Té HET El EN WIJ imÜFIFAX Uit Flores. WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Kerkelijke Diensten. Film-agenda Uit„Peel en Maas" Zaterdag 20 November 1954 No. 47 VIJF EN ZEVENTIGSTE JAARGANG f ONDERVINDT PEEL EN MAAS f CONFECTIE VAI DRUK EN UITGAVE FIRMA VAN DEN MUNCKHOF QROOTESTRAAT 28 TELEF. 512 GIRO 150652 van 21 t.m. 27 November PAROCHIEKERK VENRAY Parochie-slagzin: Ken Uw plicht en doe Uw plicht. Priester v.d. week: kap. Keijsers Laatste Zondag van kerkel. jaar; 6 uur lm. zek. intentie; 7 uur lm. Lodewijk Truijen; 8 uur lm. voor overl. fam. Verheugen-Debats-Pot- ten; 9 uur kindermis overl. fam. Zeegers-Vollenberg; 10 u. Hoogmis v. parochianen, Te Deum en pro cessie door de kerk; 3 uur kinder lof; 5 uur verg. v. christ. moeders; 7 uur Rozenhoedje en Lof. Maandag: H. Cecilia. 6 30 zielemis voor overl. parochianen; 7.15 lm. Leonard Gielen; 7.15 zijalt. lm. Michiel Arts, echtgenote en Lambert v.d. Bekerom; 8 u. pi. St. Caecilia Hoogmis; 7 u. Zielelof en Rozen hoedje. Dinsdag: H. Clemens, 6.30 lm. Frans Poulissen; 7.15 lm. overl. ouders; 7.15 zijalt. lm. Gebr. v. Es; 8 u. gest. jaard. Everard Messe- maeckers, Agnes Geenen en kinde ren (2 H.). Woensdag: H. Joannes v.'t Kruis, 6.30 lm. Piet Pouwels en echtg.; 7.15 lm. v. zegen over huwelijk; 7.15 lm overl. fam. Tor.en- v. Goch; 8 u. Gest. jrd. Maria Geurts-Smits, ouders, broers en zusters (1H.) Donderdag: H. Catharina, 6.30 lm Leonard Ghielen; 7.15 H. Sacra mentshoogmis, leiding jongens; 7.15 lm. Helena Goumans-Peters, zijalt. 8 u. Gest. jaard. Johannes v.d. Ven en ouders. (1 H.) Vrijdag: H. Silvester, 6.30 lm. overl. fam Hendrix-Wevers-Camps; 7.15 lm. Johannes Claessens, Joh. Fleurkens en Theodora Bistervelds, 7.15 lm. overl. fam. Tacken-Maas. 8 u. gest. jrd. Peter Custers en Ma ria Geurts v..d Ven. (3 kl). Zaterdag: H. Amelberga, 6.30 O.L. Vrouwhoogmis; 7.15 lm. Jeanne Vermeulen; 7.15zijalt.lm. Petronel- la Kuypers-Vissers; 8 u. Gest. jrd. Z. E. Heer Past. Amaurie Esser, ouders, broers en Zuster (1 ld). 7 u. Marialof en Rozenhoedje. VELTUM: Donderdag 7.15 lm. Peter Joh. Dcrks en Hendrina Smits. KATECHISMUS: Alle schoolkin deren leren de 19e en 20e les. PATERSKERK VENRAY 24e en laatste Zondag na Pink steren. 5.45 lm.; 6.30 voor Piet vd. Vorle; 7.45 v. overl. ouders Ciephas- de Jong; 9 uur Hoogmis, na de Hoogmis Te Deum vanwege de sluiting vh. kerkel. jaar; Commu niceren begint achteraan; eerste collecte Paterskerk, tweede biss. noden; 4.20 gez. Vespers, 5 uur Lof. Maandag: H. Cecilia. 6.30 v. overl. ouders Jeuken-Willems; 7 uur voor overl. moeder; 7.30 v. Joh. Moorrees. Dinsdag: H. Clemens. 6 uur uit stelling v. 't Allerheiligste; 6.30 uit dankbaarheid; 7 uur v. overl. ouders vd. Pasch-Gerritsen; 7.30 Hoogmis v. overl. ouders Theuws-Bertrams (jaarg); 8 uur voor Johannes van Meijel en overl. dochters; 6.30 Lof waarna verering vd. relikwie van St. Antonius. Woensdag; H. Joannes v. 't Kruis 6.30 v. overl. ouders Jeuken-Willems; 7 uur vd. gelovige zielen; 8 uur v. José Kremer-Vullings. Donderdag: H. Catharina. 6 30 v. overl. fam. Rongen-vd. Heuvel; 7 u. v. overl. fam. Janssen-v. Aarsen; 8 uur jrg. vr. Valkx-Jacobs; 8 uur v. overl. fam. Bouten-Verschuren. Vrijdag: H. Leonardus a Porto Maurito. 7 uur v. overl. moeder; 7.30 t.z.i.; 8 uur voor overl. fam. Jacobs-Duif; 8 uur v. overl. fam. Spee-v. Osch; 6.30 oefening van de H. Kruisweg. Zaterdag: Z. Z. Bernardinus en Humilis; 6.30 voor overl. ouders Jeuken-Willems; 8 uur uit dank baarheid; van 38 biechthoren. PAROCHIE YSSELSTEYN 24e Zondag na Pinksteren, laatste vh. kerkelijk jaar, 6.30 lm., 8.15 vd. parochie, 9.15kindermis, 10.15 hoog mis', zieled. Anna G. Driessen, daar na Te Deum, om God te danken voor de weldaden in het afgelopen jaar ontvangen, 2 u. lof, 2.30 con gregatie meisjes. Maandag 7.30 lm. overl. familie Verhalle. Dinsdag 7.30 lm. uit dankb. vd. fam. Jenniskensvan Meijel. Woensdag 7.30 lm. overl. familie Thijszenvd. Poel, 9 u, hoogmis t.e.v. St Cecilia, tot intentie van 't Kerkkoor. Donderdag 7.30 lm. Henr. Maessen Vrijdag 7.30 lm. t.e.v. O.L. Vrouw, best. d. fam. S meetsVergeldt. Zaterdag 7.30 lm. Anna Janssen- S meets, 6.30 Marialof. RECTORAAT VEULEN Zondag 24e en laatste Zondag na Pinksteren, 7.30 lm. t.i., 10 u. hoog mis, processie en Te Deum. Deze hoogmis als gest. jg. v. Frans en Willem Linders, 2.30 lof, waarna H. Familie, mannen en jongens. Maandag, St Cecilia,7.30 hoogmis t.e.v. St Cecilia, t.i. vh. Kerkelijk Zangkoor. Dinsdag 7.30 lm. Jan Reintjes en overl. grootouders. Woensdag 7.30 lm. t.e.v. St Anto nius Abt, tot intentie. Donderdag 7.30 lm. vd. meest ver laten zielen in het vagevuur. Vrijdag 7.30 lm. W. Engelen, Jac. en Henr. van Wylick. Zaterdag 7.30 lm. Gerard Willems en Hendrina Jacobs. 67 biechten, 8 u. Marialof. a.s. Zondag uitsluitend maandcol- lecte. De laatste maandcollecte heeft f 104 opgebracht. Aan de beurt met kerkpoetsen: Mientje en Bertha Janssen. Als ac- coliet Wim Clephas en Wim Smets. Katechismus: klas 2 les 12; klas 3 en 4 les 27; klas 5 les 47 en 48; klas 6 les 34 en 35. PAROCHIE OOSTRUM 24e en laatste Zondag na Pink steren; 7 u. H. Communie; 7.30 en 10 uur de beide H. Missen; 3 uur Kruisweg en lof. Maandag: 7.30 best. zm. voor de overl. fam. v. Soestv. Vegchel. Dinsdag: 7.30 best. zm voor overl. fam. ReindersVerstegen. Woensdag: 7.30 pl. Caeciliamis voor het kerkkoor. Donderdag: 7.30 pl. Caeciliamis voor de Harmonie. Vrijdag: 7.30 best. zm voor Peter Camps. Zaterdag: 7 30 best. zm. voor de overl. fam. ClaessensChristians; 7.30 Marialof. PAROCHIE OIRLO Zondag, solemniteit H. Machutus, laatste Zondag vh. kerkelijk jaar, de H. Missen om 7, 8, 8.30 en 10 uur pl. hoogmis, feestpreek en Te Deum Na iedere H. Mis verering relikwie en zegening van water en brood. Ie coll. vd. kerk, 2de vh. Bisdom. 3 uur rozenkrans en lof. Geen Ma ria-congregatie. Maandag 7 u. H. Communie, 7.30 lm. t.e.v. St Machutus, 9 u. hoog mis t.e.v, St Cecilia voor levende en overleden leden van 't kerkelijk zangkoor. Dinsdag 7.30 zieled. overl. familie vd.Ven-Cleven. Woensdag 7.30 best. hoogmis t.e.v St Machutus. Donderdag 7.30maandst. Willem Vogelensangs. Vrijdag 7.30 maandst. Louis Kur- vers. Zaterdag 7.30 maandst. Hubertus van den Berg. 57 biechten, 7 uur Marialof. Zondag le vd. Advent-tijd, begin nieuw kerkelijk jaar. RECTORAAT HEIDE 24e Zondag na Pinksteren, laatste Zondag v.h. Kerk. Jaar; 7.30 voor Jo Barents; 10 u. hoogmis voor de leden v.h. kerkel. zangkoor; 3u. lof. Maandag: H. Caecilia; 7.30 voor de vruchten der aarde. Dinsdag: 7.30 v. past. Wismans. Woensdag: 7.30 Martinus Ewals Donderdag: 7.30 overl. familie Droesen. Vrijdag: 7.30 Peter Litjens en Leon. Potten. Zaterdag 7.30 t.e.v. O.L.Vrouwv. Altijdd. Bijst.; 5.30 biechten; 7 uur t.e.v. O.L.Vrouw. PAROCHIE CASTENRAY 24e en laatste Zondag na Pink steren; feest van O.L.Vr. Opdracht, Gen. Abs. D O; 10 u. hoogmis v.d. parochie, votiefmis vd. H. Drievul digheid tot dankzegging; na de H. Mis Te Deum en parochie vd. Kerk; 2.30 Kruiswegoefening vd. zielen van het vagevuur en lof. Maandag: 7.30 gez. H. Mis voor overl. fam. StrijbosKemmeling. Dinsdag: 7.30 2e vd. 'zesweken- dienst v. Jaques Rambags. Woensdag: 7.30 gez. H. Mis voor Maria PeetersLitjens vanwege de buurt. Donderdag: 7.80 gez. H. Mis voor Gerardus Dinghs. Vrijdag: 7.30 gez. H. Mis voor Andreas Philipsen. Zaterdag: 7.30 gez. H. Mis t.e.v. O.L.Vr. v. Alt. Bijst. tot int. van hen die hiervoor offerden; van 5—6 u. biechten; 6 u. lof en rozenhoedje. a.s. Zondag, le Zondag van de Advent. PAROCHIE LEUNEN 24e Zondag naPinksten en laatste vh. Kerk. Jaar; 7 uur H. Mis voor Henri Martens en overl. fam.; 8.30 H. Mis vd. parochie; 10.15 hoogmis als jaarg. v. Catharina Verheijen Vullings, de hoogmis is v.d. Aller heiligste Dieëenheid tot dankzeg ging; na de hoogmis Te Deum; 3 u. lof; 3.30 H. Familie der vrouwen met Kruiswegoefening vd. overleden leden. Maandag: 7 uur H. Mis; 7.30 sol. gest. jaarg. voor Johannes Meyers en echtgenote. Dinsdag: 7 uur H. Mis vd. overl. fam. BoutenVerheijen; 7.30 sol. gest. jaarg. Mathijs Goemans; 10 u. pl. huwelijkshoogmis vh. bruidspaar Steeghs—Loenen; 7.30 godsdienst cursus voor 18-jarigen. Woensdag: 7 u. H. Mis voor Elis. VoermansLitjens; 7.30 sol. gest. jrg. Jacobus Peters en fam. Donderdag: feest vd. H. Catharina, patrones van onze kerk; 7.30 H. Mis vd. levende en overl. leden der boerinnenbond; 9.30 hoogmis voor levende en overl. leden der fanfare; na de H. Missen verering der relikwie Vrijdag: 7 u. H. Mis v. Frederica Loonende Ponti; 7.30 H. Mis voor Hendrik Marcellis. Zaterdag: 7 u. H. Mis; 7.30 gest. jrg. Peter Loonen en Johanna Wilm- sen; biechten van 57 u.; 7 uur lof t.e.v. O.L.Vrouw. a.s. Zondag begint de Advent; voorbereiding op Kerstfeest. RECTORAAT SMAKT 24e en laatste Zondag na Pink steren: 6.30 lm tot zek. int.; 7.30 lm voor vr. CoppisDrabbels; 10 uur hoogmis voor onze weldoeners en hun int.; na de hoogmis Te Deum uit dank voor verkregen gunsten in het afgelopen kerkelijk jaar; 3 uur lof met oefening t.e.v. St Jozef. Maandag: 6 30 lm voor Theodora JanssenVermeulen; 7.30 lm voor Johannes Koopmans en Johanna Driessen; 9.30 hoogmis voor overl. leden van ons zangkoor. Dinsdag: 6.30 lm v. Peter Philip sen; 7.30 lm voor overl. familie CoppisGielen. Woensdag: feest van St Jan v.h. Kruis; 6 30 lm v.overl. fam. Kersten- Geurts; 7.30 lm t.e.v. St Jozef; 10 u. pl. huwelijksmis voor het bruids paar MossinkWijnhoven. Donderdag: 6.30 lm voor Jacobus Janssen, Anna Pauwels en kinderen; 7.30 lm v. Johannes Schrader. Vrijdag: 6.30 lm voor overi. fam. PhilipsenGellings; 7.30 lm voor overl. fam. RuttenBonants. Zaterdag: 6.30 lm voor Leo v.d. Winkel; 7.30 gez. H. Mis t.e.v. O.L. Vrouw vd. berg Carmel; van 57 u. biechten; 7 u. Marialof. De erfgenaam v. Monte Christo Een scheepsofficier is er zich niet van bewust de erfgenaam te zijn van de rijkdom en de faam van Monte Christo. Enkele boeven weten dit wel en proberen de wettige erf genaam uit de weg te ruimen. Een avonturenverhaal van het gangbare thriller-soort; vlot verteld en onschuldig. Boven 14 jaar Duivels in het zadel Een jonge cowboy wil geld ver dienen om voor zichen zijn vrouw een ranch te kopen. Als rodeo-rijder wordt hij een gevierd man, het geld stroomt hem toe, maar er komt ruzie in het huishouden, omdat hij niet van ophouden weet. Het loopt na tuurlijk goed af, maar het kost de nodige gebroken ribben. De film is vol lasso's, wilde paar den en stieren; hoewel er geen schot gelost wordt, gaat het er alles bij elkaar nogal wild aan toe, zodat men geen erg heeft in de goede foto grafische verzorging. Boven 14 jaar. van 23 November 1895 Tot pastoor te Geijsteren werd benoemd H. Reynders, rector te Grevenbicht. van 24 November 1900 P. Rogerius Burgers, oud gardiaan van Venray geeft een schets: Op reis naar Brazilië. 350 stuks vee stonden 21 No vember aan de lijn. Plannen bestonden om het in wendige van de parochiekerk te veranderen. van 25 November 1899 Tot pastoor te Oirlo werd be noemd J.A. Geurts, rector te Cas- tenray, tot rector te Castenray en kapelaan te Oirlo H.M. Wijnhoven, kapelaan te Leunen. 350 koeien stonden 22 Novem ber aan de lijn. Pogingen werden gedaan om het offerblok van het kapelletje St Oda te ledigen. van 26 November 1899 Bij de herstemming van een lid van de Gemeenteraad verwierf P.J. Derks te Veltum 372, Theodor Slits 271 stemmen. De dorpsgenoot Alfons Rutten, te Meerssen, slaagde voor het eind examen posterijen. van 26 November 1904 23 November bezocht de Com missaris van de Koningin, Venray. De heer H. Potjer, voorheen ontvanger te Venray, werd benoemd te Zevenbergen. De feestdag van Sint Cathrien werd gevierd op Jerusalem, op het Gymnasium en op de scholen van de Ursulinen, waar de kleinen ont haald werden op heerlijke rijstepap. In Leunen werd de „knollenkermis" gehouden. Het Zandakker, gaf de staf- muziek als patrones „SintCecilia". Tot president werd benoemd, V. Fonck. De Weleerw. Heer Brounts, kapelaan te Roermond, kwam 27 November spreken over de „Hanze". M. van Aarssen, Patersstraat te Venray, werd bij verschillende vereningingen voor een of andere post gekozen. Hij richt zich tegen jaloersheid en het stuk slaan van de glazen bij hem. verstopie wastafels en WF*m Igootstenen 0:8:1:{feil Qaan vanzelf m|s'8;open met: Misschien had ik dit praatje ook een Ode aan de Kip kunnen noe men, al horen wij in Nederland wel tot de slechtste eierengebruikers in de beschaafde landen. De Duitser eet weliswaar nog iets minder dan onze gemiddeld 136 eitjes per jaar, maar de Canadezen gebruiken precies tweemaal zoveel. Den Belg eet gemiddeld 210 eieren en de Amerikaanse zin voor super latieven manifesteert zich ook in de eieren. Tegenover elk ei, dat wij consumeren plaatst de Amerikaan er drie, bij een jaarlijks gemiddel de van 406 stuks. De Ode aan de Kip zou dus een andere achtergrond moeten hebben dan ons eigen eieren verbruik: onze kip als exporteur in 't groot. Niet minder dan 1.647 van de 2.784 millioen eieren die er in het jaar 1953 door Nederlandse kippen werden gelegd verhuisden volgens de cijfers van het Bedrijfsschap voor Pluimvee en Eieren naar het buitenland. Voldoende voor het be laden van 11.450 10-tons spoor wagons, wat dan weer gelijk staat met 229 goederentreinen. Tegenover zulke milliardencijfers steekt 't eierenverbruik in onze ge zinnen maar povertjes af. Niet min der dan 70 pet der Nederlanders ver werkt per week nog geen 4 eieren, en maar 20 procent van de eieren wordt eens anders gegeten dan op de tradionele manier gekookt of ge bakken. Het spreekwoordelijke verse eitje bij het ontbijt is voor de meerder heid van onze huisvrouwen ook de hoogste uiting van haar fantasie en de uitgever die de eierenetende gemeente met een (realiteit beant woordend, met goede gegevens over de voedingswaarde, en deskundig samengesteld!) receptenboek voor eieren zou verrijken, bewijst daar mee de vrouw een dienst. Vooral in die gezinnen, de gezin nen met grote en middelgrote in komens, waar het verbruik van eieren het grootst is. Toch zijn er huisvrouwen, die het uitkomen van zo'n receptenboek vrezen. De ver leiding tot het kopen van meer eieren wordt daardoor te groot- Merkwaardige argumenten In zulke gevallen speelt natuur lijk de prijs een rol, maar daar naast zijn het soms merkwaardige andere argumenten, die 't verbruik van eieren beïnvloeden. Toen onlangs drie Informatie groepen (elk van 400 huisvrouwen) van de Propagandacommissie voor Eieren hun vragenlijsten hadden ingezonden, kwamen er enkele van die argumenten uit de bus. Er blijken nog altijd mensen te bestaan, die het eten van eieren ongezond vinden, vooral voor kin deren en personen van gevorderde leeftijd. Er zijn mensen die eieren eten overbodig vinden omdat zij elke dag vlees eten. Er zijn er zelfs die 's winters geen eieren eten omdat het dan te koud is om voor de fiets tocht naar de boer van wie zij de eieren betrekken. Daar tegenover staat natuurlijk een meerderheid die eieren wel ge zond en smakelijk vindt, makkelijk te bewaren en gezellig als garnering. En voor kinderen nog veel gezonder dan vlees. In hoeverre dat laatste waar is moet de dokter maar bepalen, maar wel lijkt het mij van het standpunt van de kinderen gezien min of meer triest, dat terwijl is uitgemaakt, dat kinderen wel van eieren houden, in ruim een kwart van de gezinnen de kinderen minder eieren krijgen dan de ouderen. In sommige gezinnen krijgen de kinderen telkens maar een half ei wat, alweer volgens de wijsheid die er in onze spreekwoorden ver borgen ligt, in elk geval beter is dan een lege dop maar juist omdat dit bij voorkeur gebeurt in gezinnen die tot de goede eieren- verbruikers behoren geloof ik niet dat het economisch argument daar bij een rol speelt. Eerder de ge dachte, dat kinderen zeker van luxe dingen (en men beschouwt een ei helaas nog teveel als luxe) minder hoeven te krijgen dan de ouderen. Naar groter verbruik Toch geloof ik dat er mogelijk heden zijn om het verbruik van eieren in onze Nederlandse gezin nen op te voeren. Wanneer prijs, kwaliteit en versheid van de eieren in overeenstemming zijn met onze verlangens zullen wij er ongetwijfeld makkelijker toe komen, meer ge bruik te maken van deze variatie op ons menu. Voor 25 pet der huisvrouwen is de prijs van de eieren de factor die het eierenverbruik bepaalt, maar om nu helemaal verantwoord „huis te houden" zou deze groep zich toch misschien wat meer bewust moeten worden van de waarde van klein formaat eieren die vooral in de af gelopen maanden Juli-October in grote hoeveelheden aan de markt zijn geweest. Zoals u weet is er tegen het einde van het jaar een daling van de eierprijzen merkbaar, omdat dan de productie op gang komt. De jonge hennen helpen ons ech ter ook door de duurteperiode heen. Wanneer zij zo tussen Juli en Oc tober aan de leg raken beconcur reren zij met hun product de duur dere grote eieren. Een voorbeeld kan dit verduidelijken: bij eieren gaan er ongeveer 17 „drietjes" tegenover 23 „zesjes" in een kilogram. Voor hetzelfde be drag dat 17 „drietjes" kosten zou men dus evengoed 23 „zesjes" kun nen aanschaffen. Voor datzelfde be drag krijgt men echter bijna 30 „zesjes" en dat betekent niet alleen een beduidend overwicht, maar even eens extra voedingswaarde die deze kleine eieren in hoge mate bezitten. Kwaliteit Het andere punt is dat van de versheid en de kwaliteit. Vooral in Gelderland (57 procent), maar ook in Drente, Brabant en Utrecht kopen zeer veel vrouwen de eieren recht streeks bij de boer, vooral wanneer dat er een is wiens kippen bijzon dere reputatie hebben voor het leveren van een smakelijk product. Aan de andere kant echter zijn ver ook heel wat vrouwen (50 pet) die een uitgesproken voorkeur hebben voor de garantie in prijs en kwali teit welke een gestempeld ei geeft. Plattelandsvrouwen daarentegen laten de versheid van de bij de boer gehaalde eieren weer het zwaarst wegen, maar dat hier ook niet alle eieren onder één formule kunnen worden samengevat blijkt wel het best uit de (eveneens in het rap port van de Informatiegroepen van deHuishoudraadopgenomen) waar neming van een Gelderse boeren dochter die bij verblijf in Limburg vaststelde dat daar te weinig zorg wordt besteed aan huisvesting en legnesten voor de kippen. De eieren zijn weliswaar vers, maar de schalen minder smakelijk. REKAS, 31—8—'54. Beste vrienden en kennissen in Oirlo en Venray. Het Congres is voorbij! Neen, je hoeft je bril niet opnieuw recht te zetten, of 't nog eens over te lezen, 't staat er werkelijk: het Congres is voorbij. Manggurai of beter het Vicariaat Ruteng, heeft zijn eerste Maria-congres gehouden en wel in zijn oudste Mariakerk te Rekas. Het is immers passend en ook de wens van de H. Vader, dat er over de gehele wereld bijzondere feesten en samenkomsten georganiseerd worden om dit Maria-jaar te be stemmen voor de verdieping en in planting der devotie tot onze he melse Moeder in de harten dér christenen. Een Kevelaer, Oostrum of Tienray hebben we hier niet, laat staan een Lourdes of Fatima en daarom werd Rekas gekozen, waar we sinds 1925 een Maria-kerk hebben. Een Maria-beeld van Fatima had de betrokken pastoor van zijn vrienden en weldoeners in Neder land gekregen, 't eerste, dat ons Vicariaat binnen kwam. Tot Ruteng 't middelpunt van de Manggarai, kwam 't natuurlijk in 'n kist ver pakt, werd uitgepakt en op een versierde draagbaar zeer goed vast gezet en toen begon de triomftocht van Moeder Maria, naar 't Westen van de Manggarai, twee weken lang van 1528 Aug., langs kerken, scholen en kapellen, tot 't Zaterdag op de congresplaats Rekas aan kwam. De ontvangst was overweldigend. Eerst 'n 4 5000 mensen, wat hier iets buitengewoons is, dan de ver siering aldaar en langs de wegen, de lange stoet van bruidjes en koor knapen, de treffende zangen, vooral een Fatima-lied met telkens terug kerend refrein: Hosanna, Hosanna! Daarbij kwam dan nog het onop houdelijk bidden en smeken. Ontel baar de rozenhoedjes, die er hier op deze twee dagenen del4-daagse processietocht voor het beeld der goede Hemelmoeder zijn gebeden. 't Was eerst en vooral smeken om haar Moederzegen, maar ook om de eenheid van alle katholieken. De verkiezingen in Indonesië zijn namelijk op komst en ge weet allen, hoe weinig katholieken de jonge staat van Indonesië maar heeft. Ongeveer 1 millioen van de circa 70 millioen inwoners, Flores moet daarvoor opkomen. Maar het zijn betrekkelijk domme, niet ont wikkelde mensen, nooit zo'n ver kiezing meegemaakt. En dan, laten ze zich zo gauw door mooi-praters naar een verkeerde richting mee slepen. Daarom moest die preek over de noodzakelijke eenheid van allen, ook weer op dit congres naar voren komen. Gedurende de congresdagen zijn er heel wat voordrachten en toespraken geweest over de chris telijke opvoeding, door en met Ma ria. De heiliging van 't huisgezin en dat alleen volgens voorbeeld van Maria en met Haar grote hulp. Het aantal weer teruggekeerde, vroeger luie christenen, is groot. Ook mannen, die er een tweede vrouw bij hielden, zijn er al enkele, die hun zaakje in orde maakten. Ook een jarenlange twist en onenigheid tussen twee bevolkings groepen, werd onder de reis van het beeld, vóór het beeld besproken, en vrede gesloten, door de hoofden der twee partijen. De jonge man nen vochten als het ware er om, wie het beeld mocht dragen, en de meisjes om de kransen te dragen en bloemen te strooien. En dat op onze hobbelwegen, met stukken weg er in, waar 'n paard met moeite naar boven of naar beneden kan komen. Het waren grote dagen, waarin de liefde tot Maria, vooral hier in het Westen van ons Vicariaat, een flinke stoot gekregen heeft, en nog stellig jaren na zal blijven werken. Maar het Oosten van het Vica riaat, waar ook mijn gebied in ligt, heeft er nog maar weinig deel aan gehad. Er wat over gehoord en gelezen, een klein beetje van verre meegebeden, dat is 't dan ook wat ze er aan meegedaan en meege leefd hebben. Maar de zegen van onze goede Hemelse Moeder zal ook over dat gebied nederdalen, want 't is toch een Congres, dat door de mede werking van het gehele Vicariaat tot stand gekomen is. En dan hopen we ook een soortelijke zege en bedetocht naar het Oosten van de Manggarai gehouden kan worden, om op gelijke wijze de liefde tot Maria in de harten der Christenen te planten en te bevestigen. Van het Oosten zijn er maar enkele mensen naar Rekas kunnen komen, alleen enkele Pastoors en hun bedienden. Onder deze waren er zelfs drie Pastoors die de pel grimstocht te voet maakten. Dan per dag een 25 a 30 km. te lopen in bergterrein is geen kleinigheid, vooral niet voor de Europeaan. Mijn persoontje kon natuurlijk niet meer met die jongere lui mee, want mijn twee onderdanen zijn niet meer zo stevig en gewillig. Voor mij was 't dan een tocht te paard, vier dagen achter elkaar, totaal een 120 km. Ge begrijpt nu, dat men na vier dagen dat zitten ook tamelijk moe is. De laatste 6 km. van onze tocht maakte we met het beeld mee. Op die plaats, Dahot, was 't 's avonds te voren aangekomen. De mensen daar, een klein, een heel klein dorpje, waren zo vol van de ver wachting der komende dagen, dat ze voor het mooie beeld bleven wachten en bidden, en na hun avondeten hebben ze samen ge beden en gezongen tot na twaalven. Toen wij daar aankwamen, Mon seigneur zelf, ik en enkele andere Pastoors, ook ambtenaren van Ruteng, vele schoolkinderen en andere christeren die met ons meetrokken, waren ze daar te Dahot al klaar, om naar Rekas te Vertrekken. Na een korte rust, met een kopje koffie, vertrokken we te samen, aldoor biddende met het beeld naar de plaats van bestem ming. Toen volgde daar, zoals ik boven reeds beschreef, de geweldige ont vangst. Ja vrienden van Oirlo en Venray, 't zijn geweldige en grote dagen die we nu achter de rug hebben, dagen die wij Missionaris sen en ook de duizende mensen niet meer zullen vergeten. Er is weer een stoot gekomen in alle gelederen, die opstuwt tot de liefde tot Maria en waar getrouwheid aan Christus, en de naleving van ons H. Geloof. En als ik op deze plaats weer uw gebed vraag voor mij en mijne christenen, doe het dan volgens deze intentie, dat wij en zij allen getrouwe kinderen moge zijn van Maria en ijverige strijders in de dienst van Christus Koning. Alle lezers, vrienden en kennissen hartelijk groetend van Pater VV. JANSSEN Pastoor van Lengko-Adjang Flores P.D.V. DE ZWALUW Morgen, Zondag zijn onderstaande personen aan de beurt voor de hoktentoonstelling: L. Coopmans, Jos v. Zwamen, Jan Wester, P. Manders, P. Strijbosch, D. Kousemaker. De duiven kunnen tot 10 uur worden ingezet. Iedere liefhebber moet zijn naam duidelijk boven zijn hokjes vermelden, terwijl Teng Tonen ditmaal wel voor een goede opvallende scheiding zal zorgen. Reclames op de vorige week ge publiceerde kampioenschappen wor den tot uiterlijk morgenavond bij de secretaris aangenomen. Liefhebbers, die Zondag 28 Nov. willen deelnemen aan de nationale tentoonstelling te Horst kunnen zich nog tot morgenavond opgeven bij G. Janssen. Binnenkort gaat onze vereniging een zgn. „nachtvlucht" organiseren voor de duivenliefhebbers zelf. De bedoeling is, dat een aantal perso nen in een dichte auto ergens wor den afgezet en dan zelf de weg naar het clublokaal moeten vinden. Er zal gelegenheid gegeven worden tot poulen. Het bestuur verwacht een massa deelname. Opgave kan ge schieden op de komende vergadering

Peel en Maas | 1954 | | pagina 1