SPORT Berusting en aanpassing in Tuddern Toekomst van de landbouw geeft zorg Meisjes,; fa. P. G. MOOREN ZN. Pijnig geen weerloze-dieren Uit„Peelen Maas" Mannen boven 65 jaar blijven doorwerken Onze electrische apparaten Minder warmte: meer gezondheid! Assnran ti ekan to or voor al uw verzekeringen Rath. Thuisfront is gestart voor het Kerstfeest RONDO-WASMACHINES Telkenjare bereiken het Hoofd bestuur van de Nederlandse Ver eniging tot Bescherming van Dieren uit alle delen van het land klachten, dat kleine dieren, als b.v. pluimvee en konijnen op vaak afschuwelijke wijze worden gedood. Dierenbescherming vraagt zich af hoe het mogelijk is, dat men feest kan vieren en met name het grote Vrede-feest van Kerstmis, wanneer men van te voren een dergelijke executie aan weerloze dieren heeft volbracht. Er zijn in ons land verschillende abattoirs, waar men voor zeer ge ringe prijs de dieren kan laten slachten en het vlees wordt dan ook nog door deskundigen gekeurd. Men kan zich uiteraard ook voor het slachten van dieren vervoegen bij bonafide poeliers. Dierenbescherming wijst er voorts nog op, dat o.rn. het ophangen van konijnen en het levend plukken van kippen en dergelijke voor de wet straf baar is en dat meer dan anders en wel in verband met zeer vele klachten die in 1951 Dierenbescher ming hebben bereikt door de Inspecteurs der Nederlandse Vereni ging, die over het gehele land hun standplaats hebben, nauwkeurig hierop zal worden toegezien. Ook de politie is ten opzichte van dit toe zicht haar sterke bondgenoot. Deze laatste mededeling bedoelt niet in de eerste plaats een dreige ment te zijn, want Dierenbescher ming rekent op de goodwill van het gehele Nederlandse volk. Evenwel, in gevallen waarbij duidelijk opzet telijke wreedheid en niet te ver ontschuldigen ondoordachzaamheid blijkt zal zeer zeker worden opge treden. van 21 December 1895 De heer C. van den Berg, Hoofd van de school te Leunen, overleed op 13 December. Hij was 25 jaar Hoofd der school te Leunen. van 22 December 1900 De Schutterij „Het Zandakker" organiseerde een grote verloting. van 23 December 1899 Op 19 December vergaderde de gemeenteraad van Venray, De heer V. Fonck, werd als nieuw lid ge ïnstalleerd. De Schutterij „Het Hof" werd officieel erjeend als schietvereni ging. van 24 December 1898 Pastoor Hillen werd benoemd tot lid van 't burgerlijk armbestuur. van 24 December 1904 Voor de Imkersbond sprak 19 December kapelaan Stassen uit Geulle. uit het stopcontact door een flinke ruk aan het snoer. Ja, dat moeten we bekennen. Als je b.v. met de stofzuiger op flinke afstand bent van het stopcontact, is de verlei ding wel groot om je op die manier 't loopje te besparen. Maar er zijn evengoed mannen, die op die manier handelen, wan neer ze klaar zijn met hun elec- trisch scheerapparaat. Om bij 't stofzuigen te blijven. Laten we er vooral goed op letten, dat het snoer, dat zo trouw achter ons aan sleurt, nooit bekneld raakt bijvoorbeeld tussen deur en drem pel, want hierdoor kunnen breuken ontstaan, die weer kortsluiting tot gevolg hebben. Ook dienen we de snoeren \an onze apparaten netjes en goed op te bergen. Meestal bestaan deze snoeren uit de draad met een rub ber of plastic omhulsel. Deze stof fen zijn zeer gevoelig voor warmte, dus we zorgen er voor, dat het snoer niet warm kan worden, zoals ons wel eens gebeurt,wanneer we de strijkbout opbergen en het snoer er om heen draaien. Nu we toch bij de strijkbout zijn, onderhoudt u wel goed de gladde onderplaat van de bout? Evenals alle gladde voorwerpen behoeft deze kant van ons strijk ijzer ook onderhoud. Wij moeten het metaal zo nu en dan eens poli toeren om er voor te zorgen, dat het goed blijft glijden. Dit doen we door de onderkant met 'n stukje kaars dunnetjes in te vetten en daarna uit te wrijven met een wollen lap. Het beste brengen we het kaarsvet op, wanneer het ijzer lauwwarm is. Ook uw electrische ketel moet u niet mishandelen. Wanneer u er water in gekookt hebt, giet hem dan niet helemaal leeg, want de bodem blijft vrij lang warm en dan staat hij eigenlijk in principe droog te koken. Laat er dus altijd een beetje in, dit om de bodem van uw ketel te sparen. Een goede raad, laat nooit stek kers in stopcontacten zitten en daardoor snoeren onder stroom staan, wanneer het apparaat zelf uitgeschakeld is. U hebt er geen nut van en het is altijd gevaarlijk, voor al als de snoeren oud en droog be ginnen te worden. In nagenoeg alle landen blijft meer dan een Kwart van de mannen door werken na het bereiken van het 65ste levensjaar, zo onthult het zo juist verschenen „Year Book of La bour Statistics" van de Internatio nale Arbeidsorganisatie. In sommige landen zoals Spanje, Zuid-Slavië, Turkije, Egypte, Ecu ador en Peru blijfs zelfs meer dan 80 pet van de mannen doorwerken na het bereiken van hetgeen wij noemen „de pensioen gerechtigde leeftijd". Voor vrouwen zijn deze percenta ges aanzienlijk lager. Zij variëren van 3 procent in Nieuw-Zeeland tot 59 pet. in Zuid-Slavië. Hieronder volgt een staatje van het percentage werkende mannen en vrouwen (met uitzondering van vrouwen werk zaam in huishoudelijke betrekkin gen) in enkele landen: Mannen Vrouwen Egypte 89,7 7.6 Japan 55,3 22,0 België 24,7 5,4 Frankrijk 54,4 22,3 West-Duitsland 26,8 9,7 Italië 35,4 5,0 Nederland 35,5 6,3 Spanje 86,7 6,3 Zwitserland 54,8 12,0 Turkije 80,2 46,2 Zuid-Slavië 82,8 59,0 Groot-Brittanië 32,0 5,3 Ver. Staten 42,4 7,8 Canada 38,6 5,1 Australië 33,9 5,1 Nieuw-Zeeland 30,7 2,8 Ondanks deze hoge percentages is er toch in vele industriële lan den een aanzienlijke terruggang in het aantal werkende bejaarden. Zo liep het percentage werkende man nen boven 65 jaar in Groot-Brit- tannië tussen 1931 en 1951 terug van 48 tot 32 procent en in de Ver. Staten tussen 1930 en 1950 van 58 tot 41 procent, mede als gevolg van verbeteringen in de pensioenpositie. Ga er voorzichtig mee om! Vrouwen, die omgaan met elec- triciteit, worden dikwijls door de mannen beschouwd als gevaarlijke wezens en toch mogen wfj rustig zeggen, dat een vrouw met electri- citeit geen gevaarlijker dingen doet dan een man die er geen verstand van heeft. Maar ja, als je eenmaal de naam hebt... Toch mogen we heus wel op merken, dat er veel huisvrouwen zijn, die niet volgens de juiste re gelen van de kunst met electrische apparaten omspringen, maar de fouten die ze maken worden door vele mannen ook gemaakt. We trekken wel eens de stekker Brandstof is duur en in vele ge zinnen zal daarop dan ook wel be zuinigd worden. Dat is echter lang zo'n ramp niet als velen denken. Van het gezichtspunt van de ge zondheid moet het zelfs eer worden toegejuicht, dat het niet mogelijk zal zijn het lichaam met een over daad van kunstmatige warmte te omgeven. Snijbloemen laten in een oververhitte kamer al spoedig hun kopje hangen. Overmatige warmte doet schade aan het huisraad, de meubelen, het behangsel, 't stucadoorwerk, zij kan eveneens schade doen aan het men selijk lichaam. Als ge een stevige verkoudheid wilt oplopen, dan moet ge binnens huis blijven in een oververhitte kamer, uw maag overladen en u zo weinig mogelijk bewegen. Dat vindt zijn oorzaak in het volgende: Uw neus is van binnen voorzien met microscopisch kleine borsteltjes zowat een vijfduizendste van een centimeter lang, het „ciliaar epithe lium". Die borsteltjes dienen er voornamelijk voor om vreemde elementen zoals bacteriën, virussen en stof buiten de ademhalings organen te houden. Nu kunnen ze door bepaalde in vloeden buiten bedrijf gesteld wor den. Ze zijn erg gevoelig voor kunst matige warmte en als die warmte te hoog stijgt, worden ze lui en traag in het vervullen van hun taak. Een jaar of wat geleden stelden bedrijfsartsen een onderzoek in naar het verzuim bij het personeel in 'n aantal vleesverpakkingsbedrijven in Chicago en ze kwamen daarbij onder meer tot de ontdekking, dat dé gevallen van verkoudheid en in fluenza het meest voorkwamen na de weekends. Een ingaande controle onthulde, dat de patiënten zonder mankeren het weekend in een „lekkere" tem peratuur thuis hadden gezeten.dat ze het zich goed hadden laten sma ken en dat ze er hun gemak van hadden genomen. De dokters, die aan de Zuidpool expeditie van Byrd hadden deel genomen, verklaarden, dat de man nen gedurende hun verblijf in het poolgebied vrij waren gebleven van verkoudheid. Het is proefondervindelijk vast gesteld, dat de bewoners van arc tische streken nooit aan verkoud heid of influenza lijden, zolang de infectie niet van buiten wordt in gevoerd. In jaren van laagconjunctuur, vertoont de openbare gezondheid een opmerkelijk gunstig beeld en dat is niet op de laatste plaats te danken aan het feit, dat men nood gedwongen minder hard stookt en schraler eet. Kortelings merkten de doktoren Paul en Freese, dat op Spitsbergen, met een bevolking van 500 zielen, niemand gedurende de gehele winter verschijnselen van verkoudheid of influenza vertoonde. Binnen een week echter, nadat in de lente de eerste boot het eiland had aange daan, lagen er 125 mensen ziek aan een gewone verkoudheid of andere ziekten van de ademhalingsorganen. Daarom: deze winter geen over matige warmte in Uw woonvertrek of op Uw kantoor. Draag warme kleren, dan kunt ge meteen lagere temperatuur in huis volstaan. En... ge zult gezonder zijn! „De toekomst geeft reden tot grote zorg. In tegenstelling tot han del en industrie, waar van een hoog conjunctuur gesproken kan worden, lijkt het er op alsof de omslag naar beneden in de landbouwsector is aangebroken. De nog steeds stij gende bedrijfskosten, de toenemen de belemmeringen bij de export, het grote overschot aan landbouwpro ducten in Amerika zijn factbren die er op wijzen, dat rekening gehouden moet worden met een kentering in het getij. Overheid en organisaties zullen alles in het werk moeten stellen om een catastrophe, zoals we die in de dertiger jaren gekend hebben, te voorkomen". Deze weinig optimistische kijk op de toekomst van de landbouw gaf Maandag de heer G. Mertens, tijdens de jaarvergadering van de L.L.T.B. in Roermond. Voorts vroeg de voorzitter van de L.L.T.B. aandacht voor de toene mende onttrekking van cultuur grond door overheidsmaatregelen, o.a. voor woningbouw, industrie vestiging enz. De L.L.T.B. is op zijn qui vive en streeft naar volledige schadevergoeding voor de gedu peerden. Een ander probleem is, dat van de verstuivende en verdrogende gronden in midden- en N.-Limburg. Het gaat om een gebied van circa 100.000 ha, waarvan 80.000 ha land bouwgronden zijn er ongeveer 60.000 ha van water moeten worden voor zien. De benodigde 60 millioenkub. meter water kan men uit de Maas oppompen met een gemaal te Pan heel en via de kanalen naar dit ge bied voeren. Ook Brabant kan daar van mee profiteren. In de kosten zullen de provincie en cultuurtechnische dienst ieder voor de helft bijspringen. Het hoofd bestuur van de L.L.T.B. heeft plan nen, om in de Vredepeel een proef- boeraerij voor de infiltratie en kunst matige beregening op te richten. In het vervolg van zijn rede zei de heer Mertens o.a., dat bijzondere aandacht besteed zal moeten wor den aan de boeren en tuinders op de zandgronden. Behalve dat de gronden minder vruchtbaar zijn en de bedrijven meestal klein, komen in die gebieden de meeste grote ge zinnen voor. Daarom kan er niet genoeg op worden aangedrongen, dat de huidi ge noodregeling voor kinderbijslag voor kleine zelfstandigen spoedig vervangen wordt door een defini tieve regeling, die aan alle zelf standigen dezelfde rechten geeft, zoals de loontrekkenden die reeds sinds jaren hebben. Op deze vergadering spraken verder nog de geestel. adviseur, de ZEw.Heer Ir Bemelmans over het Mandement der Bisschoppen. De heer Seelen uit Venlo wees er voor wat de tuinbouw betreft, o.m. op, dat achter de vaak guns tige cijfers van veilingprijzen en omzetten de bedrijven met hun gezinnen schuil gaan, die alleen kunnen blijven bestaan, omdat zij in de gelegenheid zijn een oneven redig hoog arbeidsvermogen op te brengen. De heer Horsmans uit Echt be handelde de akkerbouw, waar o.m. de areaalheffing voor aardappelen aan de orde is, die ook door de zandbedrijven moet worden opge bracht, terwijl deze vaak niet kun nen profiteren van de voordelen uit dit fonds, als hun aardappelen niet voor de consumptie worden aanvaard. Maatregelen worden hier overwogen. Melkprijs en vetgehalte van de melk kwamen ter sprake in de uiteenzetting van de heer Loonen uit Oostrum over de veehouderij. De heer Dings gaf tenslotte zijn adviezen over de pluimveehouderij, die twee jaar geleden de vrijheid verkoos in plaats van garantieprij zen, heeft een ongekend hoge pro ductie bereikt; dit jaar 3400 mil- lioen, eieren, waarvan 2000 millioen voor export, waarvan 80 pet naar Duitsland. Moeilijkheden op de bui tenlandse markt zijn te verwachten, als de uitbreiding in de toekomst te groot wordt. Daarom: geen te sterke uitbrei ding van de pluimveestapel, ruime productie in het najaar en strenge selectie in het voorjaar met gelijk matige toevoer aan de slachterij. Maar vooral: kwaliteits-eieren. Goedkope financiering v. auto's motoren, tractoren, enz. Hypotheken 3l/2 4 pet. rente. Kantoor Oostsingel 12 Tel. 462 VENRAY Ook dit jaar zullen vele malen tienduizenden soldaten niet thuis mogen zijn. Terwijl vrijwel iedereen in de fa miliekring kerstfeest zal vieren, zullen die tienduizenden jonge jon gens missen: de intieme sfeer van Kerstmis, thuis en in de kerk. Zij zullen misschien een sobere kerst viering hebben in een garage of in een bioscoopzaal van de kazerne, of in hun cantine hun kerstvreugde moeten zoeken. En overdag zullen ze langs de huizen der mensen kun nen lopen en daar naar binnen kunnen gluren. Maar Kath. Thuisfront is gestart met een actie om voor die tien duizenden jonge militairen iets van het Kerstfeest te redden. Kath. Thuisfront biedt Kerstster ren te koop aan, of het noemt aan de edelmoedige mensen zijn giro nummer 52.00.00 (Katholiek Thuis front, Den Haag). Er is met deze actie niets, zelfs geen spijker, te winnen. De enige winst die er voor de gevers aan vast zit is een te vredenheid van het Kerstkindje, om dat men iets heeft willen bijdragen voor tienduizenden jonge militairen en... het kerstgeluk van deze mili tairen zelf. Katholiek Thuisfront meent, dat de redding van zulk een katholiek feest bij tienduizenden militairen voor elke Christen zoveel waarde zal hebben, dat ook zonder tegen prestatie de honderdduizend gulden Katholiek Thuisfront voor de De- cemberfeesten nodig heeft, zullen bijeenkomen. Dat kan. Het verheugende is, dat de start van slechts enkele dagen reeds een bedrag van meer dan f 20.000 bijeen bracht. Vol vertrouwen is Katho liek Thuisfront want voor het Kerst feest mèt Christus, van tienduizen den militairen zal eikéén graag iets bijdragen. P.D.V. DE ZWALUW Zoals we afgesproken hadden, zouden we nog eens terug komen op de kampioenschappen. We zul len dan ook van nu af iedere week een kampioenschap zien te beschrij ven. En om maar meteen bij onze kampioen Generaal te beginnen, zijh we vorige week bij J. Arts in Wanssum maai* eens een kijkje gaan nemen. We mogen gerust zeggen, dat we hier op een der beste hokken van de vereniging terecht kwamen. Een hok, dat onder goede leiding van de baas en bazin (want ook zijn vrouw is op en top melkster) heel wat presteerde. Zie hier de pres taties van het afgelopen jaar, 1ste Generaal aangewezen, 3e on-aange- wezen, 1ste Jarigen, 5e Oude, 5e Fond. Een prestatie die er zijn mag. We hebben dan ook een pracht stel duiven kunnen bewonderen, stuk voor stuk duiven die hun voer verdienen. Zo ook de kleine rode doffer H. 53-182506 welke dit jaar het eerste kampioenschap bij de Jaarlingen wist te behalen. Een doffer niet groot van stuk, maar met eenpaar ogen waar de vonken uitspatten. Hij werd dit jaar 11 keer gespeeld, miste de eerste vlucht, maar was de overige 10 keer steeds op tijd. Op de vluchten, die voor punten telling in aanmerking kwamen be haalde hij de volgende prijzen: Noyon 45, Corbeil, 87, Dourdan 73, Toury 3, Orleans 2. Zoals we zien, 1 een schitterende uitslag en een vo gel waarvan we waarschijnlijk meer zullen horen. Het 5e kamioenschap oude dui ven werd behaald met de bekende duivin 52-317253 welke ieder jaar een diploma behaalde. Dit jaar behaalde zij de volgende prijzen: Noyon 82. P. St. Max 95, Dourdan 29, Corbeil 8, Dourdan 2, Toury 18. Het 5e Kampioenschap Fond werd behaald met de 75, een van de beste vogels van het hok, die voor de baas al menige „volle" heeft verdiend. Op de Fond behaal de zij de volgende prijzen: Orleans 3, Salbris 15, Chatauraux 6. Zoals we zien werden de punten voor het generaal hoofdzakelijk be haald op de vluchten onder Orleans. Op dit hok wordt alleen nestspel gespeeld, en het zijn dan ook de duivinnen die het meest op de voorgrond treden. Kweken wordt niet veel gedaan, hooguit een stuk of 10 jongen en dan is het stop. Een duif kan niet vliegen en jon gen groot brengen tegelijk, is zijn gezegde. We geloven dan ook, nu we de duiven gezien hebben, dat we de naam J. Arts nog vaak op de uit slagen zullen terug vinden. We wensen hem dan ook nog veel succes toe. De jaarvergadering wordt gehou den op Maandag 3 Januari, aan- vangsuur zal komende week be kend gemaakt worden. De namen van degen die aan de beurt zijn voor hoktentoonstelling vindt men elders in dit blad. bij moeilijk heden, ofwel voor raad en inlichtingen is de R.K. Vereniging tot bescherming van Meisjes: Mevr. W. v.d. Munckhof-S angers Grote Straat 28, Tel. 581; Mevr. M. v.d. Hombergh-Bot, Oostsingel 6, Tel. 393; Mevr. A. Pijls-Drenth, Grote Straat 14; Mej. T. Coenen, Patersstraat 30, Tel. 588; Mej. T. Paping, Paters straat 30; Mej. M. Pijls, Grote str. 14a, Tel. 673; Mevr. Baronesse de Weichs de Wenne, Geijsteren, Tel. 250; Mevr. vd. Haar, Blitterswijck, D 67, Tel. 263. wasmachine De Rondo was- machine „Klara" heeft een onverwoestbare kuip van teakhout, dat 3 keer Q langer meegaat als iedere 0 andere houtsoort. De kuip heeft een inhoud van 100 liter, is gemakkelijk te onderhouden en is trek- en lekvrij. De Rondo „Klara" is een wasmachine, die sinds jaren heeft bewezen de beste te zijn. De Rondo „Klara" is uitge rust .met de wereldbekende en meest beveiligde electr. wringer ACME, waarmee elk gevaar is uitgesloten, feakhout f 558.- of contant f 64.50 en f 32.- p. mnd. zonder wringer f 398.- of contant f 41.16 en f 24.- p. mnd. 0 eikenhout f 518.- 0 of contant f 50.97 en f 30.- p. mnd. zonder wringer f 358.- of contant f 38.98 en 0 f 21.50 p. mnd. sinds 45 jaar een kwaliteitsproduct Waar niet verkrijgbaar wende men zich tot de Imp.-Fabr. Gebr. Timmermans, KesselVenlo. in alle modellen en uitvoeringen steeds volop verkrijgbaar bij Grotestraat 10 VENRAY Telefoon 683 Nederlandse kranten met een kolom en Duitse kranten met Nederlands Duits Tuddern (P.A.) Sinds overeen komstig de door de westelijke ge allieerde ondertekende protocollen van Parijs van 22 Maart 1949 op Zaterdag 23 April 1949 de grens correcties van kracht werden, is de oppervlakte van Nederland ver meerderd met bijna 70 vierkante kilometer. Langs de gehele Oost grens van ons land van Groningen, via Drente, Overijssel en Gelder land tot Limburg werd er „gecorri geerd". In vele gevallen betrof het slechts een kleine douane-technische ver betering of zelfs maar de verleg ging van een simpel grensweggetje enkele meters, gebieden waar geen of slechts een klein aantal Duit sers woonden, maar daarnaast waren er de gebieden als Eltenbij 'sHeerenberg en Tuddern bij Sit- tard, waar gezamenlijk nog een achtduizend mensen woonden. Nog waren er Duitsers vertrok ken, die aan hun land trouw wil den blijven, maar de achterbiijvers wachtten in geduldig stilzwijgen op die gedenkwaardige morgen in April 1949, toen om zes uur 'smor- gens een Nederlandse ambtenaar van de Rijkswaterstaat en een Engelse collega met vlaggen het geannexeerde gebied betraden om symbolisch de nieuwe grenzen af te bakenen. Aan dit stilzwijgen was een storm van protesten voorafgegaan. Zowel in Nederland als in Duitsland vond men voor- en tegenstanders van de grenswijzigingen. Reeds direct na de oorlog gingen er in Nederland stemmen op om bij wijze van oorlogsschadevergoeding de grillige Oostgrens van ons land enigermate ten koste van Duitsland te norma liseren. De een wilde dit, de ander dat, maar toen na enig wikken en wegen de te annexeren gebieden waren afgebakend en de grens correcties door de protocollen van Parijs een feit werden, brak het heftige verzet van de tegenstanders en was de uiterlijke strijd gestreden, al bleven onderlinge onenigheden aan de orde van de dag. Nu na meer dan vijf jaar van annexatie is de storm langzamer hand geluwd en toen wij een be zoek brachten aan het geannexeerde gebied rond Tuddern, de zogenaam de „zak" van Sittard, bemerkten wij weinig van de overgang van Nederlands gebied in voormalig Duits gebied. Wel zagen wij het huis, waar de grenspolitie is ge vestigd en waar een verbreding van de weg er op duidde, dat hier vroeger de Nederlandse douane had gestaan om de grensoverschrij- ders te controleren. Verder wezen er de in het Duits gestelde aan kondigingen op de winkels en restaurants er op, dat hier een andere taal wordt gesproken. Geen gemopper Als wij nu verschillende inwoners van Tuddern vragen, of zij niet liever onder het beheer van Duits land waren gebleven en liever weer Duitser wilden worden bij de grenscorrecties werden zij, die bleven, automatisch genaturaliseerd krijgen wij in vele gevallen een licht schouderophalen als antwoord. „Och, wij hebben het goed, in vele gevallen zelfs beter dan voorheen, waarom zouden wij dan terug verlangen Natuurlijk blijft er altijd iets van de oude Duitse geest hangen, wat zich kenmerkt in het rumoer, dat ontstond toen een dochter van een Duitse waard in het huwelijk trad met een Nederlander uit Den Haag. Het scheelde maar weinig of zij was volkomen uitgestoten uit haar familie. De tijd heeft hen echter de be zinning gebracht en vooral de ouderen onder de inwoners, bij wie de aanhankelijkheid aan „Die Hei mat" diep zat ingeworteld, hebben nu leren berusten. Wij kregen de indruk, dat het hen, nu hun laatste levensavond is aangebroken, niet veel meer kon schelen of zij nu Duitser dan wel Nederlander zijn. Zij klagen niet omdat de sociale toestanden zijn verbeterd en zij nog rustig van hun oude dag kunnen genieten in een ongestoord samenzijn. Bij de jongeren ligt de situatie iets anders. Zij weten, dat zij slechts door het vertrekken uit dit gebied kunnen terugkeren naar het Duits land van vandaag, maar zij beseffen ook terdege hun verbeterde toe stand. Zij passen zich zo veel moge lijk aan de Nederlandse zeden en gewoonten aan en voelen zich wonderwel gelukkig... Het leven van alledag Het dagelijks leven met al zijn beslommeringen heeft zijn rechten hernomen. De ouderen verrichten hun arbeid, veelal in Sittard of omgeving of over de Duitse grens. De kinderen gaan naar school en krijgen naast het onderwijs in het Duits ook les in het Nederlands, Naast de Duitse „Zeitung" vindt men er de Nederlandse krant, maar in de Duitse krant vindt men enige kolommen in het Nederlands en in de Nederlandse krant enige kolom men in het Duits. Want het Neder lands spreken vormt, vooral voor de ouderen, nog een probleem, hoe wel zij zich met de echte Limbur ger met z'n sappige dialect goed verstaanbaar kunnen maken. De prijzen voor levensmiddelen en andere levensbehoeften bevinden zich nog op hetzelfde peil als in ons land en vele artikelen worden in Sittard, dat slechts op 3.5 km. afstand ligt, gekocht. Maar over de prijzen van het fruit zijn de tuinders niet tevreden, daar kunnen zij in Duitsland meer voor krijgen. Bovendien is men nog steeds niet te spreken over de wegen. De be doeling was, dat de wegen in het geannexeerde gebied zouden wor den aangepast aan het Nederlandse wegennet en hoewel er weliswaar enige verbeteringen zijn aange bracht, gebeuren er toch nog veel ongelukken, speciaal in de scherpe bochten, die veelvuldig in dit ge bied en vooral in Tuddern voor komen. Tuddern trekt ook, evenals Elten vele toeristen, vooral in het zo merseizoen, maar wanneer u dan een bezoek wilt brengen aan het geannexearde gebied, spreekt u dan nooit over de namen Limburg en Holland, want wanneer iemand mocht beweren, dat Limburg bij Holland behoort, dan krijgt u, ook van de inwoners van Tuddern, al direct de kous op de kop, want lijnrecht tegenover uw mening staat hun uitspraak: Holland hoort bij Limburg en in sommige geval len nemen zij u uw eigen uitspraak zeer kwalijk.

Peel en Maas | 1954 | | pagina 4