SPORT k ORGELROEKJE! Zilver Prieslerfeest De Middenstand eo de Omzetbelasting. Burgerlijke Stand Venray Verantwoording: Vorig bedrag f 17765.67 N.N. een ogelpijpje f 10.— Boerenleenbank Venray f 335. N.N. Landweerd f 5. Totaal f 18115.67 Reeds meerdere malen hebben we in dit hoekje een beroep gedaan op verenigingen om iets te organi seren ten bate van het Orgelfonds. Thans heeft de bromfietsclub ge meld, dat zij een bromfiets- en rijwielrallye organiseert op Tweede Pinksterdag a.s. ten bate van het Orgelfonds. Wij verwachten een flinke opbrengst. Wie volgt dat voorbeeld Bouwt allen mee aan Uw Orgel Gironummer 576604 Orgelfonds Venray VERDRONKEN De Maas eiste op Hemelvaartsdag het eerste slachtoffer uit deze streek. De 21-jarige Aloys Hendriks uil Merselo, die met anderen aan het roeien was aan de overkant van de Maas, viel in het water en verdronk, daar hij niet zwemmen kon. Na een half uur dreggen werd het stoffelijk overschot opgehaald. Kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. Het ongeluk, dat rond 6 uur gebeurde, verwekte grote conster natie bij het talrijke publiek, dat aan de Maas was. Thuisfront Achter elke militair één burger; dat is de leus. Na de propaganda- preek van Zondag j.l. zal iedereen wel duidelijk zijn, hoe hij ook voor de jongens in militaire dienst moet bidden en offeren, opdat ze gaaf en ongerept als flinke mannen uit de militare dienst terugkomen. We hopen dat er velen zich zullen op geven als lid van het Katholieke Thuisfront. De contributie bedraagt slechts f 1.20 per jaar. Opgave bij Mevr. Keyzers, School straat 2 en andere contactpersonen van het thuisfront. ,,De kleine Apostel" De zelatricen moeten de boekjes van de Kleine Apostel deze keer afhalen bij mej. Truus Custers, Langstraat en ze a.u.b. zo spoedig mogeiijk rondbrengen. Mariale retraite Pater L'Ortye zal van 1821 Juni in Roermond (Retraite-huis) een Mariale retraite houden voor dames en meisjes. Opgave bij Pater Do- mitius of bij mej. Pijls, Grotestraat. Geslaagd Korporaal G.E.Jacobs,Merselose weg slaagde op de vliegbasis Gilze- Rijen voor het vliegbrevet. Tevens werd hij bevorderd tot sergeant en overgeplaatst naar Zutphen op de straaljager. PATRONAAT a.s. Zondag is op de gewone tijd patronaat. Groep 1 begint om half 3, groep 2 na het Lof van 5 uur, groep 3 ha het Lof van 7 uur. Moderne aparte Zonnebrillen optisch verantwoorde A-Rovil glazen. CAMPS erkend Opticiën Ziekenfondsleverancier. Auto-ongelukken De gildefeesten in Overloon zorg de voor een drukte op de Over- loonse weg, die Zondag j.l. voor twee ongeluken aansprakelijk was. Eerst werd de wielrijder H. aan gereden door een personenwagen, waarbij hij vrij ernstige verwon dingen opliep. Enkele uren later botste twee autos tegen elkaar op, waarbij nogal wat materiële schade werd veroorzaakt. Beide gevallen zijn in onderzoek bij de Rijkspolitie. Opleiding voor kantoor Nu de industrialisatie van het „noodgebied" Nrd. Limburg en O. Brabant krachtig ter hand geno men gaat worden, zullen ongetwij feld veel geschoolde arbeiders nodig zijn, maar daarnaast zal ook een grote vraag ontstaannaar goed onderlegd kantoorpersoneel. Het is dus zaak om straks, als de fabrieken gaan draaien klaar te zijn met zijn studie en de benodig de diplomas in de zak te hebben. Tot op lieden, bestonden in deze streek weinige, in ieder geval geen centrale opleidingsmoge! ijkheden, om zich voor deze z.g. kantoor diploma's te bekwamen en moeten wekelijks reizen gemaakt worden naar andere plaatsen. Dit brengt bezwaren met zich mee en geeft kosten en tijdverlies. Om in deze leemte te voorzien, is thans opgericht het studiecen trum „Hoop" waar de jongelui ge legenheid geboden wordt te stude ren voor alle gewenste diploma's. Wij menen dat een dergelijke studiegelegenheid in een grote be hoefte voorziet en dat er een ruim gebruik van gemaakt zal worden. Belangstellenden verwijzen wij naar de advertentie in dit blad. Bisschoppelyk mandement verschynt Zondag Het mandement, dat het Neder lands Episcopaat heeft aangekon digd in zijn Vastenbrief van 28 Februari, zal a.s. Zondag worden uitgegeven. Het is een ruim veertig bladzijden tellende brochure, handelende over „De katholiek in het openbare leven van deze tijd". In drie delen be handelt het een aantal actuele vraagstukken van godsdienstige, sociale en politieke aard. Het zal niet zoals gewoonlijk, van de kansel worden voorgelezen, doch 't wordt voor een kwartje aan de kerk te koop aangeboden. Twee jongens verdronken Een 12-jarige jongen uit Amers foort, die een familiebezoek had gebracht aan Kerkdriel, is Dond.dg bij het pootjebaden in de Rijn bij Rhenen verdronken. Hij was de oudste uit een gezin van acht kinderen. De politie heeft geruime tijd gedregd, doch de pogingen om het lijk te bergen zijn tot nu toe vruchteloos gebleven. Ook bij het baden in de afge damde Brielse Maas te Oostvoorne nabij het recreatiecentrum Krui- ningergors is op Hemelvaartsdag een jongen verdronken. Het was de 15-jarige B. H. van Rijswijk uit Rotterdam. Ondanks langdurig dreggen is ook dit stoffelijk over schot nog niet gevonden. 't Reeds aangekondigde jubileum van Pater P. de Ponti uit Oirlo, werd luisterlijk gevierd bij de Paters Montfortanen op de H. Land Stich ting te Nijmegen, op Dinsdag 1.1. Vele ordebroeders waren aanwezig om dit feest luister bij te zettenen ook een indrukwekkend groep familieleden, door de Overste van't Convent genodigd. Vroeg in de voormiddag reden auto's af en aan om familie en vrienden en vele geestelijken samen te brengen in de devote kapel der Zusters Carmelit essen, een der heiligdommen van de Stichting. De Zusters Carmelitessen zalf, achter haar strenge tralies vóór 't altaar, verzorgden op zeer stemmige wijze de liturgische gezangen v.d. plech tige hoogmis door de Jubilaris tot dankzegging opgedragen Hij werd gedurende de Heilige Ge heimen geassisteerd door de Overste de Z.E. Pater J. Limpens als Pres byter assistens en z'n broer oud- misionaris als Diaken, terwijl Pater P. Janssen van Overloon, professor op Ste Marie te Schimmert, zijn Heeroom assisteerde als Subdiaken. De bekende scripturist en radio spreker, Z.E. Pater J. Eyckeler, sprak de feestpredicatie uit. 't Was een lange lijst van verdienstelijke werkzaamheden van de Jubilaris: eerst bij 't eenvoudig landvolk van midden-België, toen als algemeen gewaardeerde kapelaan van de Pa rochie der Slichting en thans nog als Administrator van 't tijdschrift „Het Heilig Land". Meer nog dan deze succesvolle werkzaamheden, bracht de spreker op de voorgrond de geest die zo'n fijnPriesterleven voedde: eenvoud en naastenliefde, apostolische ijver voor iedereen, arm zowel als rijk zonder aanzien des persoons. Pakkend was het vooral toen de gewijde spreker een vergelijking trok tussen de plattelands-kapelaan van België en zijn vader z.g., die een halve eeiuv geleden, even vurig en vol toewijding, belangeloos in de bres sprong voor de toen tamelijk verongelijkte boerenstand van het zanderige Noord-Limburg. De urenlange receptie (na afloop van een puike koffietafel) waar arm en rijk verscheen om de Jubilaris te huldigen, bewezen duidelijk, dat het gepreekte woord bij lange geen overdrijving was geweest. De mooie giften van vvelgestelden, alsmede 't penningske der weduwe zeiden 't nogmaals in steeds duidelijker taal: „zich eenvoudig totaal geven voor iedereen". De avonduren brachten klooster lingen en familie weer samen"voor een feestdiner, dat van't beste hotel had kunnen zijn, Toch was het enkel te wijten aan een zeer zorgzame en gastvrije Overste en aan de ijver van een knappe Broeder Kok en zijn medehelpers. De Jubilaris was dan ook over stelpt met gevoelens toen hij de dag sloot met de laatste tafelspeech; maar daarin ook weer werd na tuurlijk niemand vergeten, de groten niet en de kleinen niet. Aan de Jubilaris nog vele jaren, even vruchtbare jaren, want beter hoeft het niet. S.V.V.-Nieuws Wat te verwachten was, gaat Zondag gebeuren. De promotie wedstrijden tegen Budel gaan be ginnen. Budel heeft de eerste thuis- BEMESTING DOOR DE EEUWEN g HEEN 1 De oudste tijd De land- en tuinbouwer van heden vindt het gebruik van meststoffen zo vanzelf sprekend, dat hij zich niet meer kan voorstellen dat er tijden geweest zijn, dat de mens voedsel verbouwde zonder iets aan de grond toe te voegen. En ♦och is het zo geweest. De eerste gegevens uit het mensen bestaan zijn door opgravingen verkre gen er. door de ontdekking van oude woonplaatsen, zoals holen in Spanje en Zuid-Frankrijk. Toen was de bevolkings dichtheid der dieren groter dan die van de mens. Deze trok zich in veilige ho len terug en jaagde op de overvloedige buit; aan landbouw deed hij niet. Een gevonden hok uit hertshoorn en resten van zaden ui» latere tijd wijzen op de eerste landbouw. Daarna komt met een sprong een in spijkerschrift (5000 jaor geleden) geschreven bericht aan de dog over bevloeiingen in het Twee Stromenland van de Euphraat en de Tigris, met vernuftig aangelegde kana len en overlaten, korenschuren, vee en verdere rijkdom. Van bemesting geen spoor; men teerde op de grond en het aangevoerde rivierslib. De Egyptische berichten uit ongeveer dezelfde tijd noemen dit slib een gave der goden. De grote beschavingen, die van wel vaar» en ontwikkeling getuigen zijn alle langs de grote rivieren ontstaan. De In dische langs Indus en Gonges. De Chal- deeuwse-Bobylonische langs Euphraat en Tigris, de Egyptische langs de Nijl. Dat er weelde heerste blijkt uit het woord Paradijs, dat afgeleid is van de rijkbe- vloeide tuin in Chaldea. Voor ons is het duidelijk, dat de bevolkingen langs de rivieren, die bovendien visten en op vogels en ander wild joagden, geen zorg voor voedselgebrek hadden. Maar zij hadden wel andere zorgen. Zij vrees den invallen van „barbaren", mensen uit de armere omliggende gebieden, woar de natuur de bodemvruchtbaarheid niet aanvulde en waar de stam moest opbreken wanneer de grond en het jachtgebied uitgeput waren. Zij moesten verhuizen of de rijke rivierlanden binnenvallen. De geschiedenis is vol van jammerklach ten over oorlog. De vorsten en volken zijn groot of als veroveraars öf als ver dedigers. De berichten van de rijke streken spreken over koren en hoorn vee, die uit armere over schapen, gei ten, ezels en kamelen, dieren, die met schamel voedsel toekunnen. Men denke aon de beschrijving van Abrahams- of Jobs rijkdom uit de Bijbel. Zonderling is, dat de trekkende volken uit de armere gebieden niet over be mesting met afval hebben gedacht, hoe wel bekend moest zijn, dat deze de vruchtbaarheid verhoogde. Men verkoos de trek en de oorlog. Dat de terpbe woners in ons land, de rijke afval van mens en dier in kuilen groeven of er de grond mee ophoogden is duidelijk. Elk jaar bracht de overstroming van het wad nieuwe vruchtbaarheid voor het weelderige hoornvee. De monniken van Wittewierum gooiden VOORLICHTINGSDIENST VOOR in de 13e eeuw nog een gracht mei mest dicht! Hun pas ingedijkt land had geen mest nodig. Deze begraven mest van terpen en de vroegste kloosterbe- drijven werd in het einde der 19e eeuw weer opgegraven en als bizonder rijk weer op het land gebracht. Rijk van wege de vele resten van beenderen en visgraten, dus aan fosfaten en rijk aan goed bewaarde eiwitten met stikstof. Menig pondemaat of deimaaf werd op nieuw tot vruchtbaarheid opgevoerd. Wie van de gebruikers zal er aan ge dacht hebben, dat het skelet van hun jongvee toen werd opgebouwd met de fosfaten die 1700 jaar geleden wegge smeten waren en de eiwitafval 1700 jaar heeft moeten wachten om weer via de grond hun kringloop in dier en mens voort te zetten? De kringloop is gewichtig zoals wij in de volgende stukken zullen zien. HIERLANGS AFKNIPPEN 5 DEZE BON INVULLEN EN INZENDEN AAN> POSTBUS 24 - WAGENINGEN z Zend mij gratis Uw brochure „Super- ia fosfaat" en bovendien omstreek! G Z Kerstmis a.s. U,w boekje: Bemesting door de Eeuwen heen". NAAM EN ADRES: wedstrijd getrokken, dus Zondag is het aantreden geblazen in Budel. Wat zijn nu de verwachtingen- Voor een promotiewedstrijd is zeer moeilijk een voorspelling te maken, omdat daar al te dikwijls de ge lukkige wint. Maar en zijn enkele factoren die een vergelijking tussen beide ploegen mogelijk maken. Dan is bij Budel opgevallen het forse spel, dat zonder hard te worden, de tegenstanders toch wel eens overdondert. Dat hiervoor bij S.V.V. gevaar bestaat lijkt ons niet, daar een gewaarschuwd man voor twee telt. Dan is Budel een bewegelijke ploeg in die zin, dat zeer dikwijls behoorlijk samenspel te zien is. Onze achterhoede lijkt ons echter in staat die gevaren te keren. En zo kan men talrijke punten van overeenkomst aanwijzen, terwijl verschillen worden opgevangen. Men wordt per slot van rekening niet voor niets kampioen. Zal nu de wens van velen in vervulling kunnen gaan. We zijn van mening van wel, mits aan enkele voorwaarden voldaan wordt. We hebben nog steeds in herinne ring de beslissings-wedstrijd tegen Blerick, die toen met de rust ver loren was, omdat men zelfs bij die gefinge achterstand het moede hoofd te rusten legde en de kracht niet op kon brengen tot het einde toe te vechten. Dat is een kwaal, die S.V.V. meer is aangewreven. Als men dat van plan is, kan men beter thuis blijven. Maar is men inderdaad van plan, ieder speler afzonderlijk, om de hele wedstrijd door alles op alles te zetten, dan zal deze moeilijke uit wedstrijd tot een goed einde kunnen worden gebracht. We wensen van ganser harte, dat dit goede einde inderdaad be haald zal, worden. HANDBOOGSPORT Zondag werd op de Doelen van St Oda het eerste Districtsconcours gehouden. Ondanks de regenbuien slaagde dit concours tot ieders te vredenheid. De uitslagen waren als volgt: Ere-afdeling: le St Oda I 219 pt 2e St Anna I 203 3e Willem Tell I 200 4e St Joris I 199 5e Ons Genoegen I 198 6e St Antonius I 196 7e Rare schutters I 195 8e De Eendracht I 175 9e St Hubertus I 159 Klasse A 2e St. Oda IV 103 3e St. Joris III 103 4e St. Agatha II 103 5e De Batavieren II 92 6e Griendsv. Uitsp. II 65 7e Rare Schutters III 63 8e St. Hubertus III 33 Klasse D le Willem Tell III 96„ 2e De Batavieren III 92., 3e Ons Genoegen IV 53„ 4e St. Antonius III 43„ 5e St. Anna III 33,, le St Oda II 209 2e Diana I 178 3e De Batavieren I 172 4e St Hubertus li 167 5e Ons Genoegen II 164 6e St Joris II 156 7e St Sebastiaan I 155 8e Rare schutters II 151 9e St Oda IH 145 Klasse B le St Agatha I 165 2e St. Jozef I 157 3e St. Sebastiaan II 133 4e St. Anna II 122 5e St. Antonius II 120 6e Willem Tell II 120 7e Griendsveens Uitsp.1116 8e Diana II 103 9e De Eendracht II 64 Klasse C le Ons Genoegen III 118 Personele prijzen le M. v. Dijck, St. Hubertus 26 p. 2e H. Swinkels, St. Joris 5x5 3e L. Zegers, St. Hubertus 5x4n.l. 4e Jac. van Osch. St.Joris5x 3 n.l. 5e J. Peeters, Batavieren 3x2 6e P. Janssen, Rare Schut. 4x1 Drietallen le Willem Teil 58 pt. 2e Ons Genoegen 56 pt. 3e St. Anna 54 pt. Op 18 Juli zal bij St. Oda de 2e Selectiewedstrijd worden gehouden van dé Ned. Bond van Handboog schutterijen. De 36 hoogste schut ters van het land komen dan naar Venray, om te trachten zich te plaatsen bij de 14 hoogste, die te gen het 14-tal van België zullen uitkomen. Tevens komt uit deze wedstrijd de Kampioen van Nederland. Het wordt dus een nationale kamp om de hoogste eer op het gebied van pijl en boog. Houdt daarom deze datum vrij en maakt van nabij kennis met de oudste, mooiste en edelste sport. Wij komen bij gelegenheid hier op nog wel eens terug. Jarige duiven Jemeppe deelname 367 duiven, afst. 151 km 1-46-56 A. vd Munckhof, 2-9 Fr. Weijs, 3-25-26-72 G. Janssen H, 4-50 St. B., 5-14 H. Kleuskens. 6-38 J. van Eeuken, 7-33 M. vd Broek, 8-40 M. Kelders, 10-44 P. Janssen Zn., 11-19-63 P. en J. Hendriks, 12 J. Custers V., 13-24 P. Swagho- ven, 15-82 P. Kersten, 16 H. Crooy- mans, 17-36-37 P. Dings, 18-59 H. Aerts, 20-74 Smits-Voesten, 21 M. Tonen, 22 Gebr. Ewals, 23—30 A. Loonen, 27 J. W. Dinjens, 28 Joh. Janssen, 29 Fr. Vermeulen, 31 M. Siebers, 32-70 E. Oudenhoven, 34- 73-91 Chr. van Hoof. 35 K. Sijbers, 39 W. Lormans, 41 Jac. Verstegen, 42-92 H. van Ass, 43-86 G. Philip- sen, 45 P.Philipsen, 47-79-89 Servio 48-49 H.Vermeulen Zn. 51 J.Boom 52P. Janssen Gz., 53-68 J.Hendriks 54-58 J. Boom, 55-76 H.Arts Zn., 57-78 H. Thissen, 60-75 A. de Riet, 61 A. Loonen, 62-66 W. Hermsen, 64 M. de Lauw, 65 L. Coopmans, 67-87 J. Janssen K., 69 W. Janssen 71-90 J. Verstegen, 77 J. Strijbos, 80 H.Lucassen, 83-85 E. Vermeulen, 84 J.W. Kessels, 88 J. van Hoof. Oude duiven Jemeppe 152 duiven. 1—17 P. Strijbos, 2-6-22 P. Dings 310 E. Oudenhoven, 4 J. Derks, 5-20 Gebr.Wijnhoven, 7-21M.Tonen 8 St. B., 9 M. Hendriks, 11-30 P. en J. Hendriks, 12-26 W. Janssen, 13 H. Thissen, 14-27-28 Fr. Vermeu len, 15 H. Lucassen, 16 M-v.Houdt 18 H. Peeters, 19 P. Janssen Zn 23 P. Philipsen, 24 Gebr.Hendriks, 25 Smits-Voesten, 29 W. Hermsen, 31 J. Janssen K., 32 M. de Lauw, 33 A. vd Munckhof, 34 M.de Bruin, 35 A. de Riet, 36 P. vd. Laar. LIMBURGSE BEDEVAART NAAR LOURDES 1700 pelgrims en 250 zieken zijn Dinsdag vertrokken. Onder de gunstigste weersomstan digheden. die zich denken laat, is Dinsdagmiddag de 27e Limburgse bedevaart met 1700 pelgrims, onder wie ruim 250 zieken, naar Löurdes. Geestelijke leider is wederom Mgr. Lemmens. Kringgilden-dag in Overloon De door de gilde St Theobaldus georganiseerde gildefeesten in Over loon, hebben Zondag jJL een groot succes gehad. Niet alleen was de opkomst der schutters goed, maar ook van de kant van het publiek bestond grote belangstelling voor dit folkloristische festijn. Hier bleek wel, dat men in het land van Cuyck de gilden en schut terijen niet alleen nieuw leven in heeft weten te blazen, waardoor grote belangstelling getrokken wordt maar ook de oude zinvolle gebrui ken weer in het leven heeft ge roepen. De schutterij St Anna uit Venray, bleek in dit gezelschap geen slecht figuur te slaan en werd eerste in de optocht door haar schoonste ge heel en 2e als ordelijkste ploeg. Bij het zgn. „klotsschieten" wist ze twee prijzen te verwerven, ter wijl zij een derde prijs kreeg bij het korpsschieten, Tenslotte wist G. Janssen de 3e prijs te behalen voor marsslaan. Al met al een prachtvolle dag, waarop de Loonders met tevreden heid kunnen terugzien. Dodelijk ongeval in Deurne Op de Liesselseweg heeft zich Zondagmiddag rond kwart over twee een verkeersongeval voor gedaan, dat het leven heeft gekost aan het driejarig zoontje van de hier wonende familie v.d. Schaaf. Zilveren Burgemeester Donderdag was het 25 jaar ge leden, dat de heer A. P. Gielen werd benoemd tot Burgemeester van Grubbenvorst. Dodelijke dronk door een tragische vergissing Maandagmiddag is de 50-jarige ongehuwde B. uit Keent bij Grave het slachtoffer geworden van een tragische vergissing. Hij was in Alverna bezig met 't bespuiten van vruchtbomen en wil de op zeker moment zijn dorst lessen. Op de spuitwagen stonden twee flessen, een ervan gevuld met thee en de andere bevatte het zeer giftige extract, dat in een verdun ning van 1 op 200 onder het sproei middel gemengd was. Blijkbaar heeft B. de verkeerde fles genomen en een teug gif bin nengekregen. Op weg naar het ziekenhuis te Grave is hij over leden. Duizend pelgrims trokken naar Kevelaer De tweede naoorlogse bedevaart van Helmond e.o. naar Kevelaer is, zowel wat betreft de deelname als de organisatie, een succes geworden. Ongegeer 607 fietsers, 7 autobussen en particuliere auto's maakten bijna het getal 1000 vol. Begunstigd door fraai zomerweer vertrokken de fietsers om half zes via Deurne, Venray, Smakt, Vier lingsbeek, De grensformaliteiten bij Siebengewald, brachten vanzelf sprekend enig oponthoud met zich mee, maar op het vastgestelde tijd stip, half 11, werd Kevelaer bereikt zowel door de fietsers als door de autobussen. Autobus met bruiloftgangers door Diesel gegrepen Op een onbewaakte overweg in het gehucht Zandbulten, is Dinsdag middag is een autobus met bruiloft gangers door een Dieseltrein ge grepen. Van de inzittenden werden vier personen gedood en minstens vijftien gewond. Vrijstelling voor onderwyzers Zoals reeds bekend, heeft de mi nister van Oorlog er Marine bepaald, dit aan alle dienstplichtige onder wijzers, die in 1954 voor de eerste oefening in werkelijke dienst moeten komen, voor zover zij een betrek king vervullen of gaan vervullen bij een school, waarbij zij als onmis baar worden aangemerkt, vrijstel ling van dienst als gewoon dienst plichtige zal worden verleend. ZWARTE SCHAAP HEET FISCUS. Het plan van de Stichting Het Gooise Natuurreservaat om de Gooise hei weer een kudde schapen te bezorgen, heeft weerklank ge vonden. Men beeft reeds 150 liefhebbers gevonden, die voor f 50 een schaap willen adopteren. Zoals men weet, mag men het dier een naam geven, dat 't schaap op een bordje om zijn hals dragen zal. Naast dat van instellingen en bedrijven is ook het personeel van de Hilversumse Belastingen de be zitter geworden van een schaap. De ambtenaren legden gezamen lijk f 50 bij elkaar, waarvoor een schaap geadopteerd kon worden. En dat het veelal strakke gelaat van ambtenaren niet altijd een af spiegeling behoeft te zijn van hun eigenlijke geaardheid, blijkt wel overduidelijk uit de naam, die zij aan hun zwarte schaap want daar stonden ze op gegeven hebben. Wordt de fiscus immers niet altijd het zwarte schaap genoemd? Welnu, het zwarte s.chaap van de belastingambtenaren zal daarom Fiscus heten. geven metfc geboorte i Bij het (el de namen Amersfod Stephtf Verdere wijzigingen gevraagd. Hoewel het gewijzigde ontwerp van Wet op de Omzetbelasting be langrijke tegemoetkomingen brengt voor een groot aantal middenstan ders, zijn de wijzigingen voor een nog groter aantal middenstanders van geen betekenis en brengen zij voor bepaalde groepen zelfs een verzwaring van lasten. Dit hebben de centrale midden standsorganisaties in een desbe treffend aan de Tweede Kamer gesteld. Volgens het oorspronkelijke wets ontwerp aldus het adres zou den ongeveer een honderdduizend ondernemers tegemoet gekomen worden. Door de aangebrachte wijzigingen wordt dit aantal uitgebreid tot 120.000 a 130.000. Daar er echter in totaal 380.000 ondernemers zijn, is het duidelijk, dat deze tegemoetkomingen nog geenszins een inlossing betekenen van de door de regering gedane toezeggingen om door middel van deze wijzigingen de fiscale lasten van de middenstand als zodanig te verminderen. Hoewel de middenstandsorgani saties erkentelijk zijn voor de in williging van belangrijke verlan gens geuit in het adres, dat zij aan de Kamer hebben gezonden bij de iddiening van het wetsontwerp, vragen zij in dit adres wederom de grens van vrijstelling van fa brikantenleveringen en dienstver lening van f 1200 te verhogen tot f 5000. Met name het kleine am- bachtsbedrijf zou met een dergelijke wijziging gediend zijn. Verder wordt in het adres o.a, gevraagd, diensten, die leveringen vergezellen, vrij te stellen van om zetbelasting, indien zij niet meer dan 25 pet van de voor levering bedongen som uitmaken en dat de waarde van de door een particulier ter be- of verwerking gegeven stof buiten beschouwing zal blijven bij het bepalen van dc belastbare ver goedingen voor deze be- of ver werking. van 21 t.m. 25 Mei 1954 GEBOREN: Beerkens, Mathilda H.W. Hagelweg nw 3 Arts, Martinus G.P. Heidse Peelweg 3 GETROUWD: Janssen, BernardusM., 32 jr, elec- triciën, Oirlo F 17 en Jeuken Jo hanna, 25 jaar, Lull C 68a. Manders Adrianus, 29 jaar, arb. NS te Heerlen en Aben Johanna 28 jaar, Langeweg 82. Hulsman Jan, oud 21 jaar, 11.- verpleger, Oostrum C 29 en Hen driks Gertruda, 20 jaar, Vlakwater weg 2c. OVERLEDEN: Dina Lemmens, ongehuwd, 48 jaar, te Merselo. Aloys Hendrix, ongehuwd, 20 jaar te Merselo. Gertruda Martens, ongehuwd, 22 jaar te Leunen.

Peel en Maas | 1954 | | pagina 2