ieder Terug naar Christus! DE NOODWET Ouderdomsvoorziening WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN De Sterre der Zee wijst ons de weg: Geknipt voor weer! Bestemming tot buitengewoon dienstplichtige Zondag 26 Sept. Pleisterzondag Uit„Peelen Maas" Zaterdag 25 September 1954 No. 39 VIJF EN "ZEVENTIGSTE JAARGANG ONDERVINDT PEEL EN MAAS f CONFECTIE VAN ?sl# EEN RIJK BEZIT DRUK EN UITGAVE FIRMA VAN DEN MUNCKHOF GROOTESTRAAT 28 TELEF. 512 GIRO 150652 Als het genadebeeld van de S terre der Zee op Zijn zegetocht door Lim burg ook in Venray komt, is dit voor Venray een grote genade, als de bewoners er zich voor open stellen. Zij kunnen die genade ook on verschillig afwijzen. Dat steeds maar rondtrekken met het genadebeeld kan sommigen dwaas toeschijnen, de gelovige mens ziet in dat rond trekken een uitbeelding van wat in werkelijkheid ook met Maria gaande is. Onze Moeder in de hemel heeft geen rust meer in de hemel, omdat Zij vol bezorgdheid is voor ons heil en lijdt om haar verloren kinderen. Maria gaat nu op aarde rond, nu eens hier verschijnend dan weer op een andere plaats, en Zij bezweert ons om terug te keren tot Christus. „Boetvaardigheid, boet vaardigheid Het is alsof Christus, omdat we naar Hem, naar Zijn Evangelie en Zijn H. Kerk zo slecht luisteren en zo ons ongeluk tegemoet gaan, als laatste redmiddel Zijn Moeder naar de aarde stuurt. Het is alsof God, omdat we Hem steeds meer uit ons dagelijks leven en uit onze moderne samenleving verbannen hebben, ten einde raad is en denkt: „Naar Mijn Moeder en hun Moeder zullen zij toch zeker wel willen luisteren". Bij al Haar verschijningen, te S alette, te Lourdes, te Fatima, te Beauraing en te Banneux, herhaalt Maria het woord, dat zij op de bruiloft van Kana tot de dienaren richtte: „Doet alles wat Mijn Zoon Jezus U zegt". En wij moeten niet denken, dat het een hopeloze zaak is, omdat de mensen toch schijnen te menen, dat zij God niet meer nodig hebben. Maria heeft immers in Fatima ver zekerd, dat ondanks het steeds bru taler zich opdringen van het kwaad, van ongeloof en godloosheid, ten slotte Haar moederlijk Hart zal zegevieren. De mensen zullen meer hun toevlucht gaan nemen tot haar moederlijk Hart. En door het Rijk van Christus weer stevig gevestigd worden. Hoe meer de duivel zich in deze tijd roert, des te meer zal Maria hem de kop verpletteren. Daarom is ook het rondtrekken van het genadebeeld een ware zege tocht: waar de mensen door ten- volle mee te doen met de huldiging en de oefeningen van deze vliegende Missie zich voor deze genade toe gankelijk maken, daar is ook bij velen een ware opleving van het christelijk leven waar te nemen, daar hebben ook echte bekeringen plaats. Door Maria terug naar Jezus Wal zegt de Paus ervan? Zal ook voor Venray de komst van de „S terre de Zee" een zegen zijn? Als allen volop meedoen, zeer zeker. Als wij luisteren naar de stem van Maria: „Terug naar Chris tus! Boetvaardigheid!" Wij willenhier de radio-boodschap laten volgen die de Paus 3 weken geleden heeft gericht tot het Bel gische volk bij gelegenheid van een Maria-Congres. Zij zijnookzeer toe passelijk op de Mariale dagen ter ere van de „S terre der Zee". „Voor alles vraagt Maria van U, sterk te staan in het geloof. Gij moet U verdedigen tegen een ma terialisme, dat langzamerhand de maatschappij binnendringt. Bij velen verraadt het zich in het zoeken van een confortabel bestaan, waar bij men geen zorgen wil hebben voor de dag van morgen. Het is zo gemakkelijk te vergeten, dat het tijdelijke welzijn niet het voornaamste doel is van het men selijk leven en dat er andere rijk dommen bestaan, eindeloos kost baarder en duurzamer, de rijkdom men n.l. van de goddelijke liefde. Het is de taak van Maria de S terre der Zee, aan de mensen een weer schijn uit de hemel te laten zien te midden van de bekommernissen die hen aan de aarde binden. Maria wil zo de mensen onvermoeibaar eraan herinneren, dat de beproevingen dezer wereld niet opwegen tegen de heerlijkheid, die God voor Zijn kinderen heeft bereid". En dan zegt de Paus, dat wij door Maria terug moeten naar Jezus in de Eucharistie. Ook bij deze zege tocht van de S terre der Zee" moeten wij het hoogtepunt zien inde plech tige viering van de H. Eucharistie, 's nachts in die dagen en de nach telijke aanbidding van het H. Sacrament. „Maria, zegt de H. Vader, heeft geen ander verlangen dan de mensen tot Christus te leiden, hen binnen te voeren in het centrale mysterie van het Christendom, dat van de Verlossing. Zij gaat voort, de Zoon die Zij eens ter wereld heeft ge bracht in het land Palestina, nu te geven aan de Kerk. Als Maria haar kinderen graag verzameld ziet voor een vurige ma nifestatie van geloof en liefde, dan is dat om hen tezamen te kunnen brengen rond het mystieke Brood, de H. Hostie; Maria wil de gelovigen weer terug brengen naar Jezus in de H. Eucharistie-viering, welke een symbool is van de eenheid, van de vrede en van de eeuwige vreugde in de hemel". P.D. Wie komt er in aanmerking voor PREES Ook voor hen, die niets bezitten Het is ons bekend, dat er nog vele oudjes zijn, die om de een of andere reden geen uitkering uit hoofde van de noodwet ouderdomsvoorziening ontvangen, deels omdat zij van mening zijn dat ze hun bezit eerst moeten „opeten", deels omdat zij eigenaar zijn van een pand of dergelijke. Deze opvatting is ten enenmale onjuist. Ook de tweede reden behoeft niet de oorzaak te zijn van het niet ontvan gen van een uitkering. Deze noodwet is in het leven geroepen om personen van 65 jaar en ouder en hen die binnen 5 jaar na het afkon digen van die wet 65 jaar werden en die een inkomen hebben beneden de gestelde grenzen, een bepaald inkomen te garanderen ter grootte van de kosten van het nood zakelijke levensonderhoud. Deze noodwet wordt uitgevoerd door de Raden van Arbeid en de Rijksverzekeringsbank, bijgestaan door plaatselijke of regionale adviescommissies. De wet geldt voor alle Nederlan ders. Verder voor vreemdelingen en staatlozen, die 20 jaar onafgebroken in Nederland hebben gewoond. Voor Belgen is dit 6 jaar. Niet alleen arbeiders (in de ruimste zin des woords), maar ook zelfstandi gen, ongeacht of zij grote of kleine zaken doen of deden. Om voor een uitkering in aan merking te komen, moet men zijn: hoofd van een gezin, ongehuwd, weduwe of weduwnaar. Gehuwde vrouwen komen niet in aanmerking. Degene die heeft nagelaten, hoe wel wel tot werken in staat, regel matig in de behoeften van zich of zijn gezin te voorzien (dit zijn de zogenaamde a-socialen) heeft geen recht op uitkering. De berekening Het inkomen wordt berekend naar de inkomsten, welke in het eerstvolgende jaar op de dag der aanvraag zal genoten worden. Onder inkomen worden verstaan alle inkomsten van welke aard ook, behalve enkele uitzonderingen. Onder het inkomen vallen dus: arbeidslonen e.d., inkomen uit ver mogen, pensioenen e.d., ouderdoms-, invaliditeits-, ongevallenrente, even tueel inkomsten van de echtgenote. De inkomsten uit vermogen worden geschat op 6 pet. voor gehuwden en 8 pet. voor ongehuwden, waarop aftrek voor eventuele hypotheek, rente voor rentedragende schulden en premie voor levensverzekering van betrokkene of diens echtgenote. Als vermogen worden niet aan gemerkt spaargelden als deze niet meer bedragen dan f 500.en sieraden tot een bedrag van f 2000. Niet als inkomen worden be schouwd alimentatie-uitkeringen door kinderen, uitkeringen van openbare, kerkelijke of liefdadige instellingen, toeslagen op ouder doms- en invaliditeitsrente. Deze toeslagen worden echter wel in mindering gebracht op de uitkering voorzover dit mogelijk is. Datum van ingang De uitkering gaat in op de eerste dag van de kalendermaand, waarin de dag gelegen is, waarop aan vrager daarvoor in aanmerking komt, met dien verstande, dat bij eventuele te late aanvraag de uit kering niet vroeger ingaat dan een maand voor die, waarin de aan vraag bij de Raad van Arbeid is ingediend. Wordt men dus b.v. in Januari 65 jaar, dan dient men reeds vóór deze maand zijn aan vraag ingediend te hebben. Bij overlijden van de man worden nog 5 volle maanden aan de weduwe doorbetaald. Ditzelfde geschiedt aan de man, als de vrouw overlijdt. Daarna gaat de herziene uitkering in. Overlijdt een ongehuwde, dan wordt uitbetaald tot de laatste van de maand waarin deze is overleden en wel aan degene, die naar het oordeel van de Raad van Arbeid daarvoor in aanmerking komt, mits deze binnen 3 maanden na het overlijden om de uitkering heeft verzocht. Waar liggen de grenzen? Er zijn verschillende grenzen vastgesteld voor de uitkeringen. Heeft iemand een inkomen van of boven onderstaande bedragen, dan behoeft hij geen aanvraag in te dienen, want dan is uitkering uit gesloten. Er zijn 5 klassen te weten 1ste klasse, indien ongehuwd en men heeft f 1250.of meer inkomen dan komt men niet in aanmerking. Voor gehuwden is dit bedrag ge steld op f 1845.—. Voor de tweede klasse-gemeente zijn deze bedragen resp. f 1195. en f 1760.voor de derde klasse resp. f 1145.en f 1680.voor de vierde klasse resp. f 1090.en f 1595.en de vijfde klasse resp. f 1035.en f 1510.per jaar. Men kan hoogstens uitbetaald krijgen de volgende bedragen: lste klasse ongehuwd f 696. gehuwd f 1200. 2de klasse ongehuwd f 672. gehuwd f 1164. 3de klasse ongehuwd f 642—, gehuwd f 1122.—. 4de klasse ongehuwd f 618. gehuwd f 1086. 5de klasse ongehuwd f 594. gehuwd f 1038.Alles per jaar. Venray-kom valt in de vierde klasse, de rest van de gemeente in de vyfde klasse. Aan de hand van bovenstaande! cijfers kan men zelf beoordelen of men al dan niet voor uitkering in aanmerking komt. Het verdient aanbeveling zich steeds te wenden tot de Raad van Arbeid. Men neme dan alle gegevens mede betreffende het inkomen. Gewaarschuwd wordt echter tegen het doen van onjuiste opgaven; behalve dat men zich schuldig maakt aan een strafbare overtreding, kan men ook het recht op uitkering geheel verspelen. x" Kom bij ons Uw keus maken uit de charmante collectie mo dieuze Falcons'. Wij tonen U graag deze schitterende reeks van modellen, stoffen en kleurenSchaf U nu de Falcon aan, die U al zo lang wilde bezitten Let op dit zijden etiket en het Uw Falcon-specialisl: BEKENDMAKING De Burgemeester van Venray brengt ter kennis van de ingeschre vene voor de dienstplicht der lich ting 1955, dat bij Koninklijk besluit van 10 Juli 1954 (Staatsblad 325) ten aanzien van de lichting 1955 o.m. het volgende is bepaald: Om van de bestemming tot ge woon dienstplichtige te worden uitgezonderd op grond, dat een broeder van de ingeschrevene met een gesneuvelde wordt gelijkgesteld (artikel 24, tweede lid, der Dienst plichtwet) moet de ingeschrevene een wettige broeder of een wettige halfbroeder gehad hebben, die: hetzij als militair: a. is overleden of wordt vermist tengevolge van oorlogshande lingen; b. is overleden tengevolge van verwonding of ziekte, opgedaan bij of door oorlogshandelingen; c. is overleden of wordt vermist in en door de militaire dienst; d. is overleden tengevolge van verwonding of ziekte, opgedaan in en door de militaire dienst; hetzij als lid van een verzets organisatie: e. is overleden of wordt vermist tengevolge van het plegen van actief verzet; f. is overleden tengevolge van verwonding of ziekte, opge daan bij het plegen van actief verzet; g. tengevolge van het plegen van actief verzet in een gevangenis of concentratiekamp is opge sloten geweest en aldaar is overleden; h. een opsluiting, als onder g be doeld, heeft ondergaan en als gevolg van de daarbij doorstane ontberingen na terugkeer uit een der bedoelde inrichtingen is overleden; hetzij als zeeman in de zin van artikel 1 onder c van het Vaarplichtbeslnit 1942. i. is overleden of wordt vermist tengevolge van oorlogshande lingen; j. is overleden tengevolge van verwonding of ziekte, opgedaan bij of door oorlogshandelingen. Formulieren voor het doen van de aanvrage om bestemming tot buitengewoon dienstplichtige op De zaak die Dames kleedt grond van een der bovengenoemde redenen, zijn verkrijgbaar ter gemeente-secretarie, afdeling II. De aanvrage moet plaats hebben vóór 1 October 1954. Venray, 1 September 1954. De Burgemeester van Venray A. H. M. JANSSEN Kath. E.H.B.O. looft voor f 25.000 aan- pry zen uit Zondag 26 September a.s. wordt de traditionele Pleisteractie ten bate van de Kath. EHBO gehouden. Aan de kerken zullen weer de bekende pleisters verkrijgbaar zijn, die een nieuw geheim verbergen. De prijs winnaars wacht een bedrag van f 25000, verdeeld in één prijs van f 5000, vier van f 2500 en tien van f 1000. Daar de EHBO, evenals het Thuis front, niet meer aan bod komt voor de KRO-microphoon door de bun deling van alle radio-acties-hetgeen geschiede op voorstel van de EHBO zelf, zal de uitslag ditmaal 's avonds lichtgevend op alle pastoriën van het land te zien zijn. Het geheim gaat ditmaal schuil in een magisch vierkant. Wie het eerst het telefoonnum mer vindt en het (geheime) num mer in Rotterdam belt, wacht een extra prijs van f 2500 in de vorm van een neon kruisinstallatie, die hij aan de parochie mag schenken. Als traditioneel is het bedrag de zelfde dag verkrijgbaar aan de Cen trale Post van de EHBO; de helft moet echter in waarden worden be steed bij een groot concern. De Kath. EHBO hoopt nu spoe dig het bedrag bijeen te hebben, dat haar in staat zal stellen om zich van de „inzamelingsmarkt" terug te trekken. Momenteel worden nog grote sommen opgeslokt door de kostbare investeringen, bij de op richting van nieuwe afdelingen. Het zijn er inmiddels reeds 520 geworden met 25000 leden. De Kath. EHBO is daardoor veruit de grootste organisatie op dit gebied in het gehele land geworden. Daar nagenoeg alle arbeid voor de or ganisatie, ook de cursussen die door de doctoren worden gegeven, zonder vergoeding wordt verricht, kan het gehele bedrag worden besteed voor de aankoop van verbandstoffen, brancards, zuurs tof koffers, kleding enz. enz. Na deze inzameling wordt het gehele apparaat van de Kath. EHBO weer ingeschakeld voor de nationale inzameling via de KRO. die een ge hele week zal duren en waarvan de baten ten goede zullen komen aan zes organisaties: gezinszorg, kinderbescherming, jongens- en meisjesjeugdzorg, geestelijke volks gezondheid, de sportbond en de va- eantie-jeugdhuizen. Tijdens de laatste actie, die in het vroege voorjaar van 1955 gehouden wordt, zal voor 2 en een halve ton aan prijzen worden uitgeloofd. van 21 September 1895 Tot gardiaan te Venray werd gekozen P. Rogerius Burgers, tot vicarius P. Adrianus Lambert. Tot gardiaan te Weert werd gekozen P. Victorinus Sieben, die gardiaan was te Venray. P. Liberatus Schee pers, vicarius te Venray werd in structor van de fraters te Weert. Dr. J. Rousseau, die te Ven ray 50 jaren practiseerde, overleed op 85-jarige leeftijd. Voor de hoofdakte slaagden te Arnhem de dames J. v. Blarkem, L. Bronsveld, J. Desain en M. Hoef nagels, allen van „Jerusalem". F. van den Dries vestigde zich als arts te Venray. 22 September 1900 Het nummer bevat over de ver volging in China: 1) Onze Paters in China. 2) Brief uit de Missie van Zuid- Chansi aan de Hoogeerw. Provin ciaal der Minderbroeders in Neder land (van P. Odoricus Timmer). 3) Uittreksel uit een (met potlood geschreven) brief van Pater Placidus Slijkerman aan zijn ouders te Zwaag bij Hoorn. 22 September 1899 Bij de aanbesteding van een herenhuis in de Frontespiesstraat voor rekening van Mej. de Wed. Slits werd het metselwerk gegund aan M. Jacobs en Th. Pouwels voor f 1430 en het timmerwerk aan L. Wijnhoven voor f 1043. Op 22 September overleed Antoon Millen, sinds 46 jaar veld wachter te Venray. 24 September 1898 De schutterijen herleefden: St. Anna had nagenoeg 60 leden, het Zandakker 47 en 't Hoff ruim 30. Mère Augustine van Jerusalem ging haar 50-jarig jubileum vieren. Het aantal studenten van het Gymnasium steeg met 30 tot 130. De heer P. Potten was met f 1193.90 de laagste inschrijver voor de bouw (timmerwerk en leveran tie) voor de heer P. Meuws-Slits. Tot definitor van de Neder landse Provincie der Minderbroe ders werd gekozen P. Victorinus Sieben, die ook vicarius werd te Venray. Gardiaan werd er P. Libe ratus Scheepers. De gardiaan van Venray, P. Rogerius Burgers werd vicarius te Weert. Uit Venray ver trok Pater Innocentius van Boort, die secretaris werd van de Provin ciaal, Op 26 September zou C. van Boeckel, pastoor te Blitterswijck, zijn 60-jarig priesterfeest vieren. Hij was sinds 1870 daar herder, voor die tijd 11 jaar te Geijsteren. Hij werd al benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. 24 September 1904 Bij het Kapittel van de Minder broeders werd gekozen tot definitor Pater Engelbertus Engels, rector van het Gymnasium te Venray. Gardiaan te Venray werd Pater Victorinns Sieben, vicarius Pater Linus Zuidgeest. Op 22 September overleed te Roermond Mgr. Dr. P. J. Hoef nagels, president van het groot- Seminarie. Hij was geboren te Venray 28 Maart 1820. Mgr. Drehmans diende 20 Sept. het H. Vormsel toe aan 800 kinde ren van Venray en omstreken. Land- en Tuinbouw Vakkundige zorg voor het fruit Fruit is kostbaar, zowel voor de fruitteler als voor de consument. Voor de teler houdt dit in, dat hij zijn vruchten met de uiterste zorg moet behandelen, want ook de aller geringste beschadiging vermindert de waarde aanzienlijk. In Marokko, waar men, evenals hier, veel fruit exporteert, heeft men sinds kort een oplossing ge vonden, die ook in Nederland al veel toegepast wordt. Sinds lange tijd namelijk zocht men er naar de mogelijkheid om het fruit op zijn lange weg langs geleideband en sor- teermachine, waar de vruchten het meest te lijden hebben, te bescher men. Men probeerde het met vilt, paardenhaarbekleding, maar was onvoldaan, want beide stoffen ver vuilden en werden spoedig insecten nesten. Zodra de mogelijkheid zich voordeed, probeerde men het met schuimrubber. Men is nu zeer voldaan over deze werkwijze. Het materiaal voldoet uitstekend; de ondoordringbaarheid en de gemakkelijke wijze van be vestigen op alle onderdelen, onver schillig van welk materiaal, hadden tot gevolg, dat in één seizoen de volledige kosten van aanschaf meer dan ruimschoots werden vergoed. Door de verende eigenschappen van schuimrubber was het aantal gekneusde vruchten veel minder. Zonder twijfel zullen alle fruit telers, voor wie het vinden van een goede sorteermethode van het tere en vroege fruit een probleem vormt, deze mogelijkheid overwegen. Een goede wijze van bescherming, vooral voor het exportfruit, is eco nomisch. De resultaten, die reeds behaald zijn, voorspellen voor de kwaliteit van de Nederlandse oogst alle goeds.

Peel en Maas | 1954 | | pagina 1