Verkeer in Venray Rapport kleuter-onderwijs te Venray is gereed! WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Landbouwtelling December '54 Voor verloofde meisjes Gevonden Uitslag Gezinszorg- Loterij te Venray. St. Nicolaas te Venray Zaterdag 27 November 1954 No. 48 VIJF EN ZEVENTIGSTE JAARGANG f ONDERVINDT PEEL EN MAAS f CONFECTIE VAI DRUK EN UITGAVE FIRMA VAN DEN MUNCKHOF GROOTESTRAAT 28 TELEF. 512 GIRO 150652 ADVERTENTIEPRIJS 8 ct. p. mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL f 1.25 Buiten Venray f 1.46 Dat het de nieuw benoemde Raadscommissie voor het kleuter onderwijs ernst was met haar taak, bewijst het gedegen rapport, dat aan de Raad zal worden voorge legd op haar eerst volgende ver gadering. Deze commissie had tot taak het voorbereiden en ontwerpen van een regeling inzake de subsidieëring van het kleuteronderwijs, doch voor dat zij hiertoe kon overgaan, heeft zij eerst een studie gemaakt van de huidige toestand op het gebied van kleuteronderwijs en heeft zij nagegaan, wat naar haar oordeel in de toekomst moet gebeuren om het kleuteronderwijs voor Venray tot een bevredigende oplossing te brengen. Daartoe zijn besprekingen ge voerd met de Inspectrice, met de stedenbouwkundige, met Provincie en Rijk, met de -Zusters Urselinen en vele anderen. In haar rapport heeft zij in het eerste gedeelte een algemene be schouwing gegeven over de beteke nis van het kleuteronderwijs, de eisen, die men daaraan kan stellen en wat de gemeente moet bijdragen, om dat onderwijs op het gewenste peil te brengen zolang de Rijksover heid hiervoor nog geen regeling heeft ontworpen. GOEDE KLEUTERSCHOOL Het tamelijk grote kindertal, de geringe huishoudelijke hulp en de toenemende kleine behuizing maakt het wenselijk en dikwijls zelfs nood zakelijk, dat de opvoeding van de kleuter, die primair een taak is van de ouders, een gedeelte van de dag over te geven aan de kleuterschool, die aan de karaktervorming van de jonge mens veel kan doen. Aangezien het nu wel vaststaat dat de kleuterperiode van bijzondere betekenis is voor de karakter vorming is dus een eerste eis dat de kleuterschool goed is. Deskun dige leidsters, prettige en huiselijke omgeving, waarin de kleuter zich thuis voelt en ontplooien kan en op de derde plaats hygiënische omstandigheden, die aan de eisen voldoen. Het kind moet hierin niet alleen „bewaard" worden maar hun ont wikkeling moet hier nadrukkelijk ten goede worden beïnvloed. Dat aan deze eisen wordt voldaan daar voor moet de overheid zorgen, door inspectie en subsidie, als een en ander niet verwezenlijkt kan worden uit een redelijke bijdrage van de ouders. Geeft zij subsidie, dan moet aan bepaalde eisen worden voldaan, bv. ten aanzien van de bekwaamheid der leerkrachten, de inrichting van leslokalen, gebouwen en exploitatie van een en ander. Zolang nu het Rijk nog geen regeling inzake het kleuteronderwijs heeft opgesteld, moet de Gemeente dit doen, die trouwens door de Minister ook wordt aangespoord maar vast te beginnen en niet te wachten tot bedoelde regeling nu eindelijk eens klaar is. FINANCIERING In het tweede deel van haar rap port heeft de commissie naast een financieel plan ook de eisen aan gegeven, waaraan het onderwijs moet voldoen. Het is zaak, aldus deze commissie, dat in Venray zo spoedig mogelijk, overeenkomsiig het hierboven ver melde, kleuteronderwijs komt,waar bij gedacht moet worden aan vol doende verspreiding en aan de be hoefte voor de toekomst. Om dit te kunnen bereiken heeft ze een financieringsplan opgesteld, waarin zij voorstelt, dat nieuw bouw betaald wordt door de ge meente en bestaande scholen een huurwaarde vergoeding krijgen, n.m. 3,5 pet. van de waarde. Voor de exploitatiekosten wenst zij de bestaande subsidie regeling te handhaven op f40.per leer ling, waarbij bovendien dan nog komt, het schoolgeld, te betalen door de ouders. Dit bedrag zal voldoen de zijn om een klas met maximaal 48 leerlingen te onderhouden. KWALITEIT Eenieder, die nieuw wordt aange steld en alles wat nieuw tot stand komt dient aan de gestelde eisen van kwaliteit te voldoen. De thans aanwezige onderwijs krachten en bestaande lokaliteiten moeten geleidelijk verbeterd wor den, een en ander binnen een be paalde termijn. De voorwaarden waaraan dit allemaal moet voldoen, is omschreven in een verordening opgesteld door de commissie. SPREIDING De commissie is van oordeel, dat voldoende spreiding en voorzienin gen getroffen zijn, als op ieder kerkdorp 1, in de kom 3 kleuter scholen komen. De nieuwe scholen zullen voor lopig drie klaslokalen moeten heb ben en een speellokaal met moge lijkheid tot uitbreiding. De ver bouwde school aan de Maasheseweg moet 4 klaslokalen hebben. Ieder klas mag 48 leerlingen maximum bergen en zo zullen de scholen in Venray-kom480 kleuters kunnen laten, wat ongeveer het ge tal 4 en 5 jarigen is. De scholen op de kerkdorpen kunnen kleiner worden. VERORDENING Met het bovenstaande als grond slag heeft de commissie een ver ordening opgesteld, waarin duidelijk omschreven staat hoe onze kleuters verzorgd en het onderwijs bevor derd moet worden en welke de fi nanciële consequenties daarvoor, in afwachting op de Rijksregeling, de Gemeente op zich moet nemen. Hierin staat dus duidelijk om schreven, dat de klassen niet meer dan 48 leerlingen mogen hebben, welke diploma's de leidsters moeten hebben, welke de salarissen zijn enz. enz., een en ander reeds aangepast aan de te verwachten Rijksregeling. De stichting van een nieuwe •school, zo staat o.m. in deze ver ordening, is slechts mogelijk als bij de aanvragen een lijst is gevoegd waarop de namen staan van ten minste honderd kinderen, die deze kleuterschool zullen bezoeken en waarvan de ouders getekend heb ben, dat na gereed komen der school deze kinderen ook inderdaad de school bezoeken. VENRAY-KOM In haar rapport heeft de commis sie, gezien het grote belang dat daar bij speelt, reeds een oplossing ge geven voor de moeilijkheden in de kom. Van de resp. kerkdorpen hoopt men binnen afzienbare tijd planner^ te brengen, De commissie fs er op grond van de beschikbare gegevens vanuit gegaan, dat er per jaar ongeveer 450 4- en 5-jarige kinderen zijn. Hiervan zijn de 5-jarigen tot heden ondergebracht in de school aan de Maasheseweg, in klassen van 60 of meer leerlingen. Hierdoor is goed onderwijs onmogelijk. Omdat het gewenst is, dat de kleuter dicht bij school woont, wordt voorgesteld, dat de kleuterscholen verspreid over de kom liggen. Dat wordt dan een verbouwde school met 4 klassen aan de Maas heseweg, als deze nog te verbouwen is; een nieuwe school in Venray- Oost, achter het Patersklooster aan de Oude Oostrumseweg en een nieuwe kleuterschool in Venray- West, waar precies, zal nog bepaald worden. De nieuwe scholen krijgen 3 klassen en een speellokaal. Nu zit men natuurlijk met het probleem, dat men voordat nieuwe scholen zijn gebouwd men moeilijk beginnen kan aan de verbouwing van de oude school. De beschikking krijgen over de grond en de bouw der scholen zal nog wel enige tijd duren. Bij wijze van overgang adviseert derhalve de commissie, om zolang de nieuwe scholen nog niet klaar zijn en ook de bestaande niet herbouwd kan worden, de barak in de Patersstraat als kleuterschool te gebruiken. Onder uitdrukkelijke voorwaarden echter. Ten eerste, dat daardoor de nieuwbouw en het herstel niet in het minste geremd worden en ten tweede, dat enig herstel en interne verbouwing van de barak enspeel- plaats zal plaats hebben. Een voorzichtige raming van de kosten loopt tot f 14.000. De Commissie heeft de Zusters Ursulinen bereid gevonden de lei ding van deze kleuterschool op zich te nemen. In deze barak zullen de nieuwe voorschriften al worden toepast en zullen de klassen niet meer dan 48 leerlingen mogen hebben. Toch be tekent dit, dat 144 kinderen méér kleuteronderwijs kunnen gaan vol gen. Dit is de eerste phase van het plan. De tweede phase is de bouw van een nieuwe school. Als deze gereed is, zal het leerlingen-aantal in de school aan de Maasheseweg terug gebracht worden tot 48 leerlingen per klas. Als derde phase krijgen we de bouw van de tweede nieuwe school en als vierde phase de ontruiming en verbouwing van de school aan de Maasheseweg. Als vijfde phase en als slot komt dan de ontruiming van de barak in de Patersstraat, welke tot dan toe dienst zal doen. Kosten-begroting. De Commissie rekent er op, dat in 1957 de Rijksregeling gereed en goedgekeurd zal zijn. Dan zullen de kosten voor de gemeente minder drukkend zijn. Maar tot dan zal de gemeente over de brug moeten komen en zo heeft de commissie tevens een financiël plan uitgewerkt, waarin de kosten voor de gemeente staan vermeld. Exploitatie-vergoeding: 1955 Bezetting barak in Paters straat 144 kinderen is 144 x f 40 f 5760,— 1956 idem idem f 5760,- Bezetting nieuwe kleuter school 144 x f 40 f 5760,— Bezetting kleuterschool Ysselsteyn met 75kinderen is 75 x f 40 f 3000,— Bouw- en inrichtingsver goeding: 1954 Verbouwing barak Paterstraat f 14.000,— Inrichting van deze barak en leermiddelen 14.400, 1955 Bouw eerste kleuter school met inrichting 92.600, Verbouw kleuterschool Ysselsteyn en inrichting 59.000, 1956 Bouw van kleutersbhool in Oostrum en inrichting 69.000, Vergoeding aanwezige waarden Voor ieder jaar geraamd op 3,5 pet van pl.m. f 100.000 is 3 x f 3.500,—. 10 500,— Totaal te investeren f 279.780,— Uit bovenstaande blijkt wel, dat men heel wat studie heeft moeten maken, voordat dit rapport is in gediend kunnen worden. Dat het met zoveel voortvarend heid gebeurd is, stemt tot dank baarheid, omdat deze materie van groot belang is voor onze gehele gemeenschap maar vooral ook voor onze kleuters. Als de Raad deze plannen aan neemt en we mogen dat veronder stellen, ondanks de zware last, die daarmede weer op ons gelegd wordt, dan mogen binnen vier-vijf jaren eindelijk en ten lange leste ook op dit terrein het zo vurig gewenste resultaat zien. Terwijl dit rapport voor de Overheid tevens eens een stimulans moge zijn, om toch ein delijk eens met de Rijksregeling voor de dag te komen, waarover reeds sedert verschillende jaren wordt gepraat maar schijnbaar nog niet tot daden gekomen kan worden. De Provinciale Voedselcommis- saris voor Limburg maakt bekend, dat wederom een landbouwtelling in December zal worden gehouden door middel van tellingsformulieren, welke aan de geregistreerden wor den toegezonden. Deze tellingsformulieren, waarop de totale oppervlakte cultuurgrond, de uitgezaaide wintergewassen, de stoppelgewassen en het rundvee, de varkens, de hoenders en de eenden per 12 December op bedrijf aan wezig, dienen te worden ingevuld, moeten vóór 16 December bij de plaatselijke Bureauhouder worden ingeleverd. In het belang van een goed ver loop van deze telling, rekenen wij op Uw aller medewerking. Op kasteel „Well", het katholieke vormingscentrum voor Noord- Limburg, is ook deze winter weer gelegenheid om de weekcursus voor verloofde meisjes mee te maken. Er worden lessen gegeven door een Priester over de huwelijks moraal en door een verpleegster over moeder- en kinderverzorging. Verder geeft de dokter zijn raad gevingen en zijn er nog diverse lessen over o.a. opvoeding, woning inrichting, gezinsbegroting. Zelfs lessen over wiegbekleding, baby- uitzet en kinderspel zijn in de cursus opgenomen. Meisjes, die de cursus meemaak ten waren allen zeer enthousiast. De verloofden van de meisjes wor den het weekend verwacht. De e.v. data zijn 13—19 December en 1622 Januari. Inlichtingen en opgaven: directie kasteel „Well" Speelautomaten 3n café's zyn verboden Speelautomaten in café's zijn in strijd met de bepalingen ten aan zien van verboden hazardspel. Tot deze conclusie kwam de Maastrichtse rechtbank Dinsdag morgen, toen zij de exploitant dier automaten, V. uit Vlaardingen, en de Sittardse caféhouders N. en P. die de apparaten in hun huis had den opgesteld, veroordeelde tot een geldboete van f25.— of 10 dagen met de bepaling, dat de in beslag genomen toestellen aan de eigenaar moesten worden terug gegeven. Tegen de eigenaar en caféhouder P. had de officier vrijspraak ge vraagd, terwijl hij tegen de café houder N. een geldboete had geeïst van f 60.daar deze voor de ge wonnen penningen wel eens con sumpties had gegeven. Kind gestikt Dinsdag speelde het driejarig dochter je van de familie H. uit Lerop-St.Odiliënbergmet een speel goed zuigflesje. Toen de kleine bezig was het snoepgoed uit het uit het flesje te zuigen, slikte ze het flesje en al in. Voordat hulp kon worden geboden was de kleine gestikt. Door het gereedkomen van de Julianasingel, Hofstraat, Gro te- si raat en Patersstraat, is nu de ge legenheid geschapen, dat we eens aan een verkeersregeling gaan den ken, om zodoende het verkeer in Venray niet alleen in goede banen te leiden,"maar ook de veiligheid voor de weggebruiker groter te maken. De A.N.W.B. heeft een verkeers regeling gereed gemaakt voor de Julianasingel, die op het ogenblik in bespreking is bij de Raadscom missie en de Gemeentedienst. Voor de rest zal men, al of niet met ad vies van verkeersmensen, zelf een regeling dienen op te stellen. Dat zal geen eenvoudige opgave zijn. Voor degene, die het verkeer door de hoofdstraten aanziet, is het iedere keer een „wonder", dat niet veel meer ongelukken gebeuren als het nu het geval is. Niet alleen worden deze straten herhaaldelijk geblokkeerd door parkerende auto's, maar bovendien wordt door alle soorten weggebruikers zo herhaal delijk tegen de verkeersregels ge zondigd, dat het werkelijk dikwijls onbegrijpelijk is, dat vooral op de spitsuren geen doden vallen of ern stige ongelukken gebeuren. Nu zal het doorgaande verkeer waarschijnlijk voor een groot deel via de Julianasingel worden geleid, maar op deze singel komen vele zij straten uit, die o.a. weer in verbin ding staan met de Grotestraat. En nu ziet men al dagelijks, dat niet alleen over de Julianasingel „gestoven" wordt, maar dat ook uit de verschil lende zijstraten nogal eens met flinke vaart de Julianasingel of de Grotestraat in geraced wordt. Daar zal op de eerste plaats dus de nodige aandacht aan geschonken moeten worden. Dan zullen de drie- vier- en vijfsprongen in de Hof straat, Grotestraat, vooral nabij het postkantoor ernstig onder de loupe genomen moeten worden, terwijl bovendien het parkeren in de hoofd straten een ander vraagstuk is,'dat dringend om een oplossing vraagt. Bovendien zijn er andere punten, die ernstig om een oplossing vragen zoals b.v. hoek Henseniusstraat, Paterslaan, viersprong Hoender straat, Marktstraat, Schoolstraat en Eindstraat, verder hoek Maas heseweg, Stationsweg en enkele andere meer. Zijn dit problemen van technische aard, waarbij dus gezocht dient te worden naar een zo goed en veilig mogelijke oplossing, men bereikt met dit alles niets als ook het publiek niet geleerd wordt zich aan de regels van het spel te houden. We zijn in onze goe gemeente gezegend met een groot kindertal en zoals elders staat te lezen, bezoeken hier meer als duizend kinderen de diverse scholen. Deze worden op een gegeven mo ment vrij gelaten en komen in het verkeer. Wat de jeugd daarin presteert grenst aan het wonder baarlijke en de Engelbewaarders zullen juist op die spitsuren handen vol werk hebben. 1 paar dames-nylons, handschoen en heren glacé handschoen, kazerne Langstraat; zeildoek (afscherm- doek), Bastiaans, Gasstr. 30; jacht hond, Timmermans, Leunen K 57; bruine damesglacé, Poels, Lang straat 11bruin lederen handschoen De Laroy, Gasstraat 8; zilveren rozenkrans, Meisjesschool Maas heseweg; zadeldek, Janssen, Spurk- terweg 5; handschoen, P. Deenen, Smakterweg; dames glacé, Flinsen- berg, Hoenderstraat 32; twee bossen boompjes, Oude Oostrumseweg 46; muntbiljet, Voesten, Langstraat 37; kinderportemonnaie met inhoud, M. v. Rooy, Kempweg 5; étui met in houd. J. Ousters, Schoolstraat 20; doublé armband, F. Janssen, Kemp- weg 2; motorband en muntbiljet, M. Geerets, Paardekopw. 12, Veulen. Wordt deze jeugd echter wel enig begrip bijgebracht, dat ook zij zich aan de regels van het spel hebben te houden Er is in ieder geval weinig van merkbaar. Zo is het ook met de ouderen. Hoevelen kruipen op een brommer of fiets en „storten" zich in het verkeer, zonder dat ze enige notie hebben wat zij te doen en te laten hebben. Ook hier ontbreekt elk spoor van „verkeersbegrip". Ook hieraan zal meer gedaan moeten worden en dit zal voornamelijk een taak van de politie zijn. Een politie die haar taak niet volbracht kan hebben met op geregelde tijden bonnen uit te delen voor fietsers zonder achter licht, maar die zal moeten blijven wijzen juist midden in het verkeer hoe het wel moet. Aan deze op voeding ontbreekt in Venray even als elders nog veel. Een specifiek Venray's probleem is misschien wel het parkeren van wagens in de straat, hoewel men in bezit is van eigen inrit en garage. Zo zal het dringend nodig zijn, dat er een verkeersregeling komt. En dan een regeling, waaraan de hand gehouden moet worden. We zeggen dit speciaal, omdat we weten, dat velen zich terecht ergeren, aan de zonder enige uitleg veranderde parkeergelegenheid in de Grotestraat. Tevens mag dan nog opgemerkt worden, dat men met al deze regelingen wel moet waken, dat men niet zoveel regelt, dat het verkeer maar liefst een eindje omrijdt, omdat het in Venray niet „deugt" d.w.z. zoveel voorschriften zijn gekomen en bepalingen, dat voor de argeloze vreemdeling geen doorkomen aan is. Het voorbeeld van Zaltbommel, waar men om al dat verkeer niet door de plaats te krijgen, maar een grote weg achterom maakte naar de Moerdijkbrug, maar waar men nu bidt en smeekt om toch wat van dat verkeer weer terug te krijgen, zegt genoeg... Zondagmiddag om 3 uur heeft de trekking der Loterij, gehouden t.b.v. de Gezinszorg, plaats gehad onder auspiciën der politie en in aanwezig heid van alle medewerkers aan deze loterij. Een volledige trekkingslijst kunnen wij niet publiceren. Alleen de getrokken nummers zullen wij bekend maken. Hier volgen de ge lukkige nummers: Optocht Zondag 5 December Evenals andere jaren, zal ook dit jaar St Nicolaas wederom zijn in trede doen in onze Gemeente. Het St Nicolaas-comité heeft de Goede Heilige Man hiervoor uitge nodigd, en die heeft zijn toezegging hierop gegeven en wel op 5 Dec. Dan zal hij dus, vergezeld van zijn knechten, met de nodige cere monie plechtig ingehaald worden. 'n Uitgebreid programma hier over wordt nog nader bekend ge maakt. Die pakjes besteld willen hebben moeten deze uiterlijk 4 December voormiddag bezorgen bij H. van Meijel, Hofstraat. Komende week zullen de leden van 't St Nicolaas gilde hun jaar lijkse huis aan huis collecte houden voor 't traditionele kwartje, voor de St Nicolaas-Mis. Indien wij wederom op de loyale medewerking van allen mogen re kenen, kunnen wij de Goede Sint weer op waardige wijze ontvangen. St. NICOLAAS-GILDE. 1055 1282 1501 1984 1057 1295 1518 1127 1312 1733 1160 1367 1751 1163 1419 1768 1175 1446 1940 2056 2294 2665 2712 2070 2397 2674 2775 2084 2401 2037 2815 2085 2484 2678 2996 2093 2517 2693 2256 2657 2696 3077 3679 3104 3941 3319 3979 3370 3996 3500 3586 4017 4206 4571 4848 4022 4286 4596 4854 4104 4294 4598 4857 4119 4341 4602 4860 4175 4507 4650 4990 4177 4538 4814 5050 5531 5056 5541 5109 5582 5351 5908 5441 5991 5510 6059 6244 6065 6465 6165 6568 6176 6599 6188 6232 7074 7388 7075 7408. 7110 7198 7266 7300 Brutale inbraak te Horst Maandagavond hebben dieven zich via een slaapkamerraam op brutale wijze toegang weten te verschaffen tot de woning van de heer J., wo nende aan de Kerkstraat te Horst. De dieven moeten wel van de om standigheid, dat de bewoners even buitenshuis verbleven, op de hoogte zijn geweest. Een bedrag aan geld alsmede enige gouden sierraden werden meegenomen. Auto- en motorsport Van Zaterdag op Zondagnacht werd in Venlo de jaarlijkse nacht rit van „Gaef um Gaes" verreden. Onder de prijswinnaars, die deze moeilijke rit met succes gereden hebben, bevonden zich ook twee Venrayse deelnemers, nl. de heren Cor Janssen, Kempweg en Frans Janssen, Stationsweg die respec tievelijk 3e en 6e werden. Met deze rit besloot tevens de zomercompe titie van genoemde vereniging. Gerrit Sluijs ging hier als eerste met een prachtige beker over de finisch. Meisje te Geleen door auto gedood Het 16-jarig meisje I. v.d. V., te Geleen, is Dinsdagmogen door een vrachtwagen aangereden en aan de gevolgen daarvan overleden. De vet gedrukte nummers zijn de eerste 10 prijzen. U kunt vanaf Zaterdag 27 No vember de prijzen afhalen aan San Damiano. in de week na 9 uur en op Zondag na 11 uur. De prijzen moeten binnen 14 dagen afgehaald worden, anders vervallen ze aan de Gezinszorg. Wij zullen trachten voor Zondag op de Kerkdorpen aan de kerk een trekkingslijst op te hangen, zodat u ook kunt zien welke prijs u hebt. Wij danken alle milde gevers voor hun bijdrage tot steun aan de plaatselijke Gezinszorg. P.D.V. DE ZWALUW Heden avond vergadering, waar op alle leden dringend worden^iit- genodig. Na afloop van deze ver gadering zal bij voldoende deelname de „nachtvlucht voor de liefhebbers zelf worden gehouden. Ook moeten vanavond de duiven worden opgegeven voor de tentoon stelling welke wordt gehouden op 5 December a.s. Het inzetten moet geschieden op Vrijdag 3 December 's avonds van 7—9 uur in het club lokaal. Er wordt wederom gekeurd in 10 klassen, nl.: Oude doffers en duivinnen, jarige doffers en duivin- nen, jonge doffers en duivinnen, jonge bonte doffers en duivinnen late jonge doffers en duivinnen. In de bonte klasse vallen die duiven, die minstens een witte pen hebben, of veel wit aan kop en hals hebben. Bij de late jongen behoren de duiven, die minsten§ nog een oude pen hebben. De keurmeester is dit jaar de be kende Fond-speler J. v. Wanroy. Nieuws uit Venray en Omgeving GROENE KRUIS DONDERDAG a.s.: Consultatiebureau voor zuigelingen uit de KOM Showroom Grote Markt De Fa. AriaensKosman opent a.s. Zaterdag in het pand Grote Markt 7, een showroom van haar sportartikelen en lederwaren. De verkoop blijft voorlopig uitsluitend geschieden Grotestraat 6. Opdracht Aan de koperslager J. Tillemans Sr, werd opgedragen door ir Krop holler, het vervaardigen van een grote lichtkroon voor de nieuwe raadzaal in het Gemeentehuis van Wanssum. Aan hem werd tevens opgedragen door de arcitect Peutz het vervaardigen van de nieuwe haan op de kerktoren vanMeyel. Plotselinge dood Zaterdag werd op de weg van Kronenberg naar Horst-Amerika het lijk gevonden van J.H. uit Oos trum. die door een beroerte was getroffen. De overledene was 68 jaar. Maandagmorgen werd op het Brukske, de 74-jarige landbouwer W.L., eveneens op de akker dood gevonden. Ook hier was hartverlam ming de doodsoorzaak. Jonge man bewusteloos geslagen Door voorbijgangers werd Zon dagavond op de weg OirloCasten- ray, de 24-jarige D. uit Castenray bewusteloos aangetroffen. Onmid- dclijk werd medische hulp ingeroe pen. Geconstateerd werd, dat het slachtoffer tengevolge van een mishandeling een hersenschudding had gekregen. In verband met de toestand van de getroffene werd opname in het ziekenhuis noodzakelijk geacht. Het politioneel onderzoek heeft uitge wezen, dat D. het slachtoffer was geworden van een reeds eerder op de avond plaats gehad hebbende vechtpartij. De politie heeft de ver moedelijke dader bereids ingesloten. Verlies voor Hengsten- associatie Venray De Hengstenassociatie Vooruit gang voor Venray, Horst, Sevenum eu omstr. heeft wederom een belang rijk verlies geleden. Maandagavond is plotseling gestorven de 5-jarige hengst Albion van de Klokhof, die door de hengstenassociatie in Maart van dit jaar eerst was aangekocht in België. Deze aanschaf had plaats nadat verleden jaar Nico van Melo door de dood verloren was gegaan. Albion, die tot 4 jaar in België op de nationale keuringen te Brus sel steeds nummer één was en nimmei werd voorbijgestreefd, werd in vakkringen voor de toekomst van de befaamde Noord-Limburgse fokkerij vooral van belang geacht in verband met de behoefte aan verbetering van het beenwerk. Voor de vooruitstrevende associ atie is dit verlies ook flnantieel een ernstige schade post, daar de verzekering de schade slechts ten dele dekt. De schade wordt ge schat op ongeveer f 15.000. Gaeciliafeest Het Caedliafeest is in alle pa rochies van het Dekenaat op de ge bruikelijke wijze gevierd. In de parochie St Petrus-Banden werd M. v. Opbergen gehuldigd in verband met zijn jubileum.

Peel en Maas | 1954 | | pagina 1