Hh Industrialisatie Minister Staf over het De Krnisdagen Plantsoenen enz. Meisjes,; WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Bromlietsherstellers BUITENLAND Zaterdag 22 Mei 1954 No. 20 VIJF EN ZEVENTIGSTE JAARGANG f ONDERVINDT 'T Hl kleding Wint i PEEL EN MAAS CONFECTIE VAN v.ur«rcv.iit v Mi EEN RIJK BEZIT DRUK EN UITGAVE FIRMA VAN DEN MUNCKHOF GROOTESTRAAT 28 TELEF. 512 GIRO 150652 ADVERTENTIEPRIJS 8 ct. p. mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL l 1.25 Balten Venray f 1.45 De Industriedagen in Venray zijn I de boerderijen te krijgen zijn. als voorbij en men zou nu feitelijk reeds nu het geval is. een balans moeten opmaken, of ze Het tegen-argument, dat de lonen, nu werkelijk voldaan hebben aan I ondanks dè onjuiste cijfers toch te de opgave, die gesteld is bij het laag zijn voor een landarbeider, om begin, namelijk, dat deze dagen zouden dienen om de Venrayse mensen een beter begrip bij te brengen over de industrialisatie in het algemeen en die van Venray in het bijzonder. Dan valt allereerst op, dat de belangstelling van ouderen niet groot was. Zeker de bestuurderen van de standsorganisaties waren allen aanwezig, maar te weinig particulieren, te weinig doodgewo daarmee een toekomst op te bou wen, wordt weliswaar toegegeven, maar men meent, dat een te grote nadruk op deze hun inziens onjuiste gegevens, de gehele zaak eenzijdig verdraait. Alleen al om hierin nu eens eindelijk klare wijn geschonken te krijgen, is een diepgaand onderzoek toch wel dringend noodzakelijk. Wat verder aan cijfers gegeven werd, moet toch de nodige zorg ne Venrayse mensen, die een beter geven. Alleen vragen wij ons bijv. begrip voor dit probleem proberen bij de werklozencijfers af, hoe men te krijgen. deze weer rekent. Want als men in En juist hiervoor waren op de de Meerselse Peel aan 't ontginnen allereerste plaats deze dagen toch is, staat men niet geboekt als bedoeld. Voor de ouders, die hun werkloos, want dat is nu eenmaal zoon van thuis weggepest hebben, vrij werk, maar komt men in de omdat hij niet op de boerderij wou Vredepeel aan de ontginning, dan werken, maar naar de Rijkswerk- wordt men spoorslags als zodanig plaats ging om een vak te leren, ingeschreven. Voor de ouders, die hun kinderen, Zijn de mensen, die in die zgn. na het beëindigen van de Lagere vrije werken staan, nu daarbij ge- School, direct willen exploiteren rekend of niet. Houdt men zich aan en sturen naar die baas, die het de bestaande regeling, dan is hier meeste geeft en er zich verder heel in ieder geval duidelijk latente weinig van aantrekken, of hunwerkloosheid te onderscheiden, kind een vak leert of niet, als hij En zo rijzen er nog meer vragen maar centen binnen brengt. 'over de met betrekking tot Venray Voor de ouders, die feitelijk nietgenoemde cijfers. Dat hierin wat weten, wat ze voor hun kinderen meer ordening komt, is al een ver moeten doen. eiste, dat ze op hun werkelijke Voor de ouders, die iets meer j waarde getaxeerd kunnen worden, belangstelling hebben voor de pro-iS Wel het voornaamste, blemen. waarmede zij ook in de toekomst te maken krijgen. Om hen allen eens te laten horen en zien, met welke problemen onze gemeente te maken heeft, als zij probeert industrie naar Venray toe te trekken, daarvoor waren deze avonden op de eerste plaats en jammer genoeg hebben te weinig ervan geprofiteerd. Wat de jeugd zelf betreft, gelo ven we, dat men tevreden mag zijn. De oudere jeugd kon nu een maal niet op alle rondgeleidingen zijn, daar de meeste van hen werk hebben en toch al via hun vak- of standsorganisatie een behoorlijke voorlichting krijgen over dit pro bleem. Verder viel ons op, dat alle sprekers zeer weinig concrete cij fers over Venray zelf konden geven waaruit wel bleek, hoe nodig het wetenschappelijk sociologisch on derzoek toch is. Zonder behoorlijk gefundeerde cijfers kan men nu eenmaal niet werken. Zo is men bijv. het bij de Boerenbonden lang niet eens met de genoemde cijfers van de latente werkloosheid in Venray. vooral onder de boerenjeugd, zelfs al zijn ze afkomstig van Ir. Planje. In deze kringen meent men, dat deze cijfers veel te hoog liggen en dat, rekening houdende juist met die cijfers voor verdere industrie actie, juist de boeren de dupe zul len zijn, omdat dit ertoe zal leiden dat nog minder werkkrachten op Dan was de voorlichting over de betekenis van het noodgebied Ven ray miniem, terwijl over samen werking met andere in dezelfde omstandigheden verkerende ge meenten geheel niet gesproken werd. Reeds eerder is ook van deze zijde betoogd, dat industrialisatie niet een kwestie is van de gemeen te Venray, maar van deze gehele streek. Het is over die streek, dat we te weinig hebben gehoord, of liever totaal niets. Op avonden als deze had dat o.i. zeker moeten gebeuren. Maar het is niet onze bedoeling critiek te leveren, integendeel. Uit deze avon den zijn vele conclusies te trekken en een der voornaamste is wel, dat de voorlichting aan jeugd en ou ders niet groot genoeg kan zijn. Telkens en telkens zal hen ge wezen moeten worden de weg, die leidt naar een betere toekomst van hun kinderen. Daarvoor moeten alle instanties eensgezind samenwerken en daar voor is het goed, dat dergelijke dagen gehouden worden. De aanhouder wint en dat zal zeker ook hier het geval moeten zijn. De minister van Oorlog, ir C. Staf, heeft mede namens de mi nister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening geantwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid, de heer Visch, betreffen de de aanleg van een militair vliegveld in de Peel bij Venray. In zijn antwoord zegt de minister o.m., dat er drie plannen voor dit vliegveld hebben bestaan. Tegen het eerste bestonden ern stige bezwaren van de zijde van het Provinciaal Bestuur van Lim burg, omdat twee boerderijen zou den afgebroken moeten worden en de plannen tot de aanleg van een weg in gevaar kwamen. Tegen een tweede plan rezen er bezwaren van Noord-Brabantse zijde, omdat hierdoor Brabantse cultuur verloren ging. Teneinde deze cultuurgronden zoveel mogelijk te sparen en de Limburgse bossen zoveel mogelijk te ontzien, werd een derde plan ontworpen. Op 9 Mei 1953 werd over die drie plannen te Roermond verga derd, waarbij de minister te kennen gaf, voor geen der plannen een bepaalde voorkeur te hebben. Na ampele besprekingen werd het derde plan gekozen. Het is duidelijk, aldus de minis ter, dat het zwaartepunt der beslis sing heeft gelegen bij de civiele instanties. He. RODE KRUIS helpt U wel.. maar wat doet UP 60 belangrijke vredestaken Kent U ze...? Denk eens aan hulp bij rampen, bloedtransfusie, hoornvliesoverbrenging voor blinden, moedermelk voor zwakke baby's beentransplantatie, boottochten voor invaliden, welfare-werk in ziekenhuizen en thuis, lectuur voor patiënten, hulpposten langs de wegen... Dit zijn slechts enkele van de meer dan 60 manieren waarop Uw Rode Kruis helpt. U hebt die hulp nog nooit nodig gehad? Wees blij! Maar dan reden te meer Uw 'Rode Kruis bij te staan; te geven! Zoveel U missen kunt... Maandag, Dinsdag en Woensdag zijn de z.g. kruisdagen. De processie der kruisdagen heeft haar ontstaan te danken aan bisschop Mamertus van Vienne in Frankrijk. Sedert jaren werden het zuiden van Frankrijk en Savoye, door vreselijke plagen geteisterd, toen in 469, tot overmaat van onheil, de kathedraal van Vienne dreigde af te branden. Alsdan vatte bisschop Mamertus het plan op, om geduren de drie dagen, nl. voor O.H. Hemel vaart een algemene bidprocessie te houden om Gods gramschap af te keren. Dit voorbeeld vond weldra in andere steden navolging en zelfs in Rome kwamen omstreeks 800 de kruisdagen in gebruik. De Nederl. naam „Kruisdagen' schijnt afkomstig van het oude ge bruik, dat de priester daarbij een kruis in de handen droeg. In de Middeleeuwen volgde men de bid processie veelal barrevoets. Keizer Karei de Groote en de H. Elisabeth van Hongarije gaven daarvan aan de gelovigen een treffend voor beeld. Deze biddagen hebben nog altijd een tweevoudig doel, de door onze zonden verdiende straffen af te keren en Gods zegen over de vruch ten der aarde, over de gelovigen en over de gehele kerk af te smeken. De litanie van alle Heiligen en daarbij behorende gebeden dragen blijkbaar dit karakter van smeek gebeden. Ook de Mis der kruisdagen is in dezelfde zin opgevat: in de Epistel en Evangelie wordt op voor tref felijke wijze de allesvermogende invloed van het gebed op het hart van God uiteengezet; in de Collecte, Secreta en Postcommunio bidt de kerk voorde noodwendighedenharer kinderen en in de gezangen (In troïtus, Alleluia, Offertorium) looft zij reeds bij voorbaat den Heer om zijne barmhartigheid, die niet zal uitblijven na zulke vurige en alge mene smekingen. BEL OP BIJ BRAND No. 392 enz. Dat men van dit all#s nu precies de jeugd de schuld moet geven, is een andere kwestie, maar wel blijkt hieruit, dat een zeker deel van Venrays publiek nog heel moeilijk een versiering en ver fraaiing van ons dorp verdragen kan. Intussen is een plantsoen nu gesloten. Als de afrastering het zo lang houdt, zal men proberen de schade te herstellen, de gazons weer te verbeteren, zodat een en ander weer, voor zolang als het duurt, een frisse aanblik biedt. Misschien dat ouders, onderwij zers en verdere opvoeders van onze jeugd onderhand wat meer ontzag bij kunnen brengen voor de mooie plantsoentjes en dat ouderen dan een goed voorbeeld geven en hun planten en waslijnen kopen in de plaats van gappen. De gemeente kan zich in die tussentijd misschien beraden, wat er moet gebeuren met 't stinkende gat, dat overgebleven is van de oude Paterskoel, die door de droogte nu een treurige aanblik vormt van stinkende modder, fietsbanden, rom mel en wat dies meer zij De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noord-Limburg te Venlo, brengt hierdoor het navol gende onder de aandacht van de rechtmatig gevestigde rijwielhande laren en/of herstellers. Toen in 1952 aan de rechtmatig gevestigde rijwielhandelaren ge legenheid werd gegeven, bij de Kamers van Koophandel een Mi nisteriële Verklaring voor het ge motoriseerd rijwielbedrijf aan te vragen op vertoon waarvan zij daarna een Vestigingsvergunning voor die bedrijfstak konden ver krijgen, hebben zéér weinigen die kans aangegrepen. Dit heeft tot gevolg gehad, dat zéér velen op onrechtmatige wijze bromfietsen verhandelen en/of repareren. Grote aantallen proces sen verbaal en veroordelingen tot geldboeten subsidiair gevangenis straffen volgden. Dit alles schiep een onbevredigende toestand. Talrijke besprekingen hebben er nu toe geleid, dat aan alle recht matig gevestigde rijwielhandelaren, die vóór 1 Januari 1953 bromfietsen hebben verhandeld en/of gerepa reerd, door het Ministerie van Economische Zaken alsnog gelegen heid wordt gegeven tot deelneming aan een eenvoudige proef voor het motorisch gedeelte van het ge motoriseerd rijwielbedrijf. Na met gunstig gevolg afgelegde proef wordt de Ministeriële Verklaring afgegeven. Voorwaarde is evenwel, dat de betrokken rijwielhandelaren de aanvragen vóór 1 Augustus 1954 bij de Kamers van Koophandel hebben ingediend. Als na afloop van de thans ingaande nieuwe regeling, dus na 1 Augustus 1954, nog onrechtmatig bromfietsen verhandeld en/of ge repareerd worden, wordt tegen hen die dit doen met kracht opge treden door 't genoemde Ministerie. Het Mgr Wijnhovenpark is thans veranderd in een concentratiekamp. Het gehele park is afgezet met prikkeldraad en voor het publiek afgesloten. Deze strenge maatregel is be doeld, om een algehele vernieling van het park tegen te gaan. Dit plantsoen ziet er inderdaad wel beroerd uit en een gedeelte van Venray's jeugd zal met spijt deze afrastering zien. Want zij gebruikte dit park als een pracht- speelplaats, waarbij in het geheel niet gekeken werd naar gazons, bloemen of struikgewas. Integendeel, een groot deel der jeugd scheen zelfs gezworen te hebben, geen bloem of tak meer te laten staan. Ze werden uitge trokken of vernield. Alleen in dit park zijn meer dan 100 narcissen uitgetrokken, bijna 500 tulpen ver dwenen, om maar niet te praten van schade aan struiken, bomen en gazons. Dat op één dag een hele rij bloeiende viooltjes met wortel en al verdwenen, daarover verbaasd men zich niet eens meer. Men is wat dat betreft, heel wat gewend, Draadafrastering bijv. is met 10- tallen meters in alle plantsoenen verdwenen en aan het gebrek aan waslijnen schijnt nog steeds geen einde gekomen te zijn. Niet alleen in dit park, maar in alle plantsoenen wordt rekening gehouden met 25 pet verlies van planten door baldadigheid, diefstal en Amerikanen. In de geheime be sprekingen is dit alles nu aan de orde. Er hangt ontzaglijk veel van af. Duitsland De Duitse belangstelling voor de conferenties is opvallend. Immers, als het conflict zich uitbreidt, ver scherpt de toestand zich in Europa en dan ligt West-Duitsland in een zone van grote spanning. De her bewapening van West-Duitsland is dan waarschijnlijk, doch deze zal de situatie nog verslechteren. Misschien ook, dat de communis ten te Genève aanbieden, concessies te doen in Indo-China, mits West- Duitsland ontwapend blijft. Ook dit wordt door Adenauer gevreesd. Ge zien het feit, dat de officiële rege- ringspolitiek dus de wind niet in de zeilen heeft, zijn er allerlei kringen (uit de industrie en de socialistische arbeidersbeweging), die toenadering willen bevorderen tot oost-Europa. Zij wantrouwen de Fransen en willen de communistische markten graag van producten voorzien uit het Ruhr gebied. Adenauer heeft ontkend, dat Bonn streefde naar een normalisering van zijn betrekkingen met Moskou, doch de drang daartoe is sterker ge worden. Nieuws uit Venray -en Omgeving- Genève De conferentie is in haar vierde week en de negen deelnemers aan de besprekingen over Indo-China zijn begonnen met geheime zit tingen. De zestien landen die be trokken zijn bij Korea, omdat zij er voor de V.N. streden en de drie communistische staten die in deze kwestie tegenover hen staan, heb ben nauwelijks nog veel aandacht kunnen schenken aan Korea. Van beide zijden zijn wel voor stellen gedaan over hereniging en algemene verkiezingen, doch men is geen stap verder gekomen. De communisten willen, dat de troepen der Ver. Naties heengaan, evenals de Chinezen en dat de Koreanen dan onderling hun geschil beslech ten. Dat zou alleen een hervatting betekenen van de strijd en een felle burgeroorlog, want het ene regiem wijkt niet voor het andere. Dus is het hoogst bereikbare: de besten diging van het bestand. Met Indo-China is het heel wat anders. Daar woedt de strijd feller dan in Korea, toen men daar tot een staken van het vuren kwam. In Vietnam zijn de rebellen aan de winnende hand na de val van Dien Bien Phoe en een staken van het vuren is dus in het voordeel der Fransen. En van de Ameri kanen, die achter hen staan, en die wel groter en directer hulp zullen moeten verlenen als de conferentie mislukt. Indo-China Nu betekent een bestand, dat de strijdkrachten moeten worden ge concentreerd en gescheiden door een neutrale zone. Dat vereist een her groepering en een verdeling van Vietnam. Doch waar komt dan de nieuwe linie te liggen? De Fransen, Britten en Ameri kanen willen in elk geval Laos en Cambodja, twee aparte vorsten dommen, geheel redden. Vietnam bestaat uit Tonkin (met de rijst- delta van Hanoi), Annam (waar over BaoDai keizer was) en Cochin China. De Fransen zouden nu die rijst delta en Cochin-China ook uit handen van de overwegend commu nistische Vietminh willen houden. Dat zal wel te veel zijn. De delta is zo geïnfiltreerd door guerilla- troepen, dat de Fransen die eigen lijk niet meer beheersen. Dat zij Cochin-China, in het zuiden, nog blijven controleren, is mogelijk. Er zou dan een veiligheidspact kunnen worden gesloten, waardoor de V.S., Frankrijk, Engeland, Austra lië en Nieuv^-Zeeland en naar men hoopt ook landen als India de vrijheid garanderen van Laos, Cam bodja en Cochin-China. Wellicht komen de grote mogendheden daar over tot overeenstemming, doch ge makkelijk zal dit niet gaan. De kwestie is namelijk, dat de twee regeringen in Vietnam van een blijvende verdeling niet willen weten. De Keizer, door de Fransen ge ïnstalleerd, eist het hele land voor zich op. Doch communisten, doen het zelfde. Zij beloven vrije verkiezingen doch niet onder internationaal toe zicht. Zelfs met dit toezicht zal de communistische partij als de sterkste te voorschijn treden. Hoe dan burger oorlog of scherpe tegenstellingen te voorkomen? Binnen vrij korte tijd zou de goed georganiseerde Vietminh het hele land controleren. Zij biedt echter aan, dat de Franse culturele en eco- mische belangen te ontzien en te overwegen binnen de Franse Unie te blijven. Vrij zeker zijn de Fransen in dat geval desondanks nog slech ter af dan de Nederlanders in In donesië. En internationaal bezien, zou Vietnam binnen de communis tische invloedssfeer vallen. Een politieke regeling isdusnau- welijks te bereiken, evenmin als in Korea, en hoogstens een bestand. Gebeurt dit niet, dan dreigen vele gevaren, o.a. een uitbreiding van de strijd door deelneming van Chinezen OIRLO. Pater Piet de Ponti jubi leert Dinsdag 25 Mei a.s. wanneer hij 25 jaren Priester zal zijn van de Congregatie der Paters Montfor- tanen. Pieter „Emmanuel" werd op Kerst dag 1900 geboren in Oirlo, vanwaar hij 15 jaren later zijn Klein-Semi narie-studies begon op St Marie te Schimmert. Eerst immers zou hij getreden zijn in de stappen van zijn vader, toen de zo gewaardeerde op voeder der jeugd van Oirlo, maar zijn Roeping lag hoger nog. Na zijn hogere studies te Oirschot, bereikte hij de grote dag van de Priesterwijding van 25 Mei 1929. Enkele weken later was 't Hoogtij in Oirlo, waar familie en vrienden de zoveelste Neomist voor de eerste keer naar de parochiekerk leidden. Oirlo, dat zoveel Priesters rijk is, weet van ondervinding, hoe het een echte zoon van eigen dorp eren moet, Dra volgde de eerste benoeming, en wel: als Kapelaan te LaHouppe in midden België, juist op de schei dingslijn tussen Vlamingen en Walen Het was zo'n beetje „Binnenlanden" daar en het pleit hard voor het vurig hart van de jonge Priester, dat hij ongaarne heenging, toen de Overheid hem, acht jaren later, op riep voor de Heilig Land Stichting te Nijmegen. Evenzeer pleitten daar na vele bezoeken van Belgen in Nijmegen, die niet alleen de Stich ting als doel hadden. Nijmegen heeft de Jubilaris voor al gekend als Kapelaan van de pa rochie der Stichting, als leider van veel verenigingen en trouwe huis bezoeker, door heel de moeilijke jaren der bezetting heen, tot en met de bevrijding. Dat zelfs het 121/, jarig Priesterfeest zou en moest gevierd worden, (zo decreteerden Pastoor Suys en de parochianen) en dat in midden oorlogstijd, zegt veel meer dan woorden zeggen. Niemand zal 't ons euvel duiden (zeker die van de Groesbeekseweg niet) zo we op de eenvoudige Pries ter van toen toepassen, wat van zijn Meester gezegd werd: „Weldoende aan iedereen ging hfj rond". En hoe dikwijls nog gaf hij niet een helpende hand op de Stichting zelf, door vermoeiende rondgangen over te nemen in de drukte van het seizoen- Minder goede gezondheid heeft hem genoodzaakt zijn ijver wat te temperen. Sinds enkele jaren reeds maakt hij zich nog zeer verdienste lijk door een up to date Admini stratie van het door zovelen ge waardeerde tijdschrift, ,,'t Heilig Land", een schriftuurblad, dat in onze tijd van wetenschappelijke uit leg en daardoor diepere kennis van het Woord Gods, op de tafel van geen enkel katholiek moest ont breken. Dat de Jubilaris er zo over denkt, bewijst wel, de accurate zorg die hij besteedt aan genoemd Tijdschrift. Moge hij nog vele jaren kunnen meehelpen aan dit voortaan onmis baar werk, nJ. het Woord Gods, wel begrepen en wel verstaan, onder de ogen brengen van eenieder, die het vatten kan en wil. bij moeilijk heden, ofwel voor raad en inlichtingen is de R.K. Vereniging tot Bescherming van Meisjes: Mevr. W. v.d. Munckhof-S angers Grote Straat 28, Tel. 581 Mevr. M. v.d. Hombergh-Bot, Oostsingel 6, Tel. 393 Mevr. A. Pijls-Drenth, Grote Straat 14 Mej. T. Coenen, Patersstraat 30, Tel. 588; Mej. T. Paping, Paters straat 30; Mej. M. Pijls, Grote str. 14a, Tel. 673; Mevr. Baronesse de Weichs de Wenne, Geijsteren, Tel. 250; Mevr. vd. Haar, Blitterswijck, D 67. TeL 263. ZONDAGSDIENST Doktoren Van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur Dr VERCAUTEREN Grotestraat 11 Alléén voor spoedgevallen Visites moeten aangevraagd worden voor 12 uur. GROENE KRUIS Donderdag 27 Mei (Hemelvaarts dag) GEEN Consultatiebureau voor zuigelingen. Dinsdag 1 Juni Consultatiebureau voor zuigelingen uit de kerkdorpen. Donderdag 8 Juni Consultatiebureau voor zuigelingen uit de Kom. Bekendmaking Burgemeester en Wethouders der gemeente Venray brengen ter open bare kennis, dat door de raad dier gemeente in zijn vergadering van ïeden aan het Bestuur van de R.K. Bijzonder Lagere School van de H. Oda te Ysselsteyn, medewerking is verleend voor de uitbreiding en de verbouwing van het onder zijn be stuur staand schoolgebouw. Venray, 7 Mei 1954. Gemeenteraadsvergadering A.s. Dinsdag om 6 uur heeft de maandelijkse raadsvergadering plaats. In deze vergadering zal o.m. het voorstel van B. en W. besproken worden om in de herstel- kosten van de St. Jansmolen in Merselo 10 pet subsidie te verlenen, wat neer komt op f 500. Eenzelfde voorstel is eerstdaags te verwachten voor de molen op de Heide. Een ander voorstel is om grond, welke de gemeente heeft gekocht van H. van Baar wederom te ver kopen aan Wed. Stappers 1 ha. voor f 2250.en 1 ha. aan W. Janssen C 52 voor dezelfde prijs. Voorstellen voor het wetenschap pelijk onderzoek en de autobus dienst Station, die blijkens toezeg ging in deze vergadering zouden worden behandeld, staan niet op de agenda. Geslaagd Voor het diploma Bedrijfsvloei- stoffenonderzoek vanwege de Koninklijke Nederl. Zulvelbond slaagde te Zutphen dhr. J. Boor- mans te Leunen. Op het gehouden examen Rijksdiploma Hoefsmid te Utrecht slaagde de heer M. Loenen, Leunen. Tranen over Johannesburg Luxor Theater brengt deze week een film in haar programma, waarvoor enige extra aandacht mag worden gevraagd. Tranen over Johannesburg behandelt namelijk de strijd tussen de blanken en de negers, een strijd waarvan wij betrekkelijk weinig weten, maar die gezien de rassentheoriën e.d. soms tot de meest krenkende dingen kan leiden. Toch is deze film geen aanklacht. Hij laat slechts zien hoe mensen door het lijden gelouterd, tot elkaar komen, ook al schijnen ze voorbeschikt om elkaar te haten. Wie het bekende boek gelezen heeft, zal zeker deze film willen zien, terwijl de anderen hem moeten gaan zien, om ook met dit probleem, op zo diep menselijke wijze ver haald, nader kennis te maken. Colporteren met goederen op afbetaling De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noord-Limburg te Venlo brengt hiermede ter kennis, dat ingevolge de Wet op het Afbe- talingsbedrijf eenieder die met goederen op afbetaling colporteert in het bezit dient te zijn van een colportagevergunning, ongeacht het feit, dat de totale koopprijs van het betreffende ariikel een bedrag van f 50.al of niet te boven gaat. Daar de afbetalingscolporteurs, die de betreffende vergunning missen, de kans lopen geverbali seerd te worden, adviseert de Kamer betrokkenen alsnog onverwijld de nodige vergunning aan te vragen. Op het Secretariaat der Kamer zijn daartoe formulieren verkrijg baar. Belangrijk voor alle moeders DE H. KINDSHEID In de komende weken komen de zelatricen de contributie ophalen voor de H. Kindsheid. Men kan ook in 2 of 3 termijnen betalen. Er zullen in Venray maar weinig moeders zijn, die hun kinderen niet willen laten inschrijven in de H. Kindsheid. Bijna alle kinderen, ook de allerkleinsten, zijn lid van de H. Kind-held. Dat is zeer te prijzen. Toch kunnen de moeders nog meer doen. Zij kunnen ervoor zorgen dat de kinderen zelf ook wat meer doen voor de Missie. Dat zij eiken dag bidden voor de heldenkinderen bij hun avondgebed, nl. één Wees gegroetje extra met het gebedje: „H. Maagd Maria, bid voor ons en de arme heidenkinderen". De moeders kunnen hun kinderen ook zo ver brengen, dat zij elke week hun spaarcentje geven voor de Missie. Dat maakt de kinderen

Peel en Maas | 1954 | | pagina 1