De economische rechter oordeelt De avondschool van de massa INGEZONDEN Werkloosheid steeds dalend op de helling Zaterdag 16 October 1954 No. 42 VIJF EN ZEVENTIGSTE JAARGANG ONDERVINDT PEEL EN MAAS f CONFECTIE VAN EEN RIJK BEZIT DRUK EN UITGAVE FIRMA VAN DEN MUNCKHOF WFFÏfRI iH VOOR VPWR4V PM HMITRPlfRlM ADVERTENTIEPRIJS 8 ct. p. mm. ABONNEMENTS- GROOTESTRAAT 28 TELEF. S12 GIRO 150652 *V ECtVDLAU V UUI\ V CrllKA I JCrlV UIVIO 1 KGACilt PRIJS PER KWARTAAL f 1.25 Buiten Venray f 1.45 Aan ingewijden is medegedeeld, dat alle parochiegeestelijken van Nederland enige weken geleden een instructie van de Bisschoppen heb ben gekregen om op Zondag 10 October over de film te preken, niet tegen de film, maar over de film. In Venray is op die Zondag over de retraite gepreekt, zeker omdat er pas de vliegende missie van de Sterre der Zee was geweest en een retraite een goed middel is om de geestelijke vruchten van die Mariale dagen van meer duurzame aard te doen zijn. Er is enige tijd geleden reeds van zekere zijde over de film ge schreven in dit blad, wat van de kant van de jongeren enige reactie heeft uitgelokt. Of die artikelen wel paedagogisch waren of niet, het resultaat is toch geweest dat de bioscoop-commissie in Venray her-opgericht werd en dat strenger over wordt gewaakt dat er geen jeugdige personen beneden de 18 of 14 jaar worden toegelaten als de filmen gekeurd zijn als toe laatbaar alleen boven de 18 of de 14 jaar. Als immers daar niet streng de hand aan wordt gehou den, heeft de katholieke filmkeuring practisch niet veel te betekenen. Er is niet alleen over de film, maar ook voor de film veel te zeggen. „Wat een goed zou de film kunnen doen zei de Paus eens in aanwezigheid van een aantal film technici. En de bekende Kardinaal Fel tin heeft vorig jaar nog gezegd: „Nooit wellicht heeft God aan Zijn Schepselen een zo grote macht om anderen te beïnvloeden geschonken als juist door de film". De Kerk staat helemaal niet af zijdig tegenover de film, als de film maar niet in strijd is met de zedelykheid; Zij is zelfs erg voor de film als ze in alle opzichten goed is. Dezelfde kardinaal heeft toen ook gezegd aan welke voorwaarden een goede film moet beantwoorden. „Op de eerste plaats moet de film een ideaal te zien geven. Want de film is een opvoedingsmiddel en een instrument voor beschaving. Laat zij dan in haar opvoedings- en beschavingswerk mooi, zeer arti stiek zijn, want de film is een kunst. De lage instincten van de mense lijke natuur mogen door de film niet worden opgeroepen door hache lijke toespelingen die niet nood zakelijkerwijze iets uit te staan hebben met het behandelde thema. Evenmin mag er een al te veel vuldig herinneren zijn aan diep gezonken milieus, die de doorsnee burger niet bezoekt, en die een verstandig huisvader niet wenst voor te stellen aan de zijnen". Wanneer deze voorwaarden vervuld zijn, zal de Kerk het bezoeken van de bioscopen niet tegenwerken, maar zelfs aanbevelen aan haar gelovigen. Wat dikwijls werd be weerd, dat „de film goed is voor achterlijken", die alleen maar komen voor genot en sensatie en om plaatjes te zien, dat wordt door de kerk vervangen door de leuze: „Cultuur door de filmHier worden niet slechts godsdienstige films bedoeld, maar ook gezonde ontspanningsfilms die op een geluk kige wijze de levensproblemen aan de orde stellen. Jammer, dat zoveel katholieken zich wat betreft de film geheel afzijdig houden. De bioscoop exploitant moet wel een beetje rekening houden met de slechte smaak van de doorsnee-bioscoop bezoeker, die meer belust is op sensatie en vechttaferelen. Zo zijn die katholieken die bijna nooit naar de bioscoop komen, eigenlijk schuld, dat de werkelijk goede films maar weinig kans krijgen. De meeste bioscoopexploitanten zouden deze graag elke keer brengen. Maar zoals de toestand nu zouden ze met verlies moeten gaan werken. Men zou dus moeten zeg gen: Gaat meer naar de bioscoop! en niet: „Blijft er maar weg; het is toch niets". Maar eist dan ook dat er werkelijk mooie films komen. „Het is nodig, zo hebben de Duitse Bisschoppen 2 jaar geleden in een gezamenlijk herderlijk schrij ven verklaard, dat de bioscoop, tot de hoogte van het christelijk ge weten opgevoerd, in dienst kome te staan van het christelijk ideaal. Ouders, controleert zorgvuldig het bioscoopbezoek van Uw kinderen Wij vragen alle opvoeders, in gezin, kerk en op school, de jeugd zo te leiden, dat ze zich een duidelijk omschreven en bewuste houding tegenover de film eigen maken." Hetzelfde hebben ook de Belgi sche Bisschoppen 2 jaar geleden aan hun gelovigen geschreven, „Heeft men de bioscoop niet de avondschool van de massa gedoopt Inderdaad, diep beïnvloedt zij de zielen, die passief, haar invloed ondergaan. Wanneer een film ware principes huldigt, wanneer zij ge zond is, moreel en verheffend, dan komen de toeschouwers beter uit de voorstelling vandaan. De men sen van goede wil en voornamelijk de christenen moeten een hoger peil nastreven. Bezoekers van de „donkere zalen", indien ge toch uw macht kendetHet publiek kan door zijn aanwezigheid of door zijn afwezigheid er volledig invloed op hebben wat voor soort films er in de toekomst vertoond zullen wor den". Wanneer zullen er in Venray eindelijk eens voorlichtings-avonden voor de jongeren over de film ge organiseerd worden Wanneer zullen de goed-willende katholieken van Venray zich eens gaan aaneensluiten tot een Film liga, die er veel toe kan bijdragen dat de film ook werkelijk een op voedingsmiddel wordt en een in strument tot beschaving voor de massa. Daardoor zal aan de massa, vooral jongeren, die gewoonlijk op filmgebied zo passief zijn, geleerd worden op te treden en zich een oordeel over de film te vormen zowel op artistiek als moreel ge bied. P.D. Er zijn nog altijd mensen, die menen, dat men in deze tijden nog zaken kan vestigen of overnemen, zonder daarbij aan de bepalingen te voldoen van de Vestigingswet. De eerste dagen gaat dat inder daad ook, maar dan verschijnt op zekere dag een controleur, die zo langs zijn neus weg, eens vraagt naar de vereiste papieren. Als die er dan niet zijn, clan verdwijnt die controleur en komt spoedig een vordering van de economische rech ter, om maar eens bij hem ter zitting te verschijnen. Dan kan men zich verdedigen, maar smoesjes als: dat wist ik niet e.d. zijn ten ene male uit den boze. 99 pet. wordt veroordeeld tot een geld boete, die natuurlijk prompt wordt betaald. Maar enkele weken daarna, weer een controleur, weer de vraag naar papieren, weer een veroor deling, maar nu is de boete al wat hoger en zo gaat dat door, tot na een jaar onderhand een flink aan tal boetes betaald is en dan komt gevangenisstraf en tenslotte de deurwaarder, die de zaak netjes dichtspijkert dan liggen alle zaken- idealen op een hoopje en is er een hoop geld mee verdaan, waar niemand wat aan heeft. Zij, die menen, dat men beter eerst een zaak kan hebben, om dan eens voor de papieren te gaan zorgen, redeneren hetzelfde als de man die een huis wil gaan bouwen en maar vast met het dak begint. Er komen onherroepelijk stukken van. Dat merkte een Venray's zaken man, die een bakkerij- annex krui denierszaak heeft overgenomen. Voor de bakkery bezat hij de nodige papieren, voor de kruidenierswaren echter niet en ook niet voor tabak en sigaretten, waarmede hy intus sen een en ander heeft uitgebreid. Volgens zyn zeggen was er wel kans op Ministeriële verklaringen, maar daar werd weinig acht op geslagen, omdat de economische rechter nu eenmaal het standpunt huldigt, dat men eerst voor de benodigde papieren moet zorgen voordat men aan de overname van een zaak begint. Voor de kruide nierswaren werd het f 20— voor de tabak idem. Een ander Venray's zakenman had haarden en kachels in zyn winkel zonder dat hy over de nodige vakdiploma's hiervan be schikte. zyn argument, dat deze er enkel als show stonden, werd niet geaccepteerd, omdat men overtui gende bewyzen had, dat inderdaad een van die kachels verkocht ge worden was. Hij mag f 40.— be talen. Een coöperatie in Lottum leed een gevoelig verlies door het over- ïyden van de oude beheerder. Want de nieuwe beheerder zou voor ieder onderdeel vakdiploma's moeten hebben, t.w. kruidenierswaren, tabak, drogisterij-artikelen en 5 groepen textiel. En hy had ze niet. Ondanks een advocaat uit Rotter dam werd het voor ieder der groepen f 15.of f 120.in totaal met de boodschap er by die trouwens ieder deliquent mee kreeg te zorgen dat een en ander zo gauw mogeiyk in orde kwam, wil men niet binnen enkele maanden het dubbele komen halen. Een inwoner van Siebengewald was maar begonnen met de ver koop van tweede hands meubelen, maar ook dat mag niet zonder de vereiste papieren in onze geordende samenleving. Ook hy kreeg f 15. Weglopers Tegen arbeiders, die zonder meer hun baas maar vaarwel zeggen, heeft de economische rechter iets. En terecht, want ook hy redeneert, dat als de bazen niet vry zyn om het personeel te ontslaan, het per soneel ook maar niet zonder toe stemming van de baas kan gaan vertrekken. Dat ondervonden ook twee Venrayse metselaars, die hun baas op zeker dag maar rustig hadden laten zitten met zyn werk. Dat grapje kost hun nu f 50- per man. Een Horster arbeider, die hetzelfde gedaan had in Venlo kreeg f 40.boete. Wie heeft de schuld Een boer uit Bergen had by zyn Landbouworganisatie 120 kg. zaai- gerst besteld en na lang aandringen eindelyk ook gekregen. Maar de gerst zat goed en wel in de akker toen hy een proces aan zyn broek kreeg omdat het zaaigoed niet NAK-gekeurd was. Nu had die boer daar niet opgelet in de heilige veronderstelling, dat wat hy van zqn organisatie kreeg toch wel aan alle voorschriften zou voldoen. Want anders had hy net zo goed gerst van zqn eigen bedrijf kunnen nemen. Hoewel ons die redenatie heel biliyk leek en wy dus de organisatie hier zeker ter verant woording zouden hebben geroepen, ging de rechter echter verder. Hij was van mening, dat ook de boer tot taak had hier op te letten en veroordeelde hem daarom tot f 10. boete. De organisatie zal vanzelf wel aan de beurt komen, aldus de rechter. Als men slager is, mag men var kens kopen om zelf te slachten, maar niet om die door te verkopen. Want dan beweegt men zich op een terrein van de veehandel, waarop men niet mag komen. De boete bedraagt f 25. Teeltverguimïngen en Fruitaflevering Een Horstenaar had een stukje grond gekocht en by dat stukje grond een teeltvergunning. Boze stemmen zeggen dat op zo'n manier nog vele Venrayse vergunningen naar Horst zijn verdwenen, maar daar hebben wê het nu niet over. De Horstenaar maakte gebruik van de teeltvergunning en zette er bonen op, die hem aan het einde van dit jaar zo'n kleine duizend guldens opleverde, hetgeen veel te noemen is op 20 h are, volgens de deskundigen. Toen kwam men er achter, dat die bonen gegroeid waren en ver kocht konden woren, ondanks het feit, dat de Horstenaar geen enkel tuinbouwvakdiploma het zijne noe men mocht. De Horstenaar was dus zwaar fout, maar de bonen zullen er niet minder om gesmaakt heb ben. De Horstenaaf kreeg f 100.- boete en de aansporing om zyn leven te beteren. Wy hebben U vorige maal al ver teld hoe verschillende Venrayse fruittelers op het matje moesten komen, omdat zy, zonder aan de vereiste formaliteiten voldaan te hebben, fruit op stam hadden ver kocht. Nu was de koper aan de beurt. Deze heer had 6 boomgaarden op stam gekocht, zonder een papier in te vullen en dat is vandaag aan de dag geen kleinigheid, f250.- mag hy voor die nalatigheid betalen. Een van die boomgaarden had hij rustig doorverkocht aan een direc teur vaneen Veiling elders en toen die controleurs als maar processen aan het schrijven waren, dachten ze: laten we hem er ook maar by- pikken, dan is het dozyn vol. Maar deze heer liet zich zo niet vangen. Hij had geen fruit op stam gekocht van een teler, maar van een pachter en als deze laatste zyn formulier niet had ingevuld, kon hy dat aan die boomgaard niet zien. Deze simpele redenatie moest nog onderschreven worden door een hele hoge ome van het Bedryfschap en die gaf ook toe, dat de verdachte helemaal niet verdacht was. Alleen bleek uit deze zitting wel, dat dit Bedrijfschap alles by elkaar een boekwerk vol bepalingen heeft uitgegeven over de verkoop van fruit en het is Uw verslaggever nu een klein beetje duidelyk geworden hoe het toch komt dat fruit zo duur wordt. Als daar zulke hoge omes en dikke boeken aan te pas komen. De veilingdirecteur werd vrijgespro ken. Ja en dan het laatste verhaal is feiteiyk een drama. Er was en is een Horstenaar rare mensen als daar wonen die een stuk grond had van 32 are. Hy splitste dat in twee stukken en verkocht die aan de meest biedenden. Dat waren er nog al wat. Maar ten#lotte bleven er twee over, die f 1750 per stuk wilden geven, zodat de Horstenaar in het geheel f 3500 zou vangen. In ons lieve vaderland is er ech ter een Grondkamer, die o.m. tot taak heeft de grondprijzen aan te geven opdat niet misbruik kan gemaakt worden van het grond- tekort en die had de prijs voor dat hele stuk geschat op f 1000. Er was dus nog al enig verschil. Aange zien deze Horstenaar wel zo snug ger was dat hy snapte, dat er herrie zou komen als hij meer in de officiciele akte liet zetten, werd met de kopers afgesproken, dat de grond zou bescgreven worden voor f 1000. Zo gezegd zo gedaan, maar toen er centen moesten komen, kwamen er maar f 1000 en naar de 2500 andere kon hy fluiten. Kortom het gaf zelfs in Horst een hele rel en het einde van het lied speelde zich af voor de rechter. Wegens valsheid in geschriften, wegens oplichting van de Staat der Nederlanden, wegens misbruik mairen van het grond-tekort wegens vele andere dingen meer kreeg hij nu een boete van f 1250.- voor ieder stuk grond, met de bood schap er by dat hy het uit zyn hart moest laten om de kopers nog om het achterstallige lastig te vallen. Ik wed, dat hy later by zich zelf gedacht heeft dat „petatte pote'' goedkoper geweest was. EMIGREREN Wat is emigreren nu feiteiyk Dat is een vraag, die dikwyis ge steld wordt en waar velen het ant woord van menen te weten. Zeker, als ze op cursussen e.d. al een vooropleiding en voorbereiding op emigratie hebben gekregen. Laat ik U zeggen, dat ook ik het antwoord op die vraag al lang wist, toen ik voor meer dan een jaar ge leden Holland verliet. En de veer tien honderd mensen waarmede we samen reisden, die meenden het ook dat ze het allemaal wisten. Maar toen op de boot twee heren eens een lezing hielden en de punt jes op de i gingen zetten, toen keken we wel wat vreemd, want dat wisten we nog niet precies, maar we dachten dat het toch wel los zou lopen. Toen we dan in het nieuwe land aankwamen, bleek, dat we er prac tisch niets van wisten. Dat je het antwoord die vraag eerst vindt, als je het er een jaar hebt volgehou den en getoond hebt handen aan je lijf te hebben,, doorzettingsver mogen te hebben én alJes te hebben aangepakt, waarvoor je vroeger thuis je neus misschien heel hoog zou hebben opgehaald. Dan weet je wat emigreren is, dan pas en niet eerder. Het eerste jaar is voor de door snee-emigrant ontzaglik zwaar op alle terrein, zowel voor gehuwden als vrijgezellen. En vooral voor de huismoeder die in een vreemd land alles anders vindt dan in het oude vertrouwde thuis, is het een bitter hard jaar. Er moet hard gewerkt worden. Dan zqn er resultaten te bereiken. Ik zelf kon na tien maanden zet baas worden op een flinke farm, mede dank zy de steun van Pater Maas en Pater van Stockum, die vooral hier in Australië de emigran ten veel hulp bieden. Maar in die eerste tien maanden heb ik de tanden dikwijls op elkaar moeten zetten, om niet op de knieën naar huis toe te kruipen. Want on danks alle hulp, die iedere goed willende emigrant altyd zal onder vinden, staat men toch dikwyis alleen en moet men het zelf klaren. Ik schrijf dit niet om aspirant emigranten af te schrikken. Alleen om een stemming van we-weten- er-alles-van tegen te gaan, want dan valt het hard tegen. In Australië is voor ie:'ereen met doorzettingsvermogen en een wil om te werken veel te bereiken Maar men moet de moeiiykheden niet verdoezelen en diegenen, die menen, dat het zonder moeite gaat, die menen dat men de taal daar wel van zelf leert, dat men de boerderyen voor het intrekken heeft en dat de bazen op de kade staan te wachten met werk, of liever met ponden en dollars in de hand, kun nen veel beter thuis biyven. zy krijgen de grootste desillusie van hun leven. Maar zy die willen werken, geen karwy schuwen, hun taal ln zoverre kennen, dat zy zich kunnen helpen, voor hen ligt een goede toekomst open, mits ze zich realiseren, dat het antwoord op bovenstaande vraag eerst een jaar nadat ze hier zijn, gevonden wordt. Verder een groet aan alle beken den en vrienden van A. Deenen, Dollar, Vict. Australië De Fabrieksarbeidersbond afd. Venray zou gaarne onder de aan dacht van alle ongeorganiseerde arbeiders brengenhet volgende artikel uit het vakblad van de R.K. Mynwerkers. Misschien, dat het hen wat te zeggen heeft Het zal toch wel voor iedereen duidelijk zyn, dat de loonsverhoging welke op 1 October a.s. ingegaan is, alsmede de verhoogde gezins- en kinderby slagen, uitsluitend het werk zyn van de organisaties van werknemers en werkgevers. Daar aan hebt gy ongeorganiseerden niets maar dan ook letteriyk niets gedaan. Gy ongeorganiseerden hebt ook niets gedaan, om de loonsverhoging van 1 Januari 1954 mogeiyk te maken; Gy hebt trouwens nog nooit iets gedaan om uw lot te verbeteren; Gy hebt hoogstens uw georgani- s eerden vrienden in hun streven naar verbetering, ook voor u en uw gezin, in de weggestaan; Gy ongeorganiseerden parasiteert op uw georganiseerde mede-kame raden; Gy pikt hoogstens alle voordelen welke de organisatie bereikt en reeds bereikt heeft, zonder meer binnen, En misschien kankert gy dan ook nog en beweert, dat er veel te weinig door de organisatie wordt gedaan. Gy moest uw eigeniyk diep schamen beste vrienden. Voor uw eigen vrouw en kinderen omdat gy niet meehelpt om hun meer wel vaart te bezorgen. Voor uw georganiseerde mede- kameraden, omdat gy hen alleen laat staan. Voor de gepensionneerden en oud gedienden, omdat het u biykbaar onverschillig laat of zy met hun pensioen al of niet toekomen, Voor de weduwen en wezen, die onze en uw hulp niet kunnen mis sen. Tenslotte voor uzelf omdat gy voor iedereen als een enghartige egoïst te kqk staat. In een woord voor iedereen, omdat gy u onmaat- schappeiyk en niet solidair ge draagt. Sedert 1952 heeft het werkloos heidscijfer een voortdurende daling te zien gegeven, zo wordt door het ministerie van Sociale zaken en Volksgezondheid medegedeeld. Bedroeg dit cyfer in September 1952 (de maand die steeds de laag ste cqfers vertoont) 101.700, in '53 was het reeds gedaald tot 58.000. In Sept. '54 verminderde 't aantal werkloze mannen van 36.876 tot 31.673 en het aantal arbeiders op aanvullende werken van 9597 tot 5138, zodat het aanbod van arbeids krachten in totaal met 9662 afnam Na 1948 is een dergeiyk laag cyfer niet meer voorgekomen. Deze daling van de geregistreer- arbeidsreserve was in hoofdzaak het gevolg van de voortzetting en uitbreiding van de seizoenwerk zaamheden, vooral in de landbouw en de voedings- en genotmiddelen industrie. Door de regenval werd de aard appeloogst vertraagd en kon deze, evenals de bietenoogst slechts in beperkte mate machinaal geschie den. Hierdoor ontstond een tekort aan arbeidskrachten, ondanks de inschakeling van losse arbeiders, grondwerkers, veenarbeiders en anderen. In de bouwnyverheid doen zich grote tekorten voor aan timmerlie den, metselaars, stucadoors en schilders. Het ziet er naar uit, dat een al gehele herziening van de opzet der kinderbyslagregeling in het ver schiet ligt. Dit hangt samen met het feit, dat de armoede-economie langzamerhand het veld moet rui men voor de welvaartshuishouding. By verschillende sociale organi saties leeft nu de overtuiging, dat dit zijn uitdrukking moet vinden in een loonpeil, dat hoog genoeg is om een normaal gezin te onderhouden. Met andere woorden, men wil naar een kinderbyslagregeling, waarbij alleen toeslagen worden ver leend aan gezinnen, die groter zyn dan normaal. Zoals men weet, is een situatie als hierboven genoemd, ook de op zet geweest van de oorspronkelyke kinderbyslagregeling. Voor 1946 werd pas van 't derde kind af toeslag verleend. Als nor maal gezin gold toen een gezin met twee kinderen. In 1946 is de toeslag ook voor 't eerste en tweede kind ingevoerd, omdat men het aan de ene kant onverantwoord vond het loonpeil op te trekken en aan de andere kant toch de gezinnen, die het 't meest nodig hadden, wilde tege moet komen. Het uitgangspunt, dat het loon voldoende moet zijn om een nor maal gezin te onderhouden, is echter redelyk en in overeenstem ming met de katholieke leer. Ook het ontwerp-Romme ging hier indertyd van uit. Stichting van de Arbeid studeert. De discussie over deze zaak is actueel geworden, toen onlangs in de Stichting van de Arbeid bezwa ren werden gemaakt tegen verho ging van de kinderbyslag met 6 pet als gevolg van de loonronde. Tenslotte heeft de Stichting toch eenstemmig in deze zin geadviseerd maar er is afgesproken, 't project van de kinderbyslag aan een uit voerige studie te onderwerpen. Wellicht dat hierover t.z.t. al dan niet gehoord de S.E.R. een advies door de Stichting zal worden uitgebracht. Veel consequenties. Intussen mag men zich niet ver helen, dat een wyziging in de op zet van de kinderbyslagregeling vele consequenties met de vaststel ling van het begrip „normaal gezin" nog wel de nodige moeiiykheden opleveren. In de tweede plaats zal de gehele loonopbouw gewyzigd moeten wor den, wanneer het behoefte-element in het inkomen, dat verband houdt met het „normale aantal kinderen" zal vervangen worden door een prestatie- element. Een practische consequentie hier van zal zyn, dat de vermindering van het premiebedrag der kinder byslagregeling, welke Vein de nieuwe regeling gevolg is, zal worden aan gewend voor om het loonniveau integraal dus zowel voor jeug dige, ongehuwde als gehuwde ar beiders te verhogen. Een zeer moeilyke kwestie zal bovendien zyn, dat ongetwyfeld dan het vraagstuk van het verband tus sen loonhoogte en hoogte van de kinderbyslag ook weer op het tapyt zal komen. En dat zulk een wijzi ging voor de katholieken hoe wel zy met het principe zeer wel kunnen instemmen onaanvaard baar zal zyn indien daardoor in feite de grote gezinnen in een on gunstiger positie kome dan waarin zy thans verkeren. Want, zoals men weet, leeft in die kring de overtuiging, dat de huidige regeling aan deze gezinnen ondanks de toelagen voor het eerste en tweede kind onvol doende recht doet wedervaren. Nieuws uit Venray en Omgeving GROENE KRUIS DONDERDAG a.s.: Consultatiebureau voor zuigelingen uit de KOM Broeder Himerius overleden Onder grote belangstelling, vooral van de zijde van de voetbalsport in Venray, werd Dinsdag het stoffe- lijk overschot van Broeder Himerius bijgezet op de begraafplaats van de Broeders van Liefde alhier. Broeder Himerius was na een hartverlamming in de loop van de vorige week opgenomen in het St. Elizabeth-Ziekenhuis, waar hij Vrijdagnacht kalm en rustig over leed. De overledene bereikte de ouder dom van 55 jaren. Hij trad in de orde van de Broeders van Liefde in 1915 en legde het jaar daarop zijn plechtige professie af. Hij was voor zijn orde werkzaam ln Gent, Noordwijkerhout en Venray, waar hij wel het grootste gedeelte van zijn kloosterleven heeft door gebracht. In Huize Servatlus zowel als op het Noviciaat in Oostrum was hij zeer gezien. Zijn patiënten verloren in hem een kundig ver pleger, die zijn gehele persoon had ingezet in hun dienst. Doch naast de patiënten en zijn confraters, verliest ook de Venrayse sportwereld in hem een groot figuur, die vooral voor de ontwik keling van de voetbalsport in Venray veel heeft gedaan. Zijn steun en hulp alsmede zijn grote kennis van zaken waren onont beerlijk. Ons blad verliest in hem- een medewerker, die immer bereid was zijn visie op de voetbal en alles wat daaraan vast zat, met vuur te verdedigen en van wiens deskundige adviezen ook wij immer gaarne hebben gebruik gemaakt. Hij moge in vrede rusten. Mère Loyola overleden Te Nijmegen overleed Zaterdag Mère Loyola, die sinds 1938 ver bonden is geweest aan de Lagere Meisjesscholen alhier. Zij heeft vorig jaar hier onder grote belang stelling haar zilveren professiefeest gevierd. Venrays Dameskoor Op Zondag 24 October brengt Venrays Dameskoor weer een Con cert- en Toneeluitvoering met mede werking van Toneelvereniging „De Vlasbloem". Opgevoerd zal worden het bekende stuk „Millionair tegen wil en dank", waarvan wij een korte inhoud laten volgen: Wanneer men op zijn verjaardag erg.krap in de slappe was zit, erger nog, zelfs bezoek van de deurwaar der vreest, wanneer men van een lief meisje houdt en dan eensklaps naar een advocatenkantoor moet komen en daar te horen krijgt, dat men een millioen geërfd heeft, ja wie zou dan de bloemetjes niet buiten zetten en een knal verjarlngs fuif geven. As dan die zelfde dag weer een advocaat arriveert en U mededeelt dat U er nog vijf hebt geërfd op gemakkelijke voorwaarden n.l. ten eerste „Dat U niemand in vertrou wen heeft genomen omtrent dit testament of zijn voorwaarden, ten tweede, dat U in een jaar Uw ver mogen totaal heeft opgemaakt. Ten derde, dat U een accute boekhou ding hebt bij gehouden van al Uw uitgaven en de executeur, Mr. John son, om twaalf uur ontmoet, zonder dat U een penny meer bezit, niets meer dan de kleren die U aan heeft. Ten vierde, geen verloving, geen huwelijk of trouwbeloften, ja dan begrijpt men dat het gek moet gaan. Er zjjn goedmenende en klaplo-

Peel en Maas | 1954 | | pagina 1