jaren...! Venrays Vroede Vaderen vergaderden. Horst verloor proefproces Zaterdag 1 October 1955 No;39 ZES EN ZEVENTIGSTE JAARGANG ONDERVINDT II PEEL EN MAAS f CONFECTIE VAl m DRUK EN UITGAVE FIRMA VAN DEN MUNCKHOF WPFKRT AH VftflR VFNRAY EN OMSTRFKFN ADVERTENTIEPRIJS 8 ct. p. mm. ABONNEMENTS- GROOTESTRAAT 28 TELEF. S12 GIRO 150652 W EEiIVDLAU KJVJ I\ E.1N VJIVIO 1 RlilVCilK PRIJS PER KWARTAAL fl.25 Buitea Venr.r f 1.48 AANVRAAG VOOR 1.2 MILLIOEN KERKDORPEN EN KOM In een van de laatste September nummers van het Weekblad Peel en Maas stond in 1905 een adver tentie: Leerjongen gevraagd, om als drukker opgeleid te worden. Adres bureau dezer." Op die advertentie is een 11- jarige jongen de drukkerij binnen komen stappen, heeft zich als leer jongen aangemeld en is meteen aangenomen. Op 1 October 1905 is JAN BEER. KENS het schone drukkersvak be. gonnen en nu, 50 jaren later, is hij nog steeds niet van plan er mee op te houden. En wat méér is, al die vijftig jaren heeft hij zijn werkkracht en ijver gegeven in één drukkerij, in de drukkerij van ons weekblad Peel en Maas. Uit dat elfjarige jongetje, dat reeds de eerste morgen de beste een zethaak in zijn handen kreeg geduwd en een stuk kopie voor zijn neus, met de boodschap, dat hij maar moest beginnen, heeft zich in die vijftig jaren een vak man ontwikkelt, die door zelfstudie en -ontwikkeling niet alleen op zettersgebied, maar even zo goed achter de persen zijn sporen heeft verdiend Wat dat zeggen wil, kunnen U het beste vakmensen vertellen en kan men het beste beoordelen, als men de eisen ziet, waaraan op het ogenblik degenen moeten voldoen, die het drukkersvak willen leren. Zo heeft Jan Beerkens 50 lange jaren zijn krachten gegeven aan onze drukkerij. Van snotneus en krantenbezorger is hij opgegroeid tot vakman en voorman en is ge worden een van de beste vaklui van heel Noord-Limburg. Gemakkelijk is dit niet geweest. Vijftig jaren geleden vroeg men niet altijd aan een jongen, waar hij nu wel precies zin in had en waren er niet altijd dure en deftige instituten, die als hij zelf zijn keus niet bepalen kon, dat wel voor hem zouden doen. Toen was het aanpakken gebla zen. Toen waren er geen vakcur sussen, toen was er alleen maar een zethaak en een stuk kopie en men moest maar zien, hoe men klaar kwam. Toen was er geen algemene ont wikkeling, waaraan een drukker zo dringend behoefte heeft, toen was er alleen een lagere school opleiding, die ternauwernood enig houvast gaf. Maar dat het vak zijn hart ge stolen heeft, daarvan zijn deze vijftig jaar wel een duidelijk be wijs. Vijftig jaren zijn voorbij en in die jaren zijn aan hem de duizen den advertenties toevertrouwd ge worden, die in Peel en Maas ver schenen. Onze geregelde adverteer ders wisten en weten, dat een enkele aanwijzing voldoende is om de advertentie precies zo te krijgen als ze hadden gedacht en dat het hem nooit teveel moeite is geweest om aan hun wensen tegemoet te komen. En mocht U een adres no dig hebben van de duizenden abon nees van ous blad, hij kan ze wel dromen.... Wat hij aan handelsdrukwerk heeft „verwerkt", is niet te schat ten, maai' duizenden kilo's papier zijn door zijn handen gegaan, van het fijnste briefpapier tot het kleinste foldertje toe, van boeken tot geboortekaartjes, van alles wist hij iets goeds en moois te maken, terwijl zijn snelheid spreekwoorde lijk is geworden. Rustig en kalm heeft hij in deze vijftig jaren zijn werk gedaan. De keren dat hij op het appèl ontbrak zijn op één hand te tellen. Rustig en kalm zou hij ook deze dag voorbij hebben laten gaan, als zijn collega's niet anders hadden gedacht. Nu zal in een intieme bij eenkomst dit jubileum worden ge vierd. ponder „poespas" zoals hij zelf zei. Maar de eerste kolom van ons weekblad, waaraan hij zijn hart heeft verpand, is dan deze week voor hem gereserveerd. Voor één keer in die vijftig jaren! De wens van de redactie is, dat hij nog vele jaren het mooie drukr kersvak mag blijven dienen en dat zij van zijn advies op druktech nisch gebied nog lang kan blijven profiteren'. Laatste Dinsdag van de maand en dus.... Raadsvergadering. Zo ook il. Dinsdag, toen de Raad, met uitzondering van de heren Houben en Veraart, present was om het zijne te zeggen over de voorstellen van B. en W. Uit de ingekomen stukken bleek, dat Ged. Staten geen bezwaar had tegen het Raadsbesluit om f 12.000 beschikbaar te stellen aan de Stich ting Ziekenvervoer, voor de aan koop van een zieken-auto. Ook om f 16.000 beschikbaar te stellen voor aankoop en plaatsing van een 2-tal barakken voor de beschutte werk plaats en tenslotte om f 6000 be schikbaar te stellen voor de aan koop van een tweede personen auto. Aanleg stamriool. De voorstellen om grond aan te kopen op de Bergweg, voor de aan leg van een stamriool, ontlokte de heer DE BRUIJN de vraag, aan welke kant dat riool nu feitelijk kwam te liggen. In de voorstellen staat namelijk, dat zowel van A. Vermeulen (dus aan de Westzijde) als van M. van Gerven (aan de Oostzijde) grond aangekocht dient te worden. En dat kan zijn inziens niet. De VOORZITTER en Wethouder WINTELS vertelde, dat de riool zal komen liggen aan de Westzijde. De grond aan de andere kant werd gekocht voor verbreding van de straat. Ook waren er voorstellen om grond aan te kopen aan de Bosweg en de Willemstraat, waarop de heer Fr. JANSSEN opmerkte, dat het stamriool hier al lang lag. Ddt kan toch moeilijkheden geven. Waarom komt men niet eerder met derge lijke voorstellen, men weet toch al lang genoeg, dat daar een riool moet worden aangelegd. Spreker vond een dergelijke gang van za ken maar onprettig. Ook hier weer beantwoordden beide sprekers: De grondaan kopen zijn reeds lang geregeld in een zgn. voorverkoop, maar de prij zen moeten worden goedgekeurd door het Prijzenbureau en dat vraagt nu eenmaal tijd. De heer ODENHOVEN vroeg, of bij de tweede riool dan ook derge lijke late indiening verwacht kan worden. Dit werd bevestigend beantwoord. Een andere methode is op 't ogen blik niet denkbaar, Grondaankopen. Ter verbetering van enkele bochr ten in de Hoogriebroekse weg moe ten enkele perceeltjes grond wor: den aangekocht. De Raad had tegen dit voorstel geen bezwaar, maar de heer VAbf DIJCK merkte puntig op, dat hier nu wel behoorlijke vergoedingen gegeven worden, maar hij hoopte, dat ze ook uitbetaald werden. Toen van achter de bestuurstafel ongelovig gekeken werd, vertelde dezelfde spr., dat dit inderdaad ge beurd is bij verbetering van de Veulense weg, waar men maar de grond genomen heeft, maar waar de afrekening nog steeds zoek is. Weth. WINTELS nam van dpze klacht notitie en zal deze zaak na gaan, Grondverkopen Juliana- singel. De Familie Slits zou graag op de Julianasingel een stukje tuin bij ko pen van 75 m2 ad 60 ct per m2. De heer DE BRUIJN had daar bewaar tegen. Door deze verkoop komt er een hoek in die kavel, om dat hij doorschiet achter de tuin van Japobs en Beerkens. We zijn gaan herverkavelen om rechte stuk ken te krijgen en nu gaan we de stukken weer vpl hoeken maken. Wethouder WINTELS vertelde, dat zowel Jacobs als Beerkens geen prijs stelden op dat stukje, waarop de heer DE BRUIJN opmerkte, dat de Dames Ambrosius er wel zin in hadden en dan was de kavel recht gebleven. Dat kon niet, aldus Weth. WIN TELS, want dan ging men diepte- verschillen krijgen en die wil men tot iedere prijs voorkomen. Men debatteerde hier nog een poosje over, tot opeens de mede deling kwam, dat men moeilijk an ders kon, omdat de fam. Slits in dertijd had uitgehouden, deze stuk jes te kunnen kopen, toen zij haar terrein aan de Oostsingel voor de woningbouw prijs gaf. Waarop de Raad „Oooooo" zei en toen was dit afgelopen. M. W. Custers kocht een perceel bouwterrein aan de Julianasingel, waartegen de Raad natuurlijk geen bezwaar had. Verkiezingen. De jaarlijkse verkiezingen voor diverse commissies stonden ook op de agenda en vol goede moed be gon de Raad de papiertjes in te vullen. Als lid van het Burgerlijk Arm bestuur kwam J. van Gerven, Mer- seloseweg 12a, uit de bus. In de Commissie voor het geor ganiseerd overleg in ambtenaren zaken werden gekozen de heren J. de Bruijn, A. van Haren en Fr. Janssen. De Huurcommissie werd opnieuw uitgerust met nieuwe leden en zal er in de toekomst als volgt uitzien: Voorzitter Weth. Wintels; vice- voorzitter Weth. van Boven; leden H. Verheugen (verhuurders); P. Sqhoester (huurders); plaatsverv.: A. Vermeulen en A. Derickx. Verpachtingen. Rond Kempkensberg komen er gronden in aanmerking om opnieuw verpacht te worden. B. en W. stel den voor om 12 ha, nu in pacht bij Pouwels, Peeters, Lemmens en Willems, niet meer aan die mensen te verpachten, daar die percelen te ver van de bedrijven af liggen en misschien beter een nieuw bedrijf op deze 12 ha gesticht kan worden. Maar over dit laatste punt zou B. en W. het in een volgende ver gadering willen hebben. De heer WIS MANS wilde echter maar direct de koe bij de horens pakken en merkte op, dat men bij dit punt eerst zeker moet zijn, dat een eventueel te bouwen boerderij 40 pet rijksbijdrage krijgt. Zo niet dan is hij van mening, dat d^ze grond, beter verpacht kan worden aan wat kleine boeren in de buurt. Een nieuwe boerderij daar te stich ten levert moeilijkheden op in ver band met riolering, waterleiding, electriciteit en met verpachting kunnen verschillend,3 mensen ge holpen worden. Deze mening was ook de heer STEEGHS toegedaan, maar de VOORZITTER wees er op, dat deze zaken beter in de landbouwcommis- sie besproken kunnen worden waar na dan de Raad beslissen kan. Daar hield men het dan ook maar op. Steun aan gemeenschaps huizen Voor een goed parochie- en ver enigingsleven is een parpehiehuis of jeugdhuis, vooral op de kerk dorpen noodzakelijk, aldus B. en W. In het verleden zijn op enkele kerk dorpen dergelijke gebouwen ge sticht, maar op andere plaatsen is dat door de huidige kosten on mogelijk. Dp gemeente wil echter de gelijkheid scheppen, (jat opkip deze kerkdorpen gemeenschapshuizen gpan komen en wil daarom een regeling in het leven roepen, waar bij financiële hulp gegeven wordt voor de stichting door het verlenen van een renteloze lening in (lp stichtingskostpn, vermjnd'erd met de rijksbijdrage, tot een maximum van 2/3 van dat verschil. Alvorens het debat daarover te openen, waarschuwde de VOORr ZITTER nadrukkelijk, dat $it een principe-besluit is, pm de reactie van Den Raag en Maastricht te horen. Men moet dus niet menen, dat nu. maar gebouwd kan worden. De heer STEEGHS had gaarne gezien, dat ook de bestaande ge bouwen, waarvan er verschillende zitten met zware exploitatie- en onderhoudslasten in deze regeling betrokken zouden worden. De VOORZITTER kon slechts meedelen, dat men eerst eens deze regeling wilde opzetten, dje dan later uitgebreid zal kunnen worden. En toen gaf de Raad ook haar fiat aan dit voorstpl. Brief aan de minister Dan brachten B. en W- de brief aan de minister ter tafel, waarin gevraagd wordt om de financiële verhoudjng tussen rijk en gemeen ten te regelpn in dier voege, dat aan de gemeente Venray, bijna f 1.200.000 zal worden verleend voor de uitvoering van kapitaals-werken in 1956. Men zou de plannen als volgt kunnen onderverdelen; voltooiing rioleringsplan f 300.000 bouw gymnastieklokaal Kom 100.000 nieuwe meisjesschool kom 140.000 nieuwe school Vredepeel 60.000 noodsportveld 42.687 uitbreiding huishoudschool,, 72.000 (30 pet voor de gemeente) speelplaats P.B.-school 16.000 nieuwe kleuterschool Oostrum f 41.700 f 25.300 f 35.000 f 24.426 en Willemstraat Aanleg le gedeelte Recreatieoord Uitbouw gemeentehuis aankoop grond Recrea tieoord Zoals hierboven staat vermeld, heeft men voor de bouw van de kleuterscholen geen bedragen uit getrokken omdat volgens de nieuwe kleuterwet de kosten van de bouw geheel voor rekening van het Rijk zijn. (Voor nadere omschrijving van genoemde plannen zie ons blad van vorige week, waarin wij hierover een uitvoerige beschouwing plaats ten. Red.) De Raad moest dit schrijven goed keuren en deed dat ook met alle liefde, onder dankbetuiging voor de uitvoerige en gedocumenteerde wij ze waarop deze is samengesteld. Met de hoop dat het schrijven in den Haag het nodige succes mag heb ben en dat inderdaad de benodigde gelden zullen worden toegewezen, werd het goedgekeurd. Commentaar Toch wilde de heer Fr. JANS SEN enkele opmerkingen maken, niet als critiek op de schrijven bedoeld, maar meer ter verduidelijking van standpunten. Op de eerste plaats was hij van mening, dat de punten in dit schrij ven genoemd, niet het einde zouden zijn van de gemeentelijke activi teiten in 1956. Het is en blijft toch de bedoeling, dat bij de begroting definitief deze activiteit wordt goedgekeurd en eventueel aange vuld. We hebben daar straks gesproken, aldus de heer Fr. JANSSEN over subsidie aan gemeenschapshuizen en in dit schrijven wordt aeze sub sidie dan ook reeds aangekondigd, alleen weet men geen cijfers. Maar men noemt deze regeling daar terzelfder tijd en ^plaats onder het hoofd „ontspannings- en vermaak- leven", waarin o.a, ook het receatie- oord en de sportvelden zijn opge nomen Spreker meent echter, dat doelstelling van het gemeenschaps huis een heel andere is, als ont spanning en vermaak en zou daarom graag die huizen onder een ander hoofdstuk vermeld willen zien, om eventueel misver stand in de toekomst te voorkomen. Dan wilde spr^kqr nog aandringen om de aanleg van sportvelden voor alle mogelijke sporten niet alleen pp advies van de Grontmy te doen, maar wel degelijk hier dè adviezen te vragen yan het Ned. Olympisch Comité, dat hier bij pitstek des kundig in is. Wat de infickttpg van het nood- terreip betreft, hier gelieve men de uiterste soberheid te betrachten en alles in het werk te stellen qm zo spoedig mogelijk tqt qe ver wezenlijking te 'van het grote sportterrein, dat hopenlijk niet zulk een onding zal worden kis het sportterrein aan de Leunse weg. Ook de heer VERHEVGEN was dezelfde mening toegedaan. De VOORZITTER kon met deze redenatie accoord gaan en zou van een en ander goed attentie nemen. nieuwe kleuterschool kom uitbreiding kom Verbetering 6 wegen en 2 pleinen in de kom J f 294.600 Verbetering Odastraat De heer DERICKX vroeg of nu inderdaad een kleuterschool in Oostrum zou komen? De VOORZITTER antwoordde hem dat dit niet aan de Gemeente ligt maar aan het Schoolbestuur. Ais de Wet Kleuteronderwijs eerst daags is goedgekeurd, dan krijgen die plannen, die klaar zijn, waar voor grond beschikbaar is en die de goedkeuring van de inspectie hebben natuurlijk voorrang. Het is dus zaak daarbij te behoren. Kerkdorpen en bom Een simpele opmerking van de heer STEEGHS deed een nogal vreemd debat ontstaan. De heer STEEGHS had namelijk uit dit schrijven geconcludeerd, dat in de kom wegen werden gereed gemaakt die feitelijk eerst in 1957 op het wegenplan stonden. De VOORZITTER wist te ver tellen, dat dit oorzaak had in de planmatige opbouw der herstel werkzaamheden. Telefoon- en elec- triciteitkabels moeten verlegd wor den, evenals riolering en gas. Gaat men dat in partijen doen, dan kost het duurder en duurt het langer en nu kan ook het verkeer ineens ook beter geregeld worden. De heer STEEGHS kon met deze redenatie in zoverre accoord gaan, dat men dan echter ook open oog moest hebben voor wensen die op de kerkdorpen leven. Hoe dik wijls heeft hij al niet gesproken over die paar km. grintweg in Castenray, waar men in de zomer vergaat van de stof en 's winters niet door kan komen. Kan dat dan ook niet eens eerder klaar gemaakt worden. Het is de enigste kiezel- weg nog in de gemeente en geheel uit de tijd. De plannen voor vervanging van Sintelwegen zijn volgens datzelfde schrijven weer een jaar opgescho ven en dus gebeurt er in 1956 weer niets aan. Wie dezemillioenennota ziet welke voor het grootste deel aan de kom besteed wordt, die vraagt zich af of de kerkdorpen niet worden ach tergesteld. Zo trekt men kapitalen uit voor een sportterrein in de kom, maar hebben B. en W. er wel eens ooit aan gedacht hoe moeilijk het is, om op de kerkorpen een sport terrein te krijgen, dat daar ook al langer hoe meer gewenst en nood zakelijk wordt. Kan daarvoor ook geen subsidie of hulp worden ge boden? De VOORZITTER vertelde dan, dat met de Cult. Techn. Dienst over deze wegengeschiedenis reeds ge praat wordt en dat men hoopt daarover binnenkort meer uitsluit sel te kunnen krijgen. Misschien dat in in 1956 reeds een gedeelte klaar zou komen. Wat de bewering betreft als zou den de kerkdorpen achtergesteld worden, dit moet spreker pertinent ontkennen. Er wordt alleen plan matig gewerkt en men kan geen ijzer met handen breken. Als in 1956 de nadruk misschien wat meer op de kom valt, dan is dit omdat op die wijze de Gemeente het beste en voordeligste werkt. Maar in '55 hebben de kerkdorpen het grootste aandeel gehad, omdat daar toen beter volgens plan gewerkt kon worden. Men moet niet oordelen naar dit moment, men moet de gehele op bouw en uitbouw zien van de ge meente, waarmee men op het ogen blik druk bezig is en die eerst over 5 of 6 jaren klaar is. Eerst dan zou men een oordeel kunnen vellen en dan zal blijken dat de kerkor pen geheel niet achter zijn gesteld. Ook Weth. VAN ROVEN vertel de nooit ïün stem te kunnen geven aan achterstelling van de kerkdor pen. Maar hij heeft van een ach- erstelling op de kerkdorpen ook nooit iets gemerkt. De heer STEEGHS wist dit alle maal wel. maar 't is als raadslid op een kerkdorp zwaar de mensen van deze redenatie te overtuigen. Wanneer men in de kom de prach tige nieuwe wegen ziet, dan krijgt men op de kerkdorpen onherroepe lijk ts horen: ja, in de kom kan allés, maar hier De behoeften aan goede wegen worden d^ay even zo goed gevoeld als in de kom en ook andere be hoeften worden groter. Hij nodigde B. en W. uiC de mensen, die nog steeds met een petroleumlichtje zitten, maar eens te overtuigen, dat het redelijk is» dat er hier een dergelijke verlichting is, maar dat zij het maar met hun petroleum lamp moeten doen. En zo zijn er zovele punten. Dat maakt 't leven van een raadslid op de kerkdorpen zo moeilijk. De VOOR££ïTER kon daarop nogmaals herhalen, wat hij hier boven gei: Er is van achterstelling g£èn sprake en men moet de moei lijkheden zien, waar het gemeen tebestuur mee zit, dat van alle kanten graag de mensen tevreden wil stellen, maar gebonden is aan financiële regelingen en toestem mingen. De heren VAN DIJCK en DE RICKX konden in zoverre met de redenatie van de heer Steeghs meegaan, dat zij stelden, dat juist bij de beperkte middelen, die be schikbaar waren, deze ook zo doel matig mogelijk gebruikt moesten worden, waarbij hun inziens ver betering van slecht drinkwater en electrificatie van verafgelegen wo ningen voorrang dient te hebben, Daaraan wordt altijd gedacht, al dus de VOORZITTER, maar op een gegeven moment kan men wel het ene doen en moet men gedwongen het andere laten. Het is dan niet juist het ene dan ook maar achter wege te laten. Men moet de plan ning vasthouden. En daarmee was dit debat ook weer ineens afgelopen. Misschien dat later bij de begro- tings-behandeling hierover nog wel eens gesproken zal worden. sie niet eens praten. Dat wilde B. en W. wel en dat zal dus ook gebeuren. Deurnesevveg De heer MAAS vroeg of B. en W. niet eens de mogelijkheid wil over wegen om een fietspad langs de Deurnseweg te krijgen. Het verkeer daarover wordt al langer hoe druk ker en vooral rond Veltum is het voor een fietser levensgevaarlijk. De VOORZITTER vertelde, dat B. en W. deze zaak ook wel eens bekeken hadden, maar dat de finan ciële kant zeer bezwaarlijk is. Later zijn de plannen voor de Provincie gekomen om van de Deumeseweg uit, een verbindingsweg te maken over de Wieën naar de Leuneseweg en als die plannen doorgaan, zal de Deurneseweg provincale weg worden en zal dus de provincie voor een rijwielpad zorgen. Maar spreker moet er wel aan denken, dat dit grond gaat kosten. Tot hierover een definitieve uitspraak komt, zal men echter moeten wachten. De heer STEEGHS vroeg of de weg van Castenray via Klein-Oirlo naar Meerlo niet eens wat opge knapt kon worden. Spreker had dan speciaal op het oog een ver nauwing in die weg van enkele honderden meters, die zomers dicht groeit en 's winters onbegaanbaar is. Wethouder WINTELS zou na laten zien, wat hieraan te doen is. De heer ODENHOVEN vond het open stuk achter Tillemans in de Eindstraat nog immer een schand vlek voor de wederopbouw van onze plaats. De VOORZITTER vertelde, dat op het ogenblik onderhandelingen bezig waren met een koper en dat dus spoedige bebouwing te ver wachting is. Dat was het einde van deze raadsvergadering. RONDVRAAG. Alvorens aan de rondvraag te be ginnen, stelde de VOORZITTER vast, dat hij de heer Odenhovende laatste vergadering onjuist had in gelicht over de nieuwe schietter relnen voor de schutterij. Die stuk ken behoefden niet naar de Terri toriale bevelhebber, maar moesten ter inzage worden gelegd, wat nu is gebeurd en waarmee de zaak hopenlijk binnen afzienbare tijd zal gereed komen. JULIANASINGEL. We zijn allemaal trots geweest op onze Julianasingel, aldus de heer Fr. JANSSEN, maar nog een paar van die bouwsels meer en we moeten ons zwaar schamen. Zou 't niet mogelijk zijn de bouwvoor schriften zodanig te wijzigen, dat een dergelijke bouw in de toekomst onmogelijk is Willen B. en W. hierover met de Welstandscommis- Geen pachtprijs verhoging De Centrale Grondkamer in Arn hem heeft een verzoek van de ge meente Horst voor pachtprijs ver hoging van bepaalde gronden van de Van der Griends landexploitatie maatschappij afgewezen. Deze uitspraak in een proefproces kwam als een volslagen verrassing en betekent een zware tegenslag voor de gemeente Horst in haar strijd om de Peelgronden, die B. en W. aan de macht van deze landex ploitatie maatschappij wil ontrek ken. Vorig jaar kreeg de gemeente Horst van de Grondkamer in Roer mond haar eis tot pachtprijsver hoging van gronden van de land- exploitatie maatschappij Van der Griendt, die van oudsher tegen vier gulden pacht per hectare pacht, toegewezen. Het was een proefproces dat voorlopig over vier hectaren ging. Er werd een verhoging van vier gulden tot 32 gulden 50 per hectare toegestaan. De gemeente Horst, die deze uitspraak in hoger beroep bij de Centrale Grondkamer bevestigd wilde zien, diende een zelfde ver zoek in Arnhem in. De Centrale Grondkamer heeft thans, tegen de verwachting in, een pachtprijsver hoging afgewezen. De uitspraak is te meer verras send omdat de Centrale Grondkamer te Arnhem in 1950 de gemeente Oploo in een soortgelijk geval in het gelijk stelde. Door deze pacht prijsverhoging wilde de gemeente Horst de landexploitatie maatschap pij dwingen gronden af te staan. De gemeente Horst wil honderden hectaren Peelgebied vrij maKen voor vestiging van boeren- en tuin- dersbedrijven. Nieuws uit Venray en Omgeving GROENE KRUIS DONDERDAG sls.: Consultatiebureau voor zuigelingen uit de Kerkdorpen Cabaret-avond Onder verwijzing naar de in dit blad geplaatste advertentie van .Vriendenkring Radio Luxemburg", vestigen wij de aandacht op de cabaret-avond, welke Frijter Variété hier vandaag presenteert in zaal Wilhelmina. Gezien het enorme suc ces elders verwachten we ook hier een uitverkochte zaal. COVAS-vergadering Maandag j 1. had in café van den Munckhof de jaarlijkse vergadering plaats van de COVAS. Secretaris Krijns bracht verslag uit over de suikerbietenteelt 1954— 1955 en toonde zich zeer tevreden. Uit zijn verslag bleek, dat de Covas in dat jaar een voordelig saldo heeft opgeleverd van t 76.941,68. waar door de prijs ongeveer op f 40 is gekomen. Bij een landelijk suiker gehalte van 15,5 pet had Limburg 15,1 pet, wat geen slechte beurt ls. In deze streek levert een ha on geveer 24 ton op. De Covas was in dat jaar 149 leden rijker geworden en telt nu 4558 leden.

Peel en Maas | 1955 | | pagina 1