Kerkelijke Dienstee. Tochtband Orgelhoekje Elementaire cursus maatschappelijk werk Kerst-Collecte 1954 Diocesaan Dr Poels Comité Voor huismoeders van 10 t.m. 25 December PAROCHIEKERK VENRAY Parochie-slagzin: Ken Uw plicht en doe Uw plicht, Priester v.d. week: kap. v. Leipsig 4e Zondag vd. Advent. 6 uur lm. overl. fam. van Dijck-Raafs; 7 uur lm. v. levende en overl. leden vd. Handboogschutterij „StOda"; 8 uur lm. vd. parochianen; 9 uur kinder mis Maria Hendrix-Janssen en dochters; 10 uur Hoogmis Bernard Hendrix; 3 uur kinderlof; 7 uur Rozenhoedje en Lof. Maandag: H. Mis van gisteren; 6.30 zielemis v. alle overl. parochia nen; 7.15 lm. t.z.int.; 7.15 lm. Willem Lemmen (zijalt.); 8 uur gest. jrd, Hendricus Drabbels, echtgenote en kinderen (1H); 7 uur zielelof en Rozenhoedje. Dinsdag: H. Thomas. 6.30 lm. v. Antonetta Poels-Litjens; 7.15 lm. overl. fam. Jan Brons-Meeuwis; 7.15 lm. zijalt. vrouw v. Martinus Hezen; 8 uur best. jrd. Petronella van Opbergen-Theuws. Woensdag H. Mis v.d. dag. 6.30 lm. Antonetta de Br uijn-Jansen; 7.15 lm. Willem Lemmen; 7.15 lm. zijalt. Hendrik Linssen; 8 uur gest. jrd. Johanna Willems, echtg. van Peter van Meijel, ouders en kinde ren (Ski). Donderdag: H. Mis vd. dag. 6.30 lm. Antonetta de Bruijn-Jansen; 7.15 H. Sacramentshoogmis, leiding jongens; 7.15 lm. zijalt. Hendrica Peters-Tacken; 8 uur best. dienst Hendrik Lormans, Vrijdag: Vigilie v. Kerstmis. Ver plichte vasten- en onthoudingsdag. 6 30 lm. Petronella Fransen-Beclet; 7.15 lm. Johanna Erkelen-v. Nunen; 7.15 lm. zijaltaar Hendrica Peters- Tacken; 8 uur gest. jrd. Petronella Smits (1H). Gelegenheid tot biech- teu van 36 en van 6.30—8 uur. Zaterdag: Hoogfeest v. Kerstmis. Verplichte feestdag. 12 uur 's nachts Nachtmis; 6 uur Nachtmis voor de kinderen, gevolgd door 2 leesmissen; 8 uur 3 leesmissen; 10 uur pl. Dag mis, voorafgegaan door 2 leesmis sen; 3 uur pl. Vespers; 5.30 Com pleten. Gedurende de Kerstdagen is 40-urengebed, uitstelling na de Hoogmis. VELTUM: Donderdag 7.30 lm. PATERSKERK VENRAY Zondag: 4e Zondag v.d. Advent. H.H. Missen: 5.45,6,30 v. Jan Arts; 7,45 voor overl. ouders Clephas-de Jong; 9 u. hoogmis, 't communi ceren begint achteraan. Onder alle H.H. Misen preek en collecte voor 't dekenaal sociaal charitatief Cen trum. Tweede collecte v.d. paters kerk; 4,20 u. gez. Vespers, 5 u. Lof, Maandag: Mis v.d. Zondag; 7 u. v. Jan Hendriks. Dinsdag: H. Thomas, apostel. 6 u. Uitstelling v.h. Allerheiligste; 7 u. tot zek. intentie; 7 u. Wilhelmus Steerneman; 7.30 Hoogmis t.e.v. St. Antonius; 8 u. overl. ouders en zusters; 8 u. uit dankbh 6.30 Lof. Woensdag: Mis v.d. Zondag; 8 u. José Kremer-Vullinghs. Donderdag: Mis v.d. Zondag; 7 u. Teresia Barends en dochter Josep- hina; 7.30 v. Jan Hendriks Biechten vanaf 4 uur. Vrijdag: Vigilie van Kerstmis, Vasten en onthoudingsdag; 7 u. Wilhelmus Lemmen; 8.30 t.e.v. St. Joseph (R), van 38 biechthoren. Zaterdag: Hoogfeest v. Kerstmis, om 10,40 u. begint het Kerstofficie, waarvan het eerste gedeelte gezon gen wordt. Om 12 uur de plechtige Nachtmis met Volkszang, waarna twee gelezen H. Missen; 6.30 lm. waarna om 7 u. de pl. gez. Herders- mis, die weer gevolgd wordt door een lm.; 8.30 en 9 u. gelezen H. Missen; 9.30 pl. gez. Hoogmis (dag mis). 't Communiceren begint'voor- nan. In de nachtmis alleen collecte voor de armen. Om 4 20 u. pl. gez. Vespers, 5 u. Lof met feestpredica- tie. Biechtgelegenheid vóór KERSTMIS Vóór Kerstmis wordt biechtge legenheid gegeven op Donderdag vanaf 4 uur en Vrijdag van 3 tot 8 uur. Wegens de nachtelijke plechtig heden worden de gelovigen ver zocht als 't enigszin kan Don derdagmiddag of Donderdagavond te komen, in elk geval NIET Vrij dagavond na 8 uur. DE H.H. MISSEN MET KERSTMIS De plechtige Nachtmis is om 12 uur en wordt onmiddellijk gevolgd door twee gelezen H. Missen. De H. Communie wordt uitge reikt onder de Nachtmis en tijdens de tweede H. Mis. Het tweede drietal Missen begint om 6.30. De H. Communie wordt dan alleen uitgereikt onder de ge zongen Herdersmis. Het derde drietal begint om hall 9. De plechtige Hoogmis is dus om 9 uur. De H. Communie wordt onder elk van deze Missen uitge reikt voor zover er communicanten zijn. PAROCHIE OOSTRUM Vierde Zondag van de Advent. 7 uur H. Communie; 7.30 en 10 uur de beide H. Missen; 3 uur Kruisweg en Lof. Maandag: 7.30 best. gez. H. Mis t.e.v. O.L. Vrouw van Oostrum. Dinsdag: 7.30 best. zielemis v.d. overl. fam. Rutten-Botden. Woensdag: 7.30 best. zielemis v. vrouw Goumans, oud-voorzitster v. de Boerinnenbond; 7.30 Rozenkrans voor de vervolgden om hun geioof en godsdienstcursus v. 18-jarigen. Donderdag: 7.30 best. gez. H. Mis v. overl. fam. Verheggen-v. Haren. Vrijdag: Vigilie van Kerstmis. 7.30 best. zielemis vd. overl. fam. Litjens- Hendriks; vanaf 4.30 biechten in beide biechtstoelen. Zaterdag: hoogfeest v. Kerstmis, verpl. feestdag. 6 uur, 7 uur en 9.30 de H. Missen; 3 uur Lof. PAROCHIE OIRLO 4e Zondag van de Advent. 6.30 H. Communie; 7 uur eh 8.30 leesmis; 10 uur parochiemis; geen Lof. Wegens de H. Missie om 6 en 8 uur avondoefeningen. Ie collecte is vd. kerk, 2e collecte Bisdom. Maandag: 7.30 zieledienst Jacob Kemmelings, Johanna Pouwels, Antoon Ewals, Antoinetta Jacobs. Dinsdag: 7.30 zieledienst overl. fam. Philipsen-vd. Ven. Woensdag: 7.30 zieledienst overl. fam. Claessens-FIeurkens. Donderdag: 7.30 best. jrd. Maria Agnes Willemsen en overl. familie. Vrijdag: 7.30 zieledienst overl. fam. Teeuws-Baeten. Zaterdag: Hoogfeest v. Kerstmis; 5 uur de Nachtmis gevolgd door twee leesmissen; 7.30 drie leesmis sen; 9.15 twee leesmissen gevolgd door de Hoogmis om 10 uur; om 5 en 7 uur avondoefeningen en sluiting van de H. Missie. Gedurende de week iedere dag om 6.30 en 9 uur leesmis m. preek. PAROCHIE LEUNEN 4de Zondag van de Advent. 7 uur H. Mis voor Peter Joh. Rongen en echtgenote; 8.30 H. Mis tot bijz.int.; 10.15 hoogmis vd. parochie; 3 uur Lof; 3.30 H. Familie der vrouwen met aanwijzing der patroonheiligen voor 1955. Maandag: 7 uur H. Mis; 7.30 H. Mis v.d. overl. fam. v. Dijck-Smits Dinsdag: 7 uur H. Mis t.bijz.int.; 7.30 gest. jaard. Willem Litjens en Anna Gertrudis Jenniskens; 10 uur biechten v. Meisjesschool; 's avonds 7.30 godsdienstcursus v. 18-jarigen. Woensdag: 7 uur H. Mis voor de vrouw v. Albert Verhees; 7.30 H. Mis voor Gertrudis Martens; 10 uur biechten voor de 2de klassen. Donderdag: 7 uur H. Mis voor de overl. fam v. Vegchel-Hoeijmakers; 7.30 gest. jrd. Bernard van Meijel, echtgenote en kinderen; 10 uur biechten vd. Jongensschool. Vrijdag: Vigilie van Kerstmis; 7 uur H. Mis voor de overl. fam. Manders-Hermans; 7.30 Sol. gest. jaarg. Petronella Litjens; biechten van 24 uur en 58 uur. Zaterdag: Hoogfeest v. Kerstmis; 5 uur Nachtmis, gevolgd door twee leesmissen; de eerste leesmis voor Gerard Reintjes (bestuur Boeren leenbank), tweede leesmis voor Piet en Helma van Meijel; onder de leesmissen H. Communie en Kerst liederen; 8 uur twee H. Missen, de eerste voor Lena Verkoeijen, de tweede v.d. overl. fam. Loonen- Duijckers; 10 uur hoogmis voor de parochie; 3 uur Vespers van Kerst mis. RECTORAAT HEIDE 4e Zondag vd. Advent; 7.30 overl. fam. PeetersJanssen; 10 u. hoog mis v. Priesterroepingen; 3 u. lof. Maandag: 7.30 v.d. zielen van het vagevuur. Dinsdag: 7.30 overl. fam. Janssen- Franssen. Woensdag: 7.30 t.e.v. O.L.Vrouw v. Altijdd. Bijstand. Donderdag- 7.30 uit dankbaarheid; biechten door Rector van 78 u. Vrijdag: vigilie v. Kerstmis; 7.30 Petronella Joh. Litjens; biechten door Rector van 4—6 u., Eerw. Pater van 6.30—8.30. Zaterdag: hoogfeest v. Kerstmis; 4.30 Nachtmis voor het welzijn v.d. Heide; 2e tot bijz. int.; 3e bijz. int.; 8 u. H. Mis vd. overl. fam. Droesen; 2e H. Mis v. overl. fam. Muysers Spee; 9 uur hoogmis tot zek. int.; 3 u. plechtig lof. RECTORAAT SMAKT 4e Zondag vd. Advent; 6.30lm tot zek. int.; 7.30 lm v. vrouw Coppis Drabbels; 10 u. hoogmis voor onze weldoeners en hun int.; 3 uur lof met oefening t.e.v. St. Jozef. Maandag: 6.30 t.e.v. O.L.Vrouw; 7.30 lm voor Henricus Coppis en zoon Theo. Dinsdag: 6.30 lm v. Peter Philip- sen; 7.30*lmvd. meest verlaten zielen Woensdag: 6.30lm v overl. moeder; 7.30 lm t.e.v. St Jozef; 7 u. lof. Donderdag: 6.30 lm v. algehele 1 genezing van een zieke; 7.30 lm v. Willem Fleuren. Vrijdag: vigilie v. Kerstmis, ge boden vasten en onthoudingsdag; 6.30 lm v. zegen in een gezin; 7.30 lm v. overl. ouders en broers; van —7 u. biechthoren. Zaterdag: hoogfeest v. Kerstmis; 5 u. pl. Nachtmis, waarna 2 lees-, missen, waaronder H. Communie; 7.30 de volgende 3 leesmissen; 9 u. weer 2 leesm., waarna om 10 uur de 2e pl. hoogmis; 3 u. lof. PAROCHIE YSSELSTEYN 4e Zondag vd. Advent; 6.30 lm; 8.15 lm vd. parochie; 9.15 kindermis; 10.15 hoogmis jrg. P.J.Janssen; 2 u. lof; 2.30 Con gr. vd. meisjes. Maandag: 7.30 lm voor Johannes Peeters en echtg. Dinsdag: 7.30 lm voor Gerardus Janssen. Woensdag: 7.30 weekdienst voor Theodora WinnenHoltermans. Donderdag: 7.30 lm voor Emilia Smeets-Janssen en Gerard Smeets. Vrijdag: vigilie v. Kerstmis, ge boden vasten en onthoudingsdag; 7.30 lm v. Henricus Maessen; biecht horen van 47 en van 7.309 uur. Zaterdag; hoogfeest v. Kerstmis; 4 uur pl. Nachtmis v.d. parochie, waarna 2 leesmissen, le uit dankb. v.d. fam. StaalSteerneman, 2e v. overl. fam. v.d. VenVerheijen;7.30 3 leesm.: le uit dankb. v.d. fam. WillemsPouwels; 2e v.d. overl. ouders v. WellPeeters, 3e v. overl. fam. LitjensFleurkens; 9.30 2 leesm.: le v. Maria Claessens, 2e uit dankb. v. fam. Arts—v. Eijk; waarna de hoogmis: best. jrg. v. Gerrit v. Dijck; 3 u. pl. vespers en lof. speciale prijzen Rubber p. meter 24 Rubber m.linnen 37 Alleen bij J. Coenen-Houtackers PAEOCHIE CASTENBAY 4e Zondag vd. Advent. 2e collecte voor het Dekenaal Sociaal Charita tief Centrum; 10 uur Hoogmis vd. parochie; 2.30 Lof en Bozenhoedje. Maandag: 7.30 gez. maanddienst voor Maria Peeters-Litjens. Dinsdag: 7.30 laatste vd. zesw.d, voor Jaques Rambags. Woensdag: 7.30 derde vd. zeswe- kend. v. Joanna Heijligers-vd. Pasch. Donderdag: 7.30 tweede v.d. zes- wekendienst v. Joanna Petronella Philipsen-Cox. Vrijdag: Vigilie v. Kerstmis, geb. Vasten- en onthoudingsdag. 7.30 gez. jaard. voor Piet Philipsen; van 37.30 gel. tot biechten in beide biechtstoelen. Zaterdag: Hoogfeest v. Kerstmis, verplichte feestdag. 12 uur Nacht mis, welke wordt opgedragen voor de parochie, daarna twee leesmissen welke worden opgedragen tot zek. intentie; 7 uur leesmis, gevolgd door 2 leesmissen welke worden opgedragen voor Jan Houwen en Maria Peeters-Litjens vanwege het Liefdewerk O.L. Vrouw v. Lourdes voor on- en min-vermogende zieken; 9.30 pl. Hoogmis, welke wordt op gedragen t.e.v. O.L. Vrouw van Alt. Bijst. t.i.v. fam. Keijsers; 2.30 pl. Vespers, Lof en Rozenhoedje. RECTORAAT VEULEN Zondag: 4e Zondag vd. Advent 7 u. gelegenh. tot com.;7.30 lm. zal.' Leonardus Weys; 10 u. hoogmis tot intentie; 2.30 4e adventsviering, daarna H. Familie voor de mannen en jongelui. Maandag: 7.30 lm t.e.v. St. Ma- chutus tot intentie. Dinsdag: 7.30 lm. v. zal. Jac. Ver- bugt en overl- kinderen. Woensdag: 7.15 u. jeugdmis met volkszang. De intentie is, dat onze jeugd moge opgroeien tot persoon lijkheid en daadkracht. Onder de H. Mis collecte voor de intentie. Donderdag: 7.30 best. gez. jgt. v. zal. Jan Reintjes. Vrijdag: heden vigilie v.h. hoog feest van Kerstmis, geb. vasten en onthoudingsdag. Om 7.30 lm. v. zal. vrouw Heidens; van 24 biechtgel. door de Rector en van 5—8 u. door de Eerw. Pater. Zaterdag: Heden hoogfeest van de geboorte van Onzen Heer Jezus Christus; 5 u. de nachtmis, gevolgd door twee leesmissen, waaronder kerstliederen gezongen worden. On der beide leesmissen is nog gel. tot commmuniceren. De tweede H. Mis is v. d. overl. fam. Houben-Direks; De derde H. Mis is v.d. overl. fam. v. Meijel-Poels; 8 u. weer twee H. Missen; 10 u. plechtige hoogmis; De tweede H. Mis is voor de overl. fam. Burgers-Weys; 3 u. Vespers van Kerstmis. Accolieten in de nachtmis en de hoogmis zijn; Jan en Hub v. Gassel, Leo Vennekens, Wim Geurts, Piet van Meijel, Wim Clephas, M. Tim mermans en H. Reintjes. Zondag tweede Kerstdag uitslui tend maandcollecte voor onze kerk, welke wij in uw aller mildadigheid ten zeerste aanbevelen. De laatste maandcollecte heeft opgebracht f 101,48. Tweede Kerstdag zijn aan de beurt als accoliet: Leo Vennekens Wim Geurts en Jan en Hub van Gasselt. Vandaag Zondag 19 Dec. zullen wij onder leiding van de meester enkele kerstliederen instuderen, opdat wij met kerstmis goed kun nen zingen. Deze repetitie is na de hoogmis, daarom onder de hoogmis geen preek. Wij zullen het erg op prijs stellen als er evenals in het verleden door onze gelovigen weer bloemen ter versiering zullen wor den geschonken. Deze week Dinsdagmorgen biech ten v.d. schoolkinderen. Deze week zijn aan de beurt met kerkpoetsen: Anna Creemers, Mientje Hendriks, Truus Verhoeven en Annie Hen driks. Kathechismus: klas 2 les 16, klas 3 en 4 les 31, klas 5 les 52, klas 6 les 39. Verantwoording: Vorig bedrag f 18452,55 N.N. f 100,00 N.N. f 15,— N.N. f 15,— N.N. f 10, Diverse giften f 50, N.N. 2e helft orgelpijp f 50, TOTAAL f 186662,55 Wie volgt bovenstaande voorbeel den? Bouwt Uw Orgel mee af! Gironummer 576604 Orgelfonds Venray kunt, denkt in de komende Kerst dagen een ogenblik aan uw lijden de evenmensen. Zij vragen om uw steun en uw hulp. Laat Kerstmis ook voor deze armen en zieken een feest van Licht en Liefde zijn. Geeft daarom, zoveel gij missen kunt, voor de grote Kerstcollecte Een dezer dagen wordt huis aan huis een Kerstcollecte-zakje bezorgd en laat elk gezinslid eenKerstgave offeren voor dit grote werk van naastenliefde. Het is het Dekenaal Soc. Charita tief Centrum gebleken, dat vele in woners van het Dekenaat Venray, zich gaarne inspannen om de noden, betrekking hebbend op geestelijk, financieel en economisch gebied te helpen lenigen. Diversen Uwer hebben zich reeds als vrijwilligers beschikbaar gesteld en nog zijn er mensen tekort om de grote problemen aan te pakken. Ook zijn er velen, die gaarne willen weten hoe het te doen. Het Bestuur van het Dekenaal Sociaal Charitatief Centrum heeft derhalve besloten een cursus te or ganiseren op het gebied van Maat schappelijk Werk. Deze cursus bestaat uit de vol gende lessen: psychologie-kinder- recht-charitas in het persoonlijke leven-sociale wetgeving-rapporteren en administreren-sociale literatuur. Het plan is deze cursus te ver delen in 14 lesuren, welke lessen zeven avonden in beslag zullen nemen. Het lijkt gewenst, deze cursus zo spoedig mogelijk, d.w.z. na 1 Januari 1955 te houden, zodat deze voor Pasen beëindigd kan zijn. Opgaven van cursisten, jongeren, zowel ouderen, kan worden gedaan tot 31 December a.s. bij de secreta ris van het Centrum, A.J .M.Jansen, Kruisstraat 38, Venray of aan het bureau Patersstraat 10a, Venray. Jaar in jaar uit ondervinden vele honderden gezinnen op een of an dere wijze de weldaden van het omvangrijk sociaal-charitatief werk van de Katholieke Arbeidersbewe ging Limburg. Ieder jaar worden honderden moe ders, die lichamelijk en geestelijk noodzakelijk rust behoeven, ter verpleging in het Dr Poels-Oord opgenomen. Sinds de opening van dit Rustoord in 1951 werden niet minder dan 1600 vrouwen ver pleegd. Ieder jaar genieten honderden kinderen een geestelijk en lichame lijk weldoende vacantie in het va- cantie-centrura „Groenewoud". Ieder jaar ontvangen talrijke noodlijdende gezinnen en hulpbe hoevende zieken hulp en steun van onze Dienst Hulpverlening. Ieder jaar worden tientallen zwakke kinderen met steun van de KAB-instellingen uitgezonden naar kinder-vacantie-kolonies. Ieder jaar kunnen vijftig en meer arme zieken voor rekening van het Lourdes-ziekenfonds een bedevaart naar Lourdes maken. Ieder jaar worden honderden ge zinnen, die gezinshulp of gezins verzorging nodig hebben, geholpen door ons Gezinszorgsfonds. Dit noodzakelijke, weldoende werk kost jaarlijks enorme bedragen, die slechts ten dele uit gewone mid delen gpntributie e.a. bijdragen gedekt kunnen worden. Voor de instandhouding en nood zakelijke uitbreiding van dit werk ten behoeve van onze lijdende me demensen wordt jaarlijks de grote KERSTCOLLECTE gehouden. Gij, die de rijkdom ener goede gezondheid geniet, die geen armoe en ziekte kent, die met uwe kin deren blijde het Kerstfeest vieren Gebrek aan eetlust Iedereen zal zijn kinderen graag datgene geven, wat ze nodig hebben. Jammer genoeg echter vertonen sommige kleintjes juist op deze leeftijd nog al eens een gebrek aan eetlust. Dit behoeft, altnans wan neer het kind gezond is, geen reden tot ongerustheid te zijn. Vergeet niet, dat kleine kinderen nog maar kleine porties baas kun nen. De hoeveelheid voedsel is min der belangrijk dan de kwaliteit. Het is echter wel de moeite waard te proberen de maaltijden noch voor Uw kind noch voor Uzelf tot een kwelling te maken. Wellicht vindt U baat bij de volgende regels: 1. Besteed vooral niet teveel aan dacht aan het slecht etende kind. Ieder klein mensjeziet zich graag in het middelpunt van de belang stelling geplaatst. Als een ver toon van gebrek aan eetlust deze belangstelling opwekt, zal het niet aarzelen dit wapen te hanteren. Toon daarom geen ongerustheid als Uw kind weigert te eten. Wacht een half uur en neem dan rustig zijn bordje weg. Geef het tussen de maaltijden te eten. 2. Houd er streng de hand aan, dat Uw kinderen vóór het aan tafel gaan niet snoepen. Lekkernijen bederven de eetlust, 3. Waak tegen oververmoeidheid. Laat het kind tegen etenstijd rusten of rustige spelletjes doen. 4. Zorg dat het gemakkelijk aan tafel zit, geef het goed hanteer baar eetgerei. 5. Regelmaat in de voeding is be langrijk. Gebruik de maaltijden op vaste tijden, zodat de spijsver tering zich daarnaar kan regelen. 6. Breng afwisseling in de voeding. Niet alleen bevordert variatie de eetlust, maar ook de mogelijk heid alle noodzakelijke voedings stoffen in de voeding te doen voorkomen. 7. Geef Uw kind alles wat de pot schaft althans wanneer de ge rechten niet te zeer gekruid of te zwaar verteerbaar zijn. 8. Het kind vindt het prettig mee te doen met anderen. 9. Besteed eens wat extra aandacht aan het uiterlijk van de spijzen. Tracht kleur in de maaltijden te brengen: ook kleine kinderen zijn daar gevoelig voor. 10. Zorg tenslotte voor een prettige, rustige stemming aan tafel. Geen zwaarwichtige gesprekken, geen andere strafpredikaties dan de onmiddellijk nodige, geen gestoei onder de maaltijd. U kunt er op deze manier toe medewerken, dat de kleuters met graagte het voedsel, dat ze zo hard nodig hebben, eten. BEL OP BIJ BRAND No. 392 Kapitale boerdery in vlammen Maandagmorgen brak brand uit in de kapitale boerderij, bewoond door de landbouwer F. Lenssen te Holthees. Schuur en stallen gingen geheel verloren in de vlammen. De brand weer van Vierlingsbeek, die spoe dig ter plaatse was heef t het woon huis weten te sparen. Een paar dames hebben op eigen intiatief een nieuwe tractor weten te redden. De opgeslagen oogst ging geheel ver loren. De schade, die verzekerd is, is zeer groot. Modern jeugddorp in Horn De Dominicanessen van Bethanië, die op het ogenblik in het klooster der Duitse Franciscanen „Exaeten" te Horn, met hun voogdij-pupillen onderdak hebben, zullen aldaar een modern Bethanië-dorp stichten, een modern jeugddorp. Zij hebben daar toe van de gemeente Horn een ter rein van 21 ha aangekocht. Op dit terrein zullen verrijzen een klooster, een centraal gebouw, een kapel, een ontspanningszaalmet 280 zitplaatsen een kleuterschool, een B.L.O.-school en 16 paviljoens. Het terrein omvat 8 ha 25-jarig bosopstand. Vrije Zaterdag in onderzoek bij regering De regering moet er voorzorgen dat een onderzoek wordt ingesteld naar de voor- en nadelen van een algemene vrije Zaterdag, zei de heer Van Vliet (KVP) Maandagavond in de Tweede Kamer bij het debat over de begroting-1955 van Sociale Zaken. Hij wees op enkele voordelen van een eventuele vrije Zaterdag (sport op Zaterdag, dus meer Zondags rust) doch ontkende niet, dat er ook nadelen zijn. De kwestie is nog niet acuut maar kan het worden. Daarom is het nodig, dat de over heid zich met het probleem gaat bezig houden. Men zou dan ook moeten bekijken of de 48-urige werkweek teruggebracht kan wor den tot een 45-urige. Emigrantenschip aangekocht De Tweede Kamer heeft Woens dag een wetsontwerp goedgekeurd tot aankoop van een emigranten schip in Amerika. Met de verbouwing en de inven taris mee kost het schip f 14.800.000. Wanneer het schip kant en klaar is voor het vervoer van emigranten, is nog niet bekend. Bevestiging vonnis tegen „President Robert" geëist De advocaat-generaal bij het ge rechtshof te 's-Hertogenbosch heeft tegen de Maastrichtse 31 jarige kleermakerszoon R. L., die zich als „president Robert" enige jaren ge leden in het middelpunt der be langstelling wist te plaatsen, be vestiging geëist van het vonnis van de rechtbank te Maastricht. De rechtbank veroordeelde L. in Juni jl. tot een gevangenisstraf van twee en een half jaar, met aftrek van het voorarrest en on voorwaardelijke ter beschikking stelling van de regering, wegens meermalen gepleegde oplichting. Tijdens de behandeling voor het hof, waarbij nogmaals de fantas tische geschiedenis van „president Robert" in het geheugen werd teruggeroepen, kwamen geen nieu we gezichtspunten aan het licht. Verdachte verklaarde, zich on schuldig te voelen aan hetgeen hem ten laste was gelegd. De verdediger bepleitte vrijspraak subsidiair de uiterste clementie. Uitspraak 22 December. EINDHOVENSE PSYCHO- PAATH GEGREPEN Dertig inbraken bekend Willy de G., de man, die in de afgelopen maand Oost-Brabant on veilig heeft gemaakt dooreen reeks van inbraken, is Vrijdagavond te Voorschoten op heterdaad betrapt bij een nieuwe poging tot inbreken en gearresteerd dooi de Rijkspolitie van Voorschoten. De G. in de volksmond „gekke Willy" genaamd de Eindhovense psychopaath, die eigenlijk thuis hoort in het Rijks- asyl te Avereest, maar waaruit hij op 3 November j.l. ontvluchtte, heeft tijdens een verhoor een dertig tal inbraken bekend, o.a. in Geldrop, Heeze, Heerlen, Venray, Lieshout, Breukelen, Eindhoven, Veghel, Boxtel en Voorschoten. De totale buit zou ongeveer f 2100 hebben bedragen. Toen hij Vrijdagavond in Voor schoten aan de achterzijde een huis was binnengegaan, werd hij betrapt door de vrouw des huizes. Hij schoot een alarmpistool, dat hij op haar richtte, een paar maal af en ver dween naar een door sloten om geven terrein. Daar is hij door de heren De Graaf en De Lange, die hem achterna waren gegaan, over mand. De Rijkspolitie kon hem toen inrekenen. Vossenj^laag op de Velawe Premie van f 25 voor elk geschoten dier De Noord-West-Veluwe heeft mo menteel sterk te kampen met een vossenplaag. In de omgeving van Harderwijk en Ermelo zijn zoveel vossen ontdekt, dat de landelijke organisatie van bedrijfseendenhou- ders een premie van f 25 heeft uit geloofd voor elke vos, welke in dit gebied wordt geschoten. Men neemt aan, dat deze plaag een gevolg is van het feit, dat de Duitsers bij hun overhaast vertek uit Apeldoorn in 1945 alle dieren van een vossenfarm de vrijheid heb ben geschonken. Kerkboek voor emigranten in het Engels In de loop van de volgende maand zal een kerkboek worden uitge geven, dat speciaal voor katholie ke emigranten is bestemd en in de Engelse taal zal verschijnen. ZES MILLIOEN KILO AARDAPPELEN VERLOREN vond|idlo Suikerbieten nagenoeg uit de grond Nu de aardappelslag in Groningen is geleverd en de Stichting voor de Landbouw balans heeft opgemaakt, blijkt dat, zoals gemeld, ongeveer 2000 ha. aardappelen niet is ge rooid. Globaal omgerekend in kilo grammen betekent dit een verlies van zes millioen kilo aardappelen, waarvan vier millioen kilo fabrieks aardappelen. In het Noordelijke kleigebied zullen verscheidene percelen, die niet zijn gerooid, omdat zulks te duur zou worden, het komende voorjaar tot moeilijkheden leiden, wanneer de vorst deze winter zal uitblijven. De suikerbieten zijn nagenoeg volledig uit de grond. De suiker fabrieken werken op volle kracht en naar verwacht wordt zullen de campagnes minder lang duren, dan aanvankelijk werd gevreesd, toen de bietenaanvoer stagneerde in verband met de „aardappelslag". Lichtkoningin trok door Beek Voor de derde maal trok Maan dagavond, gekleed in een wit-zijden gewaad en omhangen met een wijde purperen staatsiemantel, getooid met een fraaie lichtkroon, een Ne derlandse versie van de Zweedse Lucia-bruiden, door het Zuid-Lim burgse dorp Beek. In 1952 was men op het idee ge komen om de Sintelecie-jaarmarkt, die daar sinds mensenheugenis op 13 December gehouden wordt, meer luister bij te zetten door deze markt niet meer te laten uitgaan als een nachtkaars, maar door haar voor taan te bekronen met eenlichtstoet, die dan geformeerd wordt rond een Beekse lichtkoningin. Voor wat de kern van dit neo- folkloristisch gebeuren betreft, spie gelde men zich vrijmoedig aan de bekende Zweedse traditie. Nieuwe elementen voegde men er aan toe door een „Baker Sintelecie-koek" te creëren en door de lichtkonin gin, behalve de onmisbare hofda mes, een groot gevolg te geven be staande uit kinderen met lampions en met uitgeholde met kaarsjes voorziene Sint Maartenskroten. Men breidde dit jaar, het gevolg bovendien nog uit met een potige erewacht.de leden van de jaarmarkt commissie, allen in blauwe boeren kielen gestoken. En zo vervoegde de lichtkoningin (Paula Hoppers) zich dan op het bordes van het raadhuis, waar de burgemeester P. Minkenberg haar lichtkroon ontstak. Vervolgens werd nog een tocht door de gemeen te gemaakt met praalwagens, maar waarbij ook de reclamewagens niet ontbraken. Afvalsteen kolenmijnen naar Maasuiterwaarden De provinciale commissie voor de agrarische belangen in Limburg bestudeert de mogelijkheid om de enorme gaten in de Maasuiter waarden ontstaan door grint- winning te vullen met afvalge- steente uit de kolenmijnen, dat op vele plaatsen in de mijnstreek tot hoge bergen wordt opgestapeld. Uit een onderzoek is gebleken, dat deze plannen technisch goed uitvoerbaar zijn. De moeilijkheid is echter de kosten tot een draaglijk peil te beperken. De heer G.A.A. Mertens, voorzit ter van de Limburgse land- en tuinbouwbond, wees op het grote belang van deze zaak tijdens de Maandag in Roermond gehouden algemene vergadering van deze standsorganisatie. Jaarlijks wordt ongeveer 4 mil lioen ton grint in de Maasuiter waarden gewonnen. Hierdoor gaat elk jaar opnieuw 40 hectaren uit stekende weidegrond verloren. Vele honderden hectaren zijn reeds op geofferd en er zullen er nog veel meer volgen Limburg heeft echter niets aan deze kolossale water plassen. Voor het vervoer van de afval- stenen van de kolenmijn Maurits naar midden Limburg wil men onderlossers gebruiken, die voort durend op en neer moeten varen tussen Stein en het grintwinnings- gebied. Het zal duur zijn de gaten te vullen en de kostbare grond voor de boeren terug te winnen. In een land met een groot tekort aan goede cultuurgrond kan dit toch verantwoord zijn, aldus de heer Mertens. SMOKKEL PER DIENST AUTO Politie-inspecteur te Kerkrade werd betrapt. Aan het wellicht lucratief neven- bedrijf van deKerkraadse hoofd inspecteur H. het smokkelen van koffie is door de speurzin van de douane, een einde gekomen. Bij een nauwkeurig onderzoek van de dienstwagen, waarmee de man de grens wilde passeren, von den de douaniers dezer dagen een voorraadje koffie. De hoofdinspecteur is in afwach ting van het onderzoek geschorst. Reeds geruime tijd smokkelde H. regelmatig hoeveelheden koffie van ongeveer 50 pond naar Aken. Door gebruik te maken van de dienstauto van de Kerkraadse politie liep deze koffiesmokkel gesmeerd. De Nederlandse douane was er echter achter gekomen, dat deze hoofdinspecteur grote hoeveelheden koffie bij Kerkraadse winkeliers opkocht. Om te controleren of de vermoe dens omtrent de bestemming van deze koffie juist zouden zijn luidde voor de douane het consigne: een scherpe controle op dienstauto's. Hiervan werd hoofdinspecteur H. het slachtoffer, daar zijn „dienst reis" naar Aken reeds aan het Kerkraadse grenskantoor een ver vroegd einde vond. De ningwetlop van thalng worden M, het begi hi woninge ioc van de 1950 i woningeèr 1940. Maar centage opgelopen terwijl v "mededeliet aanvrage d| woningw pet oven Aldus openingspe huren week de grote meer zijilfs

Peel en Maas | 1954 | | pagina 2