schoolgeldwet Kerkbelasting J Albert Heijn De nieuwe IOmc at uw- kitten BOM-TAXI UW TAXI Bel: 4 1 8 1 Dat is nu „letterlijk" AH voor kwaliteit! De vrouw in de stad en die op het platteland Zaterdag 19 November 1955 No 46 ZES EN ZEVENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE FIRMA VAN DEN MUNCKHOF WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN PRIJSRpEfT KWA^RT A AL° f T25 Bnltea Venray f 1.48 f CONFECTIE VAI OROOTESTRAAT 28 TELEF. 512 OIRO 150652 In de afgelopen weken is in het Limburgse dorpje Wahlwiller een interessant probleem aan de orde gesteld, dat overigens niet alleen in Wahlwiller speelt, maar dat zijn belang juist ontleent aan het feit, dat de kwestie waarover het ging vele parochies in Limburg raakt. Het probleem betreft de koliek ten en tarieven in de kerk, de bankenpacht, kortom de inkomsten van de parochiekerk. En nu zullen er zeker mensen zijn, die zeer verwonderd vragen: mijn hemel, is dat nu'n probleem? Waar maken de mensen zich druk over? Maar diegenen behoren wellicht en waarschijnlijk tot die grote groep van beminde gelovigen, die iedere zondag trouw in hun vest zakje tasten, daar een cent of een stuiver uit opdiepen en die meteen gerust hart en een goed geweten op de schaal deponeren, in de za ligmakende veronderstelling, dat ze daarmee hun plicht tegenover de kerk wel ruimschoots hebben vol daan. De andere groep, de andere helft kan men wel zeggen, denkt daar heel anders over. Die groep weet of beseft ten minste, dat de parochiekerk lasten te dragen heeft, dat die lasten ook ergens van betaald moeten worden en dat er dus gekollekteerd moet worden, dat er dus tarieven moe ten zijn, dat er dus bankenpacht moet zijn. Maar diezelfde groep of tenmins te een deel daarvan vindt, dat het ook weer niet door kan gaan, zoals het op het ogenblik in vele pa rochies gaat. Zij zijn het volkomen eens met de noodzakelijkheid van voldoende inkomsten voor de parochiekerk, maar zij zouden wensen, dat om die inkomsten te verzekeren, heel andere methoden werden gebruikt en heel andere maatstaven werden aangelegd. En de voorstellen, die zij dan zouden willen doen, lopen weer zeer ver uiteen. De felste voorstanders van een hervorming willen een soort kerk belasting invoeren. Iedereen moet in dat systeem naar draagkracht en naar vermogen bijdragen in de inkomsten van de parochiekerk. Anderen vinden dit voorstel veel te ver gaand en stellen op hun beurt een andere oplossing voor: Schaf de koliekten en de tarieven en de bankenpacht af, zo zeggen zij en wij, de gelovigen, zullen door vrije gaven wel zorgen, dat het onze kerk niet aan inkomsten ont breekt. Deze mensen zijn kennelijk idea listen, die geloven, dat iedereen wel hetzelfde zal willen doen. Weer anderen willen slechts één kollekte doen plaats vinden. Leg de gelovigen uit waarom 't gaat, redeneren zij en één kollekte zal voldoende zijn. Een kleine aansporing tussen de feesten van het kerkelijk jaar door moet voldoende zijn om de gaven van de éne kollekte te waarborgen. De grootste groep vindt dat alles maar bij het oude moet blijven, maar ook deze groep kan men ge makkelijk weer onderverdelen, enerzijds in degenen van de werke lijke cent, anderzijds in de behoud- zuchtigen van aard, die eigenlijk iets hebben tegen elke hervorming. De samenspraak van de parochi anen van Wahlwiller met hun pas toor heeft in elk geval veel dingen duidelijk gemaakt. Op de eerste plaats: dat niet elk gezin evenveel kan bijdragen aan de inkomsten van de kerk. Op de tweede plaats: dat kleine parochies door hun kleiner aantal gelovigen naar verhouding nü al meer moeten opbrengen dan veel grotere parochies en dat de gelo vigen dit gevolg van parochiegren zen op zichzelf al niet erg waar deren. Op de derde plaats: dat een kerkelijke belasting tenslotte een ingewikkeld administratief appa raat nodig zou maken om elk gezin recht te doen wedervaren. Op de vierde plaats: dat juist deze technische voorzieningen de gelovigen bijzonder weinig aan trekkelijk voorkomen. Op de vijfde plaats: dat het ge hele probleem zoveel haken en ogen heeft, dat bijvoorbeeld Wahlwiller nog maar even zal wachten om een besluit te nemen. Een verheugende slotsom zal zo'n gesprek als in Wahlwiller altijd wel kennen: nu het probleem een maal is aangeroerd, is er tenminste een reëel besef ontwaakt voor de noden van de parochiekerk. Dat is de winst van dit gesprek. En een tweede winstpunt achten wij, dat ook in vele andere pa rochies nog wel eens lang en breed over deze zaak zal worden gespro ken, al blijft de materie uitermate delikaat. En hoe in de toekomst ook de inkomsten van de parochiekerk geregeld zullen worden, één ding De nieuwe Schoolgeldwet is, met terugwerkende kracht tot 1 Sept. 1953, in werking getreden en het is voor onze lezers met schoolgaande kinderen van belang te weten hoe de regeling van genoemde datum af is. Het feit, dat de nieuwe wet van 1 September 1953 af geldt, brengt n.l. mede, dat ook gehele of gedeel telijke teruggaaf van schoolgeld over het schoolgeld jaar 1953/1954 en 1954/1955 mogelijk is en er kan hieraan dus ook een financieel belang voor onze lezers verbonden zijn. Vrijgesteld onderwijs Voor het volgen van onderwijs aan de volgende scholen is geen schoolgeld meer verschuldigd: 1. gewoon lager onderwijs; 2. voortgezet lager onderwijs; 3. buitengewoon lager onderwijs. Verder is geen schoolgeld ver schuldigd voor het volgen van dag onderwijs gedurende het eerste en tweede leerjaar aan scholen voor: 1. uitgebreid lager onderwijs (U.L.O.); 2. voorbereidend hoger en middel baar onderwijs (Gymnasium, H.B.S., Lyceum e.d.); 3. lager nijverheidsonderwijs (huis houdschool, ambachtsschool of thans genaamd technische lagere school e-d.). Hieronder is niei begrepen het uitgebreid lager nijverheids onderwijs (U.T.S.); 4. voor het verstrekken van dag onderwijs aan leerlingen van het eerste leerjaar van lagere land- en tuinbouwscholen. Voor welk onderwijs wel? Er is wel schoolgeld verschuldigd wegens het volgen van dagonder wijs aan: 1. scholen voor uitgebreid lager onderwijs (U.L.O.) gedurende het 3e en volgende leerjaren; 2. scholen voor voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs (Gymnasium, H.B.S., Lyceum e.d.) gedurende het derde en de volgende leerjaren; 3. scholen voor lager nijverheids onderwijs (huishoudschool, techni sche lagere school of ambachts school e.d.) gedurende het derde en de volgende leerjaren; 4. lagere land- en tuinbouwscho len gedurende het tweede en de volgende leerjaren; 5. scholen voor kweekschoolon- derwijs, uitgebreid lager (U.T.S.) en middelbaar nijverheidsonderwijs (M.T.S.). Hoe wordt er berekend De grondslag voor de berekening van het schoolgeld is het bedrag dat men verschuldigd is aan loon-, inkomsten- en vermogensbelasting en wel, wat de loon- en inkomsten belasting betreft over het laatst verlopen kalenderjaar voorafgaande aan het schoolgeld jaar en wat de vermogensbelasting betreft over de bij de aanvang van het schoolgeld- jaar lopende belastingjaar. Wan neer dit bedrag minder dan f 100. bedraagt dan is men geen school geld verschuldigd. Bedraagt dit f 100.of meer dan is men per leerling en per school geldjaar f 8.— verschuldigd ver meerderd met één gulden voor eik geheel bedrag van f 50.van de schoolgeldmaatstaf (het bedrag aan loon- of inkomstenbelasting en vermogensbelasting). Bij een school geldmaatstaf van f 100.bedraagt het schoolgeld dus f 10.per leerling (f 8 en 2 x f 1. Betaalt men bijv. f 1000.aan inkomstenbelasting enz. per jaar, dan is men een bedrag van f 8. verschuldigd, verhoogd met 20 x f 1.of in totaal f 28.— (20 x f 50.— is f 1000.—). Gezinsreductie Volgens artikel 11 van de nieuwe ..Schoolgeldwet" wordt het school geld op een daartoe strekkend ver zoek van de schoolgeldplichtige verminderd indien meerdere kinde ren uit hetzelfde gezin leerling zijn van een inrichting voor hoger onderwijs of van U.L.O., V.H.O., M.O. en lager nijverheidsonderwijs of van scholen voor kweekschool- is duidelijk geworden: men moet de kerk in het midden laten. Want hoewel de leken van deze tijd zich de uitspraak: „Gij, leken, gij zijt de kerk", goed in de oren hebben geknoopt, beseffen zij even zeer, dat de kerk altijd en immer het sacrale middelpunt van hun godsdienstig leven zal blijven en dat zij daarvoor ook offers moeten brengen. Hoe die offers moeten worden gebracht, is tenslotte een zaak van weinig gewicht, al heeft de demo cratische gelovige de neiging aan de methode juist veel gewicht te hechten, maar dat de offers zullen gebracht worden is de hoofdzaak, die vast blijft staan. De bekommernis om de methode verraadt op zijn minst een zorg om de zaak zelf 1 onderwijs, uitgebreid lager en mid delbaar nijverheidsonderwijs. De reductie wordt dus toegekend voor meerdere leerlingen uit één gezin op de navolgende scholen en de daarbij genoemde klassen: 1. Gymnasium, H.B.S., M.M.S., Lycea, Mulo en Lager Nijverheids onderwijs: klas 3 en hoger. 2. Universiteit, Kweekschool, Uit gebreid lager- en Middelbaar Nij verheidsonderwijs: alle lesjaren. Daar het schoolgeld voor L.O., V.G.L.O. en B.L.O. afgeschaft is, kunnen kinderen, die deze scholen bezoeken niet meetellen bij het vaststellen van de gezinsreductie, Van de zijde van bijzondere mid delbare onderwijsinrichtingen wordt de aandacht erop gevestigd, dat niet alle ouders van leerlingen dezer inrichtingen erop kunnen rekenen schoolgeld terug te zullen ontvangen over de voorafgaande jaren, daar het bijzonder middel baar onderwijs voor niet-gesubsidi- eerde kosten staat, welke gedekt worden door zogenaamd surplus- schoolgeld of contributie. Voorts vestigt men er van de zijde der middelbare onderwijs inrichtingen de aandacht op, dat de blauwe formulieren voor de reductie- aanvragen over de jaren 1953'54 en 1954'55 niet eerst behoeven te circuleren langs de verschillende inrichtingen waar men kinderen heeft of heeft gehad, doch direct na invulling door de ouders kunnen worden geretourneerd aan de directie of administratie der school welke hun het formulier heeft ver strekt. De aanvragen voor reductie over het lopende jaar 1955'56 moeten echter wel langs event, andere scholen circuleren alvorens ze worden geretourneerd. Verlaten van de school Indien een leerling in de loop van het schoolgeld jaar overlijdt of de school verlaat, wordt ontheffing verleend over zoveel volle maanden, als er nadien nog in het school geldjaar overblijven, tenzij over de maand, waarin de leerling de school verlaat, schoolgeld voor een andere school verschuldigd wordt, in welk geval mede over deze maand ont heffing wordt verleend. Ontheffing van schoolgeld wegens het verlaten van de school wordt niet verleend, indien de ontheffing op niet meei dan twee maanden betrekking zou hebben. Ziekte van de leerling Indien een leerling wegens ziekte de school gedurende langer dan drie maanden achtereen niet heeft kunnen bezoeken, wordt ontheffing van schoolgeld verleend over zoveel maanden, als de school niet is be zocht. Verzoek om ontheffing In beide vorengenoemde gevallen moet een verzoek om ontheffing worden ingediend binnen twee maanden, nadat de leerling is over leden of de school heeft verlaten ofwel bij ziekte binnen vijf maan den, nadat de leerling wegens ziekte het schoolbezoek heeft ge staakt. Niet bezoeken van de school na inschryving v.d. leerling Indien een leerling, die is inge schreven voor een schoolgeld jaar, bij de aanvang van dat jaar weg blijft, is schoolgeld over de eerste maand van het schoolgeld jaar ver schuldigd, tenzij vóór het begin van het schoolgeld jaar bericht van ver hindering is ingekomen. Tussentijdse inschrijving Indien een leerling in de loop van het schoolgeld jaar wordt inge schreven, is het schoolgeld slechts verschuldigd over zoveel maanden de vacantie inbegrepen als na de inschrijving in het schoolgeld jaar over zijn. Een gedeelte van een maand wordt daarbij voor een gehele maand gerekend. WED. P. BOM 6 ZONEN Charles Ruysstraat 14 Venray| JBLJft En zo'n zware AH-chocoladeletter - Del/cata kwaliteit! - kost U slechts 75 ct. Ook de M en de W. Kleiner model 48 ct. Maar wacht dan niet met kopen, anders treft U een onvolledig alfabet aan - zó groot is de vraag! Nu zijn alle letters nog voorradig. Nu we het toch over letters hebben: Albert Heijn biedt U voordeel van A tot Z. Denk maar eens aan de AH-klantenobligatie die U elk jaar verrast met rente èn winstaandeel. En zie bijv. neven staande prijzen. Zo biedt kopen bij AH de ene verrassing na de andere. Ook U kunt meedoen. Voor elke bestede volle gulden kunt U 1 spaarzegel a 10 cent kopen. Als U f 49.- hebt gespaard, kunt U Uw spaarboekje in- wisselen voor een winstdelende 4 °/0 AH-klantenobligatie, groot f 50.- (of rente op rente kwekende AH-spaarobligatie, eveneens groot f50.-). De effectenhandel geeft voor een AH-klantenobligatie een aan zienlijk hoger bedrag dan de nominale waarde van f 50.-. Drie redenen om bij AH te kopen 1. de beste kwaliteit 2. de laagste prijzen 3. rente -1- winstaandeel FONDANT BORSTPLAAT j r 10 heerlijke smaken (poo gram Tf3 FONDANT BORSTPLAAT nn chocolade en mocca 100 gram L* «J taai taai oc gewilde tractaUe 6 stuks i.f MARSEPEIN van échte amandelen per stuk O vJ CHOCOLADESIGARETTEN jn met gouden mondstuk p. doosje CHOCOLADE FIGUREN keuze uit ruim 40 stuks in kleurig staniol verpakt 1 fl per stuk vanaf 0 GJ1 SPECULAASPOPJES met amandelen 2 stuks DIKKE SPECUL.BROKKEN met amandelen 250 gram AMANDELSPECULAAS met véél amandelen 250 gram 1 KRUIDSPECULAAS fijnste kwaliteit 250 gram SPECULAAS voor de boterham 250 gram - mmsm De vestiging van nieuwe en de uitbreiding van bestaande fabrieken in Venray heeft automatisch tot gevolg het aantrekken van arbeiders buiten Venray, waarvan een deel afkomstig uit de stad. Blijkens de ervaring worden deze „vreemde" arbeiders en hun echt genoten voor de vraag gesteld of de oude tegenstelling tussen vrou wen uit de stad en het platteland nog immer bestaat en zo ja of daardoor vrouwen uit de stad in vele gevallen een voorsprong heb ben op haar sexe-genoten in de provincie, die hen doet overwegen hun vertrek naar Venray door moet gaan. Dat de oplossing van deze vraag dikwijls van doorslaggevende be tekenis is voor het al of niet vestigen van deze arbeiders in onze gemeente is het toch wel van belang even hierbij stil te staan. Ontkent kan niet worden, dat de stadsvrouwen zeker voor twintig, dertig jaren terug een voorsprong hadden. Het bevolkingscentrum waarin zij woonden en werkten bood een aantal gemakken, zoals bv. electriciteit en waterleiding, die men op vele plaatsen van het platteland miste. Dat hierdoor grotere mogelijk heden open lagen bv. betere vrije tijdsbesteding in de avonduren e.d. lag voor de hand. Deze voorsprong is practisch verdwenen. Ook hier kent men het gemak en de hygiëne van deze voorzieningen. De ontspanning en ontwikkeling via cursussen, lezingen etc. had natuurlijk meer kansen in de grotere bevolkingscentra dan hier op het platteland. Dit laatste moest vaak grote offers brengen om hier iets behoorlijks te organiseren. Al is op dit terrein ook hier veel veranderd, het gebrek aan zaal- ruimten en initiatief in deze mag toch wel aangewezen worden. Zo zijn er kleinere plaatsen, waar op dit gebied nog heel wat meer ge presteerd wordt dan in Venray. Van de andere kant moeten we ons afvragen of vooral de ontwik kelingsmogelijkheden in de stad altijd door de betrokkenen zijn aan gegrepen. Hebben de stadsvrouwen, die op dit terrein zovele verschei dene vruchten te plukken hadden, die ook inderdaad geplukt. Dan is er de kwestie van kleding en. mode. Nog al te zeer loopt men met het idee rond ook in Venray zelf dat men voor mode-artike len enz. speciaal op de stad is aan gewezen. Laat dit vroeger inder daad het geval geweest zijn, zeker in de na-oorlogse jaren tonen de Venrayse winkels op dit terrein een keuze, die niet voor de speciaal winkels in de stad behoeft onder te doen, al zal het sortiment daar wellicht groter, maar zeker niet goedkoper zijn. GEZINSBAND STERKER Er mag toch ook op gewezen worden, dat over het algemeen op het platteland de gezinsband en het gezinsleven veel sterker en hechter is dan in de stad. De ge zinsleden moesten het en dat geldt zeker voor voorbije jaren veel meer van de kleine gemeenschap hebben. De voordelen daarvan zullen ieder duidelijk zijn. De taak van de ouders werd daardoor wel zwaarder, maar een gevolg is, o.a., dat veel platte landsvrouwen de kunst van een drukke huishouding besturen beter verstaan dan hun stadse collega' De omstandigheden hebben hen daartoe wel gedwongen. Bovendien kennen deze vrouwen de natuur nog. Ze weten wat van dieren en bloemen, van planten en groenten en kunnen hun kinderen de band met de natuur doen behouden. Het is ondoenlijk in het korte bestek van dit artikel al de pro- en contra's op te noemen en te weer leggen, maar het zal de lezer duidelijk zijn geworden uit het bovenstaande, dat voor vele „vreem den" niet gemakkelijk is om te besluiten. Temeer daar oude en ingeroeste verkeerde denkbeelden nog immer opgeld doen. Maar de oude tegenstelling is gelukkig op velerlei terrein opge heven en we kunnen vooral de dames een kennismaking met het platteland en speciaal met Venray rustig aanbevelen. Mits ze^ van goede wil zijn en geen eisen sféllen, die ze ook nimmer in de stad heb ben gesteld, dan sal het waerachtig*" wel gaan. Land-, en Tuinbouv Een boer, die rekent... De land- en tuinbouwers, die dit jaar tijdig grondmonsters hebben laten nemen, weten thans welke maatregelen genomen moeten wor den om de voedingstoestand van de grond te verbeteren. Het is buitengewoon belangrijk, de nodige aandacht te schonken aan die meststoffen, welke tr«ms toegediend kunnen worden. 'w De kosten van het grondonder zoek zijn pas goed besteed als er oordeelkundig naar gehandeld wordt. Op fosfaat-behoeftige gronden en op gronden, die arm zijn aan vodf* de plant opneembare kaleis "het dringend gewenst ten spcreaigste Thomasmeel en kali te strooien. Thomasmeel en kalizout kunnen goed gemengd in één keer worden uitgestrooid. Nu zijn de wegen nog begaan baar en is er meer tijd beschik baar dan in het voorjaar. Boven dien loopt de prijs van verschillen de meststoffen iedere maand op. Een boer, die rekent, weet wat hem te doen staat' BEL OP BIJ BRAND No. 392

Peel en Maas | 1955 | | pagina 1