Venray's Vroede Vaderen vergaderden WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Klare taal over Hand- en Spandiensten Onderwijskwesties Zaterdag 29 Mei 1954 No. 21 VIJF EN ZEVENTIGSTE JAARGANG f ONDERyiNDT m PEEL EN MAAS CONFECTIE VAN EEN RIJK BEZIT DRUK EN UITGAVE FIRMA VAN DEN MUNCKHOF GROOTESTRAAT 28 TELEF. 512 GIRO 150652 Hoewel de agenda voor deze raadsvergadering geen bijzondere feiten vermeldde en men algemeen van mening was, dat dit „varkentje wel gauw gewassen zou zijn", bleek het anders uit te komen. De Heer VERAART had naar aanleiding van het artikel in Else- viers weekblad over de hand- en spandiensten een aantal vragen te stellen, die deze hele kwestie nog eens uitvoerig belichtte. Hoewel wij reeds elders in dit blad een ingezonden stuk over deze kwestie hebben gepubliceerd, menen wij toch ook aan deze vragen en het antwoord van B. en W. de no dige aandacht te moeten schenken, Zo werd de rondvraag, mede nog door andere kwesties, een belang rijk onderdeel van deze vergadering. De ingekomen stukken werden als gewoonlijk zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Het waren trouwens alleen maar goedkeurin gen van Ged. Staten van genomen raadsbesluiten. Venrayse molens De korenmolen in Merselo moet nodig hersteld worden en de kosten van dit herstel zullen ongeveer f 4800 bedragen. Mede in verband met reeds vroeger gemaakte on kosten, kan de eigenaar deze moei lijk alleen dragen. Via de Vereniging Hollandse Molen hoopt hij een sub sidie te krijgen van Rijk (33 pet.) en van Provincie (10 pet.). Deze Vereniging heeft nu ook bij de Gemeente aangeklopt voor een Subsidie van 10 pet. Ter wille van dit sieraad van de streek stelden B. en W. voor deze subsidie te ver lenen. De raad kon daarmede zonder meer acoord gaan. Grondverkopen Indertijd werd door toewijzing van een perceel grond in de Peel aan H. v. Baar, door de Gemeente een stuk grond in de Spurkt verkregen, wat gereserveerd werd voor buiten gewone gevallen. Nu stelden B. en W. voor van ge noemd stuk één ha te verkopen aan de Wed. Stappers in Oostrum a f 2250.- en 1,08 ha aan W. Jans sen C 52 Oostrum voor het zelfde bedrag. Deze laatste moet dan een pacht over 4 ha Gemeentegrond aan Kempkesberg laten vervallen. Nadat de heer Fr. JANSSEN had aangedrongen op situatietekeningen bij de betreffende stukken, vroeg de heer van HAAREN waarom B. en W. hier geen ruil tegen gezet hadden. De VOORZITTER antwoordde, dat door verkoop van dit stuk grond aan de Wed. Stappers een plaatse lijke industrie kans kreeg tot uit breiding, waardoor zeker 20 men sen meer werk zouden krijgen. Door verkoop aan Janssen zou op de Kempkensberg een stuk vrij komen, waardoor andere gevallen rond Kempkensberg een behoorlijke oplossing zouden krijgen. Toen de heer ODENHOVEN ech ter opwierp, dat voor dit stuk ook nog wel andere liefhebbers te vinden waren en dat hiermede door B. en W. geen rekening was gehouden, verklaarde de VOORZITTER nog eens met nadruk, dat B. en W. op de eerste plaats het algemeen belang liet voorgaan. Zij meende dat door bovengenoemde handelwijze inder daad het algemeen belang het beste gediend werd. Deze mening was ook onderschreven door de Commissie van Landbouw, die zeker de kleine man alle mogelijk recht doet wedervaren. Na dit debat werd zonder meer goedkeu ring verleend aan dit voorstel. Een ander voorstel van B. en W., wat handelde over de credietverle- ning aan de nieuwe industrie INALFA werd op verzoek van de heer VERAART in geheime ver gadering gebracht. RONDVRAAG En dan begon de rondvraag, waarin allereerst B. en W. een antwoord gaf aan de heer VER AART op schriftelijk gestelde vragen naar aanleiding van de publicatie in Elseviers Weekblad over de hand- en spandiensten. Daarin heeft de heer P. M. H. Hoedemaekers een ingezonden stuk gepubliceerd naar aanleiding van een oproep door het gemeente bestuur aan hem gericht, om de hand- en spandiensten te komen verrichten, aangezien door hem de afkoopsom niet was betaald. Genoemde Hoedemakers schrijft hier in dit ingezonden stuk o.m., dat een dergelijke maatregel een unicum in Nederland is en dat het ongehoord is dat mensen heden ten dage nog gedwongen worden tot dergelijke arbeid als het sorteren van afval op een vuilnisbelt. Hij noemde daarin de hand- en span diensten o.a. dwangarbeid en schreef dat vele personen zich tegen deze belasting kanten. Op dit ingezonden stuk is een redacteur van Elsevier naar Venray gekomen en heeft o.a. bij Dr. Oosterbaan om inlichtingen hierover gevraagd. Dr. Oosterbaan beweerde volgens deze redacteur, dat deze belasting een belachelijk anachronisme is en uit de tijd. Dat men de gelden voor deze werken beter door een verhoging van de straatbelasting kan krijgen en dat bij het zg. pikkenieren gewoon ge luierd wordt, daarmede nogmaals een bewering van Hoedemaekers onderschrijvende, dat men bij dit pikkenieren met kinderschopjes komt of met schoppen zonder steel. Verder beweerde Dr. Oosterbaan dat hij de aanslagen van deze hand en spandiensten rustig in de prul- Iemand deponeert. Naar aanleiding van dit ingezon den stuk en de door de redactie van Elsevier weergegeven bewering stelde de heer VERAART de vol gende vragen: 1. Is B. en W. van oordeel, dat een zonder meer afschaffen van de gewraakte belasting zeer ongewenst is, daarbij overwegende, dat deze Gemeentelijke belasting in het algemeen geen onbillijke druk op de bevolking legt en het toch zo nodige bedrag der opbrengst dan als extra bijdrage aan het Rijk gevraagd moet worden 2. dat een compensatoire verho ging van de straatbelasting even eens zeer ongewenst is, omdat deze belasting in Venray al bijzonder hoog is en een verhoging van deze belasting alle druk zou concentreren op de bezitters 3. dat het daarom wenselijk is om de opheffing van deze meer gespreide doch in onze tijd zeer zeker eigenaardige belasting uit te stellen totdat er gunstiger finan ciële verhoudingen voor onze ge meente bestaan of een meer aan vaardbare compensatoire belasting is gevonden Kent B. en W. een dergelijke meer aanvaardbare com pensatoire oplossing 4. Komt het sinds 1951 nog voor en wordt het getolereerd dat er: mensen zijn, die, zoals de heer Hoedemaekers schrijft, „Op het werk verschijnen met een kinder schepje of met een schop zonder steel b. bij verrichten van hand- en spandiensten hevig de lijn wordt getrokken zoals dokter Oosterbaan bij 8 van 9 werkers vaststelde 5. Een opmerking van dokter Oosterbaan wekt de indruk, dat men ongestraft de oproeping kan negeren en de eventuele betaling achterwege kan laten. Dit ware gezag-ondermijnend en onrecht vaardig. Is dit inderdaad nog moge lijk? 6. Zat bij de vaststelling van de verordening inzake Hand-, Span en Voerdiensten niet de evidente bedoeling voor om door drastische verlaging van de afkoopsommen te bereiken, dat men zoveel moge lijk door betaling aan de opgelegde verplichting zou voldoen Antwoord van Burgemeester en Wethouders. In haar inleiding op de vragen van de heer VERAART liet B. en W. allereerst duidelijk merken, dat zij genoemd stuk nauwgezet heeft bestudeerd en niet alléén verschil lende fouten van de drukker ont dekt te hebben, maar ook enkele eigenaardigheden in de tekst zelf. Zo sprak B. en W. o.a. er haar bevreemding over uit, dat 't beroep van de inzender nu plotseling op het gewraakte oproep biljet vermeld staat, terwijl dit nooit of nimmer bij het uitschrijven van deze en andere belastingbiljetten gebeurt. Dan wijst zij er op, dat nergens vermeld staat, dat men afval moet sorteren. Integendeel, er staat dui- lijk op, dat puin gesorteerd moet worden. Wat nog altijd een groot verschil is. De bewering, dat deze bezigheid voor leraren en artsen is gereser veerd, is een ernstige dwaling van de inzender van dit stuk. Uit het aantal mensen, (651) dat voor die zelfde bezigheid was opgeroepen, blijkt al, dat heus niet alléén art sen en leraren aan deze puin-sor tering worden gezet. Maar, dat iedereen, die de afkoopsom van deze belasting niet betaald, op zekere dag, ongeacht rang of stand, voor een dergelijke bezigheid wordt opgeroepen. Verschijnt men dan niet en men wordt op geen enkele wijze daartoe gedwongen dan krijgt men de normale afkoop som plus 25 pet opgelegd. Worden deze niet voldaan, dan wordt via gerechtelijke weg het bedrag geïnd. Als antwoord op vraag 1 deelde B. en W. dan mee, dat voor het dienstjaar '53-'54 in totaal 2585 personen werden aangeslagen. Tot heden is hiervan binnen f 10.449—. Dit geld heeft men bitter hard nodig voor gemeentewerken en gebouwen. Ieder weldenkend mens, aldus het College, zal begrijpen, dat onze noodlijdende gemeente die opbrengst niet kan missen en daartoe ook geen enkele aanleiding bestaat, omdat deze belasting, waarin zelfs gewerkt wordt met aanslagen van halve dagen, weliswaar als een druk, doch dan als een lichte en zeer billijk verdeelde druk, op de gehele bevolking rust. Op vraag 2 antwoordde B. en W., dat inderdaad de straatbelasting al zeer hoog is. Gronden aan zandwe gen hebben reeds een extra opslag van 7 pet (in andere gemeenten 3 pet) Moest de opbrengst van de hand- en spandiensten hieruit ge haald worden, dan zal de straatbe lasting met 1 derde verhoogd moe ten worden, wat theoretisch wel mogelijk, maar practisch ondoenlijk is. Daarenboven worden de grond bezitters dan extra zwaar getroffen en B. en W. betwijfelen of niet- bezitters een dergelijke verhoging zouden billijken, als zij zich reken schap geven, dat ook zij een rede lijk aandeel te dragen hebben van de kosten, welk een gemeente in het algemeen belang heeft te doen. In haar antwoord op vraag 3, geeft B. en W. toe, dat deze be lasting eigenaardig is, zonderdaar- mee dikke woorden van Elsevier tot de hare te maken of zelfs maar te onderschrijven. Deze belasting wordt echter in meerdere gemeen ten geheven en B. en W. zien voor alsnog geen andere mogelijkheid tot het heffen van een dergelijke matige bijdrage in de algemene uitgaven der gemeente. Positief ontkende B. en W. verder dit in antwoord op vraag 4 de beweringen van de heer Hoede maekers, dat men met kinderschop jes e.d. aankomt. Zij verwijzen dit pertinent naar 't rijk der fabelen en totaal uit de lucht gegrepen. Toen Dr Oosterbaan op 't werk verscheen, echter zonder schop, die uitdrukkelijk op 't oproepingsbiljet staat vermeld, is hem te kennen gegeven, dat hij een "dergelijk voor werp eerst maar moest halen, voor dat hij metterdaad tot pikkenieren kon overgaan, Ook zijn bewering, dat hier de lijn getrokken werd, wordt onjuist genoemd. B. en W. waren tevreden over het de laatste twee jaren verrichte werk. Wat vraag 5 betreft, deelde B.en W. mede. dat openstaande posten over de jaren '51 tot '53 binnen afzienbare tijd ter .invordering aan de deurwaarder worden gegeven. Vraag 6 moest B. en W. beamen. Dit is inderdaad de opzet geweest en dat men dit vrijwel algemeen als zodanig aanvoelt, blijkt uit het feit, dat van de op 10 Mei opgeroe pen 651 personen, er slechts 9 verschenen. Ook op andere dagen is het niet anders. Zowel op de kerkdorpen als in de kom blijkt men duidelijk de afkoopsommen te verkiezen. Als haar slotconclusie deelde B. en W. dan nogmaals mee. dat de opbrengst van deze belasting niet gemist kan worden en afschaffing eerst mogelijk kan zijn, als een andere methode gevonden wordt, die even billijk de lasten verdeelt, maar niet leidt tot een onredelijke belastingdruk op een bepaalde ca tegorie van de bevolking. De heer VERAART toonde zich met dit antwoord tevreden en kon slechts verzoeken, om de achter- stalligen zo spoedig mogelijk aan te pakken. De heer VAN HAAREN wees er op, dat, ook al zou de gemeente afschaffing willen, dit besluit zeer waarschijnlijk vernietigd zou wor den. Waaruit wel blijkt, dat ook 't Rijk en de Provincie deze belasting niet als middeleeuws beschouwen. En toen deed men er verder het zwijgen toe, al moest de VOOR ZITTER van het hart, dat derge lijke stukken niet bepaald „chique" stonden. Maar daar kon men zijn eigen mening over hebben. Verlichting Bij de bespreking van het ver lichtingsplan was indertijd door de heer van HAAREN opgemerkt, dat hij gehoord had van technici dat kwikdamplampen, welke men voor nemens was hier te gebruiken, reeds verouderd waren en dat T.L. buizen het nieuwste snufje was, waarvan weliswaar de aanschaf- fingskosten beduidend hoger waren, maar veel goedkoper in gebruik door langere leeftijd en gering stroomverbruik. Toen had B. en W. gezegd, de zaak eens te zullen onderzoeken en nu kwam het College dan met een brief van de P.L.E.M., waarin ver meld stond, dat kwikdamplampen goed waren en de T.L. buizen heel wat meer geld kosten. Hoeveel meer, kon deP.L.E.M. niet zeggen. Daarom stelde B. en W. voor het oude plan te handhaven, ook al met het c:g op de korte tijd, die er nog reste, voordat men met de aanleg in de Oostelijke woonwijken moest beginnen. De heer van HAAREN vond dit geen redelijk standpunt. Men vraagt op de eerste plaats aan de belang hebbende, de P.L.E.M. om advies en vergeet dan Helmond, Roozen- daal en de Staatsmijnen te vragen, waarom die ze opruimen. Deze laatste kennen de praktijk, en waar om is hier niet geinformeerd. Ook de heren VERHEUGEN, VERAART en JANSSEN meenden dat dit toch beter onderzocht had kunnen worden. Om zo weinig mo gelijk tijd verloren te laten gaan, werd tenslotte aan B. en W. de be voegdheid gegeven deze zaak zelf op te lossen, maar dan na inlich tingen ingewonnen te hebben, bij genoemde gemeenten. Bebouwing Schoolstraat De heer de BRUYN maakte de opmerking, dat behalve de straat zelf ook nog het bebouwingsbeeld van de Schoolstraat vele gaten en ruïnes toont. Zou B. en W. niet eens aan kunnen dringen op bebouwing, De VOORZITTER wilde dat wel doen, maar is weinig optimistisch, om de eenvoudige reden, dat de Gemeente hier geen dwang kan toepassen. Woningbouwverenigingen De heer Fr. JANSSEN wilde al lereerst weten of de woningbouw vereniging nu die 56 woningen bouwt, ja of nee. Als het antwoord ja blijkt te zijn, dan is zijn volgende vraag, wie dan feitelijk voor de op zichter moet zorgen? Hierop is het antwoord, dat dat gebeurt door iemand van Gemeentewerken, die betaald wordt door de woningbouw vereniging. Vraag 2 is of B. en W. er voor zorgt dat de woningbouwvereniging bij de plannen rond de Hensenius- school vlugger kan opschieten als bij die 56 woningen en of men ver der wil zorgen voor een ander model woningen? De VOORZITTER wist te ver tellen, dat de plannen voor de Hen- seniusschool reeds door de Woning bouwvereniging worden ontworpen en wel volgens een nieuw model. De onteigeningsplannen gaan van daag of morgen uit, omdat men nog wat heeft moeten wachten op de lijst van erfdienstbaarheden, maar hij is vol vertrouwen, dat hier niet zolang gewacht hoeft te worden. De heer WISMANS vroeg hoe het stond met de 4 woningen in Ysselsteyn, waarop de VOORZIT TER wist te melden, dat de Wo ningbouwvereniging deze had ge gund, zodat men eerstdaags kon beginnen. De heer VERHEUGEN wilde weten wanneer de reeds gebouwde woningen in Ysselsteyn aan de Woningbouwvereniging zouden worden overgegeven en kreeg ten antwoord, dat men nog doende was met de correctiefactor, waarna de hele zaak overging. De heer Fr. JANSSEN vroeg de aandacht voor een experiment in Vaals, waar bij gesloten nieuwe bebouwing de leidingen van gas, water, electriciteit etc. niet meer door de straat gelegd werd maar door de kelders der huizen, waar door opbreken etc. wordt voor komen. Misschien dat Venray er zijn voordeel mee kan doen. Noodgebied De heer Fr. JANSSEN sprak er zijn bevreemding over uit dat Prof. Zijlstra bij zijn bezoek aan de noodgebieden Venray had overge slagen, maar kreeg prompt te horen, dat Venray geen noodgebied is. De heer VERAART kan niet meer goed wijs uit de graduaties in de verschillende noodgebieden, maar wel had zijn aandacht ge trokken een bericht dat de Gemeente Emmen, voor de stichting van een schouwburg en sportvelden Rijks- steun kreeg op grond van noodge- bied-verklaring. Hij zou graag de aandacht van B. en W. hierop vestigen. Misschien dat ook zij dergelijke instituten van algemene nutte voor Venray zouden kunnen krijgen. De heer VAN HAAREN wees op hetzelfde voor de Gemeente Etten, waar de burgemeester verklaart had een beroep te zullen doen voor sociale en culturele belangen van zijn industrialiserende Gemeente. De VOORZITTER, waarschijnlijk door de ervaring geleerd, meende te moeten opmerken, dat men dat allemaal wel graag kan willen, maar dat men het daarom nog maar niet krijgt. In ieder geval zou in deze richting gewerkt worden. Kleuteronderwqs Verder had de heer VERAART uit de kranten gelezen, dat de Minister van Onderwijs toegaf, dat de toestanden in vele kleuterscholen bedroevend waren en dat plannen worden ontworpen om ook hierin een betere regeling te treffen. De gemeenten kunnen, vooruitlopende op die plannen, vast beginnen met verbetering en uitbreiding. Wat staat derhalve de Gemeente Venray nog in de weg. We zouden zeggen een pessimistisch VOOR ZITTER die blijkens zijn ant woord meer met dergelijke Ministe riële beloften te maken gehad heeft, die later niet werden ingelost. Hij vroeg zich af, waarom de minister i.p.v. deze vage toespelingen niet met het plan komt, waaraan men al 56 jaren werkt, zodat iedereen weet waar hij af ena^nis. De heer VERAART kon deze me ning billijken, maar meende, dat van de andere kant op het Ministerie zelf toch voldoende richtlijnen te krijgen zullen zijn aan de hand waarvan een oplossing van het Venrays probleem mogelijk wordt en is. Meisjesschool Door Kerkbestuur en hoofd der Meisjesschool is verder de heer VERAART gevraagd, of het waar is, dat er voor 1 Sept. een 2e meis jesschool bijkomt. De VOORZITTER wist niet anders te vertellen, alsdat door de Inspec tie aan het kerkbestuur is mede gedeeld, dat in Venray een 2e meisjesschool gebouwd kan worden. Wanneer die er komt is nog on bekend. Uit de verdere loop van het debat bleek verder de datum van 1 Sept. afkomstig te zijn van een lid van het Kerkbestuur zodat het voor een ieder onbegrijpelijk is, hoe men dan om deze inlichting kan vragen. Men zet er dan ook maar gauw een punt achter. Verdere wensen En tenslotte vroeg de heer VER AART naar de vervulling van oudere wensen nl. ziekenauto, wetenschap pelijk plan en regeling busdienst Oostrum. De ziekenauto wacht op een rap port van de instellingen, het weten schappelijk plan op een rapport van hetSociolgoisch Researchcen trum en de busdienst op een rapport van de uitvoerder, zodat voor een en ander nog even tijd gevraagd moet worden. MARKT De heer STEEGHS toonde zijn verontwaardiging, dat op de voor laatste markt twee biggen 't tijdige met 't eeuwige verwisseld hebben, tengevolge van de overmatige hitte en zonnestralen, waaraan zij in de Schoolstraat werden blootgesteld. Waar blijft de toezegging van B. en W., dat deze beestjes weer on der de lommer der bomen kunnen verkocht en verhandeld worden. Dan had hij gehoord, dat Helden op Maandag eveneens markt wil gaan houden en hij zou daartegen willen protesteren. Bovendien had hij nog steeds geen uitsluitsel over een vroeger ingediende vraag, of het niet beter was, elke Maandag biggenmarkt te houden. De heer VAN HAAREN vroeg, of niet meteen iets gedaan zou kunnen worden voor de veemarkt, die toch wel sterk is teruggelopen, terwijl de heer WISMANS klach ten had gehoord over de paarden markt. De VOORZITTER wees er op, dat aan de Boerenbonden gevraagd was of een wekelijkse biggenmarkt mogelijk is. Maar hier is nog geen uitsluitsel van verkregen. De ver betering van de veemarkt ligt alleen in handen der boeren. In dertijd heeft men ernstig gepro beerd hier nog iets van te maken, maar men schijnt liever naar den Bosch te gaan. De heer Fr. JANSSEN zegt, dat de Venrayse veemarkt on-interes- sant en onvoordelig is. Heft men die twee feiten op, dan zal de markt weer gaan bloeien, maar inderdaad zal het een zaak der boeren zelf zijn. Verder wist de VOORZITTER van een Maandagmarkt in Helden niets af, hiervoor zouden informa ties genomen worden. De biggen zullen zo gauw als mogelijk onder de bomen komen en met deze vage belofte wordt de openbare verga ring gesloten. Nieuws uit Venray en Omgeving M'n NYLONS koop ik bij de specialist Dille op kousen gebied 1 IJ 15 Enorme sortering in prijzen van 2.75 3.50 3.90 4.50 4.905.50 ZONDAGSDIENST Doktoren Van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur Dr. BLOEMEN, Stationstraat 9 Telefoon 465 Alléén voor spoedgevallen Visites moeten aangevraagd worden voor 12 uur. groene kruis Dinsdag 1 Juni Consultatiebureau voor zuigelingen uit de kerkdorpen. Donderdag 3 Juni Consultatiebureau voor zuigelingen uit de Kom. Openbare bekendmaking. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter openbare ken nis, dat de houders van een vergun ning, voor het afhalen van zand in de zandgroeve te Veltum zich bij het afgraven van zand stipt moeten houden aan de aanwijzingen, welke door de daar aanwezige gemeente arbeider worden gegeven. Het is voortaan niet toegestaan, om op Dinsdag en Vrijdag zand af te halen, terwijl op de overige da gen daartoe gelegenheid bestaat van 7.30 tot 17.30 en op Zaterdag van 7.30 tot 12.30. Burgemeester en Weth. voornoemd, A. H. M. JANSSEN, Burg. H. VORST, Secretaris Orgelrallye De bezitters van bromfietsen, die twee jaren geleden de eerste Orgel- rally hebben meegemaakt, denken nog altijd met plezier terug aan deze tocht vol raadsels en hinder lagen. Vorige jaar is door omstandig heden een dergelijke tocht niet ge organiseerd kunnen worden, maar dit jaar heeft de nieuwe bromfiets club de Peeltuffers de organisatie daarvan op zich genomen en voor 2ePinksterdag een dergelijke rallye uitgeschreven. 'sMiddags om 2 uur wordt er gestart vanaf het Prinsenhof en deelname staat open zowel voor fietsers als voor bromfietsers. Niet alleen verzekert men zich door spoedige aanmelding bij Sigaren magazijn van Opbergen en de heer Hartman, Grotestraat, van een spor tieve en plezierige middag, maar men steunt tevens onze orgelactie, die deze laatste loodjes nog dringend hard nodig heeft. Bedevaart naar Kevelaar De K.A.B. gaat op 11 Juli a.s. ter bedevaart naar Kevelaar. Men kan per fiets gaan en per bus. Dit laatste alleen als er voldoende lief hebbers zijn. Allen, die mee willen moeten zich 's avonds na 7 uur melden bij H. v. Gerven Merseloseweg 12a. Be wijs van Nederlandschap moet men dan meebrengen. Derde Orde Bussen naar Megen vertrekken Zondagmorgen precies om half 10 vanaf Huize Damiano. Kindsheid-feest geslaagd We mogen wel zeggen, dat het Kindsheid-feest geslaagd is, als we afgaan op de algemene deelname: de parochiekerk was verleden Zaterdagmorgen en Zondagmiddag tot in alle hoeken met kinderen gevuldalle kinderen gingen te Communie voor de bekering der heidenkinderen en offerden van hun spaarcentjes voor de Missie. Het kindertoneel is ook een succes geworden, dank zij de kun dige leiding van het onderwijzend personeel, ofschoon de tijd van voorbereiding veel te kort was. Toch zal nog moeten blijken of het kindsheids-feest ten volle ge slaagd is: alleen als de kinderen voortaan meer gaan doen voor het Missiewerk, eiken dag er voor blijven bidden, edelmoedig offers ervoor weten te brengen, ook van hun spaarcentjes telkens iets voor de Missie willen afstaan, wat ze in hun eigen, liefst zelfgemaakt, Missiebusje doen, meer in „De Kleine Apostel" lezen: dan is het feest voor 100 pet geslaagd. Hier hangt alles af van de moeders, of die hun kinderen echte Missieliefde bijbrengen. En op de meeste moeders kunnen we hier zeker wel rekenen. Moge zo Venray op 't punt van Missie liefde steeds een goede naam blijven behouden. Concours Hippique te Ysselsteyn. Op Pinkster-Maandag 7 Juni a.s. organiseert de Ruiterclub „de Peel- dravers" uit Ysselsteyn een groots concours-hippique. Dit concours wordt verreden on der het reglement van de Lande lijke Bond en omvat de nummers: dressuur, springen, draven en ren nen, zowel in patrouilleverband als individueel. Gezien de belangstelling, die in ruiterkringen voor dit evenement bestaat, zal het voor sportliefheb bers dienstig zijn Pinkster-maan dag voor een bezoek aan Ysselsteyn te reserveren.

Peel en Maas | 1954 | | pagina 1