SPORT Kermis Venray Custers' Zaadhandel HET WARENHUIS Voor de VACANTIE Bewondering en noodzaak Schoonheid en slaap Voor de Politierechter Huisvesting nog ongeveer 20 jaar onvoldoende Bel: 4 1 8 K.A.B.-K A.V. HOEKJE Openstelling Geraeentebnreaox gedurende de kermis Serradella, Lupinen, Knolzaad, Spurriezaad, Incarnaatklaverenz' Gras- en Klaverzaden voor kunstweide en blijvend weiland Assurantiekantoor Kcuiften- ïïleedeti Men moet telkens weer de moed bewonderen van de leiding van Katholiek Thuisfront, dat ge dreven door de overtuiging van de noodzaak steeds weer durft aan te kloppen voor de soldaten. Door geen teleurstelling is men daar te remmen, omdat men zozeer over tuigd is van de noodzaak van het werk en de belangwekkendheid van het behoud van tienduizenden jonge mensen- Men kan daarnaast evengrote bewohdering hebben voor de katho lieke bevolking, die niet ophoudt te geven, waardoor Katholiek Thuis front de beste organisatie is ge worden op dit gebied, waarschijn lijk de beste van de wereld. Nu wordt het de gevers wel steeds bijzonder aantrekkelijk gemaakt. Zo-ook dit keer weer. Want hetgeen Katholiek Thuisfront aanbiedt onder de geheimzinnige titel „08.14" met de ondertitel „In zessen klaar", prikkelt de nieuwsgierigheid maar ook de lust tot geven. Wie immers is er niet bereid een spel te spelen ook al wordt hem daarbij tege lijkertijd een offer voor een goed werk gevraagd. Zeker als dit werk er één is voor de verzorging van onze jongens in militaire dienst. Maar, wat wellicht te weinig be kend is, dat juist nü deze collecte van zo'n grote betekenis is, daar het bestaan van Militaire Tehuizen en de goede uitgroei op het spel staat, indien Katholiek Thuisfront er niet in slaagt in korte tijd een bedrag van bijna een half millioen gulden bijeen te brengen. Het is met het oog op deze noodzaak dat het Hoogwaardig Episcopaat, na persoonlijk onderzoek van Mgr. Alfrink, toestemming voor deze collecte gaf. De uitgroei van ons leger stelt deze noodzaak; het is bijna een ereplicht van Katholiek Nederland, niet halverwege te blijven steken in een werk dat zozeer de bewondering in de wereld heeft gewekt. Vooral, daar door de internationale uitgroei, het werk van Katholiek Thuisfront, niet alleen een werk is van weldoen, maar tevens van ondersteuning van een apostolaat, dat kansen heeft zoals wellicht nergens in het open bare leven bestaan. Daarom zal 08.14 weer een van de pracht stunts worden van Katho liek Thuisfront, welke slagen zal omdat er de overtuiging van de noodzaak en de bewondering voor het werk is. Een van de voornaamste midde len en tevens het eenvoudigste en goedkoopste is het lichaam dage lijks een behoorlijke nachtrust gunnen. Moge het gezegde: „Elk uur vóór middernacht geldt voor twee" mis schien aanvechtbaar zijn, feit is in ieder geval dat een geregeld tijdig naar bed gaan ons uiterlijk schoon ontegenzeggelijk ten goede komt. Zelfs het mooiste gezicht verliest aan charme als het sporen van over-vermoeidheid draagt, wat overigens ook een teken is, dat er onvoldoende rust genoten wordt. Maar al te weinig wordt er reke ning gehouden met het feit, dat de een nu eenmaal beduidend meer behoefte heeft aan slaap dan de ander. Vandaar ook het maar al te vaak verwarren van de begrippen luiheid en een toegeven aan over vermoeidheid. Zo vaak staan de ouderen niet begrijpend tegenover de grotere behoefte van rust van de nerveuze jongeren. Wie er na vermoeiende dagtaak des avonds toch graag goed wil uitzien zal goed doen een kwar tiertje te gaan rusten. Liefst op bed in donker-gemaakte kamer en alle zorgen en verwikkelingen uit schakelen. Zo'n. korte rust kan wonderen doen; wist de gespannen trekken weg en maakt dat de ogen weer helder staan. De jongeman, die als eerste het kleine zaaltje werd binnengeleid, antwoordde wat schuchter toen zijn naam werd afgeroepen. Hij was een van de velen, die als bestuur der van een tweewielig rijwiel daar mede hebben gereden over de voor het openbaar verkeer openstaande rijweg, zulks terwijl zij verkeerden onder Zodanige invloed van het gebruik van alcoholhoudende drank, dat zij niet in staat moesten worden geacht hun rijwiel naar behoren te kunnen besturen. Dc pers zat met het gescherpte potlood boven het papier om het vonnis te noteren. Want verhalen zitten er niet in, in zulke zaken. Doch zie, daar begon de schuchtere jongeman te praten, ondanks de warmte. Ik moest naar mijn meisje, edel achtbare, zei hij. Ga je je dan eerst bezatten, voor je naar je meisje gaat? informeer de de rechter. Nee meneer, antwoordde de jonge man. Maar ik ben nogal verlegen. Daarom heb ik eerst een paar glaasjes bier gedronken. Dacht je je liefdesverklaring vlot ter te kunnen afleggen als je eerst wat alcohol naar binnen had ge- gegoten?, vroeg de officier geïn teresseerd. Nee meneer, dat was al achter de rug, zuchtte de jongen. Maar ik moest die avond voor het eerst naar de schoonouders. En omdat ik nogal zenuwachtig ben en ver legen, dacht ik, laat ik er maar een paar nemen. Dat praat vlotter. Heb je d'r vanmorgen ook een paar genomen, voor je hier kwam? vroeg de rechter. Nee meneer, vandaag niet. Maar heeft dat middel geholpen? vroeg de officier. Daar ben ik eigen- Spoedopdracht voor K.V.P.-commissie Voor alles zal de Nederlandse na-oorlogse woning moeten zijn een levend teken van de waardigheid van het gezin, waarbinnen het individu zich èn als gezinslid èn als lid van de gemeenschap ten volle moet kunnen ontplooien, Deze eis van prof. Holt, voorzitter van de K.V.P.-commissie voor de woning bouw, is de vrome wens van een groot deel der Nederlandse bevol king, die een aanzienlijk aantal" jaren van het huwelijks- en gezins leven bedreigd zo niet beschadigd weet door de veel te kleine of niet passende woongelegenheid. Geen enkel probleem, waarvoor wij als volk staan, is zo ingrijpend, zo dikwijls besproken en beschreven als het probleem van de volks huisvesting, de rampzalige erfenis van de oorlog. Het ergste daarbij is, dat de eerste jaren nog geen sprake kan zijn van een oplossing, omdat het tekort te groot is. Het behoeft daarbij geen verwondering te wek ken, dat vooral de snel groeiende plaatsen voor een vrijwel hopeloze taak staande, naar oplossingen hebben gezocht, die in feite geen oplossingen betekenden, doch juist het probleem op de lange termijn verergerden. Wij hebben hier de stijlloze, hok- kerige van elke uiterlijke schoon heid gespeende nieuwe wijken op het oog, die rond om vele plaatsen als paddestoelen uit de grond rijzen. Hier, kan men rustig zeggen, wor den de nieuwe toekomstige achter buurten gebouwd. De huizen of beter gezegd, etages zijn veel te klein en niet geschikt voor normale gezinsuitbreiding. De bouwwerken vertonen boven dien nog vele andere gebreken, die het bewonen ervan tot een dage lijkse ergernis maken. Dit zijn algemeen bekende klach ten, waar officieel aandacht is be steed, maar die in de meeste ge vallen nog niet zijn verworpen. Nog steeds bouwen vooral de grote steden nog veel te kleine woningen. Het is daarom toe te juichen, dat de K.V.P. zich met het oog op de nieuwe zittingsperiode van het parlement 19561960 door een commissie van bij uitstek deskun digen onder leiding van prof. G. H. M. Holt, hoogleraar aan de Techni sche Hogeschool te Delft, wil laten voorlichten. Welhaast even bekend als „de stier van Potter" is Marie II, de kampioen melkgeefster van alle franse koeien. Laat ze nu bedrog plegen. „Marie II is vorige week op ernstige fraude betrapt. Niet alleen de hoeveelheid van haar gift, maar ook het vetgehalte was zo groot, dat het bijna aan het onwaarschijn lijke ging grenzen. En de onwaar schijnlijkheid is nu gebleken. Marie, tweemaal gedecoreerd door twee presidenten van de Republiek, is door de mand gevallen. Haar melker had namelijk een ingenieus toestel uitgedacht, een reservoir van rubber, waarvan de inhoud, volvette warme room, tijdens Marie's be handeling in de emmer werd ge pompt. De politie heeft het geval in handen. Iedereen is kwaad, vooral de kopers voor goed geld van Marie's kinderen. En Marie staat onder dit alles rustig te herkauwen". IQooc at uut iitten BOM-TAXI UW TAXI WED. P. BOM ZONEN Charles Ruysstraat 14 Venray Dezer dagen is in Den Haag deze commissie geïnstalleerd en bij de eerste vergadering heeft prof. Holt een beknopt en tevens veel omvat tend programma van onderzoek ontvouwd. Hij gaf als zijn mening te kennen, dat de woningnood zeker niet voor diep in de zeven tiger jaren zal zijn opgelost. De oorzaken ervan zijn vele, technische, sociale en practische. Grote aan dacht besteedde prof. Holt hierbij aan de remmende invloed van het gebrek aan arbeidskrachten, dat hij het kernpunt noemde van het ge hele vraagstuk. De bouwvakken moeten aan trekkelijker worden gemaakt door maatregelen van hygiënische aard evengoed als van fiscale aard. Prof. Holt hekelde voorts de veelsoortigheid van bouwwetgeving en bouwverordeningen. Hij bepleitte een snel onderzoek naar de bouw methoden, want, zo zeide hij, „op sommige bouwplaatsen past men bouwmethoden toe, die beter in de Bijbel thuis horen dan in de techni sche 20ste eeuw". Al deze vraag stukken rondom de huizenbouw wil prof. Holt met zijn commissie in de korst mogelijke tijd uitdokte ren om zodoende de K.V.P. krachtig materiaal in handen te geven, zodat de Katholieke Volkspartij in de komende zittingsperiode van het parlement krachtig en gedocumen teerd kan opkomen voor de belan gen van een gezond gezin in een passende woning. lijk echt nieuwsgierig naar. Ben je als een vlot causeur daar bij je schoonouwelui binnengestapt? Nee edelachtbare, zo ver ben ik niet gekomen. Want onderweg er naar toe kreeg ik de bekeuring. Ik stond nog met de agent te praten, toen dat meisje er aan kwam fiet sen om te kijken waar ik bleef. Nou, ze had 't meteen in de gaten hè. Je hoeft niet meer te komen, riep ze. En nou heb ik een bekeu ring en. ik ben het meisje er bij kwijt. „Kom, troostte de officier, mis schien komt het nog wel in orde. Ben je mal. De tijd heelt alle wonden". Ik weet 't niet. Ik weet 't niet, deed de jongen bedachtzaam, 't Is ook wel een moeilijk parket. Drink je niet, dan lukt het niet, omdat je niet van de woorden kunt komen. Drink je wel, dan lukt het niet om dat je gedronken hebt. Officier en rechter voelden dat aan. Tien gulden boete werd het. Met veertien dagen tijd voor hoger beroep en de beste wensen voor de toekomstige liefde. £tfk i enveii/oet in en buiten Venray. Binnen- en buitenland. Begrafenisonderneming J. Goumans, Schoolstraat 1a Telefoon 592 De K.A.V.-K.A.B. leeft mee met Uw wel en wee. Leeft U mee met Uw K.A.V.-K.A.B. Er zullen ongetwijfeld vele arbei ders gezinnen zijn die, wanneer hun jongens de lagere-school verlaten, zich de vraag stellen „wat moet mijn jongen worden". De vraag naar geschoold perso neel overtreft nu, en zeker ook in de toekomst, verre het aanbod. Het is voor iedere ouder zaak, hun kinderen, die scholing te geven die het hun mogelijk maakt zich, wanneer zij volwassen zijn, een be staanszekerheid te verwerven. Wan neer het dus eenigszins mogelijk is laat uw jongen dan een opleiding geven aan de ambachtsschool. Natuurlijk moet de keuze van op leiding in een bepaald vak niet luk raak gebeuren. De mogelijkheid uw kind te laten testen is ook voor de minst draagkrachtigen aanwezig. De kosten verbonden aan het vol gen van Nijverfeeidsonderwijs en het ondergaan van een test behoe ven voor de meesten van ons geen bezwaar te zijn. Van overheidswege worden, wanneer hiertoe de nood zaak blijkt studietoelagen beschik baar gesteld, terwijl ook de kosten van testen door overheid en stands- organisatie's worden gesubsidieerd. Voorlichting voor het verkrijgen van studietoelage kunt U verkrij gen bij de directie der nijverheids scholen. Uw standsorganisatie zal U graag inlichten over de bijdragen en kosten van het testen. De aanvragen voor studietoelage moeten vóór 15 October gedaan worden. Wanneer u denkt voor deze toelage in aanmerking te komen laat u dan tijdig voorlichten. Zóó zorgt u het best voor de toekomst van uw kinderen. Wacht dus niet tot de laatste dag en laat uw kind niet, als gevolg van uw zorgeloos heid, ongeschoold het leven ingaan. K.A.Ber P.D.V. DE ZWALUW Wedvlucht Tamines 1 20 47 83 Lormans, 2 12 38 52 53 Poels, 3 104 Tonen, 4 32 Manders, 5 35 88 94 Thijssen, 6 26 44 65 J. Verstegen, 7 51 Jos Vermeulen, 39 J. Janssen en Zn., 9 21 58 Ser- vio, 10 v.d. Laar, 11109 Swachofer, 13 81 v. Ass, 14 108 J. Kusters, 15 29 66 74 75 105 H. Arts en Zn. 16 73 96 A. Willems, 17 34 J. Gommans 18 94 100 P. en J. Hendriks, 19 46 54 59 64 89 E. Vermeulen, 22 W. Janssen, 28 80 G. Janssen O., 24 55 P. Strijbos, 25 69 M. v. Rooy, 27 A. Sijbers, 28 42 91 Coopmans, 30 49 71 de Riet, 31 Emonts, 33 J. Wester, 36 40 79 Kersten, 37 H. Peters, 41 H. Vermeulen en Zn. 43 Kousemaker, 45 48 Kousemakers, 45 48 93 M. v. Houdt, 50 61 103 J. Boom en Zn. 56 87 G. Janssen H., 57 62 63 Vercauteren, 60 M. Hen riks, 68 97 98 Kelders, 69 70 86 G. Philipsen, 72 101 Bertrams. 76 77 Crooymans, 78 Dinjes, 82 St. B. 84 85 106 P. Janssen Gr. 90 Joh. Jan sen, 92 de Bruyn, 99 v. Dyck, 102 107 J. Strijbos. Uw duiven niet in form? Met "Hermans voer" vliegen ze enorm! Hermans, Graanhandel, Leunen. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter openbare ken nis dat de gemeente-secretarie, het kantoor van de gemeente-ontvanger, het kantoor van gemeentewerken en het woningbedrijf op 8, 9, 10 en 11 Augustus a.s. voor het publiek uitsluitend geopend zullen zijn van 1012 uur voormiddag. Venray, 20 Juli 1955. Sluitingsuur voor dranklocali- teiten en openbare vermakelijk heden gedurende de kermis in Venray-Kom in 1955 De Burgemeester der gemeente Venray, gelet op het bepaalde in de Algemene Politieverordening Venray, brengt ter openbare kennis 1. dat aan houders van voor het publiek toegankelijke inrichtingen, als bedoeld in artikel 121 der Alg. Politieverordening Venray, voor zo ver gelegen in de Kom der gemeen te, door hem tot wederopzegging toestemming wordt verleend, om hun lokaliteiten op 7, 8, 9, 10, 11 en 14 Augustus 1955 voor het publiek jeopend te houden tot des nachts lalf een; 2. dat de onder 1 bedoelde toe stemming, zonder enige voorafgaan de waarschuwing, incidenteel of in het algemeen, zal worden inge trokken bij gebleken ongeregeldhe den of niet-naleving van door de ambtenaren der politie gegeven voorschriften; 3. dat de openbare kermisver makelijkheden 7, 8, 9, 10 11 en 14 Augustus mogen geopen zijn tot middernacht te 24 uur. 4. dat in de voor het publiek toegankelijke inrichtingen waarin met dezerzijdse vergunning muziek mag worden gemaakt of vermake lijkheden mogen worden gegeven, het geven van muziek of de ver makelijkheden zelve 7,8, 9, 10 11 en 14 Augustus 1955 moet(en) zijn beëindigd om middernacht te 24 u. 5. dat het aan de houders van vergunningslocaliteiten verboden is in die lokaliteiten of hunne aan- horigheden sterke drank te schen ken op 7, 8, 9, 10, 11 en 14 Augus tus 1955 gedurende het tijdvak van 15 tot 22 uur; 6. dat op strikte naleving van de bestaande of hierbij gegeven voorschriften ten strengste zal wor den toegezien. Venray, 15 Juli 1955. Afwijking van Art. 144 der Algemene Politieverordening houdende verbod tot het be zoeken van avondvermakelijk heden door jeugdige personen gedurende de kermisdagen. De Burgemeester van Venray brengt ter algemene kennis, dat door hem ingevolge het bepaalde bij artikel 144 der Algemene Politie verordening de navolgende onthef fing wordt verleend aan bestuur ders of beheerders van een inrichting, waar voor het publiek toegankelijke vermakelijkheden ge geven worden, om gedurende de kermisdagen in deze inrichtingen na des avonds negen uur toe te laten of te laten verblijven perso nen beneden de leeftijd van 18 jaar. Het bezoeken van de kérmis-in- richtingen en van dranklokalen, waar vergunning is verleend voor het maken van muziek (uitgezon derd zijn gelegenheden, waar ge danst wordt) door personen bene den de 18-jarige leeftijd is in begeleiding van ouders, voogden of meerderjarige broers of zusters toegestaan. Kinderen beneden de achttien jarige leeftijd, welke zich in een der inrichtingen of lokalen als be doeld, na negen uur des avonds bevinden, anders dan begeleid door ouders, voogden of meerderjarige broers of zusters, worden daaruit door de politie verwijderd en tegen hen zal procesverbaal worden op gemaakt. De ontheffing geldt enkel voor de kom Venray. Venray, 15 Juli 1955. HOUDERS van DANSMUZIEK De Burgemeester van Venray brengt ter kennis van degenen, die op hunne aanvraag verlof tot het houden van dansmuziek hebben bekomen, dat zij verplicht zijn deze muziek op het door hem bepaalde uur, zijnde negen uur namiddag, behoudens intrekking of wijzigingen zijnerzijds stipt te doen eindigen. Door de politie wordt niet ge waarschuwd en van hen, die na gesloten tijd hun inrichtingen nog voor dansmuziek geopend hebben, zal voor de volgende dagen de ver gunning worden ingetrokken. Op de vergunningen is de tijd, waarop de dansmuziek moet ein digen vermeld, zijnde 9 uur n.m. Alle bezoekers dienen in het bezit te zijn van een geldig toegangsbe wijs, dat vanwege het gemeente bestuur is verstrekt of gestempeld Aan het verbod voor de onder nemers, om personen beneden de achttienjarige leeftijd toe te laten en aan het verbod voor personen beneden de achttienjarige leeftijd om dezeinrichtingen binnen te gaan of daarin te verblijven, zal zeer streng de hand worden gehouden. De dansmuziekhouders zijn ver plicht met duidelijke, op minstens drie meter afstand leesbare letters aan de ingang en in de tent of zaal te vermelden, dat de toegang voor personen beneden 18 jaar is ver boden. Bij overtreding zal, zowel tegen j 1550 VéGé-KRUIDENlERS GEVEN 10'/» KORTING IN GELDZEGELSI Voorradig OIRLO Telefoon 807 de vergunninghouder als tegen de bezoekers proces-verbaal worden ogemaakt en degenen, die zich hier aan schuldig maken zullen boven dien onmïddelijk door de politie worden verwijderd. Venray, 15 Juli 1955. HOUDERS VAN MUZIEK OF VARIETé Degenen, ilie vergunning hebben bekomen tot het houden van mu ziek of variété in hunne vergun - nings- of verlofslokalen, moeten onder overlegging der vergunning vóór Zaterdag 6 Augustus 1955 v.m. 12 uur ten kantore van de gemeente ontvanger de verschuldigde belas ting betalen. De kwitantie moet steeds op eerste aanvrage aan de politieambtenaren worden vertoond. Venray, 2 Augustus 1955. BEKENDMAKING De Burgemeester der gemeente Venray maakt bekend, dat door hem ingevolge het bepaalde bij artikel 127, sub b der Algemene Politieverordening Venray aan de houders der in de artikelen 121, 135 en 137 van evengenoemde ver ordening bedoelde inrichtingen of plaatsen, geen danstenten zijnde, toestemming wordt verleend om op Zondag 7, Maandag 8, Dinsdag 9, Woensdag 10, Donderdag 11 en Zon dag 14 Augustus a.s. aldaar hun vrouwelijk personeel gedurende de uitoefening van het bedrijf dient te laten doen of door of vanwege de houder aanwezig te doen zijn, onder voorwaarde, dat zij de leeftijd van 16 jaar hebben bereikt en van een onbesproken levenswandel zijn. Deze ontheffing geldt enkel voor de kom Venray. Venray, 15 Juli 1955. Dringende uitnodiging aan alle ouders, verzorgers en weldenkende inwoners. De Burgemeester van Venray ver zoekt de ingezetenen met de meeste aandrang hunne algehele medewer king te verlenen om alle wanorde lijkheden en drankmisbruik tijdens de kermis te voorkomen en aan de kasteleins na 3 uur nm. tot 10 uur nm. geen sterke drank te vragen. Aan ouders en opvoeders richt hij in hun eigen belang en dat hunner kinderen de dringende uitnodiging, mede te zorgen, dat de hand wordt gehouden aan het verbod van be zoeken van avondvermakelijkheden door kinderen, voor zover daarvan geen ontheffing is verleend. Dit verbod is in het eigen belang der ouders en der kinderen vast gesteld. Venray, 15 Juli 1955. De Burgemeester voornoemd, Mr A. H. M. JANSSEN. Alle verzekeringen steeds goed en goedkoop Hypotheken v.af 31/: pet. rente. Autofinancieringen vlug en goedkoop Inlichtingen gratis. KantoorOostsingel 12 Tel. 462 VENRAY Vert.: JEAN HOEX, Oostrum koffers reistassen met en zonder slot reisnecessaires alle toiletartikelen zie onze soiteiinq Wij bezorgen het U fa. Th. Pouwels Zn. Telefoon 566 Hofstraat 10 '6Li

Peel en Maas | 1955 | | pagina 4