Albert Heijn Terug uit dienst en dan de beste kwaliteit Vrijstelling van dienst als gewoon dienstplichtige wegens broederdienst Bekendmaking komen de moeilijkheden. Uit„Peelen Maas" En plotseling is zij van 21 weken... 21 jaar! De laagste prijzen 49 27 59 99 Voor de politierechter Mailing Zaterdag 18 Juni 1955 No 24 ZES EN ZEVENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS f CONFECTIE VAN "EEN RIJK BEZIT DRUK EN UITGAVE FIRmA VAN DEN MUNCKHOF WBPtfRI AH VOflP VPNPiV BW HM^TRFIfPN ADVERTENTIEPRIJS 8 ct. p. mm. ABONNEMENTS- GROOTESTRAAT 28 TELEF. 512 GIRO 150652 W ttaD.LAU V UUK Vt,INKAl UIV UMO 1 KJfclUÜN PRIJS PER KWARTAAL f 1.25 Bulten Vearay f 1.45 De Burgemeester van Venray brengt ter kennis van de ingeschre venen voor de dienstplicht lichting 1956, dat voor de lichting 1956, met betrekking tot het doen van aan vragen tot het verkrijgen van broederdienst de volgende bepalin gen gelden: Aan wie vrijstelling wordt verleend 1. De vrijstelling wordt verleend aan de ingeschrevene, die tenminste drie broeders heeft of gehad heeft, die dienen of gediend hebben bij de landmacht, bij de zeemacht of bij de overzeese krijgsmacht en deze vrijstelling tijdig aanvraagt. 2. In een van deze gevallen wordt geacht te verkeren de broeder, die vóór 1 Januari 1956; al tenminste 30 dagen in wer kelijke dienst is geweest; of b tengevolge van een na 31 Dec. 1945 verleend uitstel van eerste oefening nog niet of nog geen 30 dagen in werkelijke dienst is geweest, of c in het genot van militair pen sioen is gesteld, of d gedurende zijn verblijf in wer kelijke dienst is overleden. 3. Als broederdienst blijft buiten aanmerking; a dienst als vrijwilliger bij de nationale reserve; b dienst als vrijwilliger bij de Marechaussee Reserve. 4. Voor vrijstelling wegens broe derdienst worden onder broeders verstaan wettige broeders en wet tige halfbroeders. 5. Als werkelijke dienst wordt ook beschouwd de dienst van hem, die op grond van gewetensbezwaren is te werk gesteld bij een burgerlijke tak van staatsdienst. Indienen van de aanvraag 1. Door of vanwege de ingeschre vene, die voor vrijstelling wegens broederdienst in aanmerking wenst te komen, wordt daartoe aanvraag gedaan bij de Burgemeester van de gemeente, voor welke hij voor de dienstplicht is ingeschreven; 2. De aanvraag moet worden ge daan vóór 1 Augustus 1955. Ont staat het recht eerst na 31 Juli 1955, dan moet de aanvraag binnen 14 dagen na het ontstaan worden gedsan. 3. Aanvraagformulieren zijn be schikbaar ter gemeente-secretarie, afdeling II. Gelijktijdig in dienst treden van twee of meer broeders Indien twee of meer broeders bestemd zijn om ongeveer in de zelfde tijd in dienst te treden en twee andere broeders reeds dienen of gediend hebben, kunnen belang hebbenden bij de Minister van Oorlog aanvraag doen om vrijstel ling van dienst als gewoon dienst plichtige wegens aanwezigheid van een bijzonder geval van één of meer hunner, ten einde te voor komen, dat meer dan drie broeders zouden behoeven te dienen. Voren bedoelde aanvragen moeten worden ingediend, zodra degenen die vrij stelling wensen, een oproeping ter inlijving hebben ontvangen. Venray, 1 Juni 1955. De Burgemeester van Venray, A. H. M. JANSSEN Bestemming tot buitengewoon dienstplichtige De Burgemeester van Venray brengt ter kennis van de ingeschre venen voor de dienstplicht der lichting 1956, dat bij Koninklijk Besluit van 31 Maart 1955 (staats blad 156) ten aanzien van de lich ting 1956 o.m. het volgende is bepaald. Om van de bestemming tot ge woon dienstplichtige te worden uitgezonderd op grond, dat een broeder van de ingeschrevene met een gesneuvelde wordt gelijkgesteld (artikel 24, tweede lid der Dienst plichtwet) moet de ingeschre vene een wettige broeder of een wettige halfbroeder gehad hebben, die: hetzy als militair: a is overleden of wordt vermist tengevolge van oorlogshande lingen; b is overleden tengevolge van verwonding of ziekte, opgedaan bij of door oorlogshandelingen; c is overleden of wordt vermist in en door de militaire dienst; d is overleden tengevolge van verwonding of ziekte, opgedaan in en door de militaire dienst; hetzy als lid van een verzetsorgani satie: - e is overleden of wordt vermist tengevolge van het plegen van actief verzet; f is overleden tengevolge van verwonding of ziekte, opgedaan bij het plegen van actief verzet; g tengevolge van het plegen van actief verzet in een gevangenis of concentratiekamp is opge sloten geweest en aldaar is overleden; Het buitengewoon besluit: „ar beidsverhoudingen 1945" geeft aan hen, die zijn opgeroepen in mili taire dienst, een recht op herplaat sing bij hun vroegere werkgever na het einde van hun diensttijd. Er zijn echter enkele voorwaar den aan verbonden, die wij hieron der laten volgen: lste. De arbeidsverhouding moet zijn beëindigd door de oproeping in de militaire dienst. 2de. De arbeidsverhouding moet minstens 90 dagen, zonder wezen lijke onderbreking hebben geduurd en 3de. De werknemer moet zich aanmelden binnen een maand na dat voor hem daartoe de gelegen heid is ontstaan. De herplaatsing moet geschieden uiterlijk op de tweede dag na de dag waarop de werknemer zich aanmeldt. Ondanks deze wet komen geregeld onregelmatigheden voor, waarmee de werknemers, blij eens de vele brieven, te kampen hebben. Zo deed zich het geval voor, dat een werk nemer werd opgeroepen in militai re dienst, daarna ziek werd en ten slotte werd afgekeurd. De werkgever verkeert nu in de mening, dat hij de werkgever niet behoeft terug te nemen op grond van zijn ziekte. Die werkgever handelt niet alleen onjuist, maar ook onsociaal. De wet zegt uitdrukkelijk, dat ook de zieke arbeider teruggenomen moet worden. Hij krijgt zelfs ziekengeld met ingang van de dag van her plaatsing. Dit moet worden uitbe taald door de bedrijfsvereniging, waarbij de werkgever is aangeslo ten. In een dergelijk geval kan men zich het beste onmiddellijk wenden tot het gewestelijk arbeidsbureau, met verzoek deze zaak te behan delen. Mocht het voorkomen, dat de werkgever blijft weigeren, dan kan men een vordering tot schade vergoeding tegen hem instellen. De werkgever is strafbaar als hij niet aan zijn herplaatsingsplicht voldoet. Zaak intussen verkocht. „Terwijl ik in militaire dienst was, heeft mijn vroegere werkgever zijn zaak verkocht. De nieuwe eige naar wil mij niet herplaatsen, om dat ik niet bij hem in dienst ben geweest. Handelt deze eigenaar nu juist", vraagt iemand. Neen, deze handelwijze is in strijd met de wet, want de wet bepaalt uitdrukkelijk, dat degene, die voor de oude werkgever in de plaats is getreden, dezelfde verplichtingen heeft als de oude werkgever. Herplaatsing is derhalve vereist. Er doen zich echter ook gevallen voor, dat de werknemer wél wordt teruggenomen, doch bijv. weer als jongste bediende én dan zónder enig uitzicht op promotie. Daar zijn vroegere collega's in de jaren van zijn diensttijd inmiddels zijn opgeklommen, verkeert het slacht offer dus in een weinig benijdens waardige positie. Wil de werkgever hem kwijt, dan krijgt zo'n jongeman zelfs nog te horen, dat er geen uitzicht op ver betering bestaat. Hierin kan de wet niet voorzien. Het beste is om in een dergelijk geval te solliciteren naar een an dere en betere betrekking, welke men inmiddels ook wel waard zal zijn. Verstandig is het daarom, een en ander openlijk met de baas te be spreken en een gunstig getuig schrift en eventueel medewerking te verzoeken bij het solliciteren elders. Broederdienst en tandarts. Wat broederschap betreft, zie de officiële bekendmaking van de Bur gemeester in dit blad. .Voor het in dienst treden krijgen de dienstplichtigen een kaart toe gezonden om zich voor hun op- h een opsluiting, als onder g bedoeld, heeft ondergaan en als gevolg van de daarbij door stane ontberingen na terugkeer uit een der bedoelde inrich tingen is overleden; hetzy als zeeman in de zin van artikel 1 onder c van het Vaar- plichtbesluit 1942: i is overleden of wordt vermist tengevolge van oorlogshande lingen; j is overleden tengevolge van verwonding of ziekte, opgedaan bij of door oorlogshandelingen. Formulieren voor het doen van de aanvrage om bestemming tot buitengewoon dienstplichtige op grond van een der bovengenoemde redenen, zijn verkrijgbaar ter ge meente-secretarie, afdeling II. De aanvrage moet plaats hebben vóór 1 Augustus 1955. Venray, 1 Juni 1955. De Burgemeester voornoemd, A. H. M. JANSSEN komst te wenden tot een tandheel kundige. Er zijn opgeroepenen, die hiervoor een rekening ontvangen en menen, dat zij dit van de mili taire dienst vergoed krijgen. Dit is niet zo, want een vrijwillige ofwel verplicht verzekerde kan zich zon der verdere kosten tot de tandarts wenden. Het is trouwens ook niet zo, dat op die kaart staat vermeld, dat hij verplicht is zich vooraf tot een tandarts te wenden, hem wordt slechts aangeraden dit te doen. Laat men dit na, dan heeft be handelingtijdens de militaire dienst plaats. van 17 Juni 1905 Een uitgebreid verslag werd gegeven van de Katholiekendag te Venray. Op de algemene vergadering sprak o.a. de leraar van het Gym nasium Pater Coelestinus Hoovers, over het drankmisbruik en deszelfs bestrijding. De inspectie der verlofgangers bracht een ongewone drukte. van 22 Juni 1907 Onderhandelingen hadden plaats voor 'n stoomtram Venray- Deurne. De Wed. Marcllles, de oudste inwoonster van Venray, werd op 24 Juni 95 jaar. Te Maashees overleed plotse ling Pastoor L.W. Nass. De heer A.H. Kortooms te Overloon, werd onderwijzer te Babberick. van 23 Juni 1906 Tot gemeente-geneesheer in Venray werd benoemd E.D. Struben. De Z.E. Pater Caspar Seelen O.F.M. vroeger te Venray, keerde tot herstel van zijn gezondheid uit de missie van Zuid-Chansi terug. Meer dan 2000 personen trok ken mede in de Sacramentspro cessie. Het salaris van de besteller G. Kusters, werd verhoogd tot f 525. Het 11-jarig zoontje van de heer J. Kemps, kwam op het ter rein van de in aanbouw zijnde St. Servatiusgesticht te dicht bij een paard, dat een groot deel van zijn neus afbeet. De jongen werd naar Utrecht overgebracht. Het huis van G. Pelzer op de Boschhuizen brandde geheel af. De R.K. Volksbond richtte een tekencursus op. van 24 Juni 1905 De Eerw. Heer Antoon van Dijck uit Venray, werd te Roermond diaken gewijd. De oudste zoon van de familie P. CampsDelhougne, klerk telegra fist te Maastricht, verdronk aldaar bij het zwemmen in de Maas, Het echtpaar Peter Joannes Beerkens en Mathilde Coopmans in de Grote Straat, vierden hun zilveren huwelijksfeest. De Heidse kermis was zeer druk bezocht. Het echtpaar W.H. Hezen en J.M. Janssen, vierde te Oirlo, hun 25-jarig huwelijk. Hooi-ruiteren De herinnering aan de vorige zomer is nog zeer vers en niemand kan zekerheid geven, dat dit jaar de zomer beter zal zijn. Dit bete kent, dat men zich zo goed mogelijk tegen de eventuele moeilijkheden dient te wapenen. In het rui teren van het hooi ligt een grote mogelijkheid. Zeker, het is bekend, dat er het vorig jaar wel eens wat hooi op de ruiters is gaan schimmelen. Maar zou het niet mogelijk zijn dat men niet op de juiste wijze had opgetast; dat men bijv. veel te zwaar had be laden? Hiervan zijn zeker voor beelden bekend. Ook het ruiteren moet men leren. Wie het vorig jaar schimmel in het hooi had, dient zijn licht eens te gaan opsteken bij een collega die gespaard bleef voor deze tegen slag. En verder staat ook hiervoor de voorlichtingsdienst klaar. Alleen moet U de assistent niet gaan be schouwen als een gewaardeerde werkkracht, die men niet behoeft te betalen. Laat het ruiteren eens demonstreren en laat de assistent dan gaan, want ook buurman wacht wellicht op hem. BEL OP BIJ BRAND No. 392 Hoe lang zijn de jaren, maar hoe kort is de tijd die kinderen onder moeders vleugels doorbrengen. Plotseling staan zij op eigen benen. Gelukkig de moeder, die als klant profiteert van Albert Heijn's UNIEKE OBLIGATIE-ZEGELSYSTEEM en dan enkele AH-spaarobligaties rijk is. Zonder enige financiële opoffering kan zij baar kinderen extra laten studeren of een mooi huwelijkscadeau meegeven. Een moederhart rekent altijd vooruit. Daarom kopen zovele huisvrouwen bij Albert Heijn. Niet alleen vanwege het directe voordeel: Je beste kwaliteit tegen de laagste prijzen. Maar ook vanwege het extra profijt van de rente op rente kwekende AH-spaarobligaties. Ontbijtworst 200 gram Koffiemelk per blik Huishoudthee 100 gram Extra aanbieding UNOX GEHAKT Groot blik 425 gram netto Grove Rijst ie Droogkokend 500 gram W Abrikozen n-j 100 gram Ananas-sap jq Hawaiian per blik TrU Fijnste Drups nr Verpakt 100 gram £m%3 AH-Badzeep inn 3 zware stukken IUU Huishoudzeep 4-7 dubbel stuk I f Drievoudige waarde voor Uw geld Voor elke volle gulden die U bij AH besteedt, kunt U vrijwillig 1 obligatie-spaarzegel a 10 cent kopen. Als U voor f. 49.- hebt gespaard, kunt U Uw spaarboekje inwisselen voor een AH-SPAAR- OBLIGATIE, groot f. 50.-. Na 22 jaar ontvangt U de drievoudige waarde voor Uw geld, want dan is het op deze spaarobligatie uit te keren bedrag tot 150.- opgelopen. Ook kunt U voor Uw spaarboekje direct 50.- contant ontvangen of een AH-klantenobligatie, groot f. 50.- met vaste rente (4^/oj plus aandeel in de ivinst. Ach, denkt men dan, 't is al weer tien jaar geleden. De jongelui weten nauwelijks, dat er oorlog is geweest. Zo oud worden wij. En men con fereert en neutraliseert en alles is vergeten en vergeven. Maar zie, daar wordt plotseling en onverhoeds de laatste veldslag van wereldoorlog II geleverd; ergens in het boemeldieseltje tussen Venlo en Venray. Laten we om de span ning te verminderen er meteen aan toevoegen, dat Hitiers troepen ook in deze laatste slag de nederlaag hebben geleden. Het treintje stopte. Er stapten twee manspersonen in. Zij zetten zich tegenover elkaar en begonnen een vrij luidruchtige kout. Want ze hadden nogal wat bier gedronken. Naderhand wisselden zij de aan gename kout af door het zingen van vaderlandse liederen. Aan de overkant van het paadje in de wagon zat een ander mans persoon. De Vaderlandse hymnen klonken hem als afschuwelijke kreten in de oren. Vol afschuw wendde hij zich aanvankelijk af. Want deze persoon was wat men noemt „verkeerd" geweest in de oorlog. Doch aangezien de bijltjes dag indertijd gelukkig is af gelast, zat hij nu als vrij burger in deze trein het met bierlucht ver mengde genoegen der vaderlands lievende gezangen te ondergaan. De beide lieden ontging deze af kerige houding niet. En aangezien ze behalve zangzaam ook spraak zaam waren, ontspon zich een ge sprek met politieke strekking. De een, die koopman van beroep was en vrij potig van postuur, vertelde, dat hij indeoorlog'n jaartje in con centratiekampen had doorgebracht. Aan één hand was hij daar invalide geworden. Die hand had men hem stukgeslagen. De man die „verkeerd" was ge weest, schudde meewarig het hoofd en zei: „Dan heb ik het beter ge daan in de oorlog. Ik heb gevochten voor het grootduitse rijk en ben gezond teruggekomen". Dit lokte enige tegenspraak uit en deed het gezang verstommen. De oud-SS'er ging nog verder en begon te schelden op het land waar men zo democratisch is, dat der gelijke lieden maar zo in de trein mogen zitten. Dit wond de biermannen op. Zij verhieven zich van hun zetels en gingen de grootgermaan te lijf. Dat ging vrij hardhandig en ook hard- voetig en de edelgermaan zou tot gehakt vermalen zijn als een andere passagier hem niet had beschermd. De nazi vluchtte naar het balcon. De beide anderen achtervolgden hem. Een van beiden opende de deur en de ander trachtte de man uit de rijdende trein te werken, roepende, dat het hier geen vuinis- wagen was. Er kwam een eind aan het geharrewar doordat een dame de hoofdconducteur riep, die alles opschreef. De beide zangers verschenen nu voor de groene tafel, want zoiets mag natuurlijk niet. ,,'t Is natuur lijk wel jammer", zei de potige koopman, "en 't had niet mogen gebeuren en we hadden wat bier op; maar dat ik er nou eigenlijk spijt van heb, nee, dat kan ik niet zeggen". De officier vorderde veertig gul den en de rechter maakte er twintig van met het oog op de verminkte hand. ,,'t Mag nou eenmaal niet", zei hij. De ander kreeg veertig gulden, conform de eis. Want hij ontkende, zeggend, dat hij had zitten dommelen toen het gebeurde. 't Kan natuurlijk slaapwandelen geweest zijn. Verstuiving van landbouwgronden vormt over de gehele wereld een ernstig probleem. Wat ons land be treft komen er vooral in Midden- en Noord-Limburg streken voor, waar regelmatig verstuivingen op treden. Hier liggen ruim 12.000 ha stuivende gronden, die grote risico's voor bepaalde teelten opleveren. Als voornaamste oorzaken van verstuiving in deze gebieden noemde Ir A.J. Hellings, die is belast met het onderzoek naar verdroging en verstuiving van landbouwgronden, achtereenvolgens de ontginning van humusarme, droge zandgronden, de toename van de oppervlakte zomer gewassen, die de grond in het voor jaar onbedekt laten, en de afname van de roggeteelt. Rogge is een gewas, dat al vroeg in het voorjaar bescherming tegen verstuiving biedt. De verstuivingen hebben tot gevolg, dat een deel van de bouwvoor verloren gaat. Juist de meest waardvolle be standdelen, zoals humus, fijn zaad en slib, gaan de lucht in, terwijl ook zaaizaad en kunstmest kunnen verloren gaan. Voorts treedt er be schadiging van de gewassen op door afstuiven of verstuiven. Verstuiving heeft ook sociale ge volgen, waarvan o.a. kunnen wor den genoemd de hinder bij het werken op het land en vervuiling van de bedrijfsgebouwen. Kunstmatige beregening Uitgaande van de resultaten van onderzoek, waarmee in 1949 op een proefbedrijf in Ysselsteyn een begin werd gemaakt, wees Ir G.J. Wisse- link, verbonden aan het Landbouw proefstation en Bodemkundig Insti tuut T.N.O. te Zwolle, er vervolgens op, dat één van de belangrijkste middelen om verstuiving van grond tegen te gaan is de verbetering van de organische stoftoestand van de grond, waardoor een grotere be stendigheid tegen de wlnderosie zou ontstaan. De droogtegevoeligheid van de grond vormde hierbij echter een ernstige belemmering. Daarom is men uitgegaan van het standpunt, dat de mogelijkheid om meer or ganische stof in de grond te brengen sterk vergroot zou kunnen worden door toepassing van kunstmatige beregening. De belangstelling voor deze methode neemt dan ook steeds meer toe. Dit getuigde tenslotte de heer P.A.Th. Willems, Assistent bij het Rijkslandbouwconsulentschap voor Noord-Limburg. De proeven, welke op het des betreffende proefbedrijf ten aanzien van kunstmatige beregening zijn genomen, hebben gunstige resul taten opgeleverd. In enkele jaren tijds i3 meft hier dichter gekomen bij de oplossing van het probleem van de grondverstuiving.

Peel en Maas | 1955 | | pagina 1