25 ct UI vierde haar gouden feest THEE RECLAME GOEDKOPER HET TWEEDE PAKJE P. Schoester onderscheiden Ziekenfondsbepalingen die D niet kent Zaterdag 1 October 1955 No 39 ZES EN ZEVENTIGSTE JAARGANG ONDERVINDT lil PEEL EN MAAS f CONFECTIE VAI Tal SSKFIRTELEFAt512EN GIROC1£0652 WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN bij elke aankoop van een pakje Thee (soort naar keuze) Geldig v» 28 Sept t/m 4 Oct 1955 Zo is dan het feest van de gouden K.A.B. voorbij. Schone dagen, waarin het wel en wee van de afgelopen vijftig jaren op velerlei wijzen weer eens is opgehaald, maar waarin ook gewezen is op de toekomst, met zijn vele problemen en zijn vele moeilijkheden. Schone dagen, waarin die grote familie der K.A.B. haar dankbaarheid voor het verleden heeft getoond en vertrouwen in de toekomst. Een schoon feest, ook voor de Voorzitter, p. Schoester, die namens zijn duizend KAB-leden, de waar dering van het hoogste geestelijke gezag mocht ondervinden in zijn onderscheiding „Pro Ecclesia et Pontifice." Maar het was al Zondagavond, toen Deken Loonen de verheugende mededeling der onderscheiding deed. En men had dan al een heel programma afgewerkt. Dr POELS-HERDENKING Dit feest was begonnen met een plechtige Hoogmis in de St Petrus Banden, opgedragen door de H.Ew. heer Deken, met assistentie van zijn drie kapelaans, waarin Mgr K. Roncken de predikatie hield. Hierin wees hij er op, dat men zich verheugen mag over de ma teriële vooruitgang van de arbei der in de afgelopen periode, maar dat van veel groter belang is ge weest het sterker worden van zijn geestelijke weerbaarheid, zijn gees telijke vervolmaking. Het is juist de grote verdienste geweest van de arbeiders-standsorganisatie, dit punt als no. 1 op haar programma gezet te hebben en dat ook immer te hebben volgehouden. Venray mag zich gelukkig weten, dat het o.a. Mgr Dr Poels is geweest, die hier over zijn leven lang geijverd heeft, ondanks de vele miskenningen en teleurstellingen, die hij heeft moe ten ondervinden. Nu de materiële welvaart er is, de sociale voorzie ningen behoorlijk zijn en de voor waarden geschapen zijn voor een menswaardig bestaan, nu dreigt men soms die hoofdzaak te ver geten. Dit thema besprak ook de advi seur der KAB, Kapelaan van Leip zig, bij de herdenking na de Hoog mis, rond het standbeeld van Dr Poels. Ook hij wees er op, hoe wonderbaarlijk het is geweest de ontwikkeling van de arbeiders standsorganisatie te zien. Hoe daar eenvoudige mensen avonden en avonden vergaderd hebben en be sluiten hebben genomen, die na al die jaren al dat goede hebben voort gebracht. Daarbij gedreven door een grote naastenliefde, het voor naamste gebod van de Christen. Ook voor nu en voor de toekomst moet dat gebod gehandhaafd blij ven. In een eenvoudig gebed moe ten wij de overleden pioniers, waar van Dr Poels de grootste was, blij ven gedenken, aldus Kapelaan van Leipzig, maar wij zelf moeten zor gen, dat hun idealen ook weer door ons worden uitgedragen en ver beterd. Na een kranslegging aan de voet van het beeld, waarmede haast Dr Poels, al de gestorven KAB-ers van de afgelopen 50 jaren werden herdacht geëerd, begon om 12 uur in Zaal „Wilhelmina" de receptie. RECEPTIE. Hier had het bestuur vele geluk wensen in ontvangst te nemen. Niet alleen van de bestuurderen der vakorganisaties, waarvan er natuurlijk geen een op het appèl ontbrak, maar ook van vele gees telijke en wereldlijke autoriteiten. We zagen er Deken Loonen, Deputé Peeters, Burgemeester Janssen, de heren Wethouders en Raadsleden, deputaties van andere verenigingen en vertegenwoordigers van de an dere standsorganisaties. De heren Derksen, Rutten en Kortmann boden hun felicitaties aan in een korte speech, waarbij echter ook het verlangen naar meer en betere samenwerking duidelijk naar voren kwam. Mevr. Arts-Verkoeijen sprak na mens de KAV en bood de beste wensen aan voor de toekomst. Venrays Harmonie blies deze re ceptie uit met een paar daverende marsen, echter niet voordat Presi dent Laurensse namens Venrays burgerij de KAB had gecomplimen teerd met dit feest. Een schat van bloemen en andere cadeaux waren de stille getuigen van de sympathie, die men op deze wijze naar voren had gebracht. STIJLVOLLE AVOND HERDENKING. De KAB had haar gasten wel een zeer stijlvolle avond aangeboden, als omlijsting van de speeches van Deken Loonen, Burgemeester Jans sen en de heer Middelhuis, de lan delijke voorzitter van de KAB. De heer deBruijn opendenamens de grootste vakorganisatie, de bouwvakkers, deze avond met een kort overzicht van de geschiedenis en de strijd, welke in de afgelopen periode de KAB heeft moeten voe ren en de lessen, welke daaruit voor de toekomst kunnen worden getrokken. Dan was het de beurt aan Ven rays Mannenkoor, dat o.a. „Die Nacht" van Schubert en een „Ave Maria" meerstemmig ten gehore bracht. In „12 Rauber" toonde Ven rays Mannenkoor wel duidelijk haar kunnen en solist en koor hadden dan ook een welverdiend applaus in ontvangst te nemen. De heer Luc Geurts leidde de verschillende programmapunten in, die zoals hij 't dichterlijk uitdrukte, een gouden ruiker moesten vormen voor een gouden KAB. Mevr. vd. Hombergh-Bot verzorg de dan enkele declamaties en had daar gedichten voor gekozen van Tans, Wijdeveld en Adema van Scheltema. Ook zij mocht een wel verdiend applaus ontvangen. De heer Engelb. Oudenhoven, be geleid door de heer Janssen, zong enkele liederen als Heide-röslein en het Wolgalied. Dan trad de Venrayse Turnclub aan, waarvan de dames enkele zeer verzorgde reidansen uitvoerde en de heren en heertjes weer eens staaltjes van pyramidenbouw en vrije oefeningen lieten zien, waar voor terecht een gul applaus hun loon was. De heer Hendriks jr. zorgde voor vlotte wijsjes op zijn accordeon en de Tooneelclub „Edelweisz" van de Maasheseweg voerde een komische een-acter op van G.Bomans: „Een eeuw achter". Dit stuk werd vlot gebracht en deze jonge toneelclub blijkt over goede krachten te be schikken. PRO ECCLESIA ET PONTIFICE. Was dit de entourage van de avond, de daar gehouden redevoer ingen waren hoogtepunten. Het was allereerst Deken Loonen, die mede namens oud-Deken Berden, die wegens ziekte was verhinderd, zijn gelukwensen aanbood namens de Venrayse geestelijkheid. En de Deken bracht bij het uitbrengen van felicitaties niet op de eerste plaats aan de stoffelijke resultaten welke deze standsorganisatie in de afgelopen 50 jaren heeft mogen bereiken, maar vooral aan het so ciale apostolaat van deze vereniging. Het sociale apostolaat, aldus de Deken, is een zware taak van alle standsorganisaties. Wat de KAB tot heden heeft bereikt, stemt tot dankbaarheid en geeft vertrouwen voor de toekomst. Zeker, nu we in Venray industrie krijgen, die weer specifieke gevaren met zich brengt. De geestelijkheid rekent echter op de arbeiders en de arbeiders kunnen rekenen op de steun en medewer king van de geestelijken. Dan kondigde Spr. aan, dat de H. Vader, Paus Pius XII, als waar dering voor het KAB-werk in Ven ray, de Voorzitter der afdeling, de heer P. Schoester, had begiftigd met de onderscheiding „Pro Ecclesia et Pontifice", om in hem alle lei ders en leden der KAB te eren. Daarnaast echter mede om het per soonlijke werk van Schoester te eren, die in de afgelopen jaren juist door zijn bezorgdheid voor de ge meenschap zoveel goeds voor die gemeenschap heeft kunnen doen. En terwijl een dankbaar applaus klonk, verzocht hij Mevr. Schoester haar man het ereteken op te spel den. Bewogen dankte de heer Schoes ter voor deze z.i. onverdiende on derscheiding, die hij echter gaarne accepteerde, in naam van de dui zend KAB-leden. Hij verzocht de Deken aan de Bisschop en de Paus zijn dankbaarheid over te brengen. GEMEENSCHAPSTAAK Burgemeester Janssen bracht na mens het Gemeentebestuur zijn gelukwensen over. Allereerst aan P. Schoester, vervolgens aan de K.A.B. Hij was trots op deze grote afdeling, die door eendrachtig samenwerken de positie der arbeiders heeft verbeterd op sociaal, economisch, cultureel en maatschap pelijk terrein, daarbij als richtlijn nemende de rechtvaardigheid en de naastenliefde. Als hij er aan dacht hoe deze afdeling de Venrayse gemeenschap heeft gediend o.a. door ziekenbezoek, hulp aan ouden van dagen, gezins zorg en -hulp, ontwikkelingsavon den, kindervacantiewerk en vele andere activiteiten, dan kan men niets anders doen dan hen daarvoor hartelijk dank zeggen. Evenals men dankbaar moet blijven voor het opbouwwerk van na de oorlog, toen Venray verwoest en terneer geslagen was. Maar ook deze spreker waar schuwde voor de toekomst, die zulk een ommekeer in ons gemeenschaps leven zal brengen, nu wij langzaam maar zeker een structuurwijziging ondergaan n.m. van agrarische gemeenschap naar industrie. Dat zal vele problemen met zich bren gen, speciaal bij de arbeiders, maar hij vertrouwde dat de K.A.B. zich ook in de toekomst volledig in zal zetten om die problemen mee op te lossen. OUDSTE REGIMENT De heer Middelhuis bracht als landelijk voorzitter der K.A.B. de gelukwensen over van de grote K.A.B. voor een der oudste regi menten van de K.A.B., de afdeling Venray. Hij was trots op de Pause lijke en Bisschoppelijke waardering voor het werk van deze afdeling, waarvan de glans afstraalt op de gehele organisatie. Er is een lange en moeielijke weg afgelegd met veel moeilijkheden, strijd en offers en met veel mis kenningen. Het heeft weinig zin, aldus de heer Middelhuis, om dat alles weer op te halen. Het heden is belangrijk en de toekomst. We mogen heden constateren, dat met de werkman rekening wordt gehouden, dat hij nu in staat is op ieder terrein van het maat schappelijke leven partij te leveren en dat hij geen probleem meer uit de weg gaat. Het zijn de 381.000. K.A.B.-leden in Nederland, die dat mede mogelijk hebben gemaakt. Een 'van de doelstellingen van de K.A.B. is de menselijke persoonlijk heid van de arbeider te verheffen. Daarom is de K.A.B. een gezins beweging, want in het gezin, de kleinste maar sterkste gemeen schap, daar wordt de persoonlijk heid gevormd. Daarom gaan de problemen van het gezin ten alle tijden voor. En ze liggen ook voor, want onder goede gezinspolitiek valt de loonregeling, de woning bouw, de cultuur, het bedrijf, de vrije tijdsbesteding en al die pro blemen meer. En de resultaten daarvan kan men zien als men naar de mensen kijkt, naar hun kleding, hun wo ning, hun levensomstandigheden. Een arbeider is geen pauper meer. Maar men moet zich niet de illusie maken, dat daarmede het werk is beëindigd. Integendeel. We hebben het onlangs gezien, toen de arbeid voor de gehuwde vrouw in de Tweede Kamer ter sprake kwam. De KAB staat op het standpunt, dat de gehuwde vrouw thuis hoort bij haar kinderen en haar kook pot. Men ontwricht niet alleen de gezinnen door de arbeid van een gehuwde vrouw in het algemeen voor te staan, maar men hecht dan te weinig aandacht aan de grote economische waarde van 't werk der huisvrouw, die nu eenmaal voor een groot gedeelte de bestemming geeft aan het geld, wat de man verdiend. Dit zijn meer verfijnde pogingen om de grondslagen van het gezin aan te passen en deze pogingen zullen ongetwijfeld in de toekomst meer en groter worden. Om dat tegen te kunnen gaan en om de moderne problemen te kun nen oplossen, is het nodig, dat een arbeider zich ontwikkelt. Men moet niet menen het hoogste bereikt te hebben als men op een bromfiets rond kan rijden, maar men moet de moderne problemen aan kunnen en dat kan alleen door studie. Met een ernstig beroep op de ar beiders om in de komende jaren dat punt vooral onder de aandacht te nemen, besloot de heer Middel huis zijn rede. ONDERSCHEIDINGEN Uit zijn handen ontvangen dan Gerard van Houdt, Ferdinand van Els, Piet Hanen, Alfons Sijbers en Theodor van Els de onderscheiding voor hun 40-jarig lidmaatschap. Leo Arts en Math, van de Water waren verhinderd deze onderschei ding in ontvangst te nemen. Jan vd. Heuvel, J. Janssen enM. van Rooy ontvingen de zilveren onderscheiding. DANKWOORD VAN DE VOORZITTER. Aan het einde van de avond bracht Voorzitter Schoester dank aan allen, die dit feest zo goed hebben doen slagen. Hij sprak het voornemen uit, wat op dit gouden feest nog eens extra onderstreept werd, om samen een gelukkige gemeenschap op te bouwen volgens christelijke beginselen. Wie zegt dat Venray dood is, die vergist zeer deerlijk. Venray is vol leven, het is alleen de taak de slui merende krachten nieuw leven te geven om tot groter bloei te ge raken. Hij bracht vooral dank aan de arbeidersvrouwen, die een onge kend aandeel hebben gehad in dat wat in de afgelopen 50 jaren is bereikt. TONEEL Was bovenstaand het programma van Zondag, ook Maandag, Dinsdag en Woensdag, had men een feest programma klaar. Maandag en Dinsdag werd voor de leden van de K.A.B. met hun echtgenoten het toneelspel „Ego" opgevoerd door de toneelclub van de KA.B. zelf, onder leiding van Dr. Gabriël Beckers, de leider van de „Speelgroep Limburg". In dit spel, wat betrekkelijk kort duurt, worden de nieuwe arbeids verhoudingen van heden getoond, de voorbereidingen daartoe, de moei lijkheden en mogelijkheden. Dit spel, wat geschreven werd voor de eeuwfeesten bij de Staats mijnen, werd door de toneelclub op zeer goede wijze gebracht en de dank van het zeer talrijke publiek bewees, dat men het spel aandach tig had gevolgd. Maandagavond sprak de oud- adviseur Kapelaan Kuepers, thans in Tegelen, die zijn gelukwensen overbracht en herinneringen op haalde uit zijn elfjarig adviseur schap. Woensdagmiddag kregen de kin deren der KAB-ers een gratis film voorstelling in het Luxor-Theater en de grote drukte aldaar, bewees wel, dat deze geste van de jubi lerende vereniging op prijs werd gesteld. Evenals de verrassing voor de ouden van dagen, die Woensdag middag een feestmiddag kregen aangeboden. Woensdagavond tenslotte was er een laatste toneelvoorstelling voor Kajotters en de vrouwelijke jeugd der arbeiders. En dan zal morgen met een feestelijk KAB-bal deze feestweek besloten worden. Vrijwillig verzekerden, die in het genot zijn van kinderbijslag krach tens de Noodwet kinderbijslag kleine zelfstandigen kunnen in aanmerking komen voor een reduc tie op de premie van f 0.65 per betalende verzekerde per week. Na afloop van elk kwartaal waar over de bijslag is uitbetaald, kan de reductie worden toegestaan, tegen inlevering van het betreffen de uitkeringsstrookje, dat de Raad van Arbeid aan belanghebbende verstrekt. Men moet dus beginnen het volle bedrag te betalen gedu rende het lopende kwartaal. Kinderen in het bedrijf der ouders 1. Inwonende ongehuwde minder jarige kinderen, die in het bedrijf van hun ouders werken, worden onder alle omstandigheden als niet verplichtverzekerd beschouwd. 2. Inwonende gehuwde minder jarige kinderen, die in het bedrijf van hun ouders werkzaam zijn onder dezelfde voorwaarden als vreemd personeel, vallen in de regel onder de ziektewet en het ziekenfondsenbeslult en zijn dus wel verplicht verzekerd. 3. Inwonende ongehuwde meer derjarige kinderen, die onder dezelfde voorwaarden in het bedrijf van hun ouders werken als vreemd personeel, vallen onder de bepa lingen van de ziektewet en het ziekenfondsenbesluit. 4. Inwonende gehuwde meerder jarige kinderen alsmede uitwonen de kinderen vallen als onder 3 ver meld, onder de bepalingen van de ziektewet en het ziekenfondsen- besluit en zijn dus verplicht ver zekerd. Reiskosten en hoortoestel Heeft een verzekerde een kind beneden 16 jaar, dat slechthorend is, en moet voor dit kind een hoortoestel worden aangeschaft, dan verschaft het ziekenfonds daarvoor een belangrijke vergoe ding, maar er is o.m. de voor waarden aan verbonden dat voor kinderen beneden 12 jaar zulk een hoortoestel moet worden voorge schreven door een z.g. audiologisch centrum. Niet in alle steden zijn deze centra gevestigd, zodat er veelal reiskosten gemaakt moeten worden, mede voor de begeleider. Het onderzoek komt niet voor rekening van het ziekenfonds, maar wel kan er een vergoeding gegeven worden voor de reiskosten, doch slechts in het geval dat de volle reiskosten voor kind en begeleider tezamen een bedrag van f 5.— te boven gaan. De vergoeding bedraagt dan het meerdere boven de f 5. zodat altijd vijf gulden voor eigen rekening blijft. Verplicht of vrijwillig verzekerd Krachtens artikel 4 van de pen sioenwet 1922 wordt een onder wijzer geacht gelijk te zijn gesteld aan een ambtenaar, en als zodanig dus niet onder de ziektewet te vallen. Hij of zij kan dus niet als verplicht verzekerd worden inge schreven. Bedraagt het salaris van deze ambtenaar niet meer dan de wei- standsgrens van vrijwillig verze kerden toelaat, dan kan hij zich voor deze verzekering aanmelden. Medicijnen Een fondsgeneesheer mag geen medicijnen voorschrijven voor reke ning van het ziekenfonds ter voor koming maar alleen ter bestrijding van de ziekte. Heerst er dus b.v. kinkhoest in een gezin dan kan de arts wel het zieke kind een anti- kinkhoest vaccin toedienen maar niet op kosten van het fonds de kinderen die (nog) niet aan deze ziekte lijden hetzelfde voorschrijven. Willen de ouders dus voor de andere kinderen de nodige voor zorgsmaatregelen treffen, dan moeten zij de kosten hiervan zelf betalen. Areaalheffing aardappelen oogst 1955 Evenals verleden jaar zal ook dit jaar wederom een heffing worden opgelegd op verbouwde aardappelen, t.w.: voor pootaardappelen, door de N.A.K. te velde goedgekeurd, f 90 per ha; en voor andere aardappelen, f 50 per ha. Vrijgesteld is: a. de oppervlakte waarover een heffing pootaardappelen werd opgelegd; b. de eerste ha aardappelen; c. de oppervlakte vroege aard- aarappelen, geteeld op tuinbouw teeltvergunning. Geen heffing zal worden opgelegd aan: a. Bedrijven met minder dan 50 are cultuurgrond; b. Bedrijven met minder dan 20 are aan aardappelen. Gehele of gedeeltelijk ontheffing kan worden aangevraagd bij de PI. bureauhouder. a. voor een niet gerooide opper vlakten, mits vóór 1 Dec. '55 te onzen genoege aangetoond; b. door liefdadige/sociale instel lingen, voor zover deze instel lingen de aardappelen uitslui tend telen en bestemmen voor consumptie door de inwonenden en voor vervoedering aan het eigen vee. Deze ontheffingen moeten schrif telijk worden aangevraagd, onder uitvoerige toelichting, waaruit blijkt dat aanbovengestelde voorwaarden is voldaan. De nota's zullen in de loop van de maand October 1955 aan de be treffende telers worden toegezonden Reclames, van welke aard ook, moeten vóór 1 December 1955 bij de plaatselijke bureauhouders wor den ingediend. Na die datum kun nen deze niet meer in behandeling worden genomen.

Peel en Maas | 1955 | | pagina 1