Daar limn ïnnrayers in Canada latte m koude zomer BUITENLAND Zaterdag 14 Augustus 1954 No. 33 VIJF EN ZEVENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS W DRUK EN UITGAVE FIRMA VAN DEN MUNCKHOF WFFKRI An VflOR VFNRAY FN OMSTRFKFN ADVERTENTIEPRIJS 8 ct. p. mm. ABONNEMENTS- GROOTESTRAAT 28 TELEF. 512 GIRO 150652 W DDlUÏliAU V Uul\ V DiVKHI ErlN V/iVIO J PRIJS PER KWARTAAL f 1.25 Buiten Venray f I.4S 12 Mei 1954 De laatste volle dag op de boot. Er gaan officiële dingen gebeuren. Alle passagiers krijgen bij al hun' bescheiden nog een mooie fotoplaat van de Sibajak als aandenken. Tegen de avond om pl.m. 6 uur, moeten de boord-predikant en de boord-aalmoezenier bij de kapitein komen en een laatste vaarwel toe roepen aan hun geloofsgenoten. Dit gebeurt door de microfoon. Er wordt een fles champagne gebroken en de officiële instanties komen nog eens samen. De hele reizende bevolking viert afscheid door 'n voortreffelijk diner. Jammer voor de zieken die niet kunnen komen. Ik loop deze avond voor 't laatst nog eens zoveel mogelijk mensen af, Katholiek en Protestant. Het is allemaal één familie geworden op de boot. In de nacht gaat de boot al langzamer varen. 13 Mei 1954 De dag van de ontscheping. Wat een heerlijkheid. Het nieuwe vader land in zicht. De loods en douanen komen aan boord. Ook is er een haven-aalmoezenier voor mij. Tot mijn schrik een rasechte Canadees met 'n inslikbare long. We zijn echter spoedig vrienden. Wat heeft die man mij geholpen Nu komen ook de mensen alleen te staan met hun little bit Englisch en alles wat ze plotseling kwijt zijn: hun pas poort en hun papieren. Aan de wal is nog een andere pater (een Hollander), die steeds daar is als er 'n emigrantenschip aankomt.. Die man zal ik me altijd blijven herinneren, omdat hij veel meer voor me gedaan heeft dan ik van hem mocht verwachten. Toen de trein de mensen had mee genomen en wij uitgewuifd waren heeft hij mij meegenomen naar Antigonish, waar de familie Duy- kers woont uit Castenray. Voor we echter daar waren hadden we al veel van het schoon en minder schoon van Canada gezien; 'n pracht natuur en een bezoek aan begin nende emigranten. Voor het eerst zag ik de post-boxes langs de weg, dwars liggende bussen op 'n paaltje. Het was laat eer we weer thuis waren bij Pater Renders en ik sliep er goed. Vrijdag 14 Mei Na de H. Mis ben ik de boerderij van Pater Renders gaan kijken. Daarop werken verschillende Hol landse jongens. De chef is ook een Hollander. Ook breng ik die morgen nog een kort bezoek aan de garage, waar een Brabander werkt en aan het hospital of ziekenhuis. Hier werken ook veel Hollandse jonge mannen. Zij werken op de boerderij. De Zusters zijn in Canada zeer eenvoudig. Zo ook de geestelijken, zelfs tot de Bisschop toe. Zo hoorde ik dat de Bisschop 's winters zelf bezig was de stoep te vegen. Hij doet zelf de deur open e.d. Er zijn veel kloosterroepingen in Nova Scotia. De emigranten die wij bezoeken zijn zeer gelukkige mensen, die niet veel eisen stellen, 's Middags een kort bezoek aan de familie vd. Vorst uit Gemert en de College (universiteit), waar enkele meisjes van Duykers werken. Nu naar de familie Duykers. Het is de bedoeling tot morgen (Zaterdag) te blijven, maar ik was er nog geen 5 minuten of ik nam inwendig hun voorstel al aan om ook Zondag hier te blijven. De eerste ontmoeting; vader en Jan op het land en moeder in huis. Plet is ons goed hier te zijn. We hebben die avond alles al bekeken en veel bepraat, maar uitgepraat kom je niet. Het was laat eer we gingen slapen. Zaterdag 15 Mei We lopen met de kinderen naar de kerk door het heuvelland, 'n pracht morgen. Een half uur lopen is hier niet lang. De kinderen liften gewoonlijk naar school. Zij hoeven practisch nooit te lopen, omdat op deze stille weg veel wagens komen. We komen aan 'n klein wit kerkje met 'n eigen pastoor, 'n pracht man, die ondanks zijn hoge leeftijd nog auto rijdt en zeer actief is. Alles is van hout. De vloer is netjes gewreven. Alles is even netjes en schoon. De Pastoor is bezig 'n gezongen Requiem-Mis te doen d.w.z. de 2 misdienaars zingen de onveranderlijke gezangen. De sacristie is tevens kapel voor de winterdag. Dan hoeft de Pastoor met zo hard te stoken. Na de H. Mis v/ord ik, al is het gewoon, direct uitgenodigd voor het break- k?S^" De Pastoor geeft me enkele bladen en Catechismussen mee en brengt me met zijn Car naar huis. De rest van de dag breng ik rustig door bij de familie Duykers, waar we foto's maken en praten over Holland en Canada. Reisbelevenissen door P. Aegidius Versluys Zondag 16 Mei We worden met de auto gehaald, want ik moet de Hoogmis doen. De Hoogmis is zeer eenvoudig maar de Hollanders vinden het fijn eens een Hollandse stem te horen. In de middag bezoeken we vele emigrantengezinnen. Allen uit Bra bant. Het zijn allen echte volbloed pioniers, die meer werken om het spel dan om de knikkers. Ze zijn daarom zeer gelukkig in hun nieuwe vaderland. In de avond hebben we een spontane reünie van jonge Hollanders, ten huize van Düykers. Er zijn meisjes en jongens aanwe zig (20 man). Er is dans, muziek, kof f ie en gesprek en 'n tijd-opname, maar dit laatste snappen alleen ingewijden. Maandag 17 Mei De laatste dag dat ik hier zijn mag. Ik zing nu de H. Mis bij de Zusters. Breakfast met grapefruit, geroosterd brood, gebakken ei en voor de rest had ik geen tijd, want drie van de zes zusters kwamen bij mij praten en de pastoor, father Mac Donald (zo heten hier veel mensen) komt me al halen. Hij heeft de H. Communie bij zich voor de zieken. Bij het huis verdwijn ik zwijgend op de heuvel, waar ik vandaag moet gaan vertrekken. De dagen zijn tekort geweest. Voor het vertrek nog een schooltje gezien. Mr. Cheshalm brengt me weg. De trein komt met een slak kengang binnen. Nu naar Montreal Schade valt nogal mee. Veevoederpositie nijpend. Dit jaar is de hooi-opbrengst heel wat lager dan voorgaande jaren. Alles is nog niet binnen, maar geschat wordt, dat de totale opbrengst niet hoger zal zijn dan 11.600 kg. per ha. Vorig jaar beliep dit cijfer 13.650 kg per ha. in 1952 12.950 en in 1950 eveneens. De misère met de hooioogst is vooral veroorzaakt door het zeer droge voorjaar. In geheel ons land had het gras land zeer veel -van deze droogte te lijden. In April liep de veevoeder voorziening ernstig gevaar, da'ar de weinige wintervoorraden al spoedig waren uitgeput. Het vee moest vroeg in de weide ook op de percelen bestemd voor de hooioogst, maar veel voedsel was daar ook niet te halen. Hier en daar werd zelfs rogge bijge voerd. Een gevolg van een en an der was, dat veevoeder, dat anders gewoonlijk ingekuild wordt voor najaar en winter, direct als voedsel aan het vee moest worden gegeven, zodat hier aanstonds moeilijkheden uit zullen voortvloeien. Hooioogst viel tegen. De regenperiode, die eind Mei begon, heeft veel goed gemaakt. Het gras floreerde, de oogst was redelijk, de nadelige veevoederpo sitie werd iets ingelopen. Maar nu de regen veel te lang aanhoudt en het gras goeddeels platgeslagen is, valt de oogst uiteindelijk tegen. Hooiwinning ondervond en on dervindt nog veel moeilijkheden. Op tal van bedrijven wordt het moeilijk het hooi droog binnen te krijgen. Het gevaar van hooibroei is niet denkbeeldig. Gezien de beduidend lagere op brengst, vergeleken met voorgaan de jaren, en het feit, dat veel van wat de komende tijd als veevoeder bestemd moest worden, niet inge kuild is, komen de veehouders het komende najaar en de winter voor een moeilijke situatie te staan. Van een en ander heeft de melk productie te lijden gehad; de op brengst is ongeveer vijf pet lager dan vorig jaar. Evenals voor het gras was de droogteperiode in 't voorjaar voor de andere gewassen zeer nadelig. Juist op tijd kwam de regenperio de en heel veel van wat verloren scheen werd gered. Vrijwel alle gewassen staan er thans van matig tot goed voor. Toch heeft men met moeilijkheden te kampen. In de landbouw had men veel last met de platgeslagen oogst, die met de machines niet gemaaid kon worden en met handenarbeid moest geschieden. Zou er plotseling zeer grote droogte komen, dan zul len waarschijnlijk in sterke mate verrotting en schimmel optreden. De koude-periode is voor de aardappelen gunstig geweest. In veel gevallen is de gevreesde aard appelziekte achterwege gebleven. Het erwtengewas heeft echter veel te lijden gehad van de voortduren de regens. Suikerbieten hebben een te gering suikergehalte en een te kort aan wortelgewicht. Peulvruch ten en bieten hebben veelal van een sterke luisaantasting te lijden. De goede stand van de zomertarwe maakt waarschijnlijk de schade, veroorzaakt door het „uitvriezen" van de wintertarwe, goed. De zwaarste klappen zijn in de tuinbouw gevallen. Plaat selijk is door slagregens schade aangebracht, waardoor vele tuin ders ernstig getroffen zijn. Maar het meest getroffen zijn de telers van augurken en komkommers. De oogst van deze producten is zeer slecht en van wat er nog op de markt gebracht wordt, doet de kwaliteit ver onder voor die van vorige jaren. Het „waarderingscijfer", dus een oordeel over de kwaliteit van de augurken, is in Juli teruggelopen van 58 tot 42. Het Noord-Limburgse tuinbouw gebied rond Venlo, dat ongeveer 75 pet van de landelijke augurken- oogst levert, is zwaar getroffen. Verschillende gewassen onder glas als tomaten hebben een vrij goed jaar. Ook over de groenten van de volle grond behoeft men niet te klagen. Koolsoorten zowel als an dijvie hebben weinig nadelige ge volgen van het natte weer gehad. Al heeft een. hagelbui en wind hier en daar aan de fruitoogst wat schade veroorzaakt, de algemene verwachtingen voor wat het fruit betreft, zijn zeer gunstig. Appelen vooral staan er zeer goed voor, de peren iets minder. Men schat, dat de totale fruit- productie die van het recordjaar '52'53 zal benaderen. Ten slotte: de zaadteelt. Hier vreest men, dat de bloemenzaden grote schade hebben opgelopen. De overige zaden moeten nog gaan rijpen. Wanneer het tweede deel van de zomer droog weer brengen zal, kan de totale oogst wellicht meevallen. Intussen heeft het koude weer vele gewassen in hun ontwikkeling geremd. Bijna alle producten zijn veertien dagen achter op andere jaren. Men lette er wel op, dat de bovenstaande gegevens betrekking hebben op het gehele land. Regionaal en plaatselijk kunnen verschillen voorkomen, al naarge lang bijvoorbeeld de samenstelling van de grond en de waterafvoer. Maar globaal gezien menen des kundigen toch wel, dat de schade meevalt. Een totaalbeeld kan nog niet worden gemaakt. Veel zal afhangen van het weer in de eerstkomende vier weken. Noord-Afrika Nadat in Indo-China een bestand is gesloten en aan Tunesië zelf bestuur is toegezegd, zijn de on lusten in Marokko hevig opgelaaid. Men kan natuurlijk beweren, dat de concessies aan de Tunesische nationalisten hun Marokkaanse geestverwanten roerig hebben ge maakt. Inderdaad mag Frankrijk niet zwak lijken en het treedt derhalve tegen plunderaars, opruiers en ter roristen krachtig op. In de Marok kaanse steden, zijn vele doden en gewonden gevallen. Intussen rukten de voorstanders van de huidige sultan op naar de steden. Zij zijn voornamelijk Berbers onder leiding van de pasja van Mar- rakesj, de sterkste heerser in het huidige Marokko. Hoewel de me nigte van arme en in hutten wo nende lieden groot is, en hun belust heid op plunderen en relletjes-maken berucht, kan men niet ontkennen, dat de beweging een ernstige poli tieke ondergrond heeft. Het Arabische nationalisme is van zijn leiders (die grotendeels in bal lingschap vertoeven, evenals de vroegere sultan) beroofd. Alle so ciale en politieke grieven leiden nu tot verzet tegen de huidige vorst en de Fransen. Men kan wel naar ontspanning streven, doch er zijn geen gezaghebbende partners voor een overeenkomst, waaraan het Arabische deel van het volk zich houdt. En als Frankrijk een compromis zou sluiten met de nationalisten, zullen de Berberstamhoofden van de pasja van Marrakesj weer in verzet komen. Hoe kunnen de Fran sen zelfbestuur geven aan een land, waarin een soort burgeroorlog dreigt? In Marokko is namelijk, in tegen stelling met Tunis, geen nationale eenheid rond het Vorstenhuis. Berbers en Arabieren zijn allebei op meer zelfstandigheid gesteld en de ene groep wil niet voor de andere wijken. Daardoor moeten de Fran sen een voogdij blijven uitoefenen, die geen der partijen eigenlijk wil. Vooral de Amerikanen zijn on gerust over de gang van zaken. Zij hebben een aantal grote bases in Marokko en zien hun soldaten en deskundigendoor onlusten bedreigd. De Ver. Staten en Spanje ijveren voor goede verstandhouding met de Arabische liga, die de oude sultan slechts erkent. Wil Frankrijk niet in onmin komen met Amerikanen en Spanjaarden, dan zou het dus de vroegere vorst moeten terug halen. Doch dan dreigt burgeroorlog openlijk uit te breken. Misschien kunnen alle belangheb bende mogendheden (ook Nederland is betrokken bij het beheer van Tanger) samenwerken, om een op lossing te zoeken. Pas dan kan een nationaal kabinet worden gevormd en kunnen hervormingen worden doorgevoerd in overleg met de Fransen. Evenals in Tunesië zullen deze laatste zeker blijven voor de defensie, buitenlandse betrekkingen, verkeer enz., terwijl de belangen van het half millioen Europeanen gewaarborgd zullen moeten worden. Misschien willen de Amerikanen dan door investeringen en steun ook de economische en sociale toe standen helpen verbeteren. In die richting moet wel een oplossing worden gezocht. Portugal Een ander min of meer „kolo niaal" probleem is, dat van de Por tugese gebieden in India. Portugal kent officieel geen koloniën. De overzeese gewesten zijn deel van het moederland, zoals Algerijë tot Franrijk behoort. In Voor-Indië lig gen nu resten van het oude Portu gese rijk, aan de kust van het tegen woordige India en dit wil die gebieden annexeren. De bewoners zijn voor een deel katholiek en por- tugees georiënteerd. Voor een ander deel hindoes en pro-India. Vele duizenden hebben zich uit die Portugese stadjes verspreid over Voor-Indië, waar zij als land genoten zijn ontvangen, in Bombay vormen zij b.v. een grote nederzet ting. Het lot van portugees Goa is nauw verbonden met dat van India. Doch Lissabon wenst niets af te staan, ook al deed Engeland dat en al zal Frankrijk wellicht zijn kleine kolonies in Voor-Indië ook over dragen. Men begrijpt nauwelijks waarom van de zijde van India zo wordt aangedrongen op annexatie. Van economische of politieke betekenis zijn die strookjes aan de kust niet. Er zouden allerlei rege lingen zijn te treffen voor het ver keer en op de duur zouden de in woners zelf kunnen kiezen. Men moet hopen, dat de tijd deze pro blemen regelt. Met de Fransen hoopt India spoedig tot een accoord te komen. Europese vraagstukken Als Frankrijk zich niet bezig houdt met Tunesië, Marokko, kleine fran se koloniën in Voor-Indië of het plan tot economische opbouw, moet zij aandacht schenken aan de ver houding tot West-Duitsland. Over de S aarkwestie hoort men weinig, doch die komt spoedig weer aan de orde. De Franse Ka mer heeft indertijd verlangd, dat de status van Saarland zou zijn bevestigd, voordat men ging praten over een Europese Defensie-gemeen schap met duitse eenheden. Volgende week komen de zes lan den, die zijn betrokken bij de E.D. G., in Brussel bijeen. Men hoopt, dat Frankrijk wijzigingen zal voor stellen, die voor de anderen aan vaardbaar zijn. Consolidatie in Eu ropa is zeer gewenst. Wel laat de toestand in Duitsland door de oostduitse propaganda en nu ook door loonstakingen op grote schaal, te wensen over. Doch integratie van west-Duits- land in de atlantische wereld kan meer vastheid geven. Verheugend is, dat elders in Europa, namelijk op de Balkan, een grote stap vooruit is gedaan naar meer eenheid: het defensieve ver drag tussen Turkije, Griekenland en Joegoslavië is getekend. Als nu de verdeling van het gebied van Triëst is geregeld, kunnen ook Italië en Joegoslavië vrienden worden. De vooruitzichten zijn hier in elk ge val hoopvol. Duitse stakingen De stakingen in de openbare en nutsbedrijven van Hamburg is het grootste arbeidsconflict in Duitsland sedert Hitier meer dan twintig jaar geleden staken verbood. Nu de Westduitse industrie weer floreert, achten de arbeiders het ogenblik aangebroken om looneisen te stellen, die zeker niet buiten sporig zijn. Weliswaar zijn de kosten van levensonderhoud de afgelopen vijf jaren vrijwel gelijk gebleven, maar per slot van rekening hebben de Westduitse arbeiders ongetwij feld een lager levenspeil dan die in andere staten van West-Europa. De onrust komt overigens ook uit geheel andere motieven voort. De vakbonden maken zich zorgen over de handhaving en uitbreiding van het systeem van medezeggen schap, waarbij vertegenwoordigers der werknemers zitting hebben één derde der zetels in de raden van toezicht in de bedrijven. Nieuws uit Venray en Omgeving GROENE KRUIS DONDERDAG a.s.: Consultatiebureau voor zuigelingen uit de Kerkdorpen Volksconcert Het concert, te geven door de Fanfare „Ons Genoegen" te Oirlo, zal niet plaats hebben op Zondag 15 Augustus, maar heden Zaterdag 14 Augustus, n.m. 8 uur op het Henseniusplein. Bekendmaking Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter openbare ken nis, dat het gedeelte van de pro vinciale weg Rips-Elzendorp tussen km 0.006 en km. 2.368, gesloten is voor het verkeer met alle voer tuigen, rij- en trekdieren en vee in beide richtingen ingaande 9 Augus tus 1954 tot 20 December 1954 of zoveel langer als nodig of zoveel korter als mogelijk zal blijken, en dat het doorgaande verkeer zal moeten omrijden over de provinciale weg Gemert—Oploo en Milheeze Oploo. Venray, 5 Augustus 1954. Burgemeester en Wethouders vnd. A. H. M. JANSSEN,Burgemeester J. vd. BOOM, lc.-Secretaris Kindervacantiewerk gestart Het Kindervacantiewerk, dat reeds in voorgaande jaren zoveel belang stelling had, is wederom gestart. Jammer, dat de eerste dag de regen soms spelbreker was. De kin deren hebben thans een onderkomen gekregen in de oude jongensschool aan de Patersstraat. Deze week zijn de meisjes, de volgende week de jongens aan de beurt die genieten van een goed georganiseerde vacan- tie-week. Christelijke moeders op stap Dinsdag 24 Augustus gaan de leden van de vereniging van Chris telijke moeders weer hun jaarlijks uitstapje maken. De tocht gaat naar Amsterdam, waar verschillen de verrassingen wachten. De kosten bedragen, f 9 exclusief de proviand, die men ook zelf mee kan nemen. Liefhebbers voor dit uitstapje moeten zich zo spoedig mogelijk opgeven bij de dames Bloemen, Pijls en Janssen. De tocht begint 's morgens om 8 uur. Studentenclub St. Bcrnardus Door de Studentenclub werd Dinsdag een sportdag georganiseerd waaraan deelnamen de studenten van Venray, Horst en Sevenum. Venray werd eerste in het punten klassement bij athletiek met 143 punten en verwierf daardoor een zilveren lauwerkrans. Tweede werd Sevenum met 76 punten en derde Horst met 33 pnt. Bij het voetballen werd Sevenum eerste, Venray tweede en Horst derde. Sevenum kwam daardoor in het bezit van de zilveren medaille en Horst van de bronzen. Maandag gaat de studentenclub op bivak in Zuid-Limburg. Daarom zal Zaterdag 14 Augustus om 8 uur 'n clubmis worden opgedragen met aansluitend 'n vergadering. Sterre der Zee tocht De rondgang van het beeld der Sterre der Zee door het Limburgse bisdom is zo ver gevorderd, dat op 12 September a.s. het dekenaat Venray aan de beurt is. Dan zal n.l. vanuit Horst het beeld in plech tige processie worden overgebracht naar Blitterswijck. In alle parochies van het Deke naat zal het beeld 24 uren ver toeven, behalve in Oostrum en Oirlo waar het 2 x 24 uren blijft. In de kom blijft 5 a 6 dagen, waarbij dan tevens een bezoek wordt gebracht aan de kloosters. Vanuit de Sint Petrus Banden zal dan het beeld worden overgebracht naar het De kenaat Gennep. Nadere mededelin gen hierover volgen nog. Orgelbouw Deze week is men begonnen met de bouw van het nieuwe oksaal in de kerk van de St Petrus Banden, waarop binnen afzienbare tijd het nieuwe orgel zal verrijzen. Met de bouw van het orgel zelf, is men druk doende en de speeltafels zijn reeds gereed, alsmede een groot deel van het inwendige van de orgel kast. Een preciese datum van ge reedkomen is echter nog niet vast te stellen. Rector Vranken f In het Ziekenhuis te Heerlen over leed op 8 Augustus de oud-rector van het St. Elisabeth-Ziekenhuis, de weleerw. Heer Vrancken. Hij had de geestelijke leiding in het Ziekenhuis van 29 September 1950 tot 8 Mei 1954. Benoemd Tot lerares aan de landbouw- winterschool te Horst werd benoemd mej. Jo Reintjes uit Leunen. Tot onderwijzer aan de Lagere School te Merselo is benoemd de heer J. Eyssen. De benoeming gaat in per 1 Sept. a.s. Tot heden was hij werkzaam te Hegelsom. Limburgse blinden De vorige week aangekondigde speldjesdag voor de Limburgse Blinden, is uitgesteld tot Zondag 5 September a.s. Missiegenootschap Zelatricen s.v.p. de KI. Apostel van Augustus en het S.P.L.-blad heden Zaterdag 14 Aug. tussen 4 en 7 uur afhalen bij de Hoofd - zelatricen. Naar Concours Heden Zaterdag gaat Venray s Har monie op concours naar Zevenaar, waar ze in de eerste afdeling hoopt uit te komen. We wensen onze muzi kanten veel succes na de teleurstel ling in het Zuiden. Geslaagd - Te Den Haag slaagde do heer A. Bollen, leraar aan de ambachts school alhier, voor zijn 2e akte am bachtsschool Nh. De lieer Hamming, eveneens ver bonden aan de ambachtsschool, slaagde voor de akte Nj. Te Venlo slaagden voor het diploma metselen de heren B.Jans sen en M. Lenssen te Venray en J. Martens te Leunen. Voor het diploma timmermans gezel slaagde de heer J. Reintjes, Leunen. Te Utrecht slaagde voor vak bekwaamheid slager, de heer II. Coenders, I-Ienseniusplein. De dames W. Arts, L. Cremers en T. Derickx uit Venray, Corrie de Mulder en A. Verstegen uit Oirlo, wisten hun diploma coupeuse te halen bij de Eerw. Zusters uit Overloon. Te Sittard slaagde voor het diploma gezel-huisschilderen de heer Chr. Jansen, Stationsweg 55a. Ongelukken L. op het Brukske kwam bij het plukken van appels ten val, doordat takken braken. Met vrij ernstige verwondingen moest hij naar het Ziekenhuis worden overgebracht. Mevr. H. uit Oostrum, had het ongeluk in de kelder te vallen. Door plotseling afremmen slipte Maandag een trailer van het aannemersbedrijf N. op de Over- loonseweg. De vrachtwagen kwam in de bremsloot terecht en kantel de. De bestuurder S. kwam met de schrik vrij, maar de materiële schade was beduidend. Met de schutters op pad Zondag 15 Augustus zal schutterij St Anna, haar jaarlijkse afstands mars houden in de omgeving van Venray. Van verschillende zijden komen de inschrijvingen binnen. Verschillende prijzen zijn beschik baar gesteld voor groepen en clubs. De afmars zal van het Gildenhuis plaats hebben. Ongeval in Lunapark Nakermis Zondag, had een Am sterdammer die zijn vacantie te Venray doorbracht een bezoek ge bracht aan het Lunapark en liep een armfractuur op. Hij moest overge bracht worden naar het ziekenhuis. Federatief muziekconcours Zondag zal de federatie van zang en muziekgezelschappen van Over loon en omstreken een federatief muziekconcours houden in het Mu seumpark. De aangesloten vereni gingen zullen allen drie nummers uitvoeren. In de jury heeft zitting de heer Terpstra uit Nijmegen. Overwegwachter es met pensioen Met het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd is sinds kort uit het Venrayse leven het beeld verdwenen van de vrouwelijke over wegwachter, een der laatste in den lande. Mevrouw Gommans zal niet meer de overweg te Oirlo behoeven te bedienen en thans zijn de Spoor wegen overgegaan tot het aanbren gen van een automatische beveili ging. Mevrouw Gommans kweet zich ruim dertien jaar van de haar op gedragen taak. Zilveren feest De heer Fr. Berkens vierde dezer dagen zijn zilveren feest als be steller bij de Gruyter. Wederopbouwwet wordt met twee jaar verlengd De werkingsduur van de weder opbouwwet zal met twee jaar wor den verlengd. Dit betekent, dat de wet niet op 1 Januari 1955, maar pas op 1 Januari 1957 zal aflopen. Het is thans de tweede maal, dat voorgesteld wordt de werking van de wet langer te laten voortduren. De eerste maal gebeurde dat op 31 December 1952. Een en ander blijkt uit een wetsontwerp, dat door minister Witte bij de Tweede Kamer is ingediend. De definitieve voorziening van wat in de Wederopbouwwet voor lopig werd geregeld het wets ontwerp op de ruimtelijke ordening en dat op de volkshuisvesting is nog niet zover voorbereid, dat ze het departement kan verlaten. Mi nister Witte verwacht daarom niet, dat die definitieve voorziening voor 1 Januari 1955 tot stand zal komen. S.V.V.-nieuws S.V.V. speelde Zondag mee in het door Meterik uitgeschreven voetbaltournooi. Als eerste tegen stander kreeg SVV, Horst tegen zich, dat met 1—0 in Venray de meerdere moest erkennen. Grubbenvorst moest dat eveneens tegen V.C.H. met 2—0, maar in de finale werd Venray heer en mees ter met een 3—1 overwinning op V.C.H. De uitgeloofde shirts gin gen dus mee naar Venray. Zondag wordt deelgenomen aan het Zilveren Bal tournooi van Kim- bria in Maastricht. Hun eerste wedstrijd is tegen Sportclub Emma.

Peel en Maas | 1954 | | pagina 1