Cinderella-et a lage Magazijn „DE ZON" Jar. Fonck Vli\IHY. T.b.c.~vrije Veemarkt SPORT Zie onze speciale Meisjes,! Cyclus filmavonden in Lnxor-Theater RONDO-WASMACHINES fa. P. G. MOOREN Sl ZN. Maandag 27 September Betnwse boeren voor de rechter De grondstof is belangrijk Mevrouw! h Reeds meermalen is naar voren gebracht en gevraagd of in de plaatselijke bioscoop nu niet eens wat anders gebracht kon worden, dan de doorsnee-film, die nu ge woonlijk op het programma prijkt. Meermalen zijn pogingen in die richting gedaan, maar de financiële consequenties en de keuze-mogelijk heden waren van dien aard, dat men steeds de pogingen moest opgeven. Nu heeft echter de directie van het Luxor Theater, ondanks de vele moeilijkheden, besloten ook in Venray te beginnen met een expe riment, wat op andere plaatsen al lang is gelukt en daar vele tevreden bezoekers van de bioscoop heeft gemaakt. Met ingang van Woensdag 6 Oct. a.s. begint men namelijk in het Luxor Theater met zg. cyclus avonden, waarop men filmen brengt, die de bioscoop-bezoeker eens wat anders bieden, dan het doorsnee programma. Om de veertien dagen zal dan tegen de normale entree-prijzen een speciale film worden vertoond, die ook voor de niet-bioscoopbezoeker een bezoek aan de bioscoop waard maken. Op het ogenblik zijn gecontrac teerd op de volgende data: 6 October: Faust en de duivel, een film gemaakt naar het bekende drama van Goethe en naar Gounod's opera. Een Italiaanse film, die zowel aan muziekliefhebbers als aan anderen een genoegelijke avond zal bezorgen. Op 20 October wordt gedraaid de film La Traviata, geheel volgens Verdi's opera. Een muziekfilm van een onsterfelijke opera, waarvoor verdere aanbeveling niet nodig zal zijn. Op 3 November komt een heel ander genre film nl.: Zwervers der Twintigste Eeuw, die een der groot ste problemen van deze tijd, het probleem der vluchtelingen, naar voren brengt en ons o.a. ook in kennis stelt met het werk van de UNO. Op 12 November krijgen we een reprise van Johnny Belinda, de zeer bekende film met Jane Wyman die in de titelrol van deze film haar bekendheid heeft verworven. Op 20 Nov. komt dan Othello, de Moor van Venetië, gefilmd naar 't bekende drama \&n Shakespaere. En tenslotte voor de laatste maal in dit jaar op 10 December: Onder de hemel van Parijs, een filmwerk met bijzondere kwaliteiten. Verder staat nog op het program ma: Het Hemelbed van Jan de Hartog, De laatste dagen van Pompei, Fabiola e.a. bekende mees terwerken, maar dat blijft bewaard tot het volgend jaar. De belangstelling voor de reeds genoemde films zal dan echter zodanig moeten zijn, dat met deze cyclus-avonden inderdaad doorge gaan kan worden. Wij kunnen niet anders hopen, alsdat deze avonden inderdaad een succes mogen worden, zoals ook op andere plaatsen. Want zo bestaat de mogelijkheid dat we ook in Venray die films krijgen, waarvoor nu reeds velen naar andere plaatsen moeten. Dit experiment kan slagen, maar daarvoor zal nodig zijn, dat men metterdaad belangstelling toont en niet hard schreeuwt, dat erin Ven ray toch nooit iets te zien is, maar als er wat te zien is, daarvoor geen belangstelling toont. Als deze avonden slagen, kan er iets zeer goeds uit groeien en we kunnen Luxor ook niets anders als succes toewensen! De Rondo-wasmachine „Lilly"i is in één woord fantastisch., U hebt er geen omkijken naar. Wanneer U er 2 kg. droog goed in stopt, dan is dit met de Rondo „Lilly" in 4 minuten kraakhelder gewassen De 36ste Fokveedag van het Land van Cuyk De laatste Donderdag van Sept. is voor Cuyk altijd een zeer belang rijke dag. Op deze dag wordt uit de wijde omtrek het beste Land van Cuykse vee bijeen gebracht voor de jaarlijkse fokveedag. Dit geschiedt dan op het mooi gelegen terrein aan de Provinciale weg in de uiterwaar den langs de Maas. Men kan daar elk jaar rond de duizend dieren bewonderen. De be langstelling uit binnen- en buiten land is altijd overweldigend. En met recht. De mooie ruime roodbonte dieren zijn een reis naar Cuyk ten- volle waard. Dit jaar is Donderdag 30 Sept de dag, waarop men Cuyk moet be zoeken om deze fokdag mee te ma ken. De aanvoer zal weer 970 dieren omvatten. Er zullen ongeveer 400 koeien, 400 vaarzen en 170 stieren te zien zijn. Van de oudere koeien zal weer een prestatieklasse aanwezig zijn. De productie-eisen zijn dit jaar ver zwaard. Men eist op een leeftijd van 13 jaar nu een minimum productie van 40.000 kg melk met minstens gemiddeld 3.50 pet. vet. Op 12-jarige leeftijd worden minimaal 37.000 kg melk vereist, op 11-jarige leeftijd 33.500 kg en op 10-jarige leeftijd 30.000 kg, alles met 3.50 pet. vet. Voor deze klassen zijn ruim dertig dieren aangegeven. Vanzelfsprekend zal ook dit jaar al het aangevoerde materiaal weer vrij van t.b.c. zijn. heeft een ingebouwde klok, welke automatisch uitschakelt op de door U gewenste tijd. Enkele stukjes goed kunt U met een kleine hoeveel heid sop wassen. De was machine is dubbelwandig en heeft een onverslijtbare roest vrije stalen binnenkuip. De motor is beveiligd. De wrin- ger is verstelbaar voor dik en dun goed en kan na gebruik in de kuip worden geklapt. Een pracht-wasmachine voor slechts f. contant of f. 41.16 contant en f. 24.- p. mnd. U moet deze Rondo. „Lilly" beslist eens gaan zien bij Uw winkelier. ■SSSKSSS# sinds 45 jaar een kwaliteitsproduct In alle modellen en uitvoeringen steeds volop verkrijgbaar bij Grotestraat 10 VENRAY Telefoon 683 SCHAKEN De Schaakvereniging van Venray hield dezer dagen haar jaarverga dering, waarmee tevens 't nieuwe competitie-jaar geopend werd. De jaarverslagen van secretaris, penningmeester en wedstrijdleider, de opstelling van het tiental, het project van de onderlinge competi tie, de herkiezing van enkele be stuursleden enz. dat waren de gewone onderwerpen, die op elke jaarvergadering aan de orde zijn. Van meer belang leek ons een ander punt, dat ter tafel kwam. En dat was het besluit van de verga dering, om niet alleen de wekelijkse speelavonden en de wedstrijden steeds toegankelijk te stellen voor ieder, die zich voor het schaakspel interesseert, maar om ook op de theorie-avonden, die door één der leden gegeven worden, even goed niet-leden als leden toe te laten. In deze geste zagen wij een dui delijk „welkom" aan iedere schaak- liefhebber en een duidelijke uitno diging tot nadere kennismaking met het spel van Caïssa. Godsdienst-bezwaren tegen kt.b.c.-bestryding Voor de economische rechter te Arnhem heeft zich Maandagmiddag een aantal boeren uit de Betuwe te verantwoorden gehad, die zich op grond van godsdienstige en andere bezwaren verzetten tegen maat regelen van de Provinciale dienst van gezondheidszorg voor dieren, in casu tegen de door deze dienst ondernomen t.b.c.-bestrijding onder het rundvee. Blijven zij volharden in hun tegenstand, dan zullen hun bedrijven voor geruime tijd worden stilgelegd en de koeien in het openbaar worden verkocht. Een groot deel van de provincie is al t.b.c.-vrij gemaakt en dit jaar hoopt men ook de Betuwe zover te krijgen. De landbouwer D. J. v. M. uit Eist wilde wel lid worden van de provinciale dienst, doch hij wenste op grond van zijn godsdienstige opvattingen zijn 30 runderen niet op t.b.c. te laten onderzoeken. De landbouwer F. v. D. uit Waarden- burg is wel lid van de provinciale dienst, doch hij vond die hele tbc- bestrijding onzin. Bovendien zou hij met zijn gehele familie in conflict komen, wanneer hij zijn dieren zou laten onderzoeken. De landarbeider P. F. de K. uit Acquoy was hoogst verontwaardigd, dat hij was gedagvaard. „Mijn 79-jarige moeder is de baas op de boerderij", zei hij. „Wanneer ik er een woord over jiou zeggen, zou zij mij de deur wijzen". De rechter wees er op, dat hij na het overlijden van zijn vader mede-eigenaar is geworden van de nog onverdeelde boedel en dat hij dus maar van zich af moest „bijten". Maar deze gedachte verwierp ver dachte met grote vrees. „Mijn moeder wil de koeien wel laten onderzoeken, maar weigert om onbegrijpelijke reden het aanmel dingsformulier te ondertekenen", deelde de zoon. mede. bij moeilijk heden, ofwel voor raad en inlichtingen is de R.K. Vereniging tot Bescherming van Meisjes: Mevr. W. v.d. Munckhof-S angers Grote Straat 28, Tel. 581; Mevr. M. v.d. Hombergh-Bot, Oostsingel 6, Tel. 393; Mevr. A. Pijls-Drenth, Grote Straat 14; Mej. T. Coenen, Patersstraat 30, Tel. 588; Mej. T. Paping, Paters straat 30; Mej. M. Pijls, Grote str. 14a, Tel. 673; Mevr. Baronesse de Weichs de Wenne, Geijsteren, Tel. 250; Mevr. vd. Haar, Blitterswijck, D 67, Tel. 263. Emeritus-Pastoor J. H. Janssen f Emeritus-pastoor J. H. Janssen van Beegden, sinds ongeveer twee jaren rustend in zijn geboorteplaats Stein, is Zondagmiddag te Roer mond op straat door een hartver lamming getroffen en korte tijd later overleden. Pastoor van Grevenbicht plotseling overleden. Toen men Dinsdagmorgen zeer vroeg de geestelijke hulp van pas toor Schreurs van Grevenbicht wilde inroepen bij een ongeluk, werd op het kloppen geen ant woord ontvangen. Bij nader onder zoek bleek de pastoor dood in bed te liggen. De ontsteltenis en ont roering ter plaatse was, begrijpe lijk, zeer groot. De Economische Rechter vonniste tenslotte: een kleine geldboete en een voorwaardelijke sluiting van het bedrijf voor de tijd van drie maanden benevens openbare ver koop van de runderen. Deze laatste twee voorwaarden zullen niet worden toegepast, wanneer de ver dachten binnen 2 maanden, nadat het vonnis in kracht van gewijsde is gegaan, alsnog aansluiting bij de provinciale dienst zoeken of bij de regering om ontheffing vragen of hun koelen vrijwillig opruimen. BEMESTING DOOR DE EEUWEN g HEEN f De landbouwproductie in Europa in de 17e en 18e eeuw Wij Hebben gezien hoe in de Groningse venen door systematische bewerking en het opbrengen van stadsafval, uit een wildernis welvaart geschapen werd. Evenzeer hoe door droogmolen der Noord-Hollandse meren, bloeiende land bouwdistricten ontstonden, profiterend van de natuurlijke vruchtbaarheid van de meergronden. Maar hoe was het nu in het overige Europa? Daar was het droevig gesteld. Wel had den op verzoek Hollandse ondernemen de mannen (onder wie Jacob Cots, de Raadpensionaris van Holland) in Enge land grote uitgestrekte venen ontwaterd en had de uitvoerder Cornelius Vermuy- den grote roem geoogst en werd daar voor geadeld; ook werden enkele ont ginningen in Denemarken en Bronden- burg door Nederlanders uitgevoerd, doch in geen dier lenden reikten de „De 8 molens langs de Boezem te Rotterdam" handel, de industrie en de vrije boe renstand elkaar de hand. Hier bleef voor de arme boer, na be taling der pachten en belastingen, am per genoeg over om zelf het leven er bij te houden. Geld voor verbetering va werktuigen en gebouwen was er niet, de drang om meer te produceren bestond niet. Aan bemesting werd dus in het geheel niet gedacht; kennis van het wezen der landbouwvoortbrenging ontbrak. Wie geen ploeg had, bewerkte de grond met de hak, hef zaad werd slordig gestrooid en ingeëgd, het rijpe graan werd met sikkel afgesneden, soms werden alleen de aren verzameld en het stro in brand gestoken. Wij kunnen ons moeilijk meer voorstel len, dat in de 17e en 18e eeuw in Eu ropa hongersnoden optraden, waarbij vele mensen en dieren omkwamen, niet alleen door de honger, maar ook door besmettelijke ziekten, die in de ondoor voede mensen en dieren een gemakke lijke prooi vonden. De beruchte Zuid- Duitse boerenoorlogen in de 16e eeuw waren hongeroorlogen; de dertigjarige oorlog in Duitsland bracht de landbouw tot een zeldzaam laag peil. De uit puttende oorlogen van Lodewijk XIV voerden de opkomende landbouw ten gronde, hetgeen tot de Grote Revolutie voerde, die ïn werkelijkheid een hon- gerrevolutie was, verzwaard door de economische wantoestanden. Men kan zich voorstellen hoe buitenlan ders zich de ogen uitkeken, toen zij in Groningen de welvaart der venen zagen en in Noord-Holland de woeste wate ren der landvretende meren in bloeien de landbouw met gezond vee herscha pen zagen en de boeren wonende in. stenen huizen naast lustverblijven en nijvere molens, die koren maalden, olie persten en hout zaagden. Van honger geen spoor, integendeel Holland was door de Oostzeehandel de korenmarkt voor geheel Europa. „Zaaien met de hand" Vergelijken wij de productie van toen met die van heden, verkregen door onze hoog producerende soorten en doeltref fender bemesting, dan zien wij, dat op de nieuwe ingepolderde gronden en de vruchtbare meergronden in ons land de opbrengsten hoogstens 60 bereikten van dt cijfers waaraan wij gewend zijn. In Duitsland waren „halve" oogsten al zeer bevredigend, terwijl in droge jaren in het geheel niets werd geoogsll De vraog rijst dan of er niet genoeg knappe mensen waren die zich op de verbetering van werktuigen en de vrucht wisseling konden concentreren. Men sukkelt voort met het verouderde d-ieslag-slelsel met één jaar braak, slechte zaalmethoden, slechlc zaadwin ning. slechte grondbehandcling, arme lijke bemesting met slecht bewaarde stalmest. HIERLANGS AFKNIPPEN Z DEZE BON NVULLEN EN INZENDEN AAN POSTBUS 24 - WA8ENINGEN Z Zend mij gratis Uw brochure Super- g loslaat" en bovendien omstreeks 2 Kerstmis a.s. Uw boekje: „Bemesting door de Eeuwen heen" VOORLICHTINGSDIENST /VOOR als vakbekwame winkelier geef ik U de volgende tip: „Amerika is het land, waar de hoogwaardige katoen vandaan komt, Mevrouw. Een gelijkmatig, dicht gewe ven laken, dat voor 100% uit deze katoen is vervaardigd, behoeft niet gepapt te worden om het „mooi" te laten schijnen. Als vakman heb ik wel geleerd, dat een fijn en gelijk matig geweven laken juist uit die fabriek komt, waar men het gehele procédé van spinnen en weven, van Amerikaanse katoenvlok tot eindproduct in eigen hand heeft." Daarom verkoopt de vakman graag CINDERELLA lakens. Want CINDERELLA'S worden van a - z in eigen fabriek gemaakt. Uit louter hoogwaardige Amerikaanse katoen. CINDERELLA'S zijn foutloos en hebben geen „pap masker" nodig. CINDERELLA S behouden hun volle gewicht - óók na de was. Neem de proef! Koop CINDERELLA, het stof- en vochtvrij verpakte kwaliteitslaken. product heeft geen ZONDER PAP EN ZONDER FOUTEN Verkrijgbaar bij de vakbekwame Winkelier

Peel en Maas | 1954 | | pagina 4