Afscheid van Deken Berden Kindervacantiewerk ALBERT HEIJN R.K. Middelbare Handelsavondschool Meersvoorlichting Circus 't HOEFKE komt in VENRAY! Sluiting Uw boodschappen bezorgd per ALBERT HEIJN-Helicopter Boerenmetworst luaa&t a ket Zaterdag 28 Augustus 1954 No. 35 VIJF EN ZEVENTIGSTE JAARGANG f ONDERVINDT 'T KLEDING WINT 'T PEEL EN MAAS f CONFECTIE VAN yk EEN RIJK BEZIT DRUK EN UITGAVE FIRMA VAN DEN MUNCKHOF GROOTESTRAAT 28 FIRTMEALEVFAN5l5EN GIROC150652 WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN SffSSlSggitfi,™iJSFOSFfSi Het moet Zondag een zware dag geweest zijn voor de HoogEervv. Heer Deken, die nu het einde ge komen wist van zijn bijna twintig jaar lange herderstaak in de parochie van St. Petrus Banden. Hoewel hij er aanvankelijk geen oren naar had om zijn afscheid officieel te doen zijn, is hij later gezwicht voor de aandrang van velen, die terecht meenden, dat dit vertrek niet stil kon gebeuren. En zo ging hij Zondag dan op naar het vertrouwde altaar van St. Petrus Banden voor een plechtige Hoogmis. Luisterrijk was het koor versierd, ontelbare kaarsen gaven hun zacht licht en zwaar van het goud waren de paramenten. Geassisteerd door zijn kapelaans, met als presbyter-assistent Rector Wismans en als cantores de heer Pastoor van Merselo en Frater Wijnhoven en bijgestaan door vele, vele misdienaars, droeg de grijze Deken, zichtbaar onder de indruk zijn laatste Hoogmis op in de kerk, die hem lief is als geen ander. Het zangkoor zong een meerstemmige Mis van Franken, terwijl na de plechtige Te Deum, waarin God gedankt werd, voor al het goede wat de Deken brengen mocht, een meerstemmig psalmlied ten gehore gebracht. Onder deze H. Mis, evenals onder alle H. Missen in de Parochiekerk, Paterskerk en de Heide, was de eerste collecte bestemd voor een afscheidscadeau aan de scheidende Deken. De Hoogmis was druk bezocht, maar bij de officiële afscheids receptie in de hal van de Sint Petrus Banden-school was de pu blieke belangstelling enorm. Rond half twaalf arriveerde daar de HoogEerw. Heer Deken, vergezeld van het volledig Kerkbestuur, de parochie-geestelijkheid, gemeente bestuur en vele priesters. In de hal waren de afscheidsregisters op vier plaatsen ter tekening neergelegd en nog moest het publiek dikwijls wachten, zo druk was het er. Daar heeft dan deze grijze pries ter zijn parochianen de hand ten afscheid gereikt. Afgevaardigden van verenigingen, particulieren, jong en oud in een lange rij trokken voorbij de tafel, waarachter de Deken had plaats genomen. Aangedaan reikte hij allen de hand en het was duidelijk hoe zwaar het hem viel hen allen te moeten verlaten. Meer dan anderhalf uur lang trokken de mensen voorbij. Er werd op verzoek niet gesproken. Een simpele handdruk, een hand tekening in de registers, dat zal de herinnering zijn aan deze dag voor onze scheidende Deken, als hij zijn welverdiende rust heeft in de oude kapelanie te Leunen. ..Er wordt beweerd", aldus voor zitter Schoester op de sluitingsmid dag van het kindervacantiewerk, „dat Venray de kracht niet meer kan opbrengen, iets goeds te orga niseren. Het kindervacantiewerk, dat niet alleen meer dan 500 kin deren een prettige week heeft bezorgd, maar ook vele moeders haar taak wat lichter heeft gemaakt, is het bewijs van het tegendeel". Inderdaad kon de voorzitter van dit werk bovenstaand met trots getuigen, als hij de kinderen en vele ouders Zaterdag j.l. op het sportterrein verenigd zag om op de we zouden haast zeggen: tradi tionele wijze afscheid te nemen van het kindervacantiewerk. Daar toonden de meer dan 30 leiders en leidsters met hun ver schillende groepen hoe de kinderen bezig gehouden waren en iedere groep bracht op zijn manier het een of ander naar voren. Het was Deken Berden, die namens de parochie deze leiders en leidsters hartelijk dank bracht voor hun opofferend werk en deze belangeloos verrichtte arbeid aan anderen als voorbeeld stelde. Een dank, waarbij ook de Burge meester zich aansloot, die het particulier initiatief, dat een en ander tot stand wist te brengen, prees en de dank overbracht namens alle ouders voor het gepresteerde werk. De heer Laurensse, voorzitter van het Sociaal Charitatief Centrum, wat aan de voorbereiding van dit werk zo menig steentje heeft bij gedragen, was dezelfde mening toegedaan als de voorzitter van het Kindervacantiewerk. Ook hij was van mening, dat als er Ven- rayse mensen werden opgeroepen voor liet een of ander, zij toch altijd spontaan hun medewerking gaven. Dat bleek uit het groot aantal leiders en leidsters, dat bleek ook uit de giften en gaven, die men in ontvangst mocht nemen voor dit werk. Hij deed een drin gend beroep op de aanwezigen deze zelfde spontane medewerking ook te geven voor ander vereni gingswerk en besloot met zijn dank te brengen aan allen, die Venrays jeugd en hun moeders 2 prettige weken hebben bezorgd. Als dan voorzitter Schoester het kindervacantiewerk sloot, dan was dat een spontaan dankwoord, niet voor het werk zelf, maar voor allen, die met hun steun en sym pathie dit alles mogelijk hebben gemaakt. „Blijft die steun en wordt ze groter", aldus de heer Schoester, „dan kan het volgend jaar het werk nog meer worden uitgebreid en nog betere resultaten hebben". Was dit alles het meer officiële gedeelte, in het on-officiële gedeelte liet de jeugd horen en zien, wat ze geleerd hadden. Dat we voorlopig geen gebrek aan toneelspelers zul len hebben is o.a. een der conclusies, maar de voornaamste is wel, dat bleek, dat Venrays jeugd zich uitstekend geamuseerd had, wat ook te zien was in het tentoon gestelde fröbelwerk, dat keurig in het patronaat tentoongesteld was. Zo was iedereen tevreden na afloop van deze middag, waarop de publieke belangstelling groter was als we hadden durven denken op een Zaterdagmiddag. En we wachten nu rustig af tot het vol gend jaar. Blijkens achterstaande adverten tie bestaat er weer gelegenheid zich op te geven als leerling van boven genoemde school. Naast een school voor onze boerenjeugd en de Nijverheidschool bezit Venray ook een onderwijs inrichting, die meer speciaal be stemd is voor onze Middenstands- jeugd. Niet allen zijn hiervan vol doende op de hoogte. Deze Middelbare Handelsavond school van de Venrayse Middenstand is gegroeid uit de vroegere z.g. Handelscursus. Intussen is het leer plan der school, het aantal lesuren enz. meer aangepast aan onze mo derne tijd. Gedurende 40 weken ontvangen de leerlingen 12 uur per week les in de vakken boekhouden, handels- rekenen, Nederlandse taal, Handels- en Wetskennis. Bovendien nog lessen in de Duitse Handelscorresponden tie. De cursus duurt 3 jaar. Aan het einde hiervan onderwerpen de leer lingen zich aan een school-examen. Bij gunstig gevolg hiervan ont vangen de geslaagden een getuig schrift, dat hun vrijstelling geeft van het z.g. Middenstandexamen. Het spreekt vanzelf, dat niet be hoeft gewezen te worden op het voordeel van zulk een schoolexamen. Wie kan leerling worden der school? Jongens zowel als meisjes, die de gewone lagere school af hebben. Zij die enige jaren Mulo- of andere opleidingen gevolgd hebben kunnen in de 2e klas geplaatst worden ter wijl de bezitters van het Mulo diploma als regel de 3e klas volgen en dus in één jaar hun diploma kunnen behalen. Ook zij, die geen vestigingsdiploma nodig hebben, maar op kantoor wensen te gaan, vinden hier een grondige opleiding voor de voor hen noodzakelijke diploma's. Nu de vacanties ten einde spoeden, wordt het tijd, zich te bezinnen op de vraag: Wat ga ik doen? Welke school ga ik volgen? Vraagt eens om inlichtingen bij één van de in de advertentie ge noemde leraren. Zij zullen U gaarne over een en ander de gewenste in lichtingen verstrekken. Gij, Middenstanders, profiteert van Uw eigen school en geeft Uw kinderen dat onderwijs wat voor hen het meest geëigend is. Voedt de kinderen op tot goede weggebruikers De minister van Onderwijs, Kuns ten en Wetenschappen heeft een rondschrijven inzake verkeers- onderwijs gericht tot de leiding der lagere scholen. „De wijze, waarop het wegverkeer, in het bijzonder na de oorlog, zich ontwikkelt, vervult mij met grote zorg", aldus de minister. „In het verkeer valt immers een daling van het verantwoordelijkheidsgevoel en een toenemende onevenwichtig heid, achteloosheid en gebrek aan zorgvuldigheid ten opzichte van de naaste te constateren. Het aantal verkeersongevallen in 1953 bedroeg 85.243, het aantal doden 1287 en het aantal zwaar gewonden 13.736. Uit de politie rapporten blijkt, dat zeer vele verkeersongevallen moeten wor den toegeschreven aan: a. onbe kendheid met de verkeersregels; b. karakterfouten als onvoorzich tigheid, onbeleefdheid, ongeduld, onbeheerstheid, gebrek aan disci pline en verantwoordelijkheids besef. Hoewel m.i. in de eerste plaats de ouders de plicht hebben hun kinderen op te voeden tot goede weggebruikers, komt niettemin een belangrijk gedeelte van de verkeersopvoeding voor rekening van het onderwijzend personeel. Naar mijn mening kan en mag de school zich aan de taak, die te dezen op haar rust, niet onttrekken. Ik moge u dan ook dringend ver zoeken, aan het doen geven van verkeersonderricht op de onder uw bestuur staande scholen de nodige aandacht te schenken". Op de MULO-school heeft men al verkeersvoorlichting gevolgd en hopelijk wordt er op de lagere scholen mee begonnen. Uit„Peel en Maas" van 31 Augustus 1895 Op 8 September zou het 120 jaar geleden zijn, dat de processie van Venray voor het eerst naar Oostrum trok. De heer Jean Kemps, opende een sigarenwinkel in het pand School straat, voorheen bewoond door Piet Arts, die naar Rotterdam vertrok ken was. van 27 Augustus 1909 De Fanfare „Euterpe" bracht op 20 Augustus een serenade aan de Burgemeester Esser, bij zijn her benoeming als zodanig. van 27 Augustus 1898 Op 24 Augustus werd benoemd tot Burgemeester van Venray, de heer Henri EsserTrynes. Op 25 Augustus werden serenades ge bracht, van 26 Augustus 1899 De heer Villekens, veearts te Berkel, solliciteerde naar het ambt van veearts te Venray. De heer Secretaris Stoot be steedde het metsel- en pleisterwerk voor zijn nieuwe woning aan, ge legen aan de Stationsweg. Laagste inschrijver was E. Oudenhoven, Eindt, voor f 2S09, De Statuten van de Boeren leenbank Venray, werden koninklijk goedgekeurd. Jan van Meyel, voerman op Venlo, verhuisde van de Houten- hoek naar de Langstraat, Zijn vrachtkar reed iedere Donderdag en Zaterdag. van 25 Augustus 1900 Te Roermond overleed de Z.E. Heer Eugéne Janssens, pastoor te Linne. Hij was van 1886—1893 ka pelaan te Venray. van 24 Augustus 1895 De dames Ellerbeck en Fischer van Jerusalem slaagden te Den Haag voor akte Frans L.O. Land- en Tuinbouw Kalk op het stoppelveld! Wanneer straks de gewassen weer het veld ruimen, breekt een gunstig tijdstip aan om met strooien van kalk te beginnen. Vooral de stoppelbekalking is van groot belang, Zodra het graan van de akker is verdwenen, kan men reeds zonder enige bewerking de kalk uitstrooien. De practijk heeft de grote waarde der betekenis van kalk en magne- siumstoffen voor de ontwikkeling der planten voldoende bewezen. Vele gronden geven lang geen maximale opbrengsten omdat |de kalk- en magnesium toestand niet in orde is. We moeten er bijv. rekening mee houden, dat de helft van het bouw land vooral op zandgrond te zuur is. Dit betekent dus, dat van 50 pet van dit bouwland niet de maximale op brengst wordt verkregen. Er zijn vele bruikbare kalkmest- stoffen in de handel. Het verschil in gehalte en prijs is echter groot. Is de grond zuur en arm aan magnesium dan gebruike men een magnesiumhoudende kalkmeststof. Wanneer men magnesium poeder- kalk uitstrooit, wordt in een goede combinatie, die voor zware en lichte gronden geschikt is, magnesium en kalk aan het land toegediend. Beide elementen zijn onmisbaar voor onze planten, men diene er dus voor te zorgen, dat deze be langrijke voedingsstoffen steeds voldoende aanwezig zijn. 100 gram 41 Vacantleganger Regenboog tegtl Ik heb nog nooil zoveel geschuild p voor de regen als in mpn vacantie Toch is er iedere dag minstens één zonnestraal in m(jn vacantie-be- staan. Dat is het heerlijk kopje Boffie-koffie. dat in mijn pension wordt geschonken Een verkwik king. die maakt dat je er weer voor 100',0 legen kunt. BOFFIE: het woord voor de lekkerste KOFFIE Verschillende plaatsen in Nederland hebben een dezer dagen beleefd, dat Albert Heijn de boodschappen per m Helicopter afleverde. Het valt niet te voorspellen of dit de toekomst is. Wèl staat vast dat Albert Heijn ook in de toekomst de beste kwaliteit tegen de laagst mogelijke prijs levert. Ontbijtworst, Unox 200 gram 49 Zuivere Slaolie hele fles 139 Palmoliezeep doos 4 stukken 59 Koffie250 gram vanaf 179 Thee .100 gram vanaf 59 Beschuit met waardebon, grote rol 14 st. 25 Grote Snijkoek per stuk 39 Daisy Biscuits 250 gram 25 Verleden week vertelden wij U al iets over het optreden van Circus 't Hoefke, ten bate van de Fran ciscaanse Missie-procure in Venray. Het zal eenieder bekend zgn, dat de man, die destijds het initiatief nam tot de oprichting van Circus 't Hoefke, niemand minder is dan Dr Hub van Doorne uit Deurne. Dr van Doorne draagt de sociale en charitatieve werken een ruim hart toe en hij vervult dan ook meerdere bestuursfunctie in plaat selijke en provinciale sociale in stellingen. Dat hij tevens in het Deurnese gemeenschapsleven een vooraanstaande plaats bekleedt, be wijst het amateur-circus 't Hoefke, dat is samengesteld uit vertegen woordigers van alle standen en beroepen, eens te meer. Een dorp speelt circus. De eerste uitvoeringen van circus 't Hoefke werden in 1947 in Deurne gegeven. Sindsdien heeft 't circus een verrassend snelle ontwikkeling beleefd, die een bewijs is voor de energie, de wilskracht en het door zettingsvermogen, waarmee de Deurnese amateurs deze zaak aan gepakt hebben. En misschien juist daarom ken nen deze mensen, die het circus- ambacht uit pure liefhebberij be oefenen, geen groter voldoening, dan een dankbaar publiek te heb ben. Zij weten, dat de opbrengst, die zij bij elkaar spelen, geheel voor liefdadige doeleinden bestemd is en stellen zich tevreden met het applaus, dat zij ontvangen. De beide dochters van de heer Hub van Doorne, de tweelingzusters Tiny en Anny, hebben zich reeds jong de omgang met paarden eigen gemaakt. Als dreumessen werden zij al op een pony gezet en toen zij ouder werden, kregen zij de ge legenheid om blijk te geven van hun aangeboren talent voor de dressuur van paarden. Zij wisten met behulp van enige hippische lectuur perfect te dresseren. De gymnastiekvereniging Deurne beschikte over enkele, nagenoeg volleerde acrobaten en toen ook de harmonie nog bereid bleek te zijn om een orkest samen te stellen, kon men al weldra een gezamelijke uitvoering geven. Zo begunstigden de omstandig heden de geboorte van dit amateur- circus, dat aanvankelijk alleen tot doelstelling had de dorpsgenoten ontspanning te bieden, doch dat al spoedig ertoe overging om als enig doel de liefdadigheid voor allerlei charitatieve werken na te streven. Het is daarom niet te verwon deren, dat elke stichting of vereni ging 't Hoefke graag inschakelt om zodoende de vaak schaarse kasmid delen op een beter peil te brengen. Een avond in Circus 't Hoefke is altijd wel besteed, niet alleen omdat de sfeer in dit circus zo bijzonder goed is. Men voelt de onderlinge kameraadschap en het opgaan van de artisten in de prestaties van hun collega's. Wij kunnen U een bezoek aan dit circus, dat op 4, 5 en 6 September a.s. optreedt op het Sportterrein aan de Leunse weg, in ieder opzicht aanbevelen. Rivierwater hoog De stijging van het water in de boven-Rijn blijkt ook nu in de benedenloop steeds meer te ver vloeien en noch de 10.44 m van Lobith, noch de 8.22 m die Nijme gen Dinsdagochtend meldde, bete kenen voor de brede stroom van de Waal meer dan een flinke slok. De enorme regens in Zwitserland kunnen dan ook voor nog ten hoogste een halve meter was in Nederland zorgen. Gevaarlijker echter kan de door de regens in Midden-Duitsland veroorzaakte rivierstijging worden. Uit het Roergebied en ook verder stroomopwaarts langs de rivier komen meldingen binnen van zware regenbuien die hier en daar zelfs het karakter van miniatuurzond- vloeden schijnen te hebben aange- Dodelijke val uit boom De 42-jarige Vonken uit Kelmond- Beek is tijdens het fruitplukken uit een boom gevallen. Hij liep ernstige verwondingen op en werd In het ziekenhuis „St. Annadal" te Maas tricht opgenomen. Daar ls hij over leden. De man was gehuwd en vader van drie kinderen.

Peel en Maas | 1954 | | pagina 1