Zie onze speciale Cinderella- etalage Magazijn DE ZON Iluisvlijt-Tcntoonstelling tc Well. Rare heelmeesters in vroeger lp FIFAX JAC. FONCK VENRAY Neen, Mevrouw, een laken moet paploos zijn Vervolg van pagina een. niet bepaald op haar mondje ge vallen, en daar gaf ze overvloedig bewijzen van. Zelfs de Officier, die anders voor geen kleintje vervaard 'is, moest, of hij wou of niet, eer biedig zwijgen. Tegen zulk een woordstroom was zelfs hij niet opgewassen. Daar was maar een middel voor. Met de sterke arm werd ze de zaal uitgezet, De ge tuigenissen waren pertinent, o.a. van een Jodin, die bij het afleggen van de eed het hoofd moest bedek ken, zodat de juffrouw na haar terugkomst te horen kreeg dat de straf f 25.-bedroeg en 14 dagen voorwaardelijk. Ze kan dus beter uit Roermond wegblijven. Een Gennepenaar had op de eerste plaats een ander een steen tegen zijn hoofd gegooid. Dat. mag niet en dat kost f 5.Maar hij had ook planken uit de Maas gevist in de heilige veronderstelling, dat die toch van niemand waren. Ze waren echter wel van iemand en wel van een aannemersbedrijf, dat aan de brug werkt en inderdaad wel eens een plank in het water liet vallen. En dat kostte hem nu f 60.zodat ook deze heer voorlopig beter van de Maas weg kan blijven. En dan was er een, die hier op de Leunense weg ettelijke boompjes en wegpaaltjes kapot had gereden, maar door was getuft. Hij kreeg echter naast de rekening over het beschadigde nog eens extra f 90. te betalen, aangezien men niet door mag tuffen, als men brokken maakt. Het kasteel Well zal van 2 tot 10 October a.s. de 11de Prov.Huisvlijt- tentoonstelling herbergen, welke nu ook onder auspiciën van de Cultu rele dienst van de K.A.B. Limburg wordt gehouden. Het gaat er met deze expositie vooral om de bezoekers een denk beeld te geven hoe de Limburgse bevolking haar vrije tijd besteedt. Niet enkel daarom worden werk stukken van K.A.B.-leden verwacht maar van iedere Limburger, die aan huisvlijt doet. Zoals men weet, is huisvlijt een veel omvattend begrip. Producten van eenvoudige handen arbeid in papier, leer, hout, pitriet, raffia, karton enz. vallen daar even goed onder als zelfgemaakte meu bels, speelgoed, modellen, gereed schappen, gebruiksvoorwerpen, fo to's en dameshandwerken, zelf getekende, geschilderde en uit me taal gedreven werkstukken, alsmede boetseer-arbeid kunnen eveneens worden ingezonden. Bijzondere waarde wordt gehecht aan die werkstukken, welke door de vervaardiger zelf zijn ontworpen. Elke deelnemer mag ten hoogste met drie werkstukken aan de ten toonstelling deelnemen. Tevoren zal selectie worden toegepast. Ook is toegestaan voorwerpen in te zenden, welke op school gemaakt zijn. Er wordt gerekend op mede werking der rijpere jeugd, leden van K.A.J., Kajotters, Jong Neder land enz. Een werkcomité is met spoed aan het werk gegaan om van deze huisvlijttentoonstelling een gebeur tenis te maken. De vorige te Heer len gehouden tentoonstelling trok 11.000 bezoekers. Deze 11de zal die belangstelling eveneens gaande maken. Een persoonlijk beroep is reeds gedaan op de 400 bekende Limb, huis vlij tbeoefenaars. Men wil trachten een paar wo ningwetwoningen model in te rich ten. Dit leert de bezoekers hoe zij dergelijke woning met bescheiden middelen smaakvol en practies kunnen inrichten. Zaterdag 2 Oct. wordt de tentoon stelling geopend. Tussen 24 en 30 Sept. worden de inzendingen ver wacht. Inschrijvingsbiljetten zijn te krijgen bij de pl. besturen van de K.A.B. door te brengen op geen andere plaats dan de Halle-toren. Waarom hier? Als de betrokkenen aangetast waren, zo redeneerde men, dan kon van die hoge plaats de besmetting nooit verder komen, omdat men aannam, dat besmetting altijd klom en nooit daalde, van onder naar boven zich verspreidde in de ruimte en niet andersom. Verschillende personen konden zich vroeger met geneeskunde occu peren. De barbiers hadden in dezen soms een taak te vervullen, terwijl de hoefsmeden meestal optraden als veeartsen. De bevoegdheid om zich met de heelkunde in te laten was zelfs aan de scherprechters toe gekend. Wie door de beul op eniger lei wijze bij de zogenaamde „ccherpe examinatie" of geseling erg toege takeld was, moest naderhand ook ook door hem behandeld worden voor de genezing. In een gedicht van Daniël Heinsius uit 1613 leest men: „Wie dat de beul verminkt, die moet hij weer genezen". In een archiefstuk uit Zwolle van 1667 wordt een geval verteld van een jongetje, wiens rug gebroken was door onvoorzichtigheid van iemand, aan wie het kind was toe vertrouwd geweest. De vader ried men aan zich tot de beul te Kampen te wenden, die als knap heelmeester bekend stond. Deze ordonneerde het gebruik van grote windselen, met iets besmeerd, en een keurslijf, van binnen met blik beslagen. Het kind kwijnde na een marteling van twee en twintig weken weg... Voor burgemeesters en schepenen van Westkapelle in Zeeland ver scheen in 1674 de baljuw Cornelis Pancras, tevens chirurgijn aldaar Jan de Swart, chirurgijn te Zoutelande. Zij verklaarden, dat iemand door het schieten met een kanon zozeer gewond was, dat zijn linkerhand niet meer kon genezen Om het leven van de patiënt te redden, adviseerden zij dit lichaams deel te amputeren, waarvoor zijde machtiging van de magistraat vroe gen. Deze hoorden hierover de me ning van de naaste bloedverwanten van de patiënt en stonden toen toe „met mes en zaag, als naar de kunst uitvoerbaar, de hand te verwijderen" hetwelk nog diezelfde dag ge schiedde. Tussen 1656 en 1689 werden te Amsterdam langs operatieve weg soms grote kliergezwellen op boven- en onderkaak succesvol weggeno men, zij het op zeer omslachtige wijze. Bij de operatie strooide men in de wonde bloedstelpend poeder en stopte er verbrand blauw linnen in: dit linnen kon later soms moei lijk worden verwijderd en liet dan een zwartachtig lidteken na, waar het lichtelijk met het vlees was vergroeid. Voor de wondgenezing gebruikte men „dragtzalf, rozen- honing, olie met eieren en eindelijk vel telende pleisters". Hoe de geneeskundige praktijk beloond werd, kan blijken uit een besluit van de kerkeraad te Zwart sluis in 1703. Hierbij was de meester- chirurgijn verplicht alle kinderen en oude personen, die door de diakonie onderhouden werden, te behandelen bij hun kwalen, gebre ken en ongemakken, geen enkele uitgezonderd, waarbij hy nog moest leveren alle nodige kruiden en me dicamenten, en dat alles voor de jaarlijkse som van achttien Carolus- guldens en achttien stuivers. Dr. H.K. H.Ct. Het wekt bevreemding, als wij lezen, in hoe korte tijd vroeger soms een academische titel kon behaald worden. Als de jonge Pieter Cor- nelisz. Hooft tussen 1601 1606, na zijn Italiaanse reis, vijf jaren op het handelskantoor van zijn vader gezeten heeft maar afkerig is ge worden van het handelsbedrijf, gaat hij in 1606 rechten studeren te Leiden en in de nazomer van 1607 is hij daarmee al klaar. Westerbaen geeft de studie voor predikant op, reist met een vriend naar Frankrijk en weet daar spoe dig te Caen in de medicijnen te promoveren. De geneeskundigen kwamen in ons land in de zeventiende eeuw meestal voort uit de kringen van Remonstranten en Doopsgezinden, die uitgesloten waren van het be kleden van openbare ambten van wege hun geloof, evenals de katho lieken en zodoendein handel, bedrijf of studie zich een maatschappelijke positie zochten te verwerven. Naast veel gekwakzalver vond men ook ernstige pogingen om zelfs in voor die tijd uiterst moeilijke gevallen de patiënten te helpen. De medicinale wetenschap maakte slechts langzaam vorderingen. Als zonderlinge opvatting van geneesmethode uit de eeuw tevoren wijs ik op wat in 1564 te Knesselare, een dorp in Oost-Vlaanderen, ge daan werd tijdens een zogenaamde pest-epidemie. Ziekenverplegers uit Brugge waren er behulpzaam ge weest en keerden toennaar Brugge terug. Bij hun terugkeer gelaste de stedelijke magistraat echter voor hen een quarantaine van zes weken Foto Hoedemaekers Henseniusplein 6 versiopie I was/a/e/s en gootstenen gaan vanzelf open met: WEET WAT DE WEVER WEEFT. als vakbekwame winkelier geef ik U de volgende tip Deze raad geef ik U mevrouw: Koop toch vooral lakens zonder pap; dan alleen kunt U zelf de kwaliteit controleren en beoordelen of het weef sel foutloos is, want pap kan foutjes „maskeren". Die pap doet bovendien een laken zwaarder schij nen dan het in werkelijkheid is. Daardoor komt het, dat een paploos laken soms dunner lijktmaar na de was het toch wint. De vakman beveelt daarom CINDERELLA lakens aan. CINDERELLA'S zijn foutloos en hebben geen „papmasker" nodig. CINDERELLA'S behouden hun volle gewicht ook na de was. Overtuig U zelf! Koop CINDERELLA, het stof- en vochtvrij verpakte kwaliteitslaken. c'0 dereiia pa\>v»asl heeft geen UOtVlei ,ker £jomjaaAcl product ZONDER PAP EN ZONDER FOUTEN Verkrijgbaar bij de vakbekwame Winkelier

Peel en Maas | 1954 | | pagina 4