Devaluatie WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN PR ij! 'wSr' KWARTAAL0 f L2 S "buR Venni^ 1.45 De economische rechter oordeelt... Tocht Sterre der Zee 2000 km Adjudant ff. Steerneman *J* 4let èdanqii[ksU van de week Uit Overloon Deorne's meisje terug uit Amerika November warm en vrij droog Zaterdag 11 December 1954 No. 50 VIJF EN ZEVENTIGSTE JAARGANG ONDERVINDT PEEL EN MAAS f CONFECTIE VAI m DRCJK EN UITGAVE FIRMA VAN DEN MUNCKHOF GROOTESTRAAT 28 TELEF. 512 GIRO 150652 Het heeft geen zin te schrijven over de devaluatie van ons Neder landse geld. Iedereen weet toch wel dat onze gulden in waarde vermin derd is. Men kon vroeger voor één gulden heel wat meer kopen dan tegenwoordig. Met één gulden kun je niet zo veel meer doen. De gul den is dus minder waard dan vroe ger. Ook in vergelijking met het buitenlands geld is de gulden in waarde verminderd. De gulden was vroeger veel meer waard dan een Duitse Mark. Tegenwoordig niet meer. Dat is de eigenlijke devalu atie, de waardevermindering van de in omloop zijnde munt. Die devaluatie is echter niet zo veront rustend. Maar er is een ander soort deva luatie, die wel verontrustend is en zelfs zetr verontrustend Dat is de devaluatie van de geestelijke en hogere waarden. Het ideaal, het einddoel van de mens, het geeste lijke, het toekomstige leven na onze dood zijn in de opvattingen van de moderne mens sterk in waarde verminderd. Het is weinig in tel. Alleen het grijpbare, tastbare, alleen het tijdelijke, alleen de har de materie worden nog gewaar deerd en het leven dat men nu genieten kan. „Het doel is gedevalueerd" schrijft prof. Klaas Steur in zijn prachtig boek: „Christelijke toekomstver wachting". Ons levensdoel, het eeuwige leven van volmaakt geluk in God, wordt weinig geacht. Er is nog niemand van terug gekomen, durft men te zeggen. En Christus dan? En zulke mensen willen nog voor Christenen doorgaan! „Er is dan ook geen rust meer voor gebed, voor het verzinken in God. Die in de toekomst ons eeuwig geluk zal uitmaken... En wij delen allen min of meer in deze weg- zwerving van God en van de idea len, die Hij met ons voorhad". De mensen zijn tegenwoordig dan ook vol onrust. Het bijna voort durend in angst zijnis een heel bij zonder kenmerk van de moderne mens. De mensen jagen het geluk na, maar ze zoeken het alleen in aardse dingen en niet in God. En omdat ze steeds teleurgesteld wor den in hun aardse verwachtingen deze aardse dingen, hoe aanlok kelijk en verleidelijk ook, kunnen ons immers nooit geheel bevredi gen daarom weten ze tenslotte niet meer waar ze het zoeken moe ten. Dat de mensen tegenwoordig zo angstig en onrustig zijn, komt hier vandaan, dat het evenwicht in hun leven zoek is. De hoogste waarden voor het menselijk leven worden veronachtzaamd en alleen het aard se en voorbijgaande wordt nage streefd. Christus de God-Mens heeft ons geleerd dat er in ons leven even wicht moet zijn tussen het eeuwige en het tijdelijke, tussen het Godde lijke en het menselijke, tussen de natuur en het bovennatuurlijke. We mogen wel van de aardse dingen genieten, maar zó, dat wij de eeuwige goederen niet verliezen. Dat evenwicht is zoek geraakt bij de mensen van vandaag. De hoogste waarden zijn bijna niet meer in tel. De voorbeelden liggen voor het grijpen. Er is b.v. wel tijd om de krant te lezen. De krant wordt door velen uitgespeld. Er wordt heel wat tijd verknoeid met het lezen van onbe nullige vervolgverhalen en roman netjes. Maar er is geen tijd voor de lezing van het Evangelie. Om enkele minuten in het boek van God, de H. Schrift, te lezen: daar voor heeft men het te druk! Wat maakt men zich druk om 'n salarisverhoging te krijgen. Dat is ook wel te begrijpen. Maar men maakt zich totaal geen zorg om toe te nemen in de liefde tot God en onze naaste. En toch is dit laatste alleen beslissend voor de eeuwigheid. Men wil een flinke vacantie hebben. Dat heeft de mens ook nodig. Maar nog niet 1 pet. van de men sen gaat voor herstel of verrijking van het geestelijk leven op retraite. Een straf voor de rechter wordt meer gevreesd dan de straf van God. Aan 'n mooie teint wordt heel wat meer aandacht besteed dan aan een zuiver geweten. Aan mooie kleren meer dan aan een mooie ziel. „Wilt U een romantische Kerst mis, kom dan voor Uw kerstdiner daar en daar", zo kan men in elke krant lezen: zo worden kerkelijke feestdagen misvormd tot eet- en danspartijen. 'n Encycliek of een rede van de Paus legt het af tegen een verkla ring van een politicus. Praten met mensen doen we de hele dag, maar zelden met God. Waar is de oplossing? Als het nu waar is, dat de angst voortkomt uit een verstoord even wicht, dan weten we waar de op lossing ergens gezocht moet worden. We mogen van de aardse dingen wel genieten ze komen immers ook van de goede God maar we mogen er niet helemaal in opgaan, ais maakten ze ons hoogste geluk uit. Want behalve die onbedwing bare honger naar de tastbare dingen om ons heen, is er in elke mens ook een verlangen naar het eeuwige, het blijvende. En dat verlangen mag zeker niet veronachtzaamd worden, anders wordt onze menselijke na tuur uit zijn evenwicht geslagen. Met die bovengenoemde devalua tie hangt ook samen dat de mensen al hun hoop stellen op de aardse dingen, en vooral tegenwoordig hun heil, hun absoluut heil zoeken in de techniek. Men voelt zich zo veilig bij de hoge vlucht van de techniek, dat men denkt de Godde lijke vlucht niet meer nodig te hebben om echt gelukkig te zijn. Een verschrikkelijker devaluatie laat zich niet denken. En de ge volgen zijn nog verschrikkelijker. De verschillende uitvindingen, die gedaan werden, zijn immers meer in dienst gesteld van de menselijke vernietiging, van oorlog en onder gang, dan van het waarachtig ge luk der mensen. En de dreiging van de atoombom verbittert deze na oorlogse tijd. De mensen moeten zo maar doorgaan! Als God niet tus senbeide zou komen, zouden we misschien binnenkort de resten van heel deze planeet, waarop we wo nen, bij elkaar kunnen vegen. We verwachten in deze Advents tijd de nieuwe komst van Christus, de God-mens. Hij Die komt, Hij Die verwacht wordt, geeft zin aan elk mensenleven. Hij heeft ons verlost. Alle goede menselijke verwachtin gen worden in Hem vervuld! Mochten de mensen toch weer eens echt van goede wil wordenDat zij meer op God, dan op aardse dingen hun hoop gaan stellen! En alleen in Christus, in God, hun hoogste geluk gaan zoeken! P.D. De economische rechter, die de overtredingen van alle mogelijke voorschriften op sociaal en econo misch gebied, moet beoordelen, lijkt ons een taak op zijn schouders ge kregen te hebben, die voor één mens bijna niet te dragen is. Uit 'n warwinkel van formulieren, voorschriften, afkondigingen, wet ten en onder-onsjes nog de weg te weten, is een opgave, waaronder menigeen door de knieën gaat. Dan toch een goed humeur te bewaren en vriendelijk de mensen die dikwijls geheel niet overtuigd zijn van de grootte hunner fouten te zeggen hoe het wel moet, is een tweede verdienste van deze edel- gestrenge tovenaar, die op geregelde tijden Venray's„ Raadszaal als ge rechtshof in gebruik heeft. Zo ook weer Vrijdag j.l. Als daar een eigenaar van een lasbedrijf komt, die uit de aard der zaak dikwijls plaatwerk moet heb ben en dat op een gegeven moment dan ook maar zelf gaat maken, overtuig dan zo iemand maar eens, dat hij wel mag lassen, maar geen plaatwerk mag maken. Een boete van f 20.is echter het laatste overtuigingsstuk. Een Tegelse chauffeur, die bij zijn baas ging lopen, omdat ze hem daar meer andere klusjes op lieten knappen, dan chauffeuren, werd nogmaals aan zijn verstand ge bracht, dat de werkgever niemand zonder verlof mag ontslaan, maar dat ook de werknemer maar niet kan gaan tippelen, als mijnheer daar zin in heeft. In het eerste geval wordt er een heibel en mis baar over gemaakt van jewelste, het tweede geval is echter even erg, maar dan zegt men niets. Om het af te leren werd er f 40. gevraagd. Twee stugge Grubbenvorstfer boeren kwamen, ondanks hun grijze haren, op hun oude dag ook nog met de justitie in aanraking. Zij hadden beiden stukken grond lig gen, die herbebost moesten worden. Een feit dat hun goed bekend was, maar dat ze maar zo lang mogelijk uitstelden in de hoop dat het mis schien wel vergeten zou worden. Maar wat zal in onze wereld van vandaag nog vergeten worden Ambtenaren kwamen, ambtenaren gingen, de boeren bleven stug en het laatste lied was een dagvaarding om maar eens naar Venray te komen. En daar kregen ze ondanks alle mogelijke smoesjes prompt een boete van f 100.op hun brood en nog eens f 1000.extra als voor Mei de zaak niet in kannen en kruiken is. Teeltvergunningen Op deze laatste zitting had het de indruk, dat Horst uitgelopen was en alle tuinders op het matje moesten komen. Deze heren hebben schijnbaar aan hun teeltvergunning niet ge noeg. Ofwel ze nemen er een bij die toch niet gebruikt wordt, ofwel ze doen net of ze niet meten kun nen en telen nog een are of wat augurken meer, dan op hun ver gunning staat. Maar nu was Leiden in last, of liever Horst, want nij vere ambtenaren hadden een en ander eens nagegaan en al degenen, die bovengenoemde delicten hadden gepleegd, waren het haasje. De rechter was niet bepaald zuinig. Boeten van f 100.daalden als een weldadige regenbui neer over de hoofden der telers, die toch al teveel regen hebben gehad, want dat onrecht niet gedijt bleek ook nu, de meeste augurken waren verregend. Voor het geval we hier weer eens ooit wat teeltvergunningen terug of bij krijger, zijn we dus gewaar schuwd. Niet meer telen als op de vergunning staat welke strikt per soonlijk is. Verhuren of zo iets is er niet bij. De tocht van de Sterre der Zee is onlangs beeïndigd. Het jongste nummer van Credo brengt enkele cijfers, die enig idee geven van wat deze tocht betekend heeft. Hij duurde van 30 April 1950 tot 31 October 1954. In die tijd bezocht mgr. dr. G. Lemmens rond 700.000 mensen. Hij sprak hen toe en bad samen met hen. Zeventig verschillende paters preekten, absolveerden en baden met de mensen gedurende 686 dagen en nachten tijdens dit modern krachtig apostolaat, dat deze tocht maakte tot een zegetocht van Maria door Limburg. Gemaakt werden 12 tochten door 16 dekenaten over een afstand van ruim 2000 km, Er werden 342 plaat sen aangedaan, waar 272 parochies gevestigd waren, 49 rectoraten, 20 ziekenhuizen en 91 diverse andere instituten, die bezocht werden. De paters Monfortanen hebben gedu rende kortere of langere tijd aan deze vliegende missie meegewerkt. Zondagmorgen overleed in het Ziekenhuis alhier de Adjudant der Rijkspolitie W. Steerneman. De heer Steerneman begon zijn politionele loopbaan aan het Depot der Kon. Marechaussees te Apel doorn in 1917. Bij dat wapen deed hij dienst te Nijmegen en Horst. In Maart 1925 werd hij benoemd tot agent bij de gemeentepolitie te Venray. Na de bevrijding was hij commandant der P.O.D. en in 1946 werd hem de formering opgedra gen van de groep Venray van het Korps Rijkspolitie. Als opperwacht meester van dit korps had hij de leiding der Rijkspolitie in onze gemeente en de gemeente Wans- sum. Met ingang van 1 Sept. werd hij benoemd tot adjudant. Voor de teraardebestelling van het stoffelijk overschot bestond Woensdag zeer grote belangstel ling. Niet alleen van de zijde der Rijkspolitie, maar ook van Venrays burgerij, die in de heer Steerne man een goede en rechtvaardige politieman heeft verloren. Als slippendragers fungeerden bij de begrafenis vier adjudanten der Rijkspolitie, terwijl het stoffelijk overschot werd gedragen door zijn corpsmakkers. Naast de familie werd de baar begeleid door de Gewest-comman dant der Rijkspolitie Kolonel vd. Vliervloet, de Districts-commandant Majoor van Boom. De Officier van Justitie te Roermond, Mr Willbren- ninck, de burgemeesters van Ven ray en Wanssum. Verder waren hierbij aanwezig een deputatie van de R.K. Politie bond „St Michael", personeel van de groepen Venray en een tiental plaatsen uit Noord-Limburg en West-Brabant. Vele bloemstukken van collega's dekten de baar. De Requiem-mis werd opgedra gen met assistentie door de Hoog- eerw. Heer Deken. Na de H. Mis stelden de aanwe zige politiemannen zich op in carré rond de geopende groeve en brach ten gezamelijk een laatste groet. Majoor van Boom sprak een kort afscheidswoord, waarbij hij in her innering bracht de prachtige staat van dienst. Een persoonlijk af scheidswoord namens de Venrayse groep werd dan gesproken door Opperwachtmeester Temme, die de goede verstandhouding met en de grote werkkracht van de overledene memoreerde. Wachtmeester Weijmans bood na mens de Bond zijn condelances aan, terwijl Burgemeester Janssen de overledene dank bracht voor het vele goede, wat hij in Venray heeft verricht. Want Adjudant Steerne man, aldus de Burgemeester, was bij alles wat hij als politieman moest doen, op de eerste plaats mens. Namens de familie dankte de oudste zoon voor de betoonde over weldigende belangstelling. BEL OP BIJ BRAND No. 392 De St. Nicolaas-optocht heeft weer getrokken en het St. Nicolaas- gilde heeft weer de traditionele kwartjes opgehaald. We moeten zeggen, dat de goede Sint er niet zonder kleerscheuren is afgekomen, al die jaren door dat hij trouw zijn intocht houdt in onze stad. De Goede Heilige Man blijft even vitaal als altijd, maar zijn bisschoppelijk „tenue" heeft veel van de tand des tijds moeten door staan en niet altijd even glorievol. Wordt het niet tijd, dat wij deze kindervriend, die zo gul alles weg schenkt aan de jeugd, zelf eens bedenken met een nieuw costuum, dat meer in overeenstemming is met zijn bisschoppelijke waardig heid en zijn Spaanse grandesse. Misschien dat het St. Nicolaas- gilde hiervoor een oplossing weet te zoeken, in overeenstemming met de H. Man. o— Drie weken lang heeft Venray gestaan in het teken van de pik-in- actie. Een actie op touw gezet door een twintigtal winkeliers, die ge zamelijk het kopende publiek een extra verrassing hebben willen bezorgen. Dat ze daarin zijn geslaagd daarvan getuigen de duizenden bonnen die werden ingeleverd, We gaan voorbij aan het optreden van de Justitie, die het nodig oordeelde om met de loterijwet in de hand, de eerste opzet te verbie den, echter niet dan nadat bedui dende kosten waren gemaakt. We willen ons beperken tot deze actie zelf. Het is lang geleden, dat de Venrayse middenstand eensgezind in de weer kwam. Het laatste was dat bij de grote landbouwtentoon stelling en dan moet men al weer veel verder terug gaan om nog eens een gezamelijke actie te ontdekken. Dat is bepaald jammer, want er zijn weinig gemeenten aan te wijzen, van eenzelfde omvang van Venray, waarin zulk een winkel stand is als juist hier. En niet alleen wat betreft het uiterlijk schoon, maar ook in keuze en cellecties. Daarbij is hier een achterland, dat verwijd is door de opening van de brug en busdienst naar de andere Maasoever, zoals weinig plaatsen kennen. Juist voor dit achterland en voor hen, die menen, dat men elders toch beter terecht kan, is een dergelijke actie van belang. Van belang ook voor de deelnemers zelf, die hier onderling samenwerkend de scherpe kanten, die door con currentie of misverstanden zo dik wijls ontstaan en de verhouding minder prettig maken, wegslijpen. Een actieve winkelstand is voor iedere plaats van het grootste belang. Dat die activiteit door onderlinge samenwerking slechts verhoogd en verbeterd kan worden heeft deze actie bewezen. Moge ook de verdere toekomst daar blijk van géven. ONDERDUIKERS DANKEN OVERLOON. Woensdag, op de feestdag van O.L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen, werd in Overloon een wegkapel ingezegend, staande aan de Ven rayse weg en toegewijd aan Maria van de Goede Duik. Met de oprichting van deze kapel vindt een even merkwaardig als sympathiek initiatief een schone bekroning. In 1945 nl. brachten de voormalige onderduikers, die eens gastvrijheid van het dorp genoten, gelden bijeen voor de oprichting van een of ander gedenkteken, dat de herinnering aan bange dagenen tevens de dankbaarheid van de on derduikers moest levend houden. Aan de plaatselijke duik-organisa tie werden later de plannen ter uitvoering naar eigen goeddunken in handen gegeven. En zo is dan thans dit gedenk teken verrezen: een Brabantse wegkapel toegewijd aan Maria van de Goede Duik, de patrones van de onderduikers. Het ontwerp voor deze kapel is van architect Strik, terwijl de bekende Venrayse beeld houwer Piet van Dongen een fraai beeld kapte, voorstellende een Ma donna met onder haar mantel twee jonge mannen. Dit is dan het geschenk van de meer dan 200 onderduikers aan Overloon. Een waardig geschenk, waarop beiden trots kunnen gaan zij die hielpen en zij, die geholpen werden. K.R.O.-Revue „Ttfd voor Jolyt" komt Dinsdag 14 December in OVERLOON „Nog nooit zo gelachen", dat was het commentaar, dat men vorig seizoen allerwegen hoorde op de KRO-revue. Iedereen sprak erover. Weergaloos uitbundig was de ont moeting van de K.R.O. met zijn luisteraars in het land. Het succes van het drietal Berry Kievits, Gerard Walden en Harry Boda was zo groot, dat 't publiek al na vijf minuten in de feest stemming was. Geen wonder, dat van vele plaat sen, die niet bezocht konden worden de meest dringende verzoeken bin nen kwamen om ook aan de beurt te komen. Het kon niet anders, de K.R.O. moest met dezelfde revue nog een jaar op stap gaan om de teleurgestelden van het vorig sei zoen tevreden te stellen. Muzikale virtuositeit wordt weer gebracht door het KRO-Theater- Orkest o.l.v. Johnny Ombach. Het beroemde Hongaarse dans paar Frances Capy kon wederom geëngageerd worden. De charmante sopraan Christine Spierenburg en de tenor John van Heumen gaan met hun lied de harten verwarmen. Zie achterstaande advertentie. Met een KLM-constellation arri veerde Donderdag de 19-jarige Hen- riëtte van den Elzen uit Deume op het vliegveld Schiphol. Zoals indertijd gemeld is dit meis je, pionierster van de gidsen, op een reis in de Ver. Staten door een ver lamming getroffen. Het meisje werd door de Girl Scouts in de Verenigde Staten ge adopteerd en heeft ruim twee maan den in een ijzeren long in New York in een neurologische kliniek gelegen. Dank zij de goede zorgen van de beste specialisten, die de Amerikaanse padvindsters ter be schikking stelden, is Jet, een doch ter van het hoofd van de Gerardus- school in Deurne-Walsberg, thans zover hersteld, dat zij naar Neder land kon terugvliegen. Mede dank zij de wilskracht van het energieke meisje zijn de ver lammingsverschijnselen sinds en kele weken verdwenen, aldus de Vlkr. Een ziekenwagen zal de licha melijk nog zwakke pionierster van Schiphol naar Brabant rijden. Op 15 Juni van dit jaar stapten zes enthousiaste meisjes, drie ka tholieke gidsen en drie padvindsters, op de boot naar Amerika. In de States wachtte het zestal een on vergetelijk welkom van de Ameri kaanse padvindsters, die vorig jaar een bezoek aan Nederland brachten. De trip van de Nederlandse meis jes kreeg op 1 September plotseling een tragisch slot. Op 7 September reisden slechts vijf bedroefde vrien dinnen naar het vaderland terug. De zesde, Jet v.d. Elzen, kreeg een instorting, die gevoïgd werd door een algehele verlamming. Zij moest in een ijzeren long worden opgenomen. Onmiddellijk adopteer den de Amerikaanse padvindsters het Deurnese meisje. Op kosten van de Amerikaanse jeugdbeweging reisde ook vader Van den Elzen naar Amerika, waar hij een maand verbleef. Aanvan kelijk vreesde men voor het leven van de Deurnese pionierster, die om haar enorme levensmoed de be wondering van de New Yorkse doc toren afdwong. Toen het Deurnese hoofd der school naar Nederland terug moest, was de toestand van zijn dochter nog maar weinig verbeterd. Plech tig beloofden de Amerikaanse meis jes de Deurnese familie echter alles te doen wat mogelijk was om Jet toch weer beter te maken. Dr Cavaness, de New Yorkse spe cialist die Jet meestal behandelde, bemerkte drie weken geleden plot seling de eerste tekenen van beter schap. Een vrij plotselinge omwen teling in de gevreesde ziekte vol trok zich. In het afgelopen weekend is vader Van den Elzen opnieuw met een ticket van de Amerikaanse jeugd beweging en financiële steun van DAF-directeur, dr Van Doorne, naar New York gevlogen, maar nu om zijn dochter, die aan de beterende hand is, te gaan halen. Haar toe stand is volgens de laatste berich ten redelijk. Uit een telegram, dat de Deurnese familie Maandag ontving, is wel ge bleken, hoe graag Jet, hoewel zeer dankbaar voor alles wat de Girl Scouts deden, naar huis wil. Of de patiënte al thuis mag liggen of voorlopig nog naar een zieken huis in Nederland moet, zal af hangen van het laatste advies van de New Yorkse specialist. De maand November van dit jaar was vrij zonnig en droog. Er viel in Zuid-Limburg op de meeste plaatsen slechts ca 40 mm regen, dat is tweederde van de voor No vember normale hoeveelheid van 61 mm. November was ook bijna twee graden te warm. De gemiddelde tem peratuur bedroeg n.l. 7.4 graden Celsius, terwijl 5.6 graden de nor male temperatuur is. November 1954 was ongeveer even warm als No vember van het vorig jaar. Het is trouwens de laatste jaren vrij dik wijls voorgekomen, dat de maand November boven normaal was wat temperatuur betreft. De warmste November van de laatste 100 jaar was die van 1938, toen de temperatuur te Maastricht boven de 10 graden Celsius lag. Ook November 1939 en 1951 waren zeer warm, terwijl de Nov.-maanden 1940, 1946, 1947 en 1953 ongeveer gelijk komen met November van dit jaar. November 1954 bracht verder vier dagen met temperaturen onder nul. (Normaal 7). De koudste dag was de 21ste toen op het vliegveld Zuid- Limburg de temperatuur daalde tot 4.6 graden Celsius. De hoogste tem peratuur kwam voor op 6 Nov. het was toen 16.8 graden Celsius. Nieuws uit Venray en Omgeving GROENE KRUIS DONDERDAG a.s.: Consultatiebureau voor zuigelingen uit de KOM Openbare bekendmaking BurJNJteester en Wethouders der gemeehTe Venray, maken hierbij be kend, dat zij heden van de Esso Nederland N.V., gevestigd te 's-Gra- venhage, vergunning ingevolge de Hinderwet hebben verleend voor het uitbreiden van de benzine-installatie op het perceel Langstraat 33 te Venray. Venray, 1 December 1954. Geslaagd Op het Maandag en Dinsdag j.l.te Eindhoven gehouden modevak- praktijkexamen, slaagden voor cou peuse Nelly Arts uit Venray en Toos Logtjens uit Holthees. Beiden slaagden met eervolle vermelding. K.A.V. De katholieke arbeiders-vrouwen hielden vorige week in zaal Schellen haar St. Nlcolaasavond, die in alle opzichten geslaagd mag heten. Ongeveer 100 leden waren aan wezig, alsmede de Geestelijke advi seur en bestuurderen der K.A.B. De Voorzitster heette allen har telijk welkom en wenste de leden een gezellige avond. Na het behan delen van enkele agenda-punten nam de Geestelijke Adviseur het woord. Hij sprak er zijn voldoening over uit, dat de K.A.V. in zo'n grote getale was opgekomen om geza menlijk het Sint Nicolaasfeest te vieren. Hij spoorde de leden aan altijd trouw de vergadering te be zoeken en beloofde in de loop van deze winter eens een lezing te geven over de jongens in de kazerne, een zeer mooi punt voor de moeders. Daarna werden de leden getrac- teerd op koffie en speculaas. De Voorzitter der K.A.B. dankte de aanwezige leden voor hun grote opkomst en sprak de wens uit, dat de vergaderingen der K.A.B. ook zo druk bezocht zullen worden in de toekomst. Spreker verzocht om medewer king te willen verlenen bij het or ganiseren van de Kerstavond die gehouden zal worden op 12 Dec. a.s. Daarna kwam St Nicolaas met Zwarte Piet de zaal binnen en de StNicolaasstemming zat er direct in. Ieder lid was verzocht een pakje mee te brengen ter waarde van 1 gulden en St Nicolaas en Zwarte Piet, hadden het druk met het uit reiken hiervan. Hier kon men weer zien, dat men ook plezier kan heb ben, zonder dat het veel geld kost. Het was te gauw tijd om huiswaarts te keren. De Voorzitter der K.A.B. dankte dan ook allen in een gedicht voor deze avond en spoorde alle aan wezige leden aan, propaganda te maken voor de K.A.V., zodat uit eindelijk alle katholieke arbeiders vrouwen van Venray zullen geor ganiseerd zijn in hun eigen ver eniging, de K.A.V. Hierna sloot de Voorzitster deze zeer mooie en ge zellige avond. Aanrijding op Deurnesetveg Zaterdagavond is op de Deurnese weg bij de derde kruising mej. v. B.-N. aangereden door de motor rijder L. te Ysselsteyn. Door een rukwind werd de motorrijder uit zijn koers gedreven. Mej. v. B.liep ee hoofdwond en verwondingen aan het linkerbeen op. De motorrijder kreeg een hersenschudding, brak een duim en liep nog meer lichte verwondingen op. Zijn duo-passagiere mej. J.M. te Ysselsteyn, kreeg een hoofdwonde. Het ongeluk zou niet zo'n ernstige gevolgen hebben gehad wanneer mej. v. B. de gulden verkeersregel in acht had genomen n.l. om links van de weg te gaan lopen (dus tegen het verkeer in, dat men dan kan zien aankomen) als ter plaatse geen rijwiel- of voetpaden aanwezig zijn. Sociaal Charitatief Centrum te Venray Dinsdag hield het Sociaal Chari tatief Centrum een maar matig be zochte vergadering, waarin Pater Morel, sprak over het Vincentius- werk. Deze spreker wees er op, dat

Peel en Maas | 1954 | | pagina 1