Venray's SPORT Sterven de vogels nit? net dagmeisje 15-16 j. Verplichte inenting tegen pokken Indust'aeueitigiHg „niet af' Baconvarkens Burgerlijke Stand Venray ADVERTENTIEN Kinderen Versteegen IOmc geschenken steeds aan Pouwels denken.... Het Warenhuis Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter openbare ken nis, dat op Donderdag 19 Augustus a.s. des namiddags 2 uur in het Consultatiebureau Merseloseweg la, alhier, gelegenheid zal worden ge geven tot kosteloze inenting tegen de pokken voor de kinderen, wo nende in kerkdorpen der gemeente, die het consultatiebureau voor zui gelingen dan bezoeken en op Donderdag 26 Augustus a.s., eveneens om 2 uur n.m. voor de kinderen, wonende in de Kom der gemeente. Bovendien zal voor dit doel nog zitting worden gehouden op Don derdag 26 Augustus a.s.: 3 uur n.m. te Merselo in het Pa tronaatsgebouw; ."5.20 n.m. te Heide in zaal Rongen; 3.40 u. n.m. te Ysselsteyn in zaal Bos-Janssen; •1 u. n.m. te Veulen in de school. Men wordt verzocht precies op tijd aanwezig te zijn. Trouwboekje, waarin de teenten personen staan aangetekend, moet worden meegebracht. Om het verloop der inenting te laten onderzoeken en daarna te ontvangen het bewijs, dat de in enting met goed gevolg heeft plaats gehad, moeten de kinderen, die op 19 Augustus geënt zijn, terugkomen op 2 September a.s. en die op 26 Augustus geënt zijn, terugkomen op 9 September a.s. op dezelfde plaats en hetzelfde uur als boven aangegeven. Volgens de Inentingswet moeten de kinderen, voordat zij de leeftijd van een jaar bereikt hebben, worden geënt. De kinderen moeten op de dag der enting 3 maanden oud zijn en gezond. Venray, 11 Augustus 1954. Gunning Aan het Aannemersbedrijf Nelissen werd opgedragen een belangrijke uitbreiding van de N.V. Liga fa brieken in Rozendaal. Geslaagd Mej. W. Creemers slaagde te Valkenswaard voor het diploma coupeuse. De heer F. v. Dierendonk te Ysselsteyn slaagde te Eindhoven voor het Middenstandsdiploma. Te Roermond slaagde voor de Iloofdacte B, de heer H. Pluk, te Venray. Studenten-sportdag Bij de onderlinge sportdag van de Studentenclubs Venray, Horst en Sevenum, behaalden de navol gende studenten uit Venray prijzen: Hoogspringen sen.: J. Cup en J. v.d. TUlaert; 100 meter sen.: J. v.d. Heuvel; Kogelstoten sen.: vd. Tillaert; 1500 rneter sen.: Groetelaars; Verspringen jun.: Th. Michiels; Discuswerpen sen.: A. vd. Tillaart; Verspringen: Groetelaars. De club Venray behaalde in totaal 143 punten en daarmede de le prijs. Operette Vereniging Polyhymnia Doordat de muziek van de Ope rette 1000 en 1 nacht van Johan Strauss, niet verkrijgbaar is en de nieuw opgezette Operette van Polyhymnia „Die Liebesinsel" juist deze muziek tot grondslag had, heeft men de opvoering van dit laatste stuk moeten uitstellen. Zowel voor samensteller als spe lers een teleurstellng, die echter reden werd om met dubbele ijver aan 't werk te gaan voor een nieuwe Operette, die in grondopzet thans nagenoeg gereed is. Binnenkort volgen hierover na dere mededelingen. Muurschildering Broeder Kosmas Tap, bekend van de kapelschildering achterliet Hoog altaar van de Paterskerk, is thans bezig met verschillende muurschil deringen in het Gymnasium. Aanrijding Op het vliegveld in de Meerselse Peel had een botsing plaats tussen een vrachtwagen en een Jeep. De bestuurder van de Jeep V. liep daarbij een lichte hersenschudding op en enkele kneuzingen. Grensverkeer langs VVellse Hut Met ingang van Zondag 15 Aug. a.s. is het grenskantoor Wellse Hut open voor algemeen personen vervoer, zo verneemt de G. v. L. van officiële zijde. Dit is een grote verbetering voor 't grensverkeer, dat ook reeds voor het gereed komen van de brug over de Maas te Well-Wanssum en de aanwezigheid van het vliegveld even over de grens veel drukker wordt. Bij informatie blijkt dat van Duitse zijde nog geen beslissing ls genomen inzake de reeds lang geuite wens ook het grenskantoor Ilekkens-Grunewald onder Otter- sum voor groot grensverkeer open te stellen. Van Nederlandse zijde zijn hieromtrent geen bezwaren, aangezien men er de beschikking heeft over een douanekantoor. Aan de Duitse kant is het Zollambt in de oorlog verloren gegaan. Ratten belust op geld Een caféhouder te Rotterdam had een open sigarenkistje met geld onder zijn toonbank staan. Daaruit verdween op een nacht een bedrag van f650. De politie wistgeen spoor van een dader te ontdekken Maar Woensdag brachten loodgieters de oplossing van het mysterie. Toen zi j onder de vloer doken om een lek te repareren, vonden zij daar, aangevreten door de ratten, bank en muntbiljetten tot een bedrag van f 639,50 en 170 Belgische francs. Bevrijdingsfeest met bloemencorso 18 September viert Eindhoven, dit jaar voor het eerst de bevrij dingsfeesten met een bloemencorso. Twaalf bloemisten dragen de kosten en het bevrijdingscomité zorgt voor de prijzen. Dodelijk ongeval op de Willem Sophia In het ondergrondse bedrijf van de Willem-Sophia te Spekhol- zerheide—Kerkrade is Donderdag de 51-jarige houwer en opbraak- hersteller H. Vinken, uit Bocholtz in een opbraak naar beneden gestort en op slag gedood. Dodelijke aanrijding Op de rijweg van de Rijksweg Zuid te Ophoven-Sittard is Donderdag avond de 64-jarige J. V., districts beambte van de P.L.E.M. te Maas tricht, door een mijnwerkersbus uit Weert gegrepen en op slag gedood. In Juni 665 woningen Het aantal in Limburg in Juni gereed gekomen woningen is 665. In het eerste half jaar in 1954 kwamen in onze provincie 3222 wo ningen klaar. Nog één uitvoering Omdat de slechte weersomstandig heden het vele toneelliefhebbers onmogelijk maakten, het openlucht spel „Den vogel af" in de Beuken hof te America te bezoeken, hebben de Vrije Spelers besloten Zondag 15 Augustus nog een uitvoering te geven. Nederlanders in Duitsland gewond Negen Nederlanders, inzittenden van een Volkswagen-autobusje, zijn Dinsdag gewond op de autoweg tussen München en Augsberg, toen hun voertuig door onbekende oor zaak van de weg raakte. Enigen hunner zijn zwaar gewond. Het busje is ernstig beschadigd. De chauffeur was een geestelijke. De gewonden zijn opgenomen in 't ziekenhuis te Friedberg bij Augs burg. Viervoudige bruiloft in èèn gezin. In Oss doet zich het merkwaar dige geval voor, dat op Zaterdag 28 Aug. vier kinderen uit èèn ge zin in het huwelijk treden. De „Spanker" verloren De besprekingen tussen reders, assuradeuren, ingenieurs van Rijks waterstaat en adviserende deskun digen hebben er toe geleid, dat de Britse reders het hopeloze van de toestand van de „Spanker" in ziende het schip hebben geaban donneerd. Dit heeft ertoe geleid, dat de Staat der Nederlanden vol gens de bepalingen van de z.g. wrakkenwet de beschikking over het schip heeft genomen. Er zal nu door Rijkswaterstaat op korte termijn een inschrijving, worden gehouden voor de berging van het wrak. Kath. Thuisfront verzorgt troepen in Duitsland. Op verzoek van de divisie-aal moezeniers zal Katholiek Thuisfront voor de troepen, die aan de oefe ningen in Duitsland deelnemen, voor het nodige zorgen. Belangrijke zendingen lectuur, illustraties en Salvo's, het katho liek soldatenblad, worden de troepen toegezonden. Van Salvo zal zelfs een nummer uitkomen, speciaal op de oefeningen in Duitsland gericht. Het zal o.m. een kaart van Duits land en een artikel van de militaire specialist kolonel Koning bevatten, betrekking hebbend op de te hou den militaire oefeningen. Voor de Zondagse kerkdiensten te velde zijn duizenden kleine boek jes aangeschaft, bevattende de di verse H.H. Missen gedurende de oefeningsperiode. H. Vader bidt rozenkrans voor de radio Op het feest van Maria ten Hemelopneming, 15 Augustus, zal de H. Vader 's middags om twaalf uur voor de radio de rozenkrans bidden. De H. Vader stelt er prijs op, op deze feestdag samen met alle radioluisteraars de voorspraak van de Moeder Gods in te roepen. Oploo krijgt school voor emigranten Donderdag werd in Oploo een door het gemeentebestuur beschik baar gestelde school voor emigran ten plechtig geopend. Deze school biedt onderdak aan de vele emigran ten-cursussen, die in deze gemeente en de verre omgeving gegeven worden. Het belang van de plech tigheid wordt geaccentueerd door de aanwezigheid o.a. van de Com missaris der Koningin in Brabant, de ambassadeur in Canada en de directeur van de Emigratiedienst mr. Grevestein. Twee kleuters verongelukt Te Someren zijn twee jeugdige kinderen dodelijk verongelukt. Het ll/j-jarig dochtertje van de land bouwer H. viel in een onbewaakt ogenblik in een put, waarin bussen melk werden gekoeld en verdronk jammerlijk. Een 4-jarig dochtertje van de heer C. S. viel van een bestelauto af, waarop het zonder medeweten van de chauffeur was geklommen en werd door een der achterwielen over het hoofd gereden. De kleine was op slag dood. Emigrant viel van steiger Bij de familie M. te Helmond, werd bericht ontvangen, dat de 30- jarlge bouwvakarbeider P. M., die 5 weken geleden met vrouw en 3 kinderen naar Canada emigreerde, aldaar van een steiger is gevallen en aan de bekomen verwondingen is overleden. Onderbouw Maasbrug te Venlo aanbesteed Door de Rijkswaterstaat, directie bruggen is Dinsdagochtend te Den Haag aanbesteed het maken van de onderbouw voor een brug over de Maas te Venlo, met bijkomende werken. Hiervoor kwamen 26 in schrijvingen binnen. De laagste was van de N.V., tot Aanneming van Werken v.h. H.J. Nederhorst te Gouda met een bedrag van f 783.400. Hoogste inschrijver was de firma Gebr. Schippers te Mierlo met een bedrag van f 918.500. „RIJDT OF IEDER KIND HET UWE IS" In het nog resterende deel van de vacanües gaat de Amsterdamse politie een zogenaamde kinderactie houden, mede gezien de verkeers ongelukken, waarvan in de afge lopen maanden een aantal kinderen het slachtoffer is geworden. In een oplage van 12.000 exem plaren zal een affiche worden ver spreid, uitgevoerd in 4 kleuren: wit groen, zwart, rood, met enige kin derfiguren en als onderschrift „Rijdt of ieder kind het uwe is Dit affiche zal worden aangebracht i:i garages, aan tram- en lichtmas ten en de gebouwen der gemeen telijke diensten. Studieboerderij voor joDge boeren in Drente Het Drents Landbouwgenootschap heeft in Havelte(Dr.) een boerderij met 24 ha land gekocht. Deze boerderij zal worden ge bruikt om de theorie, welke de jonge boerenzoons op de landbouw scholen hebben opgedaan, aan de practijkte toetsen. Het genootschap voelde het reeds geruime tijd als een leemte, dat er geen schakel was tussen de school en het bedrijf. Inmiddels is het benodigde vee aangekocht, alsmede tal van land bouwwerktuigen; ook is reeds een bedrijfsleider benoemd. Verder zul len nog enkele leerknechten worden aangetrokken, die de verschillende cursussen zullen leiden. De maatschappijen van landbouw in Nederland tonen grote belang stelling voor deze vorm van practijk- onderwijs, Ook van Duitse zijde is men geïnteresseerd in verband met daar bestaande plannen voor een dergelijk project. Limburg krijgt zijn extra woningen De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft voor het lopende jaar een aanvullende toe wijzing van woningen verstrekt aan zes provincies. De toewijzing, waarbij rekening is gehouden met verstrekte voor schotten, bedraagt voor 1954 voor Limburg 270 woningen. Uit de toewijzing van de provin ciale woningcontingenten voor de jaren van 1954 tot en met 1965 is zoals bekend onder meer rekening gehouden met de vermeerdering of vermindering van de woningbehoef te als gevolg van de mogelijke ver plaatsing van bewoners van de ene naar de andere provincie en als gevolg van de te verwachten bui tenlandse migratie. Voor de raming van de wijziging van woningbehoefte door migratie is uitgegaan van de toen beschik bare gegevens. Inmiddels zijn de gegevens over 't jaar 1953 beschik baar gekomen. Aan de hand van deze gegevens werd door de minis ter de aanvullende toewijzing aan de zes provincies verstrekt. Het geheim der 30.000 gld. Zondagavond door de K.R.O. ontsluierd Aan de uitgang van alle katho lieke kerken zullen Zondagmorgen 15 Aug. loten worden aangeboden, ronde loten, die men voor één kwartje zelf mag trekken uit grap pige ronde bussen. Het zijn ogen schijnlijk heel gewone loten, al is de ronde vorm wellicht ongebruikelijk, en dragen de afbeelding van de wereldbol met slang en zwaard. 's Morgens aan de kerk trekt iedere kerkganger zijn eigen lot. 's'Avonds kan hij winnaar zijn van een der 30 prijzen terwaarde van duizend gulden. Want nog die ei gen Zondagavond zal het geheim ontsluierd worden. De manier waar op blijft nog geheim. We weten slechts, dat de trekking op dezelfde dag plaats zal vinden in Heemstede; dat de winnaars onmiddelijk bekend zijn en dat zij nog dezelfde avond hun prijzen uit betaald krijgen. De prijzen! Het zijner maar liefst dertig, alle even groot, alle van duizend gulden, althans ter waarde van dit bedrag: keukenuitzet, 'gar derobe, bibliotheek, Rome-reis (5), frigidaire. schilderstuk, linnenuitzet (2), televisietoestel, zeilboot, cas sette, radiocombinatie, Perzisch tapijt, Lourdesreis (5), paard, koe, dertig biggen, twee bromfietsen, slaapkamerameubelement, filmtoe stel (m.m.), ren met kippen en ha nen. Hoe die prijzen dezelfde avond uitbetaald zullen worden, is ons nog een raadsel. Vogelliefhebbers in Frankrijk heb ben berekend, dat Marianne over veertig jaren geen vogeltje meer in de lucht zal zien, indien de ver nietiging in gelijke mate blijft voort duren. De afgelopen dertig jaren zijn zo wat 50 soorten vogels geheel verdwenen. De bekende ornitholoog Smet, die al sedert jaren de vogelwereld rond Parijs bestudeert, heeft een vergelijking gepubliceerd tussen de jaren 1938 en 1954. Deze valt heel droevig uit. Vlak bij Parijs trof hij in 1933 in een bepaald stukje bos een dozijn nachtegalen, eenzelfde aantal grasmussen, lijsters, rood borstjes en vinken. Het aantal mees jes en kneutjes was niet te tellen. Nu binnen afzienbare tijd de nieuwe metaalwarenfabriek Inalfa op het industrieterrein zal verrezen zijn en dus werk zal gaan bieden aan verschillende Venrayse mensen, wordt weer een hoofdstuk afgeslo ten van de industrievestiging in onze gemeente. We kennen na de oorlog reeds verschillende van deze hoofdstuk ken. Zoals de uitbreidingen van Muvero, Zuivelfabriek, Ousters' Metaalindustrie en de vestiging van de firma's Nelissen, Blitta, Darnell, Thijssen, e.a. Het eigenaardige is, dat na ver loop van slechts enige tijd de goe gemeente al niet beter meer weet, of het is altijd zo geweest en van verschillende kanten wordt al weer aangedrongen op wat anders, op wat nieuws. Want de groeikracht van Venray is immers zo zegt men, nog steeds groot en wie de jaarlijkse productie ziet van een ambachtsschool, die vraagt zich af waar toch al die jonge mensen naar toe moeten. En dan de latente werkloosheid onder de boerenjeugd, die toch zo schrikbarend hoog is. Voor de oor log hebben we de misère gehad van de werkloosheid en de hemel moge ons sparen voor een tweede maal. Maar er zijn ook anderen, die vertellen dat het met die groei kracht van Venray best meevalt. Want er zijn nog nooit zo weinig werklozen geweest als heden ten dage. Men heeft zelfs uit de vrije werken in de Peel mensen moeten halen. En de productie van de Ambachtsschool is al lang weg. voordat de eindexamens gehouden worden. Die latente werkloosheid onder de boerenjeugd is nog nooit be hoorlijk aangetoond en zal voor liet merendeel verdwijnen door vestiging in ontginningsgebieden en emigratie. Twee meningen, die op 't ogen blik, nu de economische toestanden in ons land en ook in Venray van dien aard zijn, dat op dit moment inderdaad iedereen aan het werk kan, feitelijk tegenover elkaar staan Waar men bovendien weinig op antwoorden kan, zolang een weten schappelijk en sociologisch onder - Ook ontdekte hij er twee zwaluwen families plus twee paartjes winter koninkjes. In 1954 bleken nog slechts een nachtegaal en twee vinken te zijn overgebleven. Ook elders grote sterfte Niet alleen rond Parijs doch ook in andere streken van Frankrijk sterven de vogels schrikbarend snel uit. Volgens vrij nauwkeurige ge gevens is de vogelstand in Nor- mandië en in 't gehele Zuid-Westen gedurende de laatste halve eeuw teruggevallen op ongeveer een derde der sterkte. De lucht boven Frankrijk wordt leeg en de oorzaken zijn velerlei. Allereerst worden de katten ge brandmerkt als vogelverslinders. Naarmate het aantal ratten toe nam, gingen de Fransen meer en meer katten houden. Overbodige jongen werden niet afgemaakt, docli ergens in de vrije natuur ge plaatst, waar ze al spoedig leerden, dat vogeltjes smakelijker waren dan ratten. De miliioenen katten van Frankrijk hebben tientallen miliioenen vogeltjes opgepeuzeld. Een andere oorzaak is de roofbouw in de Franse bossen. Maar belangrijker nog is de schade aangericht door de vogelvangers. Duizenden stropers verdienen er hun brood mee, want de Fransen zijn dol op gebraad. Voor de vogels worden verkocht, worden bek en poten afgesneden om conflicten met de vogelwet uit de weg te gaan. Hoe sterk de slachting van de vogelvangers is moge blijken uit het feit, dat in het departement Haute Marne door een enkele persoon, in een tijdsverloop van anderhalve maand 10.575 vinken, distelvinken, grasmussen, nachtegalen en zwa luwen werden buit gemaakt. Ook in Nederland worden de vrolijke vogeltjes steeds zeldzamer. Volgens de Nederlandse en Franse ornithologen is het onverstandige gebruik van arsenicumhoudende insectenpoeders hiervan de belang rijkste oorzaak. De gebruikers houden niet altijd de hand aan de gebruiksaanwijzing en strooien meer dan noodzakelijk is of maken de oplossing ervan sterker. Hiermede wordt het evenwicht in de natuur verstoord. Want op deze wijze doodt men tevens de vogels, de beste insectendoders. Omdat de (dode) vogels hun taak als insectendoders niet meer kun nen verrichten, moet weer meer en sterker poeder worden rond gestrooid, met het gevolg, dat er weer meer insectendoders gaan sterven. Sterkere vogelbescherming en 'n verstandig gebruik van insecten poeder kan de vogelstand voor het uitsterven behoeden. In dit verband is het wel aardig eens te vertellen, dat een enkele zwaluw per dag een slordige 12.000 insecten soldaat maakt. Een roodborstje eet per dag een even groot aantal insecten op, ongeveer 50 pet van zijn gewicht. Een echtpaar kraaien met jongen vernietigt per dag 4000 rupsen. Tegen de Meikeverplaag in Vexin werden dit jaar hef schroef-vlieg tuigen gebruikt. Men doodde op deze wijze 200 meikevers per vier kante meter. Maar een kraaien-echtpaar met jongen brengt het in een week tot 190 per vierkante meter. zoek niet definitieve cijfers en stellingen brengt. Wil dit nu zeggen, dat men op het terrein van industrie-vestiging nu maar alles moet laten rusten, tot dit onderzoek gereed is en hier over een rapport is verschenen? Laten we allereerst vaststellen, dat niemand op dit moment weet wanneer dit onderzoek gaat begin nen, hoe lang het duren zal en welke facetten van ons gemeen schapsleven hier nu onderzocht worden. Een en ander ondanks het feit, dat reeds in Mei een dergelijk onderzoek door de Raad als zo danig is goedgekeurd. Het kan dus zeker nog geruime tijd duren, voordat het rapport gereed is. Maar daarnaast staat, dat zeker in dit rapport op industrie vestiging zal worden aangedrongen. Dat op het ogenblik de toestand gunstig is en onze gemeente min der werklozen telt als ooit tevoren, bewijst weinig. Toen men aan de ontginning in de Vredepeel begon, meende men dat 5 jaren voor voltooiing nu wel bar pessimistisch gerekend was t.a.v. het werklozenaantal. De feiten hebben aangetoond, dat men toen veel te optimistisch was, omdat het werklozenaantal in enkele jaren tijds verdubbelde. We hebben nu eenmaal teveel ongeschoolden en al doen de Rijks werkplaatsen in deze goed werk, hun aantal blijft te groot en dit zijn nu eenmaal de slachtoffers van iedere conjunctuurwisseling. Voor deze mensen moet via in dustrie vast werk gevonden worden. Het zal dus zaak zijn, niet de armen over elkaar te slaan en af te wachten. Nu moet het ons van het hart, dat we het laatste jaar over deze materie zeer weinig hebben gehoord. Noch van achter de tafel van B. en W., noch van de speciale-commissie in de Raad. die we rijk geworden zijn. Trouwens ook in andere krin gen, als b.v. in de standsorganisa ties is over dit chapiter zeer weinig te doen geweest. Het is of men nu eens een adempauze wil houden, eens wil rusten. Die pauze en die rust blijft echter maar duren en daarmede is niemand gebaat. Het is geen eenvoudige taak, in dustrie aan te trekken. Zij, die menen, dat het ook hier iedere dag kermis is, zijn wel zeer kinderlijk. Daar moet hard voor gewerkt en gevochten worden. Maar juist de stilte, die op dit terrein hangt en de verwijzing naar het bovengenoemde rapport, waar mede men direct klaar staat, als over dit onderwerp gesproken wordt, doet vermoeden, dat hetgeen stilte voor de storm is, maar slaap. Men schijnt in slaap gevallen te zijn, in de overtuiging, dat straks met dat wetenschappelijk onderzoek en die toekomst-prognose alles rozengeur en maneschijn zal zijn. Niet alleen zal het ontwaken min der prettig zijn wanneer men in die mening blijf t volharden, maar boven dien is kostbare tijd verspeeld. Met het hoofdstuk Inalfa is het boek over Venrays industrievesti ging nog lang niet uit, we staan aan het begin. Dat moeten we beter en duidelijker gaan beseffen en daaruit de noodzakelijke conse quenties zien te trekken. Verschenen is voor enige weken een nieuw rapport over de kost prijsberekening van baconvarkens, opgemaakt met medewerking van alleszins deskundigen door het L e i (Landbouwkundig econom. insti tuut). Dit nieuwe rapport was noodzakelijk geworden door de meerdere vrijheid, die bij de aan koop van voedermiddelen is ont staan. Er is terdege rekening gehouden met de op practijkmeste- rijen en boerenbedrijven behaalde resultaten, omdat gebleken is, dat deze over 't algemeen lagere pro ductie geven dan de selectie- mesterijen. Ook zijn de kostprijzen van de big berekend, uitgaande van een toomgemiddelde van 7'A of 8. De nettokosten per varken van 90 kilo levend gewicht zijn berekend op f 145.85. De voederkosten voor het bereiken van dit gewicht cp f 79.65, dus ruim de helft van alle kosten. De boer van wie we dezer dagen hoorden, dat een baconvarken kostte f 60 aan big en f 90 aan voer, was er dus zo ver niet naast. Er is uitgegaan van enkel meel- voer. Bij lage aardappelprijzen of prijs van suikerbieten is hierop nog te bezuinigen, door een gedeelte van het meel door wortelgewassen te vervangen. Het rapport spreekt verder van een gemiddeld slachtverlies van 24 pet., zodat 90 kilo levend over eenkomt met ruim 68 kilo koud geslacht. Bij een prijs van f 2.42 kan dus een uitbetaling van onge veer f 165 worden verwacht. Er zou dan nog een winst van f 20 netto zijn. Zoals gezegd kan deze winst door gedeeltelijk verstrekken van voer uit eigen bedrijf niet onbelangrijk vergroot worden. Wij denken hier ook aan het voederen van eigen graanmeel naast varkensmeel met hoog eiwitgehalte. Maar vóór alles aan de selectie, die zo grote verschillen in groei- snelheid of liever gezegd voeder- verbruik aan 't licht heeft gebracht. Het aantal hierop geselecteerde varkens is altijd nog veel te gering. Rekenen we de big op 20 kilo, dan moeten er immers 70 kilo worden aangevoerd. Het verschil in voederverbruik per kilo gewicht kan best 1 kilo meel bedragen. Dat maakt dus 70 kilo verschil uit of een besparing van een slordige f 20 per varken. Laten de varkensmesters dit alles eens goed overwegen. Het meeste voordeel zit in varkens met weinig verbruik, gevoerd met de prima samengestelde voeders, waarover wij thans beschikken. Wie er geen raad mee weet, neme de voorlich tingsdienst maar in de arm. Daarbij een droge en warme stal, orde en regelmaat bij het voeren en verder het oog van de boer of de boerin, dat de krulstaart vet maken moet. Of liever hem tot het gewenste gewicht moet brengen, want vet en goede bacon horen nu eenmaal niet bij elkaar. H. H. C. P.D.V. DE ZWALUW Uitslag Java 1 47 58 E. Vermeulen, 2 23 46 62 119 120 140 Crooymans, 3 SI Lor- mans, 4 60 153 Jaap Janssen, 5 M. Hendriks, 6 Wester, 7 16 76162 M. Poels, 9 100 122123 127 165 P. en J. Hendriks, 9 72 deBruyn, 10 24 125 157 Ewals, 11 15 17 Servio, 12 13 53 101 102 134 J. Verstegen, 14 25 34 131 132 G. Philipsen, 18 Vercau- teren, 19 45 55 139 Boom, 20 32 61 156 H. Arts cn Zn., 21 Thissen V., 22 85 118 121 Dinjens, 26 31 166 G. Janssen O. 27 133 137 H. Janssen L. 28 H. Vermeulen, 29 33 F. van Zwamen, 30 105 J. Janssen Kr. 35 66 73 186 A. van Loon, 36 107 159 Munckhof, 37 164 Sijbers, 38 128 P. vd Laar, 39 v. Leuken, 40 van Dijck, 41 42 56 Kelders, 43 108 M. v. Houdt, 44 68 71 Thijssen, 48 97 Hermsen, 49 74 80 150 A. de Riet, 54 Jac Verstegen, 58 135 P. Jans sen en Zn. 59 69 78 Ghr. v. Hoof, 63 Siebers, 64 115 117 J. Gommans 65 v. Gassel, 67 82 93124141 Berg mans, 70 Joh. Janssen, 75 J. Strij- bos, 77 W. Peeters, 79 113 130 H. Hendriks, V. 83 84 87 88 96 103 129 Loonen, 86 94 v. Rooy, 89 J. Kusters, 90 91 P. Janssen Gr. 92142143 144 158 H. Peeters, 95 111 136 145 146 155 161 G. Janssen H. 98 112 152 II. Derks, 99 J. Derks, 104 P. Phi lipsen, 109 160 Swaghöfer, 110 Coopmans, 114 P. Strijbos, 116 126 Kousemakers, 138 147 151 154 P. Manders 148 W. Janssen, 163 Jos Vermeulen. Naar muziekconcours Aan het Intern. Muziekconcours te Berg en Dal zal op 26 Sept. ook deelnemen het Gemengd Zangkoor uit Castenray. van 6 t.m. 12 Augustus 1954 GEBOREN: v.Lierop Wilhelmus, St. Jozef weg 9 Timmermans Lucelle, Langstraat 29 Gommans Wilhelmus, Leunen K 47- Hendrix Petronella, Grubbenvorst Baeten Henricus, Leunseweg 19a Buddiger Josephus, Klein Oirïo F 39 Peters Arnoldus, Oploo c.a. Vastert Eric, Oude Oostrumseweg 3 Hermsen Adeleida, Merseloseweg 11 Stevens Hubertus, Oude Oostr.w. 22 OVERLEDEN: Jeuken Wilhelmus H., weduwn. van Willems P., 75 jaar, St. Ser- vatiusweg 9. de Jong Theodora II. M., weduwe van Clephas II., 78 jr, Patersstraat 7 ONDERTROUWD: Jacobs Antonius H„ 34 jr, grond werker en Janssen Maria P., 25 jr, beiden Veulen H 27b. GETROUWD: Janssen Frans Jan, 29 jr, fabrieks arbeider, Horst en Thijssen Johanna J. G., 26 jr, naaister, Venray. Op 't Veld Jacques G. H„ 27 jr, ambt. ter secretarie en Arts, Petro nella G., 27 jr, beiden te Venray. Voor de vele en hartelijke blijken van deelneming, betoond bij het overlijden en de begrafenis van onze geliefde moeder, behuwd- moeder, grootmoeder en overgroot moeder JOHANNA CLEPHAS weduwe van Joh. Versteegen, betuigen wij onze oprechte dank. Speciaal dank aan de Z.E. Heer Pastoor, Heren Doktoren, Eerw. Zuster en de buurt. Oirlo, Augustus 1954. Op 25 Augustus a.s. hopen onze lieve Ouders Gerard Koonings en Leida Koonings-Hermans hun 25jarige echtvereniging te her denken. Wij hopen dat zij nog lang voor elkaar en ons gespaard mo gen blijven. Dit is de wens van hun dankbare kinderen, Leunen, Aug. 1954. GEVRAAGD: in klein gezin zonder kinderen. Adres te bevragen aan Bureau Peel en Maas. Reuzen keuze. Lage prijzen Alles wordt bezorgd. Telefoon 566 Hofstraat 10

Peel en Maas | 1954 | | pagina 2