Alles voor Uw kantoor Fa. van den Munckhof et itdót -rs 9|| uei{icinzinqeu De nienwe Jachtwet. Schade door droogte past volmaakt Begrafenis Vorige week werd hier in Venray, op het kloosterkerkhof der Minder broeders een monnik begraven, die de wetenschap in die mate heeft gediend, dat de Amsterdamse Uni versiteit hem een ere-doctoraat aan bood en hij begiftigd werd met een Orde van Oranje Nassau. Het was Pater Dr. Bonavenlura Kruitwagen. Daags na zijn verscheiden kon men vooral in de Katholieke dag bladen lezen over welke uitzonder lijke kwaliteiten deze geleerde mon nik beschikte en werd zijn werk geprezen en aangehaald. Toen zijn medebroeders hem ten grave droegen, liepen achter zijn baar slechts zijn familieleden en een enkele vertegenwoordiger van de parochie, waarin hij werkte en van de Kath. Journalistenborid. Dat was alles. De lofredenaars.de schrij vers van al die prachtige stukken, die honderden „vrienden", zij lieten verstek gaan. Als eenvoudig Franciskaan zal Pater Kruitwagen, dat weinig heb ben geïnteresseerd. Voor hem golden andere maatstaven. Maar voor ons vonden we het, na alles wat over deze man gesproken en geschreven is, een uitermate droevig voorbeeld van het spreekwoord uit het oog, uit het hart... Toren Wij hier in Venray kijken met afgunst naar andere plaatsen, waar overal weer kerktorens gaan komen. Het is al weer enkele jaren ge leden, dat de kerk zelf is opgebouwd, maar aan de toren is nog niets ge daan behalve, dat de fundamenten nu ook verdwenen zijn, alsof men daarmede voor goed afscheid van deze kolos heeft genomen. Afgezien van alle andere doelstel lingen menen we, dat de toren in Venray een apart kenmerk was van deze plaats. Kilometers ver uit de omtrek kon men de spits reeds zien als een veilige baken in het Noord- Limburgse land. En het is daarom niet verwonderlijk, dat men de wederopbouw van Venray niet vol tooid acht, als ook deze toren niet herbouwd wordt. Er schijnen in het verleden po gingen in het werk gesteld te zijn om hem opgebouwd te krijgen als watertoren, iets wat o.i. moeilijk te rijmen is met zijn taak als kerk toren, maar uit de laatste mede delingen van de H.E.H. Deken, heb ben we op kunnen maken, dat dit plan schijnbaar voor goed van de baan is. We kunnen ons nu afvragen hoe het mogelijk is, dat in andere plaat sen de kerktorens wel herbouwd worden en waarom hier niet. Ligt dat aan Monumentenzorg, dat on getwijfeld ook bij de opbouw van de toren mee wil praten? Zo ja, dan zullen en geestelijke, en wereldlijke autoriteiten deze in stantie tot de nodige spoed aan moeten zetten. Ligt het verder op financieel terrein? Dan zal toch onderzocht dienen te worden, hoe men een en ander in andere plaatsen heeft geregeld, waar de parochies niet zo groot zijn, maar misschien meer geld beschik baar is. Zo het Kerkbestuur als de aange wezen instantie dit alles niet kan doen, waarom worden dan geen andere mensen gevraagd. Anderen, die een volledig over zicht krijgen van de mogelijkheden en moeilijkheden aan deze bouw verbonden en die op grond van deze punten een plan op kunnen stellen. Er zullen weinig mensen te vinden zijn in Venray, die ook maar een klein idee hebben van de kosten van de bouw van deze toren en anderzijds evenmin van de lasten en moeiten van het kerkbestuur. Maar wil men wat bereiken, (o.a. bij Duitse instanties waar men nog wat van verwacht) dan zullen er toch mensen moeten zijn, die dit werk willen aanpakken en op de tweede plaats zullen deze mensen zo juist en nauwkeurig mogelijk moeten worden ingelicht omtrent de mogelijkheden en de overblij vende kosten. Tot heden is daarvan aan de buitenwereld te weinig be kend, waardoor ook moeilijk de toe stand te beoordelen is. Zo groot mogelijke bescher ming van landbouw en natuur. De ministers van Landbouw, van Financiën, van Onderwijs, K. en W. en van Justitie zijn van oordeel, dat het wetsontwerp „bepalingen betreffende de jacht" een zo groot mogelijke bescherming biedt van de belangen enerzijds en van de natuurwaarden anderzijds. Niettemin willen zij, zo deelt de memorie van antwoord mede, gaar ne tegemoet komen aan het ver langen om de samenstelling van de jachtraad te wijzigen in die zin, dat land- en bosbouw tezamen de helft der leden zullen benoemen. De samenstelling is daarbij als volgt gedacht: 6 leden van land- bouwzijde, 1 lid voor de bosbouw, 3 leden voorde natuurbescherming 3 leden voor de jacht en 1 lid voor de belangen van de eendenkooi houders. Zij kunnen echter niet meegaan met die leden, die van oordeel zijn, dat de grondgebruiker uitsluitend gerechtigd dient te zijn over het jachtrecht te beschikken en dat het voorbehouden van dit recht door de grondeigenaar onmogeiijk moet zijn. Geen kosteloze acten voor boeren. Zij kunnen het ook niet eens zijn met de opvatting, dat het veilig stellen van de belangen van de landbouw zou eisen, dat de grond gebruikers in de gelegenheid zou den moeten zijn, zeer goedkope of kosteloze jachtacten voor de be striding van schadelijk wild te ver krijgen. „Het is duidelijk, dat, waar zo danige actie slechts de bevoegdheid zou geven tot het schieten van schadelijk wild, zulks de kiem in zich zou dragen voor talloze over tredingen en dat een verstrekking op grote schaal van deze acten zelfs zou kunnen leiden tot vormen van stroperij, waaraan allerlei dier soorten ten offer zouden kunnen vallen". Stroperij. De beteugeling van de stroperij is niet slechts in het belang van de individuele jager, doch ook in dat van de natuurbescherming en van de jacht in het algemeen, ter wijl de stroperij bovendien, in ver band met #e wijze waarop de die ren veelal worden gedood, uit een oogpunt van dierenbescherming hoogst verwerpelijk is. In het licht van deze overwegin gen hebben de ministers gemeend niets onbeproefd te mogen laten om de onvolkomenheden, welke de bestaande wet op het gebied van maatregelen tegen de stroperij be vat, op te heffen. Zij blijven van oordeel, dat de thans voorgestelde regeling van het vervoer van en de handel in wild goede mogelijkheid inhoudt om de stropers de afzet van de bemach tigde dieren te verhinderen en daarmede hun activiteit in sterke mate terug te dringen. De vrees van vele leden, dat de getroffen maatregelen een ruime mogelijkheid tot fraude zullen bie den, kunnen de ministers niet delen. De veepryzen lager De ïnelkgift veel minder. Men heeft van de zijde van het Ministerie van Landbouw een on derzoek ingesteld naar dé gevolgen van de droogte op de prijzen van het vee. Deze blijken in Noor-Limburg reeds te zijn gedaald. De bijvoedering van het vee eist enerzijds zulke hoge kosten, dat daardoor een ongewoon aanbod van vee komt en men anderzijds weinig lust meer heeft meer vee aan te schaffen. De melkgift is in vergelijking met dezelfde periode van 't vorige jaar aanzienlijk gedaald. GROENE KRUIS Donderdag 27 Mei (Hemelvaarts dag) GEEN Consultatiebureau voor zuigelingen. Dinsdag 1 Juni Consultatiebureau voor zuigelingen uit de kerkdorpen. Donderdag 3 Juni Consultatiebureau voor zuigelingen uit de Kom. 4 WAIA corset nr 810 mei zijsluiting en Meungevende binnenbond: voor kortere figuren, die slechts lichte steun be hoeven In in, 26.75 In broché 31.50 Onze WAIA moot specialiste ad viseert U goorne in de paskamer U bent hartelijk welkom bij WAIA beha nr. 2202 met lange moog- band 'valt over het corset en vormt doormee één geheel. Dus geen „rof- leijes"in taille of rug In poplin von 6.90 lol 14.50 Ir, satijn von 7.50 lol 17.90 WALA corset nr 605 k met voorsluiting en veterr voor kleinere en tussenmaten. laag geprijsd maar hoog- aangeschreven t In urn 16.75 In broché 19.90 WAIA beho nr. 2206 met korte maagband ideaal voor slanke en volslonke figuren iets zwaardere buste In popi in 5.95 In sohjn 7.75 Speciaalzaak BEMESTING DOOR DE EEUWEN HEEN O De oudste tijd De land- en tuinbouwer van heden vindt het gebruik van meststoffen zo vanzelf sprekend, dol hij zich nief meer kan voorstellen dof er tijden geweest zijn, dat de mens voedsel verbouwde zonder iets oon de grond toe Ie voegen. En toch is hef zo geweest. De eerste gegevens uit hef mensen bestaan zijn door opgravingen verkre gen en door de ontdekking von oude woonplaatsen, zoals holen in Spanje en Zuid-Frankrijk. Toen was de bevolkings dichtheid der dieren groter dan die van de mens. Deze trok zich in veilige ho len terug en jaagde op de overvloedige buit; oan landbouw deed hij niet. Een gevonden hak uit hertshoorn en resten van zaden uit latere tijd w'gzen op de eerste landbouw. Daarna komt met een sprong een in spijkerschrift (5000 jaar geleden) geschreven bericht aan de dag over bevloeiïngen in het Twee Stromenland van de Euphraat en de Tigris, met vernuftig aangelegde kana len en overlaten, korenschuren, vee en verdere rijkdom. Van bemesting geen spoor; men teerde op de grond en het aangevoerde rivierslib. De Egyptische berichten uit ongeveer dezelfde tijd noemen dit slib een gave der goden. De grote beschavingen, die van wel vaart en ontwikkeling getuigen zijn alle langs de grote rivieren ontslaan. De In dische langs Indus en Ganges. De Chal- deeuwse-Babylonische langs Euphraat en Tigris, de Egyptische langs de Nijl. Dat er weelde heerste blijkt uit hel woord Paradijs, dol afgeleid is van de rijkbe- vloeïde tuin in Chaldea. Voor ons is het duidelijk, dat de bevolkingen langs de rivieren, die bovendien visten en op vogels en ander wild jaagden, geen zorg voor voedselgebrek hadden. Moor zij hadden wel andere zorgen. Zij vrees den invallen von „barbaren", mensen uit de armere omliggende gebieden, waar de natuur de bodemvruchtbaarheid niet aanvulde en waor de stom moest opbreken wanneer de grond en het jachtgebied uitgeput waren. Zij moesten verhuizen of de rijke rivierlonden binnenvallen. De geschiedenis is vol van jammerklach ten over oorlog. De vorsten en volken zijn groot óf als veroveraars óf als ver dedigers. De berichten van de rijke streken spreken over koren en hoorn vee, die uit armere over schapen, gei ten, ezels en kamelen, dieren, die met schamel voedsel toekunnen. Men denke oon de beschrijving van Abrahams- of Jobs rijkdom uit de Bijbel. Zonderling is, dot de trekkende volken uit de armere gebieden niet over be mesting met afval hebben gedocht, hoe wel bekend moest zijn, dot deze de vruchtbaarheid verhoogde. Men verkoos de trek en de oorlog. Dat de terpbe woners in ons fond, de rijke afval van mens en dier in kuilen groeven of er de grond mee ophoogden is duidelijk. Elk joar bracht de overstroming von hef wad nieuwe vruchtbaarheid voor hef weelderige hoornvee. De monniken van Witlewierum gooiden in de 13e eeuw nog een gracht met mest dichtl Hun pos ingedijkt land had geen mest nodig. Deze begraven mest van terpen en de vroegste kloosterbe- drijven werd in het einde der 19e eeuw weer opgegraven en als bizonder rijk weer op hef land gebracht. Rijk van wege de vele resten van beenderen en visgraten, dus aan fosfaten en rijk aan goed bewaarde eiwitten met stikstof. Menig pondemaaf of deimaat werd op nieuw tot vruchtbaarheid opgevoerd. Wie van de gebruikers zal er aan ge dacht hebben, dat het skelet van hun jongvee toen *erd opgebouwd met de fosfaten die 1700 jaar geleden wegge smeten waren en de eiwitafval 1700 jaar heeft moeten wachten om weer vio de grond hun kringloop in dier en mens voort te zetten? De kringloop is gewichtig zoals wij in de volgende slukken zullen zien. HIERLANGS AFKNIPPEN 9 2 DEZE BON INVULLEN EN INZENDEN AAN: i POSTBUS 24 - WABENINGEN Z Zend mij grafis Uw brochure „Super- fosfaat" en bovendien omstreeks Kerstmis o.s. Uw boekje: „Bemesting door de Eeuwen heen". NAAM EN ADRES: IrBTTt1 DE KOFFIE EN THEEZAAK

Peel en Maas | 1954 | | pagina 4