JEiST THOMASSEN Meisjes,: VOOR OE HUISVROUW Zo'/i bcforft Ulster Consumptiemelk voldoet niet aan redelijke eisen A 6 stuks fijne Taai-Taai* éy voor slechts 10 cent THEE dwingt respect af KATHOLIEKE VEEHOUDERS PROTESTEBREN Hoger vetgehalte, niét veel duurder „Het is voor mij een vraag, of de tot 2,5 percent afgeroomde con sumptiemelk in Nederland, die 's winters bovendien bestaat uit Bel gische ondermelk en melkpoeder, wel aan de eis voldoet.dat aan elke consument een product moet wor den geboden van de hoogst moge lijke kwaliteit". Dat zei de heer M. P. vd. Weijden, voorzitter van de vakgroep Vee houders in de L.T.B. in de in Haar lem gehouden jaarvergadering. Zoals ieder jaar stond ook nu de kostprijs van de melk weer boven aan de lijst van brandende vraag stukken en het was vooral over de kwaliteit van de melk, die daarbij straks weer duurder dreigt te wor den, dat harde no ten moeten worden gekraakt. „Terwijl ieder het heeft over wel vaartsvermeerdering in ons land, terwijl in alle andere landen ter wereld melk wordt gedronken met circa 3,5 percent vet, terwijl her haaldelijk doktersattesten worden afgegeven om bij ziektegevallen volle melk bij de boer te mogen afhalen, heeft men het bericht ver breid, dat de medici in Nederland hebben uitgevonden, dat melk met precies het standardisatiepercen- tage het best is voor de volksge zondheid. (Zie elders in dit blad). Maar deze ontdekking komt wat laat, waar voor de oorlog boeren en melkhandelaren die melk aan mengden met water in het gevang werden gezet terwijl zij toch eigen lijk bezig waren de volksgezond heid te bevorderen". Waarom wordt in Nederland de melk ontroomd? De heer v.d. Weijden gaf als reden op het kweken van een kunstmatig boteroverschot van ongeveer 20.000 ton per jaar. Indien alle West- europese landen Nederland navolg den, zou West-Europa in een mini mum van tijd met een reusachtig overschot aan boter zitten. Het gevolg van deze methode voor Nederland is nu, dat hier al leen kalveren en varkens het voor recht genieten volle melk te mogen drinken. Met de prijzen van de melk is het overigens al heel merkwaar dig gesteld. De heer v.d. Weijden zei: „Wie de gestandariseerde melk naar de fabriek terug zou sturen zou daar voor 14 cent per liter ontvangen en waarschijnlijk ook de mededeling, dat deze melk niet houdbaar is. De consument betaalt evenwel voor deze melk 26 cent per liter losse melk en 30 cent voor flessenmelk. Ik hoorde eens iemand zeggen: hier worden we inderdaad mee ge flest". Geen 45 cent Nu de minister volgens de voor zitter op de gedachte gekomen is op het platteland weer volle melk te laten verkopen en in de toekomst met twee vetpercentages te komen, n.l. van 2,5 en 3,5 pet. vond de heer vd. Weijden het hoog tijd met de meeste klem te wijzen op de vol strekte onjuistheid in de bericht geving, dat de melk, zodra zij volle melk wordt, van 30 op 45 cent per liter zou moeten komen. „Het is onbegrijpelijk, dat wanneer boeren gemiddeld over het gehele jaar 26 cent per liter zouden gaan ontvan gen, de consument voor dezelfde melk 45 cent zou moeten betalen, dus 19 cent meer, behalve natuur lijk, als men in de melk een soort werkverschaffingsobject ziet. Waarvoor hebben we al deze ver werking en vervoer over lange af standen nog nodig, wanneer onze hele veestapel tbc-vrij is en over het gehele land hygiënische kwali teitseisen aan de melk worden gesteld?" De Nederlandse veehouders be grijpen de maatregelen van hun overheid niet zo goed. De heer v.d. Weijden vond het logisch, dat men in tijden van een nationale armoede de beste produc ten voor de export reserveerde, maar begreep niet, waarom de eigen bevolking tijdens de huidige hoog conjunctuur de beste melk wordt onthouden, terwijl men doorgaat met het aanleggen van een kunst matig boteroverschot, waarmee men „enkel onder de kostprijs uit de weg zou kunnen". Inzake het prijsbeleid bij de melk was men voorstander van één ga rantieprijs voor alle melk in Neder land. Dit standpunt) is te meer ac tueel, omdat de regering afgaande op de onderzoekingen van het Land bouw Economisch Instituut wellicht een prijsbeleid zou kunnen gaan voeren, dat gebaseerd was op een tweegarantieprijzenstelsel. Dit zou oorzaak kunnen zijn van onenigheid onder de veehouders. De veehouders willen die een heidsgarantieprijs nu vastgesteld zien volgens de gemiddelde „kale" kostprijs op de zandgrond. Dit zou dan neerkomen op een garantieprijs van f 23,60 per 100 kilogram melk met een vetgehalte van 3,7 pet. Als de melkprijzen voor de con sument niet worden verhoogd, zal de regering, indien zij met deze garantieprijs accoord gaat, uit het Zuivelfonds rond honderd millioen gulden moeten suppleren. De Vlkrt. „Sla Uw slag" -loterij van E.n.B.O. en K.R.O. Voor zes organisaties een kapitaal, voor U zes woonhuizen en 5000 prijzen Wanneer de K.R.O. en de Katho lieke Nationale Bond voor E.H.B.O. gezamenlijk iets ondernemen, dan kan dat slechts een actie zijn, een actie dit maal zo groot als Neder land nog nimmer heeft meege maakt. Eind Januari en begin Februari zullen de K.R.O. en E.H.B.O. een loterij ten uitvoer brengen, waarvan de opbrengst bestemd is voor zes verschillende organisaties. In deze miilioenen-loterij wordt een bedrag van 250.000 gulden over ons land uitgestrooid, zes woon huizen van f 15.000 of f 20.000 en nog 5000 andere prijzen. In een persconferentie van K.R.O., heeft de heer Toon Rammelt en de bekende voorzitter van de E.H.B.O., de heer A. M. Bergers, enige bij zonderheden uit de doeken gedaan. In tegenstelling met andere keren is de loterij geen eendags-actie. De omvang ervan is te groot geworden, want al is de uiteindelijk belang hebbende het gezin in Nederland, de opbrengst is bestemd voor deze zes organisaties: het Katholiek Verbond voor Kinder bescherming, de Stichting Katholieke Nationale Gezinszorg, de Katholieke Nationale Jongens- en Meisjes Jeugdzorg, de Nederlandse Katholieke Sport bond, de Katholieke Vacantiehuizen en Jeugdherberg Centrale en het Katholiek Bureau voor Geeste lijke Gezondheidszorg. De trekking geschiedt in vijf klassen, en wel tijdens even zovele uitzendingen van de K.R.O., die zo zeide de heer Rammelt ge noeg de aandacht zullen trekken. Prijs per lot is f 1.maar met vijf kansen en bovendien nog een premie-kans. In een onderhoud met de pers deelde de heer Rammelt verder mede, dat de K.R.O. voortaan slechts twee maal per jaar een radio-actie zou voeren. Daarom was combine ring der verschillende acties nood zakelijk. Het liefdadigheidsbudget van de katholieken mag niet al te zwaar worden belast door de ene kwartjes- of dubbeltjesactie na de andere, hoe goed ook georganiseerd en hoe aantrekkelijk ook de voor waarden. Bovendien wordt de ver koop aan de kerkdeuren ook ver vangen door voorverkoop aan nog aan te geven adressen. Hierover volgen vanzelfsprekend nog nadere mededelingen. In ieder geval zal men de loten reeds in December kunnen krijgen. Nog aan een ander bezwaar is men tegemoet gekomen, n.l. het bezwaar van de zeer grote maar weinige prijzen. Door het samen bundelen der actie kon men nu behalve zeer grote maar weinige prijzen, ook zeer vele prijzen be schikbaar stellen. De K.R.O. heeft de data voor de trekkingen vastgesteld op: 30 Jan. en op 1, 5, 6 en 8 Febr. De uitzendingen staan telkens in een bijzonder teken. De eerste schenkt voornamelijk aandacht aan vader, de tweede aan moeder, de derde aan broer, de vierde aan zus en de vijfde blijft nog een geheim. Die zullen wij maar de uitzending van Mijnheer X noemen. bij moeilijk heden, ofwel voor raad en inlichtingen is de R.K. Vereniging tot Bescherming van Meisjes: Mevr. W. v.d. Munckhof-S angers Grote Straat 28, Tel. 581; Mevr. M. v.d. Hombergh-Bot, Oostsingel 6, Tel. 393; Mevr. A. Pijls-Drenth, Grote Straat 14; Mej. T. Coenen, Patersstraat 30, Tel. 588; Mej. T. Paping, Paters straat 30; Mej. M. Pijls, Grote str. 14a, Tel. 673; Mevr. Baronesse de Weichs de Wenne, Geijsteren, Tel. 250; Mevr. vd. Haar, Blitterswijck, D 67, Tel. 263. Vervaardigd van zilverwit Gero-metaal, hecht verbonden met een zware laag zuiver zilver De complete sortering vindt U bij J. Coenen-Houtackers Bij aankoop van een pakje thee of een doosje zakjes Thee Goudmerk 1 00 gr. 11 6 ct. Zilverroodmerk 100 gr, 11 2 ct. Blauwmerk Oranjemerk Groenmerk. Grove thee Zwartmerk Grove thee Bruinmerk China thee. 100 gr. 106ct. 1 00 gr. 102 Ct. 1 00 gr. 98 ct. 100 gr. 112 ct. 100 gr. 102 ct. 1 00 gr. 112 ct. kjes thee, doosje 20 st. 106 ct. f0* Het is dan ook^een Oxford een prachtige, een door-en-door solide winterjas - toonaangevend in stijl en kwaliteit. Een jas, die U staat - die, als 't ware, voor Uw figuur gemodelleerd is Hoe hij zich „houdt" Zo'n zuivere wollen Oxford- ulster verliest nooit zijn voorname coupe. Het speciale binnenwerk houdt zijn model in stand altijd Inderdaad een jas, die respect afdwingt ook voor hem, die 'm draagt. O 'n Oxford, voorzien van dit embleem, is vervaardigd van 100% wollen stof. Sleek gunstig af steek U in Oxfor Heren- en jongenskleding Deelnemer PIK-IN actie

Peel en Maas | 1954 | | pagina 4