Inzegening nienw orgel van St Petros Banden. WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN De nieuwe bijslagregeling voor emigranten K.A.B. HOEKJE Overpeinzingen Orgelhoekje Zaterdag 23 April"1955 No 16 ZES 'EN ZEVENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS f CONFECTIE VAN yé -EEN RUK BEZIT De inwijding en de bespeling van het nieuwe orgel in de St Petrus Banden, is een gebeurtenis gewor den, die op allen, die daarbij betrok ken waren, een diepe indruk heeft achtergelaten. Nadat de Heer Deken met as sistentie van Kapelaan Keijzers en Pater Domitius het nieuwe orgel had ingezegend en het daarmede aan de dienst der Kerk had gewijd, ad majorem Dei gloriam, tot meer dere eer van God, begon de heer Hub. Houët uit Eindhoven een ma gistraal concert, dat alle mogelijk heden van dit orgel wel op buiten gewone wijze aantoonde. Een orgelconcert is in onze con treien geen dagelijks gebeuren en voor velen onzer zeer zwaar te vol gen en te verstaan, maar deson danks was de belangstelling naast die van die van vele vakmensen en musici, ook van de Venraysche be volking zeer groot. Het concert werd geopend met een Preludium van Bach, een be kend werk, dat vlot en tempera mentvol werd gebracht. Dan volgde een Concerto van Handel in F gr.t. waarna de Trumpet-voluntary van Purcell extra klank en kleur bracht in dat gedeelte. De Fugo in C gr. t. v. Buxtechu- de werd voortreffelijk ten gehore gebracht en toonde de volheid van klank van het nieuwe orgel. De minder bekende werken als de Aria met variaties van de Frans- ciscaan Martini en het Allegro Vi vace van de Fransman Vierne, deden welluidend aan en gaven de bespeler alle mogelijkheden om het orgel in zijn volledige mogelijk heden te laten horen. Een op gregoriaans thema ge bouwde compositie van het Regina Caeli van Joseph Ahrens, lag zeer goed in het gehoor van het publiek, maar het meesterwerk van orgel voordracht was ontegenzeggelijk het laatste stuk, dat tevens een prachtig slot maakte aan deze or gelmiddag, de vertolking namelijk van de compositie van de in de laatste oorlog gesneuvelde Franse componist Alain „Litanies", waarin een spanning en passie ligt, die door de meesterlijke vertolking volkomen tot hun recht kwamen. De vele nuances en tegenstellingen m dit stuk vergen alle concentra tie van de orgelbespeler, die echter hier blijk gaf van een meester schap, zoals weinigen is gegeven. Het was tevens een krachtproef van het nieuwe orgel, die dit ech ter glansrijk doorstond. De mening van de heer Houët, na dit concert, over het nieuwe orgel, was kort en krachtig, toen wij hem erom vroegen: „Zowel wat dispositie, de constructie als het geluid betreft om van het uiter lijke dan nog niet te spreken is dit een van de beste en schoonste orgels van Limburg." Aan dat oordeel refereren wij ons dan ook maar, zonder enige schijn van chauvenisme. DANK. Aan dit magistrale concert ging een kort Lof vooraf, waarin de Heer Deken in een korte toespraak de parochianen en allen, die hun offer gegeven-hebben om de bouw van dit orgel mede mogelijk te maken, hartelijk dank zegde. Men kan de wederopbouw en het herstel van Venray niet voltooid achten, als de St Petrus Banden niet gerestaureerd en hersteld is, aldus de Heer Deken, die er verder op wees, dat heel ons werken en streven toch moet zijn lof brengen aan de Schepper van al. Dit nieuwe orgel zal onze lof beter kunnen vertolken bij al de grote gebeurtenissen in het kerke lijk jaar en in ons persoonlijk leven, dat immers zo nauw met de kerk verbonden moet zijn. Hij riep de gelovigen op om dezelfde steun te blijven geven, ook als in de nabije toekomst weer opnieuw wordt aangeklopt, nu voor een nog groter werk, de bouw van een toren. In een na de plechtigheid gehou den bijeenkomst noemde dan de heer Deken enkele personen met name, die aan de tot-standkoming van het nieuwe orgel zoveel hebben bijgedragen. Dat was dan allereerst oud- Deken Berden, de initiatiefnemer van deze orgelbouw. Door omstan digheden had de oud-Deken niet aanwezig kunnen zijn bij de inwij ding en bespeling. Deken Loonen dankte hem hartelijk voor zijn streven en werken in deze. Naast hem was hij dank verschuldigd aan de Orgelraad, waarin o.m. Pater Dr. Bruning zulk een groot aandeel in de samenstelling heeft gehad. Ir. Kayser de ontwerper van het schone geheel werd dank gebracht, evenals de Gebr. Vermeulen, die er schijnbaar een traditie van wil len maken om het Venray's orgel te vernieuwen, getuige hun werk reeds aan het oude orgel, evenals nu aan het nieuwe. Hij dankte hen speciaal voor de prettige samenwerking. De Gebr. Keijsers uit Horst, de bouwers van het oksaal, aannemersbedrijf L. Volle- berg en de fa. Fonck werden even eens voor wat hun aandeel in dit werk betreft dank gebracht. Hij dankte de heer Houët voor zijn prachtig spel, dat de kwaliteiten van dit orgel op zulk een voor treffelijke wijze naar voren had gebracht. En tenslotte was er zijn dank voor het orgelcomité, dat zoveel jaren trouw de offers en offertjes hadden bijeengegaard, die de financiële lasten van een en ander beter zouden te dragen maken. Gelukwensen Namens het Gemeentebestuur bracht de heer Burgemeester zijn gelukwensen over aan het kerk bestuur met dit nieuwe orgel. Gelukwensen tevens voor de ont werper Ir. Kayser, de bouwers De oude regeling ging er van uit, dat de Staat nooit meer zou bij dragen, dan hetgeen de emigrant te kort kwam om zijn emigratie met zo weinig mogelijk kosten te kunnen verwezenlijken. Dit had tot gevolg dat meer dan 90 pet. van de emigranten bij aankomst in het nieuwe land niet meer hadden dan de allernoodzakelijkste goederen en een erg klein bedrag aan geld. Dit was voor alle emigranten gelijk of zij zelf nu veel of weinig in de emigratiekosten hadden bijgedra gen. Het gevolg hiervan was, dat vooral voor grote gezinnen de eerste jaren nogal moeilijk waren in ver band met het vinden van een rede lijke huisvesting en de inrichting van het huis. Hierdoor kon de emigrant vaak moeilijk tot een normaal gezinsleven komen. Verder moest onder de oude regeling alles wat men bezat wor den ingezet om de aan de emigratie verbonden kosten te kunnen be talen. Als men dus precies zoveel geld had als de kosten voor de reis bedroegen, dan moest men dit ge hele bedrag daarvoor gebruiken. Het is begrijpelijk dat dit voor heel veel mensen wel een groot bezwaar was. Verder liepen de kosten van emigratie naar de verschillende landen van bestemming nogal sterk uiteen. Het gevolg hiervan was soms, dat men niet emigreerde naar het land waar de beste moge lijkheden voor betrokkenen waren maar dat men eenvoudig het land koos dat met de minste kosten te bereiken was. Het kwam dus hierop neer, dat de keuze van het emigra- tieland meer werd bepaald door de vraag: „Wat kost de reis", dan door de vraag: „Welk land biedt mij en mijn gezin de beste slagings- kansen". Tenslotte was er nog het grote bezwaar, dat een onderzoek moest worden ingesteld naar de bezittin gen van de emigranten om te con troleren of zij inderdaad wel zoveel mogelijk in de kosten bijdroegen. Dit had tot gevolg, dat vrijwel iedere emigrant al zijn bezittingen te gelde moest maken. Dit waren dus een aantal redenen waarom een nieuwe subsidierege ling toch wel nodig was. NIEUWE REGELING In de nieuwe regeling is afge stapt van het beginsel, dat voor iedere emigrant precies wordt uit gerekend wat hij zelf zou kunnen bijdragen. Hiermede is dus al dat onderzoeken naar bezittingen afge lopen. Verder is er één tarief gekomen voor emigratie naar alle landen. Dit betekent dus dat het wat de kosten betreft weinig meer uitmaakt of men naar Australië, naar Canada of naar Zuid-Afrika emigreert. Tenslotte is door deze nieuwe regeling het mogelijk ge worden dat men meer bagage mee neemt en ook wanneer men erover beschikt, meer geld. Dit betekent natuurlijk een verhoging van de economische kracht in de begin periode in het nieuwe land. Dit is heel erg belangrijk. In de praktijk komt de nieuwe regeling in grote lijnen hier op neer: Iedereen komt voor subsidie bij emigratie in aanmerking. Er zijn drie uitzonderingen die straks ge noemd zullen worden. De eigen bijdrage die men in de kosten van emigratie moet betalen is gebaseerd op de loonbelasting of inkomstenbelasting die men betaalt. De minimum eigen bijdrage is voor een gezin f 100.voor zelf standig emigrerende óngehuwden f 150.De maximum eigen bij drage is in beide gevallen f 900.— per persoon van 12 jaar en ouder en voor jongere kinderen volgens de schaal die hieronder wordt ge noemd. Nu is deze nieuwe regeling op dit punt een klein beetje ingewik- Gebr. Vermeulen uit Weert en de bespeler de heer Houët. Inderdaad onderstreepte de heer Burgemeester, dat deT.wederopbouw van Venray niet „af" is, zonder dat de kathedraal van de Peel niet hersteld is. Dit nieuwe orgel is weer een stap verder tot een definitief herstel van de St. Petrus Banden, dat met alle kracht dient bevorderd te worden. Daarom zei hij namens het Gemeentebestuur gaarne zijn medewerking toe, wan neer binnenkort de opbouw van de toren zal gepland worden. De heer J. van Heijster sprak namens het Orgelcomité en bracht zijn gelukwensen over aan het kerkbestuur. Binnenkort zal het definitief bedrag van alles wat het Orgelcomité bijeengaarde worden overgegeven. Hij sprak de ver wachting uit, dat dit nieuwe orgel een verrijking mocht zijn van de liturgische plechtigheden en daar mede van het geestelijke leven in Venray. Na afloop van deze samenkomst haddèn zowel kerkbestuur, als bouwers en ontwerper nog vele gelukwensen in ontvangst te nemen. keld, omdat er nogal wat bereke ningen bijkomen, die een gevolg zijn van het feit dat niet alle immigratielanden in de kosten van emigratie bijdragen. Daarom zullen we dit aan de hand van een paar voorbeelden trachten duidelijk te maken en dan zal men zien dat er toch nog enig verschil is in de kosten van emigratie naar de ver schillende landen. J ,aten wij aannemen dat een gezin bestaat uit man, vrouw en twee kinderen boven de 12 jaar. De maximale kosten die dan zouden moeten worden betaald bedragen dan 4 x f 900.— is f 3600.—. Dit is het maximumbedrag. Maar wanneer het bedrag dat men aan inkomstenbelasting over 1954 heeft betaald bv. f 300.— is, kost de emigratie indien men naar Australië gaat onder de tussen de Australische en Nederlandse rege ring gesloten overeenkomst, 1V2 maal f 300.— is f 450— voor het gehele gezin. Men mag daarbij vrij van kosten 4 m3 bagage meenemen, terwijl men hetgeen men meer bezit dan f 450.— aan deviezen kan meenemen. Voor meenemen van deviezen gelden natuurlijk wel de bedragen, zoals die door de Ned. Bank met betrekking tot de aan koop van vreemd geld en de uit voer daarvan zijn aangegeven. Maar wat de subsidieregeling betreft is men daar dus vrij in. Wanneer ditzelfde gezin naar Zuid-Afrika zou vertrekken of naar Canada,* dan zou het niet moeten betalen l1/» maal het bedrag van de inkomsten of loonbelasting maar drie maal dit bedrag. Dit zou dus neerkomen op f 900. Voor emigranten van 12 jaar en ouder is de maximumbijdrage f 900.voor kinderen van 3 tot 11 jaar f 450 en voor kinderen van 1 en 2 jaar f 225.Kinderen onder het jaar zijn vrij. Het minimum is voor gezinnen f 100.en voor zelfstandig emi grerende óngehuwden f 150. Verder is bepaald dat men, wan neer men in de vermogensbelasting is aangeslagen, altijd het maximum moet betalen dus f 900. Deze nieuwe regeling is per 1 April 1955 ingegaan. Iedere emigrant komt voor sub sidie in aanmerking, met uitzonde ring van degenen, die een gesloten arbeidsovereenkomst niet op regel matige wijze beëindigt, personen die al eerder met subsidie zijn ge- emigreerd en niet-Nederlanders. Men kan als men daarover be schikt meer geld en goederen mee nemen, omdat men over hetgeen men meer bezit dan de op basis van de inkomstenbelasting vastge stelde bijdrage, vrij kan beschikken. De K.A.B. leeft mee met Uw wel en wee. Leeft U mee met Uw K.A.B. Slaagt deze viering, dan zullen wij in de toekomst deze viering wellicht iets uitgebreider doen zijn. Het bestuur heeft bereids contact opgenomen met de H.Erw. Heer Deken, die, zoals te verwachten was volledig achter dit plan staat. Wij zouden deze viering tevens kun nen zien als een waardige sluiting van de St. Jozefmaand. St Jozef onzejschutspatroon waarvan Gabriël Smit zegt: ST. JOZEF Toonbeeld van de ambachtsman laat ons diep den arbeid eren doe ons het geluk ervan steeds met eigen hand begeren wil de waardigheid ons leren die het werken geven kan. Vanzelfsprekend beginnen wij deze 1 Mei-dag met een H. Mis en wel een plechtige Hoogmis in de parochiekerk, waarbij de diverse vaandels der Katholiek Arbeiders organisaties zullen zijn opgesteld. Aan de voet van het Tabernakel zullen op duidelijk zichtbare wijze een aantal werktuigen worden neergelegd als symbool van onze dagelijkse arbeid. Vrienden, het slagen van dit plan hangt niet af van het K.A.B.-bestuur. Dit slagen hangt af van Uw mede werking Van Uw bereidheid op echt Katholieke wijze te willen getuigen van Uw „Katholiek arbei der" zijn. Dit slagen hangt af van Uw oprechte wil om echt tot God te bidden... zoals Gabriël Smit dit zegt: Zegen ons dan en maak sterk onze handen vervul onze harten, doe ons geslacht Uw rijkdom delen aan alle landen één fiere stralende offerande om ons gezamelijk lot het lied Uwer kracht in God. Vrienden U hoort van dit plan tezijner tijd nog meer, maar... op Uw medewerking rekent mj voor baat Uw K.A.B.-er. Totaal f 20617.23 Helpt mee Uw Orgel te betalen Gironummer 576604 Orgelfonds Venray Nog zijn niet alle orgelbusjes binnen. We doen een LAATSTE, doch DRINGEND beroep op de collectanten om de orgelbusjes in hun wijk op te halen voor WOENS DAG 27 APRIL. Mochten er hier of daar nog orgelbusjes zijn blijven staan, ge lieve deze dan voor Woensdag 27 April a.s. in te leveren bij een van onderstaande adressen: H. Verheugen, Mgr. Nolensstraat J. van Heijster, Eindstraat 3 P. Gooren, Stationsweg 17 Gerrit Janssen, Paterslaan 16. DAT DOEN WIJ.... Zö De viering van de „Dag van de Arbeid" op 1 Mei gaat in de niet-christelijke landen, gepaard met groots opgezette parade's, re devoeringen van prominente figuren uit regering en partij en... veel, tam tam. Ook de links georiënteerde vak bonden in de christelijke landen maken van deze dag hun dag, die gevierd wordt met optochten en bijeenkomsten. Ook wij katholieke arbeiders vieren deze „Dag van de Arbeid" al hebben wij Venrayse katholieke arbeiders daar nooit zo heel veel van kunnen merken. Waarom eigenlijk niet Is het lauwheid, laksheid of on verschilligheid geweest, die ons steeds heeft belet deze 1 Mei-dag op echt katholieke wijze te vieren? Is dit zó, welnu beste vrienden, dan wordt het toch wel hoog tijd, dat hierin verandering komt, zeker juist nü, nu wij met vreugde kun nen constateren, dat in onze afd. der KAB een activiteit merkbaar wordt, die hoopvol stemt voor de toekomst. Onze ontwikkellngs-avonden en onze'toneelavonden werden in het afgelopen seizoen druk bezocht, onze vergaderingen stonden op een behoorlijk peil en werden beter bezocht dan wij hadden durven te hopen. De KAV floreert als nooit tevo ren, de samenwerking tussen KAV en KAB is uitstekend en ook de KAJ begint in de juiste koers te varen. Dit alles kan natuurlijk nog wel beter, wij mogen nooit tevreden zijn waar het onze eigen activiteit betreft, maar wij winnen toch terrein! Beste vrienden, de Venrayse afd. der KAB viert dit jaar haar gouden jubileum en het bestuur heeft ge meend, dit jubileum te moeten in zetten met ook hier, in onze afd. de 1 Mei-dag op de daartoe ge- eigende wijze te moeten vieren, al zullen wij het voor dit jaar nog op bescheiden wijze moeten doen. Bevrijding I We gaan op 5 Mei onze bevrij ding officieel herdenken. Hoewel deze datum voor deze contreien weinig zegt, omdat we nu eenmaal veel vroeger zijn bevrijd geworden, doen we natuurlijk aan dit nationaal herdenken mee. Temeer omdat we in October j.l. van de 10-jarige her denkingdag van onze eigen bevrij ding weinig hebben gemaakt. Men versta ons goed. We zijn er niet voor, dat maar telkens op nieuw herdenkingen worden ge houden, nu ja, om maar wat te doen te hebben. Maar we herhalen wat we in September j.l. ook schreven, dat 10 jaren na een bevrijding, welke zulk een diepe sporen in onze gemeente heeft achtergelaten, het toch wel zin heeft om ons te realiseren, zo was het toen, zo is het nu. Een balans opmaken is een dwingende eis van de zakenman en trouwens voor iedereen op gezette tijden. Zo zou deze 10-jarige herdenking in October j.l. al alle gelegenheid voor hebben gegeven om wat onze Ge meente betreft, eens de balans op te maken, maar die is niet aange grepen. Zo zou het nu bij de lan delijke herdenking wel kunnen worden. Misschien dat van hogerhand daar ook eens alle aandacht aan ge schonken zou kunnen worden. Bevrijding II Misschien, dat ook aan de doden herdenking aan de vooravond van deze officiële bevrijdingsdag wat meer aandacht geschonken kan worden. Wie dit vroeger organi seerde weten we niet, maar het is toch wel zinvol, dat we bij de offi ciële herdenking van onze bevrijding ook de vele doden niet vergeten, die eerst moesten vallen, voordat wij bevrijd konden worden. Vele namen zullen in brons ver eeuwigd worden achter op het oor logsmonument. Namen van mannen, vrouwen en kinderen, die hun leven gaven, ook voor ons. We denken verder aan de Engelsen, Canadezen, Australiërs en Polen, die rusten op het Engelse kerkhof. Vroeger werd daar nog wel eens heengetrokken, maar sinds lang komen er nog slechts wat vreemde bezoekers. Het is zeker waar, dat het leven door gaat en we niet kunnen blijven treuren om wat verloren ging, zelfs niet om het verlies aan mensen levens. Maar het zou stijl- en zinvol zijn als we bij dit 10-jarig her denken ook hen niet vergaten. Bevryding III Deze week ontving een in Venray reeds lange jaren wonende Duitser via het Beheersinstituut, dat nog steeds op volle toeren schijnt te werken, bericht, dat hij zou worden „geliquideerd". Men wrijft zich dan toch de ogen uit en zo hoort men, dat men sinds 1944 al met deze man aan het „plaren" is geweest, omdat hij onder de oorlog een brief ge schreven zou hebben naar de toen malige leider van de N.S.D.A.P. Verantwoording vorig bedrag f 20415.24 Een orgelpijp L.V.A. f 60. Een orgelpijp F. L. f 25.— Collecte in de kerk bij inzegening f 116.99 N.N. een orgelpijpje f 10. hier ter plaatse, die al lang in Duitsland rustig zijn werk doet, door niemand gestoord, dat die en die hier een radio zou hebben. De brief zelf is nooit te voor schijn gekomen. Eerst zou hij ge schreven zijn, later was hij getypt, hoewel de man tenauwernood weet hoe hij met een typemachine zou moeten werken. Maar omdat een juffrouw meende, zijn naam als ondertekening daar gezien te heb ben, is hij de nodige keren voor moeten komen, de nodige keren ondervraagd en wat dies meer zij. De laatste rechtszitting is bijna twee jaren geleden geweest en na dien is er nooit meer iets gehoord. Nu komt even voor de bevrijdings dag het laconieke briefje van het Beheersinstituut, dat tot liquidatie zal worden overgegaan. Niet eens een behoorlijke mededeling van het vonnis en de reden waarom, geen kans op beroep, ondanks gunstige verklaringen van meerdere mensen, neen, niets als „liquidatie". Het woord alleen al roept herinneringen op aan het Duitse Wehrmachts- bericht, waarin ook alles geliqui deerd werd, tot dat eindelijk ook zij geliquideerd werden. We willen over deze zaak. weinig zeggen. Alleen vraagt men zich toch wel in alle gemoede. af, of het nu niet genoeg is... Is het nu werkelijk noodzakelijk, terwijl men elders beulen loslaat van concentratiekampen, en meer van dergelijke „heren", dat we hier 10 jaren na de bevrijding een Rijks duitser nog gaan liquideren op grond van een feit, dat als het waar wat voor ons nog altijd een grote vraag is toch niemand schade berokkend heeft. Is deze man schuldig of onschuldig dan niet genoeg gestraft geweest met al die rompslomp. Wordt het nu niet eens tijd, dat achter dergelijke gevallen, waar toch duidelijk is, dat geen ernstige gevolgen daardoor veroorzaakt zijn, een hele dikke punt zetten en, dat we ons inderdaad ook eens gaan bevrijden van deze ambtelijke romp slomp, waar niemand mee gebaat is. Integendeel zelfs. Nieuws uit Venray en Omgeving GROENE KRUIS DONDERDAG a.s.: Consultatiebureau voor zuigelingen uit de KOM GEVONDEN Damesportemonnaie, Houwen E 34, Oirlo; Kinderbril, W. Janssen, Ha- gelweg 12; Jongensrijwiel, Huet, Oostsingel 28; Zilveren kinderarm band, S winkels, Lange weg 39; Sea- puliermedaille in étui, Hoofs Kemp- weg 19; Handdoek, K. Jeuken E 17, Oirlo; Vulpen, Postkantoor; Zwarte nylonkousen, Wed. Kroon, Maas- heseweg; Gekleurde dames hoofd doek, Wed. Marcellis H 12, Leunen; Damesglacé's, Appels, Hofstraat 2; Vetspuit, van Meijel H 24, Veulen; Zwarte damesglacé, W. Heidens. O ver broek H 10; Schop, P. Duikers, Castenray; Boodschappentas en een paar handschoenen, Wed. Goumans, Patersstraat 8. Prijzen kwartjes-actie Op 18 April is er een trekking geweest van de loten voor de kwart jes-actie kerkenbouw in Limburg. Ook in Venray vielen enkele prij zen. Prijs 94 kwam In de Marktstraat terecht op lot 405, prijs 86 in de Patersstraat op lot 418 en prijs nr. 33 op de Overloonseweg op lot 3675. Auto-ongeluk Op de hoek Oude-Oostrumseweg Oostsingel botste Woensdag twee luxe wagens tegen elkaar, waarbij nogal wat materiele schade ontstond. De beide bestuurders kwamen met de schrik vrij. De Rijkspolitie stelt een onderzoek in naar de oorzaak. Misschien dat voor de verkeers veiligheid daar ter plaatse de heg ook wat lager zou kunnen worden geknipt. Het overzicht over de bocht zal dat slechts ten goede komen.

Peel en Maas | 1955 | | pagina 1