l'h De Liefdesbond Premieregeling Woningbouw WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN K.A.B. oaar 400.000 leden Na de bevrijding 500 woningen gebouwd. Nog 200 tekort Meer particulier initiatief gewenst! K.A.B. HOEKJE Zaterdag 18 December 1954 No. 5J VIJF EN ZEVENTIGSTE JAARGANG f ONDERVINDT 'T fa b KLEDING WINT *T PEEL EN MAAS f CONFECTIE VAN "EEN RIJK BEZIT DRUK EN UITGAVE FIRMA VAN DEN MUNCKHOF GROOTESTRAAT 28 TELEF. 512 GIRO 150652 ADVERTENTIEPRIJS 8 ct. p. mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL f 1.2S Balten Ven»; f 1.4S Over enkele dagen zullen we weer Kerstmis vieren. Dan zullen we voor de kribbe staan, waarin de Zoon van God Zelf als een arm klein kindje ons toelacht. Dan worden wij weer ontroerd door de gedachte dat dit kind in de kribbe Gods Zoon Zelf is. We gaan naar de Nachtmis en daarnaa wensen we elkaar een Za lig Kerstfeest; we genieten van de welvoorziene tafel en dan neemt het leven weer zijn gewone loop. Maar dit laatste moet juist anders zijn. Dat het leven weer zijn gewo ne loop neemt wil bij de meeste mensen zeggen, dat zij leven zonder met de menswording van Gods Zoon echt rekening te houden. Zij denken er weinig aan dat God de Zoon onze menselijke natuur heeft aangenomen niet alleen om voor ons de hemel open te maken, maar ook om ons tot Zijn broeders en zusters te maken en ons zo op te nemen in de familie van God Zelf. De H. Kerk is meer dan een ver eniging van gedoopte mensen, die door Jezus is gesticht om hen te helpen in de hemel te komen. De H. Kerk met haar millioenen leden moet ook zijn als één grote famile van mensen, die broeders en zus ters zijn van elkaar in Christus Jezus, en die eenparig en eensge zind met Christus ons Hoofd alle eer en lof brengen aan God onzen Vader. De onderlinge liefde moet dan ook eigenlijk het kenmerk zijn van de leden der H. Kerk. Dat dit de werkelijke bedoeling was van Gods Zoon toen Hij op aarde de H. Kerk kwam stichten het Rijk der hemelen, zoals Hij dit steeds noemde blijkt ook duidelijk uit de prediking van Joan nes de Doper die de komst van het Rijk der hemelen moest voorberei den. „Bekeert U, want het Rijk der hemelen is nabij. Reeds ligt de bijl aan de wortel der bomen. Iedere boom, die geen goede vruchten draagt, wordt omgehouwen, en in het vuur geworpen". En toen het volk hem ondervroeg en zei: „Wat moeten wij doen?" gaf hij hun tenantwoord: „Gij moet voor iedereen goed zijn. Wie dus een dubbel stel kleren heeft, moet delen met hem die er zo goed als geen heeft. En wie zijn tafel gedekt heeft staan, moet de helft ervan geven aan de hongerlijder voor zijn woning. Ge moet eerlijk zijn en niet meer vorderen dan vastgesteld is. Doet ook niemand overlast aan". En als Jezus het Evangelie van het Rijk gaat preken, zegt Hij het zelfde: „Bekeert U, want het Rijk der hemelen is nabij. Een nieuw gebod geef Ik u: gij moet elkander beminnen, zoals Ik U heb liefgehad. Hieraan zullen allen erkennen, dat gij Mijn leerlingen zijt, wanneer gij liefde hebt voor elkander. Het grootste en eerste gebod van de nieuwe wet is: Gij zult den Heer uw God beminnen met geheel Uw hart, met geheel uw ziel en met al uw krachten. Maar het tweede is daaraan gelijk: Ge zult uw naaste beminnen gelijk U zelf". De eerste Christenen begrepen ook heel goed dat de naastenliefde tot het wezen van het Christendom behoort, omdat wij immers door het Doopsel kinderen van God zijn geworden en broeders en zusters van elkaar in Christus Jezus. De eerste Christenen noemden elkaar ook broeders en zusters, wat toen veel sterker klonk dan in onze tijd. nu dat een gemeenplaats is gewor den. De eerste Christenen leefden wer kelijk in een gemeenschap van liefde. Zij spraken niet zozeer van Kerk, maar meer van Liefdesbond. De liefde bond hen aaneen, niet slechts een natuurlijke menslievend heid, maar de liefde van deH. Geest. In het begin hadden de Christe nen zelfs alles gemeenschappelijk. Die liefde viel op aan de heidenen, die vol verwondering tot elkander zeiden: „Ziet toch hoe die Christe nen elkander liefhebben". Waarom is een Caritas-Zondag nodig Zou het tegenwoordig aan de on gelovigen ook nog zo opvallen dat de katholieken elkander zo liefheb ben? Is de naastenliefde, de chris telijk caritas nog het kenmerk van alle katholieken? En toch, als een katholiek weinig naastenliefde heeft als hij zijn naasten niet beschouwt als zijn broeders en zusters in Christus Jezus en hen niet helpt als hij goed kan helpen, moet hij zich ook niet als een echte Chris ten beschouwen, omdat hij het we zenlijke kenmerk van een Christen mist, ook al zou hij geregeld en misschien zelfs dikwijls naar de H. Mis en te communie gaan. En zien de mensen de Kerk nog als een Liefdesbond? Is de parochie nog een gemeenschap van liefde? Veel katholieken hebben dit besef geheel verloren. Het is dus wel no dig dat eens in het jaar met nadruk er op gewezen wordt, dat de naas tenliefde, de caritas het wezenlijke kenmerk van iedere katholiek moet zijn. En daTwij de wet van Christus slechts vervullen als wij elkanders lasten dragen. Het moet als iets heel gewoons opgevat worden dat een vrouw gaat helpen in een gezin van de buurt of de grotere kinderen uitstuurt om een handje te helpen bij men sen die het nodig hebben. Het moet niet zo zijn, dat direct verwezen wordt naar gezinszorg en gemeen schapsdiens. Dat moet pas gebeuren als men elkander niet.meer helpen kan. Het moet zo zijn, dat allen actief worden in de caritas. Wel zal de caritas in deze moder ne tijd dikwijls anders beoefend moeten worden dan vroeger. Beter dan de armen telkens iets te geven is hen met alle mogelijke middelen er boven op te helpen. Trouwens is er niet alleen bij de armen dik wijls grote nood die verlicht moet worden. Om doeltreffend te kunnen helpen is meestal een samenbunde ling van verschillende krachten nodig. Ook is er behoefte aan een des kundige persoon, die zich geheel aan dit caritatief werk kan geven en bij wie men steeds terecht kan om raad en bijstand te vragen in moeilijke omstandigheden. Daarom moeten de mensen meer vertouwd raken met de opzet van een Sociaal- Caritatief Centrum. Willen wij Christus bij Zijn nieu we komst met Kerstmis een goede ontvangst in ons hart bereiden, dan zullen we slechts door echte naas tenliefde te beoefenen de weg voor hem gereed kunnen maken. Bij velen zullen heel wat hoogten en laagten, krommigheden en oneffen heden van egoïsme en puur eigen belang weggewerkt moet worden. Als deze oproep tot meer naas tenliefde en christelijke caritas een roepen blijft in de woestijn, zal er voor velen met Kerstmis geen ware vrede zijn, omdat de goede wil ontbreekt. P.D. Het aantal werknemers, aange sloten bij de KAB, is gestegen tot bijna 360.000. Tussen 1 Januari en 1 October jongstleden is het leden tal toegenomen met 7500. „Deze groei is te schriel", aldus verbonds voorzitter Middelhuis. De hoop is gevestigd op de propaganda-actie „Naar de 400.000", die in Januari gaat beginnen. Reeds 262 plaatse lijke afdelingen hebben zich voor deelneming gemeld. Het verbondsbestuur heeft vorige week het voorlopige koopcontract voor „Nieuwenoord" afgesloten met de Kleine Zusters van de Heilige Joseph te Heerlen. Op 1 Maart volgt de tekening van het definitieve con tract. De verkoop van het rust- en vacantieoord is dus thans zo goed als zeker. Om voor het vacantie- vraagstuk binnen de beweging een oplossing te vinden, gaat een spe ciale studiecommissie aan het werk. Als „Nieuwenoord" als moeilijk exploitabel instituut terzijde is ge steld, gaat de K.A.B. haar aandacht richten op haar eigendom „Draken burg". Dit oord, dat op hetzelfde landgoed is gevestigd, wordt be woond door het „Katholiek Gemeen schapsoord" en een volkshogeschool. Ook dit schijnt moeilijkheden op te leveren, want de verbondsvoorzitter sprak van „een oplossing binnen niet al te lange tijd". Kadercursussen De KAB gaat een schriftelijke kadercursus organiseren om (in direct) haar leden voor te bereiden op hun taak in de ondernemings raden. De cursus omvat vijf lessen. Hij is bestemd voor de bestuurders van vakbonden en diocesane bonden, die op hun beurt met de verworven kennis hun leden kunnen voorlich ten en opleiden. Een ander onderdeel van de voor lichting heeft het Mandement tot middelpunt. Er is een brochure in de maak, welke antwoord geeft op de verschillende moeilijke vragen, welke de arbeiders op het werk krijgen voorgelegd. Deze uitgave is een sluitstuk op de' brochure „Dat zit zo". West-Duitsland trekt Kerstkopers Tienduizenden Nederlanders, Bel gen, Zwitsers en Denen zijn Zondag naar West-Duitsland gegaan om er inkopen voor Kerstmis te doen, aldus meldt het Westduitse pers bureau DPA. Op „silbernen Sonntag" kochten ongeveer 12.000 Nederlanders uit de grensstreek in het gebied van Aken vooral speelgoederen, perion- kousen en ondergoed. In diezelfde streek deden ook 18.000 Belgen hun inkopen. In en bij Flensburg kwamen 15.000 Denen; vele Elzassers koch ten in Freiburg, terwijl honderden Zwitsers zich in het grensstadje Loerrach in Zuid-Baden vooral voor sieraden en speelgoed van Duitse makelij interesseren. In de Oranjebuurt de nieuwe straten achter de Julianasingel zijn de eerste van de nieuwgebouw de huizen betrokken en zullen in de komende weken weer andere volgen. Eigenbouwers zien dan hun ideaal verwezenlijkt worden, andere be trekken van de gemeente een nieuw huurhuis. Tevens is men nog doen de in Leunen met 16 woningen en verder komen er nog 2 in Merselo. In deze huizen viert de gemeente een jubileum! Want het 400e huis dat in overheidsbouw tot stand kwam, zit in dit contingent Neemt men daarnaast nog de woningen, die door particulieren zijn gebouwd, dan kunnen we zeg gen, dat na de bevrijding een 500 nieuwe woningen zijn gebouwd. Respectabele bedragen, waaruit toch wel blijkt, dat de oplossing van de woningnood ook en vooral door de Overheid behoorlijk wordt aangepakt. Nu overal in de lande mede naar aanleiding van de jongste Ka merdebattenjuist de woningnood weer eens naar voren komt, is het misschien goed, eens, mede in het licht van bovenstaande getallen, de behoefte aan woonruimte in onze gemeente onder de loupe te nemen Het jongste woningrapport van de Raad zegt, dat naar bekende gegevens nog altijd vraag is naar ruim 100 woningen. Bovendien is ten behoeve van zich vormende of groeiende gezin nen jaarlijks nog een contingent woningen nodig van 100 stuks. De woningbehoefte echter voor enkele jaren vooruit te schatten, is natuurlijk moeilijk, omdat bijv. emigratie, verhuizingen enz., een grote rol blijven spelen, terwijl aan de andere kant industrie-vestiging de schaal weer doet doorslaan. Wat hieruit wel duidelijk blijkt, is, dat voorlopig ook in onze ge meente de woningnood groot blijft. Het reeds genoemde woningrap port gaat er dan ook van uit, dat in de komende vijf jaren minstens 500 woningen moeten worden ge bouwd. Woningen, die voor een groot deel door de gemeente gezet moeten worden. We willen niet ingaan op de vraag of het wel de juiste weg is, dat de Overheid dit doet. In de tegenwoordige situatie kan het al moeilijk anders. Maar dat is een hoofdstuk apart. GROND Dat bouwprogramma kan alleen verwezenlijkt worden, indien er plannen zijn, waar gebouwd kan en mag worden en indien er grond is. De plannen voor deze bouw zijn of gereed, of in voorbereiding. Het plan Henseniusschool heeft de Raad al goedgekeurd en het plan Veulen evenzo. Verschillende andere kerkdorpen zijn ook al de revue gepasseerd en het wachten is nu op een herziening van het gehele plan van de kom, waarvoor dus nog onderdelen-plannen komen. Al ,die plannen echter vragen offers, offers van grond. Een van de moeilijkste punten van de ge hele woningbouw. Wil men woningen bouwen, een gemeente uitbreiden, dan kost dat grond. Grond, om woningen te bouwen, straten aan te leggen, speel plaatsen in te richten. Grond van mensen, die deze zelf een bestem ming hadden gegeven en die ze nu ter wille van de gemeenschap moeten afstaan. We hebben reeds vroeger in dit blad betoogd, dat het vroeger soms de schijn had, dat het offer van deze mensen wel eens bar laag werd aangeslagen. Ook financieel. De oorzaken daarvan hebben we reeds besproken en gelukkig is daarin kentering gekomen, zodat men nu mag constateren, dat een of ander geval als uitzondering deze grond aankopen in Venray goed gaan. Rond de Henseniusschool zijn al weer vele contracten getekend en we hebben daar gelukkig kunnen zien, dat de prijzen vaneen enander ook zeer redelijk liggen, Voor het feit, dat deze grond eigenaren zoveel begrip hebben en voor de woningnood en voor de geweldige moeilijkheden waarvoor Gemeente zit, mag men dankbaar zijn. Van de andere kant legt het de plicht op om bij al de plannen die worden gemaakt juist hetgrond- offer zo beperkt mogelijk te houden. Wie de cijfers leest, wat aan land bouwgronden inNederland per jaar verloren gaat voorstadsuitbreiding, woningbouw etc., vraagt zich be zorgd af, waar het naar toe moet... Veel van dat verlies zal onmo gelijk voorkomen kunnen worden, maar alles wat gered kan worden is winst. Niet alleen voor de be treffende eigenaar, maar voor ons allen. TOEKOMST In de komende jaren zal de bouw-activiteit in onze gemeente eerder groter worden, dan minder. Een bouwprogramma van 500 wo ningen, waarbij dan nog niet eens alle industriewoningen zijn geteld, is geen kleinigheid. Wellicht dat de nieuwe premieregeling en de hulp van de gemeente ook meer particuliere bouwers zal opwekken hun eigen huis te bouwen. Maar zoals bovengenoemde cijfers reeds aantoonden, zal het ook nodig zijn. De vraag naar woningruimten zal in de komende jaren gelijke tred houden met de woningwinst. En ieder extraatje zal dankbaar worden geaccepteerd. Men kan slechts de wens uit spreken, dat ook in de toekomst door de verschillende grondeigena ren begrip zal worden getoond voor de nood van deze tijden en dat alle plannen zonder tijdverlies kunnen worden uitgevoerd. De Gemeente tracht het eigen woningbezit te bevorderen door bij woningbouw door particulieren, voorschotten te verlenen. Een en ander is geregeld in een nieuwe verordening dienaangaande, in de laatste Raadsvergadering goedge keurd. De eigenbouwer moet, om voor een voorschot in aanmerking te komen, het volgende eigen kapitaal hebben: a. voor woningen zonder bedrijfs ruimte, waarvan de netto- stichtingstingskosten niet meer dan f12.000,bedragen, 10 pet van die kosten; b. voor woningen zonder bedrijfs ruimte, waarvan de netto- stichtingskosten meer dan f 12.000,bedragen, 15 pet. van die kosten; c. voor woningen met bedrijfs ruimte, 20 percent der netto- stichtingskosten, een en ander met dien verstande, dat 't eigen kapitaal tenminste f 750,moet bedragen. Wat zijn nu de stichtingskosten: Onder bruto stichtingskosten ver staat men alle kosten welke geacht worden nodig te zijn voor de bouw van een woning, met inbegrip van het architectenhonorarium, het dagelijks toezicht, het renteverlies tijdens de bouw, de waarde van het bouwperceel, de leges en de nota- riëlekosten; alsmede in geval van hypotheekverstrekking door de gemeente de aan deze verschuldigde kosten 0.875 pet. van het hypo theekbedrag wegens zegel- en pro- visiekosten voor door haar terzake geleende gelden. Voor de waarde van het bouw perceel houdt men zich aan de door het Prijzenbureau vastgestelde prijs (die dus meer of minder kan zijn dan de werkelijk betaalde prijs). Als aannemingssom wordt ten hoogste in aanmerking genomen een bedrag, dat verkregen wordt door het aantal m3 van de inhoud der woning te vermenigvuldigen met een door de Wederopbouw Limburg jaarlijks, in Januari, vast te stellen prijs per m3. De werkelijke aannemingssom kan dus hoger zijn maar wordt niet gerekend. De netto stichtingskosten verkrijgt men nu door van alle bovenge noemde kosten de van overheids wege toegekende premie af te trekken. Voorbeeld (met geheel willekeu rige cijfers): Aannemingssom 18.000 Vastgesteld bedrag door Wederopbouw: Architect f 500 Toezicht f 200 Renteverlies f 50 Bouwgrond (prijs goedgekeurd door Prijzenbureau) f 2000 Legeskosten etc. f 50 Premie van het Rijk 20.800 4.000 f 16.800 Benodigd eigen kapitaal 15 pet. is f 2520. Welke voorschotten? De voorschotten worden verstrekt tot ten hoogste de hierna genoemde percentages der netto-stichtingskos ten: a. 90 pet. voor een woning zonder bedrijfsruimte, indien de netto- stichtingskosten niet meer dan f 12.000 bedragen, (heeft men meer dan 5 kinderen, dan wordt het f15.000). b. 85 pet. voor een woning zonder bedrijfsruimte, indien de netto- stichtingskosten méér dan f 12.000 bedragen, (heeft men meer dan 5 kinderen, dan wordt het f 15.000). c. 80 pet. voor een woning met bedrijfsruimte, mits de inhoud van de bedrijfsruimte niet meer dan 50 pet. van de inhoud der woning bedraagt, een en ander met dien verstande, dat het aan een credietnemer te ver strekken voorschot nimmer een bedrag van f 25.000 per woning mag overschrijden. De voorschotten worden verleend voor een tijdvak van ten hoogste 30 jaren en worden verstrekt tegen een rente van 3,5 pet. per jaar. Zij moeten worden afgelost bij wijze van annuïteit in maandelijkse ter mijnen. De bouwer is bevoegd te alle tijd een groter gedeelte, of de gehele hoofdsom af ie lossen. Gold bovenstaand voor particu lieren, die niet deelnemen aan een bouwkas, voor hen, die er wel aan deelnemen, is de regeling iets an ders. Bouwkas 1. Aan deelnemers aan een bouw kas, kunnen door de gemeente voorschotten worden verstrekt tot ten hoogste: a. 65 pet. der netto-stichtingskos- ten, tot een maximum van f 20.000, indien aan de bouwer door een bouwkas krachtens zijn deelname een hypothecaire lening is toegewezen; b. 100 pet. der netto-stichtingskos- ten, tot een maximum van f 30.000, indien de bouwer een deelname heeft bij een bouw kas, doch hem geen hypothe caire lening krachtens deze deelname is toegewezen. Om voor een voorschot als bedoeld in aanmerking te ko men, moet de bouwer beschikken over een deelname bij de bouwkas van tenminste 35 pet. van de netto- stichtingskosten, met een minimum van f3000. Bovendien zijn er nog andere verplichtingen, te uitgebreid om in dit artikel te behandelen, maar op het Gemeentehuis geeft men daarvoor nadere inlichtingen. VERDERE VOORSCHRIFTEN De te bouwen woningen moeten voldoen aan de vereisten bij of krachtens de „Premie- en bijdrage regeling Woningbouw 1953" gesteld en behoeft de goedkeuring van B. en W. Zij moet openbaar worden aan besteed en van gemeentewege wordt toezicht op de bouw gehouden. Verkoop is alleen mogelijk met toestemming van B. en W. De K.A.B. leeft mee met Uw wel en wee. Leeft U mee met Uw K.A.B. FEEST Wij hebben in de achter ons liggende veertien dagen gelegen heid gehad een aantal feestavonden bij te wonen, die hetzij recht streeks, hetzij zijdelings, verband hielden met de KAB. Daar was op 27 Nov. jl. de Sint Nicolaasviering voor onze kinderen. Ruim 800 kinderen heb ben die middag enkele gelukkige uren doorgebracht met Sint Nico- laas en zijn twee zwarte knechten. Véél meer dan deze 800 hadden kunnen genieten van dit kinder feest bij uitstek, wanneer... vader zijn plicht als katholiek arbeider begrepen had en zich had ge schaard onder de banier van de KAB Natuurlijk deze kinderen van ongeorganiseerde katholieke arbei ders zullen toch hun St Nicolaas wel gevierd hebben maar wat moet het een teleurstelling voor deze kinderen zijn, wanneer zij niet met hun vriendjes of vriendin netjes samen van dit feest kunnen genieten? De KAB zou niets liever willen dan al deze kinderen te kunnen opvangen, maar... schijnbaar wil vader dit niet of heeft hier niet aan gedacht en ergens moet er toch een grens zijn. Ongeorganiseerde kameraden! dit óók is reeds een reden zij het een bijkomstige om u bij ons te voegen, morgen? neen vandaag! Het tweede St Nicolaasfeest dat wij mochten meemaken, was op 29 November j.l. en georganiseerd door onze KAV en inderdaad, dit was FEEST! Ruim 80 KAV-leden hebben hier van genoten, de organisatie was af. Het KAV-bestuur en de buurt- leidsters onze hulde! Voor iemand, die zo'n feest bij woont en gewend is wat dieper te kijken dan de oppervlakte was het aandoenlijk te zien, hoe al die vrouwen op de meest onschuldige wijze feest kunnen vieren. Voor de meeste van deze vrouwen zijn zulke avonden de enigste ont spanning in een leven van werken en zorgen. Dat het bestuur der KAV deze avonden zó gezellig kan maken, is reeds een bewijs van him capaci teit. Oók hier waren echter nog tè weinig arbeidersvrouwen aan wezig! KAB-mannen, voor u een aan sporing uw vrouwen te bewegen, lid te worden van KAV, morgen? neen vandaag! En nü de Sinterklaasviering van onze Kajotters jonge, jonge daar moet nog aan gedokterd worden. Vóór de bestuurstafel een hardwerkend, goedwillend bestuur, maar een bestuur, dat onvol ledig is. Een bestuur van prachtkerels, die alles doen wat zij kunnen om onze Kaj ottersbeweging op hoger peil te brengen. Dat dit nü nog niet gelukt is, is zeker niet hun schuld. Tè veel Venrayse jonge arbeiders blijven aan de kant staan. Waarom? Wanneer ergens geprobeerd wordt en zeer dikwijls met succes om onze jonge mannen ontspan ning en bezigheid te bieden, die hun van het straatslenteren moet afhouden dan gebeurt dit zeker in dit Kajotterstehuis. O, we horen het onze ouderen al zeggen: Ja, ja, die jeugd van nu, ja, ja! Maar en hier wenden we ons even tot de besturen van onze vakorganisaties is 't wel waar, dat onze jonge mannen van nü, maar zó zó zijn? Er wordt maar al te vaak ge dacht: Wanneer wij de Kajotters financieel steunen en dikwijls veel te weinig dan loopt ook dat zaakje wel. Maar dit nu, is juist niet altijd waar. Mogen wij hier de vraag stellen: Is er wel heel veel per soonlijke belangstelling getoond van de zijde der diverse besturen voor ónze Kajotters met de nadruk op ónze Heus, deze jonge mannen hebben behalve financiële steun, óók en nog meer morele steun en be langstelling nodig, geen bemoei zucht of bedweterij, maar daadwer kelijke hulp en warme belangstel ling! Mogen wij allen, die dit aangaat, vragen, hier eens aan te denken, morgen? neen vandaag! En tot onze jonge arbeiders nog niet aangesloten bij onze kajottersbeweging waar wachten jullie op De Kerstavond welke binnenkort door onze kajotters wordt georganiseerd, is zo'n pracht- gelegenheid tot een eerste kennis making. Ga eens praten met het besiuur. Morgen 't Kan ook vandaag Tenslotte: De K.A.B. organiseerde in samenwerking met K.A.V. en R.K. Bond voor het Gezin een Kerstavond. De opkomst was goed en het gebodene stond op zeer hoog peil. Daar was iets te leren voor allen voor Vader en Moeder en- voor de grotere kinderen. Ook gij ongeorganiseerde of verkeerd georganiseerde hebt gelegenheid gehad om aan deze Kerstavond deel te nemen als... gij gehoor had gegeven aan de wens onzer Bis schoppen en U georganiseerd had bij Uw eigen vak- en standsorgani satie maar... daarvoor is 't nooit te laat dat kan ook nu nog morgen neen vandaag. Een Zalig Kerstfeest wenst U K.A.B.-er Nieuws uit Venray en Omgeving GROENE KRUIS DONDERDAG a.s.: Consultatiebureau voor zuigelingen uit de Kerkdorpen GEVONDEN Zilveren rozenkrans, Oudenhoven, Heuvelstraat 2; bruine handschoen. P. Willems, Oirlo E 28; br. glacé, van Es, Henseniusstraat'7; bank biljet van waarde, Verschuuren, Grotestraat 15; portemonnaie met waardevolle inhoud, de Vogt, Leun- seweg; ijzeren hamer met steel, Cortenbach, Overloonseweg 21; zweetdoekjes, ritssluiting, 2 ijzeren haakjes, rol elastiek, witte wollen das, gebreide wollen handschoen, Kazerne; zwarte handschoen, van Hoof. Broek weg 8; 2 kinderwantjes, Appels, Hofstraat 2; portemonnaie met inhoud, Wmr. Ie kl. v. Eijk, Langeweg 84; dames-armband, van Kempen, Pastoor Ruttenstraat 2; portemonnaie met inhoud, Aben, Langeweg 82; Hond (aangelopen), Teng Derks, Lull; auto-spiegel, Stappen, Oostrum C 28. Pater van Berlo f In België overleed P. Emmanuel van Berlo O.F.M., geb. 24 Februari 1879 te Leunen, trad in de Minder broedersorde 18 September 1895, was o.a. Provinciaal en schrijver van diverse boeken. Terug uit Korea Zondag j.l. kwam de vrijwillig soldaat H. Pijpers uit Leunen met het motorschap Combodge aan in de haven van Marseille. Met dit schip kwam een der laatste groepen Nederlanders aan. die hebben ge diend bij het Nederlandse De ache- ment Verenigde N.tties in Korea. Van Marseille zijn ze direct door gereisd naar Nederland.

Peel en Maas | 1954 | | pagina 1