Wat willen die mensen van »de VV«ulitloieii< toch Emigratie-mogelijkheden van nu Dr. Sis Heyster Albert Heiin WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN De opvoeding van de kleuter Uit„Peelen Maas" Film-agenda. Zaterdag 23 October 1954 No. 43 VIJF EN ZEVENTIGSTE JAARGANG f ONDERVINDT PEEL EN MAAS CONFECTIE VAI m DRUK EN UITGAVE FIRMA VAN DEN MUNCKHOF GROOTESTRAAT 28 TELEF. 512 GIRO 150652 PRIj!Rra?KWARTAAl/f '«"bnUnP De raeesten van deze streek heb ben die mensen al eens aan de deur gehad, 't Zijn de getuigen van Jehova. Ze zijn erg opdringerig en proberen binnen te komen om beter te kun nen praten. En als ze eenmaal bin nen zijn raak je ze niet meer kwijt. Dikwijls wordt hun, zodra zij hun nieuwe geloof aan de man willen brengen de deur voor hun neus dichtgegooid. De afgewezen Getuige van Jehova vindt die vrouw Jans sen of Mevrouw Vermeulen en haar geloofsgenoten bedenkelijk onver schillig. En vrouw Janssen en Me vrouw Vermeulen vragen zich met haar geloofsgenoten af „wat die lui nu toch eigenlijk bezielt". De stichter van deze beweging van Jehova-getuigen is Charles Russell, een Amerikaan die leefde van 1825 tot 1916. Als jongeman verdiepte hij zich in de calvinistische uitverkiezings- en verwerpingsleer. Maar hij was te optimistisch om te geloven dat God een aantal zielen voorbestemt voor de eeuwige helle straffen zonder rekening te houden met zonde of schuld, zoals de strenge Protestanten leren. Daarom begon hij de bijbel, zon der dat hij verstand er van had, volgens eigen inzicht uit te leggen, vooral de moeilijkste Bijbelboeken, waarin over de wederkomst van Christus gesproken wordt in moei lijk te begrijpen zinnebeelden en getallen. Volgens Russel zou Christus in 1914 uit de hemel terugkeren naar de aarde, dan zou de wereld ver gaan, maar daarna zou er 'n nieuwe aarde komen en Christus zou met Zijn uitverkorenen 1000' jaar op aarde regeren. Toen dit niet uitkwam, verklaarde Russel dat de Satan nog zijn laatste kwaadaardige pogingen deed om Christus komst te beletten, maar die terugkomst zou toch binnenkort te verwachten zijn. De Jehova-getuigen hebben des tijds een brochure uitgegeven waar in stond, dat millioenen nu levende mensen nooit zullen sterven. Er kwamen zich toen heel veel mensen bij de Jehova-getuigen aansluiten. Maar ondanks die brochure gingen er Getuigen dood. Over Christus en de Verlossing hebben zij ook eigenaardige ideeën. Er bestaat volgens hen geen hel. Voor de slechte mensen is de dood zonder meer het einde: hun ziel wordt dan vernietigd. En voor zulke opvattingen, even als voor de bei'ekeningen aangaande het einde der wereld en de weder komst van Christus, komen zij steeds weer met Bijbelteksten aandragen. Maar met bijbelteksten kan men de gekste dingen bewijzen, wanneer men zoals de Jehova-getuigen dat doen, die bijbelverzen uit hun ver band rukt en totaal geen rekening houdt met de meest elementaire regels van bijbeluitleg. Het optreden van de Getuigen van Jehova is meestal fanatiek en fel. Zij leggen zich er niet bepaald op toe, de gevoelens van andere te ontzien. Zij maken zich steeds weer onsympathiek door anderen die het niet met hun eens zijn, voor gek uit te maken. Volgens de officiële leer van de getuigen van Jehova zijn alle geor ganiseerde Kerken, dus ook de Katholieke Kerk, instellingen van Satan, en dat steken ze niet onder stoelen of banken. Van de andere kant tonen zij een koppige volharding en zij kennen absoluut geen menselijk opzicht. Voor iedereen en overal durven zij te getuigen voor hun geloof. Dat zijn eigenschappen die men in hen slechts zou kunnen bewonderen, als de zaak zelf, die zij voorstaan, dat maar waard was. De overtuiging dat men behoort tot de 144.000 uitverkorenen, die eenmaal in de hemel verheerlijkt zullen worden, of althans tot de grote schare van gelovigen, die eenmaal de nieuwe aarde zullen bewonen, die overtuiging geef t hun een merkwaardig gevoel van vei ligheid, en dat komt weer ten goede aan hun strijdlust. Ze zijn geweldig strijdlustig in het propageren van hun geloof. Al is er nog zoveel onzin en dwaasheid in hun beweringen, toch vormen de getuigen van Jehova een aanklacht tegen het verburgerlijkte geloof en het verstarde formalisme van zovele katholieken. Wij katholieken, moesten evenals de eerste Christenen veel meer bedacht zijn op de laatste dingen die bij onze dood een aanvang zul len nemen. Wij moesten eigenlijk de Getuigen van Jehova overbodig maken, door wat zij aan werkelijk Christelijke waarden uitdragen, het geloof n.l. in Christus wederkomst en in het leven hiernamaals, zelf in eigen leven duidelijker en bewuster te beleven Wij moesten ook iets van hun strijdlustigheid overnemen. De ijver die zij aan de dag leggen voor de propaganda van hun in velé opzich ten vals geloof, die ijver moesten wij katholieken toch zeker aanwen den bij de propaganda oftewel voort planting van het ware katholieke geloof. Wij mogen hieraan wel eens den ken naar aanleiding van de Wereld Missiedag. Welke offers getroosten wij ons om de millioenen ongelo vigen ook eenmaal deelachtig te maken aan de rijkdommen van het ware geloof? Christus zal ons een maal rekenschap vragen, of wij wel genoeg door onze gebeden en door ons getuigen voor Christus in ons dagelijks leven hebben meegewerkt aan de voortplanting van het ware geloof. Hieronder volgt een algemeen overleggen een arbeidsverklaring overzicht van de emigratie-moge- voor de tijd van 3 jaar. U zult dus lijkheden, zoals die op het ogenblik hiervoor een werkgever of een zijn. relatie in Argentinië moeten in In Nieuw Zeeland schakelen. kunnen worden toegelaten landbou wers, ongehuwde bouwvakarbeiders en metaalbewerkers en meisjes in vrijwel alle beroepen. Kort geleden zijn de mogelijkheden verruimden kunnen cok een aantal gezinnen zonder kinderen worden toegelaten. De man moet een ervaren landar beider zijn en de vrouw moet be reid zijn in de huishouding te gaan werken. Ook is er nu mogelijkheid voor drukkerij-arbeiders en houtza- gerijpersoneel, waaronder ook on- derhoudsarbeiders. Verder laat men op het ogenblik toe degenen die op een omscho lingscursus voor de landbouw zijn geweest. Een bijzonderheid is nog, dat er een mogelijkheid bestaat een voorlopige emigratie-aanvrage in te dienen. Aan deze aanvrage zijn geen kosten verbonden en er wordt snel op beslist. Op deze manier kan men dus laten uitmaken of er inderdaad kansen voor Nieuw Zee land zijn. In Zuid-Afrika worden op dit ogenblik gevraagd leerlingen voor de goudmijnen. Zij worden opgeleid tot opzichter. Er is een commissie in ons land, die de aanmeldingen in behandeling neemt. In Rhodesia vragen de Spoorwegen ongehuwde emigranten om opgeleid te worden als stoker, rangeerder en conduc teur. Er is een commissie van de Spoorwegen in Nederland, die in Den Haag met de selectie bezig is. Naar Argentinië kunt U emigreren wanneer U kunt voor alle takken van bedrijf. Boeren, land- en industrie-arbei ders en ambachtslieden zullen er zonder veel moeite een baan vin den en voor emigratie in aanmer king komen. Ongeschoolden, heel en half geschoolden, met of zonder gezin komen in aanmerking. U.S.A. De nieuwe wet vorig jaar maakt 't mogelijk dat 17000 emigranten boven het normale quotum in Amerika kunnen worden toegela ten. Hiervoor komen in aanmer king: 1. zij die er naaste familieleden hebben; 2. die door de oorlog in Neder land nadelen hebben onder vonden. 3. die door de watersnood wer den getroffen; 4. die hun normale werkkring in Indonesië moesten opgeven en voor 7 Aug. 1953 in ons land waren teruggekeerd. Brazilië Vakbekwame emigranten in de technische beroepen en met enige kennis van de Portugese taal. De leeftijd tussen 22 en 40 jaar. Ver der emigranten die in bezit zijn van een arbeidscontract met een werk gever aldaar. Dit contract moet door een notaris zijn opgemaakt en moet vermelden hoe lang het contract zal gelden en tegen welk salaris de werkzaamheden zullen worden verricht. Voor de overige landen vanZuid- Amerika geldt evenals voor Argen tinië, dat er een arbeidscontract moet worden overgelegd, waaruit blijkt, datU een redelijke kans van slagen zult hebben. CANADA De emigratie naar Canada is een seizoen-emigratie, hetgeen betekent dat dit alleen in 't voorjaar en de zomermaanden gebeurt. Bij voor keur moet men er in de lente of zomer aankomen. Wanneer U dus voornemens hebt in 1955 naar Ca nada te vertrekken, doet ge er verstandig aan zich nu te melden. In de eerste plaats komen zij in aanmerking die er naaste familie hebben en bereid zijn overkomst aan te vragen. Het beroep speelt geen rol. Verder kunnen emigreren: boeren en boerenarbeiders en tuinders. Melkers kunnen ze ook in de win ter gebruiken. Over de andere be roepen moet nog worden beslist. Australië De mogelijkheden zullen daar ook In 't komende jaar weer groot zijn Het grote belang van speelterreinen en meer kleuteronderwijs nog eens onderstreept Het bestuur van de K.A.B. afd. Venray heeft met deze lezing-serie over de opvoeding een gelukkige greep gedaan. Dr. Sis Heyster is door haar artikelen in de dames weekbladen geen onbekende, en van haar jarenlange rijke ervaring be treffende kinderopvoeding heeft zij aan de ouders en opvoeders in de tot in alle hoeken gevulde „Wilhel mina-zaal" veel practische raad gevingen kunnen meegeven. Van het begin tot het einde heeft zij alle toehoordei s weten te boeien door haar rake typeringen van foutieve manieren van opvoeding. In haar inleiding gaf ze de voor waarden aan voor het welslagen van de opvoeding. Dat welslagen hangt voor een groot deel af van de wijze waarop man en vrouw, al voordat het kind geboren is, en reeds in de verkeringstijd geestelijk naar elkaar zijn toegegroeid. Als er geen waarachtige liefde is jegens elkaar en jegens het kind moet de opvoeding wel mislukken. Een kind heeft er recht op uit waarachtige liefde tot het bestaan te zijn gekomen, en niet per onge luk of uit misrekening, ook niet alleen uit plicht of omdat het nu eenmaal bij het huwelijk hoort kinderen te krijgen. En als het kind ter wereld is ge komen moet het van het begin af steeds met zuivere liefde omgeven worden. Niet het eigen belang, maar uitsluitend het welzijn en het be lang van het kind moeten steeds op de voorgrond staan.. Een mooi gezin waar echte liefde heerst, dat moet de voedingsbodem zijn voor de geestelijke gezondheid van de kinderen, die veel belangrijker is dan de lichamelijke welstand. Opvoeden is niet de kinderen naar mijn pijpen laten dansen, maar ze helpen om eenmaal tot geestelijke volwassenheid, tot zelfstandigheid te geraken. Daarna sprak zij over de eerste jaren van het kleine kind. Reeds in de loop van het eerste jaar kan er zoveel verknoeid worden, door met het „schattige" kind al maar te sol len, en het telkens maar weer op te nemen als het begint te huilen: dan gaat dat kleine wicht al mer ken dat het met huilen altijd zijn zin kan krijgen. Reeds in het eerste jaar hadden er goede gewoonten aangekweekt kunnen worden en had men alvast zo'n beetje de baby kunnen gewennen aan orde en re gelmaat, want dan komt van dat verwennen en vertroetelen niets terecht. Voornamelijk behandelde zij ech ter de kleuterjaren; d.i. van 3—6 jaar. Dat zijn de jaren, dat al de wonderlijke mogelijkheden die God in het kind heeft gelegd beginnen te ontluiken. En men moet er re kening mee houden, dat elk kind weer anders is; er zijn zelfs op heel de wereld geen twee mensen die precies hetzelfde zijn. Sommige eigenaardigheden komt men echter bij alle kleuters in meerdere of mindere maten tegen: b.v. dat zij ineen bepaalde periode steeds tegen de keer ingaan, juist het tegenovergestelde willen van wat men hun oplegt en soms zo koppig, dat ze er blauw en paars bij worden en met de voeten ge weldig stampen. Dat is niet iets verkeerds, dat hoort bij de normale geestelijke ont wikkeling. De kleuter gaat n.l. ontdekken dat ze bewust iets kun nen willen. En dat dwars tegen de draad ingaan is een soort experi menteren met die nieuw ontdekte wilsfunctie of het ook lukt, zijn willetje door te zetten. Het is een trainen van de wil. De ouders moeten dan niet den ken: „ik moet zorgen dat ik de baas blijf; het zal naar mijn pijpen moe ten dansen". En ook niet zoals sommige moeders dadelijk maar toegeven als de kleuter zo te keer Als vrouw zou je dat enthousiaste span het liefst op hun woord geloven. Maar als „inkoopster voor een gezin" vertrouwt U toch altijd nog het meest op Uw eigen ogen. Goed - geef die dan maar eens de kost bij Neerlands voordeligste kruidenier. En zie, dat Albert Heijn inderdaad de beste kwaliteit voor de laagste prijzen heeft. Zaanse beschuit ab grote rol 14 stuks P** to' Taai-taai 25 6 stuks Speculaas brokken 49 250 Dadels <f Cfe zond,, pit 5» P=< P"k Pudding m —m 7 smaken I m per pakje Macaroni elleboog 22 2» gt.m Vermicelli £k stukjes, grof 2'0 gram Fijne snijworst 44 100 gram 't Is al AH KOFFIE wat de pot schenkt! "s Morgens, 's middags, 's avonds, "c is AH koffie die de voorkeur heeft. De geurigsie, de krachtigste in bovendien de goedkoopste' Bofftt koffu Jt Ukktrut koffit! maakt U hel leven goedkoperI gaat. Dan merkt het kind, dat het door erg lelijk te doen altijd zijn zin kan krijgen. Wat moet men dan doen? Er zijn hier geen vaste recepten voor te geven. Wel kan men om een alge mene regel te geven, zeggen dat de ouders alleen moeten kijken naar wat voor het kind belangrijk is en dat ze in belangrijke dingen één lijn moeten trekken; vader en moe der moeten het samen een zijn: dat is absoluut noodzakelijk voor het kind. Het is verderf lijk als de kinde ren gaan merken dat ze bij de een gedaan krijgen wat de andere wei gerde. Het is nog noodlottiger als er een gespannen verhouding is tussen vader en moeder. Moet men zich dan erover ver wonderen, dat de kinderen later ook ruzieachtig en liefdeloos worden als de ouders altijd ruzie hebben Dus steeds samen één lijn trek ken en rustig, zonder driftig te worden, aan het kind zijn eisen stellen. Gaat het echter over onbe langrijke dingen, over onbenullig heden waarbij het kind koppig juist anders wil dan vader of moeder, dan moet men de wijste zijn en wat weten toe te geven, geen heftige scènes maken en het kind niet prik kelen tot opstandigheid om zulke kleinigheden, op een leuke, prettige en elegante manier moet men deze en ook andere moeilijkheden op vangen en zich altijd proberen te beheersen. Veel ouders kennen dit laatste niet: zich bij alles eerst afvragen of het wel werkelijk goed is voor het kind. Er wordt heel wat ver knoeid in de opvoeding omdat de ouders bijna altijd onbeheerst op treden en zich slechts door hun kwaad of goed humeur laten be heersen. Wat Dr Sis Heyster verder zei over het spel van de kleuters is zeer belangrijk. De kleuter moet altijd volop kunnen spelen om zich lichamelijk en geestelijk op harmo nische wijze te kunnen ontwikkelen. Dat is op de eerste plaats het be wegingsspel. De kleuter moet ruimte hebben om naar hartelust te kunnen rennen en ravotten. Men moet dat niet verbieden omdat men er last van heeft, maar dan zijn die moeders wel erg te beklagen van die gezin nen die klein behuisd zijn en bijna geen tuin hebben. Het grote belang van speelter reinen waar ook enig toezicht is, dringt zich dan ook sterk aan ons op. Dan hebben de kleuters ook nog behoefte aan het fantasie-spel (b.v. een soort optocht houden) en het vormgevingsspel (in de zandbak spelen, boetseren, plakken en knut selen enz.). De ouders moesten meer kunnen deelnemen aan dat spel van de kin deren of zich er meer mee be moeien, maar waar er zulke grote gezinnen zijn kan de moeder zich daar niet veel mee ophouden en moesten de kinderen eerder naar de kleuterschool kunnen gaan dan in Venray het geval is, Meer kleuteronderwijs in Venray moet daarom ook op het urgentie- program staan, in het belang van de kleuters zelf maar ook tot ver lichting van de zware taak van de moeders van grote gezinnen. We zijn benieuwd wat Dr Sis Heyster ons in de volgende lezing zal komen vertellen op Maandag 15 November, wanneer ze zal spreken over de opvoeding van het school kind. van 19 October 1895 De heer H. H. J. Maas van Oostrum slaagde 16 October te Maastricht voor onderwijzer. Te Oirlo overleed 16 October de heer B. de Ponti, hoofdonder wijzer, die bijna 43 jaren de jeugd onderwees. Sedert 1 Januari 1852 was hij hoofd van de school. Ruim 35 jaar was hij lid van het kerk bestuur. van 20 October 1900 Op 15 October vergaderde de gemeenteraad van Venray. De be- begroting 1901 bedroeg f29.881,371/,. De heer M. Wismans werd lid van het algemeen burgerlijk armbestuur. Een subsidie van f 250 werd ver leend voor de reparatie van de pastorie te Oirlo. De Venrayse markten waren niet zo druk meer. - V. Fonck werd belast met het maken van 'n telefoonleiding Horst naar station HorstSevenum. - Op het Henseniusplein stond circus Markini. Op 23 October zou de oud prefect van Venray's Gymnasium A. Bengvoort zijn gouden klooster jubileum vieren te Megen. Eduard Cavaillon, de Frans man uit Parijs, die in de oorlog van 1870'71 met een luchtballon te Merselo landde, dichtte: Ode a sa Majesté la Reine Wiljielmine de Hollande. Hij bracht hier zijn vacantie door. van 21 October 1899 De heer Antoon Fila werd hier benoemd tot politie-agent. Hij was onbezoldigd rijksveldwachter op het jacht-gebied te Oirlo. De heer A. Derksen, hoofd van de school te Oostrum, zou Januari zijn zilveren jubileum als zodanig vieren. Voor de betrekking van de gemeente-veearts te Venray gaven zich aan de heer Sala en Wilh. Gitzeis, veearts te Bemmel. van 22 October 1898 Een uitgebreid verslag werd geplaatst over de luisterijke instal latie van de heer Henri Esser als hoofd van de gemeente. Leo Potten werd koning van „Het Zandakker". - De heer Th. Eug. Kruijtzer werd lid van het provinciaal bestuur van de vereniging Bijenteelt. van 22 October 1904 - Tot ontvanger der directe be lastingen te Eindhoven werd J.M.H. van Wessem benoemd. Hij was vroeger te Venray. - Circus Libot werd druk be zocht. De standplaats was aan de „Paterskoel". Voortaan zullen wij ten gerieve van de film-bezoekers, ouders en opvoeders onder deze titel de films bespreken aan de hand van de keu ringen der Kath. Film-actie, welke in Venray worden vertoond! Bajonetten op. Begin 1951 moet een peleton in de sneeuw en de modder van Korea de aftocht dekken van een leger groep der Verenigde Naties. De ruige sergeant Rook bemerkt daar bij, dat korporaal Denno geen ver antwoording aandurft. Wanneer door het sneuvelen van de officier Denno toch het bevel krijgt, weet hij door een list de hoofdmacht te redden. Opvallend is de eerlijkheid waar mee nuchter en zakelijk, met slechts weinig romantiek of sensatie, het gevaar, de ontbering en de harde belevenissen van een kleine groep soldaten wordt geschilderd. Een boeiende film, die knappe gedeelten bevat, zoals een opsecle- derende „Bugle Call" door tiental len Chinese legertrompetten, of de voortreffelijke dreigende stilten. De wreedheid van sommige gebeurte nissen wordt getemperd door de (zij het wat naïeve) humor. Een film, die de aandacht verdient. Toelaatbaar boven 18 jaar. De roepstem der Pampa's Een gaucho is een Argentijnse cowboy uit de vorige eeuw, die er niet in kan berusten zijn onbe perkte vrijheid geleidelijk door de voortschrijdende civilisatie beknot te zien. Hieruit ontstaan conflicten tussen twee halfbroers, van wie de een wel de vooruitgang wil, de ander niet. Tenslotte verandert de laatste van gedachten uit liefde voor zijn vrouw. Een goed in elkaar gezet verhaal dat zich afspeelt in het prachtige Argentijnse landschap zelf (in tech nicolor). De film heeft een zekere distinctie door de open sfeer: goed wordt inderdaad goed en kwaad kwaad genoemd, waardoor ook sommige harde scènes aanvaard kunnen worden. Een modern genre cowboyfilm, geen kunstwerk, maar als ontspanning geschikt. Boven 14 jaar. BEL OP BIJ BRAND No. 392

Peel en Maas | 1954 | | pagina 1