J. Coenen-Houtackers Hofstraat 5 J. Coenen-Houtackers Hofstraat 5 Venray Haarden Kookkachels Kachels Emigratie in kolonie-verband stelt bijzondere eisen V^G In Kerstgroepen, Kerstversieringsartikelen Versleten Boomgaarden geld verspillen Waarom rooien Uit„Peelen Maas" gronden in Lintborg Gevonden Zaterdag 11 December 1954 No. 50 VIJF EN ZEVENTIGSTE JAARGANG f ONDERVINDT' PEEL EN MAAS f CONFECTIE VAI DRUK EN UITGAVE FIRMA VAN DEN MUNCKHOF WFFIfRT AH VOOR VPNPAY P1V OMSTRFITFN ADVERTENTIEPRIJS 8 ct. p. mm. ABONNEMENTS- QROOTESTRAAT 28 TELEF. SU OIRO 150652 W CUnuLAU VUUK VEilNIvAii ErlT UiVlO 1 PRIJS PER KWARTAAL f 1.2S Bulten Venray f 1.45 alleen bekende merken DRU, Jaarsma, Etna, Faber, Becking. Geweldige sortering. Zie etalage „Mijn bezoek aan verschillende nederzettingen in Zuid-Amerika heeft mij er wel heel sterk van overtuigd, dat elke groeps-emigra- tie een aantal voorwaarden stelt, die men niet onges'raft kan ne geren." Zo ongeveer leidde de Com missaris voor de Emigratie het eerste deel in van zijn uiteenzetting op een in Den Haag gehouden persconferentie. In uiterst beknopte vorm formuleerde hij die voor waarden aldus: goede investering; goede voorbereiding en een „vlie gende start". Harde lessen in de kolonie Ribeirao. De kolonie Ribeirao, die in 1911 werd gesticht, heeft gedurende een aantal jaren een kwijnend bestaan geleid. De situatie was tenslotte zo dat een volledig faillissement niet uitgesloten moest worden geacht. De Nederlandse regering van de K.N.T.B. hebben tenslotte een lening gegarandeerd aan deze kolonie waar bij echter voorwaarden werden ge steld. De heer C. J. J. Hoogenboom, die een grote tr opener varing bezat en o.a. werkzaam was bij de bekende Senemba-onderneming en later bij Negara-Sumatra Timur (roijen), werd als regeringscommissaris aan gesteld. De heer Hoogenboom heeft, vooral in de beginne, onder de kolonisten niet veel vrienden gehad. Voor hem gold slechts één doel: het gezond maken van de kolonie. Naar de mening van de Commis saris voor de Emigratie is hij er inderdaad in geslaagd de kolonie een redelijke basis te geven. De kolonie maakt thans een gezonde indruk; de moeilijkheden is men feitelijk wel te boven gekomen en een goede nederzetting is ontstaan, waar thans zelfs weer plaats is voor goede kolonisten. De sanering van Ribeirao maar ook de kennismaking met andere nederzettingen hebben wel heel dui delijk aangetoond, dat voor groeps- kolonisatie drie elementen nimmer mogen worden veronachtzaamd: le. een goede en tijdige inves tering is nodig; 2e. een goede voorbereiding van de deelnemers, niet alleen ge richt op het verblijf in een maar ook technisch; 3e. een goede organisatie en plan ning. Kwartiermakers moeten de voorbereidingen zo treffen, dat direct bij aankomst van de nieuwe settler, deze produc tieve arbeid kan verrichten en hij a.h.w. een „vliegende start" krijgt. Kracht van de kolonie wordt uitgehold Zodra een of meer dezer voor waarden worden veronachtzaamd, komt de productie in de verdruk king en worden tijd en geld besteed voor zaken, die tevoren geregeld hadden moeten zijn. De kolonisten teren in en de kracht van de kolo nie wordt uitgehold. Op deze wijze mist men de bus en om de vol gende bus te nemen is vaak het kapitaal onvoldoende. Dit is destijds in Ribeirao ge beurd. Instede van vóór alles zich op de productie te werpen, heeft men gedacht aan de bouw van een mooi centrum e.d. De heer Hoogenboom heeft zich uitsluitend op de productie gericht en hoe men ook over zijn beleid heeft geoordeeld in de moeilijke tijd, die thans achter de rug is, de ko lonie is gered. „Groot respect heb ik", aldus de heer Haveman, „voor het enorme doorzettingsvermogen, datdeze Ne derlanders in Ribeirao onder moei lijke omstandigheden aan de dag hebben gelegd". Castrolanda heeft van Ribeirao geleerd Een aantal kolonisten uit Ribei rao heeft deze nederzetting ver laten. Tien gezinnen gingen naar Tronko, 28 gezinnen gingen naar Nao-me-toque. Ook deze kolonisten heeft de Emi gratie-Commissaris bezocht. Eerst ging hij echter naar de in 1951 ge stichtekolonie Castrolanda bij Castro in de staat Parana. De kolonie ligt zuidelijker dan de Ribeirao en om vat vijftig bedrijven. Men heeft in Castrolanda veel geleerd van Ribeirao. Men maakte eerst de voorbereidselen, daarna gingen de kwartiermakers. Zodra er een of meer bedrijven zover waren, dat productieve arbeid kon beginnen, kwamen nieuwe settlers. De kolonie maakt een welvarende indruk. Er zijn nog wel enige moei lijkheden, zoals b.v. het probleem van het meest geschikte vee. Men heef t Nederlands fokvee mee gebracht en men laat dit vee krui sen met het Braziliaanse vee. (Wij menen te weten, dat het Nederland se vee als melkvee veel beter is dan het Braziliaanse). Het Braziliaanse is echter veel beter bestand tegen het Brazilaanse gras, dat niet alleen van invloed schijnt te zijn op de spijsvertering maar ook het Nederlandse vee mak kelijk aan de poten verwondt met alle misère daaraan verbonden. De Commissaris voor de Emigra tie, mr ir B.W. Haverman, heeft een oriëntatiereis gemaakt naar Zuid- Amerika. Zijn reis strekte zich uit tot een bezoek aan Brazilië, Chili. Argentinië, Venezuela en Suriname, In Brazilië bezocht de heer Have man o.a. de kolonies Ribeirao, Ca- rambeï, Castrolanda, Tronko en Nao-me-toque, alsmede de plaatsen, waar Nederlandse emigranten indi vidueel gevestigd zijn (zij emigreer den onder het z.g. urhan workers scheme), n.l. Porto Alegre, Belo Horizonte, Recife en Rio de Janeiro. In Chili bezocht de Commissaris Santiago, het eiland Chiloë en de omgeving van La Serena. Behalve aan Buenos Aires en La Plata werd ook aan de bekende Nederlandse Tres Arroyos in Ar gentinië een bezoek gebracht. In Venezuela werd de Turenne- nederzetting bezocht en de laatste zes dagen waren bestemd voor Suriname, met bezoeken aan Wa- geningen, Nickerie en Lelydorp. Zoals wij reeds berichten, worden op initiatief van de Limburgse Fruittelers Organisatie in het begin van de komende maand in verschil lende plaatsen demonstraties ge geven in het rooien van oude boom gaarden. Hieraan werken mede de Cultuur Technische Dienst, de Ned. Heide My., de Werktuigencommis sie Limburg van de N.F.O. en de Arbeidsinspectie, Rijkstuin- en Land bouwvoorlichtingsdiensten. Waarom de actie voor het rooien van oude boomgaarden zo groot scheeps wordt aangepakt en gepro pageerd? Het algemeen belang van de fruitexport en het eigenbelang van de boomgaardbezitter gaan hier hand in hand. Bij het vrije handels verkeer in Europa is er nog altijd behoefte aan goed fruit. Aan slecht fruit is geen behoefte omdat elk land hiervan meer dan voldoende produceert. De productie van appels en peren kan men hier in Nederland stel len op 625 millioen kg per jaar. En dat is heus niet allemaal eerste klas fruit! Het zijn vooral de oude boomgaarden en de boomgaarden met minderwaardige rassen, die dit slechte fruit leveren. Dit alles zou voor de fruitteler en voor de boer met boomgaard misschien nog geen reden kunnen zijn om zijn oude, mooie boomgaard nu maar uit te doen, als deze ten minste nog rendabel genoemd zou kunnen^ worden desnoods met min derwaardig fruit. Voor de boomgaardbezitter is een verouderde boomgaard echter in werkelijkheid niets anders dan een lastige en tijdrovende manier om geld te verspillen. Iets wat niet altijd even duidelijk is, vooral in jaren van weinig fruit, als ook het mindere goed nog winst op levert. Wanneer echter onder zoekingen èn verantwoorde bere keningen cijfers opleveren als f 900.verlies op een boomgaard van 47j h.a. en van f 60. winst om 'n boomgaard van 19 h.a. dan wordt op zijn minst duidelijk, dat deze kostbare hectaren heel wat beter voor goede aardappelen of voor iets anders zouden kun nen worden benut, of voor goed weiland of.... voor een goede, jonge boomgaard. Intussen zal 'n boerenboomgaard, waar nooit enige zorg aan is be steed, ook na het rooien niet opnieuw moeten worden ingeplant. Immers, iedere landbouwer of vee houder zal bij gebrek aan belang stelling ook een nieuwe boomgaard, bestaande uit nieuwe rassen niet verzorgen. En ook aan nieuwe, onverzorgde boomgaarden bestaat geen behoefte. 3000 h.a. in Limburg Het is gebleken, dat in Nederland van de ongeveer 68.000 h.a. boom gaard 8661 h.a. minderwaardig fruit oplevert, daarvan 3000 h.a. alleen al in Limburg, dus meer dan een derde. De actie tot vervanging van deze onrendabele boomgaarden is dus allerminst overbodig in deze tijd, waarin het aankomt op het produ ceren van de hoogste kwaliteit en op vermindering van de productie kosten, om nog niet te spreken van de uiterste economie, die betracht moet worden in de bestemming van de boerengrond. Deze week dubbel voordeel bij VéGé van 14 December 1895 De Weleerw. Heer P.J. Vul- lings uit Leunen behaalde schit terende successen bij zijn studies te Rome. van 15 December 1900 9 December overleed in het Patersklooster Pater Petrus van Thiel. Vooral als biechtvader was hij te Venray zeer gezocht. Bij de landbouwer Th. Droessen aan de Heide, werd een brutale diefstal gepleegd. Te Maashees overleed 9 Dec. Burgemeester M. Barten. Th. van Opbergen, Mr. kleer maker en winkelier, opende een winkel in kruidenierswaren, garen, band, tressen, tabak, haring, stok vis, dweilen, enz. aan de Hoender straat. van 16 December 1899 P. Gardiaan zou op 17 Decem ber het nieuwe Sint Antoniusbeeld te Oostrum inzegenen. „HetZandakker" werd als weer baarheidscorps erkend door de Regering. 10 December kwam de St Jo- sephsgilde tot stand. 24 leden traden toe. G. Spee werd president. van 17 December 1904 F. C. M. Th. la Chapelle slaag de te Den Haag voor Frans M.O. A. J. Boumande Bruin, opende een winkel in kruidenierswaren in de Frontespiesstraat 254. Voordeel 1: Voordeel 2 Bovendien 10% korting (21 geldzegels) too gr. heerlijke Frou-Frou vara -99- voor 19 ct bij aankoop van een pak VéGé-cacao van 65 ct VéGé-cacao was eerst 80 ct en is nu verlaagd tot 65 ct Alvorens een plan tot stand kan komen voor verbetering van de watertoevoer naar de gronden van Noord- en Midden-Limburg ten Westen van de Maas, die sterk te lijden hebben van verdroging en verstuiving en waarvoor de Com missie voor de Agrarische Belangen een subcommissie aan het werk heeft gezet, dient naar het oordeel van deze commissie dit gebied van ongeveer 100.000 ha „gewaterpast" te worden. D.w.z. dat dit gebied in kaart moet worden gebracht voor wat de hoogteverschillen betref t. Deze kaar ten zijn ook nodig voor de aanleg van nieuwe wegen, planologische werkzaamheden en ruilverkavelin gen. De kosten hiervan bedragen f 360.000,en zullen door de Pro vincie en de Cultuur Technische Dienst, aan welke dit werk zal worden opgedragen, tesamen moe ten worden opgebracht, door elk voor 50 pet. Uit de toelichting op de begro ting 1955 van de Provincie blijkt, dat voor dit doel drie achtereen volgende jaren f 60.000 op de be groting zal worden gebracht. Proef boerderij In het kader van de maatregelen, die hier zullen worden genomen en waarvoor, naar men weet, nauw overleg tussen de provinciale bestu ren van Brabant en Limburg is tot stand gekomen, moeten ook de plan nen worden gezien tot het doen van beregeningsproeven op een speciale proefboerderij in de Vredepeel, waarvoor het Rijk een subsidie wil geven van f 20.000, De watervoorziening van boven bedoeld gebied, waarvoor 60 mil lioen kub. meter water per jaar nodig zouden zijn, wil men via een gemaal aan demond van het kanaal Wessem-Nederweert te Wessem regelen. Via infiltratie en beregening zal dit water in de droge perioden naar de landbouwgronden worden ge voerd. Een merkwaardige bijzonderheid van de afgelopen (abnormale) zo mer is, dat in de Vredepeel, waar men de beregeningsproeven wil gaan nemen, inplaats van een water tekort, een ernstige wateroverlast de oogst heeft belemmerd Land- en Tuinbouw Wees zuinig op uw tractor en landbouwbanden Momenteel worden er in de Ne derlandse landbouw circa 32.000 tractoren gebruikt, die een zeer grote waarde vertegenwoordigen. Een dergelijke machine, die voor de meeste boeren een grote inves tering betekent, vergt een grondig onderhoud. Een van de duurste onderdelen, die tevens het meest aan slijtage onderhevig is, is de band, vooral de profielband op de achterwielen. Over het algemeen weet men wel hoe deze banden te behandelen. Men weet dat overdruk en onderspan ning fnuikend zijn, dat te grote snel heden op een harde weg de band snel naar zijn ondergang voert. Maar zelfs met een goede verzorging komt toch eens het ogenblik, dat de band zijn langste tijd gehad heeft. Koopt men dan een nieuwe of pro beert men het nog zo lang mogelijk met de bijna versleten band te stellen? Wanneer men al die jaren de tractorband zorgvuldig behandeld heeft, moet men hem niet verder afrijden, maar aan een coverbedrijf zenden, die kan beoordelen of de band nog vernieuwd zal kunnen worden. Het is n.l. van belang te weten, dat het karkas van een band mits in redelijk goede staat een waarde heeft ongeveer gelijk aan de helft van de aanschaffings prijs. Voor dit bedrag brengt het coverbedrijf immers een nieuwe laag rubber aan op de band, zodat deze weer geheel van een nieuwe ribprofiel voorzien wordt. Een nieuwe band is nu eenmaal duurder dan een gecoverde en toch is er nagenoeg geen kwaliteitsver schil tussen beide. Rijdt dus nim mer een band tot het uiterste op en denkt er aan, indien een band beschadigd is, deze bijtijds door een coverbedrijf te laten repareren. Het geldelijk voordeel dat U hierbij heeft, is waarlijk niet gering. Ook landbouwbanden kunnen in vele gevallen vernieuwd worden. Autobanden die voor Landbouw- tractie geschikt gemaakt zijn, kun nen over het algemeen niet zo gemakkelijk gecoverd worden. Tcc i moet men een band niet tesnel weg werpen of als afval verkopen, want men weet als niet-deskundige nooit of men daardoor niet een verlies lijdt, dat vermeden had kunnen worden. portemonnale met inhoud, Afts, Hoenderstraat 23; kerkboek, Jans sen, Marktstraat 4; lipssleutel, Oymans, Pastoor Ruttenstr. 1; tafel kleedje, v.d. Leeuw, St Jorispaik 1; sjaal, Hoenderstraat 82; centuur v. damesmantel, Hoedemakers Lang straat 2; portemonnale met inhoud Meijgarden, St Odastraat 16; rode alpinomuts, J. Manders D 7b; een paar oude damesschoenen en een motorhandschoen, Dijkman, Oos trum C 24; autoped, Stappers Oos- trum; boodschappentas en porte- monnaie, P. Custers, Oostrum C 42; 1 paar herenglacé's P.Janssen, p.a. S. Claessens Grotestraat; zwarte handschoen, Verhalle Langstr. 62; Jongensmuts, Cuppen Langeweg; Centuur van regenjas, Custers, I 8 Steegsbroek; doublé halsketting, Baeten Spurkt B 20; bruin-geel ge breide wanten, Kazerne Langstraat; grijze paardendeken, J. Janssen. Langstraat 25; doublé halsketting, van Kempen, Past. Ruttenstraat 2; autoped, Arts, Marktstraat; dames hoed, A.J. Peeters, verpl. St Ser- vatius; bruine glacé handschoen, Poot, kamp Vlakwater. VOEDSELBUREAU VENRAY Henseniusplein 7. Telefoon 416 Decembertelling. Alle geregistreer- den die een vragenlijst voor de land bouwtelling December 1954 kregen toegezonden, zijn verplicht de ge vraagde gegevens volledig in te vullen naar de toestand op 12 De cember 1954. Bij de terugzending behoeft geen postzegel te worden geplakt. Men gelieve er wel op te letten, dat de vragenlijst bij de terugzen ding zo wordt gevouwen, dat deze het adres van de bureauhouder aan de buitenzijde vertoont. Voor 16 Dec. 1954 moeten alle vragenlijsten zijn teruggezonden, bij in gebreke blijven zal door de C.C.D. procesverbaal worden opge maakt. Hopenlijk zullen allen die een for mulier kregen thuisgestuurd dit tijdig terugzenden, opdat geen enkel geregistreerde achteraf in moeilijk heden behoeft te komen. De bureauhouder, H. EMONTS vindt U bij ons een geweldige sortering. Alles wordt gratis bezorgd.

Peel en Maas | 1954 | | pagina 1