AlbertHeijn Ontginning en herverkaveling Grond-onderzoek. Gouden bruidspaar Alpbons Sijbers-Cremers Q, wifieinzinqen ÜOdde ai uui bitten BOM-TAXI UW TAXI Bel: 4 1 8 DE DOOD Extra aanbieding t/m Zaterdag, 1 October'- Zo de koffie, zo de kruidenierNet zoals alleen Boffie Koffie U het 3-voudig genot van de fijnste geur, het krachtigste aroma en de heerlykste smaak biedt - zo geniet U alléén bij Albert Hcijn het 3-dubbel voordeel van de beste kwaliteit, de laagste prijzen en het winstgevend obligatie-spaarsysteem! ORANJEMERK GROENMERK ROODMERK BRUINMERK dessert koffie pak 250 gram eerste kwaliteit pak 250 gram pak 250 gram pak 250 gram BOFFIE KOFFIE - de krachtigste, de geurigste. de voordeligste. 10% goedkoper dan elk ander kwaliteitsmerk. AMANDEL SPECULAAS met véél amandelen. Een tractatie btf een kopje Boffie Koffie. GEDROOGDE PRUIMEN Zongerijpt in mild klimaat. Zonnige variatie op 't menu. 250 gram O Q nü slechts gram DADELS ZONDER PIT De fijnste kwaliteit, rechtstreeks geïm porteerd. Lekker! VERJAARDAGS- FLIKKEN Echte chocolade, met vrolijke kleurtjes musket bestrooid. 100 gram BOTERHAM KORRELS Een voordelig en smakelijk strooisel voor de boterham. PEPERMUNT BALLEN Een verrukkelijke en bijzonder voordelige versnapering. Echte GRUNNEGER KOUKE Om zo in te happen' Eenmaal geproefd, immer geprezen HUISHOUD KOFFIE Voor de extra lage prijs een goede koffie NieuwHeerlijk Unox HAMKAAS 250 gram Bij aankoop van 250 gr. elleboog Macaroni a 22 ct. het tweede half pond voor halve prijs! 1. de beste kwaliteit 2. de laagste prijzen 3. rente en winstaandeel Burgemeester Roefs uit Deume heeft vorige week de Nederlanse Pers eens uitgenodigd naar zijn Gemeente te komen om eens een praatje te maken. Hij heeft daarbij toen gewezen op de noodzakelijkheid van mechanische ontginning van de ruim 1000 ha peelgrond, die nu door gebrek aan arbeidskrachten slechts langzaam ontgonnen kunnen worden. Wanneer moet worden voortge gaan op de manier zoals het thans gebeurt, zou het bij een bezetting van gemiddeld 150 man per jaar, nog 25 jaar duren voordat ge noemde 1000 ha ontgonnen zijn. Mag de ontginning evenwel machinaal geschieden, hetgeen cultuurtechnisch zeer verantwoord mogelijk is, dan zouden deze 1000 ha met een normaal aantal bull dozers en draglines in ongeveer 5 jaar ontgonnen kunnen worden. Deurne's burgemeester ontveinsde zich niet, dat dan het doel van de regering met de zg. „openbare werken politiek" geweld wordt aangedaan. Thans is het echter zo, dat op de Rijksbegroting 1955 van het Departement voor Sociale Zaken zeer belangrijke credieten worden uitgetrokken, welke door vermindering van werkloosheid niet worden uitgegeven. Voor aanvul lende werken is geraamd f 26.180.000 Daartegenover staat op de begro ting van het Departement van Landbouw en Visserij voor cultuur technische werken, uit te voeren in zg. „vrij werk", een bedrag van f 41.910.000. Het is bij insiders algemeen be kend, dat eerstgenoemd bedrag veel te hoog is en laatstgenoemde veel te laag. Welnu: laat de regering de middelen, welke zij op het ene departement beschikbaar houdt overhevelen naar het andere, en laat zij daarmede op groter schaal zg. „vrij werk" machinaal uitvoeren, aldus burgemeester Roefs. In deze persbijeenkomst wees hij in dit verband op de woorden van Minister Mansholt bij de opening van de Vredepeel, waarbij deze vaststelde dat ontginning van gron den geen aangelegenheid meer moet zijn van het al ojt niet aan wezig zijn van werklozen, maar van de grote behoeften aan grond voor onze boeren. HEIDSE PEEL Hetzelfde probleem, zij het dan niet in die mate als Deurne speelt ook in onze Gemeente. Immers bij de Vredepeel liggen nog een tachtig hectaren op ontginning te wachten, maar in de Heldse Peel met wat daar om en aanhangt liggen er ook nog een kleine 300 ha. Misschien is de ontginning hier van met die van Deurne te combi neren, maar noodzakelijk is dat niet. Is er eerst sprake van geweest, dat men dit stuk of een gedeelte daarvan zou reserveren om een behoorlijke herverkaveling in onze Gemeente mogelijk te maken, de laatste jaren hoort men over dit onderwerp zo weinig, dat men zich afvraagt of daar nog wel ooit iets van komen zal. Wat er ook van zij, de ontginning behoeft daar in ieder geval niet op te wachten en misschien is het dus goed als ook Venray zich bij deze actie aansluit. HERVERKAVELING We hebben hierboven de herver kaveling ter sprake gebracht. En willen daarover nog een enkel woord zeggen. Zijn we goed inge licht dan is reeds eerder door de Cultuur Technische Dienst geadvi seerd om heel de gemeente Venray in herverhaveling te brengen. Over het nut van herverkaveling behoe ven we niet uit te weiden. Ieder weldenkend mens begrijpt, dat hierdoor doelmatige bedrijfsvoering voor onze boeren gewaarborgc wordt. Als een Oostrumse boer zijn 12 ha grond in 28 percelen hier en daar verdeeld heeft liggen, dan kan zelfs een klein kind begrijpen, dat deze man heel wat gemakkelijker en voordeliger zou kunnen werken als diezelfde 12 ha in een of twee stukken bij zijn huis lagen. Maar daarnaast brengt de tegen woordige herverkaveling met zich aanleg van zeer behoorlijke bedrijfs- wegen, aanleg van electriciteit en waterleiding. De vraag is dus, waarom hier in Venray tot deze maatregelen nog immer niet wordt overgegaan, temeer waar we nu nog zulk een schitterende uitwijk mogelijkheid hebben op de Peel- gronden. Is men bang dat het te lang zal duren, daarbij zich het voorbeeld van Castenray voor ogen stellende, waar men reeds een tiental jaren wacht op herverkaveling van 156 ha Men behoeft voor een dergelijk project als de gehele gemeente Venray, heus niet beangst te zijn, dat dit jaren gaat duren, dat be wijst de praktijk. Is men dan bang voor de moei lijkheden, die herverkaveling met zich zal brengen, omdat dan na tuurlijk iedere boer de beste grond heeft Er zijn al zoveel voorbeel den aan te halen we kunnen slechts bij Wanssum blijven dat na doorvoering iedereen best tevreden is, dat ook dit argument moeilijk meer opgang zal maken. Is men bang voor de kosten Waar worden dan de subsidies voor gegeven Wat is het dan We weten het niet. Wat we wel weten is, dat het bij onze boerenorganisaties van een vooruitziende blik zou getuigen, indien ze op korte termijn het zouden mogelijk maken dat een dergelijk herverkavelingsaanvraag zou kunnen worden ingediend. Want niet alleen de boer van van daag zal hiervan profiteren, maar ook de jonge boer van morgen. En nogmaals, nu hebben we nog uitwijkmogelijkheden, in de ontgin- ningsgrond die misschien over tien jaren weg zijn. Misschien dat deze aanvraag én bij ons Gemeentebestuur én bij onze boerenorganisaties in het komende najaar eens een ernstig onderwerp van studie kan zijn. De wederopbouw van onze Ge meente kan er slechts mee gebaat zijn. HOE STAAT HET MET UW GROND Het loopt alweer naar de herfst en zoals altijd zullen er percelen zijn, die goede resultaten gaven en die in de opbrengst achterbleven. Van de slechte opbrengst krijgt meestal de bodem de schuld. Dit is soms juist, maar meestal is er 'n andere oorzaak, nl.het ondoelmatig bemesten. Men mest nog vaak op het gevoel en dit is een gevaarlijke bezigheid, die geld, ja zelfs veel geld kan kosten, De bodemgebruiker streeft naar een lage kostprijs en wil dus zuinig zijn. Dit is een zeer verstandige houding.... mits op de juiste posten wordt bezuinigd. Bezuiniging op kunstmest aankoop zet geen zoden aan de dijk, vooral niet wanneer hierdoor de opbrengst gaat dalen. Dan kost het meer aan opbrengst- verliesdan men meende te besparen aan kunstmest. En dit laatste is hoogstens enkele procenten van de totale kosten per hectare. Wil men echter juist bemesten, dan moet de grond worden onder zocht. Blijkt dan dat er bezuinigd kan worden, dan is dit ook volledig verantwoord. De kosten hiervoor zijn vrijwel geheel te verwaarlozen. Het bovenstaande valt met cijfers aan te tonen, al zijn die natuurlijk gemiddeld genomen. Voorbeeld: Totale kosten per ha. f 1.250.- p.j. Meststoffen per ha. f 150.- p.j. Grondonderzoek p. ha. f 4.- p.j. U ziet, dat de kunstmest aankoop ruim 20 pet van de totale kosten bedraagt. Mindere kunstmestaan- koop is dus in de kostprijs (endaar gaat het toch om) niet terug te vinden, terwijl U veel gevaar loopt! De kosten voor grondonderzoek bedragen 0,3 pet van de totale kos ten. Zou dit in de kostprijs door slaan? Oordeel zelf en neem dan een verstandig besluit. Nadere inlichtingen worden U door assistent, monsternemer en laboratorium gaarne verstrekt. De afdelingen van het Bedrijfs- laboratorium voor Grond- en Ge- wasonderzoek in het Zuiden zijn gevestigd te Geldrop, Papenvoort 74 en te Goes, Singelstraat 13. Vogelpest In Ysselsteyn heerst nu voor het tweede jaar een besmettelijke vogel ziekte. Dit betekent voor vele kippen houders duizenden guldens verlies. Verleden jaar werden direct ver schillende maatregelen genomen ter bestrijding van deze ziekte. De kip pen werden zo vlug mogelijk afge maakt, de hokken grondig ontsmet, borden geplaatst en ontsmettings middelen verstrekt. Dit alles om uitbreiding te voorkomen. Dit jaar heerste de gevaarlijke vogelziekte reeds lange tijd, voordat er iets werd gedaan. De laatste'ge- vallen kregen een plaat op deur met het opschrift: „gevaarlijke vogelziekte". Vele kippenhouders zijn dan ook reeds de dupe ge worden door overbrenging van deze ziekte. De kippenhouders van Ysselsteyn staan voor een raadsel. Verleden jaar al die bestrijdingsmaatregelen, terwijl dit jaar helemaal niets wordt gedaan. Van een besmet bedrijf werd dit jaar een zieke kip opgestuurd naar de Rijks-seruminrichting te Rotter dam, na enige dagen kreeg de be trokkene bericht, dat van die kip geen ziekte kon worden vastgesteld. Hier klopt iets niet! Als deze zaak niet anders wordt aangepakt zal het vertrouwen in de daarvoor aangewezen instanties ten zeerste worden geschaad. Het vorig jaar werden de kippen afgeslacht en door het Rijk vergoed. Thans zijn de meesten verzekerd en worden nu van 't kastje naar de muur gezonden. Hier zou 'nredelijke schadeloosstelling zeker op z'n plaats zijn. Boeren let op Uw Saek!.... SCHADELIJK GESCHRIJF Naar aanleiding van de reactie van de heer Maas in Peel en Maas onder „Winstgevend geschrijf", ver zoek ik de redactie van Peel en Maas voor de laatste maal in deze zaak om plaatsruimte. Het pantser van Maas verklaart zo niet alles, dan toch wel veel. Gepantserd zijn" vindt vaak zijn synoniem in „in een dikke huid hebben". De Limburgse geschiedenis van vóór 10 Mei 1940 is in het onder- havige'geval niet terzake dienende. Tenzij, dat Maas blijft volhouden, dat de bevolking van Venray wer kelijk pro-Duits was. Met de inval van de Duitse horden op 10 Mei 1940 ontstond in Limburg een hevige anti-Duitse stemming. Deze stem ming bleef bestaan, zowel in de jaren, dat Duitsland zegevierend het ene land na het andere onder de voet liep, als in de bittere tijden van gebrek en gevaar. In het begin leden de geallieerden de ene neder laag na de andere en toch kreeg Duitsland van alles de schuld. Het is dus niet zo, dat de verliezer van alles de schuld krijgt. Van correcte bezetters heb ik niets kunnen bespeuren. In enkele indi viduele gevallen mag er sprake ge weest zijn, dat Duitsers zich men selijk en fatsoenlijk gedroegen. Het zou al heel erg zijn, als daar géén fatsoenlijke mensen waren. Trouwens, Maas draait de zaken nog al eens om. Van de Duitsers is bekend, dat zij op bevel hun gruwel daden bedreven; wetenschappelijk, geraffineerd, sadistisch en rück- sichtlos werd b.v. bijna de gehele Joodse bevolking uitgemoord. Vrouwen, kinderen, zieken en ouden van dagen. Van de geallieerden kan gezegd worden, dat dit zeker geen heiligen waren. Hier kwamen vergrijpen en misdaden voor, zoals ze in onze maatschappij ook voorkomen. Ze werden echter bij geallieerde auto riteiten vervolgd en gestraft. Dat Venray een Engelse militaire straf gevangenis heeft gehuisvest, is Maas wellicht ontgaan. Ook ik was in Eindhoven aan wezig toen aldaar geëvacueerden uit Venray aankwamen. Ook ik heb de tranen en het leed gezien om verlies van familieleden en de door stane ellende. Van een anti-Engelse of pro-Duitse stemming heb ik echter niets opgemerkt. Wel van opluchting om de bevrijding van een onderdrukker. Heeft Maas ook wel eens gehoord van de transporten uit het gebied van Gennep tot Roermond? Laat hem eens een artikel schrij ven over de ten hemel schreiende toestanden van mensen die in barre kou te voet uit hun woonplaatsen werden verdreven en in Duitsland in onverwarmde beestenwagens werden geladen! Oorlog is inderdaad beestachtig en waanzinnig. Ik pas er echter voor de vrijheid van geweten te „verkruisjassen of te vertoepen" zoals Maas schrijft. De gebrachte offers zijn deze Waarden v/aard geweest. Van een militaire vriend, die zijn leven ten offer bracht, heeft Maas nooit gehoord. Dit komtwaarschijn- iijk vanwege het panser. Ik ken ze bij tientallen. Het ondertekenen van mijn ge schrift met T schijnt Maas nogal te ergeren. Met een zestigjarige schrijvers-practijk moest hij zich daarover niet verbazen. Of onder een artikel de J van Jan of de T uit van Houtem staat, maakt niet zoveel uit. Naam en adres zijn bij de redactie bekend. Tot slot nog enkele opmerkingen over Maas artikel „Het Duitse kerkhof in de Venrayse Peel". Op dit kerkhof hebben nimmer Britse militairen begraven gelegen. Dat de bewaking „bot en bruut" de toe gang geweigerd zou hebben aan een Duitse moeder, die het graf van haar twee zoons wilde bezoeken, verwijs ik naar het land der fabelen. Ook de deining, die hierover is ont staan, is mij tot op heden niets op gevallen. „Mijn bron is volkomen betrouwbaar". Hulde inderdaad aan de Deken van Venray voor zyn uiting van Christelijke naastenliefde. Niet in de laatste plaats hulde aan deze onverschrokken geestelijke wegens zijn moedige en standvastige hou ding tegenover de bezetter. T. Te Venray in de Hoenderstraat gaan op 3 October de vlaggen in top, want op deze dag zijn Alphons Sijbers en Johanna Cremers 50 jaar getrouwd. De buurt zorgt voor de versieringen en ere-bogen. Bij goed weer gaat het gouden bruidspaar te voet naar de St. Petrus Banden, evenals 50 jaar geleden, want ook de gouden dag beginnen zij met een plechtige Hoogmis van dank baarheid. Vader Fons werd te Venray ge boren op 18 October 1879 en is bijna 76 jaar, moeder Sijbers, even eens een ras-echte Venrayse werd geboren 6 Februari 1881, thans 74 jaar. Na hun huwelijk, 3 October 1905, vestigden beiden zich aan de Hoen derstraat, waar zij praetisch al die aren hebben gewoond. Uit hun mwelijk werden 9 kinderen ge boren, acht jongens en een meisje, waarvan nog 7 jongens en het meisje in leven zijn. Negentien kleinkinderen zullen dit gouden feest mee komen vieren. Men zal de dag vieren in Hotel De Zwaan. Fons Sijbers was schoenmaker van beroep. Op 11-jarige leeftijd begon hij aan dit handwerkersvak. Ruim 35 jaren heeft hij bij Jos. Ariaens gewerkt tot hij op 65 jaar met pensioen ging. Van dien tijd geniet hij van een welverdiende oude dag. In het verenigingsleven van Ven ray was hij in zijn jaren geen on bekende. De Harmonie lag hem zeer aan het hart. Hij was werkend bestuurslid en blies de 1ste Alt sinds 1918. In 1949 heeft hij, juist toen wij bezig waren met het instuderen van de Onvoltooide Symphonie, het instrument aan een jongere kracht overgedaan en de Symphonie heb ik niet kunnen voltooien sprak lachend vader Sijbers. Hjj heeft het nog meegemaakt, j dat hier twee fanfarekorpsen be stonden die in 1911 bij elkaar werden gebracht n.l. Cecilia en Euterpe. Ook de prijzen die be haald werden weet hij allen nog op te noemen b.v. Weert, Venlo, Zetten, Tilburg, Roermond enz., toen Venray met eerste en ere-prijzen naar de Parel der Peel terugkwam. Ook zijn zoons zijn allen lid of lid geweest van de harmonie en toen ze allen nog thuis waren hadden zij een familie-orkest. De „Louwzitsers" het dansorkest van de Harmonie heeft in hem immer een groot voorstander ge had. Naast de muziek is kaartspel zijn liefste bezigheid en hieraan doet de gouden bruid ook gaarne mede. Moeder Sijbers is ook als haar man nog vitaal en kern gezond en heeft het nog erg druk met haar huishouden. De kinders brengen hun werk mee, zegt ze lachend, al zijn die kinders dan ook 49 jaar en 32 jaar oud. De Buurtvereniging St. Oda en Venray's Harmonie zullen niet op het appél ontbreken, haar ere-lid huldigen en 's avonds een serenade brengen. VEILIG VERKEER We hebben vorige week van alle kanten horen verkondigen dat het verkeer veilig moet zijn en worden. Met films en spandoeken en wat dies meer zij. Maar als opening van deze verkeersweek werd een jongen aangereden op de Leunse- weg. Machteloos stonden de om standers bij de zwaar gewonde te „staan", die daar hevig bloedend op het wegdek lag. We willen het over de schuld vraag niet hebben. Het ongeluk is toch gebeurd. Maar we vragen ons af of zelfs na deze verkeersweek het verkeer in Venray wel veilig zal zijn. En maken ons daarover niet de minste illussies. We zijn zo gelukkig weinig dode lijke ongelukken te hebben, het loopt gewoonlijk wonderbaarlijk goed af. We zagen vorige week een kleine de Patersstraat oversteken, zonder links of rechts te kijken. Hij wordt aangereden door een bromfietser, die een fikse duikeling maakt en het jochie zelf wordt tientallen meters meegesleurd. De bromfiets bonst tegen de trottoirband. Resul taten: het jochie een kapotte broek en wit van schrik, de bromfietser rood van kwaadheid en de brom fiets een verbogen trapper. Er hadden twee doden kunnen vallen Het publiek jong en oud zal nu eenmaal moeten leren beter uit zijn ogen te kijken, niet zo te rossen en de verkeersregels in acht te nemen. Niet goedschiks, dan kwaadschiks... Een mensenleven is nu eenmaal nog steeds voornamer, dan een brommer, die er ongeveer 60 km. halen kan midden in de Grotestraat. Maar daarnaast vragen we ons toch wel af, waar nu toch die verkeersregeling blijft, waar het verkeersonderwijs op de scholen. Moet dat dan ten eeuwige dagen worden uitgesteld? Men schildert prachtige strepen voetgangerspaden over de straten, maar waarom het publiek, dat het schijnbaar toch niet leert, niet gedwongen daarvan gebruik te maken door op de voornaamste en gevaarlijkste hoeken kettingen te spannen, zoals in kleinere plaat sen dan in Venray gebeurt De organisatie van deze Ver keersweek zal wel het een en ander hebben gekost. Het zal zijn nut ook afwerpen. Maar groter nut zullen o.i. genoemde voorzieningen bereiken, terwijl een verkeersagent hier en daar op spitsuren in het dorp ook de nodige veiligheid kan en zal brengen. Nogmaals een mensenleven is nog steeds voornamer dan welke argumenten ook, die men onge twijfeld ook tegen de hier genoem de maatregelen kan brengen. En daarom zijn ze nuttig en dringend nodig... HYPOTHEKEN beschikbaar tegen lage rente. Assurantiekantoor VAN OPBERGEN Markt 11a Telefoon 695 WED. P. BOM 6 ZONEN Charles Ruysstraat 14 Venray brengt vele besprekingen en nood zakelijke voorzieningen met zich. Bespaar U nog meer zorgen, draag Begrafenisonderneming J. Goumans, Schoolstraat 1a de begrafenis op. Telef. 592

Peel en Maas | 1955 | | pagina 4