Er stond een ster aan de hemel Albert Heijn 25 48 WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Echte Gelderse ham ioo 9r. 49 Zuivere slaolie grote (les 129 Prima witte bloem 500 gr 20 maakt U het leven goedkoper Vrijdag 24 December 1954 No. 52 VIJF EN ZEVENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE FIRMA VAN DEN MUNCKHOF GROOTESTRAAT 28 TELEF. 512 GIRO 150652 CONFECTI._ W* ÏEN RIJK BEZIT ABONNEMENTS- 25 Buiten Venrny f 1.45 Een zacht windje speelde teer met de sneeuwbeladen takken van de dennebomen in het bos, een briljanten flonkering ontlokkend aan het smetteloos wit, dat 2ich koesterde in de zilveren stralen van de maan, die temidden van ontelbare sterren pinkelde in de ijle vrieslucht. Het was doodstil in het bos en slechts nu en dan werd deze vredige stilte verstoord door een zacht plofje, dat veroorzaakt werd door een vlok vallende sneeuw, of wat geklater van water als een vis uit het donkere Maaswater sprong. In het bos staken ontluisterde loofbomen hun kale, magere en knokige staken schreiend ten hemel. Het leek of de natuur een wreed spel met hen had gespeeld en een alles vernietigende orkaan hen van hun kroon en luister had beroofd. Tussen omvergeworpen stammen staken andtre als onthalsd hun splinters omhoog en de aarde eronder, bedekt met het overschot hunner weelde, droeg diepe wonden. Grote gaten toonden aan waar de Duitse granaten waren ingeslagen sinds de Maas, donker en dreigend de grens vormde tussen de geallieer den en Duitsers einde 1944. Dat wisten ook de drie mannen, die diep weggedoken in een granaat trechter in dat zwaar geschonden bos zwijgend bijeen zaten. In een van de bossen langs het water lag een compagnie Engelsen, ter bewaking van de Maasoever. Zij moesten voorzichtig zijn, want zowel Duitsers als burgers kwamen 's nachts nog wel eens overvaren. Het was Kerstavond en ieder van hen had zijn eigen gedachten. Ed ward Green, een jonge bankemployé, zat stil ineengedoken, de ellebogen op de knieën steunend en het hoofd in de handen. Hij, de jongste van het drietal, was rustiger dan anders. De jongens mochten hem graag, want Edward had altijd een geestig woord klaar en werd als een grap penmaker beschouwd, die op het meest critieke moment met een enkel woord de moed erin wist te houden. Dat zijn geestigheden zuiver een uiting van zenuwen waren wist niemand en Edward zou de laatste zijn, die het vertelde. Op deze avond had hij geen zin in grapjes. Geen woord wilde over zijn lippen komen en zijn gedach ten dreven ver van hier, naar Engeland, waar ze nu in het ge zellig huis van zijn vader, de onder wijzer Green, bijeen zouden zijn. Allan en Wren, zijn jongere broers, Gloria zijn zuster en Alice zijn meisje, wier foto hij bij haar vele brieven in zijn linkerborstzak droeg, dicht bij zijn hart, want daar hoor den ze. Zij waren op Kerstavond samen en terwijl zijn moeder piano speelde, zouden de anderen kerst liederen zingen. Hij rook de geur van de dennennaalden en voelde de warmte van de haard. Hoe heerlijk nu bij hen te zijn Pat Maccornick, een boom van een kerel met rood haar, barhou- der met de bijnaam „de stier", zat diep in zijn kraag weggedoken en zoog aan een peuk sigaret, die hij juist uit zijn borstzak had opge diept. Het was slecht met de rokerij, de rantsoenen waren omlaag, omdat er niet voldoende was aangevoerd. „Juist met Kerstmis", mopperde Pat zachtjes voor zich heen, Kerstmis Oh ja, het was kerst avond nu. Je zou het anders niet zeggen. Het was op het ogenblik eigenlijk voor het eerst rustig, want de Duitsers hadden de laatste tijd niet afgelaten, ze hadden rijke lijk met vuurwerk gestrooid. En het ergst waren die verkennings troepen, die in hun witte mantels gehuld 'snachts bijna niet te zien waren. Voor je het wist waren ze bij je en floten de kogels om je oren. Hoe zou het nu thuis zijn Nou ja, thuis, in de bar dan. De gasten zouden zich op deze avond wel flink te goed doen. Och, het leverde in Ieder geval geld op en als die lui maar lol hadden, dat was toch de hoofdzaak. Neen, veel zorg behoefde Pat zich niet te maken. De zaak werd door zijn broer gedreven, een invalide jongen, die blij was dat hij door Pats afwezigheid aan de kost kon komen. Hij zou er wel flink wat van in zijn zak steken, daar was Pat van overtuigd, maar ja, je moet een ander ook wat gunnen. De derde man in de granaat- trechter, Bill Flint, een betonwer ker, gelukkig getrouwd en vader van drie vrolijke snaken, hing met gekruiste armen over de rand van het gat en staarde in de duistere verte. Het was doodstil en dit deed hem goed na drie dagen van oor verdovend geweld. Hoe zouden Mary en de jongens het maken? Een glimlach gleed over zijn ge zicht, als hij aan hen dacht. In de brieven van zijn vrouw stond, hoe veel last ze haar bezorgden met hun kwajongensstreken, maar tus sen de regels door las hij, dat zij er zich eigenlijk over verheugde, drie van die flinke bengels te heb ben. Eigenlijk had hij al met ver lof moeten zijn, maar dat ellendige offensief van die Duitsers had een flinke streep door zijn rekening gehaald. Maar och, als de lieve God het wilde, kwam hij binnenkort weer bij hen en dan zou de vreug de zoveel groter zijn na de lange scheiding. Heerlijk was het, dat nu juist op de Kerstavond het rumoer was verstomd. Het leek wel of de hele natuur en de ganse wereld wachtte op het belangrijke moment, het beieren der klokken, die de bood schap verkondigden. Zijn ogen glansden, hij hoorde 't kleppen der kerstklokken, die nu zongen: Er is een kindeke gebo ren Een scherpe lichtflits aan de overzijde van de rivier, gevolgd door een explosie, deed Bill tot de werkelijkheid terugkeren. In een fractie van een seconde dook hij neer op de bodem van de granaat trechter, het gezicht in de koude modder en zijn makkers volgden zijn voorbeeld. De granaten volgden elkaar met de regelmaat van een klok op en hun inslagen beulden het bos, fon teinen van modder opspuitend en kale stammen kraken. Gespannen telden de mannen de seconden tussen de inslagen. Lang zamerhand kwamen zij overeind en drukten zich in een makkelijker houding tegen de zanderige wand. De projectielen gilden over en langs hen heen en hun inslagen kwakte golven natte aarde en vies sneeuwwater op hun lichamen. Plotseling schoof er een hoofd over de rand van de trechter en met een lenige zwaai plofte een vieze, bemodderde figuur naast hen neer. De mannen grepen naar de wapens, maar het was niet nodig. De nieuwgekomene bleek een ser geant te zijn, die uit deze put een vrijwilliger kwam halen om met hem naar de Maas te gaan. „Ik ben zo terug, even hiernaast nog een man halen". En weg kroop hij door sneeuw en modder naar een andere put. De mannen keken elkaar eens aan. „We zullen er om loten", stelde Bill voor. De anderen knikten zwijgend. Geen van hen had veel zin in dit gevaarlijke karwei, maar wilde toch de anderen er niet voor laten opdraaien. Bill zag het aan hun gezichten. Met zijn mes trok hij een kleine cirkel in het zand en zette er een stip midden in. „Wie het dichtst bij de roos spuwt, gaat mee" stelde hij voor. „Kom Pat, spuw eens", moedigde hij de barhouder aan. Van onder zijn helm keek Mac Comick zijn makker spottend aan. „Echt een manier van jou om een gokje te maken" meesmuilde hij „.Er is er geen in de compagnie die kan spuwen als jij". Pat tuitte zijn lippen en mikte. Hij trof de rand van de cirkel. „Nou jij, kleuter." Bill duwde Edward recht voor de cirkel. „Eigenlijk is het niet eerlijk Bill, protesteerde hij, ik kan het niet zo goed als jij". „Leuter nu niet, maar doe iets, mopperde de lange betonwerker. Edward deed wat hij kon, maar hij miste, ruimschoots naast de cirkel. Lachend kwam Bill naar voren, schoof zijn helm iets naar achteren, mikte en trof midden in de roos. „Zo, het is voor elkander, ik ga mee. Jongens, jullie weten het, als mij iets overkomt, gaat er een van jullie naar Mary en mijn jongens." Ze knikten zwijgend. Pat staarde omhoog, waar duizen den sterren twinkelden in de ijle vrieslucht. Was het niet onbillijk Bill te laten gaan? Hij had een vrouw en drie jongens, waar hij dol op was en vol verlangen uit keken naar de terugkomst van hun man en vader. Stel je voor, dat hem iets overkwam. Hij zou Mary niet onder de ogen durven komen om te vertellen, hoe alles gegaan was en hoe zij hem na een derge lijke oneerlijke loterij hadden laten gaan. Als een beeld zo onbeweeglijk tuurde Pat naar de hemel. Er was een ster, een mooie grote, flonker ende ster, waarvan hij zijn ogen niet kon afhouden. De ster werd steeds groter en groter. Hij meen de er iets in te zien. Zijn ogen traanden van 't ingespannen turen. Ja, nu zag hij 't duidelijk. In de ster stond een kribje en in dat kribje lag een kind. Het lachte zo vriendelijk en trappelde met zijn beentjes. Het kwam steeds dichter bij en plots herkende hij dat kindje het was Bill's jongste zoontje, zo als hij die op foto's van zijn mak ker had gezien. Het kraken van takken bracht hem weer tot de werkelijkheid terug. Daar kwam de sergeant met de andere soldaat aankruipen, om de man uit deze trechter te halen. Het mocht Bill niet zijn, die moest leven. Waarom ging hij, Pat, niet Op hem wachtte niemand. Weer keek hij naar het stralende kindje en plots nam hij een besluit. Hij stond op en draaide zich om naar Bill en Edward, die zachtjes samen spraken. „Luister eens Bill". De betonwerker stond op, maar voor hij er op bedacht was, raakte de vuist van Pat hem op de kin en tuimelde hij tegen de wand, waar hij versuft bleef liggen. Stomver baasd en niet in staat iets te doen, keek Edward toe en zag hoe Pat zijn geweer greep en over de rand van de trechter klom. „Hou je stil en vertel hem als hij bijkomt, dat ik ben gegaan", fluisterde Pat. Voor Edward iets kon zeggen, was hij verdwenen en zachtjes hoorde de jongen hem in de verte zeggen: „Oké sergeant, ik ga mee Edward begreep het. Met wat water uit zijn veldfles depte Edward het gezicht van zijn makker, die even later de ogen opsloeg. „Pat deed het voor Mary en de jongens, Bill", fluisterde hij. Er kwam een flauwe glimlach op het gelaat van de betonwerker. „Een goede kameraad," fluisterde hij. KERKBERICHTEN VOOR DE KERSTWEEK (25 Dec. t.m. 1 Jan.) PAROCHIEKERK VENRAY Parochie-slagzin Ken Uw plicht en doe Uw plicht. Zaterdag: Hoogfeest v. Kerstmis. Verplichte feestdag. 12 uur 's nachts Nachtmis voor de parochianen; De le lm. daarna voor overl. familie Derks-Heesen; 2e lm. v. zek. intentie (P.); 6 uur Herdersmis, gevolgd door 2 lees-missen, 6 u. pl. H. Mis v. Helena Goumans-Peters, le lm. Petronella Fransen-Beclet, 2e lm. overl. fam. J. Cuppen-Hendrix, 8 u. drie leesmissen: le lm. v. Wed. Kei tj ens en dochter Henrica, 2e lm. Petronella Kuypers-Vissers, 3e lm. zek. intentie (P.); 9.15 lm. Maria Houba Henzen, 9,25 u. lm. overl. ouders, broers en zusters v. Tienen, 10 u. pl. Dagmis v. Willem Steer- neman; 3 u. pl. Vespers; 5.30 u. Completen. Priester v.d. week: Pater Domitius Tweede Kerstdag. H. Stephanus. 6 uur lm. vd. parochianen; 7 uur lm. overl. fam. Voermans-Janssen; 8 uur lm. Frans Pluym; 9 uur kin dermis Henricus Gerats, best. door de buurt; 10 uur pl. Hoogmis v. H. de Bruijn en echtgenote; na de Hoogmis vergadering v. Apostolaat des Gebeds in Jerusalem; 3 uur kinderlof; 5.30 Completen. Maandag: H. Johannes, 6.30 lm. Clara v. d. Weijst: 7.15 u. lm. Th. Jansen, echtg. v. E. Theeuws, en overl. ouders, 8 u. lm. v.d. parochi anen; 3 u. pL Vespers, 5.30 Com pleten, Te Deum, sluiting 40 uren- gebed. Dinsdag: Onnozele kinderen, 6.30 lm. Willem Lemmen, "7.15 u. lm. overl. fam. Appels- den Boer, 7.15 u. zij alt. lm. overl. fam. Stroeken- Goumans, 8 u. best. jaard. Petro nella v. Opbergen-Theeuws. Woensdag: H. Thomas, 6.30 lm. overl. fam. Fransen-Graat, 7.15 u. lm. Gebr. v. Es, 7.15 lm. zek. inten tie (R); 8 uur gest. jaard. Jacques Willems en echtgenote(2ekl.) Donderdag: H. Mis v. Zondag; 6.30 lm Piet Minten en dochter Petro nella; 7.15 H. Sacramentshoogmis; 7.15 lm Piet v. Mill (zijalt.); 8 uur gest. jaard. Gerard Trijnes(lH.) Vrijdag: H. Silvester; 6.30 lm H. de Bruyn en echtgenote; 7.15 lm uit dankbaarheid(A. de B.)7.151m Piet v. Mill (zijalt.); 8 u. gest. jaard. Jac. v. Beese), echtgenote Petronella Cortenbach en kinderen (3ekl.) Zaterdag: Nieuwjaarsdag, Feest v.d. Besnijdenis des Heren, Dag v. Devotie, H. Diensten als op Zon dag, 6 u. lm H. de Bruijn en echtg., 7 u. lm Henricus Gerats, besteld door de buurt, 8 u. lm vd Parochia nen, 9 u. Kindermis voor Hendrik Lormans, 10 u. pl. Hoogmis v. Jos Hendrix, 3 u. Kinderlof, 7 u. Rozen hoedje, lof en gebeden v.d. Eerste Zaterdag. VELTUM: Donderdag 7.30 lm overl. fam. Kusters—Robins. 40-UREN GEBED. Gedurende de drie Kerstdagen is in de parochiekerk het 40-uren-ge- bed. Het Allerheiligste wordt uit gesteld na de Hoogmis en blijft l uitgesteld tot na de Completen. I Wij verwachten, dat de EERSTE I KERSTDAG de gelovigen in tal rijke mate naar de kerk zullen komen om enige tijd aanbidding te houden. Voor de TWEEDE KERSTDAG verzoeken we de bewoners van de volgende straten op het aangegeven half uur hun aanbidding te komen doen: II11.30 Overloonse weg, Beekweg, Laagheidseweg en Zwarte Klef 11.30—12 Gasstraat, Maash.weg, St Odastr., Willemstr. Smak- terweg en Spurkt [12—12.30 Stationsstr., Lull, Serva- tiusweg, Brukske en Land- weert 12.301 Grotestr., Wilhelminastr., Mgr Nolensstr., Min.Char- les Ruysstr. 11.30 Schoolstr.,Henseniusplein Henseniusstr. en Leeuw- straat 1.302 Hoenderstr., Langeweg en Groenewoltse Pad 2—2.30 Patersstraat, Paterslaan, Kruisstr., St Antoniusstr. 2.303 Langstr., Past. Ruttenstr., Vlakwaterwegen Hoebert- weg 3.30—4 Oude Oostr. weg, Oostsin- gei en Leunseweg 44.30 Markt, Hofstr., Marktstr. Eindstr. en Heuvelstraat 4.305 Oude en nieuwe Kempweg en Julianastraat 55.30 Merselose weg, Desselke en St Josephstraat. Op de DERDE KERSTDAG Is aanbidding van: 121 voor misdienaars 1—2 H. Familie 2—3 Congreganisten 45 Christelijke moeders. O wondere wereld van licht en schittering, daar bij het raam. Waarom houdt Oma nu zijn hand tegen...? Hij wil ze alleen maar aanraken, die witte stokjes met die mooie lichtjes... Waar hij zijn handjes wèl naar uit strekken mag, zijn de vele heerlijkheden, die Moeder - dank zij Albert Heijn - op de kersttafel tovert. Want voor hoogtijdagen houdt Moeder haar oog extra ge richt op AH's vaste stel regel: de beste kwaliteit tegen de laagste prijzen Speciale aanbieding Voor het feestgebak Rozijnen100 s. 12 Krententoo g. 13 Sucadetoo g, 47 Snippers100 g<.25 Poedersuiker 100 gr. 10 Zelfr. Bakmeel 5C0 gr. 42 e» 34 Echte Arachide olie 9' n«175 Kerstpudding 103 gr met vruchten, stukjes amandel, rozijnen en sinaasappelschilletjes Kerstversnaperingen Kerstboterkrans p. stuk 225 Kerstfaoterstaaf p. stuk 110 Amandelkransjes rol 75 Gev. Choc, kransjes 100 gr. 39 Fondantkransjes 100 gr 25 Schuimkransjes - 100 gr 25 Grote sortering wijnen en aporltiafs. Vraagt onze prijscourant, extra korting I Visconserven Zalm, moot - - blik 159-89 Rose Zalm, mooi blik 115 Volrode Zalm 295-185 Sardines in lijnste olie 60-38 Sardines Phil Canaud blik 120 Ansjovispol 90 Schelvislever blik 65 Makreel grool blik 65 Hartige Noorse Haring Hapjes blik Appetlttslld, cocktail-snacks, sardelringen, gaHelbiter enz. Voor hef Kerstdiner Appelmoes blik 78-69 Doperwten biik175,125,100,74 Sperciebonen blik 115-104 Champignons blik 80 Soepasperges p blik50 Tutti-Frutti lOO gram 32 Voor pudding en bowl Ananasgroot blik 165 Perziken groot blik 185 Fruitcocktail - groot blik 150 Klein blik vruchten v.a. 79 Kersen, aardbeien, frambozen, ananas, perziken, fruitcocktail, abrikozen Kersen zonder pit gr. blik 125-1*10 Pruimen op sap pot 69 •fr 'n Feestelijk glas, met-iets-er-bij Fiësta aperitief lilertles 195 Vindia rede vruchtenwijn lier 120 Advocaathele lies 275 AdVOCaat goud.v.erk hele lies 425 Studentenhaver. 100 gr. 37 Tafelamandelen 100 gr. 57 Walnoten Diamond 250 gr. 67 Hazelnoten in dop 100 gr. 30 Grote Pinda's 250 gr. 59 Kaaswaieltjes blik 155 Zoute Bolletjes bus 75 Toastpak 34-28 Sandwich Spread flacon 100 ALBERT HEIJN KOFFIE de geurlgste en krachtigste, is tot 25 cl p. pak goedkoper dan elke andere kwallteltskoHle I Groenmerk223 Speciaal aanbevolen voor Roodmerk 205 de feestdagen: Bruinmerk 187 Oranjem. 243 Wij, van Albert Heijn, willen U nu reeds gelukkige en gezellige Kerstdagen toewensen. En bij uw voorbereidingen zullen wij U graag behulpzaam zijn - met al wat tot de prettige Kerstsfeer bijdraagt.

Peel en Maas | 1954 | | pagina 1