SPORT Verboden boeken "»oios; weekblad voor venray en omstreken Is dat geen onverdraagzaamheid Gevaren langs de weg Eerste Kamer accoord met legering van Amerikaanse troepen. Film-agenda Zaterdag 13 November 1954 No. 46 VIJF EN ZEVENTIGSTE JAARGANG ONDERVINDT 'T m KLEDING WINT T PEEL EN MAAS CONFECTIE VAN Tik EEN RIJK BEZIT De mensen hier zijn onderhand genoeg gewaarschuwd, dat zij geen boeken moeten kopen van de Getuigen van Jehova en ook niet met deze mensen moeten redeneren. Men zou ons misschien van onver draagzaamheid kunnen beschuldi gen. Men mag die mensen toch ook niet afstoten. Men moet toch pro beren ook deze mensen dichter bij de Katholieke Kerk te brengen. Waarom zou men dan niet met deze mensen mogen redeneren Maar het gaat hier er niet om dat het niet mag, het gaat erom dat het zinloos is en nutteloos om met deze mensen over geloofszaken te praten. Men mag anders met Protestan ten of niet-katholieken gerust over geloofszaken praten, maar dan moet men wel wat betreft het katholieke geloof vast in zijn schoenen staan en er ook wat meer van op de hoogte zijn. Over enige tijd zullen zich hier meerdere Protestantse gezinnen vomen vestigen. Zij mogen dan de indruk krijgen dat wij t6n hóeken onverdraagzaam zijn. Wel dat wij overtuigde katholieken zijn, en als het te pas komt, ons niet schamen om over ons geloof te spreken. Het mag niet zo zijn dat, als een Protestant, die belangstelling toont voor ons geloof, aan ons een vraag stelt hoe dit of dat nu precies is in het katholieke geloof, hij steeds te horen krijgt: „Niet thuisVol gende deur, meneer!" Dan zouden we hem afstoten en hij zou de indruk krijgen dat wij zelf ons niet erg interesseren voor ons geloof en ook niet erg overtuigd zijn van de waarheid van ons geloof. Daar spreekt geen ijver en bezorgd heid uit om een dwalende in het geloof op de goede weg te helpen. Van de andere kant zou het ook helemaal fout zijn om te pas en te onpas over ons geloof te spreken en aan de Protestant telkens te laten merken dat hij niet het ware geloof heeft. Maar met deze mensen van „De Wachttoren" zit de zaak heel anders. Zij stellen helemaal geen belang in het katholieke geloof, ze zijn zelfs fel gekant tegen de Katholieke Kerk. Zij behoeven ook niets van anderen te leren, want zij weten betreffende geloofszaken alles heel- precies. Het is bij hen uitgesloten dat zij zich vergissen. Ze zijn vast overtuigd, dat zij alleen de enig juiste uitleg van de Bijbel hebben. Ze zijn verder erg strijd lustig en vallen iedereen aan die er een andere mening op na houdt. Als U met hen gaat redeneren, luisteren zij niet eens naar U, maar zij gaan juist met des te meer fel heid door hun mening aan U op te dringen. Het heeft dus geen zin met hen te redeneren, want zij weten alles betreffende het geloof veel beter en U behoeft hen niets te leren. En zij maken U de kop op hol als U niet oppast, zeker als U niet goed thuis bent in het geloof en in de Bijbel; want ze komen met alle mogelijke bijbelteksten aandragen, die ze op hun manier zo uitleggen, dat het U gaat duize len in het hoofd, vooral als zij met bijbelse getallen proberen te bewij zen dat het einde van de wereld voor de deur staat of dat de Paus van Rome de Anti-Christ is. Wat zyn verboden boeben? Ik moest het echter over verbo den boeken hebben. Men mag nl. van deze mensen geen boeken kopen, want dat zijn verboden boeken. Waarom zijn dat verboden boeken Het zijn toch geen zedeloze boeken die zij te koop aanbieden. Het zal zijn nut hebben hier iets te zeggen over het Kerkelijke Boekenverbod. Omdat de H. Kerk de bewaakster is van het ware geloof en van de goede zeden, heeft Zij ook het recht en de plicht aan de gelovigen te verbieden sommige boeken, bladen, brochuurtjes enz. te lezen die ge vaar opleveren voor het ware geloof of de goede zeden. Onder die ver boden boeken zijn ook veel zedeloze boeker. De Kerkelijke Boekenwet verbiedt nl. ook alle boeken te lezen (en dus ook blaadjes, vlug schriften, brochures en bladen) die met opzet wellustige of zedeloze zaken behandelen, verhalen of leren. Onder dit verbod vallen de por nografische romans en ook de Neo Malthusiaanse geschriften, die de heiligheid van het huwelijk aantas ten. Op 3 Mei 1927 heeft Paus Pius XI zg. nadrukkelijk verklaard, dat slechte boeken, die expres of met opzet de zeden aanranden, alle evenzeer als verboden beschouwd moeten worden, alsof ze op de Index (is officiële lijst van door de Kerk verboden boeken) geplaatst waren en aan die verklaring heeft hij letterlijk toegevoegd: „Daaruit volgt dat zij doodzonde bedrijven, die zonder het nodige verlof een klaar blijkelijk onzedelijk boek lezen, al is dit boek dan ook niet met name door de Kerkelijke overheid ver oordeeld". Men zij dus gewaarschuwd niet in te gaan op aanbiedingen, die zo nu en dan als drukwerk bij U aan huis worden bezorgd; bestelt nooit boeken over sexualiteit, huwelijks beleving, geboortebeperking, als ge niet zeker weet of het wel goede boeken zijn. In bovengenoemde Pauselijke in structie staat verder te lezen: Tot deze soort zedeloze boeken behoren die letterkundige producten, romans novellen, drama's, blijspelen, die de zinnelijkheid, de wellust en een soort zinnelijk mysticisme in het gevlei komen, die nu eens bedekt, dan weer openlijk en onbeschaamd, met voorbijzien van alle wet van zedigheid, al wat ontuchtig is ver halen: die met een zekere fijne ont ledingskunst de zonden van het vlees, ook de schandelijkste, opge smukt met allerlei stijlsieraden, beschrijven en geen enkel gebied der zedelijkheid ongerept laten. Het kan aan niemand ontgaan, hoe verderflijk dit alles is, vooral voor jonge mensen.... Die boeken of bla den, soms klein van omvang, zijn voor geringe prijs te koop; langs wegen, straten en op de stations komen zij wonderbaar vlug in ieders hand en brengen over de christe lijke huisgezinnen grote en vaak onherstelbare rampen. Maar er zijn ook nog andere ver boden boeken, boeken nl. die ge vaar op leveren voor het ware geloof. In de Kerkelijke Boekenwet staat, dat, als door de Kerk verbo den zijn te beschouwen, de volgen de soorten van boeken: 1 Boeken (en ook blaadjes, tijd schriften, bladen) van welke schrijvers ook, die ketterij of schisma verdedigen of op eniger lei wijze de grondslagen van de godsdienst trachten te ondermij nen. 2 Boeken, die de godsdienst of de goede zeden (in wijdere zin genomen) met opzet aanranden. 3 Boeken van niet-katholieken, die opzettelijk over de godsdienst handelen, tenzij het zeker is dat er niets tegen het katholiek ge loof in wordt aangetroffen. 4 Boeken, die een of andere katholieke geloofswaarheid be strijden of bespotten; die door de Kerk veroordeelde dwalingen in bescherming nemen; die aan de goddelijke eredienst te kort doen; die de kerkelijke tucht trachten omver te werpen en die met op zet de kerkelijke hiërachie, of de geestelijke of religieuse stand beledigen. 5 Boeken, die duel of zelfmoord of echtscheiding als geoorloofd voorstellen. 6 Alle vertalingen van de Bijbel, die door niet-katholieken zijn be werkt of uitgegeven. Op dit ver bod komen wij later nog eens terug. Al dit soort boeken zijn verboden boeken, tiet is niet nodig dat ze met naam en titel op de Index zijn ge plaatst. Uit bovenstaande is alvast duide lijk waarom wij aan die mensen van het zgn. nieuwe geloof geen boeken mogen kopen. Want het is niet alleen verboden zulke boeken te lezen, maar men mag ze ook niet bewaren, noch verkopen, noch uitlenen, noch weggeven. Men kan zo'n boek of blad, als het toevallig bij ons in huis zou zijn, het beste meteen in de kachel gooien en ver branden. P.D. J. reed gelukkig met matige snel heid. Voor een tegenligger moest hij dimmen en zag toen plotseling de onverlichte kar voor zich. Een uitwijkpoging mislukte en met een smak lagen hij en zijn vrouw, die als duo-rijdster meereed, ter aarde. Zeven weken heeft J. door de be komen verwondingen zijn werk niet kunnen doen. Op enige clementie van de zijde van het O.M. zullen dit soort ver dachten niet meer kunnen rekenen betoogde de Officier, er is nu ge noeg gewaarschuwd. Nog de vorige week werd in dit arrondissement een razzia gehouden op de verlichtingen van wegge bruikers en boerenkarren, het resul taat was schrikbarend. Ook deze verdachte reed geruime tijd na zonsondergang met onver lichte kar op de weg. De gevolgen hoe ernstig ook hadden fataal kunnen zijn als de snelheid van J.'s motor hoger was geweest. Deze toestand op de verkeers wegen kan niet meer geduld wor den en uiteen oogpunt van generale preventie zal hiervoor thans vrij- leidsstraf worden gerequireerd. De eis luidde tenslotte 30 dagen ge vangenisstraf. Weekend voor verloofden Op Zonnig Zuiden te Valkenburg wordt in het komende weekend een cursus voor verloofden gehouden, die door de verloof den samen wordt gevolgd. Om half 5 Zaterdag spreekt Drs. W. Meijs, directeur van de K.V.J. over „Durf over verkering en huwelijk denken zoals God", ter wijl dezelfde „Wat denkt God over verkering en huwelijk" zal be handelen. Op Zondag 14 November wordt om 8.30 uur de H. Mis opgedragen, waarna om 10.30 uur Dr. A. Mer- tens zal spreken over „Wat heeft de dokter aan verloofden te zeg gen". Geen onverlichte karren op de ryweg De vele en herhaalde waarschu wingen door mij ter zitting van de Rechtbank en via de pers gedaan tegen de karrevoerders die zich 's avonds zonder licht op de wegen wagen, schijnen of wel niet vol doende te zijn doorgedrongen of worden uit nonchalance genegeerd, aldus de Officier van Justitie tegen de 62-jarige arbeider W. T. te Sie- bengewald die in de avond van 2 September j.l. over de Gochsedijk met een onverlichte boerenkar reed, waarmee de achterop rijdende mo torrijder J. in botsing kwam. „Ik ben inderdaad fout geweest' bekende verdachte volkomen schuld bewust..., maar het was in het veld laat voor ik er erg in had en toen riskeerde ik de noodlottige rit dom weg. Dit is voor mij een harde les geweest en ik ben ook gaarne be reid het slachtoffer zoveel mogelijk schadeloos te stellen! Wat betreft het stationneren van Amerikaanse luchtmacht op VENRAY, daarvan is nooit sprake geweest. Overigens maakt het weinig uit, of ze op Venray of Soesterberg zit. De Eerste Kamer heeft Dinsdag het wetsontwerp inzake de over eenkomst tussen de Nederlandse en Amerikaanse regering over de legering van Amerikaanse troepen in Nederland goedgekeurd. Zoals bekend, betreft het hier het squadron van de Amerikaanse lucht macht, dat op Soesterberg zal wor den ondergebracht. Alleen de twee communistische Kamerleden stem den tegen. De minister van Oorlog betoogde in antwoord op critiek der CPN- leden uitdrukkelijk, dat hier geen sprake was van het vrij toelaten van Amerikaanse troepen. De Amerikanen krijgen hier geen vrije toegang, doch hun verblijf zal steeds geregeld worden door over eenstemming tussen de Amerikaan se en de Nederlandse regering. Van Amerikaanse druk is hier geen sprake, integendeel, wij heb ben gevraagd om deze versterking van onze luchtverdediging. Indien de NAVO-plannen hiertoe zullen lelden zal de Ned. regering geen bezwaren hebben tegen het toe laten van meer troepen, aldus de minister, die echter deze mogelijk heid in de toekomst niet voorzag. Wat betreft het stationneren van Amerikaanse luchtmachtop Venray, daarvan is nooit sprake geweest. Overigens maakt het weinig uit of ze op Venray of Soesterberg zit. De staatssecretaris van oorlog be toogde nog, dat het NAVO-status verdrag de mogelijkheid opent troepen op eikaars grondgebied te stationneren. Als Nederland dit echter verlangt moeten de Ameri kaanse troepen het land verlaten. Onze troepen in Amerika (vliegers- opleiding) genieten dezelfde exter ritoriale rechten in de V.S. als de Amerikaanse troepen hier. punten tot uitdrukking kwam. Men kan hoogstens hopen, dat men uit deze wedstrijd de fouten en feilen nog eens nagaat, want a.s. Zondag In 'de namiddag zal mei M Hoen- moet worden aangetreden tegen xn ae namiaaag zaxmej. xvx. noen krnrmnrptpnrienten van selaars het onderwerp „De vrouw, een mysterie en de man..." behan delen waarna om 4.20 uur de slui ting van dit weekend plaats vindt. Robin Hood Terwijl Richard Leeuwenhart een kruistocht leidt, probeert zijn broer prins John van zijn afwezigheid gebruik te maken om in Engeland aan de macht te komen. Hij perst de bevolking belasting af en belaagt zelfs de koningin. Robin Hood organiseert het ver zet van de verdrukten, geholpen door zijn jeugdvriendin Marian, die aan het hof verbonden is. De film is een nieuwe versie van een voor-oorloge film met Erroll Flynn, maar onder leiding van Walt Disney, de uitbeelder van zo vele charmante sprookjes en fan tasierijke verhaaltjes, ontstond een kleurrijke en avontuurlijke film, zonder al te veel luidruchtigheid, waarin de mensen als sprookjes figuren zijn: poëtisch enromantisch. Het is onderhoudend verteld, met sommige komische elementen met aardige liedjes geïllustreerd. Geschikt amusement; toelaatbaar voor allen. De ranch der verdoemden Een jonge rancher, op zoek naar de moordenaar van zijn verloofde, komt terecht op een ranch, waar een barzangeres aan bandieten on derdak verschaft tegen een gedeelte van de buit. In dit gezelschap ontdekt hij de gezochte moordenaar, nadat de vrouw des huizes op hem verliefd is geworden. Zij probeert tevergeefs hem van zijn wraakplannen af te houden en in het gevecht dat volgt wordt zij gedood. De film is opgevat als illustratie van een oude cowboy-ballade, het geen de harde elementen erin wat verzacht. Af en toe komt het talent van de regisseur Fritz Lang even naar voren, maar in het algemeen is de film vrij middelmatig. Boven 18 jaar. een der kroonpretendenten van deze afdeling nl. Roermond. Ook dit zal een zware wedstrijd worden voor de jongens, maar als ze inderdaad op kunnen brengen, het geen Zondag jl. voor de rust werd gepresteert, n.l. een stuwende middenlinie en een flink schietende voorhoede, dan is het in Roermond nog lang geen verloren zaak. Alle succes zij hen toegewenst. A.s. Woensdag krijgen we nog een lichtwedstrijd tegen de oude rivaal Panningen. Ook voor deze oefenwedstrijd, waarbij natuurlijk Panningen alles in de weegschaal stelt, zal ongetwijfeld belangstelling bestaan. Het tweede elftal gaat Zondag op bezoek bij Irene 3 en kan mis schien daar de nederlaag die ze tegen het tweede elftal van Irene leed met 64 goed maken. Het was geen vlotte wedstrijd, bepaalde oorzaken voor het verlies zijn niet aan te geven. Irene 2 speelde in derdaad een stuk beter. Het derde krijgt Grubbenvorst 2 op bezoek en heeft misschien meer geluk als verleden Zondag toen ze op het kantje af van Blitterswijck verloor met 3-2. Het vierde elftal dat Zondag met astronomische cijfers van Broek- huizenvorst verloor kan nu tonen tegen Blitterswijck 2 dat ze het beter kunnen. Was afgelopen Zondag nu niet bepaald een succes voor SW, dat op alle fronten verloor, morgen kunnen de voetballers tonen dat ze nog wat anders in de mars hebben. Voor verschillende elftallen wordt dat zelfs de hoogste tijd. School voetbal Uitslagen: 13/10 Dr. Poelssch.—St Petrus Ban den B. 0—1. 16/10 Henseniussch. Dr. Poelssch. 02. 20/10 Leunen St Petrus-B. B. 0—8. 30/10 Hens.- schoolSt Petrus-B. B. 41. 3/11 Oirlo—St Petrus-B. B 5—0. 3/11 Dr. Poelssch.St Petrus-B. A 61. 6 11 Henseniussch.St Petrus-B. A 2—2. 8/11 St Petrus-B. ASt Petrus-B. B 0—0.10/11 Oirlo—Dr. Poelssch. 0—7. S.V.V.-nieuws De wedstrijd van Zondag is een teleurstelling geworden voor velen van de ruim 3000 bezoekers, die naar deze derby kwamen kijken. Een teleurstelling, omdat wat zeker een gelijkspel ofwel een overwin ning had moeten zijn, uitgelopen is op een nederlaag. Een nederlaag, die niet verdiend was, maar door de fout van het vrij laten schieten van een schutter als Mol een feit werd. Nakaarten heeft echter weinig zin. De wedstrijd van Zondag heeft bewezen dat we Horst aankunnen, al zal de onbesuisdheid, die in de voorhoede nog al eens voorkomt, beter door beheerst voetbal ver vangen kunnen worden. Het was overigens een aantrek kelijke wedstrijd, waarbij geruime tijd van een klein overwicht van Late jongen 1 H. Crooymans, 2 J. Strijbos, 3 en 4 W. Kessels, 5 J. Verstegen. Onbevlogen 1 H. Derks, 2 W. Lormans. Fond 1 v.d. Heyden, 2 Theeuwen, 3 A. de Riet, 4 Franken, 5 J. Arts. Grote Fond 1 J. Janssen, 2 A. v. Ass. Generaal onaangewezen 1 H. Vissers 3122 pnt. 2 Franken 3029, 3 Th. Rutten 2843, 4 J. Arts 2717, 5 G. Janssen 2209. Generaal aangewezen 1 J Arts 2553, 2 H. Vissers 2146, 3 G. Janssen 1958, 4 Th. Rutten 1906, 5 Franken 1828. Bij een volgende gelegenheid zul len we deze kampioenschappen eens nader toe lichten. Morgen 14 November hebben we reeds de eerste hok tentoonstelling en moeten onderstaande leden hun duiven inzetten. H. Derks, L. Maassen, M. de Bruyn, W. Peeters, M. Poels, A. vd Munckhof, J. Strijbos. Er moeten 8 duiven gezet worden. Nieuws uit Venray en Omgeving Dr. Poelssch. 4 3 0 1 6 15—2 St Petrusb. B 5 2 1 2 5 10—9 Henseniussch. 3 1 1 1 3 6—5 Oirlo 2 1 0 1 2 5—7 St Petrusb. A 3 0 2 1 2 3—8 Leunen 1 0 0 1 0 0—8 P.D.V. DE ZWALUW Hier volgen dan de kampioenen van het afgelopen vlieg-seizoen. Een vliegseizoen dat veel slecht weer heeft gekend en dan ook veel verlies aan duiven kostte. Ondanks dit alles staan hier toch weer de kampioenen voor het voetlicht en wensen wij hun proficiat met de behaalde kampioenschappen. Oude duiven 1 G. Janssen, 2 A. Smits, 3 J. Gou- mans, 4 M. v.d. Broek, 5 J. Arts, 6 H, Arts en Zn. 7 G. Janssen O, 8 H. Wismans. Jarige 1 J. Arts, 2 P.Janssen en Zn, 3 W. Peters, 4 J. Vermeulen, 5A.de Riet. Jongen 1 P. Swachoven, 2 J. Verstegen, 3 H. Crooymans, 4 H. Vermeulen, 5 Gebr. Ewalds, 6 G. Philipsen, 7 J. Venrav sprake was, een overwicht Boom, 8 H. Arts, 9 P. Janssen Gr., dat echter jammer genoeg niet in 10 J. Strijbos. GROENE KRUIS DONDERDAG a.s.: Consultatiebureau voor zuigelingen uit de KOM Automatisch interlocaal verkeer Woensdag jl. is voor de aange slotenen op automatische netten, waarvan het netnr. begint met 047 (opgenomen in de sector gidsen voor Venlo, Roermond en Venray) de mogelijkheid geopend, om de abon- né's behorende tot de telefoon districten Groningen en Leeuwar den (voor zover aangesloten op een geautomatiseerd net) langs auto matische weg, dus zonder tussen komst van de telefoniste te bereiken. De nummers van de netten in het district Groningen beginnen met 059, die in het district Leeuwarden met 051. Middenstandsvergadering Maandag hield de plaatselijke af deling van de Middenstand een af delingsvergadering waarop de heren Laurensse en W. Peeters hun visie gaven over de toekomst van Venray, Reeds eerder werd op een K.A.B.- vergadering dezelfde visie ter tafel gebracht, zodat wij thans kunnen volstaan met de enkele vermelding van het feit. Ook de Heer Deken was ter ver gadering en hield een korte toe spraak, waarin hij nogmaals mede deling deed, dat hij a.s. voorjaars vergadering als aalmoezenier van de middenstand af zou treden. Ruim 40 van de meer dan 200 leden waren aanwezig. Operatrein AIDA Voor de eerste keer na de oorlog zal er op Zaterdag 20 November een operatrein lopen naar Duits land. Ter gelegenheid hiervan kozen wij als eerste doel M.-Gladbach, de Kaiser Friedrich Halle, waar de grootse Opera AIDA opgevoerd wordt. Zo U weet is de AIDA een van de grootste en meest tot de ver beelding sprekende scheppingen van de beroemde Verdi. Hij schreef dit werk in opdracht van de Kedive van Egypte ter gelegenheid van de opening van het Suez-kanaal. Deze keer is er aansluiting voor zien vanuit Eindhoven, Helmond, Deurne, Horst en Venlo, terwijl de mogelijkheid geboden wordt ook van Nijmegen, Oss, Veghel, Gemert, Helden, Meijel en Roermond per autocar aan te sluiten. Ongeluk Doordat een auto moest uitwijken voor uit school komende kinderen, reed dezelfde wagen aan de andere kant van de Maasheseweg Mej. L. aan, die van de fiets viel en daarbij een arm brak. Er komt een vriend vanavond De Jonge Spelers hebben Dinsdag de leden van O. en O. een goede avond bezorgd. In dit soms ietwat vreemde verzetstuk hebben zij ge toond over opmerkelijke talenten te beschikken en in staat te zijn het niet bepaald gemakkelijke ge geven aanvaardbaar ten tonele te jrengen. Het publiek heeft daar door niet alleen hartelijk kunnen lachen en soms griezelen, maar ook een indruk kunnen krijgen van het Franse verzet. De kleine toneeloppervlakte stelde extra moeilijkheden, die echter goed werden opgelost. Alleen de soufleur kon zich aan de kleine zaal moeilijk wennen, waardoor hij nu en dan bepaald hinderlijk was. De belangstelling was zoals trouwens voor iedere avond van O. en O. ook ditmaal groot. Z.K.M. Halle Selassie in Venray Bij zijn vertrek uit Nederland is Z.K.M. Haile Selassie, Keizer van Ethiopië na zijn statiebezoek per trein naar Duitsland vertrokken. Maandagmorgen, rond het middag uur, is de koninklijke trein, waarin naast de Keizer zijn zoon Prins Maakon en diens echtgenote Prin- Sarah en gevolg zaten, het station Venray gepasseerd. Aange zien een en ander-zwaar geheim was gehouden, was er geen publieke belangstelling. Alleen de overwegen waren door politie bewaakt. Toen de trein voorbijstoomde was van het gezelschap weinig te zien, alleen een lakei bewoog zich in een der gangen. Mode-show Pyls We zijn op het gebied van mode shows niet verwend in Venray, integendeel, maar dat men derge lijke „kijk- en koopgelegenheden" op prijs stelt, bleek wel uit de grote belangstelling, die getoond werd voor de show van de fa. Pijls, die vorige week in zaal Wilhelmina werd gehouden. Op grootsteedse wijze werd hier de confectie-collectie van deze manufacturenzaak naar voren ge bracht en werd bewezen, dat ook hier ter plaatse ruimschoots keuze te maken valt zowel in dames-, als heren- en kinderconfectie. Op duidelijke wijze werden de bijzonderheden van ieder der ge toonde modellen naar voren ge bracht, terwijl ook de spreker nog eens extra alles onderstreepte. Vooral in de dames-confectie werd een grote keuze getoond, maar ook de heren, die zich tegenover de dames wel eens wat stiefmoeder lijk behandeld voelen, kwamen aan hun trek en konden o.a. de nieuwe Italiaanse mode op hun terrein rustig bekijken. Dat ook voor de kinderen een goede collectie werd getoond, werd op prijs gesteld en de manier waarop deze door enkele kleintjes naar voren werd gebracht, kreeg nog een extra open doekje. Straaljagers in de Peel De werkzaamheden aan het vlieg veld in de Meerselsepeel zijn in tussen zover gevorderd, dat men binnen veertien dagen de eerste straaljagers daar verwacht. Omtrent legering van militairen en bezetting van het vliegveld zijn nog geen gegevens verkrijgbaar. Veilig Verkeer Bij de jl. Vrijdag gehouden con trole in het Arrondisement Roer mond op de verlichting van fietsen en voertuigen werden meer dan 400 overtredingen geconstateerd. Hieruit blijkt wel, dat aan een en ander ondanks duidelijke waar schuwingen nog veel ontbreekt. In de gemeente Venray kregen bij die controle slechts 5 man een bonnetje, zodat we wel kunnen zeggen, dat we hier op de goede weg zijn. Diefstal opgehelderd Dat zwijntjesjagers voorzichtig moeten zijn, bleek deze week, toen de post Oostrum van de Rijkspolitie een fietsendiefstal wist op te sporen, die twee jaren geleden was ge pleegd. Het rijwiel is weer terecht, de rest zal voor de rechtbank zijn besluit vinden. Maispluk-finale te Ysselsteyn De finale van de maisplukwed- strijden voor jonge boeren van Lim burg en Noord-Brabant heeft gister plaats gehad op een perceel van de heer G. Wismans in Ysselsteyn. Dertig geselecteerde maispluk- kers uit beide gewesten hebben hier onderling capaciteiten met de Ame rikaanse plukhaak gemeten. Er was ook officiële belangstel ling, o.m. ir Becker, de Nederlandse expert voor maïscultuur, en ir. Moens, van het Departement van Landbouw directeur van de afdeling rationalisatie en mechanisatie, uit Wieringermeer. Willibrordusviering In Geysteren Maandag waren talrijke Willi- brordusvereerders uit den lande samengekomen bij de Willibrordus- kapel in de Geijsterse bossen, waar een H. Misoffer werd opgedragen in de kapel door de Pastoor van Geijsteren, terwijl de predicatie werd verzorgd door Pater Rector van de Smakt.

Peel en Maas | 1954 | | pagina 1