Oud en nieuw Albert Heijn Gebrek aan beschaving S^TeEnSTuRI1TV2E8f,rTmEALEFan5I5en ffiSSS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Kanaal Arcen - Ruhrort in het geding Uit„Peelen Maas" Regering verleent toeslag op roggeprijs Centrale Fokveedag te Roermond Zaterdag 2 October 1954 No. 40 VIJF EN ZEVENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS CONFECTIE VAN EEN RIJK BEZIT In Hasselt in België is een studiedag gehouden, waarop de mogelijkheden en moeilijkheden van het binnenscheep vaart verkeer tussen de industriebekkens en het stroom gebied van Rijn, Maas en Schelde en de nieuwe verbindingen daar tussen, zijn bespoken. Bij de gedachtewisseling heeft de Oberbürgermeister van Aken, dr H. Heusch vertelt, dat men er zich goed rekenschap van moet geven, dat Aken, iniustriecentrum zonder vaarwegen aangesloten wil worden, zowel aan de Rijn als aan de Maas. De aansluiting tussen Aken en de Rijn een zuiver Duitse aange legenheid valt alleen te verwe zenlijken door een kanaal tot Neuss. Wat de aansluiting van Aken met de Maas betreft, gaf de burgemees ter van Aken ontegenzeggelijk de voorkeur van zijn stad en gewest voor de verbindig over Geilenkir- chen naar Born. Maar, zo voegde hij daaraan toe, mocht Nederland niet bereid en ge neigd zijn hieraan mede te werken, dan houdt Aken nog het oog gericht op de mogelijkheid van een, helaas, minder gunstige verbinding om de Nederlandse grens heen naar Visé. het fameuze Ventdebout-kanaal. Dit in antwoord op een voordracht van ir. W. Reinards, chef van het spoorweg- en expeditiebedrijf der Staatsmijnen in Limburg, waarin hij slechts aandacht besteedde aan twee tracé's: dat van ArcenRuhort en dat van BornGeilenkirchen Neuss. Gevraagd, waarom hij niet het Ventdebout-kanaal, vanaf Visé naar Aken en dan van Aken naar Neuss, in behandeling had genomen, ant woord ir. Reinards, dat geen enkel mens met gezonde hersenen ooit op het idee zou komen van het tracé ViséAken, wanneer er geen politieke staatsgrens liep tussen Aken, Luik en Maastricht. Dr. Heusch, die ook nog president is van de Akense Industrie en Han delskamer, heeft toen de gelegen heid benut om te voorkomen, dat de sympathie van de aanwezigen op de eerste plaats zou uitgaan naar een kanaal Arcen Ruhrort, waarvan de aanlegkosten volgens de berekening van ir. Reinards, slechts 65 millioen gulden zouden bedragen, terwijl alleen reeds het kanaal BornGeilekichenAken zonder verlengstuk naar Neuss wel te verstaan! 235 milioen gulden zou kosten. Gaat men enkel uit van het pri maire belang om het industriebek ken van Aken met de Maas te ver binden, waarbij verondersteld wordt, dat Duitsland op eigen gelegenheid wel zal zorgen voor het verlengstuk AkenGeilenkirchen tot de Rijn bij Neuss, dan ligt het inderdaad voor de hand, uit de besprekingen van Hasselt de conclussie te trekken, dat het tracé ArcenRuhrort, als door Duitsland ongewenst, schijn baar geen kans meer maakt. Doch dit is slechts het „Akense" aspect van het vraagstuk der toe komstige verbindingen tussen de vaarwegen van het Maas- en Rijn gebied, De kosten van een kanaal Arcen Neuss worden geschat op 65 mili oen gulden, een kanaal Born— Geilenkirchen—Aken op 235 milioen gulden, terwijl een kanaal Aken (Geilenkirchen)Neuss nog eens ruim 20 milioen gulden gaat kosten. Hieruit volgt, dat een combinatie van de verbinding AkenGeilen kirchenBorn met een verbinding Arcen—Ruhror, tesamen nog altijd op ongeveer 200 milioen gulden goedkoper uitkomt dan een kanaal BornGeilenkirchen-AkenNeuss Op zich zelf is een bedrag van 200 millioen gulden voordeel, nog niet noodzakelijk doorslaggevend. Maar gezien in het verband van het ove rige te Hasselt bepleite vaarweg verbeteringen, met name die tussen het Kempisch kanalennet en het Wilhelminakanaal alsmede de Zuid Willemsvaart met een doortrekking van de Noordervaart vanaf Neder- weert tot Venlo, krijgt het tracé ArcenRuhrt, ook voor Duitsland! in de toekomst een veel grotere be tekenis. Een Vent-debout-kanaal zou 10 11 milliard Belgische francs kosten, voor bijna de helft weggegooid geld, wanneer men in ogenschouw neemt, wat daarvoor aan veel nuttiger vaarwegen én voor het steenkolen- gebied van Belgisch Limburg, én voor de Antwerpse Kempen, én voor het geindustrialiseerde Nrd.- Brabant, én voor geheel Nederl. Limburg, én voor het nijverheids complex van Luik met zijn achter land, zelfs voor het bekken van Aken, tot stand kan komen. Dit alles lag besloten in de ver handelingen van Hasselt. En het zou ongetwijfeld nadrukkelijker aan de orde zijn gekomen, wanneer de studiedag langer dan één dag had kunnen duren. Deze beknoptheid echter heeft niet verhinderd, dat aan de integratiegedachte van de vaarwegen „tussen Schelde en Rijn" een nieuwe gestalte werd gegeven. Vernielzucht ontstaat uit eindeloze verveling. Die moet uit het kinder leven worden weggenomen. Indien de activiteit, welke van nature in het kind aanwezig is, wordt aan gewend tot een zinrijk handelen in gemeenschap, dan wordt de ver nielzucht bestreden en de daad kracht van het kind in dienst ge steld van de sociale vorming. Men Icon de ouders niet genoeg aanbevelen hun kinderen te bestem men voor deelneming aan de jeugdbewegingen, die ook de lagere leeftijden zullen moeten omvatten. De jeugdbeweging geeft zin aan het spel en heeft een morele achter grond. De baldadigheid van het kind valt op de ouders terug. Er zijn vele ouders, die zich weinig of niet met hun 'kinderen bemoeien. Vader is op zijn werk, moeder heeft het te druk met het huishouden en de kinderen worden de straat op ge stuurd, waar zij kattekwaad uitha len en hun leven op het spel zetten in het verkeer. Hoevelen van ons beseffen, dat het ouderschap dure plichten met zich brengt? Er moeten meer speeltuinen ko men. Een oud verhaal, maar velen zien het belang daarvan schijnbaar nog steeds niet in. De brief van de minister is on rechtstreeks ook tot de ouders ge richt. Maar wij hopen, dat er na deze eerste daad meer daden zullen volgen. Want de zorg voor de jeugd behoort mede tot de taak van de overheid. Al is het op de eerste plaats maar doordat jer meer gelegenheid komt tot kleuteronder wijs, waardoor de ouders meer arm slag krijgen en verder demogelijk heid wordt geschapen ook in de kleinere plaatsen goed gelegen en goed uitgeruste kinderspeelplaatsen te stichten. Er wordt over Venrays jeugd ge klaagd. En niet ten onrechte, want als men de lijst eens ziet, die op Gemeentewerken ligt over de bal dadige vernielingen aan bomen en plantsoenen, als men de politie rapporten eens doorleest, wat de lieve jeugd allemaal aan kan en kapot krijgt, dan vraagt men zich af hoe dat mogelijk is. Dan is dat alles nog maar een gedeelte, omdat niet overal de politie bij gehaald wordt en niet iedere vernieling of baldadigheid wordt genoteerd. Nu is dit geen kwaal van de Ven- rayse jeugd alleen. Het is immers nog niet zo heel lang geleden, dat de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen een rechtstreekse brief heeft gericht aan de Neder landse jeugd om toch a.u.b. haar vernielzucht te staken. Men kan er dus rustig van op aan, dat men elders ook met de zelfde of nog ergere baldadigheid te kampen heeft. 0— De jonge Nederlanders in het al gemeen vertonen de gevolgen van cei fout, die in de tegenwoordige tijd in het algemeen aanhetNeder- 1 ndse volkskarakter eigen is. Ons volk heeft een gemis van eerbied voor historie en schoonheid. Zijn nationaal bewustzijn wordt eerst vaardig in toestanden van uiterste nood of bedreiging, maar het is niet, als bij andere volken, een duurzame beleving. Ons volk kent zijn sportfiguren op zijn duimpje, maar het heeft maar amper besef van de figuren die, buiten het sportveld, de natie groot hebben gemaakt. De grote nationale problemen laten het on verschillig. De nuchtere en zakelijke geest van de Nederlanders strekt zich zo ver uit, dat zij lauw zijn voor elke nationale ideologie. Hoe wil men van de kinderen van een aldus ingesteld volk verwachten, dat zij eerbied koesteren voor zo bij uitstek ideële waarden als de schoon heid van de natuur en de monu menten, die aan ons groot verleden herinneren? Maar als wij een weinig zelf bewuste natie zijn, dan kunnen wij toch trachten een beschaafde natie te blijven. Aan die bescha ving ontbreekt tegenwoordig veel, zo niet alles. Als men het gedrang aanschouwt van de volwassen menigte bij de ingang van treinen en bussen bij het uitgaan der kerken en bij uitvoeringen, als men de droeve lijst van verkeers- vergrijpen bekijkt, die dagelijks aan ettelijke mensen het leven kosten, dan komt men tot de ont stellende conclusie, dat het ons volk in ernstige mate aan zin voor orde en naastenliefde ontbreekt. Het geneesmiddel tegen die euvele uitwassen is ons gegeven in het lager onderwijs. Indien de kinderen van ons volk tot orde en tucht worden opgevoed, indien hun een sociale gedraging wordt ingeprent, dan zal het volwassen volk, dat uit die kinderen groeit, zich tot het peil kunnen verheffen, waarop een oud cultuurvolk als het onze zich be hoort te bevinden. Dèn zal het uit zijn met de verwildering, die aan Nederland vreet. Maar wat wilt ge Er is gebrek aan schoolruimte; de onderwijzers zijn overbelast en onderbetaald. Vele onderwijzers zijn van goeden wille en geven zich rekenschap van hun belangrijke taak, al moet ook gezegd worden, dat anderen juist in dit opzicht wel zeer weinig initiatief tonen, maar men laat hen alleen ploeteren! Hoe kunnen zij onder deze om standigheden de morele opvoeding van de jeugd verwerkelijken en het doel bereiken, dat hun voor ogen staat? „Kinderen hinderen", zei vader Cats; de moderne opvoeding klampt zich niet vast aan die uitspraak, zij geeft er zich rekenschap van dat de daden van kinderen voortkomen uit een drang naar activiteit. Het is zaak, dat die activiteit wordt ge leid in de goede richting, anders ontwikkelt zij zich automatisch tot vernielzucht. Wil men het kwaad bestrijden, dat onze samenleving zo overwoe kert, dat het een minister aanlei ding geeft er het woord over te nemen, dan zullen er maatregelen moeten worden genomen om de kinderen, ook in hun vacantietijd, leiding te geven bij hun spel. De Rozenkrans is geen onmisbaar onderdeel van ons katholieke leven. We zouden geen atoompje van ons geloof verliezen, als we de rozen krans als afgedaan in de prullebak smeten. Tenminste, zo is het in theorie. Maar in de praktijk ziet het er anders uit. Een priester met jaren lange ervaring heb ik eens horen zeggen: Ik ken twee soorten ge zinnen: die de rozenkrans bidden en die de rozenkrans nooit bidden. Geef mij de eersten maar! In praktijk is de rozenkrans een thermometer van het geloofsleven. De haard van het leven Is het gezin en de haard van het geloofsleven is ook het gezin. Als het gezin gods dienstig is, zijn de mensen gods dienstig en goed. Maar zoals het leven in het gezin zich beweegt rond de moeder, zo beweegt het godsdienstig leven van het gezin zich rond de Moeder Gods. Haar beeld aan de muur en vader, moeder en kinderen eromheen ge knield met de rozenkrans.... Dat is de haard van het godsdienstig leven opstoken en warm houden. De Rozenkrans is als heel ons geloof: oud en nieuw daarom eer biedwaardig en fris tegelijk. Als je op dit moment in Amerika zat en je zette je radio aan, dan had je alle kans de rozenkrans te horen, die wordt voorgebeden door een of andere vooraanstaande persoon van af een kardinaal tot en met een filmster. Maar als je vanavond langs een eenzame weg liefst van ons Limburg afstapt voor een eenzaam huis, waarvan het licht naarbuiten komt door de kleine raampjes, dan heb je alle kans, dat je de zang hoort van de rozenkrans, die moeder voorbidt en die de anderen nabid- den op de plavuizen van den herd. Oud is de Rozenkrans en zijn waarde is in het verleden bewezen. Nieuw is de Rozenkrans en de lont, die vuur brengt in ons leven. Daarom is de Rozenkrans van ons. van 18 September 1895 Grote feestelijkheden werden te Venray gevierd ter ere van Mgr. Dr. P.J. Hoefnagels, die 50 jaar priester was. Deze wijdde een nieuw altaar en Communiebank in op 24 September. Het verslag is bijna 4 kolommen lang. van 29 September 1900 Het nummer bevat een artikel: Schepenzegel van Venray. 25 September bezocht de Com missaris van de Koningin Venray. De Heer Rudolf van Aarssen werd de Koning van de schutterij 't Hof. De dorpsgenoot Henri Sassen werd benoemd tot klerk-telegrafist bij de Spoorwegen met standplaats Halte Acht bij Eindhoven. Bij de jaarlijkse protestmeeting van de oud-zouaven sprak op 23 September te Leiden, P. Electus Bosse uit Venray. Blijkens de volkstelling had Venray 2968 mannen en 3136 vrou wen of totaal 6104 zielen. In Wans- sum waren de cijfers 371, 322, 693. Kleine potjes hebben grote oren! Wij verdenken dit tweetal afgezanten van de drie-turven-hoog generatie er sterk van. hun wijze taal van moeder te hebben geleend. Maar doet dit aan de juistheid iets af? Stap eens een Albert Heijn winkel binnen, en zie hoe waar hun woorden zijn. Nergens, neen nergens, doet deze gulden regel zoveel opgeld als in Neerlands voordeligste kruideniersbedrijf: de beste kwaliteit voor de laagste prijzen! Prijsverlaging haring in tomatensaus - nu 65 en Belegen Goudse kaas 31 per blik 30 100 gram Fijne snijworst 44 100 gram Pindakaas Ie kwaliteit 80 grote pot Witte bloem 23 500 gram Zaanse beschuit met waardebon 25 Amandel speculaas 55 250 gram 37 250 gram 19 100 gram Gekruide speculaas 44 en Droptoffee's Elk boontje geeft zijn loontje A.H. KOFFIE voor ieder die bij een gewoon kopje troost geen troost vindt. De geurigste. De krachtigste. En bovendien de goedkoopste. Boffic 't woord voor de lekkerste koffie. «oor kwaliteit maakt U het leven goedkoper! van 30 September 1899 P. Michael SmitsO.Carm. her dacht 29 September zijn zilveren kloosterfeest. - H.P. Tillemans zou 31 October te Immensee de kleine wijdingen ontvangen. van 1 October 1899 Een artikel werd geplaatst over Oostrum en de miraculeuse kapel. Louis Wijnhoven was de laagste inschrijver met f 2389 voor het bouwen van een woonhuis ten be hoeve van J. Kemps aan het-Hen- seniusplein. - Een Commissie uit de hoofd- raad van de Sint Vincentiusvereni- ging bezocht 22 September Venray. P. Victorinus Sieben, vicarius, zou 4 October zijn zilveren klooster- feest herdenken. -Mart. Jacobs kondigt de opening aan van een nieuw café in de School straat. Een cursus in hoefbeslag zou in Venray gegeven worden. door de teelt van andere, lonende gewassen. Tarweprys Tijdens het onderhoud met de minister heeft de Stichting voor de Landbouw haar teleurstelling geuit over de beslissing van de regering om de tarweprijs voor oogst 1955 vast te stellen op 25 gulden per 100 kilo franco pakhuis handelaar. Dit is een gulden lager dan de thans geldende prijs, terwijl de Stichting had bepleit de prijs ongewijzigd te handhaven. De re- ring acht het echter nu er ruim voldoende tarwe wordt verbouwd en de gerst- en haverprijzen een belangrijke daling hebben onder gaan niet langer verantwoord de tarweteelt door een stimulerings premie extra aan te moedigen. De minister heeft evenwel uit drukkelijk toegezegd, dat eventuele loonsverhogingen alsr.og in de be rekening van de tarweprijs zullen worden opgenomen. Hierdoor zullen dus het ondernemersloon en de winstmarge geen enkele verlaging behoeven te ondergaan. Het ligt in de bedoeling, aan het eind van het roggeteelt-seizoen een prijstoeslag uit te keren, gelijk aan het verschil tussen marktprijs en kostprijs van rogge. De kostprijs is hierbij gesteld op 24.25 gulden per 100 kilo. In een onderhoud met de minister van Landbouw heeft de Stichting voor de Landbouw haar voldoening uitgesproken over deze door de regering te verlenen toeslag. Over de wijze van uitvoering is reeds grote mate van overeenstemming bereikt, al zijn de besprekingen nog gaande. De toeslag zal worden verleend, ongeacht wanneer de rogge Is ver kocht, dan wel of deze is vervoederd op eigen bedrijf. De maatregel heeft geen enkele invloed op de markt prijs. Er is derhalve, aldus de Stichting voor de Landbouw geen aanleiding thans de rogge vast te houden. Ieder kan zijn product verkopen op het voor hem meest geschikte moment. De hoogte van de toeslag is slechts afhankelijk van de gemiddelde marktprijs van alle in Nederland verhandelde rogge. De regering en de Stichting voor de Landbouw achten het wel wense lijk de teelt van rogge, waarvoor slechts bestemming kan worden gevonden tegen een beneden de kostprijs liggende marktprijs, zoveel mogelijk in te krimpen. Men dient daarom rekening te houden met de mogelijkheid, dat in 1955 de prijs toeslag beperkt blijft tot het areaal rogge, dat bedrijfstechnisch gezien, noodzakelijk moet worden verbouwd en niet kan worden vervangen Verdere uitslagen van de Centrale Fokveedag: Rubriek 13. Koeien, geb. in 1948: lc Truuske, W. v. Rens, Heide. Rubriek 14. Koeien, geb. 1 Nov. '4? t.m. 31 Maart '48: lc Rika, H. Willems, Venray. Rubriek 15. Koeien, geb. 1 Jan. tot 30 Juni '49: lb Doortje, J. Hen- drikx, Venray; 2a Mia, J. Hendrikx, Venray. Rubriek 16. Koeien, geb. 1 April '45 tot 31 Dec. '48: 3c Colly, J. Hen drikx, Venray. Rubriek 20. Koeien, geb. 15 Sept. tot 31 Dec. '49: 2a Bertha, H. Wil lems, Venray. Rubriek 21. Koeien geb. 15 Jan. tot 30 April '50: lb Doortje, J. Hendrikx, Venray; le Anna, J. van Dijck, Venray; If Truus, E. Martens, Venray; 3a Aafje, J. Derikx, Venray. Rubriek 23. Koeien, geb. 1 Mei tot 31 Dec. '50: lb Paula, L. Philip- sen, Venray; 2a Mia, J. Hendrikx, Venray; 2b Anna, Gebr. v. Kempen, Venray. Rubriek 24. Koeien, geb. 15 April tot 31 Aug. '50, gekalfd in '54: la Rika 4, lb Anna 5 en lc Rika 4, H. Willems, Venray. Rubriek 29. Koeien, geb. na 1 Mei '51 en voor 1 Jan. '54: ld Paula, Gebr. v. Kempen, Venray; 2a Paula, L. Philipsen, Venray; 2g Elsje, G. Gehlen, Venray. Rubriek 30. Koeien, geb. 15 Mei tot 31 Aug. '51: 2c Colly, J. Hen drikx, Venray; 2d Toosje, J. van Kempen, Venray; 2f Rika, E. Mar tens, Oirlo; 4b Joke, J. Hendrikx, Venray. Rubriek 31. Koelen, geb. na 15 Sept. '51: ld Martha, Gebr. van Kempen, Venray; lf Trui, H. van Rijswijk, Venray; 3a Tiny, G. Peters, Oirlo. Rubriek 33. Vaarzen, geb. 1 Jan. tot 22 Febr. '53: 2h Anna, J. van Dijck, Venray. Rubriek 34. Vaarzen, geb. 23 Febr. tot 8 April '52: 2aToke, H. Linders, Oirlo; 2b Bet je 6 en 2d Aaf je 5, J. Derikx, Venray. Rubriek 35. Vaarzen geb. 9 April tot 10 Mei '52: la Sientje, J. Croy- mans, Venray. Rubriek 36. Vaarzen, geb. 11 Mei tot 4 Aug. '52; 2c Anna, J. v. Dijck, Venray; 2f Bertha, J. Claessens, Castenray. Rubriek 37. Vaarzen, geb. 5 Aug. tot 31 Oct. '52: la Roosje, J. Hen drikx, Venray; le Mietje, W. Jen- neskens, Merselo; 2e Mietje, W. v. Rens, Venray; 3b Lena. J. Derikx, Venray; 3e Anna, G. Gehlen, Venray. Rubriek 38. Vaarzen, geb. 1 Nov. tot 1 Dec. '52. 2d Roosje, J. van Kempen, Venray. Rubriek 39. Pinken geb. na 14 Dec. '52: lc Truus, H. Willems, Venray; le Truus, W. van Rens, Venray; lb Toosje, J. van Kempen, Venray. Rubriek 41b. Groep eigengefokte volbloeden. Drie stuks van fokkers tot en en met 7 melkkoeien: lb H. Willems, Venray. Rubriek 43. Groep eigengefokte volbloeden. Vijf stuks van fokkers met meer dan 7 melkkoeien: 2a J. Hendrikx, Veulen. Ruim f 5000 gestolen Zondag is te Venlo voor de derde keer binnen enkele dagen een in braak gepleegd. Dieven hebben zich toen toegang verschaft tot het kan toor van de tabaksgrossierderij der firma K. in de Nieuwstraat. Door het slot te forceren wisten de inbrekers de kantoorbrandkast te openen. Maandagmorgen, bij het ontdekken van de inbraak, werd een 'bedrag van ruim vijfduizend gulden vermist. Gedood by aanrijding Zondagavond is de 72-: arlge voet ganger J.F. Moust op de Mergel- weg te Maastricht door een motor rijwiel aangereden en vrijwel op slag gedood Bus overreed meisje te Blerick Op de Baarloseweg ter hoogte van Hout-Blerick nabij Venlo, is Maandagavond het 3l/j-jarig doch tertje van de familie K. door een autobus aangereden. Zeer ernstig gewond moest het meisje naar het Venlose St Joseph- ziekenhuis worden overgebracht. Voor haar leven wordt gevreesd. Het ongeluk gebeurde toen de kleu ter bij het naderen van de autobus onverhoeds de weg overstak. De chauffeur remde direct en trachtte nog uit te wijken, doch kon geen aanrijding voorkomen.

Peel en Maas | 1954 | | pagina 1