Pik -in actie Meisjes,; SPORT Burgerlijke Stand Venray SóeeenéeeH&ahk Prijsschieten kaarten om wild ADVERTENTIEN slachthanen Flinke jongen enige nette meisjes enige vrouwen Net dagmeisje flinke jongens hulp in de huishouding VENRAY De prijzen van de prijsvraag zijn gevallen op Zaterdag A 01427 Radio Maandag B 18993 Pendule B 18923 schemerlamp Dinsdag A 06624 schemerlamp A 14992 strijkijzer Woensdag 13963 Z koffieservies C 44007 fototoestel Donderdag 32058 Z haard Prijswinnaars kunnen zich, onder overlegging van het deelname-formulier, tot 18 December a.s. melden bij de Nederlandse Credietbank. Duitse dames kwamen met de schrik vrij. De wagen werd door een der dames, niet in het bezit van rijbewijs, bestuurd. PATRONAAT De jongens van de eerste groep komen zoals altijd Zondagmorgen om 10 uur bijeen, 's Middags is er geen patronaat, maar 's avonds om half 8 is er voor alle jongens van het patronaat een mooie ontspan ningsavond. Dienstplichtigen-retraite Van 29 November tot 2 Decem ber (Maandagavond tot Donderdag middag) wordt in Venlo een dienst plichtigen-retraite gegeven. Opgave zo spoedig mogelijk bij Pater Domi- tius, Patersklooster. Katholieke arbeidersjeugd beneden de 17 jaar Zoals de vorige keer is aangekon digd, willen wij aan de jongens be neden de 17 jaar, die al bij een baas, of op de fabriek of ergens anders aan het werk zijn, eens in de week, Vrijdag 's avonds een mooie gelegenheid tot ontspanning geven in de zaal van het Patronaat. Het is de bedoeling om zo te ko men tot een junioren-groep van de K.A.J. Binnenkort kunnen de des betreffende jongens een persoon lijke oproep verwachten. Jeugdcollecte De bekende maandelijkse huis- aan-huis-collecte voor het Venrayse jeugdwerk, die sinds enige tijd is stop gezet, gaat volgende week weer beginnen. Zondag zal weer met de collecte bussen gerammeld worden en U denkt er natuurlijk aan hoe dringend nodig ook Uw offer is ten bhte van Venrays jeugd. Venrays Mannenkoor Venray's Mannenkoor, dat zijn sporen op muzikaal gebied toch wel verdient, getuige de successen, die het wist te behalen, had een extra verrassing voor het Venrays publiek, door op haar jaarlijkse uitvoering naast haar eigen optre den te brengen Tienrays fanfare. Deze kleine groep muzikanten uit het kleine Tienray heeft het be staan om op het wereldconcours dit jaar de eerste prijs te halen en met het zelfde programma waarmede zij daar de hoogste onderscheiding mocht behalen, kwam dit gezel schap naar Venray. Zowel voor dit corps en zeker voor het Mannenkoor moet het een teleurstelling zijn geweest, dat de zaal niet uitverkocht was, integen deel zelf hier en daar open plekken vertoonde. Dat beide ondanks dat een programma brachten, dat iedere muziekliefhebber het grootste ge not heeft geschonken is een pres tatie te meer. Men mag zich toch wel eens af vragen, wat men hier nu brengen moet om hier op muzikaal terrein successen te behalen. Als een der gelijk programma nog niet meer in staat is om publiek te trekken, wat dan wel? Afgezien dan nog van de vraag of dit geen domper moet zetten op de inspanning die de leden zich getroosten om ook Venray op muzikaal terrein een behoorlijke naam te doen hebben. Degenen, die niet geweest zijn, hebben hier inderdaad een hoog staande avond gemist. Bekroond initiatief De buurtvereniging Maasheseweg heeft voor enkele weken het plan opgevat om een invalide zieke uit deze buurt een invalide-wagentje te bezorgen, zodat hij ook eens van huis kan. Daarvoor is niet alleen een huis-aan-huis collecte gehouden in de buurt, maar ook bij de wed strijd Venray-Horst en elders. In enkele weken heeft men zo het begrote bedrag bij elkaar ge kregen en kan deze invalide als hij uit het ziekenhuis komt zijn nieuw vervoersmiddel worden aangeboden. Jongetje onder paard en wagen Zaterdag kwam het 6-jarig zoon tje van de heer J. B. uit Overloon, onder een hem passerende wagen bespannen met een paard. Een der wielen ging over het lichaam van de kleine. In zorgwekkende toe stand moest het kind naar het ziekenhuis worden overgebracht Onderscheiding De sergeant le klasse Hensing, werkzaam bij het Duitse oorlogs kerkhof te Ysselsteyn, is Vrij dag de bronzen medaille, toegekend door het Ministerie van Oorlog van wege H.M. de Koningin, uitgereikt wegens twaalf jaar trouwe dienst. Het hoofd van de afdeling Gravendienst van het Min. van Oorlog, referendaris B. J. van Tuil, heeft de plechtige uitreiking ver richt, die om 11 uur plaats hed in het gebouw vóór de ingang van het kerkhof. „Voor altijd Pilatus" Zondagavond was de Aula van het Gymnasium bevolkt met de ouders van de externen en geno digden. Op deze avond werd Pater Rector gehuldigd vanwege zijn feest. De externen brachten voor het voetlicht: „Voor altijd Pilatus". Woensdag j.l.isde avond gegeven voor de genodigden uit Venray. Restauratie van de windmolen „Nooitgedacht" De windmolen „Nooitgedacht" te Merselo, is een van de drie wind molens in de gemeente Venray, die het oorlogsgeweld overleefden. Drie andere zijn toen geheel verwoest en niet meer hersteld. Wegens het niet functioneren van het kruiwerk is de molen thans buiten bedrijf. Restau ratie zal f 4.800 bedragen. Ofschoon geen monument in de zin der voorlopige monumentenwet, is de molen in het land van Venray een belangrijk element in het land schap. Mede om die reden heeft de minister van onderwijs zich bereid verklaard 33,5 pet in de restauratie kosten voor rekening der regering te nemen. De gemeente Venray wil 10 pet. bijdragen, wat resp. f1599 enf 480 betekent. De ANWB f 50 en thans stellen G.S. vooruit de provinciale kas eveneens 10 pet, tot een maxi mum van f 480 te verlenen. De mulder zelf heeft reeds tot een bedrag van f 6000 moeten uit geven voor onderhoud van het maal- werk. De molen wordt een der mooiste bergmolens van Limburg geacht en zal vanaf de grote ver keersweg die van het centrum van ons land naar het Ruhrgebied komt te lopen goed zichtbaar zijn. Raadhuis Wanssum Dinsdag a.s. om 3 uur namiddag zal door de Commissaris der Ko ningin Mr. Fr. Houben, het nieuwe gemeentehuis te Wanssum worden geopend. 's Morgens zal na een H. Mis van dankzegging het gebouw worden ingezegend door Pastoor Hoefnagels Het Oranje-Comité is doende met een feestviering voor de gehele gemeenschap. Telepaath Joop Santegoeds Morgen Zondag zal in het Ge meenschapshuis te Overloon op treden de telepaath-goochelaar Joop Santegoeds uit Amsterdam. Deze voorstelling is ten bate van de biljartvereniging Ons Genoegen, die het 121/,-jarig bestaan herdenkt. Examen voor bromfietsers. Is wellicht de tijd gekomen, om de bromfietsers aan een verplicht examen te onderwerpen? Deze vraag wordt uit de Tweede Kamer gesteld aan de Minister van verkeer en waterstaat, naar aanlei ding van de begroting. Voorts werd de vraag gesteld, of -t niet moge lijk is in sommige gedeelten van ons land naast de bestaande auto wegen en rijwielpaden speciale wegen voor bromfietsen aan te leggen. A.N.W.B. gaat wegenwacht in Limburg uitbreiden Met ingang van Maandag zal de A.N.W.B.-wegenwacht in Limburg in haar patrouille-schema opnemen de autosnelweg Geleen-Nuth-Heer- len. Nog voor het einde van het jaar zullen de gele pechbestrijders voorts ook de weg Maastricht-Vaals gaan berijden. Hioob in Blerick In het kader der jubileumviering van de KAB te Blerick speelde onze toneelclub Hioob aldaar het toneel stuk „Het witte schaap der familie" Ook hier was het succes groot. KROTWONINGEN IN LIMBURG De K.A.B. Limburg stelt momen teel via haar afdelingsbesturen een enquête in naar onhoudbare wo ningtoestanden in Limburg, naar onoirbaar hoge huren van krotwo ningen en daarmede gelijk te stel len onderkomen woningen en naar morele krepeergevallen op huis- vestinggebied. Zij is daartoe overgegaan, omdat uit berichten en officiële gegevens hoe langer hoe meer blijkt, dat 't aantal krotwoningen in Limburg nog altijd schrikbarend groot is. VOLGEND JAAR TELEFOON IN LIMBURG AUTOMATISCH. Het gehele telefoonnet in de pro vincie Limburg zal in de loop van het volgend jaar worden geauto matiseerd. De zogenaamde „molentjes-tele foon" die thans nog op vele plaat sen in Noord-Limburg gebruikt wordt, gaat dan verdwijnen. Er worden in dit gebied enkele eind centrales gebouwd. De automatisering van Oost-Bra bant zal nog wel enige tijd op zich laten wachten. Zij komt in ieder geval volgend jaar niet klaar. Wel zal men in deze streek volgend jaar halfautomatisch telefoneren kunnen. Voorlopig geen vrijstelling van oudste zoon Naar de mogelijkheid, om over te gaan tot het verlenen van vrij stelling aan de oudste zoon van een groot gezin, is een uitvoerig onderzoek ingesteld, waarbij tevens de op dit gebied in België bestaande regeling is bestudeerd. Dit deeli minister Staf aan de Tweede Kamer mede. Uit de daarbij verkregen gegevens is komen vast te staan, dat een regeling, waarbij vrijstel ling zou worden verleend, aan de oudste zoon van een gezin, waar van tenminste zes kinderen in leven zijn en tenminste vier kinde ren jonger zijn dan de oudste zoon, 8.4 pet. zou vergen van het totaal aantal ingeschrevenen. Aangezien de vrijstellingen, welke op andere gronden (zoals persoon lijke onmisbaarheid, emigratie, geestelijk ambt, enz.) worden ver leend, reeds een belangrijk percen tage van de beschikbare mankracht verloren doen gaan, kan de minis ter er, zeer zeker voor de eerst komende jaren, niet toe besluiten een regeling voor het vrijstellen van de oudste zoon in te voeren. Verhoging van soldij niet noodzakelijk geacht Minister Staf deelt aan de Tweede Kamer mede, dat hij nog steeds van mening is, dat een verhoging der soldijen noodzakelijk nóch ge wenst moet worden geacht. Welis waar zijn in de loop der jaren ook diverse kleine dagelijkse onkosten, die uit de soldij moeten worden bestreden, enigszins gestegen, doch hier staat tegenover, dat in dezelf de periode de mogelijkheden voor de betrokken militairen tot zeer goedkope of kosteloze ontspanning en tot het verkrijgen van goedkope consumptie-artikelen door middel van de cantinedienst zodanig zijn uitgebreid, dat hierin zeker wel een compensatie is gelegen voor de kostenstijging buiten de militaire sfeer. Boter verbruik in Nederland de helft van het vooroorlogse Volgens een overzicht, uitgegeven door de Economische Commissie van het Engelse Gemenebest, be draagt het boterverbruik in Neder land thans 2,7 kg per hoofd van de bevolking, vergeleken met 5,4 kg in de jaren voor de tweede wereld oorlog. In vergelijking met 1952 is het verbruik gelijk gebleven. De Engelsen verbruiken thans ieder 5,9 kg boter per jaar, verge leken met voor de oorlog 10,8 kg. In Duitsland daalde het verbruik van 8,6 kg tot 6,3 kg. In het overzicht wordt verder medegedeeld, dat het wereldaanbod van zuivel-producten voortdurend toeneemt. In 1953 was de boterproductie in de voornaamste productielanden ongeveer 9 pet groter dan in 1952. Vermoedelijk is de productie in 1954 verder gestegen. Overigens blijft de productie nog aanzienlijk onder het vooroorlogse peil. Er is de laatste jaren grote vraag naar boter van de Sowjet-Unie en Oost-Europa. Deze landen impor teerden in 1953 uit het Westen 45.000 ton. De invoer gaf in 1954 een stijging te zien. PLASTIC WATERLEIDING BUIZEN Woensdag zijn op de bodem van de IJssel bij Olst twee plastic waterleidingbuizen van 160 meter lengte gelegd ten behoeve van de watervoorziening van de buurtschap Welsum, gelegen aan de andere zijde van de rivier. Het merkwaardige van deze ope ratie was, dat de buizen uit één stuk bestonden en in de fabriek van de waterl.mij. Overijssel te Zwoile vervaardigd zijn en naar Olst werden gesleept en daar met behulp van een lier van de Ooste lijke naar de Westelijke oever ge trokken werd. Ook al iets bijzonders, want ge woonlijk wordt een dergelijke buis door middel van twee bokken tot zinken gebracht. Auto van roofoverval te Ravenstein in Budel-Schoot gevonden. De politie van Budel-Schoot heeft Woensdag aan de Belgische grens aldaar de donkergroene auto aan getroffen, waarmee de nog onbe kende dader van de roofoverval op het postkantoor te Ravenstein, zich Maandagavond j.l. uit de voeten heeft weten te maken. Toen de wagen, waarnaar het gehele politie-apparaat van Neder land de laatste dagen scherp heeft uitgezien, met genoemde politieman achter het stuur, onderweg door Eindhoven reed, werd door de ge meentepolitie onkundig van de identiteit van de bestuurder een achtervolging ingezet. De motorrijders wisten de auto met het nummer M 48080 „klem te rijden" in de binnenstad en de legi timatie van de deskundige was voor de Eindhovense politie wel een ge duchte tegenvaller na zo'n duidelijke demonstratie van paraatheid. Een andere bijzonderheid in de affaire Ravenstein is, dat bij de schuur, waarin Maandagavond rond het tijdstip van de overval brand uitbrak, een lege benzinefles is ge vonden. Het vermoeden is derhalve te meer gewettigd, dat die brand opzettelijk is veroorzaakt. Aanklacht tegen Autory scholen „De opleiding voor het rijbewijs examen dient grondig te worden gereorganiseerd. De goeden niet te na gesproken, schuilt bij de autorij scholen zoveel kaf onder het koren, dat het geen wonder is als vijftig percent der candidaten voor het eerste examen zakt". Ik klaag hierbij in algemene zin de autorijscholen'aan, dat zij onvoldoen de theoretische lessen geven, want het merendeel der afgewezenen zakt op theorie vragen". Dit zei de heer H.M.W. Wester- laken, directeur van het Centraal Bureau voor de afgifte van Rij vaardigheidsbewijzen (CBR) tijdens een causerie voor het Nederlandse Verkeers Instituut. De heer Westerlaken acht een centrale, wettelijke opleiding met daaraan verbonden vestigingseisen voor houders van autorijscholen en instructeurs een gebiedende eis. Omdat bezwaren werden inge bracht tegen examinatoren, die per examen betaald krijgen en vol gens de publieke opinie „dus iemand eerst eens een keertje laten zakken", heef t het CBR vijf beroeps examinatoren, twee in Amsterdam, twee in Rotterdam en een in Eind hoven, in dienst genomen. Hun aan tal gezakten is percentsgewijs even hoog als dat van adviseurs-exami- toren in nevenfunctie, zei de heer Westerlaken. Naar vrije broodprijs Met betrekking tot de broodprij zen verklaarde minister Zijlstra in de Tweede Kamer, dat het kabinet besloten heeft tegelijk met de maxi mumprijzen de minimumprijzen af te schaffen. De minister van Land bouw zal de vordering van het bedrijfschap vernietigen ter uit voering van het kabinetsbesluit, Bij het ontstaan van desastreuze concurrentie zal plaatselijk worden nagegaan wat moet geschieden. Men moet er naar het inzicht van de minister van uitgaan, dat er geen maximum- en minimumprijzen nodig zijn. Philips Eindhoven begroette 30.000ste werknemer Met een uitbundig gezongen „He s a jolly good fellow" heeft de Philips-gemeenschop Donderdag avond de 30.000ste werknemer in Eindhoven begroet. In het huidige demonstratielabo ratorium, de historische grond van het Philipsfabriekje uit 1891, waar dr Anton Philips en ir Gerard Phi lips de grondslag legden voor het wereldconcern, stond nu een totaal verraste Piet van Gerwen uit de Hoogstraat, een Eindhovense MTS- er, die op het natuurkundig labo ratorium aan de telecommunicatie gaat werken. Piet van Gerwen is de 30.000ste in Eindhoven, de 50.000ste in Nederland (50.300) endel25.(K0e Philips-werknemer ter wereld. bij moeilijk heden, ofwel voor raad en inlichtingen is de R.K. Vereniging tot Bescherming van Meisjes: Mevr. W. v.d. Munckhof-S angers Grote Straat 28, Tel. 581; Mevr. M. v.d. Hombergh-Bot, Oostsingel 6, Tel. 393; Mevr. A. Pijls-Drenth, Grote Straat 14; Mej. T. Coenen, Patersstraat 30, Tel. 588; Mej. T. Paping, Paters straat 30; Mej. M. Pijls, Grote str. 14a, Tel. 673; Mevr. Baronesse de Weichs de Wenne, Geijsteren, Tel. 250; Mevr. vd. Haar, Blitterswijck, D 67, Tel. 263. van 121na. 18 Nov. 1954 GEBOREN: Vermeulen Antonia A. M., Smakterweg 46 Jacobs Hendrikus H. H„ Vlakwater L 77 Arts Gertruda J. G., Oirlo E 68 Hendrix Maria G., Merselo M 111 Arts Mathias G. M., Oostrum C 22a OVERLEDEN: Wennekers Theodora W. M., 5 jr, Vierlingsbeek. Philipsen Maria G., 56 jaar te Oirlo F 28. van Diepen Joseph, 59 jr, land bouwersknecht, Bergen. Litjens Antonius W., 79 jaar te Meerlo. ONDERTROUWD: Cox Karei G. M., 29 jr, chauffeur te S wolgen C 117 en van Hoof Antonetta J. M., 24 jr, Broekweg 8. Hartmann Hendricus L. S., 30 jr, bij kantoorhouder, Henseniusstr. 11b en Pijpers Wilhelmina J. M., 21 jr, Grotestraat 9a. GETROUWD: Kuijpers Cornells A. Th. M., 22 jr, loodgieter en Versteegen Wilhel mina J., 24 jr, beiden te Venray. Arts Josephus P., 33 jr, landb., en Franssen Cornelia P. Th., 25 jr, beiden te Venray. LEUNEN Vrijdag 26 Nov. a.s. kantoor gesloten. Schutterij St. Anna Zondag 21 November in de cafés Sarders Eindstraat, £J. Schaeffers Henseniusstraat, De Engel. Prachtige prijzen. Tijdens het prijsschieten Sanders, Eindstraat S.V.V.-nieuvvs Afgelopen Zondag is weinig suc cesvol geweest voor de Venrayse voetbalbeweging. In een slechte wedstrijd werd in Roermond het eerste een nederlaag toegebracht van 31. Twee kostbare puntjes gingen verloren. Over de wedstrijd valt weinig te vertellen, want veel zat er niet in. Weinig goede aanvallen werden opgebouwd en te weinig werd met verstand gevoetbald. Ook de geluks- eoden zaten niet mee, zodat we in Roermond, dat zelf ook geen al te beste partij speelde, onze meerdere moesten erkennen. Het tweede verloor tegen Irene met 41. Ook een droeve vertoning en een slechte wedstrijd. Het derde moest van Grubben- vorst met 42 verliezen en het vierde moest met 2—0 in Blitters- wijk zijn meerdere erkennen. De tweede Zondag dus in succes sie, dat geen enkel elftal een over winning kon boeken. Hier rnpet iets veranderen, willen we niet te veel afzakken. Misschien dat hierover heden Zaterdag op de vergadering iets gezegd zal worden. Die begint om 8 uur in het clublokaal. Het vierde kan Zondag haar krach ten meten met Panningen en hier zit een overwinning in. De andere elftallen zijn vrjj. Geven met grote vreugde kennis van de geboorte van 'n zoon, die bij het H. Doopsel zal ontvangen de namen Johnny Anthony J. BRANJE L. BRANJE—WILMSEN Pakenham (Ont.) Canada 13 November 1954 Met grote vreugde en dankbaar heid jegens God delen wij U mede, dat onze zoon en broer Antoon Fr. Firminus van de Orde der Minderbroeders, op het feest van Maria Onbevlekt Ontvangen 8 December a.s., tijdens de sluitingsplechtigheden van het Mariale jaar, de H. Priesterwijding hoopt te ontvangen uit de handen van Z. H. Exc. Mgr. Alcinus van Miltenburg O.F.M., Aartsbisschop van Karachi, in de St. Patrick's Cathedral te Karachi (Pakistan). Op deze dag zal om 10.30 uur ter intentie van de neomist de Hoog mis worden opgedragen in de pa rochiekerk van de H. Theobaldus te Overloon. In deze dagen van voorbereiding vraagt de wijdeling een bijzonder gebed voor hem en zijn medebroe ders. fam. Jans C 154 Overloon Fr. Firminus Jans, „Portiuncula" Friary, c/o S. Patricks Cathedral Karachi 3 (Pakistan) Voor de belangstelling betoond bij ons huwelijk, zeggen wij, ook namens wederzijdse familie, harte lijk dank. H. Hendrix M. Hendrix-Swinkels Overloonseweg B 27a J. Smits F. Smits-Swinkels Gemert VERLOREN bruine herenglacé Terug te bez. MarktOverl.weg. Schoolstraat 4. Te koop Th. Camps, D 7a Oostrum H.H. Vogelliefhebbers, wij zijn ruim gesorteerd in alle soorten vogelkooien en standaards. Ruim 20 verschillende modellen en prijzen van f 4.75 tot 45 Ook voorradig kamervolières, tor- telduivenkooien, kleurkooien, voor fronten, inzetkooien, inzetpotjes m. anti-morskapjes, fonteintjes, enz. De eerste en enige speciaalzaak voor Venray en omstreken: M. MUYSERS, Langstraat28 Venray Telefoon 756 VOOR Kindertuigjes Loopriemen Dekenklemmen Wagenrammelaars Kinderwagennetten NAAR J. PO ELS, Grotestraat Premiebetaling Zondag 21 November vm. van 1112 uur in café Wed.M.Litjens, Leunen Premie 1 pet. GEVRAAGD nette dienstbode 18-20 jaar Adres bureau van dit blad. (1620 jaar) gevraagd. Stoomwasserij De Peelparel, Kempweg 1523a. GEVRAAGD voor terstond voor huishoudelijk werk en voor het schoonhouden der school lokalen. Pensionaat Jerusalem, Venray. gevraagd. Kapsalon MinPoels. GEVRAAGD om opgeleid te worden in het ho veniersvak (aanleg en onderhoud tuinen). Aanmelden 's avonds na 7 uur bij A. Sleutjens, p.a. Koenderstraat 17, Venray. GEVRAAGD zelfstandig meisje niet beneden 20 jaar, bekend met koken. Aanvangsalaris f 60. Mevr. Draat-Arts, Straalmanstr. 9, Nijmegen. Ook te melden Over loonseweg 33 a. Biedt zich aan R.K. meisje 24 jaar voor hulp in de huishouding, liefst in burgergezin te Venray. Venrayse weg B 51, Wanssum. GEVRAAGD in gezin met 3 kinderen, in stad in Noord-Brabant. Zelfst. werken. Brieven onder nr. 1911 bureau van dit blad. Te koop wit fornuis P. Janssen, Kruisstraat 6. Te koop 5 zware biggen ^P. Teunissen, O verbroek K 113 Te koop 4 biggen Jos. Baten-Direks, E 50a Oirlo. Te koop partij JvR zeugen ca. 12 w. dracht, Noten 1 cent per stuk M. Jenniskens, Steeg K 70 Te koop 2 drag, varkens 14 w. dr. Ster- en Bloedappelen M. Aben-Geurts, Servatiusweg 4 Te koop 3 zw. biggen (borgen) L. Weijs, Oostrum D 52. Rijwiel te koop Ben Geurts, Beekweg 16. Te koop volbloed vaars prod. 5904 kg, 3.52 pet., 6 Dec. a.t. luxe merrie Geld. type 12 jaar, mak in alle tuig. G. Geelen, Veulen I 20a. Te koop dragende vaars 23 Nov. aan telling. Melkl. tinzage. G. Classens, Oirlo E 43. Te koop mangelwortelen en 1500 kg koolraap W. Linders, A 25, Geijsteren Te koop partij biggen Th. Nelissen, Oirlo E 48.

Peel en Maas | 1954 | | pagina 2