Meisjes,; SPORT Vreemdelingenverkeer een groot belang! Krnijsen-Meesters K.A.B. HOEKJE Een voorlichtingsavond over de teelt van fruit Deze week bij VéGé 50 ct voordeel! Assurantiekantoor voor al uw verzekeringen Zaterdag 4 December 1954 No. 49 VIJF EN ZEVENTIGSTE JAARGANG ONDERVINDT PEEL EN MAAS f CONFECTIE VAI Vsi# DRUK EN UITGAVE FIRMA VAN DEN MUNCKHOF WFFlfRI AH VOOR VFNRAY PW HM^TRKKFN ADVERTENTIEPRIJS 8 ct. p. mm. ABONNEMENTS- GROOTESTRAAT 28 TELEF. 512 GIRO 150652 W ll#JC»IvJÖJLf AIJ V UUI\ V HlllvA 1 Erl> UlflO 1 IxErlvCn PRIJS PER KWARTAAL f 1.25 Bulten Venray f 1.45 In 1953 méér dan 20.000 Duitsers naar het kerkhof te Ysselsteyn Vreemdelingenverkeer is in de economie van ons land een grote rol gaan spelen. Toen wij na de laatste oorlog een „goedkoop" land bleken ge worden te zijn, zijn duizenden vreem den naar Nederland gekomen. Bovendien hadden we door de oorlog overal ter wereld connecties aangeknoopt en een goede propa ganda heeft deze factoren uitgebuit om reclame te maken voor Neder land. Snelle en goede verbindingen en de reis,,honger", die allerwege na de oorlog te bespeuren was, zorgden, dat b.v. het aantal over nachtingen in ons gehele land sinds 1947 opliep van 500.000 tot 1.700.000 stuks in 1953. Nu bepaalt het aan tal overnachtingen in hotels en pensions niet alleen de omvang van het buitenlands bezoek. Van veel groter belang is het z.g. dagbezoek uit andere landen. Ook hier zijn geen zuivere cijfers ter beschikking, maar toch kunnen de cijfers vande Belgischeen Duitse grensoverschrijdingen wel enigszins de betekenis hiervan aangeven. In 1948 waren dat anderhalf millioen personen. In 1953 bijna 10 millioen mensen. De cijfers van de tegenwaarden der bedragen uit vreemdelingen verkeer ontvangen tonen meer dan duidelijk het grote belang aan van deze „industrie". In 1948 was dat 27,5 millioen gulden, maar in 1953 waren het er 160 millioen. Hierin is niet inbegrepen het ver voer naar ons land: het aandeel van de Nederlandse vervoerders hierin wordt op 20 millioen gulden geraamd. Uit deze cijfers blijkt dus wel de enorme betekenis van vreemdelin genverkeer, niet alleen als deviezen- bron. Want hierdoor stijgt ook de omzet van de verschillende be drijven, waardoor weer de belasting inkomsten stijgen en de werkge legenheid verruimd wordt. Het zal duidelijk zijn, dat niet alleen hotels en restaurants van dit vreemdelingenverkeer de vruchten plukken, indirect zijn daarbij ook weer leveranciers en onderhouds bedrijven mede gebaat en heeft practisch het gehele bedrijfsleven, ja zelfs het gehele volk daar voor delen van. Dan hebben we alleen nog maar gesproken over de econo mische betekenis van vreemdelingen verkeer. Het is duidelijk, dat er ook een culturele betekenis aan verbonden is, nu wij vreemden onze schone dingen kunnen laten zien, ons land schap, ons stedenschoon en onze oude tradities. Maar de centen spreken de men sen nu eenmaal het meest aan en daarom zullen bovenstaande cijfers die in het kader van dit artikel nu eenmaal summier moesten zijn toch wel aantonen dat men deze vorm van „industrie" niet moet verwaarlozen. Venray Vooruit In dit blad is reeds menigmaal betoogd, dat vreemdelingenverkeer ook voor onze plaats een betekenis heeft, die men niet moet onder schatten. Het is onmogelijk exacte cijfers te geven, van wat hier na de oorlog voor winst bijgeboekt is, maar het beeld der Duitse bussen is al vertrouwd geworden in onze gemeente. Meer dan 20 000 mensen zijn b.v. vorig jaar op het Duitse kerkhof ge weest, waarvan het grootste per centage Duitsers waren. Het laat zich aanzien, dat dit in 1954 veel groter zal zijn. Bijna 3500 Engelsen bezochten het Engelse kerkhof sinds 1948. Het aantal vacantiegangers is niet te schatten, omdat er geen gegevens van bekend zijn, maar zelfs de enkele cijfers hierboven genoemd tonen toch wel aan, dat hier wat in „om gaat staan". En dat alles zonder dat we er feitelijk enige moeite voor hebben gedaan. Wat gebeurd is, heeft Venray Vooruit gedaan, maar door de geringe medewerking die deze vereniging mocht onder vinden, zeker van belanghebbenden, is daar het grootste vuur al lang uitgebrand en bepaalt men zich nu om alleen inlichtingen te verstrek ken, wanneer deze worden gevraagd. Tot heden hebben we bepaald deze zo belangrijke „industrie" verwaar loosd. Wie b.v. de aanlokkelijke folder ziet die de Venlose middenstand heeft uitgegeven voor het Duitse grensgebied, die verwondert zich niet over de drukte in Venloos straten. Wie ziet wat de Arcense restauranthouders hebben klaar ge speeld met propaganda, die vraagt zich af, waarom hier niets gebeurt. Een nieuw seizoen staat voor de deur, de mogelijkheden in Venray zijn nog vele... wordt het niet hoog tijd, dat ook dit onderwerp eens aandachtig bestudeerd wordt en dat men tot de conclusie komt, dat de slappe houding die wat deze materie betreft tot dusver aangenomen is, gewijzigd moet worden? De K.A.B. leeft mee met Uw wel en wee. Leeft U mee met Uw K.A.B. PAPIEREN LEDEN Degenen onder U, die gewend zijn na te denken over datgene, wat zij lezen, zullen zich wel eens de vol gende vraag gesteld hebben: „Wanneer het nu eens mogelijk was, alle Katholieke arbeiders tot lid van de K.A.B. te maken, hoe moest dat dan gaan, wan neer al deze leden dan ook gehoor gaven, aan de zo vaak geuite wens van het bestuur en trouw alle vergaderingen, bijeenkomsten etc. bij woonden? Ja, beste vrienden, dan... was de K.A.B. in Venray misschien wel in staat eenmaal een eigen tehuis te stichten. Alle leden bijeen op een bijeenkomst der K.A.B., dat zal wel een wensdroom blijven! Er zijn nu eenmaal mensen, die er niet zo gemakkelijk toe komen, en dikwijls ook niet kunnen, om onze bijeenkomsten te bezoeken. Dan rijst hier meteen de vraag: Doen al deze leden dan verkeerd? Om deze vraag goed te beant woorden, moeten wij U verwijzen naar het reeds zo veel besproken Mandement onzer Bisschoppen. Daarin lezen wij op blz. 21, all, 26 „Ook het lidmaatschap op zich (van de soc. organisatie) kan reeds een bekentenis zijn tot het katholieke beginsel, waar voor men bereid is een offer te brengen." Hieruit volgt dus, dat onze Bis schoppen ook aan het z.g. „papieren lidmaatschap" grote waarde toe kennen. Het ontplooien van activiteit zal altijd afhangen van persoonlijkheid aanleg en karakter. Vele papieren leden kunnen door hun persoonlijk leven, hun gezinsleven, hun bereid heid hulp te verlenen aan hen, die dit nodig hebben, reeds een voorbeeld zijn voor die andere, meer actieve leden, die wel veel activiteit tentoon spreiden, maar deze activiteit plotseling verliezen wanneer er werkelijk daden van hen worden gevraagd. Is het dan wel nodig, wanneer men als papieren lid toch zoveel goeds kan doen, actief lid te zijn van onze stands-organisatie? Inderdaad! want in het Bissch. Mandement, blz. 22 lezen wij: „Vanzelfsprekend blijft het Onze vurigste wens, dat zoveel mo gelijk leden actief en aposto lisch werken naar vermogen en omstandigheden." Welnu beste vrienden hier leest gij klaar en duidelijk, dat het de „wens" onzer Bisschoppen is, dat gij „naar vermogen" actief en apostolisch werkt, dus, wanneer gij over dit vermogen beschikt, hebt gij dit aan te wenden in 't belang van Uw organisatie, dus in het belang van Uw mede-arbeider in het belang der maatschappij. Iets verder op blz. 22 van het Mandement lezen wij: „Maar evenzeer blijven wij er op aandringen, dat alle katho lieken lid worden van de voor hem bestaande sociale organi saties." Propagandist zijn voor Uw stands organisatie, anderen overtuigen van de plicht en noodzakelijkheid van het lidmaatschap, is dus reeds een belangrijk onderdeel van Uw activiteit en van Uw aspostolaats- werk Hierop aansluitend mogen wij nog wel even het K.A.B.-hoekje van vorige week in Uw herinnering terug roepen: De K.A.B. heeft ook Uw activiteit nodig, niet morgen, MAAR VANDAAG! K.A.B.-er. bij moeilijk heden, ofwel voor raad en inlichtingen is de R.K. Vereniging tot bescherming van Meisjes: Mevr. W. v.d. Munckhof-Sangers Grote Straat 28, Tel. 581; Mevr. M. v.d. Hombergh-Bot, Oostsingel 6, Tel. 393; Mevr. A. Pijls-Drenth, Grote Straat 14; Mej. T. Coenen, Patersstraat 30, Tel. 588; Mej. T. Paping. Paters straat 30; Mej. M. Pijls, Grote str. 14a, Tel. 673; Mevr. Baronesse de Weichs de Wenne, Geijsteren, Tel. 250; Mevr. vd. Haar, Blitterswijck, D 67, Tel. 263. Men kan toegeven, dat de uit komsten op onze landbouwbedrijven over het algemeen zodanig zijn, dat men zich voor het ogenblik niet zeer bezorgd behoeft te maken. In datzelfde ogenblik moet men er dan ook mee tevreden zijn. Overigens schuilt in dergelijke omstandigheden het gevaar dat men zich met de toestanden geheel verzoent en er niet aan denkt op eventuele moeilijkheden van de toe komst vooruit te werken. Dat is een gevaar, dat al dikwijls tot werkelijke moeilijkheden is uitge groeid omdat de toestanden zich nu eenmaal voortdurend willen wijzigen, ook al doet men er zelf niets aan. Daarom is het zo verheugend, dat er juist nu onder de landbouwen de bevolking van de gemeente Venray zo'n levendig beraad gaande is over de vraag op welke manieren de bedrijven verder zijn te verbete ren en te intensiveren. Dit met de bedoeling om de jongeren meer in de gelegenheid te stellen aan een zelfstandige toekomst te werken. De boeren-organisaties houden speciale vergaderingen om over dit onderwerp te praten en er is al een actie uit voortgekomen om in Venray een tuinbouwschool op te richten. Ook in dit blad is er al herhaaldelijk over geschreven. Nu heeft het bestuur van de plaatselijke afdeling van de Lim burgse Fruittelers Organisatie met het Kringbestuur van de Jonge Boeren overleg gepleegd over een bijdrage in het geheel van de boven vermelde activiteiten. Het eerste resultaat van deze samenwerking is: de organisatie van een voorlichtingsavond over de teelt van fruit, die wordt gehouden op Donderdag 9 December om 7 uur in het Patronaatsgebouw van Leunen. Met korte films en enkele woor den zal een gesprek worden inge leid over de mogelijkheden die er in de fruitteelt liggen. Onder andere worden dan besproken de resul taten van de fruitteelt; de ver nieuwing die de fruitteelt onder gaat; of de fruitteelt in een bedrijf past; welke grond ervoor nodig is; hoe men eventueel fruitteler kan worden. Het is te verwachten, dat er voor een dergelijke voorlichtingsavond veel belangstelling zal zijn. En niet alleen bij de jongeren, maar ook bij hen, die het beleid voeren op de bedrijven, dat zijn de ouders. Iedereen is er dan ook van harte welkom en velen zullen zich kunnen oriënteren aangaande de mogelijk heden met een teelt die eigenlijk al een oude bekende is in ons gebied. Wellicht zal blijken, dat nog heel wat te bereiken is. Nieuws uit Venray en Omgeving Najaars-lnspectie N.R.S. Tijdens de gehouden najaars inspectie van het Nederlands Rund veestamboek werden in de navol gende Fokverenigingen het daarbij vermelde aantal dieren ingeschre ven Fokverenigingen Wanssum-Blittersw. 1 KS 8 S 4 R De stier Hein van Mina 16 werd ingeschreven met b Geijsteren 1 KS 4 S 4 R Oostrum KS 10 S R Oirlo-Castenray 2 KS 6 S 20 R Smakt KS 1 S R Merselo KS 6 S 6 R Ysselsteyn 2 KS 14 S 20 R Venray-Heide- Leunen 4 ICS 29 S 15 R Totaal 9 KS 70 S 65 R Deze inspectie was voor de vee fokkers weer een groot succes. Drie inbraken in een nacht te Venray In de nacht van Zaterdag op Zondag is Venray het operatie gebied geweest van een of meer inbrekers. Te ongeveer 1 uur be merkte bij thuiskomst de heer K, aan de Langstraat, dat er onge wenst bezoek was geweest. Onmiddellijk waarschuwde de heer K. de Rijkspolitie, die direct het onderzoek ter hand nam. Assistentie werd gevraagd en verkregen van de Rijksspeurhond- geleider met zijn viervoeter, maar tot op heden zonder resultaat. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat er een bedrag van ruim 200 gulden wordt vermist. Tijdens het door de politie inge steld onderzoek kwam een telefo nische melding binnen van een poging tot inbraak bij de familie C. in de Leeuwstraat. Dank zij het krachtig ingrijpen van de heer des huizes werd deze verijdeld. Na de telefonische melding viel de dader P. v.d. V. letterlijk in handen van de Rijkspolitie. Hij werd ingesloten en in de loop van Zondag legde hij een bekentenis af. Zondagmorgen kwam de melding binnen, dat er een inbraak was gepleegd ten huize van de heer P. Fraai Engels theetrommeltje met 100 gram VéGé-Goudmerkthee waarde 2.47 Deze week alleen bij VéGé 1.97: ER ZIJN 1500 VéGé - KRUIDENIERS IN NEDERLAND aan de Langstraat, alwaar de buit ruim 20 gulden bedroeg. Flessentrekkerij te Venray Naar eerst thans bekend is ge worden is het dank zij de activiteit van de Venrayse Rijkspolitie mogen gelukken een zestal daders van flessentrekkerij» (goederen in ont vangst nemen zonder te betalen) te achterhalen. Dit zestal, voor eigen rekening met een vrachtauto werkzaam op het vliegveld De Peel, had van verschillende Venrayse garage houders benzine en auto-onderdelen betrokken, met de boodschap „wij komen wel betalen". Zij waren uit Venray vertrokken met de Noorder zon. Ook pensiongelden waren niet betaald. Het door de Rijkspolitie ingesteld onderzoek wees uit, dat dit zestal in verschillende plaatsen van de Zuidhollandse en Zeeuwse eilanden zich aan hetzelfde feit had schuldig gemaakt. Alleen het Venrayse be drag benadert de 3000 gulden, terwijl de genoemde eilandengroep nog een veelvoud van dit bedrag is. De ondernemers zijn uit ver schillende plaatsen van Nederland afkomstig. Voor de benadeelden mag het een schrale troost zijn, dat de oplichters de gerechte straf niet zullen ontlopen. Het Kozakkenfeest te Castenray Zoals reeds eerder in dit blad gemeld, zal de Ruiterclub „Een dracht" Castenray het jaarlijkse Kozakkenfeest organiseren op Woensdag 8 December en Zondag 12 December in het patronaat. Met veel animo is door de leden gewerkt om de bezoekers elck wat wils te bieden. Evenals andere jaren zal weder om het Jahovinskie orkest de stem ming er in houden en de spanning ten top voeren en deze avonden tot onvergetelijke maken. Grijpt daarom uw kans om te genieten van deze unieke avonden. Komt, ziet en overtuigt U allen. Toneeluitvoering te Castenray Door de toneelgroep „Vondel" is besloten om op 6 en 7 Februari een toneelopvoering te geven. Hier voor is in studie genomen het vrolijke spel in drie bedrijven: „Vier mannen en een meisje". Ouden van dagen krijgen voorschot op verhoging Zij, die onder de Noodwet-Ouder domsvoorziening vallen, krijgen een voorschot op de verhoging der uitkeringen. Gehuwden krijgen 36 gulden, ongehuwden 21 gulden. Dit voorschot, dat zo mogelijk nog in de maand December wordt uitge keerd, bestrijkt de periode 1 Oct 1954 tot en met 31 Maart 1955. Het voorschot zal worden gege ven in afwachting van de tot stand- koming van een wetswijziging, waarbij de uitkeringen in verband met de laatste loonronde met 172 gulden per jaar voor gehuwden en met 42 gulden per jaar voor onge huwden zullen worden verhoogd. De minister van Sociale Zaken heeft een desbetreffend wetsont werp bij de Kamer ingediend. Duizend gulden voor aanwijzing dader Een bedrag van duizend gulden heeft het hoofdbestuur van de P.T.T. ter beschikking gesteld van de officier van Justitie in Den Bosch als beloning voor hem of haar die de politie aanwijzingen kan ver strekken tot opsporing van de dader van de roofoverval op de postkan toorhouder te Ravenstein. De naam van de tipgever zal door de politie geheim gehouden worden. Nederland uitgezonderd van Duitse appel-stop De Westduitse regering heeft een invoerverbod van appelen afgekon digd. Op grond van de minimum prijzen, die de overvoerde Duitse markt beschermen, is Nederland van deze drastische maatregel uit gezonderd. De Westduitse regering heeft echter, wel een verhoging van de Nederlandse minimumprijzen ge vraagd. In het gezamelijk overleg met de Nederlandse tuinbouw en handel is na uitvoerige discussie in de afgelopen dagen over de nieuwe minimumprijs nog geen overeenstemming bereikt. In de komende week zullen de Duitsers met voorstellen over een nieuwe minimumprijs komen. In de laatste week is de Duitse markt met fruitimport overvoerd. In tegenstelling tot Nederland hebben België, Italië en Frankrijk tegen elke prijs in Duitsland geïm porteerd. Hiertegen is de West duitse boerenbond in het geweer gekomen. P.D.V. DE ZWALUW Zaterdagavond j.l. was het nog eens een echte gezellige melkers avond. Ditmaal moesten onze lief hebbers n.l. zelf voor duif spelen en het hok zien terug te vinden. Na afloop van de gehouden ver gadering, meldden zich een 16-tal stoere „doffers", welke zich na van een ring voorzien te hebben zich in een totaal verduisterde wagen lieten inkorven. Na een dool- rit door het dorp, was men al dra de kluts kwijt en wist niemand meer waar men zich bevond. Om kwart voor elf bereikte men de losplaats, ergens tussen Holihees en Overloon, midden in de bossen. Hier werden onze doffers de vrij heid gegeven en moesten zij trach ten zo spoedig mogelijk thuis te komen. Toen begon de pret pas voor goed, want iedereen meende dat hij de goede weg wel wist. Al spoedig viel de grote groep in groepjes van 2 en drie man uit elkaar. H. en F. Vermeulen hadden al spoedig het goede spoor beet, maar werden op de voet gevolgd door J. Strijbos en C. Barends. Anderen echter hadden na een uur zoeken nog geen vaste richting en toen zij eens aan een boerderij gingen informeren, waar men was, bleek dat sommige tot ver achter Overloon en Vier lingsbeek verzeild waren geraakt. Het eerder genoemde viertal had er intussen vaart achter gezet. On danks een felle kopwind stormde zij op Venray af. Maar ook hier wogen de laatste loodjes het zwaarst en ging de sterkste doffer, (op weduwschap?) onder de naam van „Handrie" het eerst door de valga- ten, spoedig gevolgd door de an dere drie. Later kwamen voor en na de verschillende deelnemers bij Jaap Hendriks op de slag vallen, alwaar ze door de gastvrouw op een heerlijke kop koffie werden onthaald. Ondanks gescheurde broeken en natte schoenen waren allen dik te vreden en vroegen al om een her haling. Het bestuur heeft dan ook al besloten om het komende jaar wederom zo'n vlucht te organiseren met vele extra prijzen. Hieronder volgt dan de uitslag van deze zo goed geslaagde nacht vlucht: 1 H. Vermeulen in 52 min. Een bewijs dat goed ras zich niet verloochend. 2 J. Strijbos, in 52 min. en 7 sec. Hier blijkt dat de baas even goed als z'n duiven een kopprijs kan halen. 3 C. Barends in 57 min. Een fond klepper van for maat. 4 Fr. Vermeulen in 60 min. een bewijs dat het niet altijd de zware zijn. 5 P. v.d. Laar in 1.10.30, 6 A. de Riet in 1.10.35, 7 H. Boom in 1.10.50, 8 W. Thijssen in 1.16.30, 9 Kousemakers in 1.36.20, 10 G. Janssen H. in 1.36.35. 11 M. van Houdt in 1.36.45, 12 K. Vercauteren in 139.10. 13 J. Janssen Kr. 1.39.25, 14 A. Hendriks in 1.39.35, 15 P. Janssen Kr. 1.43.15, 16 P. Strijbos in 1.43.25. Voor allen, ook voor het weinige publiek was het een gezellige en geslaagde avond, of liever nacht. Goedkope financiering v. auto's motoren, tractoren, enz. Hypotheken 3h 4 pet. rente. Kantoor Oostsingel 12 Tel. 462 VENRAY

Peel en Maas | 1954 | | pagina 1