NU betekent kopen bij Albert Heijn Jaarvergadering KAB Huize St. Anna opende nieuw paviljoen WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Gezonde groei en grote plannen Albert Heijn: 3-voudig voordeel! 1 1 de beste O laagste Q rente plus 1 kwaliteit L prijzen O winstaandeel 69 74 98 79 77 45 36 27 32 59 49 17 Zaterdag 26 Maart 1955 No 12 ZES EN ZEVENTIGSTE JAARGANG W PEEL EN MAAS f CONFECTIE VAI m DRUK EN UITGAVE FIRMA VAN DEN MUNCKHOF GROOTESTRAAT 28 TELEF. 512 GIRO 150652 ADVERTENTIEPRIJS 8 ct. p. mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL f 1.26 Buiten Venrey f 1.48 De directeur van Huize St. Anna Dr. Veraart, mocht dan in zijn openingspeech bij gelegenheid van de opening van het nieuwe pavil joen St. Benoit, verklaren, dat tien jaren na de bevrijding St. Anna nog steeds niet „af" is, in die zin, dat alles wat vernield en verwoest werd, nog niet is opgebouwd, van de andere kant getuigt een rond gang door dit gebouwencomplex, dat er in die afgelopen jaren toch heel wat is gebeurd. We zien het Hoofdgebouw her steld, het verpleegstershuis ver nieuwd, een ultra-modern ketelhuis, en de nieuwe paviljoens St Bernard, St. Eugène en St. Vincent. Een bouwprogramma, dat er zijn mag. En Maandag ontsloot men de deuren van weer een nieuw paviljoen: St Benoit. Dat hiervoor belangstelling bestond was logisch. De H.E. Heer Deken, Pater Gar diaan, de Welstandscommissie en vertegenwoordigers van andere Ven- rayse instellingen waren hierbij aanwezig. Na een kort lof, zegende de H.E. Heer Deken het nieuwe Benoit in, waarna Dr. Veraart voor de aan wezigen een korte toespraak hield. Hierin memoreerde hij het werk in de afgelopen jaren, waarbij Huize St Anna met een voortdurend woon- gebrek had te kampen. Is dat al funest voor een gewoon gezin, hoe veel te meer voor deze inrichting. Immers een te enge behuizing be lemmert de zo dringend nodige goede verpleging. Met de opening van St Benoit is het probleem der overbevolking van Huize St Anna weliswaar niet opgelost, dat zal eerst zijn wanneer het nieuwe paviljoen St Maria klaar is, maar toch betekent dit nieuwe gebouw een hele vooruitgang, om dat het zijn bestemming krijgt als ziekenhuis voor lichamelijk zieken. De bedlegerigen, zowel als de oplopende patiënten worden hierin n.l. gehuisvest, terwijl verder aan dit gebouw een aparte polikliniek is verbonden, die voor de gehele gemeenschap van Huize St Anna is bestemd. Met een dankwoord aan de bou wers en een gelukwens voor St Anna besloot Dr Veraart zijn openings woord, waarna de genodigden een rondgang maakten door deze prach tige bouw. Rondgang Een rondgang door dit gebouw toont de bezoeker een modern en geriefelijk ziekenhuis, dat op de begane grond verdeeld is in drie stukken. Een afdeling voor de t.b.c.- patiënten, waarin een veertiental bedden staan, een afdeling voorde oplopende patiënten en een gedeelte voor de bedlegerigen. Op de bovenverdieping vindende oplopende patiënten hun slaapge legenheid. In de ene zijvleugel is onderge bracht de recreatie voor de patiënten, in de andere vleugel de prachtige polikliniek, welke is uitgerust met het modernste materieel. Men vindt daarin een Röntgen-apparatuur, een volledig tandheelkundige accomo- datie, een goed verzorgde apotheek, onderzoek- en wachtkamers. Het gehele gebouw is zeer licht gehouden; moderne meubels, stijl volle beschildering en behang, sier lijke overgordijnen prachtige repro ducties maken van dit gebouw een verblijf, waarin de zieke mens rust en genezing kan vinden. Het is een stuk werk, waar niet alleen architect vanHalteren, maar ook de bouwers: Aannemingsbedrijf Nelissen en de onderaannemers, waarvan we als Venrayse noemen schildersbedrijf Th. Vermeulen en techn. installatiebureau Vaske, trots kunnen zijn. Het bouwprogramma van Huize St. Anna is met de opening van St. Benoit niet klaar, integendeel, want terwijl hier de vlag in top ging, is men verderop al weer bezig met de bouwput voor St Maria, dat zoals Dr Veraart in zijn openingswoord zei, iets heel bijzouders beloofd te worden op het gebied van de verpleging van geestes-zieken. Maar daarmede is men er nog niet. 3 andere paviljoens wachten op herstel en wederopbouw, terwijl ook wasserij en boerderij uitgebreid en verbeterd dienen te worden. En tenstotte is er nog de wens om een nieuw complex te ontwer pen, waarin het separeer-systeem door middel van aparte kamertjes nog vollediger dan thans kan wor den doorgevoerd. Dit was tenminste een wens, die Moeder André, de oud-moeder Overste van St Anna en nu afgevaardigde van het hoofd bestuur der Congregatie, mee kreeg naar Gent. Zo is dan weer een hoofdstuk afgesloten van de wederopbouw van Huize St Anna en al zal het nog wel enige tijd duren voordat het gehele werk zijn einde vindt, tot heden is toch bereikt, dat Huize St Anna een van de modernste in richtingen wordt voor de verpleging van vrouwelijke geestes-zieken. opgerichte afdeling van het N.VV. Even als later de geestelijke ad viseur nam hij stelling tegen het doel en streven van het NVV, waar in iedere Christelijke grondslag ontbreekt, en mede daarom door de Bisschoppen is verboden. Zal men deze mensen in Christelijke naastenliefde proberen het verkeer de van hun gedrag aan te tonen, van de andere kant moeten zij niet menen straffeloos alles te kunnen doen en zelfs de geestelijke Over heid aan te vallen. Dan zullen zij de KAB als strijd-organisatie op hun weg vinden. Voorts besprak de Voorzitter de industrialisatie in onze Gemeente, die langzaam maar zeker voortgang moet vinden. De oprichting van de nieuwe In- alfa-fabriek verwelkomde hij en vertrouwde dat de directie met de KAB zou samenwerken voor de be langen der arbeiders zo goed mo gelijk te behartigen. Trots memoreerde de op handen zijnde oprichting der Beschutte Werkplaats voor minder-validen, terwijl hij het comité bejaardenzorg veel succes toewenste bij haar stre ven voor de ouden van dagen wo ning, ontspanning en verpleging te vinden. In dit verband wees hij op het werk der KAB voor de ouden van dagen. Nationale welvaart Critiek moest de heer Schoester laten horen over het aandeel in de nationale welvaart, dat de arbeiders door de jongste loonronde zouden hebben verkregen Z.i. is daar wei nig van terecht gekomen door de daarop gevolgde prijsverhogingen. Al mag men dan beweren, dat 't daarmede zo'n vaart niet zal lopen iedere arbeider merkt in zijn por- temonnaie wel, wat hij overhoudt. En dat is tot dusverre maar bitter weinig. Hopenlijk zal de nieuwe belastingverlaging daarin wat meer armslag geven. Critiek moest spreker ook laten horen over het Rode Kruis, namens welk bij een onlangs gehouden Een jaarvergadering van de KAB is altijd interessant, omdat daaruit zo goed te leren is, dat samenwer king zo ontzaglijk veel kan berei ken. Een van de grootste organisa ties van onze gemeenschap geeft dan rekening en verantwoording van haar daden en handelingen over het afgelopen jaar en ieder jaar weer blijkt dat de KAB aan bete kenis gaat winnen, dat haar stre ven en werken wordt gewaardeerd en haar samenwerking wordt, ge vraagd. Die voldoening sprak ook uit de inleiding van de Voorzitter de heer Schoester, die daarnaast echter ook de zwaardere verantwoordelijk zag van de KAB mensen. In zijn inleiding memoreerde spreker het afscheid van Deken Berden, die immer open oog had voor de belangen van de arbeider. Dat bij 't inhuldigen van de nieuwe Deken de KAB niet in zulke getale was opgekomen als verwacht was, betreurde hij. De heer Schoester sprak ook over het Mandement, dat hij ter be studering aan de leden voorhield. Over de activiteiten in het afge lopen jaar kon men tevreden zijn. Het doel en wezen van Credo Pugno werd beter verwezenlijkt door de nieuwe regeling van maand- bijeenkomsten. Over de samenwer king tussen vakbondbestuurders en de KAB kon men niet klagen al zou een inniger contact voor beiden nog meer vruchten afwerpen. De samenwerking met de Katho lieke Arbeidersvrouwen beweging was uitstekend en voor verschillen de acties werd nimmer een vergeefs beroep op deze afdeling gedaan. Gaat het hiet de Ka jotters naar wens, de vrouwelijke arbeidersjeugd is jammer genoeg niet georgani seerd, aldus de heer Schoester. De oprichting van een V-K.A.J. zal be oogd moeten worden. N.V.V. De Voorzitter drukte er zijn spijt over uit dat enkele leden de rijen der KAB hadden verlaten om zich aan te sluiten bij de hier in Venray wedstrijd boeken als prijs ter be schikking waren gesteld, die onge schikt waren voor degenen, die ze kregen. Indien dit niet verandert, zal de KAB zich ernstig dienen te beraden, of zij nog langer haar medewerking aan dit werk kan blijven geven. Met een beroep op de leden, om zich toch te ontwikkelen, zodat men wist wat er te doen was en om geen papieren leden te zijn, maar mannen, die met volle over tuiging achter hun standsorgani satie staan, besloot de voorzitter zijn inleiding. De secretaris ging in zijn jaar verslag nog enkele feiten na, als de organisatie van het StNicolaas- feest en de hulp aan ouden van dagen, terwijl hij tevens een beroep deed op de leden, om de Geweste lijk Sociale School te blijven vol gen en dit jaar te komen tot de oprichting van een Huisvlijtclub. 1000 leden telde de KAB in 1954. Over de gang van zaken in het afgelopen jaar mocht men tevreden zijn. In 1955 zal Venray 50 jaren een af deling van de KAB hebben. Hoe dit gevierd zal worden, wordt nog nader bekend gemaakt. Uit het verslag van de penning meester bleek, dat de boeken goed in orde waren en dat meer dan f 3000 waren uitgegeven voor de verschillende acties, door de KAB gevoerd. Met een klein overschot kon het nieuwe jaar beginnen. INSTELLINGEN. Dan waren de verschillende in stellingen aan de beurt omverslag uit te brengen van hun doen en laten in 1955. Het Dr Poels-comité had aan 18 gezinnen hulp kunnen verstrekken in de vorm van gezinshulp, kleding en andere noodwendigheden, Door het vacantiewerk van dit comité konden 9 kinderen een week op vacantie. Herwonnen Levenskracht bleek ook in het afgelopen jaar weer heel wat geld gespendeerd te heb ben: f 5429 werden aan t.b.-patiën- ten uitgegeven, maar f 5522,78 werd door dit comité via collecten enz. bijeengebracht. Gezinszorg telde 198 leden. In '54 werden 1222 verpleegdagen door deze afdeling verzorgd en bijna f 3000 uitbetaald. Het nadelig sal do was daardoor groot, maar in dien meer gezinnen zich opgeven, kan ook deze afdeling nog beter werken. Het Priester-studiefonds is een instelling, die goed werk verricht. Bijna f 1200 werden bijeengebracht waarvan voor Venray zelf f 303.18 was bestemd. In geheel Limburg was in 1954 f 41.000 bijeen gehaald waarvan 700 aanvragen werden be diend. De Klein-vee-centrale verricht goed werk door 166 varkens en 5 geiten van de leden te verzekeren voor f 38.760. Aan premies werden meer dan f 1000 bijeengebracht, maar voor 2 gestorven varkens en 2 geiten werd ook f 649 uitge keerd. De Volksspaarbank mocht zich ook in 1954 weer in de belangstel ling verheugen. Meer dan f 21.500 werden ingelegd en slechts f 15000 teruggehaald, zodat dus de spaarzin wel duidelijk is. Het Centraal Ziekenfonds telde meer dan 6700 leden, een winst van bijna 300 zielen. Bij het aan vullend fonds waren ruim 90 pet van deze leden verzekerd, terwijl het Lourdesfonds ook van deze 90 pet iedere week een cent afdroegen om zieken de reis naar Lourdes mogelijk te maken. De Toneelclub verzorgde 4 op voeringen en zal op Paas-Maandag haar laatste stuk nog eenmaal in Venray opvoeren. Verder werden 2 avonden in Velden gegeven. Credo-Pugno is het afgelopen jaar begonnen met 1 x per maand de recollecties en werkvergadering tesamen te houden. Het bezoek aan deze bijeenkomsten kon beter zijn evenals aan de lei derscursussen, die in 1954 5 x door Pater Dr. Gerrats zijn gehouden. De Culturele Dienst kon met trots wijzen op de avonden met Dr Sis Heyster, een experiment, dat prach tig was gelukt. Dat ondanks het feit, dat genoemde spreekster twee maal wegens ziekte verstek moest laten gaan, maar zowel Pater Mauritius als de heerBertels waren goede invallers. Verder werd gewezen op de uit voering der Kemediespeulers en de avond van Luc. Geurts. Voor de toekomst had men nog bijzondere plannen. Bestuursverkiezing Nadat de Voorzitter de „werk paarden" dank gebracht had voor het werk wat zij het afgelopen jaar hebben verzet in de verschillende instellingen der K.A.B., kwam de be stuursverkiezing aan de orde. De heren W. Peeters en J. San ders werden herkozen, de heren J. Arts, J. Swinkels en C. Peters nemen de plaats in van de afge treden leden J. v. Kessel, L. Jans sen en H. Dommeck, welke laatsten De winkelbel weet van geen op houden bij Albert Heijn. Elke dag kondigt hij nieuwe klanten aan Huisvrouwen - zoals U - die graag voor lagere prijzen dan overal el ders de beste kwaliteit ontvangen. En die bovendien nu nog een flink extra voordeel in de wacht slepen. Dank zij een vrijwillig spaar systeem kan elke vaste of nieuwe klant thans obligatiehouder bij Albert Heijn worden en aldus rente kweken en... mee-delen in de winst. Bij Albert Heijn dus geen korting die U toch zelf betaalt, maar nu liefst DRIE voordelen, die werkelijk tellen! Spinazie groot blik Doperwten groot blik vanaf Sperciebonen half blik 57 groot blik Snijbonen b.if wik voldoende voor 3 personen Capucijners 500 gram Hele Siam Rijst droogkokend 500 gram Calif. Pruimen 250 gram Abrikozen 100 gram Tutti Frutti 100 gram Spirala's 250 gram Toiletzeep doos O stukken Huishoudzeep zwaar dubbel stuk Opgepast! In anonieme advertenties wordt voor de AH obligatie-spaarzegels 11 ct. geboden. Berekend naar de te verwachten opbrengst (rente en winstaandeel) is de eigenlijke waarde echter veel hoger. Men zij dus op zijn hoede. Gun geen vreemde het gewin van Uw spaarzin. maakt U hei leven goedkoper dank werd gebracht voor hun werk in het K.A.B.-bestuur. Dan sprak Kapelaan v. Leipzig, de geestelijk adviseur nog een kort woord, waarin hij de balans op maakte van het afgelopen jaar. Niet alleen de stoffelijke dingen waren goed behartigd, hetzelfde kon men ook zeggen over de gees telijke kant. Al kon inderdaad de recollectie beter bezocht worden en al is de sociale school misschien onderbezet, toch wordt een goed kader gevormd, dat ook al langer hoe meer door de leden wordt ge zocht om hun belangen te behar tigen. De ontwikkelingsavonden staan op hoog peil en alleen al het feit, dat die zijn opengesteld voor de andere standen is een winstpunt, dat men niet moet onderschatten. Maar de hoofdzaak blijft: hoe staat het met mijn persoonlijk geestelijk leven? Deze vraag dient iedereK.A.B.-er zich te stellen, aldus spreker en moet hij tot de conclusie komen, dat dat niet in orde is, dan is hij verplicht, dat zo spoedig mogelijk in orde te maken en te houden. Persoonlijk belang Tot de nieuwe bestuurderen richt te Geestelijke Adviseur enkele ernstige woorden, waarin hij hen wees op de zware taak, die zij op zich hadden genomen. Een standsorganisatie als die van de K.A.B. te helpen besturen vraagt, dat juist de bestuurderen persoon lijk belang, ja zelfs soms het be lang van hun gezin achterstellen. De leden dier verenigingen geeft het de plicht achter hun bestuur te staan en eensgezind met hun samen te werken. I De macht van het getal komt dan tot uiting en hoewel dit niet direct het summum moet zijn, mag en moet het in deze tijd meespreken. Na nog een beroep gedaan te hebben op de leden om de avond missen bij te wonen en hun een ware opvatting van hun arbeid eigen te maken, wijdde spreker nog en kele woorden aan hen N.V.V. Hij wees de aanwezigen op de ernstige woorden welke de Bis schoppen van Nederland t.a.v. het lidmaatschap van het N.V.V. in het Mandement wijdden en vroeg hen deze eens ernstig te bestuderen. Alleen al 't feit, dat de Bisschop pen dit zeggen, moet voor een ka tholiek arbeider voldoende zijn, af gezien van de andere beweegreden die in het Mandement ten over vloede zijn aangevoerd. Levens-scholen. In deze vergadering spraken verder de heren van Boven, die met zijn collega wethouder Wintels gast was op deze vergadering, als mede de heer Laurensse. De heer van Boven bracht dank aan het bestuur voor het werk in het afgelopen jaar en onderstreepte de aansporing tot kadervorming en grotere ontwikkeling. De heer Laurensse, die sprak namens de Limburgse Werkgevers organisatie, wees op het feit, dat de omvorming tot industrie moei lijkheden met zich brengt. Moei lijkheden op velerlei terrein, die mede door de arbeiders zullen moeten worden opgelost. De huidige werkgever is gaarne tot die samen werking bereid, indien hij overleg gen kan met mensen, die weten wat ze willen en dat ook onder woorden kunnen brengen. Ontwik keling is daartoe nodig. Het opvan gen van al degenen die moeten omschakelen is een zware taak, die voor een groot gedeelte op de schouders der vak- en standsorga nisaties komen. Ook dit eist voor uitzien en meehelpen. De Limburgse werkgeversorganisaties lopen met het idee om voor Noord-Limburg een aparte afdeling te vormen en bovendien zg. levensscholen op te richten om zo mede de moeilijk heden op dit terrein mee te kunnen opvangen. Dat was dan het besluit van deze zeer geanimeerde vergadering, die bovendien werd bijgewoond door de Zeereerw. Pater Rector, door de heer Fr. Janssen namens de Mid denstand en door bondsbestuurder W. Peeters. BEL OP BIJ BRAND No. 392

Peel en Maas | 1955 | | pagina 1