W Or Sis Heyster 1 Waardevolle Geschenke n chocolade. Sinterklaas WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN over 't schoolkind voor St. Nicolaas Autopeds Kinderdriewielers Poppenwagens Trapauto's schaatsen,kunstschaatsen Rolschaatsen Kinderrijwielen prachtc°llec,i8 Dames- en Heren rijwielen, sportrijwielen Rijwiellampen Schijnwerpers Zaklampen Regenbroeken Beenpijpen Handwarmers Oorwarmers Motorbrillen Motorkappen Motorhandschoenen ot wanten Kilometertellers Snelheidsmeters 2- of 3-versnellingsnaven UÜMHDTV i nun LJiviyy Rijwielhandel Patersstraat Tabak Sigaren Sigaretten Het Warenhuis Rattenplaag! Drogisterij ÏÏ1M PODWELS Diep ademhalen raadzaam 4711 „Troika" Voor St. Nicolaas en suikerwerken dozen Bonbons Het Warenhuis TtoüoC FOTO'S Vleesglazen J. Coenen Hontackers Electro - DERICKX Zaterdag 20 November 1954 No. 47 VIJF EN ZEVENTIGSTE JAARGANG ONDERVINDT 'T Viib kleding wint t PEEL EN MAAS f CONFECTIE VAN EEN RIJK BEZIT DRUK EN UITGAVE FIRMA VAN DEN MUNCKHOF GROOTESTRAAT 28 TELEF. 512 GIRO 150652 ADVERTENTIEPRIJS 8 ct. p. mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL f 1.25 Buiten Venray f 1.45 Het is anders niet de gewoonte, om van elke spreekbeurt, die hier gehouden wordt, een uitvoerig ver slag te geven. Wij meenden echter onze lezers een dienst te Bewijzen, door de behartenswaardige wenken, die Dr Sis Heyster Maandagavond in een stampvolle zaal aan de men sen meegaf over de opvoeding van het schoolkind, door middel van dit blad aan alle ouders door te geven. Zij sprak deze avond over het schoolkind, waarmee de kinderen van 612 jaar bedoeld worden. Veel ouders zijn blij als zij hun kinderen op 6-jarige leeftijd aan de school kunnen afleveren, dan zijn zij van de grootste zorg af. En hun enige zorg is dan alleen nog of de kinderen ook goed kunnen lezen, dat zij laten vooruitkomen in de wereld. Daarover breken zij zich 't hoofd. Of hun kind niet alleen lichamelijk, maar ook geestelijk gezond en of er een goed mens uit zal groeien, daarover wordt weinig gedacht. Zij menen, dat de school het opvoed- werk grotendeels van hun schou ders heeft genomen. Eerst sprak zij over de geestelij ke gezondheid van 't schoolkind. Veel ouders beseffen niet wat de school geestelijk en lichamelijk van het jonge kind vraagt. Dat in de schooltijd alle natuurlijke verlangens van het kind bedwongen worden: zij moeten stil zitten, steeds in de bank blijven, hun mond houden en al maar luisteren naar dingen, waar voor ze nog niets voelen. De kinderen moeten na schooltijd daarom ook zich 'n tijd goed kun nen uitleven, ze moeten dan weer aan hun trek kunnen komen. Als ze na schooltijd thuis dadelijk weer kort worden gehouden en direct aan 't huiswerk worden gezet, zon der dat ze eerst goed hebben kun nen spelen, zal er na verloop van tijd niet veel meer mee te begin nen zijn. De ouders moeten, wat de vor deringen op school betreft, niet 't uiterste van hun kinderen vragen, maar ze moeten ermee tevreden zijn als de kinderen een behoorlijk cijfer voor vlijt en gedrag op het Of een kind goed of niet goed kan leren, is niet het allergewichtigste probleem. rapport krijgen. En ze moeten ver der het ruwe en onstuimige van sommige kinderen maar door de vingers zien en dat beschouwen als een uitlaat van de overtollige ener gie, die onder schooltijd in toom moest worden gehouden. Vervolgens sprak zij over het schoolkind als gemeenschaps-mens. De ouders weten er dikwijls niets van hoe hun kinderen met andere kinderen van de schoolgemeenschap omgaan. Toch is het van groot be lang, dat de kinderen al vroeg leren zich aan te passen aan de gemeen schap. Ze moeten goed met andere kinderen kunnen meedoen en niet schuchter zich zoveel mogelijk ach terbaks houden. Daarom moet de kinderen thuis al vioeg een gezond gevoel van eigenwaarde bijgebracht worden. Ze moeten zelfvertrouwen hebben. Zo dikwijls wordt bij kinderen een minderwaardigheidsgevoel aange kweekt, zo'n besef van: ik kan toch niets, doordat de kinderen thuis altijd maar afkeuringen te horen krijgen en nooit aanmoedigingen. Men moet de kinderen ook prijzen als er te prijzen valt. De mens heeft nu eenmaal waar dering nodig. In dat gevoel van eigenwaarde, dat een mens behoort te hebben, zijn de kleine kinderen geheel afhankelijk van de ouders, Als 6 jaar lang de opvoeding be staat uit al maar verbieden, fitten, hard roepen, schelden en slaan, als ze zich maar even misdragen, wordt door zo'n negatieve opvoeding alle gevoel van eigenwaarde verstikt. Het worden zo onzelfstandige, fut loze, schuchtere wezens, of ze val len tot een ander uiterste, worden onverschillig, dat er niets meer mee te beginnen is. Dus niet al maar verbieden en fitten, maar door hartelijkheid en goed voorbeeld moeten de ouders thuis een sfeer scheppen, waarin de kinderen gemakkelijk vanzelf het gcede doen. En door dikwijls te bemoedigen moeten ze hun kinder een gevoel van eigenwaarde geven. Om de kinderen te leren met de anderen buiten het gezin goed om te gaan, moeten zij ook in de ou ders een model zien van onbevan o.a.: met of zonder 3 versnellingen. F genheid en van open zijn tegenover elkaar. Als de kinderen thuis zo'n sfeer merken van op je hoede zijn voor elkaar, dat moeder voor vader vele dingen verbergt en omgekeerd zullen de kinderen ook leren tegen over anderen buitenshuis onwaar achtig te zijn en een soort maske rade te spelen. De spreekster wees ook op de fout van sommige ouders die hun kinderen verbieden met kinderen van de buurt om te gaan, en bij hun de indruk wekken, dat er buiten hun gezin niets deugt. Om van de kinderen goede gemeen schapsmensen te maken, moet men tegenover de kinderen het goede in andere mensen ook weten te prijzen, en niet altijd maar afgeven op anderen. Er moet aan de kinderen ook meer beleefdheid worden geleerd. Maar een beleefdheid die berust op naastenliefde en respect voor iedereen, niet alleen voor de men sen die iets meer zijn. De kinderen moeten leren dat zij tegenover iedereen, ook al is die van veel mindere stand, beleefd moeten zijn. Veel kinderen krijgen verder van hun ouders een beleefdheid te zich die meer op 'n soort maske rade lijkt; ze krijgen daardoor de indruk dat beleefdheid tegenover anderen bestaat uit: netjes en vriendelijk zijn als ze erbij zijn, maar dat je naar hartelust op hen mag afgeven en schelden als ze niet aanwezig zijn. Als derde punt sprak Dr Sis Heijster erover hoe de ouders moeten staan tegenover de grotere of geringere vorderingen van hun kinderen op school. Er is over het algemeen bij de ouders een over schatting van alles wat verstande lijke aanleg, diploma's en dergelijke betreft. AJsof men meer waardevol mens is omdat men meer verstan delijke aanleg heeft meegekregen. Het is van veel meer belang, ook later voor Gods rechterstoel, dat iemand een goed mens is, met of zonder veel verstandelijke ontwik keling. Het gaat er maar om, dat de mers de talenten die hij van de Schepper heeft ontvangen, goed gebruikt, d.w.z. in dienst van zijn medemens. De ouders moesten zich meer afvragen: wat voor mogelijk heden heeft God in dit kind gelegd? En niet: hoe zou ik het kind graag hebben Als de jongen of het meisje op de Lagere School gemiddeld niet meer dan 6 of 7 op het rapport krijgt, dan moeten de ouders die jongen of dat meisje niet naar de H.B.S (of M.M.S.) sturen, en nog veel minder naar het Gymnasium, omdat zij menen dat aan hun stand verplicht te zijn. Dat wordt zeker een mislukking. Dan worden jaren verknoeid en innerlijk gaat zo'n kind er op achteruit doordat een minderwaardigheidsgevoel of ver keerde karaktereigenschappen zich vormen. Als een kind moeilijk kan leren, moeten de ouders zo'n kind niet uit maken voor 'n dommerik. En wan neer het op de Lagere School hele maal niet meekan, dan moeten de ouders zo verstandig zijn het naar de B.L.O. te sturen. Men moet niet verachtelijk spreken over zo'n s chool. Een B.L.O.-school is een grote zegen voor kinderen die het gewone on derwijs niet kunnen volgen. De ouders moeten dus van hun kinderen alleen maar eisen, dat ze op school hun best doen. En ze moeten waardering tonen als ze voor vlijt en gedrag een goed cijfer hebben. Veel ouders weten niets af van de school, ze kennen de onder wijzer of onderwijzeres ternauwer nood bij naam. Alleen als het rapport komt, breekt de hel los als er slechte punten op staan. Dr Sis Heyster wees op de geringe samenwerking die er meestal is tussen ouders en school. Er moes ten tussen ouders en onderwijzers meer onderling begrip en waar dering bestaan. Vader en moeder moeten steeds achter de onderwijzer staan, in plaats dat ze steeds maar critiek uitoefenen op de onder wijzer, zelfs in het bijzijn van de kinderen. Ze moesten begrijpen dat de kinderen daar munt uit weten te slaan, en zij door die critiek hun eigen gezag ook afbreken. Een andere fout was volgens Dr Sis Heyster, dat veel ouders menen de eigenlijke opvoeding van de schoolgaande kinderen grotendeels verder aan de school te kunnen overlaten. Ze schijnen niet te be grijpen, dat het kind beneden de 12 jaar zo ontvankelijk is voor alles wat het thuis opvangt en meemaakt. Zoals de ouders denken en praten en handelen inzake godsdienst, Kerk, het geld, zaken doen, genieten, uit gaan enz., dat nemen de kinderen bewust of onbewust allemaal over. Het gebeurt ook nog wel eens, dat schoolkinderen zich aan sexuele vergrijpen schuldig maken, terwijl de ouders menen, dat ze hun kin deren toch zo netjes hebben opge voed. Zij vergeten echter, dat zij op verjaardagpartijtjes of andere bor relavondjes in het bijzijn van de kinderen nog al eens minder ge paste grappen of moppen ten beste geven, omdat zij menen, dat anders zo'n avondje niet leuk genoeg is. De ouders maken zich dan wijs, dat de kinderen daar toch niets van snappen. Maar in ieder geval is bij de kinderen daardoor de nieuws gierigheid gewekt voor sexuele dingen. En als de gelegenheid zich voordoet, worden zulke kinderen dadelijk het slachtoffer. Voor St. Nicolaas Tabaksdozen, Aanstekers, Pijpen, Sigarenkokers, Shagdozen, enz. Telefoon 566 Hofstraat 10 Land- en Tuinbouw Het grote belang van de bandtransporteur Het is wel algemeen bekend, dat de transportband de landbouwer en tuinder belangrijke diensten kan bewijzen bij elk transport. Reeds eerder is in andere bedrijfstakken het nut er van duidelijk aan de dag getreden; in kunstmest veevoeder fabrieken, mijnen enz. geven zij een aanzienlijke arbeidsbesparing en werken tot volle tevredenheid. De bandtransporteur is een een voudige transportband, die over van kogellagers voorziene rollen loopt. Deze rollen zijn aangebracht in een verstelbaar stalen frame en worden door een electro- of benzinemotor aangedreven. De lengte van de band varieert tussen 6 en 10 m, de breedte is 40 a 50 cm. Op verschillende wijzen kan men de transporteur uitbreiden. Men kan een losse stortbak aanbrengen, een opklapbaar stel poten aanschaffen of een verstelbaar onderstel mon teren, dat, voorzien van twee wielen met massieve- of luchtbanden, ver reden kan worden. Door middel van een handlier kan men de gewenste hoogte instellen, de rubberband zelf kan trogvormig en vlak worden ge^ leverd. Voor langere afstanden kan men meerder transporteurs aaneenscha kelen; het laden en lossen van losse zowel als verpakte goederen kan hierdoor veel sneller gebeuren. Snelheid en arbeidsbesparing gaan een grote rol spelen in land- en tuinbouwbedrijven. Ongetwijfeld zal de transporteur ook hier steeds groter bekendheid en waardering vinden. De beste bestrijdingsmiddelen, ook die van de beroemde rattenvanger van Maastricht, verkrijgbaar bij Langstraat-hoek Henseniusstraat Telefoon 556 Een paar eenvoudige oefeningen versterken onze gezondheid De meeste mensen maken van de mogelijkheid, om door bewuste diepe ademhaling in de buitenlucht hun gezondheid te versterken, veel te weinig gebruik. Ook buiten, in de vrije natuur, gaan de stedelingen, afgezien van enkele diepe adem- oefeningen, door met hun lusteloze, oppervlakkige ademhaling. Tenge volge hiervan worden vele van hen te vroeg overgeleverd aan kwalen, die vooral met bloeddruk te maken hebben. Maar ook andere aandoeningen zoals nerveuze hoofdpijn, hypo chondrie, neiging tot kouvatten, aangetaste longen, borst- en hart- benauwdheden, aderverkalking, enz. zouden procentueel vrij aanzien lijk uit het ziektebeeld van de stadsbevolking verdwijnen, als men meer gebruik wilde maken van een systematisch diep ademen in de buitenlucht. Mensen met een werkzaam leven, die voor lichamelijke en geestelijke ontspanning weinig tijd vinden, hoort men thans maar al te dikwijls klagen over hoge bloeddruk. Welis waar is er een groot aantal medi camenten, waarmede men deze aandoening te lijf gaat, maar bij deze methode van behandeling is er zeer dikwijls sprake van een voortdurend ter hand stellen van stoffen, waarop het lichaam minder goed reageert. Daarom ls het toe te juichen, dat professor Dr Tirala in een nieuwe brochure wijst op een door hem lang beproefde methode van be handeling, welke zich vóór alles onderscheidt door eenvoud en die met hare genezende resultaten de behandeling met geneesmiddelen overtreft. Deze geneesmethode bestaat in een systematische diepe ademhaling Met deze gemakkelijk vol te houden methode, heeft de geleerde gedu rende zijn veeljarige artspraktijk, verbazingwekkende genezende re sultaten geboekt. Patiënten met een bloeddruk van 200 en hoger zijn na het volgen van een door hem geleide ademha- llngskuur van 3 tot 6 weken, vol komen gezond geworden en ge bleven. Daarbij heeft Tirana niet alleen de verhoogde bloeddruk tot het normale peil teruggebracht, maar ook gelijktijdig de subjectieve symp tomen als druk op het hoofd, aan vallen van duizeling, geheugen zwakte, lichte prikkelbaarheid, hardkloppingen, druk op de borst en nerveuse prikkelbaarheid uit de weg geruimd. Het principe van deze geneesme thode bestaat daarin, dat menenke le weken lang dagelijks enige keren systematisch drie tot vijf minuten diep ademhaalt. Professor Tirala laat zijn pa tiënten deze oefeningen eerst lig gend, dan zittend en tenslotte staande altijd bij goed weer voor het open venster of in de buitenlucht maken. Er moet hierbij Roofoverval te Ravenstein. Kantoorhouder overleden. Een brutale roofoverval heeft Maandagavond plaats gehad op de kantoorhouder van het postkantoor de heer J. van Dieten. Een bandiet in overall gekleed, die door de zij ingang het gebouw naar binnen glipte, vuurde op de kantoorhouder toen deze na sommatie trachtte de geldtrommel in veiligheid te stellen De man werd in de buik getroffen. In allerijl ging de indringer er met de geldtrommel vandoor in een auto, welke voor het postkantoor geparkeerd was. De kantoorhouder bleek er erg aan toe te zijn. Hij is enkele uren later in het ziekenhuis te Oss aan de gevolgen overleden. De telefoniste van het kantoor, die zich tijdens de overval in het gebouw bevond, rende naar buiten en maakte alarm. De dader reed in een gestolen Ford 1948, kleur zeer donker groen IT M 48080. De geldtrommel is Dinsdag nabij Schaik teruggevonden. Weert heeft 25.000 inwoners Weert heeft 25.000 inwoners. Het gezin Aspens-Wildschut, werd ver blijd met de geboorte van het eerste kind. Toen de vader Woensdag morgen op het gemeentehuis ver scheen, werd hij door het College van B. en W. ontvangen en deelde burgemeester Dr. van Grunsven hem mee, dat hun telg de 25-duizend had volgemaakt. Een spaarbankboekje met hon derd gulden en een zilveren bekertje met het gemeentewapen waren het geschenk van de gemeente. De bur gemeester vertelde, dat Weert met een groei van zesduizend inwoners ofwel 33 pet in de laatste tien jaren de snelst groeiende gemeente van Noord- en Midden-Limburg is. Na het bekend worden van de 25- duizendste werd in Weert gevlagd en kwam de middenstand met ge schenken aandragen. Levenslang geëist tegen Berkelse arts De procureur-generaal bij het Haagse gerechtshof, mr. D. J. van Gilse heeft Woensdag levenslange gevangenisstraf geëist tegen de arts O. uit Berkel, wegens moord op diens echtgenote. O. was in hoger beroep gekomen tegen het vonnis van de Haagse rechtbank, waarbij hij tot levenslang werd veroordeeld. gelet worden, dat de buikadem haling zodanig wordt verricht, alsof de patiënt een om de bulk gelegde gordel wil doen scheuren. Reeds na de eerste dagen kan men vaststellen, hoe gunstig de patiënten op deze ademhalings therapie reageren. Tirala hecht bij zondere betekenis aan de adem haling. In het begin kunnen de meeste patiënten nauwelijks vijf tot tien seconden uitademen. Lang zamerhand wordt dit vermogen groter, en wel dertig tot veertig seconden. De uitademing moet door de pa tiënt zodanig geschieden, dat hij met goed gesloten, enigszins spits toelopende mond de ,,oe"-klank op zoemende toon laat horen. Een fundamentele verbetering van de totale ziektetoestand kan zeker vooral in zware gevallen niet in enkele dagen worden verwacht. Wat men tientallen jaren achter een heeft verzuimd, kan men on mogelijk reeds in een paar dagen uitbannen. Er zijn gevallen, waarin eerRt na acht weken ingrijpende resultaten tengevolge van de methode der diepe ademhaling optraden. nieuwste creatie KENNIS Grotestraat 34 enz. fa. Th. Pouwels Zn. Hofstraat 10 Terwijl U slaapt f--. - neemt - alle aanslag l uit de W.C. weg (verkrijgbaar bij drogisten! WW l/u? AuuOiesi of in ons atelier, vormen een dankbaar en blijvend SINT NICOLAAS CADEAU Foto Hoedemaekers Henseniusplein 6 2, 3.5 en 5 liter Alleenverkoop voor Venray vindt bij Patersstraat 5 prachtcadeaux in: Wasmachines, Stofzuigers, koperen en houten kronen, nieuwste Kappen, Leeslampen in hout en smeedijzer, Poppenkamers Verlichting.

Peel en Maas | 1954 | | pagina 1