Kleuterschool, Zwembad, Speel plaats en Gpinastiek-lokaal Meisjes,: Kiiïijsen-Mcesters Daden gevraagd 4 Spritsstukken voor 10 cent Uit„Peel en Maas" Assurantiekantoor voor al uw verzekeringen l/éé# fetek! Vervolg verslag Zuivelfabriek voordat er geschoren wordt, om tijd en messen te sparen. Ziekton-bes trij di ng. Met 1 April 1954 is het gebied van de Zuivelfabriek t.b.c.-vrij ver klaard. Bij het laatste onderzoek bleken bij de Limburgse leden nog GO dieren positief te reageren, bij de Brabantse 30. Nu zijn deze weg en is dus alles t.b.c.-vrij. Het laatste onderzoek kostte de fabriek nog f 13.000. Met de abortus-bang bestrijding (besmettelijk verwerpen) moet nog begonnen worden. Midden 1953 ble ken 19,2 pet van de Venrayse be drijven besmet te zijn, tegenover een Limburgs gemiddelde van 8 pet. Midden 1954 was het Venrayse percentage nog 15,6 pet. Hiermede staat Venray dus aan de spits. In den lande zijn al maatregelen genomen, zoals het verbod van aan koop vee. zonder verklaring van abortus-vrij, maar of deze binnen kort ook in Venray afgekondigd worden hangt af van de omstandig heden. De leden zelf kunnen al een hoop verbeteren door de verwerper te isoleren tot 4 weken na het ver werpen, terwijl mogelijke smetstof- verspreiders direct moeten worden opgeruimd. De mond- en klauwzeer bes trij ding vindt via inentingen goede vooruitgang. Alle leden maakten van deze entingen gebruik. De fa briek droeg ruim f 4.600,bij in deze bestrijding. Slechts enkele ge vallen kwamen in het verslagjaar nog voor. MELKPRIJS De vorig jaar ingetreden val der exportprijzen heeft tot gevolg ge had, dat ondanks betere kwaliteit, ondanks groter vetgehalte en on danks grotere aanvoer, de prijzen lager bleven. Allerlei omstandig heden waren daarvan oorzaak. Om de prijzen enigszins op peil te houden heeft de regering grote partijen boter en melkpoeder opge kocht. Was Rusland in 1953 niet geko men om 15 millioen kg boter, dan zou de terugslag nog erger zijn geweest. Kon in 1952 door de Zuivelfabriek nog 22.5 ct gegeven worden, in 1953 is dat slechts 20 ct. En daar zal men ook in de toekomst op moeten rekenen. f 111.091.18 zijn nog overgebleven op de balans der fabriek, als onverdeeld melk- geld. Reeds boven is gezegd, dat ruim f 120.000 werd afgeschreven, een zeer groot bedrag. Bovendien werd naar de reserve nog f 8000. overgeboekt, zodat deze steeg tot ruim f 47.000. Het bestuursvoorstel om het on verdeelde melkgeld in zijn geheel uit te betalen en dit niet te boeken bij het ledenkapitaal (f237.300. werd goedgekeurd, zodat ieder lid ongeveer 80 ct per 100 kg geleverde melk krijgt bijbetaald. Uit de exploitatie-rekening bleek dat in 1953 reeds aan melkgelden is uitbetaald 2.5 millioen gulden en dat de verkoop van de producten bijna 3.4 millioen gulden had opge leverd. Al met al komt het er op neer, dat de geleverde melk heeft opge bracht (met inbegrip van het on verdeelde melkgeld) per 1 kg vet f 5.508 en per 100 kg melk f 20. MELKCONTROLE Uit andere verslagen bleek verder dat van de 3693 Limburgse koeien in het gebied der Zuivelfabriek er 2947 onder de melkcontrole staan ofwel 80 pet. Dit cijfer overtreft verre het landelijke gemiddelde 58 pet en dat van alle provincies. Hierover mag men dus niet klagen. Van de 693 Brabantse koeien staan er 54.5 onder controle. Gelukkig dat dit onderdeel zulk een grote belangstelling heeft van de leden. De jongveekeuringen dragen daar toe hun steentje bij. De bijdrage van de Zuivelfabriek zal in dit jaar verhoogd worden tot f 3.per koe, maar de omslag der veehouders zal ook iets verhoogd worden namelijk telkens met 25 ct. In totaal wordt deze nu f 5.50. Een en ancier om de grotere kosten te dekken. K.I. In October 1953 had deze vereni ging 859 leden. 4894 dieren werden in het verslagjaar ge-insemineerd en 7555 inseminaties werden ver richt. Van deze 4894 dieren werden er 4412 drachtig ofwel 90.1 pet. In 1952 was dit percentage 90.5 pet. Na de 1ste inseminatie werden er 2838 dieren drachtig, wat dus een bevruchtingspercentage geeft van 60.1 pet. In 1952 was dit 59.7 pet, In totaal heeft deze vereniging nu S stieren in gebruik nl. Maria's Paul, Bora's Paul, Mia 12's Paul Jan n, Betjes Jumbo, Cato 40's Sjoerd 3, Jana 19's Roland. Deze kwamen voor op de balans voor f 6490. Afgeschreven werd hierop f 3403. Over de kwaliteit hiervan kan men zeer goed tevreden zijn. De bekroning van Mia's Paul tot Limburgs kampioen is daarvan wel het sprekend voorbeeld. Aan inseminatiegelden werd in 1953 f 39 000 ontvangen, in 1952 bijna f 41.000. De omslagen zullen in verband met de stijgende kosten verhoogd worden van f 10 op f 12, en voor vaarzen van f 3 op f 4. Het K.I. reglement werd aange past aan een landelijke wijziging, terwijl verder nog verslag werd gedaan over de K.I. in Noord- Limburg. Hieruit bleek, dat men in 1953 ernstig geprobeerd had om heel Noord-Limburg in één K.I.- kring te organiseren. Hierover was èn door de bestuurderen van de K.I. en van de fabriek langdurig gepraat. In een daartoe ingestelde studie-commissie bleek een zeer geringe meerderheid voor samen- Door de heer Veraart zijn in de voorlaatste Raadsverga dering al enkele vragen gesteld, die hij later schriftelijk zou indienen. In de jongste Raadsvergadering zijn deze dan ter tafel gekomen. Wetenschappelijk onderzoek Allereerst merkte de vragenstel ler op, dat de Raad reeds meerdere malen zijn adhaesie heeft betuigd met het plan, om een wetenschap pelijk verantwoorde ontwikkelings prognose voor Venray te doen op stellen. Reeds in Mei werd door de Voor zitter beloofd, dat binnenkort hier over inlichtingen zouden worden verstrekt. Tot heden is daarvan nog niets gebleken, terwijl ook geen aanvrage is ingediend om voor dit doel gelden beschikbaar te stellen. Zijn deze inlichtingen nu ontvan gen en zo niet, kan dan niet bij het KA SKI aangedrongen worden op spoed? De heer Veraart vervolgt dan z'n schrijven met de opmerking, dat het nog wel enige tijd zal duren, voordat de gegevens van dit onder zoek ter beschikking zullen zijn, waardoor het nodig is te wachten met sommige maatregelen verant woord te bepleiten bij de hogere overheid. Er zijn echter andere maatregelen eveneens in het belang van de Venrayse gemeenschap, die niet uitgesteld behoeven te worden. Want hun noodzakelijkheid is zo dringend en hun nadere bepaling zal door een algemene planning zo ondergeschikt worden beïnvloed, dat daarop niet kan en mag ge wacht worden. De heer Veraart stelt daarom voor, dat B. en W. zelf, ofwel via een Commissie van de Raad, voor Januari 1955 voorstellen zal doen voor de verwezenlijking van de volgende plannen: 1. Welvoorziene kinderspeel- werking te vinden te zijn. Daarom werden de besturen van fokvereni- gingen, boerenbonden etc. nog ge raadpleegd, waarbij bleek dat over het algemeen het gevoelen heerste om eigen baas in eigen huis te blijven, zodat de samenwerking niet doorging. Ook werd mededeling gedaan van pogingen om te komen tot oprich ten van een nieuwe K.I.-stal, waar voor het bestuur de nodige mach tigingen kreeg. VERKIEZINGEN Op deze vergadering werden P. A. Peeters, Overloon, M. Rieter, Maashees, G. Rutten, Wanssum en G. Wismans, Merselo herkozen als lid van liet Bestuur. Als lid van de Raad van Commissarissen werd depute Peters uit Oirlo herkozen. WAARSCHUWING Bij de rondvraag werd nog ge waarschuwd, dat de Warenkeuring niet alleen de bussen bij tijd en wijle inspecteert, maar ook de materialen, welke in de weiden blijven liggen. Zo zijn er sommige bussen in beslag genomen, omdat ze open nadfcn en roest vertoonden. De bussen zullen dus in de toe komst nog strenger worden gekeurd en vooral die met open naden zul len geweerd moeten worden. Trou wens in de nieuwe wasmachine kunnen alleen bussen van 20 —30 liter. Kleinere kunnen dus niet meer geaccepteerd worden. Verder bleek dat binnen twee maanden de ondermelk aangezuurd wordt teruggeleverd. Men ging nog iets dieper in op het grote prijs verschil wat de consument moet betalen en de producent ontvangt. Een fles melk welke 27 centen kost voor de consument, kost er feitelijk 31.5 cent, maar voor dat verschil heeft men er vet uitgehaald. De bereidingskosten van die ene fles melk bedragen 6 ct, de ver koopkosten 5 ct, dus samen 11 ct. Trekt men die van de 31.5 ct dan heeft men ongeveer de prijs voor de producent. Op deze vergadering spraken verder nog de heren Peeters en Loonen. De laatste over de prijzen politiek voor de melk. Zelfs in de oudste geschiedenisbronnen treft men voortdurend aanwijzin gen, dat wijn ter versterking aan zieken en herstellenden werd aan geboden. De faam van de wijn is zo oud als de wereld. Meer dan 40 jaren brengen wij de bekende PLEEGZUSTER BLOEDWIJN in de handel, waaruit tienduizenden kracht en energie putten. Waardevolle opbouwstoffen zijn aan een heerlijke wijn toegevoegd. Voor zieken en herstellenden een belangrijke factor in het genezings proces. Voor ouden van dagen net dat opkikkertje dat ze nodig hebben. PleegzusterBloedwijn werkt sterk bloedvor mend en zenuwverster kend. In het jachtige tempo van vandaag ook voor U een bron van extra energie. Vraagt vandaag nog aan Uw apo theek of drogist zo'n fles vol le venskracht. (Ingez. med.) plaatsen in Venray—Kom. 2. Naar het oordeel vai\ de be treffende Inspectie, zowel in qua- litatief als in quantatief opzicht minimaal voldoende ruimte voor gymnastiek-onderwijs aan de jeugd van de Lagere Scholen. Deze ruimte moet dan in de avonduren beschikbaar komen voor de plaatselijke sportverenigingen. 3. Een volgens de laatste eisen ingerichte tweede kleuterschool of uitbreiding van de bestaande school in de Kom, waardoor niet alleen de kwaliteit van het kleuteronder wijs wordt verbeterd, maar ook de kleuters van 4 jaar kunnen worden toegelaten. 4. Een zwembad. Antwoord van B. en W. Het antwoord van B. en W. begon allereerst met het wetenschappelijk onderzoek. Zo wist de Voorzitter mee te delen, dat het interim-rap port er nog niet is. Besprekingen van het bureau met Planologische Dienst en Rijkslandbouwconsulen- ten hebben meer tijd gevergd als men had verwacht en daardoor blijft het rapport uit. Het zal mid den Augustus zijn, voordat dit zal verschijnen, waarna het onmiddel lijk in de Raad komt. Verder kon het College met de heer Veraart mee gaan in zijn rede natie, dat voor verschillende plannen niet op dit onderzoek gewacht be hoeft te worden. Maar de verwezen lijking van bedoelde plannen is dikwijls afhankelijk van verschil lende factoren. Zo o.m. van de ur gentie van een en ander. Het College is van oordeel, dat van de ingediende plannen niet al leen de urgentie al verschilt, maar, dat bovendien een der grote moeilijk heden zal zijn het verkrijgen van plaatsruimten in het herbouwplan. Dit herbouwplan en speciaal de uit breidingsplannen zijn nog niet ge reed. Verder zal de financiële toe stand van de de Gemeentekas altijd een remmende werking hebben. Kinderspeelplaatsen Bij dit plan komt alweer direct de vraag naar plaatsruimten. Men is zoekende. In Venray-Oost is er grond voor gereserveerd, maar nog niet gekocht. Bij andere onderdelen- plannen is hiermede rekening ge houden. Maar wie zorgt voor in richting en exploitatie? De Gemeente zal ontegenzeggelijk een taak hierin hebben, maar hoe ver gaat die...? Hebben de ouders in deze ook geen taak. Er zijn informaties in gewonnen naar wat elders op dit terrein gebeurt en hoe dat gaat. Ter zijner tijd zal de Raad hierover in lichtingen ontvangen. Gymnastiekruimten Hiervoor is het benodigde bouw volumen beschikbaar gesteld. Een plan is door de Dienst Gemeente werken vervaardigd en opgezonden ter goedkeuring. Maar weer is het plaatsruimte-gebrek... Met Weder opbouw wordt op dit moment over leg gepleegd of bedenkingen bestaan tegen plaatsing van die zaal, op grond, gelegen in het wederopbouw- plan, die vroeger een andere be schikking kreeg. Bouwvolume voor een tweede zaal is ook toegewezen, maar waar moet hij komen liggen? Bij de vaststelling van verdere onderdelenplannen zal hieraan alle aandacht geschonken worden. Als de zalen er eenmaal zijn, zul len sportverenigingen daar gebruik van kunnen maken. Kleuterschool Het ingediende plan voor subsi diëring van het kleuteronderwijs, wat.de Raad in de vorige vergade ring kreeg, toont wel aan, dat ook het College met alle macht streeft naar verbetering van het kleuter onderwijs. Voor de stichting van een nieuwe school zal eerst een beslis sing genomen kunnen worden bij de vaststelling van een onderdelen- plan voordat gedeelte der gemeente, waar de school het beste geplaatst kan worden, aldus B. en W. Daar het College waarschijnlijk zelf aanvoelde, dat vooral dit laatste zo uitermate vaag was, voegde zij als haar mening er aan toe, dat zo lang deze nieuwe school er niet was, zeker de oude jongensschool in de Paterstraat als zodanig moest worden gebruikt, afgezien van alle bezwaren. „Iets", aldus het College, „is beter als niets". Zwembad Ook hier speelt weer de plaats ruimte een hoofdrol. En dan: wie zal het betalen en tenslotte wanneer zal het worden uitgevoerd? Een zwembad is nog altijd iets anders als woningbouw, riolering en straatverlichting en als voor de financiën hiervoor al bij het Rijk moet gevochten worden, hoeveel te meer dan niet voor een zwembad. En de uitvoering zal zeer moeilijk zijn i.v.m. met het gering aantal werklozen, die dit project mede door de grote kosten als werkverruiming zullen moeten klaarmaken. Al met al heeft B. en W., zeker wat dit laatste betreft, er een zwaar hoofd in. En zo is het haar onmo gelijk om voor 1 Jan. a.s. met defi nitieve plannen dienaangaande te komen. Een urgentie-volgorde opstellen en dan te komen tot een zo juist mogelijk gericht beleid voor de ko- mende jaren, daaraan wil zij gaarne haar medewerking geven. De Commissie, die in de vorige vergadering de taak op zich heeft genomen de subsidie-regeling voor het kleuteronderwijs voor te be reiden, zou daarin met uitbreiding van haar taak een belangrijk aan deel kunnen hebben. Maar nog nadrukkelijk wijst B. en W. er op, dat zij er ernstig be zwaar tegen maakt, wanneer alle aandacht geconcentreerd wordt op deze h.i. willekeurig gekozen plan nen, als daardoor aan andere meer urgenter plannen afbreuk wordt gedaan. Antwoorden van Dr. Veraart De heer Veraart opende zijn repliek met de mededeling, dat het hem speet de antwoorden van B. en W. niet vooraf ter inzage ont vangen te hebben. Hoewel formeel juist, dat de antwoorden werden voorgelezen, was het bij deze be langrijke kwesties toch wel wense lijk geweest wanneer spreker zijn repliek had kunnen samenstellen. Thans werd hij gedwongen tot een improviserend beantwoorden van datgene wat met overleg werd opgesteld. Het antwoord van B. en W., aldus de heer Veraart, is weinig bemoe digend. Het is een aandragen van allerlei moeilijkheden die verwezen lijking van de voorgedragen kwes ties in de weg staan. Dat er be zwaren zijn is bekend, maar als men werkt en er achter heen zit, verkrijgt men dikwijls meer dan tevoren kon worden voorzien. Een der moeilijkheden door B. en W. genoemd is, dat plaatsruimte voor de gevraagde gebouwen er niet is. Dat de gemeente Venray 10 jaren na de bevrijding haar uitbreidings plannen nog niet in orde heeft is droevig. Zulks maakt het moeilijk bij te blijven met andere gemeen ten, zoals b.v. Gennep, waar een zwembad en een gymnastieklokaal werden geopend. Dat Venrays jeugd in Maashees en de leerlingen van Jerusalem in Horst gaan zwemmen pleit niet voor Venray. Evenmin als het voor de gemeente pleit, dat voor al deze dingen reeds vroeger niets is gereserveerd. URGENTIE Een andere opmerking van B. en W. is, dat er urgenter plannen zijn, maar over de mate der urgentie kan men lang twisten, aldus de heer Veraart. Men heeft hierin verscheidende graden. Zo kan drinkwatervoorziening volstrekt urgent zijn in verband met de volksgezondheid. Woningbouw is om redenen van systeem in Venray primair. Er kunnen psychologische redenen zijn om iets eerder te ver wezenlijken b.v. door aan vurige wensen tegemoet te komen. En tenslotte kunnen de omstandig heden zo liggen, dat een minder urgent object moet voorgaan, om dat het gemakkelijk te verwezen lijken is. Met deze overwegingen is reke ning gehouden bij liet opstellen der vragen. Ze zijn niet willekeurig gekozen, zoals B. en W. zegt. Er is op de eerste plaats rekening gehouden met wat de jeugd nodig heeft, waarvoor de Raad moet zorgen. Verder komt men hiermede tegemoet aan de wensen van het Venrays publiek en dat is een psychologische factor van grote betekenis. Verder is er de lichame lijke en geestelijke gezondheid. De heer Veraart las enkele regels voor uit het verslag van de school- artsendienst voor Noord-Limburg waaruit o.m. bleek, dat voor de verbetering van de mobiliteit der jeugd naast een gymnastieklokaal een zwembad dringend nodig is. Wat de financiële kwestie betreft, memoreerde spreker, de door 't kamerlid Maenen ten berde ge brachte achterstand van het Lim burgse aandeel in het Gemeente fonds, en hij herhaalde nogmaals, dat door steeds op hetzelfde aam beeld te slaan toch resultaten kunnen worden geboekt. Kinderspeelplaats In een zo'n kinderrijke gemeente als Venray is een kinderspeelplaats dringend nodig, zo vervolgde de heer Veraart. Gemeente, Kerk en particulieren moeten hier iets be reiken en niet eik voor zich de taak aan de ander overlaten. Laat iemand de kat de bel aanbinden, en laat dan gerust de gemeente de minste zijn. Omtrent de gevraagde termijn van Januaril955, deelde spreker nog mede, dat dit slechts ten doel had, om te weten of er iets komt en wat er komt. Ook met de begroting kan er dan rekening mee worden gehouden. Tot zover wilde de heer Veraart zijn geïmproviseerd antwoord laten om er later nog eens in bijzonder heden op terug te komen. In de hierna ontsponnen dupliek antwoordde de Voorzitter allereerst op de noodzaak van planning, ter wijl hij het niet uitgesloten achtte, dat een van de onderhavige objec ten op de begroting komt. Verder drong hij aan op particulier initia tief, wat ten volle op medewerking en subsidie der gemeente rekenen kan. De heer Veraart verzocht om dit particulier initiatief te stimuleren, o.a. door kennisgeving van gemeen telijke samenwerking. Onze plannen zijn onoverzichtelijk groot, neem daaruit enkele concrete punten om die te gaan verwezenlijken, dat leidt tot een doel, aldus spreker. De Voorzitter beklemtoonde, dat reeds meermalen subsidies werden toegezegd, doch dat nog nimmer Bij iedere f 5.- aan boodschappen Aliéén bij iets werd bereikt. De heer F. Janssen kon er zich mee verenigen, dat er verschil be staat omtrent de urgentie van een zwembad. In het verleden is ge bleken en uit het antwoord van B. en W. meent hij ook te kunnen opmaken, dat een zwembad wel 't laatste is, wat er in Venray zal worden verwezenlijkt. De Voorzitter bestreed, dat B. en W. een zwembad zouden achterstel len bij woningbouw, wegenaanleg en dergelijke. Het is echter wense lijk, dat de Commissie voor kleu teronderwijs zich zal belasten met het maken van plannen van al die werken, in volgorde van 't meest noodzakelijke. De heer Odenhoven bleek het vol kom en eens te zijn met de doel stellingen van de heer Veraart. Hij wees nog eens op het Bejaarden centrum, wat toch ook urgent is en hij voorzag, dat vele ouden van dagen zich aan het Gemeentehuis zullen vervoegen voor eenverhuis- biljet naar Overloon, waar zulk een centrum wordt gebouwd. Desgevraagd verklaarde de leden van de Commissie voor kleuteron derwijs zich bereid het maken van een urgentieplan enz. op zich te nemen. De heer Veraart vroeg in dit verband nog of eventuele kosten, door de Commissie te maken, voor het zich elders op de hoogte gaan stellen, zouden worden vergoed met inachtname van de nodige zuinig heid. De Voorzitter vond dit vanzelf sprekend. De heer van Haaren kon zich niet aan de indruk onttrekken, dat er gedaan werd alsof er in Venray nu ook werkelijk niets gepresteerd is in al die jaren. De huidige toe stand bewijst toch wel het tegen deel. De Voorzitter stemde daarmee van harte in, terwijl de heer Ver aart uitdrukkelijk verklaarde, de volle waardering te hebben voor alles wat in Venray na de oorlog totstand is gekomen of als plan gereed ligt. Tot slot wees hij nog op een mogelijk mindere toewijzing voor woningbouw, aangezien hij uit officiële stukken opmaakte, dat de samenwoningen in Limburg 11 pet uitmaken, terwijl dit percen tage in Venray slechts 4 bedraagt. En nu maar wachten wat de Commissie zal uitbroeden bij moeilijk heden, ofwel voor raad en inlichtingen is de R.K. Vereniging tot Bescherming van Meisjes: Mevr. W. v.d. Munckhof-S angers Grote Straat 28, Tel. 581; Mevr. M. v.d. Hombergh-Bot, Oostsingel 6, Tel. 393; Mevr. A. Pijls-Drenth, Grote Straat 14; Mej. T. Coenen, Patersstraat 30, Tel. 588; Mej. T. Paping, Paters straat 30; Mej. M. Pijls, Grote str. 14a, Tel. 673; Mevr. Baronesse de Weichs de Wenne, Geijsteren, Tel. 250; Mevr. vd. Haar, Blitterswijck, D 67, Tel. 263. van 30 Juli 1904 Voor het Staatsexamen te Utrecht slaagden de studenten van het Gymnasium E. Emons, van Venray, P. Janssen van Lull en H. Zeinstra van Harlingen. - De Fanfare Euterpe gaf 24 Juli een buitengewoon glansrijke muziekuitvoering op de Grote Markt. - Op 26 Julihaddeprijsuitdeling plaats op het Gymnasium. Burge- gemeester en andere autoriteiten woonden die bij. Zangafdeling „Con cordia" verleende medewerking. De prijzen voor goed gedrag en vlijt ontvingen K.Lamersuit Zaltbommel en A. de Fais uit Amsterdam. van 30 Juli 1898 De Gilde St. Willebrordus te Geijsteren, vierde haar 425-jarig be staan op 24 Juli door een groot schuttersfeest. De prijs voor het oudste gezelschap werd toegekend aan de gilde van Holthees, welke dag tekent van 1343. Onder de spre kers waren Th. van den Bogaart, president van de Fanfare te Venray. P. Klaassen te Venray was de ar tistieke uilvoerder van de medailles. - Te Holtum overleed Joannes Antonius Grutters, geboren te Ven ray 24 September 1834, priester Goedkope financiering v. auto's motoren, tractoren, enz. Hypotheken met lage rente. Kantoor Oostsingel 12 Tel. 462 VENRAY gewijd 1S64. Hij was kapelaan te Baarlo(1864), en sinds 1885 pastoor te Holtum, waar hij een nieuwe kerk bouwde. Pastoor W.Hillenuit Venray, hield de lijkrede. Naar aanleiding van gemaakte opmerkingen over de aanbesteding zond Rector F. Cremers van de Smakt, een verklarend ingezonden stuk. van 29 Juli 1899 Pr.Dr. P. VullingsM.S.C. werd benoemd aan het Missiehuis te Arnhem. Tot Overste van het Missie huis te Tilburg werd benoemd Pater P. Peeters uit Venray. Jacob Folbers, voerman op Venlo, opende in de Schoolstraat tegenover de Muziekzaal het café: „De Venlose Kar". Jos. Folbers vestigde zich ten huize van de Wed. Houba aan de Langstraat als Mr. Schoenmaker. - van 29 Juli 1899 Dr. W. H. Muysers, die op 1 April te Rome was priester gewijd, droeg in zijn geboorteplaats Merselo op 23 Juli zijn eerste plechtige H. Mis op. Van de versieringen maakte zich verdiensteiijk de heren Th. Houba, hoofd van de school en Fr. Michels. De feestpredikatie werd gehouden door Dr. P. Vullings. Het kerkelijk zangkoor bracht des avonds een serenade. Veel hagel viel op 22 Juli, die enorme schade aanrichtte. 27 Juli had op het Gymnasium de prijsuitdeling plaats. Onder lei ding van Pater Schuurman, voerde de „Symphonie" prachtige muziek stukken uit. De prijzen voor vlijt en goed gedrag werden behaald door Hielke Mulder uit Balmond en Marius Koeken uit Venray. De 45 aanwezigen op het vis- souper van de Sociteit „Burgerlust" lieten zich het goed smaken. van 28 Juli 1900 - Op 23 Juli had op het Raad huis de beëdiging plaats van de officieren van de schutterij „Het Zandakker". Herman Maas van Oostrum, onderwijzer te Oirlo, slaagde te Breda op 26 Juli voor de hoofdakte. Johanna Munsters vermaakte een legaat van f 100 aan het Sint Josephsgesticht. van 27 Juli 1895 In de kerk van Geijsteren werd op 21 Juli inbraak gepleegd. Piet Arts in de Schoolstraat, hield wegens vertrek naar Rotter dam, een grote opruiming van klompen.

Peel en Maas | 1954 | | pagina 4