Ouden van dagen in Limburg Plannen voor 1955 Feestelijk begin van het nieuwe Rectoraat WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN PRIJs'V^r' KW ARTAAl"' 1P2 ""Buiten Venr.» f 1.46 Memisa staat weer voor de deur! Zaterdag 15 Januari 955 No 2 ZES EN ZEVENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS CONFECTIE VAN li "EEN RIJK BEZIT DRUK LN UITGAVE FIRMA VAN DEN MUNCKHOF GROOTESTRAAT 28 TELEF. 512 GIRO 150652 Nadat Pater Eugenius Trienekens 's morgens in de nieuwe Rectoraats- kerk een plechtige hoogmis had op gedragen, om Gods zegen af te smeken over de nieuwe parochie van O.L.Vrouw van Zeven Smarten, was er Zondagmiddag een plechtig Lof, waarbij de kapelaans Keijsers gidius assisieerden. )f nam Deken Loonen, van de St Petrus Ban- T: :;l van de parochianen, uic voortaan onder de nieuwe pa rochie horen. In zijn preek wees de H.E. Heer Deken er op, dat deze parochie splitsing tot stand was gebracht, om zodoende de zielzorg te kunnen aanpassen aan de moderne behoef ten en eisen. Is het van de ene kant te betreuren, dat een der grootste parochies in Limburg de St Petrus Banden, verdeeld gaat worden, van de andere kant is het een verheu gend teken van groei en zal het slechts voordelen brengen voor de zielzorg en het individuele heil der zielen. De H.E. Heer Deken noemde deze splitsing een essentiële gebeurtenis in de zielzorg van Venray en hij sprak de hoop uit, dat in de nieuwe parochie een eigen parochiaal leven mocht ontstaan, dat in groei en bloei mocht toenemen tot heil van de mensen, die er wonen. Men moet het niet zien, aldus spreker, dat in de toekomst rond de grenzen der parochies een ijzeren gordijn komt hangen, integendeel, samenwerking moet er zijn en blij ven, maar van de andere kant moet een eigen parochieel leven van het grootste belang worden geacht voor de individuele zielzorg in de toe komst. Het was hem verder een behoef te dank te zeggen aan dePaters Fran ciscanen, voor het vele werk wat zij hebben gedaan t.b.v.de parochie St Petrus Banden. Zij hebben inder tijd niet alleen gaarne hun kerk ter beschikkinggesield, maarzijn steeds de trouwe helpers geweest in de nood. Hii dankte de scheidende pa rochianen voor hun meeleven. Hun meeleven op geestelijk terrein, waarop zelden tevergeefs een beroep werd gedaan, maar ook hun mee leven in de materiële opbouw van de zo geschonden parochie, de bouw van scholen en vele andere nood wendigheden. Hij hoopte en vertrouwde, dat ze dezelfde liefde en toegenegenheid zouden geven aan hun nieuwe Rector en hun nieuwe kerk. Als Deken wilde hij tenslotte de nieuwe Rector, kapelaan en kerkbestuur hartelijk welkom heten. Hij sprak zijn vertrouwen uit, dat zij met hun parochianen zouden samenwerken en bood van zijn kant als Deken de grootste samenwerking aan. Vervolgens sprak de nieuwe Rector Pater Eugenius, die naast God Z. Exc. Mgr. Lemmens bedankte voor de benoeming als Rector. Een priester, aldus de Rector, is het instrument in handen van God en als herder van dit nieuwe rec toraat wordt die opdracht nog eens extra beklemtoond, nu zovele zielen aan zijn zorg zijn toevertrouwd. Hij bracht dank aan Pater Gar diaan voor het vele werk wat hij heeft gedaan bij de voorbereiding van deze splitsing en zijn werken aan de kerk, hij bracht dank aan de H.E. Heer Deken voor zijn aan deel en spoorde de gelovigen aan het nu begonnen werk verder uit te bouwen. We staan eerst aan het begin van een parochiaal leven en ieder van de gelovigen draagt voor de uit bouw en het slagen daarvan mede verantwoordelijkheid. Verantwoor delijkheid ten opzichte van het geestelijk werk, maar ook t.o.v. de materiële dingen, die nu eenmaal daarmede verbonden zijn. Met het voorbeeld van de Drie koningen voor ogen, die wierook, goud en mirre offerden aan de pas geboren Heiland, als teken van liefde stoutmoedigheid en nederigheid, vertrouwde hij, dat ook de nieuwe parochianen met dezelfde gevoelens het rectoraat tegemoet zouden tre den, opdat door onderlinge samen werking en liefde de vele werkzaam heden die resultaten zouden krijgen, waarvoor deze splitsing was door gevoerd. Na de Hoogmis was er 's morgens gelegenheid kennis te maken met de nieuwe Rector en het kerkbestuur en van deze gelegenheid werd druk gebruik gemaakt. Bij de begrotingsplannen is, dat wat er het komende jaar aan de wegen onzer gemeente gaat gebeu ren, een van de punten, die onze aandacht vragen. Door het opstellen van een we genplan in de loop van het voor bije jaar, kan men volstaan met een summiere opnoeming in de begroting zelf van de werken, die gaan gebeuren. Omdat de meeste lezers niet in het bezit zijn van het uitgebreide wegenplan, volgen dan hieronder die wegen, welke dit jaar een beurt zullen krijgen. Dat is dan op de eerste plaats de Gussenstraat in Leunen, waar de nieuwbouw intussen zo ver is gevorderd, dat ook de plannenvoor deze nieuwe weg vaster vorm aan gaan nemen. Dan is Oirlo aan de beurt, waar de Hoogriebroekse weg en de Zand- hoekse straat een goede beurt krijgen. Deze wegen krijgen name lijk een gesloten wegdek, zodat deze niet alleen stofvrij worden, wat in droge zomers een geweldig voordeel is, maar bovendien ook geschikter worden voor het steeds groter wordende verkeer over deze wegen. De verbetering van deze wegen zal meteen de oplossing betekenen voor de overlast van het water, waarmede de kom van Oirlo te kampen heeft. Gelijktijdig wordt daar n.l. een riolering gelegd langs de weg met afvoer op de water lossing. Aan de andere kant van de ge meente worden de Haagse grindweg en de Weversloseweg onder handen genomen en krijgen ook deze een gesloten wegdek. Of de wegen van en naar het vliegveld nog een extra beurt krij gen, nu deze zoveel geleden hebben van de aan- en afvoer van mate rialen is een hoofdstuk, dat nog geschreven moet worden, omdat hier andere instanties het voor het zeg gen hebben. Voor wat de Gemeente betreft, moet dit jaar meer dan 8 km weg behandeld worden in Venray met een oppervlakte van ruim 35.000 m2. In Oostrum zal bovendien het plein voor de school een goede beurt krijgen, maar met vaste tegels op de trottoirs moet men daar wachten tot 1958. Al met al zal de kas der Gemce ie alleen voor deze wegen behandeling ruim f 182 000—lichter worden gemaakt. De voegende weken kregen een slijtlaagbehandeling: Landweert, Akkerweg, Bongerdstraat, Tuin straat, Gasstraat, Heuvelstraat, Kempweg, Jan Hensenstraat, Deken Thielenstraat, Kruisstraat, Groerie- woltsepad, Vlakwaterweg en Vlak waterbosweg. Deurneseweg. Smak- terweg, Weg langs industrieterrein, Lullseweg, Kanaalweg Vredepeel en 2e Parallelweg Vredepeel. Te- samen 87.210 m2. Hieraan zal men dus zijn handen wel vol hebben. Verlichting Ook het verlichtingsplan heeft het nodige nieuws in petto voor 1955. Maar 1954 is nog lang niet klaar gekomen. Op Hofstraat, Juliana- singel, Oude Oostrumseweg (voor ste gedeelte) en een stuk van de Leunseweg komen 58 acht meter hoge masten met natrium-verlich- ting. Een gedeelte daarvan is reeds geplaatst. Het tweede gedeelte van de Oude Oostrumseweg en Oostsingel krijgt een kwikdampverlichting, door mid del van 42 zes meter hoge masten. Aan de straten, die hier tussen liggen, dus de zogenaamde Oranje- buurt, komen 90 stuks 4.75 meter hoge masten met kwikdampver lichting. Rond de Kerkdorpen komen 131 lampen meer aan de palen van het electrisch net, terwijl ook nog zes masten van 6.5 m. hoog worden geplaatst. In alle bestaande lampen komen nu kwikdamplampen. Paterslaan, Langstraat en Maas heseweg natrlumverlichting van 8 meter hoge masten. Patersstraat en Grotestraat krij gen 15 kwikdamplampen aan 8 m. hoge masten, Hensenlusplein en Markt 13 idem, maar voorzien van spiegelarmatuur. De overige straten hebben tesa- men 181 lichtpunten, waarvan 115 aan masten of op hoogte van 6.5 meter en 66 van 4.75 m. Een groot deel daarvan kan nu reeds worden uitgevoerd, omdat de toestemming vanGed. Staten reeds gegeven is, voor het laatste ge deelte is men die toestemming nog wachtende. 7; Komt die laat af, evenals vorig jaar, dan zal waarschijnlijk ook 1955 nog niet het einde brengen van de verlichtings-mbère Aantal bejaarden zal in de volgende jaren belangrijk blijven stijgen. Het is bekend, dat dank zij de grote vooruitgang op me- dlsch-wetenschappelijk gebied de gemiddelde levensduur van de bevolking van ons land de laatste eeuw belangrijk is toegenomen. Een goede honderd jaar geleden bedroeg de gemiddelde levensduur van de man in Nederland ruim 36 jaar en van de vrouw 38 jaar. Die cijfers zijn thans verdubbeld: mannen bereiken gemiddeld een leeftijd van 69 jaar en vrouwen van 71 jaar. Er zijn in Nederland op het ogenblik ongeveer 800.000 mensen van 65 jaar en ouder. In 1970 zal het aantal bejaarden vermoedelijk ge stegen zijn tot 1.250.0v.j. He: ligt voor de hand, dat men zich met dergelijke cijfers voor ogen, steeds meer gaat bezinnen op het urgente probleem van de bejaarden-z oi g BEL OP BIJ BRAND No. 392 Belangwekkend rapport Aldus schrijft Drs J. M. Weijers, directeur van het Provinciaal Op bouw orgaan Limburg in het on langs verschenen rapport over de aspecten van de levensomstandig heden van de ouden van dagen in de kleinere en middelgrote gemeen ten van Limburg. Ook in Limburg aldus vervolgt de inleiding bij 't rapport maakt het vraagstuk reeds jaren een voor werp van studie uit, bij sociale organisaties en instellingen. Het toenemende aantal bejaarden plaatst de gemeenschap immers voor grotere, economische moeilijk heden, terwijl zich ook in de soci ale sector van de bejaardenzorg problemen voordoen, zoals bijv. de huisvesting, de vrije tijdsbesteding, het vraagstuk van de vereenzaming der ouden van dagen. Het oplossen van deze problemen kan alleen geschieden, indien over de feitelijke gegevens van het be- jaardenvraagstuk kan worden be schikt. De Nationale Commissie voor de Oudeliedenzorg heeft daarom enige jaren geleden het initiatief geno men voor een landelijk onderzoek naar de levensomstandigheden van de bejaarden. IN LIMBURG In deze provincie werden socio grafische facet-onderzoeken inge steld met medewerking van de Provinciale Opbouworganen. In 17 gemeenten van Limburg is dit onderzoek geweest. Het resul taat hiervan is neergelegd in het rapport over het bejaardenvraag- stuk in Limburg. Hoewel in het rapport het be- jaardenvraagstuk niet in zijn volle omvang wordt behandeld grote gemeenten en tehuizen voor ouden van dagen werden namelijk niet in het onderzoek betrokken is de waarde van het feitenmateriaal en van de gevolgtrekkingen daaruit, niet gemakkelijk te overschatten. De conclusies van het rapport mo gen inderdaad aanleiding zijn tot het treffen van vele noodzakelijk gebleken maatregelen. WAT MOET ER GEDAAN WORDEN? Het rapport komt op grond van de verkregen feiten tot de volgen de aanbeveling: Particuliere en overheidsinstel- liegen op het gebied van de be jaardenzorg dienen zich voortdu rend op de hoogte te houden van de toename van het aantal bejaar den, met wie zij zich bezig houden. Zij moeten beschikken over des kundig vastgestelde prognoses voor hun groep per gemeente. En zij moeten deze te verwachten ont wikkeling toetsen aan de werke lijke ontwikkeling. Een volledig inzicht in de levens omstandigheden der bejaarden kan pas worden verkregen wanneer ook de medische zijde van 't vraagstuk onderzocht is. Sociaal-geneeskun dige onderzoeken voor bepaalde groepen moeten dus plaats hebben. Ook de ouden van dagen in te huizen moeten worden betrokken in het onderzoek naar 't vraagstuk in zijn geheel. Bij tijd en wijle moeten onderde toekomstige bejaarden bijv. de 55- en 64-jarigen) enquêtes worden ingesteld om de belangstelling voor en de behoefte aan bijzondere be jaarden-woningen en tehuizen te kunnen peilen. Een aanpassing aan deze peilin gen kan dan aan de behoefte te gemoet komen. Een Speciaal op de groep van de bejaarden gericht budget-onderzoek kan slechts licht werpen op de fi nanciële toestand der ouden van dagen. Gezien de centrale plaats van de geldelijke middelen in de levensomstandigheden, moet zulk een onderzoek in hoge mate wen selijk worden geacht. Sommige ouden van dagen heb ben nog te zorgen voor arbeidson geschikte kinderen. Onderzocht dient te worden, wanneer de ge meenschap zulke verplichtingen kan overnemen. Regelmatige en doelmatige con trole op de levensomstandigheden van de bejaarden zal lenslotte eventuele mistoestanden kunnen voorkomen. Tenslotte dient te worden onder zocht op welke manier een organi satorisch sluitend geheel van instel lingen en maatregelen op het ge bied van de bejaardenzorg totstand kan worden gebracht, zodat alle nu nog verspreide initiatieven worden samengebundeld. Al deze aanbevelingen hebben zoals de lezer zal hebben opge merkt betrekking op het verder toegepast sociaal-wetenschappelijk onderzoek. Het rapport kent nog een tweede groep aanbevelingen. Deze hebben betrekking op voorzieningen, die de levensomstandigheden van de ouden van dagen onmiddellijk kun nen verbeteren. Zij zijn de volgende: Aan het wonen van bejaarden in particuliere woningen moet de voor keur worden gegeven boven onder brenging in tehuizen. Alleen die oudon van dagen, die niet in staat zijn zichzelf een behoorlijke verzor ging te geven of te laten geven, zouden in tehuizen moeten worden ondergebracht. Tegen het verliezen van de zelf standigheid van ouden van dagen in tehuizen raadt 't rapport het systeem van hofjes-tehuizen aan, waar in ouden van dagen een eigen kleine woning hebben rondom een centraal verzorgingstehuis. In de gevallen waar geen redenen aanwezig zijn om ouden van dagen in een tehuis te doen opnemen kan nochtans veel verbeterd worden door een speciale gezinshulp voor be jaarden. Voor de financiering van zulk een systeem zou een beroep op overheidssubsidie gedaan kunnen worden, De minstdraagkrachtïgen onder steunden op grond van de Noodwet Ouderdomsvoorziening vetkaren relatief het vaakst in levensomstan digheden, die ernstig te wensen over laten. Deze categorie moet op de eerste plaats worden geholpen. Overwogen moet tenslotte worden werkgelegenheid te scheppen voor ouden van dagen die willen werken en die het gemis aan proJuctief werk zwaar valt. Vooral in kleinere gemeenten zal meer aandacht moeten worden be steed aan de vrije tijds besteding van de ouden van dagen. Aan societeitswerk, lectuurvoor ziening ontspanningsbijeenkomsten e.d. wordt hier nog te weinig ge daan, zegt het rapport. Particulier, initiatieven op dit terrein moeten krachtig worden gesteund. Ouden van dagen moeten voorts zoveel mogelijk worden betrokken bij activiteiten ten behoeve van hun groep. Kleinere gemeenten, waar weinig ouden van dagen zijn, zouden moe ten samenwerken met andere kleine gemeenten. Tot zover de gevolgtrekkingen van het rapport over het bejaarden- vraagstuk in Limburg. Nieuws uit Venray en Omgeving GROENE KRUIS DONDERDAG a.s.: Consultatiebureau voor zuigelingen uit de Kerkdorpen Openbare kennisgeving Burgemeester en Wethouders der gemeente Venray maken bekend, dat zij heden aan F.P.G. Lucassen, te Leunen K 14; M.J. Hendriks, te Ysselsteyn, Jan Poelsweg 5 en P. G.H. Stoks, te Venray, Hensenius- plein 16, vergunning hebben ver leend voor vervoer van personen met één huur-auto en aan L.J. van Haren, te Venray, Grotestraat 2 en aan P.G.H. Bom, te Venray, Minis ter Charles Ruysstraat 14, voor het vervoer van personen met twee huur-auto's. Venray, 29 December 1954. GOED BEGIN Het aannemingsbedrijf Nelissen zette het nieuwe jaar goed in met het slaan van de eerste paal voor een molen-maaleebouw met silo voor de N.V. Liga-fabrieken in Roosendaal, een werk dat aan dit bedrijf is opgedragen. Alleen al de fundering bestaat uit 120 in de grond te heien palen, die ieder 60 ton draagvermogen hebben en een lengte van 12 a 13 meter. De silo wordt 30 Meier hoog. Auto-ongeluk Tengevolge van slippen botsten Dinsdag in Leunen twee wagens tegen elkaar, waardoor nog al wat materiële schade ontstond. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Met O. en O. naar Utrecht O. en O. heeft plannen ontworpen om muziekliefhebbers in staat te stellen een buitengewoon concert mee te maken. Het Weens Philhar- misch Orkest zal op haar tournee door Europa, één concert geven in Nederland en wel op 3 Februari a.s. in Utrecht in de Beatrixhal. Daar zullen de bekende Wiener Philharmoniker spelen onder lei ding van de dirigent Rafaël Kubelik, die met Ed. van Beinum op het rr.erikaanse tournee van het Con certgebouworkest zuike opmerke lijke successen wist te boeken. De solist op die avond is de bekende violist Wolfgang Schnei- derhan. De bedoeling is dat per bus de reis naar Utrecht wordt gemaakt en bij voldoende deelname bedragen hiervan de kosten f 4.30. De prijzen der plaatsen zijn vanaf f 1.tot en met f 6. Het programma voor die avond vermeld o.m. de Ouverture Euryan- the van Weber, het Vioolconcert van Brahms, de 5e Symphonie van Dvozak. Zij die aan dit vorstelijk programma deel wil hebben moeten zich voor 20 Januari a.s. opgeven bij Fa. van den Munckhof of van Haaren, Kempweg, Tel. 766. Wintervoedering vogels Zoals bekend is, heef t het strenge winterweer in Januari en Februari 1954 een groot aantal slachtoffers gemaakt onder de in het wild leven de vogels in het algemeen en onder de watervogels in het bijzonder. Reeds toen hebben vele Burge meesters, de Rijks- en Gemeente politie en talloze particulieren zich beijverd de nood zoveel mogelijk te lenigen, in de regel met gunsiig, soms ook met zeer gunstig resul taat. De organisaties op het gebied van vogel- en dierenbescherming heb ben in dit alles aanleiding gevonden van gedachten te wisselen over de vraag, op welke wijze in voorko mende gevallen op doeltreffende wijze hulp kan worden verleend. Zij hebben gemeend een beroep te moeten doen op de Burgemeesters, in het vertrouwen, dat deze er in zullen slagen toezeggingen te krij sen voor het beschikbaar stellen van voer en in het werven van vrij willigers voor het eigenlijke buiten werk. Indiër, deze pogingen slagen, zul len stellig vele vogels gered kun nen worden, die anders aan honger en koude ten prooi zullen vallen. SCHAKEN Nadat de Schaakvereniging van Venray de vorige maand met 73 won van Arcen, is 1.1. Zondag ook de wedstrijd tegen Gennep succes vol verlopen, ondanks het feit, dat er twee invallers waren voor de hoogste borden. De voorlopige uit slag is 53. Uit de twee hangpartijen, diedoor arbitrage beslist moeten worden, verwachten wij nog minstens één remise en dan is ook deze wedstrijd weer gewonnen. Op die manier maakt de Venray- se Schaakvereniging een goede kans om naar de eerste klas te promoveren. GEVONDEN: blauw-witte voetbalkous, Branje, Prins Bernhardstraat6; twee zinken buizen, H. Wijen Maasheseweg 29a; armbandhorloge, Jac. Bollen Lange- weg 38; veiligheidsspeld met 2 me dailles en kleine sleutel no. 6, S. Dijkman, Oostrum C 24; rozenkrans, Franssen, Kruisstraat 3S; beige ski-sokjes, H. Janssen, Wilhelmina- straat 18; sjaal, L. Verbeek, Smak- terweg 8; groen kinder vingerhand- schoentje, kazerne; geruite bood schappentas met inhoud, Heidens, Overbroek H 10; brilleglas en zil veren rozenkrans, van Ass L 14 Veltum; rode kinderwant, Flinsen- berg, Hoenderstraat 32. P. Augustinus Bulters O.F.M* Naar wij vernemen is de 83 jarige Pater Augustinus Bulters verplaatst als assistent naar Oudewater, alwaar de Paters Minderbroeders een pa rochie besturen. Een bekende figuur verdwijnt met hem uit Venray, waar de krasse, kranige pater „met de witte haren" zich vele vrienden verwierf. Hij kwam in 1942 naar Venray, toen hij na een gevangenschap in Scheveningen voor de Duitsers uit den Haag, alwaar hij Pastoor was, moest verdwijnen. In Venray was hij tijdens de oor logsjaren vicarius en praeses van het Pater.-klooster. Als merkwaar digheid is te noteren, dat hij op 14 October 1944 in de parochiekerk de laatste heilige Mis heeft opgedra gen. Een pluim voor onze moeders Begin Januari hebben weer on geveer 50 moeders een retraite mee gema kt op ..Jerusa em", dank zij oe gastvrijheid van de Eerwaarde jZu-ters. De moeders begrijpen hoe I zij gebed envoorlii-hting ha-d nodig hebben om het mooie maar moei lijke werk van de opvoeding hun ner kinderen tot een goed einde te Wanneer er iets is, dat ons on begrijpelijk voorkomt in de circu laire, die thans aan alle Nederland se pastoriën is bezorgd, dan is het de vermelding, dat er in ons land nog altijd 700 parochies zijn, waar de Memisa op één Zondag per jaar niet welkom is. Men moet dan wel aannemen.dat in deze parochies de betekenis van dat vreemde woord „Memisa" niet bekend is. Men kan op allerlei wijzen uit leggen, wat Memisa betekent, maar om het kort en krachtig te zeggen de Memisa levert de voorpostge vechten op het missiefront over de gehele wereld. Nu kan men zeggen: Ha, zo, al weer die missie! En dan de rest maar ongelezen laten, omdat er geen aardig verhaaltje komt van een missionaris, die een heel dorp ijverig met injectiespuiten bewerkt wijl Bonowoewoe het oude opper hoofd, er weer helemaal bovenop kwam na een kwaadaardige koorts en nu jong en oud, ziek of niet ziek, van dat tovermiddel wil ge nieten. Maar dit is tenslotte een leuk gevalletje, zoals er zoveel voorko men en daar ligt de kern van de zaak niet. Waar die kern ligt de injectiespuit gaat onmiddelQk aan het Doopsel vooraf. De missionaris komt als een vreemdeling tot het volk, tot de nederzetting, in het dorp, waarin hij Gods Woord moet verkondigen. Aan zijn daden wordt hij beoor deeld. Ontfermt hij zich over de zieken, geneest hij dan afschuwelij ke wonden, dan heeft hij het pleit gewonnen. Dan is hij de man, tot wie men komt en die men vertrouwt. Is een maal dat vertrouwen gewonnen en heeft de missionaris het bewijs ge leverd, dat hij het lichaam kan ge nezen, des te gereder zal men van hem aanvaarden wat tot gezondheid van de ziel strekt. Hierin, ligt nu de kracht van de Memisa! Men moet eens een me dische missiecursus hebben meege maakt, waar religieuzen van aller lei missionnerende orden en congre gaties zich beijveren om het zo felbegeerde diploma te halen, men oet dat enthousiasme hebben meegemaakt, waarmee in de zieken huizen praciisch wordt gewerkt; otn ie kunnen begrijpen wat de Memisa betekent. Maar óók moet men weten, wat er naar de missielanden overal ter wereld wordt gezonden om te be grijpen welk een machtig arsenaal voor een gevecht tegen z ekte en nood door de Memisa wordt bijeen gebracht. Door een enorme bijdrage, welke de Memisa van UNAC ontving, kon den twee artsen geheel voor reke ning van de Memisa worden uitge zonden. Dank zij de steun van ruim 900 parochies in het land aan de collec te van vorig jaar gegeven, konden in 1954 zestigduizend gulden wor den besteed aan gesche' kzendingen genees- en verbandmiddelen en medische instrumenten en aan de inrichting van ziekenhuizen en poli klinieken en zesduizend gulden aan bijdragen in de behandeling van ziek gerepatrieerde missiona rissen, terwijl 164 bedden geheel compleet met nachtkastjes en ver der ook waswagens en Instrumen tentafels aan rimboe-ziekenhuizen konden worden geschonken. Alles wordt alléén voor de mis sie gegeven, alles wordt gehéél aan de missie besteed. Daarom, als Zondag de Memisa voor de kerkdeur staat: beurzen open! kunnen brengen. De moeders waren allen zonder uitzondering het erover eens, dat het mooie dagen waren waar zij nog lang op kunnen teren. Wij hopen, dat zij ook andere moeders zullen aansporen om in Juli van dit jaar ook zo'n retraite te gaan volgen op „Jerusalem". Maar ook haar mannen moeten zij aansporen om eens op retraite te gaan. De mannen hebben het toch even hard nodig, willen zij ten minste voorbeeldige vaders zijn! Is het geen schande, dat ervorig jaar van heel Venray maar 12 mannen op retraite zijn gegaan in Venlo? Dit jaar moeten wij, dank zij het aansporen van de vrouwen, het weer zo ver krijsen, dat er evenals in 1951 weer 50 mannen meedoen met een parochie-retraite in Venlo voor onze Venrayse mannen. Brandweer in actie Blijkens haar jaarverslag rukte de brandweer in 1954 uit voor het blussen van: 7 schoorsteenbranden; 2 binnenbranden; 1 roggemij'brand en 12 bos- en heidebranden. Huldiging Heien Zater a.- z <1 in het c'.ub- huis v.d. Ven, de heer Th. Voerm ns

Peel en Maas | 1955 | | pagina 5