Circus van Bever Zieken-Triduum ALBERT HEIJN KOFFIE kopen op afbetaling grootestraat^28GIR(M50652 WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Jaarverslag Gew. Arbeidsbureau in Venray. Uit„Peel en Maas" Terkoop van frnit door telers Paardenfokdag in Horst Zaterdag 10 Juli 1954 No. 28 VIJF EN ZEVENTIGSTE JAARGANG ONDERVINDT 'T m KLEDING WINT 'T PEEL EN MAAS CONFECTIE VAN vk EEN RIJK BEZIT Betrekkelijk gunstig jaar. Uit het jaarverslag van het Gew. Arbeidsbureau Venlo. waaronder Venray ressorteert, blijkt o.m. het volgende: Het direct beschikbaar aanbod (geheel werklozen en DU W-arbei ders) had in 't afgelopen jaar een zeer gunstig verloop. Het aanbod liep van 455 tot 162 in 1952 terug, tot 1025 in 1953. Dit is in 1952 63 per mille tegen 31 per mille in 1953. In het gewest Venlo zijn deze laatste cijfers resp. 36—22. In de provincie 24—16 en van het rijk 43—30. Venray ligt dus nog altijd veel te hoog. Bovengenoemde gunstige ontwik keling is vooral toe te schrijven aan de verbetering van de werk gelegenheid in de bouwsector en 't in uitvoering nemen van landont- ginningen in de Merselose Peel. Hiernaast was van betekenis de conjunctuurverbetering, welke in de metaalnijverheid e.a. viel waar te nemen, waarmee de opbloei van andere takken van bedrijf gepaard ging. Zelfs voor administratieve krachten tot circa 30 jaar, waren de vooruitzichten beter. Dit alles en de gunstige weers gesteldheid had tot gevolg, dat 't direct beschikbaar aanbod, dat op 1 Jan. 1953 1677 bedroeg, na 1 Febr. 1953 belangrijk verminderde, zodat per uit. Juli het aanbod gedaald is tot 119. In het gehele district is de werk loosheid na de oorlog nog nooit zo gering geweest. Venray blijft echter boven de cijfers van 1950 en 1949, welke toen resp. 102 en 61 bedroegen. De goede werkgelegenheidssitu atie, welke in de zomermaanden door de behoefte aanarbeidskrach ten voor de seizoenbedrijven in de landbouw nog belangrijk werd ver beterd, kan wel het best getypeerd worden door 't feit, dat 't direct beschikbaar aanbod in Aug.—"Sept. nauwelijks toenam, ondanks de toe vloeiing van meer dan 100 jeugdige arbeidskrachten, die de schooloplei ding beëindigden. Rond Oct. kwamen de tijdelijk tewerkgestelden weer vrij en hoewel de werkgelegenheid nog algemeen gunstig was, bleek het niet moge lijk alle arbeiders te bemiddelen. Hierdoor steeg het direct beschik baar aanbod in de laatste maanden van't jaar belangrijk, zodat eind Dec. 1953 162 stonden ingeschreven. Dit lag 263 lager dan aan het begin van het jaar. Dit cijfer zou niet zo gunstig zijn geweest, indien niet een 40tal ar beiders uit Venray als mijnwerker elke dag per bus naar het Zuiden konden gaan. Gedurende 't jaar traden in ver schillende bedrijfstakken in meer of mindere mate arbeiders tekorten aan de dag. In de bouwvakken be stond een tekort aan timmerlieden en metselaars. Aan metaalarbeiders bestond een permanent tekort. Veel moeite werd gedaan om die tekorten via scholing op Rijkswerk plaatsen aan te vullen, doch had niet het gewenste resultaat. Bovendien vonden velen de loon derving te klein, welke zij op de Rijkswerkplaats ontvingen. Dit is intussen voor ouderen met bijna 20 pet verhoogd. In het nieuwe jaar kan een toename van deze werk plaats-leerlingen geconstateerd wor den, mede door betere toelichting op de Industriedagen. Voor vrouwelijke arbeidskrachten breidde de werkgelegenheid zich in de loop van het jaar belangrijk uit. De confectiefabrieken, e.a. bedrijfs takken hadden met een stijgend tekort aan personeel te kampen. In de huishoudelijke sector kon niet in de vraag worden voorzien. Aan kantoor personeel bestond 'n tekort, hetwelk ook niet kon gedekt wor den toen tientallen meisjes na het verlaten der school in een kantoor betrekking geplaatst werden. Daar- en tegen kon aan de vraag naar winkelpersoneel vrijwel steeds wor den voldaan. Naast arbeidstekorten kwamen ook arbeidsoverschotten voor, zoals in de groep ongeschoolden, grond werkers, maatkleermakers, sigaren makers. Hoewel deze arbeiders overschotten door plaatsing bij de eerdergenoemde additionele werk- gelegenheidsobjecten konden wor den gereduceerd, vraagt deze groep werklozen, gezien het tijdelijk ka rakter dezer werkgelegenheid, blij vende aandacht, evenals de vooral in de agrarische gebieden voorko mende verborgen werkloosheid, ten aanzien waarvan de in uitvoering genomen landontginningen en de te verwachten ruilverkavelingen mid delen zijn om ze te bestrijden. Intensivering van arbeid door overschakeling van land- op tuin bouw is een andere mogelijkheid, die echter belemmerd wordt door de slechts sporadische afgifte van teel t vergunningen. Teneinde de gesignaleerde ar beidersoverschotten, die voorkomen te kunnen terugdringen, blijft, een gespreide industrievesting een eer ste behoefte en hoewel ten aanzien Een worst aan Sinte Clara! Wat moet dat nu, een worst aan Sinte Clara? Weet U dat niet Hoe vindt U het weer de laatste dagen? Hoe het ook zij, laat het nu maar regenen, dat het giet, na regen komt zonneschijn, maar die moet niet te laat komen. En nu die worst. Ik heb wel eens gehoord (het is een aloud ge bruik) dat als mensen op een bepaalde dag mooi weer willen hebben dat ze dan een worst beloven aan de H. Clara, die ze dan geven aan een arm gezin. Belooft U ook een worst? Als we dan goed weer treffen, moet U uw belofte ook houden. In het Charitatief Centrum kunnen ze dan alvast een worst-opslagplaats aanleggen! Misschien zijn er mensen, die nu verwachten dat ik, in dit laatste stukje vóór het Triduum Jan en alleman ga bedanken. Dat doe ik niet. Waarom zou ik U bedanken? U deed het toch niet voor mij. U deed het voor de zieken en daarmee deed U uw plicht van naas tenliefde. Deed U meer dan uw plicht, dank God dan voor de grote genade, dat Hij U de kracht gaf echt goed en offervaardig te zijn. Vele eeuwen geleden is hier in Venray een majestueuse kerk gebouwd met een machtige toren. Die Gods verheerlijking in steen was een bewijs van de offervaardigheid van de mensen, die hier bouwden. Willen wij die kerk nu weer voltooien, zorg dan, dat dit heerlijke bouwwerk ook dan weer een beeld mag zijn van de offer bereidheid der bouwers. Moge de vele offers voor het Triduum gebracht, dit doen ver wachten. Dat geve God! P. BEATUS. hiervan in het verslagjaar van een vooruitgang in deze richting kon worden gesproken bleek het effect toch van geringe betekenis. Voor emigratie bestond zeer weinig be langstelling, ondanks de gevoerde propaganda-acties. Het voor en het tegen van In de tijd van onze grootmoeders bestond er geen afbetalingssysteem. Als iemand meubels of andere stukken moest kopen en hij had het geld niet dadelijk bij de hand, spaarde hij net zo lang, tot hij genoeg bij elkaar had. Een andere manier om in het bezit te komen van het begeerde voorwerp bestond er niet. Sedert het mogelijk werd om op afbetaling (of op crediet) te kopen, heeft er echter een grote verande ring plaats gehad. Men behoeft thans geen jaren meer te sparen, alvorens men iets kan aanschaffen men stapt naar een winkel of magazijn, legt een klein gedeelte van het grote bedrag op tafel, krijgt meteen het verlangde thuis bezorgd en verplicht zich tot beta ling in termijnen van een kleiner of groter bedrag. Hoe korter de tijd waarin men het verschuldigde bedrag voldoet, hoe minder men betaalt; hoe langer men over de betaling wil doen, hoe meer het betreffende voorwerp zal kosten. Want bij verkoop op afbetaling mag de verkoper rond 10 pet. meer vragen. Het afbetalingssysteem brengt immers voor de verkoper extra kosten mee voor administra tie, en extra risico ook, terwijl het geruime tijd duurt voor hij zijn geld binnen krijgt. Voor vele gezinnen blijkt het bedrag, dat zij boven de winkel prijs betalen op te wegen tegen het voordeel: onmiddellijk in het bezit te geraken van een of ander groot stuk. Het kopen op crediet is thans in alle standen min of meer gebruikelijk ge worden. Betekent dit nu dat de moderne methode van kopen op afbetaling" een „vooruit gang" inhoudt Of voert ze op financieel en sociaal terrein gemakkelijk „naar de onder gang Weest voorzichtig Kijk, dat hangt nu helemaal van onszelf af. Er zijn in Nederland gezinnen, die enorme betalings schulden hebben. Ze hebben roeke loos, zonder rekening te houden met de toekomst, met hun werke lijke behoeften en met hun finan ciële draagkracht, alle mogelijke dingen aangeschaft: meubels, radio, wasmachine, stofzuiger, bromfiets, fornuis, kleren... Het gevolg is, dat het maandelijkse bedrag voor al deze goederen zo hoog is opgelopen, dat ze het niet meer kunnen vol doen. Ze raken immer meer achter met betalen en het eind van het verhaal is: dat alles wordt weg gehaald en het gezin armer is dan ooit. Het afbetalingssysteem heeft in dit geval geen zegen gebracht. Een ander voorbeeld: in een huis houden is geen naaimachine voor radig. Moeder heeft een naaicursus gevolgd en wil nu zelf haar kleren en die van haar kinderen vervaar digen. Dit spaart enorm veel geld uit en ze doet het graag. Ze zal echter jaren moeten sparen, wil ze een naaimachine kunnen aan schaffen. Het afbetalingssysteem betekent voor haar een uitkomst. Ze krijgt haar naaimachine spoedig thuis, zodat ze dadelijk aan de slag kan gaan. Ze voldoet prompt de maandelijkse termijnen en na ver loop van tijd is de naaimachine haar eigendom, terwijl ze inmiddels reeds heel wat guldens op de naaister heeft bespaardPas als de naaimachine haar eigendom is, denkt ze er over, haar handwas machine te vervangen door een electrische. Bezint eer ge begint De fiets van vader, waarmee hij naar zijn werk rijdt, heeft het begeven. Een nieuwe is dringend gewenst. Ook in dat geval maakt hij dankbaar gebruik van het afbe talingssysteem. Men moet evenwel altijd overtuigt zijn, dat men de maandelijkse termijnen tot het einde toe zal kunnen voldoen en met eventualiteiten zoals minder verdienste tijdens ziekte rekening houden. Onverstandig wordt men, wanneer men ailerlei luxe-goederen, dingen die niet werkelijk noodzakelijk zijn, op afbetaling gaat aanschaffen. Een jong paar, dat een huishouden wil opzetten, beschikt niet altijd over de nodige contanten. „Afbe taling" helpt een handje. Maar laten ze toch alléén het werkelijk onmisbare huisraad kopen, geen luxe-meubelen, doch eenvoudig spul, geen pronkkasten van radio's of dergelijke. Alléén wanneer men met reserve en met verstandelijk inzicht gebruik maakt van het afbetalingssysteem, zal men er het nut van ondervinden dat men er voor het gezin van verwachtM. en N. Toen in November j.l. een reus achtige brand het winterkamp van Circus van Bever in as legde, dacht menigeen in deze streken, dat we wel voorgoed het jaarlijkse bezoek van dit Brabantse circus zouden moeten missen. Maar al spoedig kwam 't bericht, dat dit circus groter en beter zou worden als vroeger en dat men zelfs eenzes-masten-tent.de enigste in Europa, hiervoor ontworpen had. En dergelijke kolossen zijn niet ge woon Venray aan te doen. Nu blijkt echter uit de affiche's, dat van Bever zijn oude klanten niet vergeten heeft en ook met zijn nieuw circus Venray zal aandoen. En zo zal volgende week Woens dag en Donderdag op het Sport terrein aan de Leunseweg de cir- cusmuziek weer klinken en zullen de rappe paardjes, waarvoor van Bever bekend is, hun ongelooflijke dressuur-staaltjes weer laten zien. We zien weer de bekende namen Karoly en Wilke, twee oude beken den, die op gebied van dressuur hun sporen hebben verdiend. We zien weer de heer en mevr. van Bever, maar daarnaast ook de vele nieuwe nummers. Er komen 4 Bengaalse tijgers in de piste, onder leiding van de Franse dompteuse Marf a La Corse, die met een minimum aan show een zeer goed nummer brengt. Vier rolschaatsende meisjes doen iedereen versteld staan door de capriolen, die zij verrichten, terwijl de 3 Contis ongelooflijke dingen doen met hun fietsen. Harry en Jong doen fastastische toeren aan een dubbelreken mister Bobby jongleert, dat het eenieder voor de ogen gaat schemeren. En dan zijn er nog lang niet alle punten de revue gepasseerd. Integendeel, het stel clowns, dat van Bever brengt, komt nu einde lijk eens met nieuwe moppen en ze zijn goed. Het olifanten-nummer van Van Bever is bekend, maar de kamelen die bij dit nummer optreden zijn iets nieuws, Toeren op paarden, toeren in het nok, kortom van Bever brengt als gewoonlijk weer een programma, dat klinkt als een klok en gezien de goede naam, die dit circus heeft, zal het er volgende week ongetwij feld druk zijn. van 8 Juli 1899 De fanfare Euterpe gaf 1 Juli op de Markt een schoon concert. 45 Damespensionaires van Jerusalem maakten een bedevaart naar Kevel aer. Laat de moten maar maten naar dan met Albert Heijn Koffie. Albert Heijn is óók goedkoper met koffie. Neem eens de proef. U hebt dan de zekerheid de -t - -V. besté kwaliteit voor de laagste prijs T* te ontvangen. Een netto-prijs, A zonder korting of zegels mmers toch zelf moet betalen. U zult ondervinden dat U met Albert Heijn koffie- veel voordeliger uit bent. GROENMERK ROODMERK BRUINMERK en onze extra soort ORANJEMERK 261 Fr. van den Boogaart nam ontslag als lid van de Gemeente raad en als president van het Arm bestuur. - De collecte voor de gewapende dienst bracht te Venray f 17,15 op. Berekend naar de opbrengst der accijnzen werden in het eerste halfjaar 1899 te Venray, Meerlo en Wanssum samen 750.000 glazen bier gedronken of voor een waarde van f 90.(00. van 6 Juli 1895 - Frans van den Boogaart, wet houder, Coenraad Esser van Wylick en Antoon Loonen, Oostrum stelden zich weer voor het lidmaatschap van de gemeenteraad beschikbaar. van 7 Juli 1900 - Tot onbezoldigd rijksveldwach ter te Geijsteren werd benoemd F. Jeuken in plaats van J. v. Deursen. - Math. Goumans zou in de week voor de kermis een nieuwe slagerij openen in de Patersstraat. van 9 Juli 1898 De handboogschutterij Diana nam te Eindhoven een eerste prijs en de hoogste personele prijs. Er namen 32 schutterijen deel. van 9 Juli 1904 - 2 Juli vergaderde de Gemeente raad. - Bij gelegenheid van het 60-jarig priesterfeest en het 50-jarig pro fessoraat van Mgr. Dr. P. J. Hoef nagels wapperde op 6 Juli van bijna alle huizen de nationale driekleur. Euterpe gaf een concert. De jubila ris werd benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. - G. Poels behaalde de konings- prijs van de handboogschutterij Sint Anna. De sociëteit Burgerlus t hield haar jaarlijks vis'-souper. De heer H. van den Heuvel van Merselo werd benoemd tot onderwijzer te Posterholt. Fanfare „Eendracht" van Meerlo gaf te Oirlo een concert. De St. Josephsmolen, Heide weid geopend. Zoals bekend werden hier ver schillende fruittelers beboet, omdat ze zich niet aan de voorschriften gehouden hadden inzake deze ver koop. Volgens de verklaringen van deze fruittelers zou voor een deel het C.V.V. zelf de schuld gedragen hebben aan deze overtreding, omdat door het C.V.V. geen behoorlijke voorlichting zou gegeven zijn. Naar aanleiding hiervan deelt het C.V.V. mede, dat slechts een teler om inlichtingen geweest is en dat aan deze vertelt is, wat geldt voor ieder lid van de C.V.V. En wel het volgende: Door haar statuten en reglemen ten kent deze coöperatie slechts één mogelijkheid voor de bij haar aangesloten leden en dat is verkoop van hun fruit via de klok. De administratieve veiling is voor haar leden onmogelijk. Dit dient ieder lid van de C.V.V. te weten, want door toetreding tot de Veiling ondertekent hij ook deze bepalingen. De Veiling stelt daar tegenover o.a. een veilingprovisie van 3 pet., die bij andere veilingen het dubbele of meer bedraagt. Wanneer men nu door personeel- gebrek of anderszins in de onmo gelijkheid is om zelf te plukken, dan is de veiling volkomen bereid een goede regeling te treffen, die èn voor de boer én voor de veiling -zo voordelig mogelijk uitvalt. Een niet-lid van de veiling kan administratief veilen, mits hij aan de nodige voorschriften voldoet, maar betaalt dan ook 6 pet veiling provisie, afgezien wat de afdelingen hem dan nog in rekening brengen. Bovendien moéten door de teler voldaan zijn aan de administratieve voorwaarden, die worden gesteld door het Bedrijfschap in deze. Nu binnenkort het nieuwe fruit- seizoen weer voor de deur staat, is het misschien goed, dat op deze bepalingen nog eens gewezen wordt. Bepalingen, die men in eigen coöperatie zo heeft gesteld. Voor de verkoop van fruit door de telers kent men volgens de afzetverordening 1953 twee moge lijkheden. Dat is op de eerste plaats het aanbrengen ter veiling en ver koop via de klok en op de tweede plaats het administratieve veilen, wat o.a. gebeurt bij de verkoop op stam. Dit deelde ons het C.V.V. uit Venlo mede, naar aanleiding van het verslag van de Economische Rechter in ons blad van vorige week. Het waren uiteindelijk twee doch ters van Nico van Melo, die Dins dag op de „Oude Lind" te Horst, de jury voor de moeilijke keuze stelden wie als kampioene van deze N. Limburgse Paardenfokdag de hoogste eer zou wegdragen. De 12-jarige Brunette van Nico uit Swolgen, won het uiteindelijk van de 10-jarige Riet van S oester- hof uit Broekhuizen; een machtige merrie, deze kampioene met voor haar leeftijd buitengewoon goede gangen. En daarmee eindigde een paarden fokdag, waar meer dan 300 ver tegenwoordigers van de Noord-Lim burgse fokkerij, tezamen met een buitengewoon groot aantal belang stellenden uit het buitenland aan wezig waren. Z. Exc. Minister Rob de Man de Belgische bewindsman van Sociale Zaken, was met de vertegenwoor diger van het Deense Belgisch Stam boek, John Nyboe vanuit Denemar ken naar Horst gekomen. Ook een vertegenwoordiger van de Belgische minister van Land bouw en van 't „Trekpaard" waren aanwezig, evenals een vertegen woordiging van het Duitse Stam boek uit Westfalen. Aan de uitzonderlijk vele eerste prijzen, die moesten worden toege kend, is wel duidelijk gedemon streerd hoezeer de zo sterk onder ling verbonden fokkerij van Noord- Limburg in kwaliteit sterk op de voorgrond treedt, waarbij met ge noegen de belangstelling ook van de boeren jeugd kan worden gecon stateerd: een proefkeuring bij wijze van wedstrijd verricht door de Jonge Boeren van Venray, mag voor deze belangstelling tekenend genoemd worden. Cat. I Merrieveulens geb. voor 96 '54: la Elly v. Bekenhof, J. Jennis- kens, Meerlo. 2b Tilla v.Boddebroek P. Verstegen, Oirlo. 2c Tonia P. Rongen, Venray. 3a Stella v. Kop- pushoeve, G. Kunen, Geijsteren. 3c Josefina, Wed. P. Bouten, Oostrum 3d Nicolina v. Couwenhoeve, Geurts Smakt. Cat 2. Merrieveulens geb. 6—26 Apr. '54: la Madam vd. Nieuwen- hof, P. Hendrix, Geijsteren. lc Ger- da, P. Camps, Oostrum. 2a Charlot te vd. Heihof, J. Droesen, Heide. 2d Honda v. Elly, G. Peeters, Lull. 3b Nicolien, L. v. Asten, Ysselsteyn. 3c Honnie, A. Wijnhoven, Venrayr. 3d Mia, Th. Kleeven, Geijsteren. 3e Tiny van dezelfde. 3f Carla, L. Janssen, Ysselsteyn. Cat. 3. Merrieveulens geb. na 27— 4 '54: la Costina, Kind. M. Classens Klein Oirlo. lb Henriette, P. Ron gen, Venray. 2a Rika, W. Heidens, Leunen. 2e Nicolien, W. Thielen, Castenray. 3d Mezetti, Wed. Friezen Castenray. Cat. 4. Merrieveulens geb. voor5 Mei '53: la Hermine, J. Keijzers, Horst. 2a Doortje, P. Hendrix, Geijsteren. 2c Nicolien, Gebr. Loo nen, Leunen. 3c Frida, G. Rutten, Wanssum. Cat. 5. Merrieveulens geb. na 5 5'53: la Nicolien, J. de Ruijter. Meerlo. lb Costolina, P. Duijckers. Castenray. 2a Costana, J.Rambags Castenray. 2b Pauline, W. Thielen, Castenray. 8a Mia, A. Bovee, Veulen 3c Ivonne, G. Wilms, Veulen. Cat. 6. Merrieveulens geb. in '52 grote maat: 2b Nicolina, Kind. H. Bomm, Leunen. 3a Ria, A. Willems Ysselsteyn. 3b Nicora, W. van Dijck Oostrum. Kleine maat: lb Nicolien, J. vd. Winkel, Smakt. 2c Nicoline, J. Geurts, Heide. 4d Marie, H. Gou mans, Oostrura.

Peel en Maas | 1954 | | pagina 1