gdmdenissm van dm week Bij het einde van 't Maria jaar. Ve éeiangii{kste Uit„Peelen Maas" Sinterklaas overpeinzingen. Kerkelijke Diensten. Maria, Koningin van de wereld. van 28 October 1899 In „Sint Anneke" op de Kemp nabij de Langstraat werd in gebroken De Ziekenfonds Sint Ludovicus telde 80 leden. De oprichting van een Staf- muziekkorps onder de leden van „Het Zandakker" was verzekerd. De 80-jarige Ant. Willems „Jenneskes Tonie" was 60 jaren varkenssiachter. Hij had ongeveer 12.000 krulstaarten gekeeld. van 7 December 1895 Bij de verkiezing van een lid van de Gemeenteraad was de uitslag Jacob Aerts 152 stemmen. Peter Emons 91, P.J. Achten 35, Th Slits 3, W. Lenssen 1 en H. J anssen Vel- turn 1 stem. van 8 December 1900 6 December vergaderde de Gemeenteraad. 3 December vierde de Smeden- gilde St Eloy het jaarfeest. Hevige storm woedde van 5 op 6 December. Op verschillende manieren werd de heer Alph. Vermeulen, hoofd van de Dorpsschool, gehul digd bij zijn zilveren ambtsjubileum op 6 December. De heer Eduard Messemaeckers sprak op een onderwijzersbijeen komst: Onze leesboeken beschouwd uit een oogpunt van zedelijke vor ming. De Congregatie van O.L.Vrouw bestond 8 December 40 jaar. van 10 December 1888 Bij de herbergier G. Maas te Oostrum werd een brutale inbraak gepleegd. De Schutterij „Het Zandakker' besloot tot het oprichten van een toneelclub. Tot secretaris van de rijwiel club „Ramos" werd benoemd, de heer Piet Laurensse. Het heerlijk avondje van Sinter klaas nadert met rasse schreden. En nu dit feest zo nabij is, is alles Sinterklaaspraat. Dat is natuurlijk niet erg. Erger is het, zelfs erger lijk, dat Jan en alleman een tab berd aantrekt, een mijter op zijn hoofd zet, de kromstaf grijpt en zich op straat begeeft. In sommige plaatsen zelfs treffen de Sinten elkaar met bosjes, voor al op kruisingen van wegen. In snoepwinkels, aan patates-frites kramen, in winkels en café's, ja overal is de bisschop te bespeuren. Het wordt zo stilaan tijd, dat deze bisschopsbenoeming een op leiding vereist. Een beetje bisschoppelijke levens wandel mag toch wel gevraagd worde/i. Iedereen doet het nu, die het in zijn hersens krijgt. De hele avond, ja de hele week misschien, hangt hij de bisschop uit, zonder enige bevoegdheid of vergunning Wat ik zou willen, is de instel ling van een commissie, die deze zaak eens flink aanpakt. Ieder, die Sinterklaas wil zijn, moet een spoedcursus volgen van negen maanden en legt na afloop een proef af. HU komt binnen, strooit wat chocoladebeestjes, houdt een toespraak en verdwijnt. Hierna krijgt hij schriftelijk bericht of hij geslaagd of wel gezakt is. Vanzelfsprekend kan hij ook her examen krijgen, hetzij over het ge heel, hetzij over een onderdeel, bv. de uiterlijke verzorgdheid. Een bisschop met onpepoetste schoenen heeft een mankement, wat ontoelaatbaar is. Een bisschop met zichtbare broekspijpen is even eens niet goed te keuren. Of een Sinterklaas met een rooie zakdoek. Ik zou bepaalde mensen ook vrij stelling willen geven van dit exa men. Bijvoorbeeld uit oogpunt van ouderdom. Voor hen dient een de partementale vergunning in het leven geroepen te worden. Aivorens echter tot vorengenoem de spoedcursus toegelaten te wor den dienen de adspiranten een ver plichte lichamelijke keuring te Ondergaan. Een toekomstige Sinterklaas, die loenst, is onaanneembaar. Sinter klaas zelf heeft nu eenmaal nim mer geloenst. Een toekomstige Sinterklaas met afgebeten nagels is eveneens niet oiroaar. Sinter klaas zelf heeft ook nimmer op zijn nagels zitten bijten. Naast deze commissie is de in stelling van een controle apparaat zeer wenselijk. Dit apparaat dient te bestaan uit een stel welopgevoe de betrekkelijk bejaarde knapen, die hun benoeming grotendeels te danken hebben aan hun „herderlijk" gedrag tijdens hun leven. Knapen, die hun handen en voeten op 'tijd wassen, immer glad ge schoren zijn en niet tot diep in de nacht op een kruk zitten. Deze knapen moetentevens onder legd zijn in de amateuristische en professionele status. Er zijn Sinter- klasen, die het voorde pure aardig heid doen en er zijn Sinterklasen, die volledige betaling verlangen. Categorie één zijn de ouderwetse amateurs, groep twee de profes- sionalis. Bij de uitoefening van het bisschoppelijk beroep moet het controle-apparaat van te voren een standpunt innemen, want anders komt er mot in de Bond. Een eventuele voetbalwedstrijd tussen de Sinterklasen, ook al is de opbrengst voor een liefdadig doel en geschiedt dit na kinderbedtijd mag nooit of te nimmer toegestaan worden. Er zijn deze week enkele belang rijke dingen gebeurd. Dat is aller eerst het feit, dat de Raad een voorstel heeft aangenomen, waarbij een spraakleraar zal worden aan gesteld voor die Venrayse kinderen die door een spraakgebrek gehin derd worden zich te ontplooien. Een tweede feit is, dat de daartoe gevormde Raadscommissie een voorstel aan de Raad heeft inge diend, omtrent het kleuteronderwijs in Venray. Verder dat er een pers conferentie is gehouden en tenslotte dat Oost- en Westzijde van de Maas door een busdienst zijn verbonden. o Een eerste feit, dat het vermel den waard is, is dat wij een der weinige Limburgse gemeenten zijn, die een spreekleraar aan gaan stellen voor de jeugd, die last heeft van spraakgebreken. Hoeveel leed hierdoor opgevangen zal worden is moeilijk te schatten, maar de ouders van deze kinderen en de kinderen zelf kunnen Venray's Gemeente bestuur dankbaar zijn, dat op een dergelijke manier een oplossing zal gevonden worden voor veel verdriet, achteruitzetting en teleurstelling. o We kennen in onze Raad ver schillende commissies. Zoals die van Openbare Werken, die voor Landbouwaangelegenheden e.a. Deze conSmissies verrichten goed werk. Voorstellen van en aan B. W. worden besproken en be studeerd door mensen, die over de te behandelen materie kunnen oor delen, omdat z\j ofwel in het vak zitten, ofwel de omstandigheden als insiders kennen. Zo kunnen andere leden van de Raad, die met de te behandelen zaken niet zo goed op de hoogte zijn en kunnen zijn, hun oordeel afwegen naar dat van de commissie en wordt een juiste gang van zaken bevorderd. De laatste commissie, die voor kleuteronderwijs en algemene plan ning, is echter anders samengesteld. Daar vinden zich de vertegenwoor digers van de arbeiderc, midden stand, landbouwers en Adelbert samen om problemen op te lossen, die dikwijls niet concreet gesteld kunnen worden. Dat deze leden zich hebben kun nen vinden en wat hebben kunnen bereiken is gebleken uit het lijvig rapport wat is ingediend naar aan leiding van hun onderzoek naar de stand van zaken bij het kleuter onderwijs in Venray. Bij dat onderzoek heeft men het niet gelaten. In datzelfde rapport wordt weloverwogen en duidelijk de oplossing gesteld van het kleuteronderwijs-probleem, waar mede vooral de moeders tevreden kunnen zijn. En dat een voorbeeld mag zijn voor vele andere ge meenten.... Waar samenwerking in onze ge meenschap nog dikwijls zoek is, is hier een binding gevonden, die voor de toekomst niet alleen veel bij kan dragen tot een vruchtbaar werken van de Raad, maar tevens een stimulans mag zijn om ook buiten de Raad tot een nauwere binding tussen de verschillende .standen" te komen. o Het derde belangrijke feit is dat dezelfde commissie, nadat haar voorstel de Raadsleden had bereikt een persconferentie heeft gehouden, waar zij aan de mensen van de krant duidelijk tekst en uitleg gaf van werk en de omstandigheden daarvan, terwijl op gerezen vragen geantwoord werd. Hiermede is zeker in Venray een nieuwe weg ingeslagen. Er zijn tijden geweest in ons vaderland en in onze gemeenschap, dat men de pers beschouwde als ongewenste pottenkijkers. Later heeft men ingezien dat deze pers toch inderdaad een taak te vervul len had bij de voorlichting aan en de vorming van het publiek in het algemeen. Zü kreeg toen de ge vraagde medewerking, al behield men zich wel het recht voor zelf te bepalen wat en hoe het gepubli ceerd moest worden. Die tijden zijn voorbij... De kranten bepalen hun eigen verantwoordelijkheid t.o.v. het nieuws of hun commentaren voor hun lezers. Willen zij hun taak goed vervullen dan is nodig dat zij daarvoor de nodige mede werking vinden. Voor een plaatse lijk blad, dat de kleine en grote feiten van en in de eigen gemeen schap moet brengen, is de plaatse lijke overheid een voorname bron. We hebben over deze medewerking in het algemeen niet te klagen. Al moet soms nog de oude angst overwonnen worden, dat de krant teveel zou weten. Wil men echter goede voorlichting kunnen geven, dan kan men nooit teveel weten. Dat deze commissie ongevraagd de hele materie welke ze heeft bestudeerd, nog eens extra uit de doeken heeft gedaan, toont dat zij het belang van een goede voorlich ting, die niet noodzakelijk behoeft omgezet te worden in lange arti kelen, heeft begrepen. Ook dit voorbeeld verdient navolging. o En tenslotte is er de busverbin ding met Gennep. We hebben van deze zijde al meer betoogd, dat Venray niet op een eiland ligt, maar nauw verbonden is met ge heel Noord-Limburg en een groot deel van Oost-Brabant. De verbin dingen met Noord-Limburg waren slecht. De brug in Wanssum maakte een beter contact mogelijk, een contact dat door deze nieuwe bus dienst nog versterkt wordt. Moge het een symbool zijn van een vernieuwde en inniger samen werking tussen de Oostelijke en Westelijke oever van de Maas. eén antipathie tegen een spelletje canasta tussen de Sinterklasen. Dit strijdt met hun waardigheid. Een partijtje „patience" of schaak zou nog toelaatbaar geacht kunnen wor den. Maar voorzichtigheid in deze dient betracht te worden. Ik voorzie spoedig ruw spel! Als laatste zou ik willen voor stellen een Sinterklaas-reorganisa tie op hoog niveau te bewerkstel ligen, waarvan de basis gelegd wordt door een sub-commissie. Hier kun nen dan de voorbesprekingen ge houden worden. Wellicht zou anders het essentiële door 't langdurig praten over het hoofd gezien wor den. Deze materie is eenmaal niet met één avondje praten op te lossen. Het „Sinterklaas" uithangen heeft te diep wortel geschoten om het thans plots en radicaal tot normale proporties terug te brengen. Een blij teken is het dat ook de Verenigde Naties in deze kwestie Ik voor mij persoonlijk heb ook binnenkort onder ogen gaan zien. van 5 t.m. II December PAROCHIEKERK VENRAY Parochie-slagzin Ken Uw plicht en doe Uw plicht. Priester vd. week: Pater Domitius. 2e Zondag vd. Advent: 6 uur lm voor parochianen; 7 u. lm Frans Janssen; 8 u. lm metaalbewerkers- bond; 9 u. kindermis Catharina v. Elsv. Opbergen; 10 uur hoogmis Marg.PouwelsKassing; geen kin derlof; 57 u. aanbidding vd. ver volgden v.h. geloof; 7 uur rozen hoedje en lof. Maandag: H. Nicolaas; 6.30 zm voor alle overl. parochianen; 7.15 lm Jacomina Theeuws, echtgenoot en dochter Elisabeth;,7.15 lm St Ni- colaasgilde(zijalt.); 8 u. best. jaard. Elisabeth OudenhovenArts; ziele- lof en rozenhoedje. Dinsdag: H. Ambrosius; 6.30 lm Adolf Verbeek en Gertr. Gossens; 7.15 lm overl. fam.Drissen-Ariaens 6.15 lm Willem Goossens(zijalt.); uur best. jaard. Anna Cath. Vink— Wilmsen; 7 u. Marialof en rozen hoedje. Woensdag: feest v. Onb. Ontvan genis van Maria: 6.30 lm Ant. Poels echtgenote en overl. fam.; 7.15 lm Willem Lemmen; 8 uur lm Mère Loyala, best. door meisjesschool; 9 u. hoogmis uit dankbaarheid; geen lof; 9 u. ('s avonds) PI. Avondmis v.d. parochianen. Donderdag: H. Mis als gisteren; 6.30 lm Joh. Hoedemakers. Hen- drina Kersten en overl. kinderen; 7.15 H. Sacramentshoogmis; 7.15 lm Petronella KuijpersVissers, best. door de buurt (zijalt.); 8 uur gest. jrd. Henri Esser en echtg.(2kl.) Vrijdag: H. Mis als Woensdag; 6.30 lm Petronella FransenBeklet; 7.15 lm Corn. Linders en zoon Jacob; 7.15 lm overl. ouders Clephasde Jong (zij alt.); 8 u. gest. jaard. Wil helm Willems en Hendrina Huis man (1H.) Zaterdag: H. Damasus; 6.30 O.L. Vrouwhoogmis; 7.15 overl. fam. Derks—Gooren(zijalt.); 7.15 best. jaard. Regina de Bruijn—Weiten; 8 u. gest. jrd. Henricus Drabbels en echtg. en kinderen(lH.); 7 uur rozenhoedje en lof; 7.30 Jeugd- H. Familie. Veltum. Donderdag 7.30 lmoverl. fam. Derks—Smits. Katechismus. Alle schoolkinderen leren 23 en 24e les. Maria-Congregatie Het Triduum voor de Congrega* nisten moet uitgesteld worden tot O.L. Vrouw Lichtmis, dan zal ook de aanneming zijn van de nieuwe leden. Plechtige Avondmis Op het feest van de Onbevlekte Ontvangenis van Maria zal als slui ting van het Maria jaar 's avonds om 9 uur een plechtige H. Mis worden opgedragen, welke toegan kelijk is voor iedereen, maar spe ciaal bedoeld is voor degenen, die 's morgens niet in de gelegenheid waren een H. Mis bij te wonen. Zij, die 's morgens niet te com munie zijn geweest, kunnen 'savonds communiceren, mits ze hun maal tijd drie uur voor de H. Communie gebruikt hebben (dus half 7) en een uur voor de H. Communie geen andere drank gebruiken dan water (geen alcoholica) PATERSKERK VENRAY 2e Zondag vd. Advent; H. Missen 5.45, 6.30, 7.45 voor genezing van 'n zieke; 9 u. hoogmis; 't Communi ceren begint achteraan; le colL voor paterskerk,2e v. Biss. noden; 5 u. lof. Maandag: H. Nicolaas; 7 uur H. Mis voor overl. ouders Jeuken Willems; 7.30 v. Jan Hendriks. Dinsdag: H. Ambrosius; 6 u. uit stelling v. 't Allerheiligste; 7 u. H. Mis voor Wilhelmus Lemmen als lid v. 't Koordje; 7.30 overl. fam. Janssen-Wijnhoven en dochter Leny; 8 u. Peter Wagemans en echtgenote en Peter Geurtjes; 4 uur gezongran vespers; 6.30 lof. Woensdag: feest vd. Onb. Ont vangenis van Maria; Gen. Abs.; 7 u. H. Mis voor WlheJ.mus Lemmen eveneens 7 uur voor overl. ouders JeukenWillems; 7.30 v.overl. fam. Appelsde Boer; 8 uur voor José KremerVullings; 's avonds om 7.30 zal tot sluiting v.h. Mariajaar pater Zacharias, Capucijn, de H. Mis op dragen volgens de Byzantijnse ritus. Donderdag: H. Mis v.'t feest van Maria's Onb. Ontv.; 7 u. voor een voorspoedige bevalling; 7.30 v. Ber- nardina de Wijze, als lid v.d. D.O.; 7.30 voor Hendricus Holtackers. Vrijdag: zelfde Mis als gisteren; 7.30 v. Jan Hendriks; 8 uur v. Jan Hendriks, als lid v. 't Koordje; 8.30 tot zek. int.(R); 6.30 Kruisweg. Zaterdag: H. Damasus; 7 uurH. Mis voor overl. ouders Jeuken- Willems; van 38 u. biechthoren. Sluiting van 't Mariajaar Als sluiting v. 't Mariajaar zal op 8 December de Z.E. Pater Zacharias O.F.M. Cap., om 7.30 een avondmis celebreren volgens de Byzantijnse Ritus. Dit is de Ritus van de kerk in Rusland. Deze H. Mis zal daarom gecelebreerd worden om yan God de bekering van Rusland af te smeken, Er kan onder deze H. Mis gecom municeerd worden onder beide ge daanten. Men gelieve dit echter tijdig op te geven aan Br. Portier of Br. Koster, zodat de celebrant ongeveer weet hoeveel communi canten er zullen zijn. Er blijft ech ter ook gelegenheid om volgens de Romeinse ritus te communiceren. Ter herinnering geven we hier nog de voorschriften van 't nuchter- blijven. le. heel die dag mag men geen sterke drank gebruiken. Bier of wijn alleen bij de hoofd maaltijd. 2e. de laatste drie uur voor de H. Communie mag men geen voedsel in vaste vorm ge bruiken. 3e 't laatste uur voor de H. Com munie mag men niets meer drinken behalve water. N.B. De H. Communie zal onder deze H. Mis om ongeveer 8.30 uit gereikt worden. PAROCHIE OOSTRUM 2e Zondag vd. Advent: 7 uur H. Communie; 7.30 en 10 u. de beide H. Missen; 3—4 u. maand, aanbid dingsuur. Maandag: 7.30 best. gez. H. Mis vd. overl. fam. v. HeysterPoels. Dinsdag: 7.30 best. gez. H. Mis voor Mart. Custers en echtg. Woensdag: feest vd. Onb. Ont vangenis v. Maria, dag van devotie; 7 u. H. Communie; 7.30 best. zm voor vr.Linders; 3u lof; 'savonds 9 uur pl. H. Mis met H. Communie. Donderdag: 7.30 best. zm voor Ed. Camps en echtgenote. Vrijdag: 7.30 best. zm voor overl. fam. PeetersVerstegen. Zaterdag: 7.30 best. zm v. overl. fam. ClaessensDrabbels; 3 u. lof. PAROCHIE OIRLO Tweede Zondag v d. Advent. Eerste Zondag v.d. maand. 6.30 H. Com munie; 7 uur en 8.30 lm.; 10 uur Hoogmis; 2 uur uitstelling van het Allerheiligste, gebedsoefening voor de vervolgde Kerk; 3 uur aanbid dingsuur; eerste collecte is buiten gewone collecte, tweede collecte voor de kerk. Maandag: 7.30 zieledienst Antoon Rongen en Hubertina Houba. Dinsdag: 7.30 best. Hoogmis t.e.v. St. Machutus ti.v. fam. Rongen. Woensdag: feestdag van Maria's Onbevlekte Ontvangenis, sluiting v.h. Mariajaar; 6.30 H. Communie; 7 uur en 8.30 lm.3 uur Rozenkrans en Lof; 'savonds 8 uur plechtige Avondmis. Donderdag: 7.30 best. Hoogmis uit dankbaarheid. Vrijdag: 7.30 best. Hoogmis t.e.v. St. Machutus t.i.v. fam. Custers. Zaterdag: 7.30 zieledienst overl. fam. Peters-Kemmelings; 's avonds 7 uur Marialof; van 57 uur biech ten. RECTORAAT HEIDE Tweede Zondag vd. Advent. 7.30 lm. Apost. des Gebeds; 10 uur Hoog mis gez. jaarg. v. overl. fam. Fleur- kens-Vriends; 6.30 Mariale Gods dienstoefening v.d. vervolgden. Maandag: 7.30 lm. v. overl. fam. Giezen- S winkels. Dinsdag: 7.30 lm. voor Johanna Rongen-Arts; biechten 68 uur. Woensdag: feest van Maria Onbe vlekte Ontvangenis. Toties Quoties- aflaat. Patrones vd. Heide, aanbid dingsdag. 6 uur uitst. vh. Allerh. 6.15, 6.45, 7.10 en 9 uur uitreiken v.d. H. Communie; 7.30 lm. uit dankbaarheid; 10 uur Hoogmis vh. geestelijk en tijdelijk welzijn v.d. Heide; 3 uur aanbiddingsoefening; 6 uur pl. Completen met instelling van het Allerheiligste. Donderdag: 7.30 overl. fam. Drab- bels-van Meijel. Vrijdag: 7.30 Jeugdmis voor Jo Barents. Zaterdag: 7.30 lm. voor pastoor Wismans; 5.30 biechten; 7 uur Lof t.e.v. O. L. Vrouw. RECTORAAT SMAKT 2de Zondag vd. Advent, 6.30 lm. voor overl. ouders, 7.30 voor P. J. Coppis en echtgenote, 10 u. hoog mis voor overl. fam. Versteegen— Koenen, 5 uur uitstelling Allerhei ligste, 7 uur pl. lof en rozenhoedje. Maandag 6.30 lm. voor Peter Phi- lipsen, 7.30 voor Cornelia Dirckx, 7 uur lof en rozenhoedje. Dinsdag 6.30 lm. voor Leo van de Winkel, 7.30 voor overl. fam. Cop- pis-Barends, 7 u. lof en rozenhoedje. Woensdag, feest Onbevl. Ontvan genis v. Maria, 6.30 gez. H. Mis t.e.v Onbevl. Hart v. Maria, 7.30 lm. voor Gerardus Kersten en Lamberdina Wismans. 's avonds 8 u. pl. avond mis baj gelegenheid van de sluiting van het Mariajaar. Donderdag 6.30 lm. vd. gelovige zielen, 7.30 voor Willem Janssen en overl. oudeTs. Vrijdag 6.30 lm. t.z.i., 7.30 voor een overledene. Zaterdag 6.30 lm. t.z.i. ter ere van Maria, 7.30 gez. H. Mis t.e.v. O.L. Vrouw vd. berg Carmel. 57 uur biechten, 7 uur Marialof. 8 DECEMBER 1954. Op 8 December a.s., met het feest van Maria's Onbevlekte Ontvange nis, zal het Maria-jaar een einde nemen. De Paus had grote ver wachtingen van dit Maria-jaar. Het moest een zegenrijk jaar worden voor de wereld. En al die vurige gebeden die in dit jaar tot onze Hemelse Moeder zijn opgestegen, al die hulde die haar werd gebracht, al die troost door zoveel kinder lijke liefde Haar geschonken, zullen Maria zeker bewogen hebben om voor de ongelukkige wereld by Haar Goddelijke Zoon Haar almachtige voorspraak aan te wenden. De vruchten van dit Maria-jaar PAROCHIE LEUNEN 2de Zondag vd. Advent, 7 uur H. Mis vd. overl. fam. Voesten-Fleuren 8.30 voor de parochie, 10.15 hoog mis voor de overleden leden der Broederschap vd. H. Rozenkrans, 3 uur maand, aanbiddingsuur. Heden maandcollecte voor onze kerk. Maandag 7 u. H. Mis, 7.30 sol. gest. jg. Engelbert Janssen-Wis mans en overleden kinderen. Dinsdag 7 u. H. Mis Johannes Peeters en Petronella Loonen, 7.30 voor P. J. Rongen en echtgenote. Woensdag, feest v. Maria's Onb. Ontvangenis, 7 u. H. Mis t.e.v. O.L. Vr. Sterreder Zee, 8.30 vd. levende en overl. leden der meisjescongre gatie, 10 uur geen hoogmis doch 's avonds 7 uur. 3 uur lof. Donderdag 7 u. H. Mis voor Hei- ma van Meijel, 7.30 voor Eduaid Asselbergs, 's avonds 7.30 gods dienstcursus voor lSjarigen. Vrijdag 7 u. H. Mis voor Johanna Asselberghs-Buggems, 7.30 voor P. J. Arts en Maria Poels. Zaterdag 7 u. H. Mis v. Willem Keijzers en Johanna Jenniskens, 7.30 voor overl. fam. Jenniskens Kursten. Biechten 57. Om 7 uur Marialof. A.s. Zondag collecte vh. Sociaal Charitatief Centrum vh. Dekenaat Venray. PAROCHIE CASTENRAY 2e Zondag vd. Advent, onder de H. Missen maandel. buitengewone collecte vd. kerk, 10 u. hoogmis vd parochie, 2 u. lof en rozenhoedje. Maandag 7.30 gez. H. Mis voor Joseph Wismans, 6 u. lof en rozen hoedje. Dinsdag 7.30 4de vd. zesw.-dienst voor Jacques Rambags, 6 u. lof en rozenhoedje. Woensdag, feestdag van Maria's Onbevlekte Ontvangenis, diensten als op Zondag, 9.30 hoogmis t.i.v. fam. Strijbos-Baltussen, 2.30 lof en rozenhoedje. Donderdag 7.30 le vd. zesw.-dienst voor Johanna Heijligers-vd. Pasch. Vrijdag 7.30 gez. H. Mis voor Andreas Philipsen. Zaterdag 7.30 gez. H. Mis t.e.v. O.L.Vrouw v. Alt. Bijstand t.i.v. hen die hiervoor offerden. 56 biech ten. 6 u.lof rozenhoedje en gebe den vd. Broedersch. v. O.L. Vrouw van Alt. Bijst. PAROCHIE YSSELSTEYN Tweede Zondag vd. Advent. 6.30 lm. 8.15 lm. v. Henricus Maessen; 9.15 kindermis; 10.15 Hoogmis vd. fam. Janssen-Drabbels; na de Hoog mis H. Familie vd. jongens; 2 uur Lof. Maandag: 7.30 maandd. v. Anna Janssen-S meets. Dinsdag: 7.30 lm. uit dankb. v.d. fam. Cox-de Louw. Woensdag: feest vd. Onbevlekte Ontvangenis v. Maria, dag v. devotie. 6.30 lm.; 8.15 lm. vd. overl. fam. vd. Ven-Verheijen; 9.15 kindermis; 10.15 Hoogmis uit dankb. vd, fam- Vogels-Jeurissen; 3 uur opdracht vd. Congreganisten en Lof. Donderdag: 7.30 weekdienst voor Theodora Winnen-Holtermans. Vrijdag: 7.30 lm. vd. overl. fam. J anssen-Philipsen. Zaterdag: 7.30 leesmis v.d. fam. Willems-Pouwels; 6.30 Marialof. RECTORAAT VEULEN 2e Zondag vd. Advent: 7 u. H. Communie; 7.30 lm v. P.J. Ewals; 10 u. hoogmis tot int.; 2.30 2e Ad ventsviering. Maandag: 7.30 lm v. overl. fam. GeelenBoonen. Dinsdag: 7.30 lm v. Jac. Verbugt en overl. kinderen. Woensdag: feest van O.L.Vrouw Onb. Ontv., dag van devotie; 7 uur H. Communie; 7.30 lm v. overl. fam. GeurtsAmbrosius; 10 u. hoogmis tot int.; 2.30 lof. Donderdag: 7.15 jeugdmis met volkszang, de int. zal zijn, dat onze jeugd zich in een geest van inge togenheid en soberheid moge voor bereiden op het Kerstfeest; onder de H. Mis coll. voor de intentie. Vrijdag: 7.30 lm t.e.v. St Antonius tot intentie. Zaterdag: 7.30 lm tot bijz.intentie t.e.v. Maria; biechten van 67 u.; 8 u. lof t.e.v. Maria. Kerkpoetsen: Gondje Reintjes en Hennie Louvet. Accolieten: Mathieu Hendriks en Jozeph Reintjes. Katechismus: klas 2 les 14; klas 3 en 4 les 29; klas 5 les 50; klas 6 les 37. a.s. Zondag uitsluitend maand collecte, welke in uw aller mild dadigheid wordt aanbevolen. De laatste maandcollecte heeft opge bracht f 104,01. In verband met de sluiting v.h. Mariajaar op 8 Dec. zullen wij ons op deze sluiting voorbereiden in een triduum van lof en rozenhoedje op 5, 6 en 7 Dec, telkens 's avonds 8 u. Zondag 5 Dec. na de Advents viering uitstelling v.h. Allerheiligste tot 5 u. Deze uitstelling en aanbid ding is tot int. vd. vervolgde kerk. Aanbiddingsuren: van 33.30 u. weg richting Leunen; 3.304 uur weg richting Ysselsteyn; 44.30 Steegsbroek; 4.305 n. Lorbaan en Heide. zijn niet te controleren, maar ze moeten zeker overvloedig geweest zijn, want we geloven dat Maria alles van Haar Zoon gedaan kan krijgen. Toch had de Paus er nog meer van verwacht; Zijn grote ver wachtingen zijn niet helemaal ver wezenlijkt, omdat zoveel Katholie ken zich uit onverschilligheid afzijdig hielden. In plaats van een opleving van het godsdienstig leven, ziet men bij velen een steeds grotere ver vlakking van het geloofsleven, en een steeds toenemende geloofs afval. Dit heeft de Paus zo aange grepen, dat, zo wordt gezegd, zijn laatste ziekte misschien voor een aanmerkelijk deel hierdoor veroor zaakt moest zijn. Ook de wenende Madonna van Syracuse schijnt er op te wijzen, dat Maria de ongelukkige wereld niet krachtiger te hulp kan komen zolang zelf het merendeel der kat holieken niet luistert naar de raad, die zij ook gaf toen Jezus Zijn eerste wonder ging doen: „Doet alles wat Mijn Zoon Jezus U zegt". Maar al deze bespiegelingen doen hier weinig ter zake. Het gaat er immers omwathet Maria-jaar voor ieder van ons persoonlijk aan vruch ten heeft opgeleverd. Is onze ver ering en liefde tot Maria in dit jaar toegenomen, ja of neen? Daar gaat het om. Is dat dan zo gewichtig, dat de Paus alleen hier voor een Maria-jaar afkondigde? Ja zeker Een oprechte devotie tot Maria bevordert de gezonde groei van onze geloofsbeleving, die Maria- veiering moet zelfs deel uitmaken van een echt gelovige levenshou ding en een vrucht daarvan zijn. Men kan de Maria-devotie in de verste verte niet vergelijken met de devotie tot de H. Gerardus of An tonius. Want God heeft aan Zijn Moeder zulk een belangrijke taak toegewezen in het werk van onze verlossing, zoals Hij die aan geen enkele andere Heilige heeft ver leend. We mogen Maria zelfs met het volste recht onze Mede-Verlosseres en de Middelares van alle genaden. We moeten dus Maria wel op een heel bijzondere wijze eren, omdat we Haar machtige hulp absoluut niet kunnen missen. Zo heeft God het nu eenmaal gewild en Maria niet naar behoren willen eren, sluit een grote belediging in van Gods Zoon, omdat Maria toch Zijn wer kelijke Moeder is. En dan is Maria ook nog onze Moeder. Pas als wij Maria echt als onze Hemelse Moeder liefhebben, kan Zij Haar moederlijke werk zaamheid in onze ziel uitoefenen en ons goddelijk genadeleven voe den en verzorgen. Wie zou nog durven ontkennen, dat het van het allergrootste ge wicht is, dat wij voor Maria een grote verering hebben? Heeft Zij niet na God de grootste macht hier op deze wereld? Is Zij niet de Ko ningin van de wereld, de Koningin van het heelal, omdat Haar Zoon de Koning van het heelal is Dat wij Maria zo mogen en moe ten zien, heeft de Paus op 1 No vember van dit jaar nog verklaard, toen deze het feest instelde van Maria-Koningin. Dit Koningschap van Maria had de Paus reeds 8 jaren geleden in zijn radio-boodschap aan de wereld meegedeeld, toen hij op 13 Mei 1946 het beeld van O.L. Vrouw van Fati- ma liet kronen. Waarom Is Maria Koningin van het heelal? In diezelfde radioboodschap ver klaarde de Paus deze eretitel van Koningin. „Omdat Maria de Moeder is van de Goddelijke Koning Chris tus, Die van Zich Zelf zeide, dat Hem alle macht gegeven was in de hemel en op aarde. En omdat Zij samenwerkt, als Moeder en Medehelpster met de Koning der martelaren in het onuitsprekelijk werk van de verlossing de mensen, daarom is Zij Koningin van het heelal, in het bezit van een bijna onmetelijke macht bij het uitdelen der genaden, die uit de verlossing voortvloeien. En Haar rijk is zo groot als dat van Haar Zoon en God, omdat niets van haar macht is uitgesloten. Daarom leert de Kerk ons Haar dag en nacht aan te roepen, temid den van de weeklachten en tranen, waaraan onze ballingschap hier op aarde zo rijk is: Wees gegroet, Koningin, Moeder van barmhar tigheid, ons leven, onze vreugde, onze hoop. Wat staat ons te doen? De Paus zegt dat in dit beslissend uur van de geschiedenis het rijk van het kwaad met helse strategie alle middelen gebruikt en alle krach ten inspant om het geloof, de mo raal en het rijk van God te ver nietigen. Nu moeten daarom de katholieken alles *>p alles zetten en zich volledig ervoor inzetten om die waarden te verdedigen. Anders zal men getuige kunnen zijn van een verwoesting, die mateloos groter en verderfelijker is dan aide stoffelijke verwoestingen die door de oorlog werden aangericht. Thans geldt de leus: „Katholiek voor 100 pet." Onder de indruk van deze hoogst ernstige woorden zullen we ons dan opmaken om het feest van Maria's Onbevlekte Ontvangenis zo waardig mogelijk te vieren. Moge de vrucht van het Mariajaar zijn dat wij Maria steeds als onze Moe der willen eren en Haar ook in ons dagelijks leven willen erkennen als de Koningin van het heelal, zoals wij Jezus in ons doen en laten als onze Koning erkennen. Dan zal de Madonna van Syracuse tenminste over ons niet behoeven te wenen. P.D.

Peel en Maas | 1954 | | pagina 2