Elders vindt U niet wat ED AH biedt: 15 30 33 REUZE kwaliteit voor DWERG prijs BESCHUIT extra bros, BANKETKOEKJES OO ZOMERDRUPS GEROOKT VET SPEK r)r) HAVERMOUT VRUCHTENPASTILLES ONTBIJTKOEK ROZIJNEN ZACHTE ZEEP STRAATBEZEM De beste waar.... én de laagste prijs Kerkelijke Diensten. extra voordelig! 2 pakken voor let 'ns op de prijs 250 gram heerlijk, verfrissend 100 gram nu nog voordeliger 100 gram Mm Ma voor een stevig bord pap J 500 gram Mm a 'n tractatie voor jong en oud R 1 50 gram Mm mM ong. 260 gram, smaakt prima i«| op de boterham,' per stuk Z. honingzoet, niet duur 250 gram U doet er méér mee 500 gram n per stuk zwaar en vol uitgevoerd 119 lig t/m 12 Juni van 6 tm 12 Juni PAROCHIEKERK VEN RAY Parochie-slagzin: Beter een goed voorbeeld dan vele en ijdele woorden Priester v.d. week: Kap. Keijsers Hoogfeest van Pinksteren. 6 uur lm. vd. parochianen; 7 uur lm. voor Arnold Janssen; 8 uur lm. Maria Rooijakkers-Kuipers; 9 uur kinder mis voor Jeanne Vermeulen, best. door pers. Postkantoor; 10 uur pl. Hoogmis; 3 uur kinderlof; 7 uur pl. Lof en Rozenhoedje. Maandag: Tweede Pinksterdag. Dag van devotie. 6 uur lm.; 7 uur lm. Jan Jacobs; 8 uur lm. voor de parochianen; 9 uur kindermis voor Jeanne Vermeulen, best. door pers. Postkantoor; 10 uur Hoogmis; 3 uur kinderlof; 7 uur Rozenhoedje en Lof. Dinsdag: H. Mis vd. dag; 6.30 lm. voor overl. moeder; 7 uur lm. Wim vd. Putten; 7.30 lm. Jan Jacobs; 8 uur gest. jrd. Ant. Janssen (1H). Vandaag laatste der 9 Dinsdagen t.e.v. St. Antonius. Na deH. Missen verering der reliquie. Woensdag: Quatertemperdag,ver plichte vasten- en onthoudingsdag. 6.30 lm. overl. ouders Graat-Minten; 7 uur lm. als jrd. v. Jacob Verhalle en overl. familie; 7.30 lm. overl. fam. Linders-Poels; 8 uur gest. jrd. fam. vd. Voort-Camps (3kl); 9 uur Hoogmis uit dankb. bij 40-jarig huwelijk Odenhoven-Swinkels. Donderdag: H. Mis vd. dag. 6.30 lm. Johanna Hoedemakers-v. Meijel; 7.15 H. Sacramentshoogmis, leiding meisjes; 8 uur gest. jrd. Wed. Arts- Geurts en familie (1H); 9 uur pl, Hoogmis uit dankb. bij 50-jarig huwelijk Huisman-Vermeulen. Vrijdag: Quatertemperdag; 6.30 lm. tot zek. int.; 7 uur lm. t.z.int.; 7.30 lm. t.z.int.; 8 uur gest. jaard. Martin Wismans, Hendrina Trijnes en Henrica Wismans (2kl). Zaterdag: Quatertemperdag. 6.30 O.L. Vrouwhoogmis; 7 uur lm. bij gel. van 't huwelijk Voermans-van Hout; 7.30 lm. Herman Roeffen 8 uur gest. jaard. Christiaan Beclet en ouders (3kl); 7 uur Rozenhoedje en Lof. 7.45 Jeugd-H. Familie. A.s. Zondag om 8 uur jeugdmis te Veltum. VELTUM: Donderdag 7 u. lm. CATECHISMUS: de kinderen v, 3e en 4e klas leren deze week de 55e en 56e les; de hoogste klasse leren de 54e en 55e les. PATERSKERK VENRAY Hoogfeest van Pinksteren. Gen. Abs. vd. leden vd. Derde Orde; 6.30 Grada v. Teeffelen; 7.45 Theodora Hendriks; Communiceren begint vooraan; le collecte vd. Paterskerk, 2e v. bijz. noden; 4.20 pl. gez. Ves pers, 5 uur pl. Lof waaronder feest predicatie. Maandag: Tweede Pinksterdag. 7.45 overl. vader; Communiceren begint achteraan; le collecte vd. Paterskerk, 2e v. bijz. noden; 4.20 gez. Vespers, 5 uur Lof. Dinsdag: 6 uur uitstelling v.h. Allerheiligste; 7 uur Jan Jacobs; 8 uur Wilhelmina Poels; 8.30 t.e.v. St. Antonius; 6.30 Lof, waarna verering vd. reliquie v. St. Antonius. Woensdag, Vrijdag en Zaterdag Quatertemperdagen, verplicht ont houden van vleesprijzen en vasten. 7 uur Jeanne Vermeulen; 7.30 uur Hendrik Holtackers; 8 uur José Kremer-Vullinghs. Donderdag: 7 uur Jan Jacobs; 7.30 Petrus Rongen en echtgenote; 8 uur Bertha van Meijel; 8.30 t.e.v. de H. Gemma. Vrijdag: 7 uur Wed. de Kruif-vd, Ven als lid vd. Broederschap van Altijdd. Bijst.; 7.30 t.e.v. H. Hart v. Maria (R); 8 uur Henny Fleur- kens; 6.30 Lof. Zaterdag: 7 uur Wed. de Kruif- vd. Ven als lid vd. Stille Omgang; 8 uur Wilhelmina Poels; 8.30 Fien Verbeek; van 3—8 uur gelegenheid om te biechten. RECTORAAT HEIDE Hoogfeest van Pinksteren. 7.30 overl. fam. Willems-Janssen; 10 uur Hoogmis vh. welzijn vd. Heide; 3 u. pl. Lof met sluiting vh. Mariale Triduum. Maandag: Tweede Pinksterdag, 7.30 Leonardus Willems; 10 Hoog mis tot bijz. int.; 3 uur Lof. Dinsdag: 7.30 t.e.v. H. Antonius uit dankbaarheid. Woensdag: Quatertemperdag. 7.30 Martinus Ewals. Donderdag: 7.30 Lamb. Baltussen- Poels. Vrijdag: 7.30 tot bijz. int. t.e.v. H. Maria. Zaterdag: 7.30 Peter Litjens en Leonardus Potten; 6 uur biechten; 7.30 Lof voor de Vrede. PAROCHIE LEUNEN Hoogfeest van Pinksteren, 7 uur H. Mis voor Nella Kusters, 8.30 v. Helma van Meijel, vanwege hare vriendinnen. 10 uur hoogmis voor de parochie. 3 u. vespers v. Pink steren. Maandcollecte vd. kerk. 2de Pinksterdag, dag van devotie 7 u. H. Mis v. Martin Croijmans, 8.30 Johanna Asselbergs-Buggems, 10 u. hoogmis als jg. voor Peter J. Smits en Gertr. Derks, 3 uur lof. Dinsdag 7.30 lm. v. Jeanne Ver meulen, vanwege de buurt. Woensdag 7.30 lm. voor Hendrina Koenen-Hendrix. Donderdag 7.30 lm. v. Gertrudis Martens, vanwege de buurt. Vrijdag 7.30 lm. voor Elisabeth Voermans-Litjens. Zaterdag 7.30 lm. v. overl. ouders de Mulder. Biechten 67 en 7.30 8 u. Om 8 uur Marialof. Woensdag, Vrijdag en Zaterdag Quatertemperdagen. PAROCHIE YSSELSTEYN Hoogfeest van Pinksteren. 6.30 lm. v. bijz. int.; 8.15 lm. vd. parochie; 9.15 kindermis; 10.15 Hoogmis jrg. voor Lambert Poels; 2.30 Vespers en Lof. Maandag: Tweede Pinksterdag. Dag van devotie; 6.30 lm.; 8.15 lm. voor Harry Poels; 9.15 kindermis; 10.15 Hoogmis vd. parochie; 2.30 Lof. Dinsdag: 7.30 lm. t.e.v. H. Oda, best. d.d. fam. Smeets-v. Asten. Woensdag: 7.30 maandd. v. Maria van Lipzig-Willemse. Donderdag: 7.30 lm. vd. overl. fam. Claessens-Muijsers. Vrijdag: 7.30 lm. vd. overl. fam. Vergeldt-Burgers. Zaterdag: 7.30 lm. vd. overl. fam. Kuunders-v. Dijck; 7 uur Marialof. PAROCHIE OIRLO Hoogfeest van Pinksteren, le Zondag der maand, eerste H. Com munie der kinderen, 6.30 H. Com munie, 6.45 worden de kinderen a.d. school afgehaald, 7 u. eerste Mis, 30 lm. t.i. fam. Coenders-Alaerts, 10 u. parochie-mis, 3 u. vespers v. Pinksteren, rozenkrans en toewij ding aan Maria v.d. communie kinderen. le coll. is buitengewone collecte, 2de voor 't bisdom. Pinkster-maandag, dag v. devotie 7 u. lm., 7.30 voor Louis Kurvers, 10 u. hoogmis, 3 u. rozenkransen lof. Dinsdag 7.30 lm., 9 u. hoogmis 25jarig huwelijksfeest fam. Jacobs- vd. Meer. Woensdag 7.30 lm., 9 u. huwel. mis bruidspaar Baltissen-Claessens. Donderdag 7.30 maandstond Leo nard Custers. Vrijdag 7,30 maandstond Paulina Josef in a Tiessen. Zaterdag 7.30 zieled. gel. zielen. Marialof om 7 u. Biechten 5—7 u, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag zijn de Quatertemperdagen. PAROCHIE OOSTRUM Zondag: hoogfeest v. Pinksteren; 7 u. H. Communie; 7.30 en 10 uur de beide H. Missen; 3 u. lof. Maandag: 2ePinksterdag, dag van devotie; 7 u. H. Communie; 7.30 de vroegmis voor Gertr. Derks; 10 uur de hoogmis; 3 u. lof. Dinsdag: 7.30 best. zm voor vr. Verrijdt. Woensdag: 7.30 best. zm voor de overl. fam. Willem Rutten; 8 uur rozenkrans voor de vervolgden om hun geloof. Donderdag: 7.30 best. zmvoorvr. Verhaag. Vrijdag: 7.30 best. zm voor overl. ouders. Zaterdag: 7.30 gest. gez. jaarg. v. Gertr. Derks; 7.30 Marialof. PAROCHIE CASTENRAY Hoogfeest van Pinksteren, onder de H. Missen de maandel. bijzon dere collecte vd. kerk, 10 u. hoog mis vd. parochie, 3 u. pl. vespers, lof en rozenhoedje vd. Missie in Oost-en West-Indonesië. Offer voor deze Missies in offerblok beneden in de kerk. 2de Pinksterdag, diensten als op Zondag, 9.30 hoogmis, als maandd. voor Piet Thielen, 3 u. lof en ro zenhoedje. Dinsdag 7.30 gez. maandd. voor Jan Houwen. Woensdag 7.30 gez. H. Mis t.e.v. O.L.Vr. v. Alt. Bijst. tot dank int. v, fam. M. Dinghs-vd. Beuken. Donderdag 7.30 gez. H. Mis t.e.v. O.L.Vr. v. Alt. Bijst. tot dank, int. fam. Peeters-Heijligers. Vrijdag 7.30 gez. H. Mis v. overl. ouders Vervoort-Thielen. Zaterdag 7.30 gez. H. Mis t.e.v. O.L.Vr. v. Alt. Bijst. t.i.v. hen, die hiervoor offerden. 78 u. biechten. 8 u. lof, rozenhoedje en geb. vd, Br.sch. O.L.Vr. v. Alt. Bijst. A.s. Woensdag, Vrijdag en Zater dag Quatertemperdagen. A.s. Zondag, Drievuldigheids-zon- dag, de uitgestelde parochie-bede- vaart naar Tienray. 6.30 uitreiking H. Communie, 7 u. vroegmis voor de parochie, 9 u. vertrek naar Tienray, 10 u. aldaar hoogmis. RECTORAAT SMAKT Hoogfeest van Pinksteren, 6.30 lm. t.e.v. St Jozef, 7.30 hoogmis t.i van de communiekinderen, 10 uur pl. hoogmis, 3 u. pl. lof. 2de Pinksterdag, diensten als op Zondag, 6.30 lm. t.z.i., 7.30 v. vrouw Versteegen-Theunissen, 10 u. hoog mis voor verkr. gunsten, daarna pauselijke zegen, 3 u. lof. Dinsdag 6.30 lm. v. Joh. Martens, 7.30 Petrus J. Cox. Woensdag 6.30 lm. Wilh. Janssen en overl. ouders, 7.30 t.e.v. St Jozef Donderdag 6.30 lm. v. welslagen examen, 7.30 voor Johanna Jacobs. Vrijdag 6.30 lm. overl. ouders en familie, 7.30 t.z.i. Zaterdag 6.30 lm. t.e.v. O.L.Vr., 7.30 gez. H. Mis t.e.v. O.L.Vrouw vd. berg Carmel, 5—7 u. biechten 7.30 Marialof. RECTORAAT VEULEN Hoogfeest van Pinksteren, 7 uur communiceren, 7.30 lm. t.b.i., 10 u. pl. hoogmis met intocht t.b.i. 2de collecte vd. Ind. missiën. Amende ment der Bisschoppen wordt aan de kerk aangeboden voor 25 ct. 2.30 lof, waarna H. Familie voor mannen en jongemannen. 2de Pinksterdag 7 u. communi ceren, 7.30 lm. t.i., 10 u, hoogmis v. vrouw Cremers, 2.30 lof. Dinsdag 7 u. hoogmis als jaarg. voor Jacques Hendriks. Woensdag 7 u. lm. v. welslagen van een examen. Donderdag 7.30 lm. v. de vrouw van H. Sanders. Vrijdag 7 u. lm. Joh. Nabuurs. Zaterdag 7 u. lm. overl. fam. Kle venStrijbos. 6—7 u. biechten, 8 uur Marialof. Woensdag, Vrijdag en Zaterdag de Quatertemperdagen. BEL OP BIJ BRAND No. 392 Hij mag dan wel doen alsof hij onverschillig is voor zqn kleding, maar ziel hem eens glunderen met zo n paar anklels Dat zijn sokken, zoals hij ze graag draagt. En speciaal, nu Bon 16 van Uw „Inconé" Wonderboekje brengt U dat bijzondere koopje, want dan betaalt U voor zo'n fraaie en sterke wollen sok (ankiet), in diverse elfen tinten, m 35 per paar slechts fl la In een zeer beschaafd fan tasie patroon BEMESTING DOOR DE EEUWEN 4^ HEEN Eiruriërs en Romeinen De eerste berichten over werkelijke be mesting komen uil Etrurië, het lond tus sen Rome en Florence. De Elruriërs kwo men omstreeks 800 jaar v. Chr. uit Klein- Azië en brachten hun cultuur mede. Zij hebben weinig bericht over hun lond bouw, maar de opgravingen en de be richten van de oudste Romeinen hebben veel geleerd. Daoruit blijkt, dat zij meesters waren in de ontwatering en in het beheersen von overstromingen der bergrivieren. Zij verzamelden stalmest en de afval hunner steden. Zorgvuldig brachten zij die afval naar het land te rug. Etrurië is rijk geweest, rijk door de landbouw, rijk door vakbekwaamheden en rijk in kunst. Die grote welvaart heeft eeuwen geduurd, men heeft long de aanvallen van de armere bevolkin gen kunnen afslaan. Eindelijk hebben zij het onderspit gedolven door aanvallen uit het Zuiden der Romeinen en het Noorden der Kelten. De oórlogén hebben het land, dat eens een bloeiende tuin geleek, zwoar be schadigd. De Romeinen, die zelf hun volk amper konden voeden hadden sol daten nodig en veroveringen. Etrurië kon niet meer oan voedsel hel pen en zo verhuisde de landbouw, die het volk moest voeden noar de ver overde Po-vlakte, dus weer naar een rivieren gebied, dat natuurlijke vrucht baarheid bezat door het slib. Uit deze oude geschiedenis kan de te- enwoordige landbouwer veel leren. Hij toch zit aan de grond vast, hij is er letterlijk aan gehecht. Dat waren de Etruriërs ook min of meer, doch er was elders nog zoveel grond over. Dot is' nu niet meer het geval tenzij de land bouwer emigreert. Nu zou men kunnen vragen-, ,,Was dan het beschadigde land niet meer te herstellen?" En hier komen wij op het punt, dot he den nog veel sterker spreekt dan vroe ger. Herstel von verwaarloosde grond is duur en moeili|k, soms zelfs onmoge lijk. Men denke aan de stofstormen in de Verenigde Staten, de overstromingen- in eigen land. Neen, herstel van het Etrurische land was onmogelijk; men zond liever de mensen op verovering uitl Terwijl men vroeger genoegen kon ne men met een productie van bv. de zes a zevenvoudige vermeerdering von het gebruikte zaad en wij 20 maal zoveel moeten hebben, is het duidelijk, dat ook kleine verwaarlozing van onze grond zich veel zwaarder laat gevoelen don toen. Het is dan niet voor niets, dot de tegenwoordige landbouwkundigen alles in het werk stellen om de stedelijke of- val met hoar organische stoffen en de bemestingselementen (o.a. sporenele menten) noar het land terug te brengen. Maar loten wij terugkeren tot de geschie denis. Toen Caesar Gallië veroverde was hij afhankelijk van de oogst, die de bevolking had binnengehaald en deze was in de vruchtbare jaren vol doende om er iets uit af te stoan. Arme jaren brachten voedselgebrek! Von be mesting hoort men niets. Toen de Romeinse generaal Drusus ons land binnentrok, wos zijn eerste werk een verbinding te graven tussen Rijn en IJssel om Rijnwater een nieuwe af vloeiing te geven, opdat de Betuwe vroeg droog was. Dan dalen de Bata ven hun terpen of en gaan op de be gane grond bouwen en groan leveren aan hun overheersers. Zij krijgen grote welvaart. Claudius Civilis, die omtrent 70 jaar na Chr. het Romeinse juk trachtte af te schudden, is een rijk grondbezitter in de Betuwe en zet zijn land onder water door een grote stuw dam boven Lobith door te steken. Hij verliest de strijd en de Romeinen her stellen alle schade en de Betuwe wordt als stromenland weer vruchtbaar. Van bemesting hoort men niets! HIERLANGS AFKNIPPEN 2 0EZE BON INVULLEN EN INZENDEN AAN. POSTBUS 24 - WAGENINQEN 2 SC Zend mij gratis Uw brochure „Super- y, fosfaat" en boyendien omstreeks O Z Kerstmis a.s. Uw boekje: „Bemesting door de Eeuwen heen". VOORLICHTINGSDIENST VOOR

Peel en Maas | 1954 | | pagina 2