réi Venray en de wegenplannen Pluimveedag. SPORT VN5,2EN"RS™ WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN PRIjfRp^R KWA^TAALCf lP2™mBaltfn0VenrI^EfN?4S Film-agenda Als de kinderen groot worden Vogelpest in Noord-Limburg Zaterdag 5 Februari 1955 No 5 ZES EN ZEVENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS f CONFECTIE VAN "EEN RIJK BEZIT DRUK EN UITGAVE FIRhiA VAN In de laatste Staten vergadering is bij de behandeling van de ge westelijke begroting nog al eens gemopperd over de uitvoering van het rijkswegenplan en het provin ciale wegenplan. Vele Statenleden hadden critiek op de langzame uitvoering en de wijze waarop een en ander op de lange baan geschoven wordt. Zo werd beklemtoond, dat er b.v. in Zuid-Limburg practisch te weinig goede verbindingen zijn met België en Duitsland, verbindingen, die reeds jaren zijn beloofd en op papier zijn uitgezet, maar waarvan de zo dringend nodige uilvoering op zich laat wachten. Naast die van de Statenvergade- ring hebben we verder de klachten gehoord van de Kamers van Koop handel, waarvan die uit het Zuiden de nadruk legde op de reeds boven genoemde feilen, die uit Roermond een lans brak voor een snellere verbinding van Antwerpen naar het "Roergebied en die van Venlo spe- aandacht vroeg voor de ver- Lvr.VenloEindhoven. constateren, dat Venray nucü ah de Staten, noch bij de Kamers van Koophandel is genoemd, dan vinden we dit vreemd. Niet omdat we in zulke kringen de naam Venray zo graag genoemd willen zien, maar wel omdat Venray nu ook enkele jaren sukkelt met een wegen probleem, waar men, om dat een en ander juist zo geheim zinnig mogelijk wordt gehouden, feitelijk zelf niet meer weet, waar men aan toe is. Op de eerste plaats is datde weg die zal gaan lopen, dwars door de Peel van Helden af via Ysselsteyn naar... De ene instantie zegt via Oss naar Utrecht. De ander instan tie zegt, dat hij doodgewoon naar de Rips draait en verder blijft kronkelen over het aansluitende Brabantse wegennet. Voor de buitenstaander lijkt het of de provincie die betrokken weg met het raadselachtige einde, op het rijkswegenplan doende is om de provincie er mee op te schepen. Met het gevolg, dat niemand iets doet en de weg er niet komt. Hetzelfde spelletje wordt schijn baar gespeeld met de weg via de Vredepeel naar Wanssum. Toen in de aanvang de brug in Wanssum gelegd werd, zou deze weg de grote autobaan worden, die aansluitend op bovengenoemde weg naar Utrecht, dwars door Venray, Duitsland in zou stoten. De brug ligt er en we zijn al zover, dat het voorste stuk van de Stationsweg door de Gemeente wordt opgeknapt. Voor de rest duisternis- Moet de Gemeente die weg in orde maken, moet de Provincie dat doen, of doet het Rijk het, voorop gesteld dan nog altijd, dat inderdaad hier een grote verkeersweg komt.., Of blijft het een doodgewone weg. van plaatselijke betekenis, ondanks, dat hij op 8 meter is uitgezet? En dan heeft men indertijd ver schillende mensen de schrik op het hart gejaagd door vanaf de Deur- neseweg een trace uit te zetten, dat via de Zuivelfabriek ook ergens op de Wanssumseweg terecht zou komen. Daar liepen al mensen met tekeningen in hun zak rond en links en rechts hadden de verschillende grondeigenaren al de harteklop van de daarin genoemde plannen. Hierover is de laatste tijd weinig te doen en een en ander schijnt dus wel met een sisser afgelopen te zijn. Men hoort er niets van in uit breidingsplannen e.d., dus voorlopig schijnt de bui overgedreven te zijn. Nu de Wanssumse brug er ligt en niemand hier die zo dwaas is om te geloven, dat deze er alleen is gelegd, om hier de streekbewoners wat gemakkelijker de Maas over te laten steken mogen we inderdaad zeggen, dat Venray een belangrijke schakel is in de verbindingen tussen Oost en West. Recht tegenover het hart van Brabant gelegen, met in de Vrede peel als knooppunt de grote weg naar het midden des lands, zijn de plannen voor deze wegen zeer wel denkbaar. Temeer ook waar de aan sluitingen in Duitsland gemakkelijk te verwezenlijken zijn. Het zijn geen dwaze veronderstellingen, die hier over de wegen als zodanig worden gemaakt. Alleen men hoort er niets van. Als Deputé Maenen inde Staten vergadering zegt, dat de Peelver- binding de aandacht van Ged. Staten heeft, dan nemen we dat rustig aan, maar dan zijn we nog niet veel verder. Zeker het Rijk zal hierbij een zeer voorname rol spelen in de financiering van dergelijke belang rijke projecten. En het Rijk is daarin al zeer veel achter. Ged. Staten zijn dus ook gehandicapt, Maar van de andere kant mag men toch wel eens vragen: wat is men feitelijk van plan? Is het bepaaldelijk nodig, dat deze toekomstige plannen zo geheim gehouden worden. Dat men niet zegt, dat die weg over dat of dat stuk grond gaat komen, dat daar iedereen vrede mee zal hebben, is ook onmogelijk. Maar dat men van de andere kant grondmeters e.d. mensen hier maar heen stuurt zonder dat iemand in de Gemeente officieel weet wat er de bedoeling van is, is dwaas. Te meer waar b.v. bij het aantrekken van industrie en vele andere toe komstplannen het toch wel van be lang is te weten, hoe ongeveer nieuwe wegen zijn gedacht. Wordt er nu niet al te veel bedisseld over ons, maar zonder ons? Mag over deze dingen, waarbij wij als gemeenschap zo nauw bij betrokken zijn, niet eens wat nadere toelichting gegeven worden, of is men bang een klager meer te krij gen bij de velen, die er al zijn. Wil men dit „noodgebied" voor uit helpen, dan zijn naast vakonder wijs, industrieterreinen ook zeker goede verbindingen nodig. De Wanssumse brug is een pracht begin. De Gennepse brug idem, maar dan zijn we er nog niet. De verbindingen met het Westen en zeker met Brabant kunnen en moe ten nog veel verbeterd worden. Daarover werd te weinig gehoord, juist van hen, die dit kunnen weten. Daarom betreuren wij het, dat noch de laatste Statenvergadering, noch de Kamer van Koophandel op dit voor geheel Noord-Limburg en Oost-Brabant belangrijke vraagstuk meer licht geworpen hebben. a.s. Maandag wordt te Venray in zaal Wilhelmina een Pluimveedag georganiseerd, waarop verschillen de sprekers het belang van onze pluimveehouderij in deze streken nader zullen toelichten en waarop voor iedere pluimveehouder interes sante bijzonderheden zullen worden verteld over alles wat met de kippen en hun eieren verband houdt. Doch niet alléén om die bijzon derheden is deze pluimveedag van belang, al is een mens nooit te oud om te leren, maar ook nog om andere redenen. Het is immers zo, dat het afge lopen jaar voor de pluimveehoude rij niet bepaald erg gunstig is ge weest, ondanks de grote aantallen eieren, die zijn geproduceerd, ver kocht en geëxporteerd. De pluimveehouders hebben daar voor practisch alleen de kale kost prijs gekregen, d.w.z. ze hebben hun kosten aan voer etc. betaald ge kregen en wat arbeisloon, maar de bedrijfsleiding en de boekhouding, alsmede de verhoogde afschrijving, welke deze jaren nodig zijn, i.v.m. de dure hokkenbouw, daarvan is geen sprake. Dit zijn de eenvoudige cijfers van het LEI, cijfers, die'men zich zeker op de gemengde bedrijven wel eens te weinig realiseert, omdat er nog al te veel boeren zijn, die niet weten, wat de resp. onderdelen van hun bedrijf nu feitelijk opbrengen. Alles gaat in een grote pot en het einde van het jaar wijst wel uit, of er winst of verlies is. Waar die winst gemaakt is, is nog te weinig bekend. Maar de cijfers van het LEI liegen er niet om. Nu is een van de oplossingen om betere resultaten te boeken: een efficiënter bedrijfsvoering. Dit probeert men te bereiken door de selectiediensten, die de boeren op dit terrein voorlichting geven en helpen. Maar nu is het eenmaal zo, dat de selectiedienst niet iedere dag op een bedrijf kan zijn. Dat is hooguit een paar maal in 't jaar. Hoe nuttig dus ook, het effect is feitelijk te gering. Een pluimvee-vakschool, waarop vooral onze jongeren een beter in zicht in de pluimveehouderij krijgen, is de beste oplossing. Reeds vorig jaar is van de stichting ener der gelijke school sprake geweest, toen kreeg Horst voorrang, omdat daar de onderwijs-mogelijkheden iets beter lagen en vooral het proefbe drijf zijn gewicht in de schaal gooide. Nu echter het plan bestaat, om deze scholen uit te breiden, juist omdat men die ongunstige cijfers wil veranderen, is weer 'n nieuwe mogelijkheid geschapen hier een dergelijke school te krijgen. Maar dan zullen onze boeren daarvoor ook de nodige interesse dienen op te brengen. En waar het waarschijnlijk is, dat de stichting van deze school op de a.s. pluimveedag ter sprake komt of ter sprake gebracht kan worden is het wel zeer dienstig, dat onze pluimveehouders door hun aanwe zigheid zich over deze zaak uit spreken. In dit verband is dus die pluim veedag ook van zeer groot belang en wil men op 't gebied van de pluimveehouderij en pluimveevak school resultaten boeken, dan zal de belangstelling voor die dag heel zeker een woordje meespreken. De Kring Venray, die 1250 be drijven heeft met 307.062 stuks De gevolgen van een misstap Een jeugdig echtpaar leeft zeer gelukkig; dit geluk wordt alleen bedreigd door de hartziekte van de vrouw, wier leven vrijwel dagelijks op het spel staat. Zij heeft er geen vermoeden van, dat haar man er nog 'n andere liefde op na houdt. Deze vriendin pleegt chantage en Didier, de man, doodt haar min of meer per ongeluk. Nu wordt het politiewerk en dat betekent, dat Didier vrij snel ge grepen wordt, maar niet bekent terwille van zijn zieke vrouw. Pas als hij haar dood op haar bed vindt, na een nieuwe hartaanval, meldt hij zichzelf. Een vrij banaal verhaal, zoals men ziet, maar met interessante elementen, die vooral in de tweede helft van de film een redelijke vorm kregen. Het geheel is, afgezieh nog van de inhoud, zeer ongelijk in waarde. De film dient vanwege de vergoelijkende houding t.a.v. buiten echtelijke relaties, ook al worden deze niet als gelukkigmakend voor gesteld, met reserve beschouwd te worden. Voor geestelijk volwassenen. Vulcano Maddalene Natoli (Anna Mag- nani) is door de politie van Napels uitgewezen en gaat naar haar geboorte-eiland Vulcano terug, maar zij wordt niet in de gemeenschap opgenomen. Wanneer Maddalene ziet, dat haar jonger zusje Maria dezelfde kant op dreigt te gaan als zij een jonge duiker wil Maria meenemen naar Napels „om te trouwen" aarzelt zij niet de lucht toevoer tot de duiker onder zee stop te zetten, zodat hij sterft. Maria is gered en Maddalene vindt de dood bij een uitbarsting van de vulkaan. Deze eenvoudige geschiedenis geeft aaleiding het harde leven te tonen (in voortreffelijke menging van documentaire en speelfilm) op een vulkanisch eiland, waar de be volking leeft van de visvangst en het werken in de leemgroeven. Het enige contact met de buitenwereld bestaat uit de postboot, die post, verloofden en doden van het vaste land meebrengt. Als geheel is Vulcano een knap, eerlijk stuk werk geworden. Boven 18 jaar. De meeste ouders zullen wel diep aangegrepen zijn door het zien van het toneelstuk dat de „Komedie spelers" van Maastricht hebben opgevoerd in de Wilhelmina-zaal. Het pleit toch wel voor de mensen van Venray, dat zij dit ernstige toneelstuk, waarin ook overvloedig echte humor was verweven, veel beter wisten te smaken dan mensen uit Heerlen en Sittard, zoals de spelers zelf getuigden. Het is te hopen, dat dit mooie toneelstuk nog een keer in Venray opgevoerd zal worden, dan kunnen ook andere ouders ervan genieten. Toen ik dit stuk zag opvoeren dacht ik aan de wijze woorden waarmee mej. M. C. Schouwenaars, de stichteres van de Mater Amabilis- school, haar pas verschenen werkje: „De kiese waarheid in dienst van de moderne meisjesopvoeding' (Uitgeverij Helmond) inleidt. „Nooit heeft de jeugd het aan haar op voeders vergeven, wanneer zij niet tijdig en op de passende manier werd ingelicht aangaande het voort- plantingsleven. De jeugd van heden heeft meer dan ooit behoefte aan die voorlichting, want de straat, de bioscoop, de lectuur, het gezel- schaps- en beroepsleven, stellen de heerlijkheid van Gods scheppings werk en van een kuis leven bitter weinig in het licht. En toch blijven vele opvoeders van deze tijd zeer aarzelend op dit vormingsterrein. Zij achten zich nog al te gemakke lijk gerechtigd, de kiese waarheid geheel of gedeeltelijk te verzwijgen voor de aankomende jeugd". De ouders, die het betreffende toneelstuk gezien hebben, zullen nu wel overtuigd zijn van de nood zakelijkheid om hun kinderen ge leidelijk aan op passende wijze voor te lichten omtrent de gewich tige levensvragen. Maar toch zullen velen het nog niet aandurven, om dat zij denken niet de juiste woorden te kunnen vinden om deze intieme kwesties op een mooie manier aan de man te brengen. Die ouders zullen zich misschien willen beroepen op de uitspraak van onze Paus in een rede gericht aan Franse huisvaders in 1951, waarin hij zegt: „De algemene ervaring van gisteren, vandaag en van altijd leert, dat bij de opvoeding tot zedelijkheidsbesef noch voor lichting, noch onderricht op zich enig nut hebben, dat zij integen deel ernstige schade kunnen be rokkenen en groot kwaad kunnen stichten, indien zij niet ten nauwste samengaan met voortdurende tucht, met krachtige zelfbeheersing, met het aanwenden vooral van de bovennatuurlijke krachten van het gebed en de Sacramenten. Alle katholieke opvoeders, die hun naam en taak waardig zijn, kennen heel goed de overwegende rol van de bovennatuurlijke krachten in de heiliging van de mens, jong of volwassen, vrijgezel of getrouwd". Dit heeft de Paus echter vooral gezegd in verband met de gulzig heid waarmee tegenwoordig door de jongeren allerlei voorlichtings boekjes, goede en minder goede, als het ware verslonden worden. Dat is niet de juiste manier. We zouden hier de ouders willen wijzen op een mooi boekje, waardoor de taak van voorlichting voor hun zeer wordt vergemakkelijkt. Het neet: „De practijk der Voorlichting", door Ant. M. Jansen, uitgegeven door het St. Gregoriushuis, Utrecht. U kunt het in elke boekhandel kopen of bestellen. SCHAKEN De schaakvereniging .Venray1 promoveert naar de le klas Zondag 30 Januari 1955 zal een gedenkwaardige datum blijven in de geschiedenis van de Venrayse schaakvereniging. Op die dag moest zij haar laatste wedstrijd van het seizoen spelen tegen het 2e tiental van Roermond. Venray stond er al zo goed voor, dat een gelijkspel voldoende was om de promotie tot een feit te maken. Het werd een gelijkspel en de promotie was een feit. Eindelijk, na zeven jaar vechten. Vechten tegen dé veine, vechten tegen allerlei moeilijkheden en teleurstellingen. In het jaar 1948 sloot de Venrayse schaakvereniging zich aan bij de Limburgse Schaakbond (onderbond van de Nederlandse Schaakbond) en nam zy deel aan de competitie. Doordat enkele leden reeds bij de Bond als bekwame spelers te boek stonden, en doordat de Venrayse schaakvereniging in enkele vriend schappelijke wedstrijden haar kracht al getoond had, plaatste de Bond haar direct in de 2e klas. De juistheid van deze geste bleek duidelijk uit het resultaat: reeds in iat eerste competitiejaar '48—'49 werd Venray ongeslagen kampioen van de 2e klas en kwam nu zelfs in aanmerking voor de promotie naar de le klas. Met een score van 55 en 4—6 werd echter de pro motie-kamp verloren. De kans was verkeken. Maar het volgend competitie-jaar '49'50 werd Venray wéér ongesla gen kampioen van de 2e klas, en kwam wéér in de promotie-strijd. Weer was de uitslag 55 en 46, en weer was de kans voor een jaar verkeken. In de twee volgende competitie jaren werd Venray weliswaar op nieuw kampioen, maar nu niet on geslagen. Het uittreden van twee sterke spelers deed zich al gevoelen. En de promotie strijd moest nu wel verloren worden. Daarna hebben nog twee sterke spelers de club verlaten, en toen was het gedunde 10-tal zelfs niet meer in staat om het tot de kam pioenstitel te brengen. Maar intussen hadden de zwak kere spelers van voorheen zich ont wikkeld tot schakers van formaat, die met ere de opengekomen plaatsen aan de hogere borden kon den bezetten. En zo ging het langzaam aan crecendo, alles wees erop, dat de promotie weer in de lucht hing. En nu is die dan toch werkelijk uit de lucht komen vallen. De Ven rayse schaakclub is le klasser! Hulde aan de dapperen, die door onvermoeid trainen, door onver saagd doorzetten, en door de seri euze wil om te winnen, dit resul taat hebben mogelijk gemaakt! En hulde vooral aan de spelers, die nooit op de wedstrijden hebben ont broken, die getoond hebben, dat ze iets voor de club over hadden! En nu maar met de zelfde élan en met dezelfde ondernemingsdurf de strijd in de eerste klas tegemoet gezien! Die strijd zal ongetwijfeld zwaarder zijn, men zal aan zwaar der stormen het hoofd moeten bieden. Maar strijd en storm stalen de krachten. Aan de kampioenen in de 2e klas, de debutanten in de le klas, onze gelukwens met het behaalde succes en onze heilwens voor de toekomst! Sempre avanti, onverschrokken voorwaarts! P.D.V. DE ZWALUW Hedenavond de uitgestelde jaar vergadering, aanvang half 8. Deze vergadering is boeteplichtig. Alle leden worden dan ook verwacht. pluimvee of gemiddeld 250 dieren per bedrijf, kan daarvan alleen maar vruchten plukken. Nieuws uit Venray en Omgeving GROENE KRUIS DONDERDAG aA.: Consultatiebureau voor zuigelingen uit de KOM De vogelpest in Noord-Limburg en met name in Venray, dreigt hier momenteel een zeer kwaadaardig karakter aan te nemen. Bij duizen den sterven de kippen. Dagelijks zijn tientallen arbeiders doende met het opruimen van de dieren en het ontsmetten van de door deze ge vreesde ziekte aangetaste hokken. In verband met deze vogelpest plaag, welke aan de toch al min- welvarende zandgrondbewoners, enorme schade berokkent, hebben we ons gewend tot de Veeartsenij- kundige Dienst te Valkenburg. Deze bevestigde deze dreigende epidemie, welke in al haar hevigheid doet denken aan die van 1951, toen ons land voor het eerst met de vogel pest en pseudo-vogelpest kennis maakte. De thans gesignaleerde epidemie is reeds enkele maanden geleden, November van het vorig jaar, be gonnen. Zij isthansop haarhoogte- punt. In Noord-Limburg zijn in de af gelopen weken ruim 35.000 kippen afgemaakt. Daarnaast moesten di verse broedmachines worden leeg gehaald, daar bij eeningesteld onder zoek was gebleken, dat de eieren ook reeds waren aangetast. In totaal werden niet minder dan 45.000 eieren vernietigd. Hiermede is .het afmaken van aangetaste kippen en de vernietiging van be smette broedeieren nog niet in een eindstadium gekomen. Verwacht wordt, dat de besmettingshaard in Helden en Venray zich verder zal uitbreiden, Ysselsteyn is een groot deel van zijn kippen kwijt. Ofschoon de pluimvee-houders en de vermeerderingsbedrijven een redelijke vergoeding van de ver zekering en het Rijk ontvangen voor de geleden schade, blijft de schadepost toch aanzienlijk. Nieuwsgierigheid een gevaar Gelijk reeds opgemerkt, heeft de besmettingshaard zich vooral in Helden en Venray neergelegd. Dit was mogelijk, omdat de betreffende pluimvee-houders te lang hebben gewacht met het aangeven van de ziekte-verschijnselen bij hun dieren, aldus deze Dienst. Eerst toen reeds honderden die ren waren gestorven, werden de be treffende instanties gewaarschuwd. Intussen hadden tientallen nieuws gierigen het besmette gebied be treden met het gevolg, dat de be smetting zich in een minimum van tijd in verre omtrek kon verspreiden. De Veeartsenijkundige Dienst legt er dan ook nog eens bijzonder de nadruk op, dat de mensen niet zo maar uit nieuwsgierigheid pools- Enige tijd geleden is getracht door enten de vogelpest, pseudo- vogelpest en coccidiose uit te roeien. Dit enten had echter een groot be zwaar, namelijk, dat de ingeente kippen gedurende lange tijd van de leg waren. Die periode duurde wel ruim een jaar. Het effect vanhetenten sloeg dus op de pluimvee-houderij zelf terug en dit was uiteraard niet de bedoeling. Er is momenteel geen andere me thode bekend, waardoor de vogel pest ene virusziekte, welke ons land uit Afrika bereikte kan worden bedwongen. Volgende week wordt op het Mi nisterie van Landbouw te Den Haag over dit probleem geconfe reerd. Er zal dan worden nagegaan o.a. op welke wijze de vogelpest een halt zal kunnen toegeroepen worden. en 1 November 1913 priester ge wijd. Vervolgens was hij werkzaam in de missie op Curacao en Trini dad. Na zijn terugkeer in Nederland werd hij in de twintiger jaren met Zwolle ais standplaats aangesteld als aalmoezenier van de werkver schaffing later DUW in welke functie hij rusteloos arbeidde aan de geestelijke, sociale en cul turele verzorging van de werklozen. In de oorlog heeft hij de Neder landse geest onder de arbeiders levendig gehouden, in verschillende kampen ook onder de Joden prach tig werk verricht en menig contact onderhouden of tot stand gebracht onder K.P.-afdelingen. Na de oorlog verrichtte hij prachtig werk in de interneringskampen en onder de Poolse ex-militairen, wier zielzorg hij organiseerde. In 1935 werd pater Sassen wegens zijn verdiensten benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Gunning Het bouwen van magazijnen met silo's en kantoren voor rekening van de L.L.T.B. te Ysselsteyn is opgedragen aan het aannemers bedrijf Fa. Teunissen aldaar voor de som van f 254.650. KLEDING-ACTIE voor Nieuw Guinea De aandacht, die in Nederland geschonken wordt aan Nieuw Guinea, het geboorteland van de Pepoea's, doet vanzelf de aandacht ook trekken naar de Missie onder deze mensen, die practisch nog in de oerstaat leven. De Paters Franciscanen hebben daar een grote missie, die natuur- hoogte moeten gaan nemen. Die lijk ook weer haar problemen met sensatie-lust kan zeer ernstige ge- zich brengt. volgen hebben, gelijk thans inNoord- Als men het missiewerk en dus Limburg wordt gedemonstreerd. het beschavingswerk onder deze Ook andere vogels, honden en kat ten moeten bij de besmette ter reinen worden geweerd. Zij, die de besmette terreinen (persé) moeten betreden dienen hun schoenzolen met natronloog in te smeren, waar door gevaar voor verdere infectie uitgesloten is. Naar wij verder vernemen, is ver nietiging van de aangetaste dieren de enige mogelijkheid om de vogel pest tot stilstand te brengen. GEVONDEN: Handschoen en sleutel v. kunst schaats, Barents, Maasheseweg 30; Contactsleutel, Verstegen, Beekweg 16; Gereedschappentas met inhoud, Th. Claessens, Oirlo E 5; IJzeren slede, M. Poels, Kruisstraat 28; Damesschoen en wollen handschoen, Kazerne; Lipssleutel no. 19; van Kempen, Pastoor Ruttenstraat 2; Bruine heren-glacé, Postkantoor; Vulpen, Pouwels, Langstraat 16a; Wit wollen kinderwantje, Pon je, Beekweg 6c; Zilveren broche, Fr. Janssen, Leunen K 62; Kinderruiter- petje, S winkels, Lange weg 39; Grijze kinderwant, Coenen, Prinses Beatrixstraat 9; Bruin lederen padvindersriem, H. Spee, Oude Oostrumseweg 16; Blauw-witte ge breide want, Hoedemaekers, Leeuw straat 2; Sjaal, Bergs, Burgem. vd. Loostraat 2; Kerkboek, Stevens, Maasheseweg 39a; Rode geruite shawl en want, J, Smals, Wilhel- minastraat 4; Bruine portemonnaie met inhoud, J. Verheijen, Akker- weg 8. Geslaagd Op het gehouden examen te Den Bosch slaagde voor tabaksdetailiste mej. M. Swinkels uit Venray. Aan de R.K. Universiteit te Nfjmegen slaagde voor het candi- daats-examen in de Klassieke Let teren Mej. L. Schreurs, Stations weg, alhier. Pater Franciscus H. J. H. W. Sassen O.P. f Zaterdag is te Zwolle op 67-jarige leeftijd overleden pater Franciscus H. J. H. W. Sassen O.P. Te Venray geboren, waar zijn vader directeur was van het post kantoor, trad hy na het klein seminarie te hebben doorlopen in de Orde der Predikheren, waar hij w in September 1907 werd geprofest j door' alle Nederlanders. mensen gaat beginnen, dan zal men deze mensen ook het gebruik van kleding bij moeten brengen. Nu het stenen tijdperk voor die mensen voorbij is, eist het kleding- vraagstuk de aandacht van de mis sionarissen. Om hen ook in dit onderdeel van hun missiewerk te helpen, is nu een grote actie op touw gezet in den lande om kle ding te verzamelen voor Papoeas. Deze actie loopt ook in Venray. De bedoeling is nu, dat de Venrayse mensen hun kleerkast eens nakij ken. of daar niet een jurk of een broek hangt, die nog best 't dragen waard is, maar die door allerlei omstandigheden toch niet gedragen wordt. Liggen er lappen, waarvan nog wat gemaakt kan worden, ook die zijn welkom. Van belang zijn katoen, graslinnen, garens en kno pen. Denk nu niet te gauw, dat U zo rijk niet bent, de meeste onder ons hebben dergelijke spullen nog wel liggen. U doet er niets mee en de missionaris is er mee geholpen. Maak er een dezer dagen een pakje van en breng het in Paters- klooster. De Papoea zal er U dank baar voor zijn! Militaire Kostwinnersvergoeding Met een uitvoerig schrijven heeft de Limburgse K.A.B. zich tot de raad van Ministers gewend om hem te verzoeken de thans geldenden regeling inzake militare kostwin ners vergoedingen te herzien. Bij het ontwerpen van een nieuwe regeling doen de ministers er goed aan, aldus de K.A.B., om niet de overblijvende gezinsinkomsten, maar de inkomstenderving als norm voor de vaststelling der gezinsver goedingen te nemen. De huidige regeling houdt volgens de K.A.B. niet of in niet voldoende mate rekening met de reële inkoms tenderving bij het verrichten van militaire dienst. Vooral de grotere gezinnen, waarvan soms twee of meer zoons militaire dienst ver richten, worden door de huidige regeling ernstig gedupeerd als ge volg van inkomstenderving zonder enige of redelijke compensatie. Het is billijk, zo schrijft de K.A.B., dat de lasten en offers voortvloeiend uit de wettelijke dienstplicht, niet door bepaalde gezinnen in oneven redige mate worden gedragen, maar

Peel en Maas | 1955 | | pagina 1