de Gruyt Niet te haa wacht maar even J, j In October trekken vele vogels weg Voor de Politie rechter DE KOFFIE- EN THEEZAAK Waarschijnlijk heeft de Officier van Justitie onze klacht, dat hij immer over Venrayse mensen praat, die geen Venrayse mensen zijn, in zijn oren geknoopt, want nu had hij inderdaad enkele nummers op zijn rol staan, die geboren en ge togen uit deze contreien waren. Dat was op de eerste plaats het geval met een stengun. Op zekere dag is een vrouw naar de kazerne gekomen om te vertellen, dat haar man een stengun in zijn bezit had en dat ze dat ding maar het liefst zo gauw mogelijk opgeruimd wou hebben. Venrays politie toog er op af en vond inderdaad een stengun met de bijbehorende patronen. Nu lagen ze angstwekkend op de tafel voor de officier, die het er niets op had toen een politieagent demonstreer de, dat het machientje nog werkte. f 50.boete en inbeslagname van dit klein soort kanon waren het resultaat. Dan kwamen er twee families, die nog al eens moeilijkheden met elkaar hebben. Nu was het een paard, dat zó op de weg stond, dat een juffrouw, die wou gaan melken er niet voorbij kon, wat weer aan leiding werd tot nieuwe twist en- boete. De juffrouw begon tegen het paard en de eigenaar daarvan te vertellen, wat ze van dat alles nu dacht, maar de eigenaar van het paard hield zijn mond ook niet en zei zelfs op een gegeven moment, dat de juffrouw de kolen en de bedstukken, die ze van de Engel sen had gegapt, maar eens terug moest brengen, waarop de juf zö gloeiend werd, dat ze er de politie bij haalde. De eigenaar van het paard werd voor deze gemene woorden beloond met f 15.Net voordat de politie het slagveld betrad, was echter de neef van de juffrouw met vliegen de vaandels en slaande trom aan komen rennen en die nam het op voor zijn tante. Hij kon het een beetje beter als zijn tante en in de kortste keren had hij de paarden- eigenaar eens verteld, hoe hij als neef, over hem dacht. En dat was niet veel fraais. En passant schreef de politie hem toen ook maar op en omdat hij reeds eerder met een dergelijk bijltje gehakt heeft, werden het nu f 30. Dan was er nog de poging om een andermans slaapkamer in te kruipen, die beloond werd met f 50.boete en 1 maand voor waardelijk, om hem te leren zijn eigen bed wat vroegtijdiger op te zoeken. Dat was dan de Venrayse editie. In Arcen hield de politie er een aan, die nogal „geladen" achter 't stuur van zijn wagen zat. Bij nader onderzoek bleek, dat van deze man reeds zijn rijbewijs was ingetrok ken en zo dus blijk gaf rechter lijke beslissingen aan zijn laars te lappen. Hetgeen dom is, want nu mag hij 14 dagen gaan brommen. Ter zitting bleek ook nog, dat hij doof was, want zijn zaak was reeds lang voorbij en de uitspraak al lang gedaan, toen hij zich pre sent meldde. Hij had de deurwaar der niet gehoord- Trouwens dronkelappen hadden in deze zitting niet over belang stelling te klagen. In Venlo zwierde er een zö zat over het fietspad, dat hij pardoes een andere argeloze fietser de sloot injoeg en zelf ook nogal be hoorlijk kwam te vallen. f 40.boete was de tol voor zijn capriolen. In Bergen zwierde er een met zijn brommer tegen een boom aan, zodat deze machine voortaan oud roest is en hij een week in het ziekenhuis terecht kwam. f 30.boete en 2 weken voor waardelijk. In Well was er een, die dronken op een motor zat en ook de laatste boom met alle geweld omhelzen wou. Hij kreeg zijn zin en knotste er tegen op met een klap, dat een kilometer verder nog te horen was. De man was zwaar bewusteloos en men had een hele tijd nodig om hem weer tot het land der levenden terug te brengen. Toen waren zijn eerste woorden: „geef me maar een biertje". En dit laatste was volgens de Officier wel het meest doorslaggevende be wijs, dat de man onverbeterlijk is, reden waarom hij dan ook 2 weken kreeg enl jaar zijn rijbewijs kwijt is. En zo ging dat maar door... f 30.— voor de eerste keer en dan de petoet in. In Gennep was er dan nog een, die zijn buurman maar voor een schooier uitmaakt. „Das een fami liekwestie Edelachtbare", zei de verdachte, of daarmee alles ver klaard was. Maar dat was 't niet, want hij kreeg f 30.boete en om in de toekomst dergelijke schone benamingen voor het nageslacht verborgen te houden, kwamen er nog 2 weken voorwaardelijk bij. D. uit Well had wat tegen de douane in het algemeen en tegen een in het bijzonder. Toen hij die dan ook een keer tegenkwam, ver telde hij hem eens precies, hoe hij hem zag. Dat schoons is minder geschikt om in de krant te zetten. Het zij voldoende, dat hij er f 30. voor kreeg. En tenslotte was er dan de oude man uit Venlo, die op zijn ouden dag een schopje gegapt had, waar hij natuurlijk razend spijt van had. Dat hielp echter weinig, f 30. kwam op zijn strafregister staan. BEL OP BIJ BRAND No. 392 TT"7 want De Gruyter's koffie is vandaag, maar ook morgen en overmorgen, volop vers en geurig voorradig! Als U wilt weten, hoe lekker en verkwikkend werkelijk kers verse koffie smaakt, ga dan over op De Gruyter's koffie. Dat is koffie recht uit eigen branderij naar eigen winkels. Zo kan koffie niets ,aan geur en smaak verliezen en dat proeft U direct! Bovendien verreweg de voordeligste door 10% korting. Goudmerk 250 gram f 2,45 Roodmerk 250 gram f2,22 Blauwmerk. 250 gram f2,06 Oranjemerk 250 gram f1,88 Coff. vrije koffie blik f 2,92 OpioskoHiebusje f2,45 Willen de belde dames zich bekend maken Voor ieder van hen heeft De Gruyter gratis 1 kilo Goudmerkkoffie Adres: De Gruyter Postbus 276 's-Hertogenbosch Geheimzinnige kennis lang nog niet opgehelderd. Routes van 35.000 Kilometers. Wanneer eenmaal de herfst zijn intrede in ons land gaat doen, raakt de ons omringende natuur I in een naargeestige stemming: zo iets van grote schoonmaak en al gehele opruiming. De velden en akkers staan kaal, de bloemen worden schaars, de bomen schudden hun bladeren af en de vogels zeggen ons land vaarwel. Bijen, mieren, slakken en wat al niet meer gaan hun winterkwar tieren betrekken. Kortom ons land wordt eenzaam en doods. Dit brengt vanzelf onze gedach ten op dit merkwaardig verschijn sel in de natuur: de trek der vogels een geheimzinnig iets, waarvoorde geleerden nog geen verklaring ge vonden hebben. Maar zelfs het hele trekken is in vele opzichten nog onontgonnen wetenschap, hoewel reeds vele merkwaardigheden door proeven zijn vastgelegd. De eerste vraag, welke wij ons stellen, is nl. deze: waarvoor vele vogels naar warmere streken ver trekken. Waarom zij landen opzoe ken als Spanje, Noord-Afrika en zelfs zoals de ooievaar:Zuid-Afrika. De geleerden weten het niet. Het kan zijn, dat voedselgebrek een rol speelt en het veranderen van de temperatuur in ons land en het korter worden van die da gen. Maar deze dingen kan een vogel niet „begrijpen". Daarom wordt vermoed, dat al deze factoren een bepaalde wijzi ging teweeg brengen in 't lichaam van de vogel, waardoor de „trek- drift" ontstaat. De schildklier zou dan andere stoffen afscheiden. Om te trachten hierover iets te weten te komen, heeft men interessante waarnemin gen gedaan bij kooivogels. Konden zij naar buiten kijken (dus leefden zij ongeveer in gelijke omstandigheden als hun soortge noten in de vrije natuur) dan wer den zij in de trektijd onrustig. Maar vogels, die in de herfsttijd werden vervoerd naar een andere plaats, werden daar ondergebracht in vertrekken, waar het daglicht niet kon doordringen. Met lampen werd het lengen der dagen nage bootst, alsof het voorjaar werd. Deze vogels werden losgelaten en vlogen in de richting van hun broedgebied, alsof het werkelijk lente was. Het voedselgebrek is voor vogels die insecten eten, natuurlijk een „geldige reden" om uit ons land te verdwijnen als de winter nadert. Maar er zijn ook zaadeters, die ver trekken, terwijl hun tafel juist in de wintermaanden overvloedig ge dekt is. In ieder geval kan zeker niet de noodzaak altijd aangegeven worden Zelfs kan men niet met zekerheid vaststellen, dat sommige winter kwartieren veel gunstiger zijn om te broeden dan de eigenlijke broed plaatsen, welke de vogels in hun voorjaarstrek weer opzoeken. De geleerden spreken dan maar liever van een erfelijk trek-instinet waarmede zij echter een woord geven in plaats van 'n verklaring. De vogelsoorten die ons land verlaten zijn verschillend. De ooievaars en zwaluwen staan daarbij in het middelpunt van onze belangstelling. Van eenden weten we ook dat ze graag trekken, om dat wij hen vaak ln de lucht in de eigenaardige V-vorm zien gaan. Maar evenzeer gaan in grote groepen de kivieten en duiven. In kleinere groepen vertrekken vin ken en zwaluwen en alleen-reizen- den zijn de merkwaardige koekoe ken. Veelal vertrekken de vogels in de vroege morgenuren en vlie gen dan door tot het donker is om dan gezamelijk te rusten. Doch de insecteneters vliegen bij voorkeur in het donker en gaan overdag hun voedsel zoeken. Met uitzondering van de zwaluw die al trekkend zijn insectjes pikt. Het vliegen bij nacht heeft voor de trekvogels enorme nadelen ge had tengevolge van de heftige lichten der vuurtorens. Wanneer men weet, dat de trekroute van vele vogels juist langs de kust ligt kan men zich voorstellen, dat de daar staande vuurtorens vele vogels verblinden. Bij honderden zijn zij vroeger tegen het glas der felle lampen te pletter gevlogen, Nu echter zijn de torens zelf verlicht en zien de vogels tijdig het gevaar. Niet alleen de vogels uit Neder land, ook die uit alle noordelijke landen gaan op reis zodra het najaar wordt. De sterkste concentraties be speurt men in de tweede helft van October, waarbij de route ligt via Noord- en Zuid-Holland, omdat de vogels zoveel mogelijk vermijden boven water te vliegen. De vogels uit West-Europa trek ken langs verschillende wegen zuid waarts, maar steken alle op het smalste punt de Straat van Gibraltar de zee over. Bij de ooievaars uit Oost-Europa is het nóg duidelijker. Uit alle richtingen komen ze naar de Bosporus en gaan dan langs de kust van de Middel landse Zee over Klein Azië. Dan steken ze het Suez Kanaal over en komen zo in Afrika, waar ze zich weer min of meer verspreiden. Geleerden hebben zich tot op heden onafgebroken bezig gehouden met de verklaring van het feit, dat de vogels zo goed de weg weten te vinden. Daarbij zijn vele vogels tijdig van een ring voorzien, zodat men allerlei bijzonderheden kan consta teren. Het vinden van een vogel met ring is dus altijd een waarde volle aanwijzing voor ieder, om de vogeltrekstations in Wassenaar en Den Helder te waarschuwen. Dank zij de waarnemingen door het ringonderzoek hebben vogel- kundigen belangrijke onthullingen kunnen doen. Zo blijkt bij voorbeeld, dat ver schillende vogelsoorten, die in West-Europa broeden, hun winter kwartieren hebben in West-Afrika, maar die uit Oost-Europa in het Oosten van dat werelddeel. De vinken uit de Scandinavische lan den trekken naar Engeland en Ierland (die door het zeeklimaat en de invloed van de warme golf stroom goed in de vogelwereld staan aangeschreven), maar die uit Finland en de Baltische landen gaan naar de Middellandse Zee. Ook de spreeuwen gaan vaak naar Engeland. Men heeft daar mede eens proeven genomen en een hele groep ervan naar Zwitser land overgebracht. Wat gebeurde? De jonge vogels, die dus voor het eerst trokken, kwamen in Spanje terecht. De oude gingen echter naar Engeland. Maar in het vol gende voorjaar kwamen zowel oude als jonge spreeuwen in ons land terug. Vol spanning ging men toen onderzoeken hoe de vogels zich in het volgende trekseizoen gedroegen. De dieren, die in Spanje hadden overwinterd, trokken opnieuw naar dat land en de andere gingen oudergewoonte naar Engeland. Zij gingen dus alle naar de plaats, die zij oudergewoonte als overwinte- ringsgebied leerden kennen, zonder zich iets aan te trekken van de vogels, die een andere richting uit vlogen. Wij weten dat vogels niet alleen soms zeer hoog vliegen, wij weten ook, dat zij zeer ver gaan. B.v. een meeuwen soort, dat in de zomer in de Noordpool leeft trekt in de winter naar de Zuidpool waar het licht is en leggen 35.000 km. af. Geweldige geheimen verbergt de vogeltrek nog voor ons. zeer slechte weersomstandigheden door te werken, gezien ook de bui tenlandse ervaring op dit gebied. Wel valt te verwachten, dat wegens het karakter van de Nederlandse winters de uitgaven, nodig om bij zeer ongunstige weersomstandig heden door te kunnen werken niet verantwoord zijn. Bij de proefneming te Rijswijk (Z.-H.) hoopt men productiever liezen te voorkomen of althans te beperken door o.a. het plaatsen van werkloodsen voor betonvlechters'en timmerlieden; het vorstvrij leggen van de bouwwaterleiding; verwar ming van aanmaakwater en even tueel van bouwstoffen; toepassing van snelverhardende cement en anti-vries toeslagstoffen en het aan- DOORBOUWEN OOK BIJ WINTERWEER De Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft besloten zijn medewerking te verlenen aan een proefneming met doorwerken bij minder gunstige weersomstan digheden op een bouwwerk van 544 woningwetwoningen in Rijswijk Z. en hiervoor een bedrag van maxi mum f 100 000 beschikbaar te stel len, waarbij inbegrepen zijn de kosten van technische en organisa torische adviezen en laboratorium proeven. Reken, sneeuw, vorst, dooi en korte dooi veroorzaken in de bouw nijverheid eanzienlijke productie verliezen, daar het gebruikelijk is de werkzaamheden bij deze omstan digheden te onderbreken. Algemeen erkent men thans de noodzaak van het toepassen van middelen en methoden om produc tieverliezen te beperken, zo deelt het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvestidg mee. Technisch zijn er geen onover komelijke bezwaren om zelfs onder brengen van kunstverlichting op de bouwplaats gedurende de korte werkdagen. Een zegsman van de R.K. Bouw vakarbeidersbond heeft meegedeeld, dat zijn bond alle medewerking verlenen aan de door minister Witte gestimuleerde proefneming, waar voor men alle sympathie heeft. Van de zijde van de Raad van Bestuur Bouwbedrijf vernemen wij voorts, dat een commissie uit het bedrijfsleven, die zich reeds enige tijd met de kwestie van het door werken bij ongunstig weer bezig houdt, op korte termijn een over zicht hoopt te geven van de factoren die er op vrij eenvoudige wijze toe kunnen bijdragen, het werken bij ongunstig weer mogelijk temaken. De prettigste zekerheid, die ik U als vak bekwame winkelier kan geven, is de zeker heid, die U krijgt, wanneer U Cinderella Huishoudgoed koopt. Want dan weet U dat U het beste koopt, dat U voor de daarvoor vastgestelde prijs kunt krijgen. Cinderella Huishoudgoed is immers voorzien van een garantielabel, waarop samenstelling en eigen schappen vermeld staan. U wéét dus wat U in handen krijgt: huishoudgoed van onbe rispelijke kwaliteit, dat stijlvol en modieus is. HUISHOUDGOED met Garantietobel een feestelijk diner - élke dog weer... Tafellakens damasten pellenI vanaf f 9.95 een frisse slaapkamer. Lakens vanaf f 9.35 en slopen vanaf f 2.95 Voor een gezellige keuken Theedoeken f 1.65 ...Voor een fleurige badkamer. Dorstig drogende baddoeken f 4.95 Verkri|gbaar bi| de vakbekwame winkelier

Peel en Maas | 1955 | | pagina 4