Kiiii jaar Schoolartseiidienst Meisjes,: S.V.V. werd gehuldigd. WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN te Venray Om 't Kampioenschap van Nederland met pijl en boog. Moeder "CS fa**/ ALBERT HEIJN Gevonden voorwerpen Uit„Pee! en Maas" Zaterdag 17 Juli 1954 No. 29 VIJFilEN ZEVENTIGSTE JAARGANG ondervindt PEEL EN MAAS confectie van een rijk bezit DRUK EN UITGAVE FIRMA VAN DEN MUNCKHOF GROOTESTRAAT 28 TELEF. 512 GIRO 150652 De Schoolartsendienst Noord- Liraburg is nu officieel een jaar aan het werk en het kleine ivoor- gele volks wagentje van Dr. Adri- aansens is bij de meeste school kinderen al bekend. Reeds eerder was men in Venray met deze dienst aan de gang, maar het is toch nog maar pas een jaar geleden, dat een en ander voortaan officieel via het Groene Kruis gebeurt, Toen indertijd de Schoolwet de kinderen verplichtte lager onderwijs te gaan volgen, waren er maar enkele gemeenten in Nederland, die zich bezorgd maakten over de mogelijke gevaren op medisch terrein, die de te verwachten „opeenhoping" van kinderen in de scholen met zich konden brengen. En die daarom ook direct begonnen met een medische controle. Zaandam mag zich er op beroemen de eerste gemeente in Nederland te zijn, van waaruit de victorie van de Schoolarts begon. De provincie Limburg was echter een van de laatste provincies, die deze dienst invoerde. Mede daarom is het dat Venray zo laat met deze dienst is gestart. Want men moet niet ver geten, dat deze dienst feitelijk alleen maar een voortzetting is van de medische zorgen, die al beginnen met de aankondiging van de komst van een nieuwe wereld burger. We kennen immers jammer genoeg nog niet in Venray de praenatale zorg, verder het consul tatiebureau voor zuigelingen en het kleuterbureau. Practisch komt het in deze streken er op neer, dat vanaf zijn geboorte tot zijn zevende jaar de kleuter onder medische controle staat. En waar de „opeenhoping" in de lagere school zekere gevaren voor hem of haar met zich brengt, is het niet meer dan logisch dat ook de schoolarts deze opgroeiende mens verder onder zijn controle houdt. En niet ten onrechte, zoals hieronder zal blijken. 6000 KINDEREN Bij de huidige regeling vallen onder de schoolartsendienst Noord- Limburg alle schoolgaande kinderen uit de Gemeenten Venray, Meerlo- Wanssum, Broekhuizen, Bergen, Gennep en Mook. Dat zijn ruim 6000 kinderen, die de lagere school bezoeken. Jammer genoeg zijn hier niet bij aangesloten de kleuterscholen, hoe wel daar het kleuterbureau nog altijd een wakend oog op houdt, en verder niet de nijverheidsscholen, de handelsscholen, de huishoud scholen en het verdere middelbare onderwijs. En dat ook deze inrich tingen van onderwijs controle be hoeven zal na bovenstaand wel duidelijk zijn. De plannen liggen al klaar, maar het zal toch wel toe komstmuziek zijn, gezien het ge brek aan geld. Wat is nu de taak van een schoolarts? We hebben het hier boven reeds gezegd, hij moet zoveel mogelijk de gevaren op medisch terrein zien te voorkomen, die nu eenmaal op kunnen treden, wanneer men dergelijke aantallen kinderen bij elkaar brengt. Op de eerste plaats worden nu al die kinderen ieder jaar op t.b.c. onderzocht. Hoe nodig dit is moge blijken uit het officiële cijfer, dat 12 pet van de t.b.c. gevallen onder de schoolgaande jeugd door de schoolarts wordt ontdekt in Neder land. Dan is er verder om de 3 maan den contact met de school, waarbij bv. van September tot Kerstmis alle leerlingen van de eerste klas sen worden onderzocht. Tussen Kerstmis en Pasen komen de derde klassen aan de beurt en in het laatste trimester de kinderen van de hoogste klassen, dus zij, die de school gaan verlaten. De ouders der kinderen krijgen dan een aankon diging thuis en worden verzocht mee te komen. Vooral de moeders blijken dit zeer op prijs te stellen en vertellen graag hun moeilijkheden, die dikwijls op psychisch terrein liggen aan de schoolarts, die daardoor nog een betere kijk krijgt op de onderzochte. Dit onderzoek is volkomen vrij willig. De ouders zijn en blijven dus vrij hun kinderen al of niet te laten onderzoeken. Er wordt ge heel geen dwang uitgeoefend en men kan gelukkig het gezonde verstand der ouders prijzen, die voor 100 pet hun medewerking geven. Wordt nu inderdaad door de schoolarts een of andere afwijking geconstateerd, dan wordt op de eerste plaats de ouder van het kind gewaarschuwd, terwijl verder de tandarts of huisarts wordt ver wittigd. Het kind wordt dus be handeld door zijn eigen geneesheer. JAAR-RAPPORT. Wat zijn nu de resultaten over het afgelopen jaar L Voor _een gedeelte kan men dat afleiden uit de nuchtere cijfers van het jaar-rapport van de School artsendienst Noord-Limburg. En misschien is een kleine bloem lezing daaruit ook eens goed voor de mensen, die al die consultatie bureaux en deze diensten feitelijk als flauwekul beschouwen, want ze zijn immers ook groot geworden, zonder al die „poespas". Uit dit rapport blijkt dan o.a., dat er op tandheelkundig gebied vele klachten zijn. Er wordt zeer weinig gepoetst. Ondanks saneringskaarten e.d. wordt de tandarts niet geregeld bezocht. Er wordt veel te weinig gekauwd en er wordt teveel zoe tigheid gegeten. Vooral bij de kleu ters wordt, mede door de maat regelen van het Ziekenfonds in deze veel te weinig besteed aan het melkgebit. De algemene lichamelijke toe stand van de Noord-Limburge jeugd is over het algemeen goed. Alleen op het gebied van voeding komt de schoolarts hier nogal eens rare opvattingen tegen. Zo wordt er door de jeugd veel te weinig groente gegeten, terwijl de voeding soms hopeloos eentonig is. Mede voor het kauwen, moet meer aandacht geschonken worden aan het roggebrood. Het gebrek aan gymnastiek-loka- len en zwemgelegenheden, aldus zegt het rapport heel nuchter, is mede verantwoordelijk voor vele (te vele) voet- en skelet-afwijkin gen. Zeg niet te gauw, dat uw kind geen hoofdonrein heeft, want 10 pet. van de Noord-Limburgse jeugd heeft de gevreesde neten, waaruit blijkt, dat ook op dit terrein te weinig controle is. Geregeld wassen met warme azijn en kammen met een fijne kam voorkomt op dit terrein veel onge mak. Besmettelijke huidaandoening als de beruchte,,krentebaard" komt gelukkig niet veel meer voor, maar in het najaar wil deze afwijking nogal eens graag terugkomen. Ook hier is het weer de hygiëne, die nog te veel ontbreekt en het geregeld wassen. 8 pet van de jeugd bleek afwij kingen te hebben aan een of twee ogen, waarvan de ouders niets be kend was. Het scheel-zien blijkt te dikwijls nog verwaarloosd. In de kleuter-leeftijd kan hieraan nog veel verholpen worden, maar door onkunde en onbegrip laat men een toestand bestaan, waarvan het kind onherroepelijk de dupe wordt. 2.5 pet bleek geen gewone hoor- scherpte te hebben, wat nog al eens een onjuiste beoordelingen van de kinderen in de klas voor komt. Nu men het weet, kan men er rekening mee houden en de afwij king worden opgeheven. 40 pet der kinderen heeft een vergrote schildkleur, heeft dus min of meer aanleg voor struma. Het ontbreken van jodium in het water is daarvan mede de aanleiding. Door waterleiding en verbetering van het water in het algemeen zal dit percentage zeker teruglopen. Ruim 1 pet is breuklijder en bij na 10 pet zijn bedwaterers. Al deze cijfers mogen dan voor een leek misschien verontrustend zijn, de medicus vindt ze niet bij zonder hoog. Vele afwijkingen zullen op den duur ook door de natuur zelf over wonnen worden, maar nu is er in ieder geval een medicus, die de ontwikkeling controleert, terwijl daarnaast ook de ouders weten, wat de oorzaak kan zijn van mo gelijk ongemak bij hun kind. Ligt dit alles zuiver op medisch terrein, er is ook nog veel op psy chisch gebied te doen. En men betreurt het nog immer, dat juist op dit terrein zo weinig nog voor onze schooljeugd gedaan kan worden. Maar wel is men er van overtuigd, dat hieraan hoog nodig iets gedaan moet worden, omdat het nog te dikwijls voor komt, dat mensen later voor zich zelf en voor anderen moeilijk zijn, terwijl dit in de jeugdjaren dik wijls had voorkomen kunnen wor den. SINDS DE LAATSTE 30 JAREN is op het gebied van onderwijs veel veranderd. Gelukkig.... Maar een van de beste verander- iugen is ongetwijfeld de invoering van de schoolartsendienst, die naast een controle over de leerlingen, ook controle houdt over meubilair, ver lichting, verwarming etc. en zo doende ook zijn steentje in belang rijke mate bijdraagt tot een geluk kiger jeugd van de Noord-Lim burgse kinderen. Als ouders en onderwijzers blijven meewerken, zoals in het afgelopen jaar is gebeurd, dan zullen vele ongunstige cijfers uit het jaar rapport gaan verdwijnen en zal het kind er wel bij varen! En daarom is tenslotte dit werk ook begonnen. De Handboogsport is een sport, welke door vele niet gekend en gewaardeerd wordt, ofschoon deze een der mooiste en edelste en zeer zeker de eerlijkste sport is, welke beoefend wordt. In Venray is deze sport reeds bijna 60 jaren beoefend. Diana, de oudste Venrayse vereniging op dit gebied, werd opgericht 14 April 1897. Drie jaar later in 1900 volgde St Joris te Leunen, in 1901 St Anna te Venray en St Hubertus te Merselo. In 1919 werd te Castenray de Batavieren-club opgericht, in 1925 St Antonius Halfweg en St Oda te Venray. Al deze verenigingen bestaan dus meer dan 25 jaren. Thans zijn in onze gemeente 12 handboogschutterijen verenigd in één district, waarbij tevens aange sloten zijn de schutters uit Griendts- veen, Ayen en Overloon. Deze 15 verenigingen, met circa 500 leden, houden onderlinge wed strijden en zijn allen aangesloten bij de Nederlandse Bond voor Hand boogschutterijen. Deze bond organiseert elk jaar wedstrijden tegen België en de hoogste schutters van elk land schieten tweemaal per jaar tegen elkaar, eenmaal in België en een maal in Nederland. Om de hoogste 14 schutters aan te wijzen, worden selectie-wedstrij den gehouden. Na 150 pijlen geschoten te heb ben, worden selectie-wedstrijden gehouden. Na 150 pijlen geschoten te hebben, worden de 36 hoogste schutters aangewezen, die op hun beurt dan nog 2 wedstrijden schie ten, elk van 50 pijlen. De 6 hoogste schutters uit deze laatste wedstrijden, schieten nog ieder 12 pijlen en de hoogste hier van is dan de persoonlijke kam pioen van Nederland. De eerste selectie-wedstrijd is op Zondag 4 Juli gehouden teVught en op Zondag 18 Juli treden deze 36 schutters aan te Venray op de banen van St Oda bij M. van de Ven aan de Hagelweg. Uit deze wedstrijd zal dus de Kampioen van Nederland te voor schijn komen. Het kringbestuur en 't bestuur met de leden van St Oda zijn reeds druk in de weer geweest om deze wedstrijd te maken tot een groot handboogsport-gebeuren, te meer, daar ook twee schutters uit ons eigen district bij deze 36 schutters zijn en aan deze wedstrijd mogen deelnemen. Deze schutters zijn de heren A, van Ooi en H. vd. Putten beide leden van St Oda. Meer belangstelling voor deze sport gevraagd. Het Kringbestuur zou graag zien dat voor deze gelegenheid, die wat de schutters betreft, zeker nog ge wichtiger is dan een promotiewed strijd naar de tweede klas, eens grote belangstelling zou bestaan. Vooral op de jongeren doet het Kringbestuur een beroep, om eens kennis te komen maken met deze sport, die door jong en oud kan beoefend worden en die tevens de meest eerlijke sport is, die men zich denken kan, omdat 't blazoen zuiver de punten aangeeft. Ziet men elders jeugdclubs, zelfs dikwijls met een geestelijke leider voorop, hun tournooien houden, in Venray moet gevreesd worden, dat deze sport zal gaan uitsterven,-als de jeugd, hetzij individueel, hetzij in verenigingsverband, als bijv. een onderafdeling van het Patronaat, niet meer belangstelling zal gaan tonen. Het Kringbestuur, p.a. Buiten weg 5, geeft steeds gaarne inlich tingen en alle mogelijke medewer king aan hen, die iets voor deze mooie sport voelen. Een prachtgelegenheid om nader kennis te maken zijn deze selectie wedstrijden op morgen Zondag 18 Juli, waar het puikje van de Ne derlandse schutters aantreed voor het Landelijk Kampioenschap. Is er goede belangstelling, dan is het niet uitgesloten, dat Venray in de komende jaren ook eens de grote wedstrijd BelgiëNederland hier mag organiseren. bij moeilijk heden, ofwel voor raad en inlichtingen is de R.K. Vereniging tot Bescherming van Meisjes: Mevr. W. v.d. Munckhof-Sangers Grote Straat 28, Tel. 581; Mevr. M. v.d. Hombergh-Bot, Oostsingel 6, Tel. 393; Mevr. A. Pijls-Drenth, Grote Straat 14; Mej. T. Coenen, Patersstraat 30, Tel. 588; Mej. T. Paping, Paters straat 30; Mej. M. Pijls, Grote str. 14a, Tel. 673; Mevr. Baronesse de Weichs de Wenne, Geijsteren, Tel. 250; Mevr. vd. Haar, Blitterswijck, D 67, Tel. 263. Iedere keer opnieuw, als moeder haar boodschap pen heeft gehaald bij Albert Heijn, kijken de kinderen vol verwachting uit naar de verrassing die uit de mand komt. Door de be duidend lagere prijzen - waarvoor U bovendien de beste kwaliteit ontvangt kunt U de kinderen nog jm-MB eens verwennen. Wr* IMff! Albert Heijn maakt U het ^SIK W leven inderdaad goedko- Neem op Uw vacaniie mee V per en schenkt U daar- een bus heerlijke P" J" :fe 1 door de gelegenheid Uw f:, ZAANSE KOEKEN 55 -rÊÊ l"èXttnt Leverpasteidubbel buk 49 Rookvlees too „„,42 Limonadesiroop P., n» 125 98-69 Fruitdrups 3 n,n.n 25 liefst nog met^spoed en dLOmGrdflipS vanaf 200 gram 29 ze mopperen allemaal 1 3 Zware Choc. Repen Per 22 op als ik er dan even lil St".;1;:;: Hazelnootreep met hel. noten per „ol 25 Koffie kan drinken. p BOFFIE: het woord voor rOrfTIOSa DISCUSS 100 gram 19 de lekkerste KOFFIE. Spaari Alberi Heijn's BoHie-strips en Panorama-plaatjes. Armband, wachtm. Gielen, Akker- weg 23; portemonnaie m. inhoud, Verhaegh, Land weert weg 14; twee muntbiljetten van f 2.50, A. Flinsen- berg, Zwarte Klef A 8; muntbiljet van f 1.Hendriks, Langstr. 46; nagelgarnituur, W. Swinkels, Bonte Koestraat 10; bruin-witte jachthond, Dr. Havermans, Stationsweg; zil veren rozenkrans met band van regenjas, G. Linders, Overl.weg 18; wit kralen snoer, Jansen, Oostrum D 36a; Double armband, Fleurkens, Oostrum C 17; portemonnaie, W. Weijers, Burgem.vd. Loostraat 12; Vulpen, A. Maesen, Oirlo E 55; Doublé armband, M. van Veghel, Leunen K 36; Strik met houder, wachtm. Bergs, Burgem. vd. Loo straat 2; sigarettenkoker, Kazerne, Langstraat 39; zwarte rozenkrans, A.Esser, Grotestraat 4; huissleutel, Linskens, Laagheidseweg 3; dames regenjas, H. J. Gelden, Maashees B 15a; rood gevlamde vulpen, J. Swachöfer, Broekweg 15; gekleurd zwempak met handdoek, Geurts, Buitenweg 4; bl. autoped, Boonen kamp, Burgem. vd. Loostraat 28; Lourdes rozenkrans, Jacobs, Lang straat 20; manchester kinderjasje, Philipsen J. H., Smakt B 6; zwart wit gekl. jachthond, Kleuskens, kantonier, Leunen. 16 Juli 1904 Pater Thaddeus van Eysden hield de predicaties bij het jaarfeest van de H. Familie op 10 Juli. 12 nieuwe leden ontvingen de medaille van de Directeur, kapelaan Toebosch. 12 Juli vertoonde zich boven Venray, een ballon, die achter de Hansenberg bij Overloon neder daalde. De inzittenden waren drie heren en een dame, die 's morgens 10 uur dezelfde dag uit Barmen(D.) waren vertrokken. - Aan Burgemeester Henri Esser, werd bij zijn naamfeest op 15 Juli een serenade gebracht door de Fan fare Euterpe. - De Fanfare Euterpe behaalde een schoon succes op het Festival te Velden. Rondom Merselo stond de Peel enige dagen in brand. van 16 Juli 1898 3 Juli vergaderde de Gemeente raad. De Eerw. Rector van de Smakt kreeg een subsidie van f350 tot vergroting en verbetering van de kapel. Op de onderwijzersvergadering, Juli te Oirlo, sprak Th. Houba over: Beleefdheid. - Z.Em. de Internuntius, Mgr. Tarnassi bezocht 10 Juli „Jerusa lem". P. Medantus Sigfrled, laats telijk professor te Venray, slaagde te Leuven voor Bacca laureus in de Theologie. van 15 Juli 1899 Bij de Zusters Ursulinen legde een zuster de grote beloften af; tien novicen werden ingekleed. Piet Spee opende 16 Juli een nieuw café in de Patersstraat, in het huis vroeger bewoond door Pastoor Wismans. 9 Juli vierde de H. Familie haar jaarfeest. P. Laurentius hield de predicaties. 27 nieuwe leden werden geïnstalleerd. Over heel Nederland, ook te Venray, woedde op 9 Juli een hevig onweder. Pater W. Muysers M.S.C., slaagde te Rome als Doctor in de Godgeleerdheid. P. Vitalis Keenen O.F.M., stu dent te Venray, werd vergunning verleend tot het geven van hoger onderwijs aan het „collegium fran- ciscanum" te Woerden. Bericht wordt, dat Dr. Henri Poels, Professor te Antwerpen, be noemd zou worden tot Hoogleraar in de Schriftverklaring aan het Groot-Seminarie te Roermond. Jos. Folbers werd op 9 Juli met 93 punten in 30 schoten koning van Diana. 14 Juli 1900. Pater Telesphorus Kroonen, O.Carm., Venrayer, werd gekozen tot Custos en Procurator. Pater P. J. Roefs, O.F.M., Venrayer, werd benoemd tot Pas toor te Wychen. 8 Juli werd het jaarfeest van de H. Familie gevierd. Pater Sera- finus van Berlo hield de feestpre dikaties. Bij Koninklijk besluit werd de Schutterij Het Zandakker als Weer baarheidscorps erkend. Tot kapitein-commandant werd benoemd Theodor Slits. Tot le luitenant Piet Laurensse. Tot 2e luitenant Martin Poels. 14 Juli vergaderde de Gemeen teraad tot benoeming van een Ud van de Commissie inzake de tram baan Venray—DeurneHelmond- Roermond. - De Boerenleenbank, opgericht 17 September 1899, telde 40 leden. - Op 15 Juli zou de Zeereerw. heer P. M. Cleophas, Venrayer, pastoor te Borgharen zijn gouden priesterfeest herdenken. 13 Juli 1895, Mathijs Michels te Merselo was candidaat bij de gemeente raadsverkiezingen. Louis Wijnhoven-Custers open de een winkelzaak in koloniale waren, suikergoed, tabak enz., aan het Henseniusplein. Venray heeft Zaterdagen Zondag feest gevierd, omdat het S.V.V. gelukt was een plaats in de tweede klasse te veroveren. De feestelijkheden waren ingezet met een recollectie voor de junio ren en senioren, gegeven door Rec tor Boymans in Huize St Serva- tius. Verder hebben bestuur en leden gebruik gemaakt van de door deze inrichting aangeboden koffietafel en van 1 tot 3.30 volgde de recep tie in Zaal Wilhelmina. Ontelbare vrienden van S.V.V. zijn naar deze receptie getogen. Ze kwamen niet alleen uit Venray, maar ook uit Noord-Limburg en Brabant. De vak- en standsorganisaties en de andere plaatselijke verenigingen kwamen hun gelukwensen aanbie den. De Sportraad bood bij monde van de heer L. Laurensse f 700. aan. Na de receptie trok een grote stoet, met de Harmonie voorop, naar Gemeentehuis, waar Burge meester Janssen en de Wethouders, Deken Berden en Vader Overste van Huize St Servatius, de gepro moveerden opwachtten. Hier bood Burgemeester Janssen met een keurige rede het geschenk van de bevolking aan: een bedrag van f 1500.bedoeld als een te gemoetkoming voor de verre reizen en de training. Ook het derde elftal werd hier in de hulde betrokken, daar dit elftal gepromoveerd is naar de le klas van de Limburgse Bond. Verder spraken nog Deken Ber den en Vader Overste van Huize St Servatius. De huldigingswedstrijd, die ge speeld werd tegen Sar to uit Til burg, eindigde in een overwinning van Venray 31, terwijl de rust inging met 10 voor Venray. Na deze wedstrijd werd naar het verenigingslokaal Schellen getrok ken, waar een Limburgse koffie tafel voor bestuur en leden gereed stond. Daarna begon in Zaal Wil helmina de feestavond. Deze zaal was prachtig versierd, de Venrayse Boerenkapel en de Helmondse conferencier van de Ven hielden de feeststemming er in. Voorzitter P. Geurts was dan ook in zijn nopjes, toen hij dank bracht aan Venray. Met goede moed gaat S.V.V. nu de nieuwe competitie tegemoet en Venray rekent op zijn spelers voor een goede plaats op de ranglijst in de 2de klasse. BEL OP BIJ BRAND No. 392

Peel en Maas | 1954 | | pagina 1