artikelen. Met al het ge kibbel over middenstandsprobl e men over gebrek aan organisatielust bij kleinere zakenmensen, over onvol doende overheidssteun, zijn we zover gekomen, dat ook de kleinere zaken door de vorming van inkoopcombi naties, door middenstandscredieten en een sterke opbloei van't leveran- cierscrediet zich beter hebben kun nen bevoorraden. Vakbladen en voorlichting door fabrikanten hebben gewezen op de noodzaak, de zaken moderner in te richten en de bediening en reclame aan te passen aan de smaak van een modern publiek, dat snel moet kunnen zien wat er geboden wordt en zonder aarzelen zijn keus wenst te bepalen. Kopen naast de deur De terugkeer van 'n modern mid denstandsapparaat in de winkel stand heeft gevolgen voor de koop gewoonten van het publiek. Men behoeft niet meer naar een bepaald winkelcentrum om „iets aparts" op welk gebied ook, te vinden. Thans kan men dikwijls evengoed, naast de deur kopen, waar men vroeger eerst een afstand van kilometers voor moest afleggen. Bijna geen dorp meer in Nederland of men vindt er vakmensen of moderne bedrijven op elk terrein en men moet meer dan eens tot in de ge huchten afzakken om ergens in „mis te grijpen". Deze spreiding van aanbod zal ook spreiding van koop tengevolge hebben. Dit achten wij een gunstig verschijnsel. Het biedt tal van voordelen. Talrijke kopers hebben onvoldoen de gelegenheid om langdurige kijk en kooptochten te gaan houden. Ook zij zullen gaarne in de naaste omgeving winkelen evenals degenen, die zich moeilijk over een grote af stand kunnen bewegen, waartoe vele oma's en opa's behoren. En dit zijn niet de minst trouwe aan hangers van de Sint, vooral wan neer het gaat om kinderen en kleinkinderen. Een spreiding van de kooplust over het gehele zakenleven zal het verkeer ten goede komen, dat meestal tijdens topweken als rond de Sinterklaas in stad- en dorps centra overbelast is. Niemand zal de goede bisschop op zijn verjaar dag een aantal verkeersongevallen willen aanbieden. Personeelsproblemen Tenslotte is er nog een arbeids krachtenprobleem, dat zich ook uit strekt tot het verkopend personeel. Indien de gehele sinterklaas-drukte zich tot bepaalde centra zou be perken, zou daar spoedig een per soneelsprobleem ontstaan, met als gevolg een onvoldoende bediening en voorlichting aan de klant. Het Venrayse zakenleven staat in de volle breedte klaar om de Sint een waardige ontvangst te bereiden. Zij biedt u een waar geschenken paradijs, want juist in deze weken, nu wij allen kooplust en kij klust hebben, kunnen wij er ons van over tuigen hoezeer onze winkels ook een collectie van de meest uiteen lopende artikelen vermogen te brengen, die de toets der critiek met elke stad kunnen doorstaan. Nederland is in enkele jaren een volgroeid industrieland geworden, Tonen wij ons goede burgers van dat land door aandacht te schenken aan het eigen product. Geven wij ons moeite om de gehele omgeving, waarin wij leven, te doen mee vieren en meedelen in de sinter klaasvreugde. Kopen «vjjj ook en vooral bij een gezonde plaatselijke middenstand, die zijn plaats waardig is en de ruggegraat vormt van onze volks kracht. Laten wij tenslotte ons geld welbesteed rollen door een welvarend Nederland, dan zullen wij straks terugzien op een St. Nieolaas, die de vele meevierende buitenlanders hier jaloers zal maken op dit na- tionale feest. Dan zal de goede Sint pas goed hoog te paard zitten» vakkleding vakkleding vakkleding MINDER DUITSE KOFFIE- KLANTEN IN VENLO. Volgens globale schattingen heeft het aantal Duitsers, dat de eerste dagen vari November Venlo be zocht, nog geen 10 pet bedragen van het Octobergemiddelde. Voor verscheidene middenstanders betekent het wegblijven van veel Duitse klanten een aanmerkelijke daling van hun omzet. Tot 1 november was het toege staan, per maand een half pond koffie vrij meer Duitsland te ne men, hetgeen ertoe leidde, dat men van verre naar Nederland kwam om te winkelen: de reis werd ver diend met de koffie en men boekte dan nog winst met het kopen van andere artikelen, die in Nederland goedkoper waren. Nu de uit Nederland meegebrach te koffie met invoerrechten bijna even duur is als in Duitsland, komen alleen de grensbewoners nog in Nederland winkelen. De duitse winkeliers, op wier verzoek de duitse regering tot de heffing besloten heeft, kunnen dus tevreden zijn, maar de Limburgers zijn niet bijster enthousiast. Of het zo betrekkelijk stil zal blijven als thans, moet nog worden afgewacht. Het verbod tot het in voeren van een bepaalde hoeveel heid koffie zal ongetwijfeld het grensverkeer iets doen teruglopen, doch dat zulk een omvang zal gaan aannemen, dat men van het einde der gouden tijden voor de Nederl. grensplaatsen kan spreken, wordt algemeen betwijfeld. Slechts een drastische prijsver laging in Duitsland van alle levens middelen zou zulk een toestand kunnen scheppen. Vele Duitsers uit de nabije grens streek zullen daarbij blijven komen kopen, omdat zij die Hollandische Butter, Kaffee oder Kase, veel beter vinden dan in hun eigen va derland. Hofstraat 2 naast Raadhuis Overal, aan hui? te ontbieden, Bijna als aanvulling van het ar- tikel „De vrouw in de stad en op het platteland", wat we in ons tweede blad publiceerden, ontvingen we van de K.N.P. bijgaand artikel, waarin het opinie-onderzoek wordt toegelicht over de trek van en naar het platteland. De trek van het platteland naar de steden ls een verschijnsel, dat zich niet alleen in ons land, maar in heel de wereld voordoet. Dat verschijnsel moet niet van vandaag of gisteren dateren, want de ontwikkeling der steden gaat al eeuwen en eeuwen verder, En met de toeneming van de bevolking, die zich op het platteland even goed voordoet als in de steden, zien wij het gebeuren, dat weinigen op het platteland niet jneer het bestaan of het plezier vinden, maar dat wie eenmaal de stadsgeneugten heeft ondervonden er steeds meer naar verlangt. Zeker, de stad brengt enorme gevaren met zich mede. De ver wording van onze tegenwoordige maatschappij is voor een groot deel te wijten aan de opeenhoping van mensen in de industriële centra: men verliest er zijn persoon, zijn gezicht en zijn geloof. Door eigen schuld meestal, want de trek naar de steden is een vrijwillig iets, gebaseerd op een soort van natuur lijke aandrang. Hoe zit het daar mede eigenlijk, waar is die aandrang het grootst, in de dorpen of in de kleine steden Deze vraag kan men zich stellen. Maar men kan terecht ook vragen of de mensen in de steden dan nooit verlangen naar de rust van het dorp, waar zij een persoon zijn en waar zij iets betekenen. Het Nederlandse Instituut voor de publieke opinie stelde naar deze vragen een onderzoek in. Het K.N.P. is gemachtigd deze interessante cijfers te publiceren. Aan een steekproef, die een ge trouw beeld vormt van de manne lijke bevolking in Nederland hebben de enquêtrices en enquêteurs van het Nipo gevraagd: „Indien U de keuze had, waar zoudt U dan het liefst wonen In een grote stad, in een kleine stad, in een dorp Van de inwoners van Amsterdam, Rotterdam en Den Haag willen de meesten nl. 6 op de 10 ook in een grote stad wonen; maar 2 op de 10 zouden in een kleine stad en nog eens 2 op de 10 in een dorp willen wonen. De mannen die in gemeenten tussen de 100.000 en 500.000 inwo ners wonen zijn echter veel sterker verdeeld in hun voorkeur. Dat zijn dus mensen die wonen in plaatsen zoals Arnhem, Haarlem, Utrecht, etc. Van hen wil 32 pet. in een grote stad wonen, 37 pet, in een kleine stad en 24 pet. in een dorp, Mannen in kleine gemeenten (van 20.000 tot 100 000 Inwoners) hebben veel voorkeur voor kleine steden: de helft van hen wil daar wonen. Ongeveer twee op de tien wonen het liefst in een grote stad, maar drie op de tien verkiezen het dorp. De dorpelingen willen het liefst op 't dorp blijven wonen: 3/4 van de mannen in gemeenten beneden de 20.000 inwoners verkiezen het dorp; 2 op de 10 de kleine stad; slechts 6 op de 100 de grote stad. De trouw aan het dorp ligt bij de boeren en landarbeiders die resp. voor 95 en 89 pet. in een dorp willen wonen. De grote stad gezelliger de kleine plaatsen rustiger Daarna is gevraagd waarom men voorkeur voor die woonplaats heeft. De grote stad wordt door 4 op de 10 verkozen omdat het daar „leven diger", „gezelliger" is; door 3 op de 10 omdat er „meer uitgaans mogelijkheden", „meer ontspan ning" is. De kleine stad trekt vooral aan door de rust; meer dan de helft motiveert daarmee zijn voorkeur. Een ander veel genoemd voordeel is de gezelliger omgang met zijn medeburgers. Ook bij het dorp wordt de rust door bijna de helft genoemd als reden van voorkeur. En ongeveer 1 op de 6 wil er graag wonen om dat hij er geboren is, er altijd ge woond heeft. Een op de zeven noemt de betere onderlinge ver standhouding, de gemoedelijkheid op een dorp. Men ziet dus hieruit, dat de trek van het platteland loopt via de middelgrote steden. En indien er gewerkt moet worden om de men sen tegen de gevaren van de grote stad te behoeden, dit juist in mid delgrote steden het meest op zijn plaats is. in de mooiste kleuren wit en doorschijnend. HET WARENHUIS fa. ThJPouwels Zn. Hofstraat 10 Julianasingel 2 grauj etn KMO vjyuuineiR rwm voor het meisje gratis een kilo toffee's Schrijf naar: De Gruyter Postbus 276 Den Bosch Die koffie knapt en kraakt van versheid in Uw koffiemolen. Kersverse koffie recht uit De Gruyter's eigen branderij naar De Gruyter's eigen win kels. Daar haalt U dus wer kelijk pittige, geurige koffie. Bovendien erg voordelig door 10% korting. Ga maar eens na wat U dat scheelt I Iffi jpfli 11^5 Goudmerk 250 gram f 2,45 Roodmerk 250 gram f 2.22 Blauwmerk 250 gram 5 2,06 Oranjemerk 250 gram <1,88 Coff. vrije koffie blik 5 2,92 busje f2,45 want De Gruyter's koffie is vandaag maar ook morgen en overmorgen volop vers en geurig voorradig!

Peel en Maas | 1955 | | pagina 4