25 ct Nieuwe moeilijkheden De wezen-en weduwerente GOEDKOPER voor onze woningbouw Brillende H. Familie Passiespelen Tegelcn nagenoeg uitverkocht begrafenisregeling Het land van de Peel KOOPT DIE ECHTE WASMACHINE tRondo Fa. P. G. Mooren Zn., Grotestraat 10, Venray HET TWEEDE PAKJE ojMéé*" Land- en Tuinbouw De aardappel en de rooimachine Wanneer aardappel en rooi machine naast elkaar worden ge noemd, zal iedere teler onmiddellijk begrijpen, waar het om gaat: De beschadigingskansen die ma chinaal rooien voor de aardappel oplevert. Dit probleem is algemeen bekend en nog steeds voorwerp van studie op menig proefbedrijf. De aardappel is immers als pootgoed een belangrijke deviezenbron en als volksvoedsel vooral ook in ons land onvervangbaar. Vanzelfsprekend veroverde de rooimachine zich direct een grote plaats in de verbouw van een zo belangrijk product. Maar als nu blijkt, dat deze mechanisatie de kwaliteit van de aardappel kan schaden, moet aan elke verbetering van de machine, die beschadiging vermijden kan volle aandacht wor den besteed. Dit gebeurt in ons land nog steeds te weinig. In de Verenigde Staten heeft men een oplossing gevonden en wij zullen, willen wij onze positie bij de levering van aardappels hand haven, aan deze nieuwe methode een voorbeeld moeten nemen. Hoe is deze nieuwe mogelijkheid Zy schuilt in het voorkomen van elke kans op beschadiging. Elk onderdeel van de machine, dat met de aardappel in aanraking komt, bekleedde men met rubber. Sinds kort heeft deze vernieuwing die zich uitstrekt tot de bekende stalen manden toe, ook in ons land intrede gedaan. Bedriegelijk is, dat de beschadi gingen niet direct zichtbaar zijn en dat daarom velen nog menen, dat deze voorzorg overbodige luxe is. Zodra de aardappels uit de be waarplaatsen komen, ziet men echter, hoe noodzakelijk deze ver betering is. Verschillende fabrikanten brengen reeds machines van rubber bekle ding voorzien in de handel; het is echter zaak, dat ook iedere teler zich inspant elke beschadiging van de aardappel bij machinaal rooien te voorkomen. De Medische Missie Actie, bekend onder de naam Memisa, heeft een actie ontworpen voor het inzamelen van BRILLEN voor de Missie, welke actie een ongekend succes is geworden. Duizenden brillen kwamen binnen. Er is van alles bij: kinderbrillen en brillen voor ouden van dagen; brillen met holle en billen met bolle lenzen; moderne brillen en brillen uit een reeds lang afgesloten tydperk; hele en halve monturen; kostbare brillen en brillen van eenvoudige constructie; monturen zonder glazen en glazen zonder monturen. Brillenkokers in alle modellen vanaf de cartonnen doos tot het deftige etui. Alles wordt critisch onderzocht en na revisie, test en registrering ter beschikking gesteld van de missionarissen die om het hardst om toezending roepen. Deze brillen-actie past geheel in het kader van de moderne missio nering, immers het is logisch dat, nu ook op medisch gebied al het mogeiyke wordt gedaan voor de bewoners van de missie-gebieden, de Memisa ook aandacht schenkt aan het gezichtsvermogen der men sen. Het behoeft dus geen betoog dat de missionarissen opgetogen zijn over de brillen-actie die het ogen-probleem in de missie belang rijk tegemoet komt en nog grotere zegen zal afwerpen als ook U medewerkt aan deze actie. De Venrayse afdeling der H. Familie doet een oproep voor het afstaan van brillen enz. ten bate van de missie. Men kan nu eindelijk eens een goede bestemming geven aan de byna in ieder gezin doelloos be waarde brillen. De heren van Aarssen en v.d. Tillaart wachten op uw inzending of bericht. Het is een prachtige missie-actie! Doet U mee De Tegelse Passiespelen hebben met de uitvoering van verl. Zondag een vierde deel van de opvoeringen reeks achter de rug. Deze acht uit voeringen werden bijgewoond door bijna 40.000 bezoekers, waaronder behalve Nederlanders, ook Duitsers, Belgen, Fransen, Engelsen, Denen en Amerikanen waren. Er resten nu nog 25 uitvoeringen; de laatste is op Zondag 28 Augustus. De Zondag-uitvoeringen zijn na genoeg geheel uitverkocht van de 150.000 beschikbare plaatsen voor de gehele opvoeringen reeks, zijn er in totaal al 130.000 verkocht. Er resten derhalve nog slechts 20.000 plaatsen en dan practisch alleen nog maar voor de Zaterdag-uit voeringen en die van Maandag 15 Augustus. Wanneer de plaatsaanvragen in hetzelfde tempo biyven binnenstro men, dan zullen binnen 3 weken de 33 uitvoeringen geheel zijn vol geboekt. Het is derhalve wenselijk, dat zy, die de Passiespelen nog willen bezoeken, zo spoedig moge- lyk hun plaatsen bestellen enliefst telefonisch omdat zy dan tevens kunnen vernemen welke uitvoerin gen wel, en welke nog niet zyn uitverkocht. By elke postbestelling, die op het secretariaat van de Passiespelen binnenkomt, bevinden zich tiental len girostrookjes met vooruitbe talingen. Tegeiyk met deze betalin gen worden dan per giro-strookje Het plakken van zegels is belangrijk Het recht op toekenning van wezenrente voor kinderen, jonger dan 16 jaar, ontstaat, indien op de rentekaarten van de overleden va der of de nog levende moeder der kinderen tenminste 40 rentezegels zyn geplakt. By het overlijden van de moeder bestaat recht op wezenrente, indien de kinderen vaderloos zyn, of in dien de moeder de lcostwinster was, mits op haar rentekaart ook ten minste 40 zegels zyn geplakt. U ziet, de rentekaart is een zeer belangrijk document voor werken de Nederlanders. De wezenrente op grond van ver zekeringen van de vader en de moeder kunnen worden genoten, indien beide ouders zyn overleden. In sommige gevallen bestaat ook recht op wezenrente voor pleeg kinderen. Wanneer gaat de rente in? De rente gaat in op de eerste dag van de kalendermaand waarin de vader of de moeder overleden is. De rente kan ten hoogste f 3.50 per week bedragen, maar daar ko men eventueel de volgende toesla gen by: Voor zover de kinderen nog geen 16 jaar oud zyn en voor kinderen van 16 tot en met 20 jaar, indien zy het onderwijs volgen aan een inrichting voor algemeen vormend onderwijs of indien zij invalide zijn, kan kinderbijslag worden toege kend. Deze bijslag bedraagt voor het eerste kind f 13.25, voor 't tweede en derde kind, f 14.90 per kind, voor het vierde en vijfde kind f 20.80 per kind en voor het zesde en de volgende kinderen f 23.40 per kind per maand. Bestaat door overschrijding der leeftijdsgrens van 16 jaar geen aanspraak op wezenrente, dan wordt op aanvraag voor bovenbedoelde kinderen toch kinderbyslag gege ven. Bij samenloop van wezenrente ingevolge eender ongevallenwetten wordt deze bijslag slechts toege kend indien en voor zover deze meer bedraagt dan de ongevallen wezenrente. De weduwenrente Ook hier bestaan natuurlijk voor waarden en wel de volgende: de weduwe moet blijvend invalide'^zyn of 'de leeftijd van 60 jaar hebben bereikt en op de rentekaarten van de overleden echtgenoot in totaal minstens 40rentezegels zyn geplakt. Een weduwe, die zelf ook ver zekerd is en voor wie minstens 150 zegels werden geplakt, indien zij blijvend invalide is, tevens recht op invaliditeitsrente, d.w.z. als zij door ziekte of gebreken niet meer in staat is om een derde te verdienen van hetgeen soortgelijke gezonde werknemers gewoonlijk verdienen. De weduwenrente gaat in op de eerste dag der kalendermaand waar in de verzekerde is overleden, in dien de we luwe toen reeds invalide was of de leeftijd van 60 jaar had bereikt. Is dit niet het geval, dan gaat de rente in op de eerste dag der kalendermaand waarin zy wegens blijvende invaliditeit een aanvraag indient of op de eerste dag der kalendermaand waarin zy 60 jaar wordt. De rente bedraagt ten hoogste f 3,60 per week, plus een verhoging van 13 pet indien zy nog geen 65 jaar is, tot aan deze leeftyd. Verder komt hierbij een gezins toeslag tot 65 jaar van f 42,50 per maand als er een of meer kinderen of pleegkinderen zijn beneden de leeftyd van 16 jaar of een of meer kinderen of pleegkinderen van 16 jaar tot en met 20 jaar, indien zij het onderwijs volgen aan een in richting voor vormend onderwys of indien zy blijvend invalide zyn. Verdere voordelen Indien regelmatig rentezegels zyn geplakt, kan verpleging of genees kundige behandeling worden toege staan als gevaar dreigt voor fclij- vende invaliditeit, of dit gevaar binnen afzienbare tijd is af te wenden. Kosten van behandeling of ver pleging welke reeds heeft plaats gehad voordat daartoe machtiging door de Raad van Arbeid is ver leend, worden in de regel niet ver goed. Enkele bijzonderheden Indien meer dan één rente wordt genoten, worden de gezinstoeslag en de kinderbijslag slechts gegeven by één dier renten. Toeslagen, gezinstoeslagen en kinderbijslagen aan trekkers van invaliditeits-, ouderdoms- en wezenrente worden niet verstrekt aan in het 'buiten land wonende verzekerden, tenzij in een met het betrokken land ge sloten verdrag het tegendeel is overeengekomen. Een rentetrekker aan wie een rente krachtens de invaliditeitswet is toegekend van tenminste f 125. plaatsen besteld. Maar in 9 van de 10 gevallen kan aan de bestellingen niet voldaan worden vanwege de enorme drukte. Enerzijds wekt dat teleurstelling en anderzijds bren gen dergeiyke bestellingen onnodig werk mee, omdat al deze betalingen weer moeten worden teruggestort. Wil men nog plaatsen bestellen, dan kan men dat het beste telefo nisch doen. Enkele dagen later ontvangt de besteller dan een be- vestisingskaart en daarmee kan hij op de dag der uitvoering zyn plaats- kaarten afhalen. per jaar (eventuele toeslagen bulten beschouwing gelaten) is verplicht verzekerd ingevolge het zieken- fondsbesluit. Hiervoor is een premie verschuldigd van f 1.50 per maand. Deze premie wordt van de rente afgehouden. Het plakken van zegels Het zal nu wel duidelijk zyn ge worden, dat alles draait om het regelmatig plakken van rentezegels. Wij hebben er reeds vaker op ge wezen, dat zelf doorplakken indien men tijdelijk werkeloos is of omdat men na enige jaren met werken ophoudt, ten zeerste aanbeveling verdient, liefst met zegels van de hoogste waarde, dus van 60 cent. Men kan natuurlijk ook zegels blijven plakken van 25, 30, 40 of 50 cent. Men moet hierby echter bedenken, dat het bedrag der toe te kennen rente altijd afhankelijk is van het totale bedrag der ge plakte zegels, alsmede de duur der verzekering. Over het algemeen bestaat de mogelijkheid van zelf doorplakken niet meer, indien de rentekaart meer dan een jaar ver vallen is. Als de werkgever niet plakt Verzuim nimmer by de inzending van Uw rentekaart de volledige namen en adressen van werkgevers op te geven, die niet geplakt hebben en vermeldt hierby levens de tijd vakken waarover dit niet plaats had. De Raad van Arbeid stelt zich met deze werkgever in verbinding, zodat deze alsnog verplicht wordt om de verschuldigde zegels te plakken. Een werkgever mag nimmer het bedrag der zegels aan de werkne mer ter hand stellen, hy dient de zegels zelf op de kaart te plakken met vermelding van paraaf en datum. Het is dus in Uw eigen belang hierop toe te zien. Algehele Begrafenisonderneming J. Goumans, Schoolstraat 1a Telefoon 592 In Australië liggen 70.000 banen te wachten Het zal niet lang meer duren of het aantal Nederlandse emigranten in Australië zal de 100.000 hebben bereikt. Deze voorspelling deed de burge meester van Sydney, de heer Patrick D. Hills, toen hy op Schiphol arri veerde in de „Empress of Amster dam", het toestel, dat als eerste de vlucht van Vancouver via het Pool gebied naar de Nederlandse hoofd stad heeft gemaakt. Alvorens naar Londen door te reizen heeft de Australische burge meester gezegd er zeker van te zijn, dat naar mate de Nederlanders meer over Australië vernemen en de grote mogelijkheden, die dit con tinent biedt, zy in nog groter aantal daarheen zullen willen emigreren. De burgemeester van iedere Australische gemeente wenst het voorrecht te hebben om delOO.OOOste Nederlandse emigrant te verwel komen en daar hoop ik ook op, zo zeide de heer Hills, die meende een goede kans te maken, omdat hy de grootste Australische stad vertegen woordigt. De burgemeester vertelde, dat er op het ogenblik meer dan 70.000 vacatures in Australië zyn, ondanks het feit, dat het nu winter is. Sinds Maart is de vraag naar werkitraoh- ten in de industrie in vier Austra lische staten gestegen. Er worden grote werken uitgevoerd en nog andere projecten van even grote betekenis liggen op uitvoering te wachten. Dit alles vereist werk krachten en Australië, aldus de heer Hills, biedt misschien de beste ar beidsvoorwaarden ter wereld. By de Uitgeverij Veldeke te Maas tricht, in samenwerking met het Algemeen Publiciteitskantoor te Amsterdam, bekend om zijn ge legenheidsuitgaven, is onder redac tie van Mathias Kemp verschenen Het Land van de Peel, een verzamel werk met de medewerking van vele deskundigen in het Peelgebied. De suggestieve omslag met een ongerept heideveld, waarboven het visioen van grootindustrie en kolen mijnen, geeft tegelijk een kenschets van het gebied, waar het over gaat, en de aanleiding tot deze uitgave: de toekomstige mynontginning en industrialisatie. Ook de vele foto's en kaarten van het 170 grote bldz. omvattende werk geven daarvan een goede visuele indruk. Wij zullen thans volstaan met een overzicht van de inhoud en hopen later hierop verder te kunnen in gaan. Het werk valt uit elkaar in twee delen; het eerste deel bevat oriën terende artikelen, die het gehele gebied behandelen, telkens uit het oogpunt van een bepaalde weten schap, zoals landbouw, geestelijk leven en geologie, verkeer, volks kunde, veen- en steenkoolontgin ning, defensie, onderwys, literatuur en nijverheid. In het tweede deel beschrijven plaatselijke specialisten hun streek in het kader van het grote geheel; hier komen aan de beurt Eindhoven, Gemert, Deume, Weert, Venray, Horst en Venlo. Bijzondere artikelen zijn nog ge wijd aan Ouwerling, emancipator van de Peel, en aan het Oorlogs museum te Overloon. Zoals gezegd komen wy hierop nog nader terug; kennisname van deze uitvoerige Peeluitgave is zeker voor ieder betrokkene interessant en leerzaam. bij elke aankoop van een pakje Thee (soort naar keuze) Geldïg van 15 tot en met 21 Juni 1955 De woningbouw in onze gemeente Is een veel besproken en veel be- critiseerd probleem. In de aanvang waren er geen bouwgronden en geen plannen, maar daarin is nu verandering gekomen. Plan Oost wordt lang zaam maar zeker verwezenlijkt en over plan West wordt binnenska mers al het nodige gezegd. Binnen kort kan dat tegemoet worden ge zien. Het plan rond de Henseniusschool ligt ook al enige tijdklaar en iedere Raadsvergadering opnieuw blijken de eigenaren van de grond de daarin gelegen gronden te willen verkopen aan de Gemeente. Van het plan Oude Oostrumseweg is verder niets bekend als wat de Voorzitter in de Gemeenteraad ver telde, n.l. dat het by de Plan-com missie was. En dat is al weer enkele maanden geleden gebeurd. De plannen zijn er dus en de grond komt er ook, al is de nog veel geuitte klacht, dat de grond eigenaars niet scheutig zynmet de grondverkoop. Wat aan de ene kant wel te begrijpen is, maar aan de andere kant ook de woningbouw stagneert. Maar al met al kan men zeggen, dat aan de twee voorwaarden plan nen en grond op dit moment vol daan wordt. Men kan dus huizen bouwen. Nu is er echter op dit moment een ongekende drukte op de bouw markt. Zelfs een leek heeft dat onderhand in de gaten. De meeste aannemers hebben handenvol werk en aangezien het aantal vakmensen ongeveer gelijk biyft, is ongeveer de grens bereikt. Men moet dikwyis leuren om wat gebouwd te krijgen. Dat het uit vallen van concurentle de hoogte van de bouwpryzen zal beinvloeden is zeker. Men zal op het moment dus de kans lopen met hogere prijzen te maken te krijgen, dan men aan vankelijk had gedacht. De cijfers van de aanbesteding van vorige week schijnen hier een voorbeeld van te geven. Men schrikt wel als men die verschillen ziet tussen de begroting en de werke lijke aannemingssommen. Voor een leek is een en ander wel een heel moeilijke zaak. Hy weet één ding, n.m. dat de woning nood nog zeer groot is, dat de lijst van wachtenden met de dag groter wordt en dat de bouw van wonin gen een der meest dringende zaken is van dit moment. Maar nu komen dergelijke cijfers uit de bus. Dan rijzen bij diezelfde leek automatisch vragen: Hoe is het mogelijk dat wanneer de Gemeente een bepaald aantal woningen geeft aan de een of an dere aannemer al of niet ge heimzinnig dat deze prijs dan acceptabel is, niet alleen in Venrav, maar ook in Maastricht, dat per slot van rekening de uiteindelijke goedkeuring moet geven? Zijn die woningen dan zover „uitgekleed" zoals men dat noemt dat ternauwernood nog van wo ning gesproken kan worden? Zo niet, waarom liggen dan de pryzen by de jongste aanbesteding zoveel hoger? Zijn dan die woningen zo veel groter, zoveel beter En waarom heeft men by het opzetten der plannen dan geen rekening ge houdenmet de „Maastrichtseprijs"? Want en daar draait alles om het is wel zeker dat de vorige week vermelde prijzen geen goed keuring krijgen, dus dat er niet gebouwd wordt. En dus weer een domper gezet is op mogelijke ver wachtingen van woningzoekenden, voor de zoveelste maal! We herinneren ons het laatste debat in de Raadsvergadering, waar van achter de bestuurstafel is gevraagd om toestemming om uit de hand woningen te gunnen. 6 Stuks werden goedgekeurd. Die kunnen gebouwd worden. Maar de overige woningen moesten onder hands worden aanbesteed. Met het gevolg dat er voorlopig niets van komt, Waar ligt dit aan Ligt dat aan de woningbouw vereniging Ons Limburg, waarover in die zelfde en ook vroegere Raads vergaderingen reeds criiiek te horen is geweest o.a. over het lang uit blijven van de aanbestedingen. Ligt het aan de opzet der woningen? Zijn die te duur, te luxe, te groot? Men kan het niet eens zijn met de richtprijs, die Maastricht aan houdt, maar de vraag dient dan toch gesteld te worden, moet dat uitgevochten worden op de hoofden van degenen, die hier op een wo ning wachten? Ligt het aan de aanbesteding, aan de aannemers We herhalen nogmaals, dat voor een leek dit alles zo moeilijk ver staanbaar en te begrijpen is. Maar wil men tenminste iets inlopen op de woningnood, dan moeten er woningen worden gebouwd. Dat gebeurt nu niet. Dan kan men toch redelijk eisen, dat men deze hele kwestie eens terdege onderzoekt, opdat een op lossing gevonden kan worden. We zijn geen voorstanders van iets uit de hand weg te geven, maar als dat systeem, in deze tijd van drukte voldoet en blijkens de mededelingen in de Raad doet het dat inderdaad dan geloven we dat men dit systeem moet handhaven. Voor woningnood en woningellende moet meer wijken. Dat mag dan misschien niet volgens de regels van het spel zijn, maar aan spelregels hebben mensen die op een woning zitten te wach ten niets. Aan woningen wel...

Peel en Maas | 1955 | | pagina 4