Een bromfiets bloembollen De lekkerste pijptabak Jonge vrouwen willen trouwen Meisjes,: 0 2 DOUWE EGBERTS ichtèi Friesche Heeren^Baai P K Overalls doable lort R. APPtLS naast Raadhois Uit„Peel en Maas" Uit vroeger dagen KcuHsen-ïïleesteis Vervoer v. overledenen Plant nu IQoóc ai uui kitten BOM-TAXI UW TAXI Bel: 4 1 8 lillf ©GltATSS1 fJM. vakkleding vakkleding vakkleding APPELS textiel Venray uit de handigste verpakking! Vervolg van 1ste pagina. Zo lets was het ook met die „steek penningen", een niet alleen in Deurne, maar alom berucht mis bruik. Ook de handelsagent van Deurne toonde zich daarin bedreven, maar waarlijk niet hij alleen. Die kunstjes had hij overigens, volgens mijn zegsman Th. Slits, ook in Venray uitgehaald. Men kon bijv. iets verkopen voor de „officiële" prijs van duizend gulden (laag ge noeg!), mits de koper er vijftien honderd gulden voor betaalde, Dus vijfhonderd gulden in de zak van de „verkoper"! (De tussen persoon). De terreinen van werkzaamheden van Ouwerling en mij waren niet afgebakend. We schreven beiden over wat ons goed dacht. Maar uiteraard hield ik mij vooral bezig met Venray, Horst, Sevenum, Hel den, Meijel, Nederweert en het Land van Weert. Eén merkwaardigheid ondermeer: Een wethouder en twee raadsleden van Horst spraken mij meermalen in Oostrum over „ongerechtigheden" van burgemeester en secretaris. Zij ondertekenden mijn overzicht van het onderhoud! Dus kon ik er op vertrouwen. Dat waren de onderdelen van het geheel, dat Ouwerling toch apart betitelde: De gemeentelijke veen- exploitatie En onder dat hoofd de algemene beschouwingen gaf, zoals bijv. de administratie, Het goochelen met cijfers in „officiële" stukken, als verslagen aan Gedeputeerde Staten. Daarvoor dienden dan de rapporten van accountants van „particuliere" industrieën. Wij waren daarin niet deskundig. Het was voor ons allebei altijd de kunst, de potentaten inde kaart te kijken. In 1940 schreef de heer J. Heeren in het Helmondse blad ,,'t Getouw": De krant van Ouwerling werd ge vreesd door eigenmachtige dorps- potentaatjes, door politiekers en kliekmakers, door allen die zich met oneerlijke middelen ten koste van het algemeen wilden bevoordelen en zich in hun plannen voelden ge dwarsboomd. Natuurlijk kan ik in vier artikelen niet grondig en uitvoerig het strijd- leven over vele jaren van Ouwer ling beschrijven. Als men in „Het Goud van de Peel" telkens Ouwer ling leest, waar De Visscher staat gedrukt, dan leert men het wel kennen. Er staat in dat hele boek geen zin, die op mij zelf betrekking heeft. Ik ben daar niets anders dan de objectieve schrijver. Of Ouwerling de eretitel van: een emancipator in Peelland al of niet verdient, laat ik nu aan het oordeel van de lezers over. 3x grotere slijtvastheid Prijs vanaf (I 17,50 herenmaten vanaf 13.25 4 November 1905 22 nieuwe leden traden toe tot de propagandaclub Sint Petrus. Pater Adjutor (Petrus Joannes) Roefs O.F.M. overleed als pastoor te Hernen en Leur. K. van Aarssen, Mr. Kleer maker, verhuisde van de Langstraat naar de Grote markt, huis Custers. 3 November 1906 De dorpsgenoot H. Ouden hoven, klerk bij de posterijen te Groningen, werd bevorderd tot klerk le klasse. Op de Allerzlelenmarkt be taalde men voor witte kool I 1,10 de 100 pond. De Rijksambtenaar J.M. Kris pijn was 25 jaar in zijn ambt. 2 November 1907 H. Poels—Camps werd be stuurslid van de boerenleenbank in plaats van de overleden L. Raedts. Bij H. Verhalle, Heuvel, waren mangelwortelen te koop voor f 9 de 1000 kilo. Klaas Bekkers had een zaad- handel aan de Patersstraat. Land- en Tuinbouw. Voorkom rot in Uw voederbietenkuil. Jaarlijks treden in de bietenkui- len grote verliezen op door het spruiten en rotten van de bieten. Niet alleen is dit een verlies in gewicht, maar ook een verlies in voedingswaarde. Door de voederbieten tijdens het opmaken van de kuil te behandelen met Conserbeta, is het mogelijk gebleken de bovengenoemde ver liezen tot een minimum te beperken doordat dit het rotten en spruiten van de bieten tegen gaat. Bovendien worden door deze be handeling de in de bietenkuilen overwinterende bladluizen gedood. Dit laatste is van belang voor de bestrijding van de vergelingsziekte. Resumerend kan gezegd worden, dat het de bewaring van bieten verbetert door het tegengaan van kuilrot en spruitvorming en een indirect bestrijdingsmiddel is tegen de gevreesde vergelingsziekte in de bieten. Praktijk-proefnemingen hebben dit bewezen. Let op de kalktoestand van uw grond Met grote zorg gaan de Land- bouwlaboratoria voort de toestand van onze cultuurgronden nauwkeu rig te bepalen. Men vergelijkt de situaties van diverse jaren, bepaalt voor- en achteruitgang en dient met de verkregen gegevens de voorlichting. Jaarlijks worden dui zenden grondmonsters onderzocht op hun kalkgehalte. Voortdurend blijkt, dat de helft van onze zand-, dal- en veengronden niet voldoen aan de eisen die men ten aanzien van het kalkgehalte mag stellen. Tot welke grote productieverlie zen deze ongunstige toestand aan leiding moest geven tonen al te vaak de proefvelden aan. Een ander gebrek, dat zich gedurende de laatste 10 jaren voordoet is de behoefte aan magnesia. Terecht kent men daarom bijzon dere waarde toe aan kalkraeststof- fen, die een bepaald magnesium gehalte bezitten zoals Winterswijkse Dolomiet. Het gebrek aan magnesia is o.a. ontstaan door het toenemend ge bruik van meer gezuiverde kali meststoffen; verder is een belang rijke factor, dat de plant grote hoeveelheden magnesia opneemt, zelfs wel van 10 tot 50 kg. MgO per hectare, terwijl uitspoeling een verlies van ong. 40 kg. per ha kan veroorzaken. De bodem heeft 'deze voedings stoffen in grote hoeveelheden nodig. Men dient er bewust op te letten, dat zij ieder jaar voldoende wordt toegevoerd. Verschil Enige verschillen in het leven van alle dag in 1888 en in 1955 kunnen uit een enkel blad van die tijd worden opgemaakt. Boter 't Marktbericht van die krant geeft de boterprijzen te Venray, te Horst, te Maastricht, te Venlo, te Bergen, te Blitterswijk, te Well, te Vierlingsbeek, te Deurne en te St. Anthonis, met de aangevoerde hoe veelheden in „halve kilo's". De prijzen bewogen zich tussen 40 en 74 ets per halve kilo, in Venray tot 74 ets in Horst van 38 tot 52 ets. Zo'n koopman kon dus nog wat verdienen als hij zijn boter in Horst ging kopen en ze in Venray aan de man bracht. Iedere boer trok met zijn eigen boterkluit naar de mijn als 't de moeite waard was; 't andere werd verkocht aan de kremer, die zo ongeveer gaf in winkelwaren wat hij voor de boter en de eieren kwijt wilde zijn. Dienstneming voor Oost-Indië Het departement van koloniën (wat 'n vreemd woord voor onze hedendaagse oren) belooft drie honderd gulden handgeld aan Nederlanders bij het aangaan van ene militaire dienstverbintenis van zes jaar. Miliciens konden voor twee jaar gedetacheerd worden naar Oost-Indië; premie twee hon derd gulden. Toch wel een leuke tijd; niet zozeer voor de jongens die naar Indië werden verkocht, maar voor de ronselaars die er zo af en toe nog een tientje bij konden verdienen want de aanbrengpremie was tien gulden, stond er in zware letter bijgedrukt. Wielerwedstrijden Houden we tegenwoordig wieler wedstrijden als de Ronde van Nederland, Tour de France, en dergelijke, die meerdere dagen duren en waarbij honderden kilo meters worden afgelegd, in die dagen ging dat geheel anders. In Nijmegen hield men Tweede Pinksterdag in 1888 nationale en internationale wielerwedstrijden, uitgeschreven door het Geldersch Overijsselsch Club verbond (wij zouden vandaag schrijven G.O.C.). 't Eerste nummer was een aan moedigingswedstrijd voor twee- wielers, afstand 1500 m., ja meters, (4 ronden plus 102 m.); 't tweede nummer 'n internationale wedstrijd voor êén-persoons driewielers, af stand 1609 m. (5 ronden min 139.5 m.) le prijs gouden medaille, win naar P. W. Scheltema-Beduin te Amsterdam op de driewieler dus. No. 3 wedstrijd om het kampioen schap van het G.O.C., afst. 7000 m. (20 ronden plus 10 m.). No. 4 wedstrijd voor tweewielers afstand 2500 m. en no. 5 aanmoe digingswedstrijd voor driewielers over 1500 m. Jammer genoeg vinden we de gemaakte tijden niet opgegeven. Vergelijk daarmee onze Maandag ochtend-editie eens mee. Diphterie Mocht men diezelfde krant ge loven, dan was er niets zo eenvou dig als iemand van diphterie te genezen. „Indien gij of een uwer familie door diphterie aangetast zijt, weest niet ongerust, daar het gemakkelijk genezen kan worden zonder geneesheer." Zo vangt het bericht aan. „Het enige wat U nodig hebt is een lepel bloem van zwavel in een wijnglas vol water. Roer dit met uw vinger degelijk om en gebruik het als gorgeldrank. Kan de patiënt niet gorgelen neem dan een brandende kool en strooi er een èi twee lepels zwavelpoeder over en laat de zieke dit inademen. Verbrandt U wat meer zwavel dan kan de hele kamer met deze dam pen gevuld worden, waarin de patiënt op zijn dooie gemak kan rondwandelen. Dit wordt tevens aanbevolen voor erge verkoudheden in het hoofd, borst enz. en bij ge vallen van asthma en tering." Wij zouden ons afvragen of dit misschien middelen zijn om asthma en tering te krijgen. Waardering voor de landbonw De Regering verklaarde: De nog steeds gedrukte toestand van de landbouw noopt tot een voortgezet onderzoek naar de middelen,, om die grote bron van onze volkswel vaart te ontwikkelen en te bevor deren. De Landbouw-courant begroette deze Regeringsverklaring met inge nomenheid, maar drong tevens op daden aan en verzocht de Regering blijkt te geven van hare belang stelling in de landbouw ook in de uiterlijke vormen; zij geve ook bij de hoge regerings-colleges van de landbouw de plaats, die hem toe komt. Heeft men vandaag ook nog over die geringe belangstelling te klagen 'n Mitrailleur Dezelfde krant bevat nog 't be richt dat een ingenieur te War schau een geweer heeft uitgevonden waarmee in één minuut 62 schoten kunnen worden gelost. Zo is er toch wel een en ander veranderd sedert 1888 als we deze verschillen zien uit één enkel num mer van Peel en Maas van 1888. met f 75.- a f 100.- aan eigen geld. Mits U belang hebt bij het bezit ten van een bromfiets, komt U maar eens praten. Vrije keuze van handelaar. Vrije keuze van merk. Rente zeer laag. Assurantiekantoor Oostsingel 12 Telefoon 462 in en buiten Venray per speciale lijk-auto verzorgt Begrafenisonderneming J. Goumans, Schoolstraat 1a Telel. 592 bij moeilijk heden, ofwel voor raad en inlichtingen is de R.K. Vereniging tot bescherming van Meisjes: Mevr. W. v.d. Munckhof-S angers Grote Straat 28, Tel. 581; Mevr. M. v.d. Hombergh-Bot, Oostsingel 6, Tel. 393; Mevr. A. Pijls-Drenth, Grote Straat 14; Mej. T. Coenen, Patersstraat 30, Tel. 588; Mej. T. Paping, Paters straat 30; Mej. M. Pijls, Grote str. 14a, Tel. 673; Mevr. Baronesse de Weichs de Wenne, Geijsteren, Tel. 250; Mevr. vd. Haar, Blitterswjjck, D 67, Tel. 263. HYPOTHEKEN beschikbaar tegen lage rente. Assurantiekantoor VAN OPBERGEN Markt 11a Telefoon 696 EEUWIGE LENTE heeft ze in kwaliteit en kwantiteit WED. P. BOM S ZONEN Charles Ruysstraat 14 Venray UITKNIPPEN WGé Interessant nieuws van 1600 VéGé-kruideniers (die zoveel geldzegels geven) le Jaargang No. 4. Oplage2.155.000. Verschijnt om de 14 dagen. Red.:Nes 84-86-88, A'dam-C. Sparen is noodzakelijk Daar komt tegenwoordig echter heel wat voor kijken. Vóór de grote dag aanbreekt moet het a.s. bruidje eerst spareD, sparen en nog eens sparen. Aan alle moeders, aanstaande schoonmoeders en andere verwanten, die hun steentje bij willen dra- gen, is hier een goed advies. Neem een VéGé- kruidenier en spaar alle geldzegels op, die U daar krijgt. Het zijn er bergen! Belangrijk is, dat U die geldzegels extra krijgt. Wat U bij VéGé koopt, is bovendien van supe rieure kwaliteit en U hebt een kruidenier, die U een enorme keus biedt. Tegen de tijd dat het stel in het huwelijksbootje stapt, kan het varen op de stroom van guldens, gekregen voor de geldzegels die U voor ze gespaard hebt. Wat is precies een limerick Een limerick is een versje van E vijf regelswaarvan regel 1, g 2 en 5 op elkaar rijmen regel 8 en 4. Zoals bij deseg leuke limerick van Mevrouw Vogelzang-Btefjens, Wolve-1 gasterweg 3, Oudeschoot-Fr., 5 die deze week de f. ff.- aan VéGé-artikelen won. Kijkt U maar Er was eens een meisje uit Loenen, Dat zag een paar pumps fc om te zoenen. 3 Zü antwoordde ving "Ik kom zo weer terug 1" ZU kocht op VéGé-zegels schoenen. Ziet U wel f Loenen-zoenen-1 schoenen en: vlug en terug, f Het is maar een weet! Als R U nu geen volleerde limerick- u dichter wordt, dan wordt me- p mand het. Een bloemen-tip Mar fa Bloemen in een vaas blijven langer mooi en fris, als U een Dispril- of As pirinetabletje in het water doetDe vaas 1 houdt U helder, door een paar druppels bleekwater aan het water toe te voegen. Mar ja t water een reep chocola ter waarde van 10ct, bij aankoop van elk pakje VéGé*cacao een pak mei 10 faai-faai-popjes van 47 voor 37 Ct bij aankoop van elk pak VéGé-koffie van 250 gram vfc bovendien op al deze artikelen 70% korting in geldzegels 1 rüw V-Hofstraat 2 naast Raadhuis Overal aan huis te ontbieden. 75 ct. per 50 gram ook in onsen en 2 ponden Douwc Egberts brengt nu naa. Êzlttc Friesche HEEREN-BAAI A (geel) ook in de speciale patentverpakking. Het pakje bevat een extra vouw, waardoor het 2 x zo wijd open „waaiert" en volop ruimte biedt voor- het stoppen van de pijp in het nakje zelf! V.

Peel en Maas | 1955 | | pagina 4