Albert Heijn laag/ 1.- SPORT GRATIS! Loont het de moeite nog? Het Landbonwsohap Nationale actie voor Rheoma-bestrpog de Pinkstervreugde de Pinksterprijzen 6 Uit„Peelen Maas" HYPOTHEKEN Zaterdag 28 Mei 1955 No 21 fZES EN ZEVENTIGSTE JAARGANG -EEN RIJK BEZIT II PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE FIRmA VAN DEN MUNCKHOF WPPKRT An VOOR VP MR A V PM HMSTRFIfPN ADVERTENTIEPRIJS 8 ct. p. mm. ABONNEMENTS- QROOTESTRAAT 28 TELEF. 512 GIRO 150652 CE,IVDL(AU V 'Jviu V I lil' '-J1VJ.O 1 IVÜIVEil' PRIJS PER KWARTAAL f 1.25 Bulten Vearajr f 1.45 Wees bij de pinken met Pinksteren! Laat Uw geld niet Uw portemonnaie „uitvliegeren". Profiteer van onze speciale Pinksteraanbiedingen voor Uw uitstapjes en om thuis op iets fijns te tracteren. Bij elke fles limonadesiroop vanaf 98 cent een stevige, fraaie PLASTIC BEKER Albert Heijn limonade per fles 69-98-125-190-225 Heerlijke spritskoeken >S§E per bus van 55 \oor"e%9 Zware Delicata chocolade repen (van 20 ct per stuk) Vruchtenwijn Vinolia per fles van 1.20 voor 1. 10 Canadese zalm per blik vanaf J Fijnste Franse sardines 2 bin*, Leverpastei dubbel blik Sperciebonen heei ti.k j Appelmoes per pot Hawaiian ananas schijven of blokjes, per blik vanaf Mager ontbijtspek 100 gram Fijne snijworst 100 gram Grote pinda's 2tog..m Carabiesjes fijn zandkoekje, 250 gram Biscuitjes 250 gram vanaf I Gevuldeframboosjes 200 gram j Heerlijke drups verpakt, 100 gcam I Pudding 7 smaken, per pak Advocaat hele fles Q de beste kwaliteit Q laagste prijzen Q rente en winstaandeel U doet toch ook mee aan het winstgevend AH obligatie-systeem Een winkelier-ambachtsman ver telt: dezer dagen kwam ik klaar met mijn „balans" over 1954. Door dat ik nóg wat harder gewerkt had dan in 1953, had ik ruim zeven honderd gulden meer ontvangen. Maar aan de uitgaven-zijde bleek: alleen de normale vaste kosten waren in dit jaar evenzeer met zevenhonderd gulden gestegen. Resultaat dus, dat er precies niets overgeschoten was. Erger nog: over die meerdere zevenhonderd gulden ontvangsten moet wel omzetbelas ting betaald worden. Totaal generaal van de balans luidt dus: harder gewerkt en daar door bereikt, dat ik het bedrag van die te betalen O.B. minder verdiend heb dan in 1953. Dit bedrag zal me wel niet de nek omdraaien het is alleen een vreemd resultaat van harder werken... Middenstandsproblematiek Een zaak waar door harder wer ken slechts zevenhonderd gulden méér verdiend kan worden, is niet een der grootsten van ons land. Maar zaken van dit soort en der gelijke grootte vormen de doorsnee van ons middenstandsbedrijfsleven. Dat het hier vertelde geval niet alleen staat, dat er duizenden van deze mensen zijn is zeker. Mensen die er een eer in stellen, hun eigen zaakje te blijven drijven en dit zo goed mogelijk te doen. Zonder al te grote of abnormale schulden te maken. Liever wat harder te wer ken dan af te hangen van sociaal- economische „hulpverlening" en is het in feite niet triest, dat het zó noodzakelijk is, dat deze sociaal- economische hulpverlening tot stand komt? Wij leven in een tijd waarin ieder zijn best doet, over alle denkbare vragen van het heden de meestin- gewikkelde en geleerd-klinkende theorieën op te zetten, terwijl de werkelijkheid der dingen vaak zo simpel-eenvoudig is als maar kan. Een der geleerd-klinkende leuzen van dit heden is de term „midden standsproblematiek". In wezen is die hele problematiek in bovenom schreven geval weergegeven. De problematiek is: dat lieden die wer ken willen en kunnen en doen, lieden die voor geen tijdsopoffering terugschrikken, lieden die niet aller eerst stellen „wat verdien ik" maar „hoe kan ik werken", dat deze lieden met en door hun harder werken... minder gaan verdienen. Anders gezegd: dat de wereld wel min of meer op z'n kop lijkt te staan. Normaal immers zou het zijn, dat iemand, naarmate hij har der werkt en als ondernemer zeven honderd guden meer ontvangt, minstens een deel daarvan kon houden als verhoogd ondernemers inkomen. (Kapitalistisch, niet, een deel van zevenhonderd gulden als vermeerdering van or dernemersloon te willen zien). Wanneer nu de situatie zó is, dat iemand die inderdaad harder werkt, inderdaad een dergelijk bedragje meer aan „inkomsten" ontvangt, bij het uiteindelijk resultaat merkt, dat hij er in werkelijkheid op ach teruitgaat, is er iets mis. En juist door dit „simpele" geval worden de oorzaken van dit mis-zijn zo duidelijk: vermeerdering der vaste kosten en belasting ontnemen de man zijn winsten. En die vaste kosten zijn goeddeels evenzeer ge volgen van onze geleide loon- en prijspolitiek... Wie is de dupe? Van hogerhand wordt immer en immer zo angstvallig gezwegen wan neer er gesproken wordt over de belasting moordende factor van het zakendoen. Het zijn waarlijk niet alleen principieel-ontevredenen die stellen, dat dit zo is. Onlangs lieten de samenwerkende Kamers van Koophandel in Gelder land de financieringsmoeilijkheden van juist het kleinere bedrijf onder zoeken: als een der grootste schul digen aan deze moeilijkheden werd door enkele wetenschapsmensen én practici de fiscale politiek aange duid. Maar wanneer „Den Haag" spreekt over middenstandsproblematiek dan wordt er uitgeweid over alles... be halve over die belastingen en andere door de politiek veroorzaakte lasten. Dan wordt er gesproken over voorlichting en samenwerking, dan wordt er gesproken over crediet- en hulpverlening. Alsof onze midden standers er erg op gebrand zijn, als een soort armlastigen of onbe- kwamen behandeld te worden, wie de overheid met sociaal-economische hulpverlening moet bijspringen. Als of die middenstander niet honderd maal liever door eigen kracht zich zelf zou helpen. Is niet juist het feit dat die enorme credieten en hulpverleningen nodig zijn, een der meest afdoende be wijzen, dat de middenstand in het slop geraakt is door alle na-oorlogse maatregelen? Is het in feite niet ontstellend, te zien hoe zeer deze credietbehoefte in de tien jaar van onze bevrijding is toegenomen inplaats van te slinken? Vol trots wordt medegedeeld, dat het bedrag aan uitstaande credieten, in 1945 te stellen op f 1.900.000,— voor 1954 bedroeg f 37.528.000, hetgeen neerkomt op een vernegen- tienvoudiging van die credietbe hoefte. Als vrucht van welvaarts- politiek wel een enigermate vreemd verschijnsel. Men zal toch wel enige rede neringen moeten opzetten, wil men aantonen, dat vernegentienvoudi- ging uitstaand crediet een teken is van vooruitgang en sterkere ge zondheid van ons middenstands- bedrijf; volgens alle beginselen van normaal gezond verstand (om nog niet te spreken van economie) is een dergelijk verschijnsel alleen maar verontrustend. Het betekent immers, dat de moeilijkheid om een eigen bedrijf in stand te houden, negentien maal zo groot is als in 1945, een jaar waarin toch werkelijk niet gezegd kon worden dat zakendoen zo dood- simpel was. Terwijl mét al dit uitstaande crediet die middenstand nóg niet zodanig geholpen is, dat hij nu zelf voor zijn oudedag, ziekteperiodes e.d. kan zorgen; alle mogelijke hulp verleningen moeten evenzeer of meer in het leven geroepen worden. Hetgeen alles alleen maar bewijst, dat de werkelijke situatie van die middenstand, in de tien bevrijdings jaren, er op achteruitgegaan is in een mate, die waarlijk niet een voudig te meten is. Alle mooie woorden over de wel willendheid van vadertje staat om dan toch maar zoveel geld voor credieten beschikbaar te stellen, doen aan dit nuchtere, weinig hart verheffende feit niets af. Tenslotte realisere men zich wel, waar het geld voor die credieten vandaan moet komen; waarvan anders dan van... belastinggeld? Dus van geld dat óók die midden stand bijeenbracht. Herziening van een aantal be grippen lijkt onderhand brood- en broodnodig, willen we niet met wel vaartsstaat en al voor een conse quentie komen te staan die dan niemand onzer gewild zal hebben. Hoe duur wordt het? Het Landbouwschap heeft voor het jaar 1954 en 1955 een begroting opgesteld, welke een eindbedrag aanwijst van ongeveer 7.5 millioen gulden. Dit ziet er op het eerste gezicht erg hoog uit, maar als de cijfers nader bekeken worden, valt het wel mee. Allereerst zit in deze 7,5 millioen een bedrag van f 3.175.000 voor de uitvoering van maatregelen en voor het verlenen van diensten aan de bedrijfsgenoten. Dit geschied vrijwel op de zelfde manier als bij de Stich ting voor de Landbouw. Deze werk zaamheden hebben dan bijv. betrek king op de ziektenbestrijding bij het rundvee en op de uitvoering van de Wet op de Aardappelmoeheid. Een groot deel van deze gelden komt niet uit de heffing, maar wordt verstrekt door het rijk en door de productschappen. Na aftrek van deze post blijft er van de 7,5 millioen dus nog over f4.325.000. Hiervan wordt allereerst besteed een bedrag van 1,5 millioen als subsidie aan onderzoekings instituten. Een van deze instituten is het zgn. L.E.I.; het Landbouw Economisch Instituut. WathetL.E.I. betekent voor de landbouw, weet elke bedrijfsgenoot. Het is van on schatbare waarde, alleen al omdat het een inzicht geeft in de kost prijzen. Ook de andere instituten, welke wetenschappelijke onderzoekingen verrichten zijn van grote waarde. Onze landbouw moet zijn producten verkopen aan het buitenland. Deze moeten daarom van prima kwali teit zijn. De wetenschappelijke in stituten geven daarbij een grote steun. Verder moet het Landbouwschap belasting betalen, contributie be talen aan de Sociaal Economische Raad, e.d. Als men deze bedragen ook nog van de begroting aftrekt, blijft er ruim 21/, millioen over voor de overige kosten, zoals ver- gaderkosten, kantoorkosten, huis vesting e.d. Dit bedrag is nodig voor de werkzaamheden vanaf 24 April 1954 tot en met 31 Dec. 1955. Alles bij elkaar genomen is het Landbouwschap dus ongeveer even duur als de Stichting voor de Landbouw is geweest. Algehele Begrafenisonderneming J. Goumans, Schoolstraat 1a Telefoon 592 van 3 Juni 1905 De indeling der vergaderingen van de te Venray te houden Ka tholiekendag op 2de Pinksterdag, werd vastgesteld. De Fanfare „Euterpe" gaf het eerste zomerconcert. De eerste prijs bij de Hand boogschutterij „St Anna" te Ven ray werd behaald door G. Poels, bij „St Joris" te Leunen door A. Koonings. van 2 Juni 1906 Jac. Aerts, sigarenfabrikant, kreeg verlof tot het dragen van de Orde van Medijdie, hem aangebo den door Z.M. de Sultan van Tur kije, voor de fabricatie van zijn sigaren. Aan Chr. Wijnhoven te Venray werd gegund het metsel- en tim merwerk van een woonhuis voor Gerard Camps te Oostrum. Een spaarkas voor werklieden werd opgericht. De nieuwe school der Zusters van de Goddelijke Voorzienigheid in het St Jozefsgesticht werd op plechtige wijze geopend. De f 50.000 van de Staatslo terij viel gedeeltelijk te Leunen. Te Castenray brak een hevige bosbrand uit. van 1 Juni 1907 Op 28 Mei werd de Psychia trische Inrichting „St Servatius" plechtig ingezegend. Het eerste zomerconcert van de Fanfare „St Cecilia" op het Henseniusplein trok vele belang stellenden. Mère Anastasie vierde haar gouden jubileum als Ursuline. Het buitengewoon concert van de blinden van het Koninklijk In stituut te Brussel werd zeer ge waardeerd. Het offerblok bij het kruis beeld, staande bij de woning van M. Janssen aan de Stationsweg, werd opengebroken en van zijn inhoud beroofd. De bliksem sloeg in de woning van M. K. aan het Daland onder Merselo. De Zangkoren van Smakt en Overloon voerden uit Müller's Weihnachts Oratorium. Meer bedden en wetenschap pelijk onderzoek, maar eerst geld. De rheuma is een ernstige volks ziekte, die de Nederlandse bevol king veel meer dan 100 millioen gulden per jaar kost. Niet minder dan 16 pet van de mannen en vrouwen in ons land hebben rheumatische klachten. Dit laatste cijfer heeft betrek king op degenen, die bij een arts aankloppen, maar het is een feit, dat er vele duizenden zijn, die rheuma zo vanzelfsprekend vinden dat ze zelfs geen arts raadplegen. Er bestaat nu het plan de rheu- ma-bestrijding grondig aan te pakken! Het Nationaal Rheumafonds wil allereerst de mogelijkheden voor de behandeling van rheuma-patiënten, die nog verre van voldoende is, verbeteren door de thans beschik bare 350 bedden in de eerste phase op te voeren tot 1000 en later tot 2 a 3000. Het tweede deel van het plan betreft een uitvoerig wetenschap pelijk onderzoek, dat tot dusver, bij gebrek aan fondsen, niet stevig kon worden aangepakt. Op de derde plaats zal door mid del van propaganda en voorlichting het Nederlandse volk ervan door drongen moet worden, hoe ernstige volksziekte de rheuma is. Deze grootscheepse nationale be strijding van de rheuma kan echter niet worden gevoerd zonder een groot kapitaal. Daarom is de hulp ingeroepen van de heer A. M. Bergers, die in den lande bekend is als voorzitter van de Katholieke Nationale Bond voor E.H.B.O. en als de millioenen- goochelaar in de Pleister-, Steen tjes-, SUS- en andere acties. Deze zal, met de vrijwillige me dewerking van geheel Nederland, van de afdelingen van zijn bond, van de winkeliers en van de kan toren der Staatsloterij, een verras- singrijke actie voeren, die deze week is begonnen en die haar ont knoping zal vinden op Dinsdag 9 Augustus. Op die dag zenden de omroepver enigingen een gezamelijk program ma uit en zal notaris v.d. Laan uit Amsterdam het geheim en wat voor een! bekend maken. Op die dag zullen ook 5456 geld prijzen vallen met een gezamenlijke waarde van f 225.000—, waarin 4 prijzen van f 15.000, 4 van f 10.000 4 van f 5000 en 4 van f 1000. Dan zijn er nog 5440 prijzen, die varieëren van f 100 tot f 10. Om deel te nemen aan deze actie behoeft men niet anders te doen dan een of meer van die oranje, rode, witte en blauwe couvertjes te kopen en ze dan op te bergen, waar geen licht of vocht bij kan komen. Het vroegtijdig open maken van het couvertje kan U een kapitaal tje kosten. Wanneer U geen couvertje in Uw omgeving kunt krijgen, dan kunt U zich rechtstreeks wenden tot het bijkantoor van het Nationaal Rheu mafonds te Rotterdam, Postbus 634 Heemraadssingel 803. S.V.V.-nieuws Na de laatste thuiswedstrijd, welke zo jammerlijk werd verloren en die opnieuw weer eens aantoonde, dat we zo op de verkeerde weg zijn, is er een veertien dagen verlopen voordat S.V.V. wederom aan moet treden. Nu tegen Sp. Irene, waar van we vroeger reeds wisten te winnen met 1—0 Of we dit succes wederom kunnen boeken is een grote vraag. We kunnen slechts hopen. Het Tweede speelt thuis tegen Wilhelmina 3 en zal hopelijk het zelfde spel en vuur te zien geven ais tegen Wit Zwart, waarvan gewonnen werd. Voor een plaats op de ranglijst is een overwinning van veel betekenis, zeker voor dit elftal, Het Derde mag naar de Hegelsum en zal daar waarschijnlijk de over winningen reeks voortzetten, waar mede ze in de laatste wedstrijden hun plaats zeker zijn gaan stellen. Het vierde zal tegen Geysteren moeten spelen en verandert het niet dan zal dit al hedenmiddag gaan gebeuren. Het vierde mag ook nog rustig wat stijgen op de rang lijst, zodat ook hier een overwining noodzaak is. Handboogsport. Voor enkele weken terug hield de Handboogschutterij St Anna het jaarlijks koningschieten Dit moest dit jaar vroeger gebeuren, daar de bestaande koning deze mooie sport vaarwel zei. Het koningschieten werd over 50 pijlen op de nieuwe blazoenen beslist. De verkregen punten gelden ook voor het Pers. Kampioenschap van Nederland. Th. Thielen werd met 387 punten koning en J. Wijnhoven met 369 punten ridder. Om voor het Pers. Kampioen schap mee te kunnen dingen, moet men 375 punten behaald hebben, zodat Thielen hieraan deelneemt. Met nog verschillende andere schutters zullen 2de Pinksterdag aan het Veulen de tweede 50 pijlen voor dit doel moeten schieten en dan in de 2 x 50 pijlen in totaal 800 punten behalen. en financieringen Lage rente. Assurantiekantoor F. H. BERGMANS ZN. VENRAY Leunseweg 25b Telefoon 677

Peel en Maas | 1955 | | pagina 1