Nieuwe uitbreidings plannen in gemeente Venray Zaterdag 23 Juli 1955 No 29 ZES EN ZEVENTIGSTE JAARGANG tEN RIJK BEZIT PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE FIRtoA VAN DEN MUNCKHOF WppKRI &H VflflR VFNRAY RN OMQTPTTVP1SÏ ADVERTENTIEPRIJS 8 ct. p. mm. ABONNEMENTS- QROOTESTRAAT 28 TELEF. S12 GIRO 150652 CErlVDliflU V UUK V uil Bfil EdN UIVlO 1 KCiJVEiiN PRIJS PER KWARTAAL f 1.25 Bulten Venra, f 1.48 Verklaring der tekens: bestaande woningen nbestaande weg, welke vervalt groenbeplanting BB bijzondere bebouwing bv openbare gebouwen B bedrijfsgebouwen apart WB woningen met bedrijf W woningen Met het bekend maken van Plan West en Plan Zuid, twee uit breidingsplannen van groot gewicht, vooral voor de kom onzer ge meente, heeft Ir J. P. Magry als het ware een punt gezet achter zijn werkzaamheden als stedebouwkundige in Venray. Geroepen tot een grotere taak, namelijk de directie van de Pla nologische Dienst in Brabant, heeft hij niet willen gaan, voordat hij zowel het reeds dikwijls aangehaalde plan Zuid en plan West aan de Raad onzer gemeente heeft aangeboden. Een stedenbouwkundige heeft een voorname taak. We hebben dat na de oorlog kunnen ondervinden. Het moet voor Ir Magry niet ge makkelijk geweest zijn, om van het verwoestte en kapotgeslagen Venray weer een gemeente en een dorp te maken, dat er „mag zijn." Veel wanbegrip, veel tegenwerking en veel teleurstellingen zijn zijn deel geweest. We moeten nog aan het idee wennen, dat wij niet alleen bouwen en inrichten voor nu, maar ook voor de nabije toe komst, voor onze kinderen en kleinkinderen. En dat daarbij nu een maal het algemeen belang hoger gesteld moet worden dan het par ticulier belang. We moesten en moeten nog dikwijls wennen aan het idee, dat we langzaam maar zeker uit de kluiten wassen, dat we een evolutie mee maken van dorp naar stadje van agrarische gemeente naar industriële. Dat brengt allemaal zijn problemen mee voor de man, die het nieuwe Venray reeds op papier klaar moet hebben en die voor nu en de nabije toekomst de ontwikkeling van onze gemeenschap op moet vangen en in goede banen leiden. Dat hij plan Oost voor een groot deel nog heeft zien verwezenlijken, zal Ir. Magry plezier gedaan hebben, evenals zovelen die nu in werkelijkheid zien, waar voor enkele jaren geleden ontworpen werd als uitbreiding van de kom. En zo liggen nu de plannen klaar voor Zuid en West, waar geheel nieuwe wijken woongelegenheid, bedrijfsruimte en ontspanning zullen bieden aan velen van ons, die thans of geen of te klein zijn behuisd. Een waardig besluit van een Venrayse loopbaan, waarvan velen hopenlijk tot in lengte van dagen zullen profiteren. Als een leek bij een stedebouw kundige op bezoek gaat, is zijn eerste vraag natuurlijk, hoe hij toch op het idee gekomen is, om iets zus of zo te doen. En dat was ook onze vraag aan de heren Magry en van Spanje, naar aanleiding van de nieuwe plannen van Zuid en West. Uit de verklaring van beide heren bleek dan, dat na de oorlog, bij de wederopbouw van Venray, reeds direct de noodzaak bleek tot uit bouw van de kom te komen. Reeds onder Burgemeester van de Loo waren daartoe voorberei dingen getroffen en wel in Ooste lijke richting: Mgr Nolensstraat en ChLfles Ruysstraat. Het was logisch, dat men op die plannen voortbouwde en daaruit is dan plan Oost ontstaan, dat nu langzaam maar zeker verwezen lijkt wordt. Daarnaast was ook in het ver leden reeds een uitbreiding gepro jecteerd in de richting van de Lan- geweg, Ook dit is na de oorlog verwezenlijkt en we hebben daar de nieuwe Kempweg voor gekre gen. De indertijd opgezette plannen waren naar aanleiding van een bevolkingsprognose ontstaan, die geschat had, dat Venray met de genoemde uitbreiding wel tot 1970 genoeg zou hebben. Inmiddels is al gebleken, dat dit niet zo is en het is dus voor de stedenbouwkundige zaak om'verdere uitbreidingsplannen klaar te maken. Hoewel men allereerst aan West had gedacht, dat het minste offers aan landbouwgrond ging vragen, de parochiesplitsing was oorzaak, dat men eerst het plan- Zuid moest verwezenlijken. Men dacht nl. eerst, dat bij de parochiesplitsing de kom gedeeld zou worden in twee helften, maar het Bisdom had besloten op zeer korte termijn een derde parochie in de kom op te richten, waardoor noodzakelijk de parochie der Paters kleiner werd als men aanvankelijk had gedacht en waarvan de kerk niet meer zo centraal kwam te lig gen als wenselijk was, terwijl tevens voorzieningen voor onderwijs en jeugdzorg getroffen moesten wor den. Men moest dus over de oor spronkelijk gedachte uitbreidings- grens heen, nl. de Oude Oostr.weg en rond de Rectoraatskerk ruimte zoeken voor bedoelde gebouwen en tevens voor woningen. Dat is dan gedaan in plan-Zuid Dit wordt begrensd door de Paterslaan, Oude Oostrumseweg, een nieuwe weg van Tonen naar Hermans op de -Leunseweg, een nieuwe weg van de Leunseweg naar de Molenweg en de Kruisstraat. Wat hier allereerst opvalt is dat rond het H. Hart-beeld enige in grijpende veranderingen plaats vinden. De ingang van de Antonius- straat wordt nl. verlegd en het gymnasium krijgt een afgeronde tuin voor haar gebouw liggen. Trouwens de gehele Antonius- straat wordt alleen bedrijfsweg en zal ter zijner tijd worden afgesloten. Dit houdt in dat de woningen daar in gelegen, te zijner tijd zullen verdwijnen. Een tweede wat opvalt is, dat het sportterrein aan de Leunseweg éen heel andere bestemming krijgt, een deel daarvan krijgen de Paters, een ander deel wordt bestemd voor woningbouw. Laten we echter op de Kruis straat beginnen. Deze krijgt een drietal verbindingen met de Leun seweg, via een tweetal woning blokken. Opvallend is, dat men de oude veldweg tussen Molenweg en Leun seweg heeft behouden, al krijgt die dan nog een splitsing. Rond de gebouwen van RAS is dat gehele blok geprojecteerd als bestemd voor bedrüfsgebouwen, waar toch maar al bitter weinig plaats meer voor over is in de kom en de overige blokken zijn voor woningen be stemd. Aan de Oude Oostrumseweg monden nu ook vier straten uit, die het stuk tussen het Paters- klooster en Piet Toonen in drie delen snijden. Het eerste blok is bestemd voor bijzondere bebouwing maar tevens zijn hier woningen toegelaten, de overige zijn alleen voor woningen bestemd. Langs de oude Kwezelsweg, van Sportterrein naar P. Toonen, die behouden blijft, ligt op de eerste plaats het stuk Sportterrein, waar nu woningen op komen, maar dan komen twee stukken met veel groen, waarop nieuwe scholen zijn geprojecteerd en bovendien een grote kinderspeelplaats in de toe komst de kinderen uit die "buurt volop speelgelegenheid geeft. Onder langs de Kwezelsweg loopt dan nog een nieuwe weg, waaraan een viertal blokken liggen. Ook die zijn bestemd voor woningbouw en men ziet, dat men daar op origi nele wijze nog wat groen heeft in gebracht en geen strakke lijn heeft aangehouden, maar wat variatie in de rooilijn door enkele perkjes te projecteren. Zijn alle woningen in dit plan verwezenlijkt, dan zullen er 270 in gebouwd kunnen worden. PLAN WEST, is het andere plan, wat aan de Raad is voorgelegd. In dit gedeelte kunnen naast de 80 woningen rond de Henseniusschool, 300 woningen worden gebouwd. Rekent men een woning op 5 personen, dan worden dus door beide plannen 570 x 5 ofwel ruim 2800 mensen aan woongelegenheid geholpen. In dit plan zijn de toekomstbeel den gerangschikt, welke men zich voorstelt tussen de nieuwe en ver lengde Hoebertweg, Hoenderstraat. Langeweg en de nieuwe straat vóór langs de Henseniusschool. We zien, dat de Hoebertweg van Veltum uit een brede ringbaan gaat worden, die als het ware een af sluiting vormt van de Kom Venray. Het wordt een brede verkeersweg die uiteindelijk maar dat is nog toekomstmuziek het verkeer van de Overloonseweg naar de Deurne- seweg zal leiden. In genoemd gedeelte lopen tot heden enkele veldwegen: de Kruit- weg en de Kempweg en een grint weg: de Vlakwaterweg. We zien aan de stippellijnen in nevenstaande tekening, dat het be gin van de Vlakwaterweg blijft be staan, maar nu een bedrijfsweg wordt voor de daaraan reeds lig gende panden. Voor het overige wordt hij omgeleid, om de bestaan de huizenblokken heen, om dan daarachter ongeveer het oude tracé te volgen. Een groot gedeelte van de Kemp weg vervalt eveneens. Daar komt nu een groot blok, wat bestemd is voor woningen met bedrijfsgebou wen. Het achterste gedeelte van de Kruitweg vervalt ook helemaal en het voorste gedeelte wordt een bre de straat. De Bergweg komt voor een ge deelte in de nieuwe Hoebertweg, vanaf P. S winkels, Merseloseweg tot A. Vermeulen, Bergweg, maar komt voor het overige te vervallen. Eveneens vervalt het Schutters - pad, dat vanaf café Siebers de Merseloseweg met de Hoenderstraat verbindt. Daarvoor komt dan in de plaats een nieuwe brede weg, een eind verder, naast het huis van H. Sijbers, die recht toe, recht aan de Merseloseweg met de Hoender- straat verbindt. In dit blok Merseloseweg, Langeweg en Hoenderstraat komt nog een parallelweg lopen, Zie vervolg pagina 4. VLAkWATERWEg HENSENiUS SCHOOL

Peel en Maas | 1955 | | pagina 1