SPORT Bekijk het maar eens rustig, heren -'r APPELS textiel Venray Parapluies Wandelstokken Het Warenhuis F K Overalls doable fort R. APPELS naast Raadhuis schemerlampjes Van hakhout tot opgaand bos De Economische rechter vonniste Verkeersmisdrijven roim 75 pet „onder invloed" DE KOFFIEr_EN THEEZAAK Als de drie heren zith bekend maken ontvangen zij elk 1 kilo Goudmerkkoffle geheel gratis! Adres^ DeGruyler Postbus 276 's-Hertogenbosch. vakkleding vakkleding vakkleding a°ub,eHofstraat 2 naast Raadhuis Overal aan huis te ontbieden. in alle soorten Hofstraat 10 herenmaten vanaf 13.25 Hang- en staande mooi en niet duur HET WARENHUIS fa. Th. Pouwels Zn. Hofstraat 10 Met subsidie Er liggen in Nederland nog enke le tienduizenden hectaren hakhout, die voor het overgrote deel niet rendabel zijn. Vooral het eikehak hout is, wat de opbrengsten betreft, sterk achteruitgegaan sedert men vrijwel geen eikeschors meer ge bruikt voor de leerlooierij. Verschil lende eigenaren van hakhout hebben in de loop der jaren dan ook de teelt beëindigd en de grond bestemd voor iets anders, in vele gevallen opgaand bos, dat bij de tegenwoor dige houtprijzen zeerzeker rendabel is. Te velen echter hebben nog steeds stukken hakhout liggen, het zij uit onbekendheid met de betere mogelijkheden, hetzij uit gebrek aan geld om de hervorming te finan cieren. Het is daarom een verheugend feit, dat de regering besloten heeft de hervorming van hakhout tot op gaand bos te subsidiëren. Ongetwij feld zal dit er toe bijdragen vele onrendabele hectaren tot nieuwe productiviteit te brengen. Hiermee wordt niet alleen het belang van de eigenaren gediend, ook de nog altijd maar krappe houtvoorziening van ons land zal er wel bij varen. Er zijn twee subsidieregelingen. De ene betreft het laaggelegen, de andere het hooggelegen hakhout. Onder laaggelegen hakhout ver staat men hakhout op vruchtbare, goed vochthoudendende of sterk humeuze grond, die bij uitstek ge schikt is voor de landbouw en7of de teelt van loofhout (inlandse eik, es, populier of wilg). Alle hakhout dat niet aan deze vereisten voldoet, wordt voor de subsidieregeling be- schpuwd als hooggelegen hakhout. De subsidieregeling voor het laag gelegen hakhout gaat er van uit, dai dit voor de helft wordt ontgon nen tot bouwland of grasland en voor de andere helft tot opgaand bos. Het subsidiebedrag wordt van geval tot geval vastgesteld en hangt o.a. af van de waardevermeerde ring. Hooggelegen hout Voor de hervorming van het hoog gelegen hakhout ls een subsidie vastgesteld per ha en wel als volgt: f 500,per ha, indien het hakhout wordt hervormd tot opgaand eike- bos door middel van een voldoend aantal spaartelgen; f750,per ha, indien het hakhout wordt hervormd tot opgaand loofhoutbos door mid del van planten tussen de hakhout stobben. In bijzondere gevallen kan voorts een hogere subsidie worden ge geven tot ten hoogste de helft van een door het Staatsbosbeheer goed gekeurde begroting met een maxi maal subsidiebedrag van f 2000, per ha. Het Staatsbosbeheer Museumlaan 2 Utrecht en de houtvester van deze dienst verstrekken nadere inlich tingen over de subsidieregelingen. Een vlugschrift: „De hervorming van hakhout tot opgaand bos", dat bij deze adressen kosteloos verkrijg baar is, geeft een overzicht van de aanbevolen werkwijze en bevat tal rijke wenken en inlichtingen. HYPOTHEKEN beschikbaar tegen lage rente. Assurantiekantoor VAN OPBERGEN Markt 11a Telefoon 696 Land- en Tuinbouw Toepassing van infrarode stralen op dieren „Wat voor de mens goed is, is voor het dier niet schadelijk". Van dit standpunt uitgaande liet een Duits dierenarts een bestralings apparaat vervaardigen, dat in elk opzicht volkomen was ingesteld op het gebruik ten dienste van allerlei dieren. Zo kan bijv. de stroomsterkte worden geregeld naar de aard van het te bestralen dier; voor pluim vee 125 watt, biggen en varkens 250 watt, kalveren en veulens 500 watt. Ook werden voor dit doel goede kwartslampen gebruikt, door hun grote intensiteit reeds in de medi sche wetenschap bekend. Achttien maanden lang heeft men met dit apparaat proefnemin gen genomen, die boven verwach ting zijn geslaagd. De bestraalde dieren vertoonden een grotere vitaliteit en groei; de bekende ziekten van jonge dieren bleven achterwege. Nadelige gevolgen werden niet geconstateerd. Nadien heeft men ook in ons land deze „Vetamed-Phylektra", infra- roodbestralingsapparaten in gebruik genomen; door een aantal dieren artsen zijn uitgebreide proeven genomen, waardoor kwam vast te staan, dat zeer gunstige resultaten kunnen worden bereikt. O.a. is een geval bekend, dat 11 biggen die door de betreffende veearts reeds waren afgeschreven, door infra-rood bestraling in leven bleven, zeer voorspoedig opgroeiden en boven normaal aan gewicht toenamen. De veehouder had hiermee de kostprijs van zijn apparaat reeds ruim verdiend. Wie vaak met ziekte onder zijn dieren te kampen heeft geen uitzondering gezien het ongunstige klimaat van ons land zed deze mogelijkheid van kunstmatige zo merwarmte te scheppen vermoede lijk met Interesse ontvangen. Eens te meer wordt hier een kans geboden om de gezondheid van de veestapel te bevorderen. De Economische Rechter heeft lang werk. Iedere zaak, die voor hem dient, gaat over een over schrijding van een der duizenden artikelen, die ons economisch leven van vandaag in goede banen lei den. En nu wordt men wel geacht de wet te kennen, maar als men daarnaast dan ook deze wetjes en voorschriften bij moet houden, dan is er geen beginnen aan. Het is daarom dan ook, dat de economische rechterin tegenstelling met zijn collega, de politierechter, de beklaagde wijze lessen geeft en hem de weg wijst In het doolhof van al die bepalingen. Als je uit een automatiek cro- quetten verkoopt, kan niemand daar wat tegen hebben, al gebeurt dat 's nachts om 3 uur. Maar wanneer een klant om 12 croquetten vraagt, omdat hij dan geen twaalf keer een kwartje in die automaat behoeft te duwen en hij bovendien ze niet op kan bergen en je geeft hem die aan uit het raam netjes In 'n zakje, dan ben je de sigaar. Want dan treedt de winkelsluitingswet in ac tie en die verbiedt een dergelijke handelwijze. Ieder normaal mens zegt natuurlijk dat het Idioot is, maar het mag niet en f 6.- boete is loon naar werken. Half Horst schijnt op een of an dere ijzergieterij in Tegelente wer ken. Maar nu de schone aspergetijd was aangebroken, wilden de mees ten meer de buitenlucht in en kre gen prompt allerlei vreemde ziek ten van die kwalijke ijzerdampen. Er werd vanwege de gezondheid om ontslag gevraagd, maar aangezien de heren geen doktersbriefje had den werden ze doorgestuurd naar het Arbeidsbureau. Daar zit een deftige commissie die uitmaakt of men van zijn baas afscheid kan nemen of niet. Deze commissie zei: neen. De Horstenaren gingen toen toch maar naar de asperges, maar kwamen nu op de koffie, f 50.- was het minste. In Bergen was een rijwielherstel ler, die met zijn tijd mee ging en dus ook al eens aan een bromfiets ging morrellen. En inderdaad de man had er wel wat verstand van en zijn klanten waren best tevreden. Maar de Nederlandse Staat was dat niet. Men geeft nu eenmaal niet al die schone diploma's van vakbe kwaamheid voor niets uit. De 51- jarige fietsenmaker zal eerst zijn diploma moeten halen en om hem in dat voornemen te sterken kreeg hij f 75.- v.w. en f 25.- vast. In Horst werkte een jonge stuca- door, die wel eens te laat op zijn werk kwam. De baas gromde en deed, maar aangezien hij over de Maas moest komen, kon de iongen dat maar moeilijk voorkomen. Van wege die te-laat-komerjj liet de baas hem dan overwerken, maar als een soort straf betaalde hij hem daar voor niets uit. En dat werd onze stucadoor te bar en dies vroeg hij ontslag. Hij kreeg het echter niet en evenmin van het arbeidsbureau. De jongen speelde toen eigen rech ter en zocht een andere baas. Nu kwam de oude in het geweer en het werd een proces. Maar hier vond de rechter, dat de baas zelf de hoofdschuldige was en dat de jongeman zeer terecht de benen had genomen. En daarom werd het netjes vrijspraak. Een juffrouw uit Ottersum had een winkeltje overgenomen met tabak en kruidenierswaren, maar Handboogsport Zondag 9 Oct. hield de handboog schutterij St. Oda, onder prachtig zomerweer, het jaarlijkse Altschie- ten. Er heerste de hele middag een gezellige sfeer en na afloop van de wedstrijd werden de prijzen onder een toepasselijk woord van de voor zitter uitgereikt. De uitslag was als volgt: le pr. H. vd. Heuvel 116 p.; 2 pr. G. Janssen 108 p.; 3 pr. K. Hendriks 107 p.; 4 pr. M. Coppus 104 p.; 5pr. W. Vermeulen 102 p.; 6 pr. J.Loo- nen 100 p.; 7 pr. P. v. Ooi 99 p.; 8 pr. J. Kusters 98 p.; 9 pr. M. Arts 92 pr. 10 pr. W. Boom 89 p.; 11 pr. C. vd. Heuvel 89 p.; 12pr. A. v. Ooi 86 p.; 13 pr. L. Stiphout 86 p.; 14 pr. A. Boom 83 p.; 15 pr. H.Theeu- wen 81 p.; 16 pr. J. Bonants 80 p.; 17 pr. J. Arts 79 p.; 18 pr. P. vd. Heuvel 79 p.; 19 pr. L. Relouw79 p.; 20 pr. H. Sanders 78 p.; 21 pr.Jan Jansen 76 p.; 22 pr. W. v.d. Laar 75 p.; 23 pr. G. v. Gerven 75 p.; 24 pr. Joh. vd. Ven 74 p.; 25 pr. M. v. Ooi 72 p.; 26 pr. Th. v. Ooi 72 p.; 27 pr. H. Vermeulen 71 p.; 28 pr. L. Verstraelen 68p.; 29pr.H. Jansen 67 p.O 30 pr. Jos. Bonants 67 p.; 31 pr. Th. Voermans 62 p.; 32 pr. H. vd. Putten 61 p.; 33 pr. H. vd. Ven 29 p. Verder werden 'nog door verschil lende schutters prijzen behaald door op een bepaalde plaats, welke op het blazoen waren aangebracht, te schieten, o.a. 3 paar schoenzolen, sigaretten, fruitmand, rijwielbinnen band, knakworstjes, patatesfrittes, bier, jenever enz. In de eerste zes maanden van dit jaar heeft de politie reeds 375.700 processen-verbaal opgemaakt voor verkeersovertredingen en 3157 voor „zwaardere gevallen" verkeers- misdrijvën. Verreweg de meeste van deze misdrijven (2477 van de 3157) bestonden uit het rijden onder in vloed van sterke drank. Het zijn vooral mannen van mid delbare leeftijd (40 tot 49 jaar) die zich hieraan schuldig maken. Vrou wen doen dit bijna niet. Haar zwak te is, dat zij eerder schuldig zijn aan verkeersfouten, en dan na een ongeval zo gauw mogelijk doorrijden. Van de joy-riders is het merendeel jonger dan 21 jaar. In de arrondissementen van de rechtbanken te Arnhem, Zutphen, Zwolle, Den Haag, Dordrecht, Alk maar, Haarlem, Leeuwarden en Assen wordt soms zelf in aan zienlijke mate minder tegen de verkeerswet gezondigd, dan in die van Den Bosch, Breda, Maastricht, Roermond, Almelo, Rotterdam, Mid delburg, Amsterdam, Utrecht en Groningen. De Gruyter met zijn beroemde naam als koffie- en theezaak, kan U iedere dag kersverse koffie garanderen, dankzij eigen branderij en eigen winkels. Kersverse koffie, die knapt en krakt en kraakt in de koffiemolen. Koffie, die werkelijk voldoening geeft, welke melange U ook kiest. Bovendien 10% kortingI Daardoor is De Gruyter's koffie verreweg de voordeligste» Goudmerk 250 gram f 2,45 Roodmerk 250 gram f 2.22 Blauwmerk. 250 gram f2,06 Oranjemerk 250 gram 11,88 Coff. vrije koffie blik f 2,92 Oploskoffiebusje f2,45 had geen diploma's. De collega's, die zorgen dan wel, dat in de kort ste keren een controleur op de stoep staat en zo was het zelfs in dat eerbare Ottersum. De juffrouw ging op de bon. Maar ze had intussen niet stil gezeten en nu ze als beklaagde moest komen, toonde ze triomfan telijk haar vakdiploma's. De rechter feliciteerde haar daar hartelijk mee, maar moest desniet temin nog f 10 boete opleggen, omdat ten tijde van de controle geen papieren aanwezig waren. In Lottum werd weer op een ander terrein gevochten. Daar had een kweker tweede soort rozen ver boven de minimum-prijzen van de hand gedaan. Nu zei een controleur van het Rozenbureau, dat die minimum prijzen maximum-prijzen waren en dat hij dus een overtreding had geconstateerd. Maar die kweker vroeg dan maar eens te bewijzen, dat het minimum gelijk was aan het maximum. De controleur wist niets anders te vertellen, dan dat zo in de handel de gewoonte was, maar kon verder geen stukken daarvan brengen. Toen kon de kweker in vrede gaan. Waaruit blijkt, dat zelfs con troleurs niet alles weten. Op de Meterik woont een jonge man, die daar is getrouwd en die door het plotselinge overlijden van schoonpapa gesteld werd voor de opgave om de fietsenhandel van schoonpapa over te nemen. Noodzakelijk om dat op de hele Meterik anders niemand woont, die fietsen repareert of verkoopt. Maar ook hier weer controle en ook hier geen papieren. Toen kreeg die jongeman drie processen, een voor de winkel, een voor de fietsen- en een voor de motoren-reparatie. Als je dan zo'n proces betaald hebt, kun je er donder op zeggen, dat binnen een of twee maanden die controleur weer naar je vak diploma's komt vragen. Zo ook hier. De vakdiploma's waren er nog niet en nu is de zaak weer voor geweest. De boeten werden nu verhoogd tot 3 x f 50 en om hem aan te sporen ofwel de zaak te sluiten of wel een knecht te nemen met alle diploma's, kreeg hij nog 3 x f 100 voorwaardelijk. Die is hij dan kwijt als over 5 of 6 weken de controleur weer binnen stapt en hij heeft aan deze voor waarden niet voldaan. Twee gebroers in Horst hadden teveel kippen. Ook teveel mestkui- kens. Broer A. werd op de bon geslingerd, maar broer B. stond officieel als kippenhouder inge schreven en broer B. hield stijf en strak vol, dat hij met de kippen niets te maken had. Met het gevolg vrijspraak. Maar gezien het lelijke gezicht van de controleur, die hier voor de gek gehouden was, zal binnenkort Broer B. het zijne ook thuis krijgen. Daar wachten we dan maar op. want De Gruyter's koffie is vandaag maar ook morgen en overmorgen volop vers en geurig voorradig! 851013 r- -

Peel en Maas | 1955 | | pagina 4